Прецедент?

  • 2 831
  • 50
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 868
Знаете ли за извършена православна венчавка или кръщене без кумовете или съответно кръстниците да имат кръщелни свидетелства, издадени от православната църква? Доколко различните християнски деноминации се признават взаимно?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Моята венчавка е извършена в православна църква, като аз самата съм кръстена в протестантска.

# 2
  • Мнения: 3 423
Доколко различните християнски деноминации се признават взаимно?
Моята венчавка е извършена в православна църква, като аз самата съм кръстена в протестантска.
Това е нарушение!!! Доколкото знам,
православната църква не смята протестантите
за православни и не разрешава венчавка между
православен християнин и протестант. Минали сте метър.

Познавам православна християнка,
венчана в католическа църква за католик.

# 3
  • Мнения: 377
Напоследък в повечето църкви взимат парите и не ги интересува кой какъв.  Confused
Знам за 2 сватби, на които единият от кумовете не беше кръстен. Преди 2 месеца кръщавахме и племенника ми и кръстникът се беше притеснил, че не може да си намери кръщелното свидетелство. В крайна сметка не го поискаха, че дори не попитах православен ли е или не.  ooooh!

# 4
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.

# 5
  • Мнения: 3 521
Не, не се извършва кумовете трябва да бъдат православно кръстени, може някой да мине метър, но за мен да ходиш да лъжеш или да премълчаваш в църква за единия калабалък е чиста селяния.

# 6
  • Мнения: 3 423
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.
Е, добре, защо тогава го направихте?
Заради панаира ли?
И как така езичник може да бъде кръстник на християнин?

# 7
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не знаех бе, човек. Наистина.

# 8
  • Мнения: 2 700
А не бъркате ли кумуване и кръщене?
При кумуванете, кумовете са свидетели, а при кръщенето - кръстникът въвежда във вярата.
Доколкото знам при брак се изисква само младоженците да са кръстени.

# 9
  • Мнения: 2 891
Брак между католик и православен е възможен. Ако не се лъжа, от Православната църква искат да се подпише декларация, че децата ще се възпитават в православна вяра. За католиците, ако си кръстен "в името на Отца, Сина и Светият дух", няма проблем, поне така помня.

# 10
  • Мнения: 3 521
Доколкото знам при брак се изисква само младоженците да са кръстени.

Кумовете също и то православно кръстени, защото те поемат ролята на наставници на семейството. 100% сигур пишеше го в сайта на Българската епархия или нещо подобно-ще пробвам да ги открия пак тези неща Peace

Мъжът ми е католик, венчавката ни е в православна църква, не са ни карали да подписваме декларация за нищо, детето ни е кръстено в католическа черква както баща си. Peace

# 11
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз бях кръстница. Мъжът ми трябваше да кръсти детето на негов приятел. Просто детето не желаеше да е гушнато от мъжа ми и орева църквата. Тогава го гушнах аз и попът вписа моето име. Не съм предполагала, че не е редно. Едва след ритуала се обадих на мама да я питам дали съм кръстена. Не съм била. Говоря за 1991г.

# 12
  • Мнения: 2 700
Сърфлайн, права си. Тук пише, че се искат 4 броя кръщелни, т.е. и на кумовете

# 13
  • Мнения: 343
Миналата година кумувах заедно с католик на православна сватба. Бяхме питали преди това в църквата дали може и на самата сватба попа само ни попита какъв е кума. Не знам дали е редно, но е факт, че го правят.

# 14
  • Мнения: 3 423
ДЕ ВАнюш, при теб е станало наистина случайно.
Ма и тия попове буквално са приели всичко. Щом
ти си гушнала мушморочето, значи ти си кръстница...

Впрочем, преди време четох в темата на мамите в
Германия, че ако православен иска да се венчае за
протестнант, можело да се направи някакво изключение,
но само на територията на Германия. Смътно си спомням.

# 15
  • София
  • Мнения: 4 868
Сърфлайн, права си. Тук пише, че се искат 4 броя кръщелни, т.е. и на кумовете
Да, ама като задължително условие е посочено само младоженците да са православни християни. За кумовете не пише нищо.

# 16
  • Мнения: 3 521
Ох още веднъж ще го напиша, КУМОВЕТЕ трябва да бъдат кръстени православно, младоженците не е задължително-последното е защото Вселенския патриарх преди 2 години прие и призна кръщението на католиците като тайнство т.е. им приехме вярата за легална. Laughing . Преди Венчанието на мъжът ми му четоха някаква молитва специално за случая.
Личният ми съвет е отиди в църквата, която си си избрала за венчавка и говори на място с попа-той ще ти обясни най-точно нещата, какво, къде, кога, недей да премълчаваш кой какъв е и защо е. Получават се много свежи дискусии, ососбенно с по-младите свещеници. Wink

# 17
  • Мнения: 1 811
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.

Това ме изненадва много.
Не би трябвало да може. Всички участници в ритуала трябва да са кръстени. Така поне знам.
Но за пари може би правят всякакви венчавки и кръщенета. За едната такса.

# 18
  • София
  • Мнения: 4 868
Ох още веднъж ще го напиша, КУМОВЕТЕ трябва да бъдат кръстени православно, младоженците не е задължително-последното е защото Вселенския патриарх преди 2 години прие и призна кръщението на католиците като тайнство т.е. им приехме вярата за легална. Laughing . Преди Венчанието на мъжът ми му четоха някаква молитва специално за случая.
Личният ми съвет е отиди в църквата, която си си избрала за венчавка и говори на място с попа-той ще ти обясни най-точно нещата, какво, къде, кога, недей да премълчаваш кой какъв е и защо е. Получават се много свежи дискусии, ососбенно с по-младите свещеници. Wink

Чудя се протестантите къде се наместват в тия споразумения?
И ако в една църква ти кажат едно, а в друга - друго, кое е истинското? По-стриктното, защото евентуално е по някакъв канон, или по-либералното, защото показва отношение към хората и вярата им?

# 19
  • Мнения: 442
в кръщелното ми свидетелство /кръстена съм в православна църква/ имам вписани двама кръстника - единият е православен, другият е католик. не знам дали е прецедент.

Последна редакция: пт, 29 юни 2007, 13:58 от Maika_Zaika

# 20
  • Мнения: 804
Не знаех бе, човек. Наистина.
А попа не поиска ли твоето кръщелно?  Май и те го подкараха през просото, само пари да падат, другото няма значение...

# 21
  • Мнения: 3 423
И ако в една църква ти кажат едно, а в друга - друго, кое е истинското? По-стриктното, защото евентуално е по някакъв канон, или по-либералното, защото показва отношение към хората и вярата им?
Най-грубо казано протестантите са новатори.
Твърдят, че не трябва да се кланяш на икони
и че Господ е в теб. Тоест против отживялата
църква са. Гугълвай Мартин Лутър и се ориентирай.

Разбира се, че старата църква няма да ги признае.

# 22
  • Мнения: 3 521
Чудя се протестантите къде се наместват в тия споразумения?
И ако в една църква ти кажат едно, а в друга - друго, кое е истинското? По-стриктното, защото евентуално е по някакъв канон, или по-либералното, защото показва отношение към хората и вярата им?

Откровенно казано незнам, нямам и идея. По канон не би трябвало да се приеме нито евангелисти, нито католици, нито никакви други, обаче е факт, че има намесени огромни икономически интереси, а интереса клати феса. Аз лично не намирам нужда от това деление-християните са християни, но от мен нищо не зависи Laughing.

# 23
  • Мнения: X
Най-грубо казано протестантите са новатори.
Твърдят, че не трябва да се кланяш на икони
и че Господ е в теб. Тоест против отживялата
църква са. Гугълвай Мартин Лутър и се ориентирай.

Разбира се, че старата църква няма да ги признае.
[/quote]
бая време отживява май...докато я чакат да отживее, те и новаторите от мартинлутъровото време вече отживяха...

# 24
  • София
  • Мнения: 2 437
Напоследък в повечето църкви взимат парите и не ги интересува кой какъв.  Confused

Това е истината...Поповете са подкупни и само и само да не изпуснат кеша правят огромни нарушения.
Чувала съм за какво ли не.
Лично на нас ни разрешиха църковен брак по време на Великденските пости. Щях да падна, като го чух да казва "Вие нали се обичате? Това е важно. Бог ще ви разбере" Shocked Попа в църквата при Фестивална.  Не направихме църковен брак. Ще  е някога по-натам.

На погребението на дядо ми попа взе пари от баща ми за опело и хор. После видял  майка ми (тя е дъщеря на дядо) колко е разстроена (беше неадекватна, на успокоителни) и и казал да плати...добре че бях, когато татко плащаше после видях майка да си вади портмонето.


Така, че...всичко е позволено щом се плаща.

На кръщенето на малкия не поискаха кръщелното на кръстницата...ама нали си плащаме Rolling Eyes

# 25
  • София
  • Мнения: 4 868
Лиска, сигурна съм, че гугъл знае. И аз поназнайвам за реформацията. Не схващам обаче защо хем са официално призната деноминация, хем току скокне някой поп и викне, че са сектанти. И като правят изключения за католици, за протестанти дали правят?

# 26
  • Мнения: 3 521
И като правят изключения за католици, за протестанти дали правят?

Абсурд е май.

# 27
  • Мнения: 3 146
Католическата Църква в БГ признава всички официални християнски деноминации, може и да не е екръстен кумът/кръстникът.
Православната Църква по правило трябва да признава другите деноминации, при които кръщението се извършва с думите "Кръщавам те .... в името на Отца, Сина и Св. Дух". Но по принцип държат да си православен християнин. Единственото място, където знам със сигурност, че не искат кръщенли свидетелства, а само питат (то там и пари не взимат) е руската църква "Св. Николай Чудотворец" в София. Там кръстиха сина ми.
Трабва предварително за говорите с православния свещеник дали ще се съгласи на крътик/кум от друга деноминация. Ако откаже, а вие държите да извършите обреда във въпросния храм, може да се допитате до митрополита на областта, по принцип са длъжни да се съгласяват. Мгат да откажат, ако не е християнин или не е кръстен, иначе - не.

# 28
  • Мнения: 4 806
По принцип: православната църква извършва обредите само, ако всички участници са православни.
Срещала съм свещеници, които отказват ритуали, ако участниците са към арменска църква.
Още нещо: кръстникът на сватбата е един и е мъж. така наречената кръстница не е задължителна. За кръщене: кръстникът/кръстницата е една/един.

Всичките ни ритуали сме провели без представяне на свидетелства. На никой. Но с обяснения за причините на липсата им.

Друг е въпросът (а може би същият) какво се практикува. Практически всяка църква/манастир си има своя политика. Пак по принцип - единствено кръщене може да се прави в манастир. Не би следвало в манатирите да се правят венчавки, което напоследък е практика. Също така, много е вероятно да се правят и значителни компромиси за това кой към коя църква е кръстен и кръстен ли е изобщо. 

# 29
  • Мнения: 2 891
Католическата Църква в БГ признава всички официални християнски деноминации, може и да не е екръстен кумът/кръстникът.
Православната Църква по правило трябва да признава другите деноминации, при които кръщението се извършва с думите "Кръщавам те .... в името на Отца, Сина и Св. Дух". Но по принцип държат да си православен християнин.

Това ми напомня за един спор, който проведох с единият от поповете в  "Св. София". Каза нещо от рода(цитирам по памет):
- За какво се мислят тези католици, че казват "Кръщавам те", а не "Кръщава се"? Бог кръщавал, а не те! - и ми се обиди.  Laughing

# 30
  • Мнения: 3 268
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.
В такъв случай кръщенето е невалидно и ти си подвела близките си.

# 31
  • Мнения: 4 915
Сестра ми се венча православно с католик. И то в Семинарията. След разговор със свещеника, венчаха ги, като свещеникът прочете допълнителен текст от Библията - уж покръствал младоженеца така по време на брачната церемония.

Така че защо да не стане и за кумове? 

# 32
  • София
  • Мнения: 4 868
А младоженецът разбра ли, че го покръстват? Защото ако православният свещеник не приема като истинска вярата на човек от друга деноминация и затова го покръства, това би трябвало да стане все пак със съгласието на потърпевшия, който пък признава, че вярата му до момента не е била истинската.

# 33
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Сестра ми се венча православно с католик. И то в Семинарията. След разговор със свещеника, венчаха ги, като свещеникът прочете допълнителен текст от Библията - уж покръствал младоженеца така по време на брачната церемония.

извинявай, можеш ли да уточниш какво имаш предвид.

# 34
  • Мнения: 4 915
А младоженецът разбра ли, че го покръстват? Защото ако православният свещеник не приема като истинска вярата на човек от друга деноминация и затова го покръства, това би трябвало да стане все пак със съгласието на потърпевшия, който пък признава, че вярата му до момента не е била истинската.

Ами да, разбира се, че знаеше. Той е австриец и католик по рождение. В Австрия католиците трбява да плащат някакви високи такси на църквата.  Rolling Eyes Едва ли не си плащаш за принадлежността си към католицизма. Това го възмутило и се "отказал" от тази принадлежност към църквата като към институция, но не от вярата си в християнството.

Понеже сестра ми е православна и държеше на православен брак, той се съгласил да бъде покръстен в православието. Православната църква не признава други деноминации. Затова говорили надълго и нашироко със свещеника. Той му обяснил основите и принципите на Православието. Зет ми ги обмислил, задавал въпроси, направили си дискусия.
Свещеникът им предложил  два варианта. Първият бил да се направи отделно, стандартно кръщене преди сватбата. Вторият - да го покръстят по време на венчавката. Съгласиха се на второто, защото нямаха много време, дойдоха си за сватбата 2 дни преди нея и търчаха по задачи и организации...

# 35
  • Мнения: 3 521
Няма такъв филм като покръстване след времето на цар Борис Laughing. молитвата, която чете попа е Обручание-ако някой си даде труда да се заслуша става дума, че съпругът ще зачита съпругата си като равна, ще я почита и т.н, един вид няма да и натрапва своите религиозни желания, ако тя не ги ще. Иначе, ако някой не е кръстен масово се прави паралелно кръщене и след това Венчание, но ако е...сори бейби, мандалото хлопна Mr. Green.

Да има данък към католическата и евангелистката църква, но това дали ще го плащаш или не няма как да те освободи от това, че си кръстен в нея...такова нещо се прави от патриарх или папа или там какъвто е най-висш духовник, обикновен поп няма право да отменя сакрамент. Peace

# 36
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Абе всичко това е "мижим да те лажим".

# 37
  • Мнения: 4 915
...Да има данък към католическата и евангелистката църква, но това дали ще го плащаш или не няма как да те освободи от това, че си кръстен в нея...такова нещо се прави от патриарх или папа или там какъвто е най-висш духовник, обикновен поп няма право да отменя сакрамент. Peace

Попът не го е отменил. На зет ми още преди години в Австрия католическата църква му издала документ, че той се е отказал от принадлежността си към църковната общност. Какъв е точно този документ, колко е правдоподобен, с каква сила и т.н., нямам идея.

# 38
  • Мнения: 3 146


Ами да, разбира се, че знаеше. Той е австриец и католик по рождение. В Австрия католиците трбява да плащат някакви високи такси на църквата.  Rolling Eyes Едва ли не си плащаш за принадлежността си към католицизма. Това го възмутило и се "отказал" от тази принадлежност към църквата като към институция, но не от вярата си в християнството.

Понеже сестра ми е православна и държеше на православен брак, той се съгласил да бъде покръстен в православието. Православната църква не признава други деноминации. Затова говорили надълго и нашироко със свещеника. Той му обяснил основите и принципите на Православието. Зет ми ги обмислил, задавал въпроси, направили си дискусия.
Свещеникът им предложил  два варианта. Първият бил да се направи отделно, стандартно кръщене преди сватбата. Вторият - да го покръстят по време на венчавката. Съгласиха се на второто, защото нямаха много време, дойдоха си за сватбата 2 дни преди нея и търчаха по задачи и организации...


Боже, това е нечувано. Отново проличава върховното невежество на нашите свещеници. Напълно недопустимо е да се преповтаря кръщение!!! Явно тук става дума точно за това, а не за обручението, което се извършва при всеки църковен брак и ние го наричаме "венчавка".
Този свещеник, който е покръстил кръстен човек, е направил невалидно нещо. Деноминациите по канон не повтарят тайнствата, които могат да се извършат веднъж!!! Ако някой грамотен православен богослов чуе за това, ще му стане лошо...

Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.
В такъв случай кръщенето е невалидно и ти си подвела близките си.

Да, това е абсолютно вярно. Кръщането трябва да се повтори. Честно казано, stefani6, не мисля, че ДЕ ВАня е виновна. Просто нашите свещеници не си вършат работата и не катехизират преди извършване на тайнствата, затова хората не разбират, че подвеждат някого. Да станеш кръстник е поемане на огромна отговорност, ако си вярващ. Ако не си вярващ, цялата работа е безсмислена. Важното е да не се прави объркване - кръщането е невалидно, ако кръстникът не е покръстен, но не и ако е кръстен и не вярва. Ако тайноството е извършено, според канона се смята, че той вече е в лоното на Църквата.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 868
Цитат
Боже, това е нечувано. Отново проличава върховното невежество на нашите свещеници. Напълно недопустимо е да се преповтаря кръщение!!!


Явно това е обичайна практика, все пак: православен свещеник предлага или да прекръсти кумовете, или младоженците да се откажат от църковната венчавка. Такъв ултиматум звучи зловещо.

# 40
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Кръщенето и венчавката са модерни днес. Всеки го прави- вярва или не вярва. А всъщност са ... едни от тайнствата. Отговорността за това как се правят е на самите нас. Не мога да си представя как ще поканиш за кръстник някого, който не е кръстен  Thinking
Църквата е канонична.
Не искам да поучавам, а да продължа да вярвам.

Иначе кой с кого - трябва да се провери при самия свещеник (и той да си даде труда да ти каже какъв е канонът).

Последна редакция: пн, 02 юли 2007, 10:47 от InaDot

# 41
  • Мнения: 1 426
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.
Тоест кръщенето е невалидно пред бога, заради когото е направено... И защо е трябвало да се прави - заради външната показност ли?

# 42
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Няма пак да обяснявам. Описала съм ситуацията.

# 43
  • София
  • Мнения: 4 868
Не мога да си представя как ще поканиш за кръстник някого, който не е кръстен  Thinking

Както става ясно от дадените вече примери, понякога деноминациите взаимно си признават тайнствата. Затова повдигнах въпроса: кое е правилото и кое - изключението?
Аз самата съм била кръстница на дете - не ми поискаха кръщелно свидетелство. А такова имам.

Венчавката тайнство ли е?

# 44
  • Мнения: 804
Венчавката тайнство ли е?
Да!
А ако подходим с малко хумор - ако си венчан и кръшкаш е голям грях и Бог ще те накаже, ако имате само граждански брак - не е грях, можеш да си кръшкаш на воля и да очакваш наказание само от измамения съпруг.

# 45
  • Мнения: 967
Мисля, че и младоженците и кумовете трябва да са православни. Ако не са - трябва да станат преди венчавката.
Струва ми се гадно да лъжеш в църква особено по отношение на вярата

# 46
  • София
  • Мнения: 4 868
Ако християнските деноминации взаимно не си признават тайнството кръщение, могат ли да не си признават и друго тайнство - венчавката? Според католиците да съм женена, а според православните да не съм? Според протестантите да съм кръстена, а според православния поп да не съм?

По-нагоре стана ясно, че това с "покръстването" не е така лесно. Значи ако съм кръстена според една деноминация, не мога току така да се кръстя още веднъж в друга? То и кръщаването е в името на Бог Отец, Исус Христос и Светия Дух де, не е в името на някоя църква, ама като не е ясно дали става дума за различни неща...

# 47
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Напоследък в повечето църкви взимат парите и не ги интересува кой какъв.  Confused
Знам за 2 сватби, на които единият от кумовете не беше кръстен. Преди 2 месеца кръщавахме и племенника ми и кръстникът се беше притеснил, че не може да си намери кръщелното свидетелство. В крайна сметка не го поискаха, че дори не попитах православен ли е или не.  ooooh!

същото беше и при мен - преди месец станах кръстница.... даже не ме и попитаха дали съм кръстена или не  Thinking

# 48
  • Мнения: 3 146
Ако християнските деноминации взаимно не си признават тайнството кръщение, могат ли да не си признават и друго тайнство - венчавката? Според католиците да съм женена, а според православните да не съм? Според протестантите да съм кръстена, а според православния поп да не съм?

По-нагоре стана ясно, че това с "покръстването" не е така лесно. Значи ако съм кръстена според една деноминация, не мога току така да се кръстя още веднъж в друга? То и кръщаването е в името на Бог Отец, Исус Христос и Светия Дух де, не е в името на някоя църква, ама като не е ясно дали става дума за различни неща...

Ама разбира се, че не може да се преизвършва тайнството. По принцип, правослевните свещеници, които не познават канона, твърдят, че католиците фактически не са извършили тайнството и си меслят, че така те първи и единствени го извършват. Но още от времето на цар Борис при Фотиевата схизма се е решило да не се преповтарят тайнствата. Не зная как стоят въпросите с разните протестантски църкви и с англиканската, цащото при протестантите повечето тайнства отпадат. Но между католици и православни е престъпление да се повтори обред. Венчавката (термните не са такива в канона, но погледнете в някой сайт като православие.бг и ще видите как точно са чиновете) е част от чина на брака, който е тайнство.
И не, не е възможно да си венчан от католици или православни свещеници и да не си венчан според някои от тях. Който твърди обратното, продто е неграмотен богословки.

При протестантите, пак казвам, не съм наясно, там мисля, не е твърдо решено с канон, затова е по преценка на свещеника. Проблемът при тях е, както казах, че някои от тях не признават някои тайнства, а други - нито едно. Така например всички не признават тайнството свещенство, което автоматично означава, че тайноизвършителната сила, дадена от апостолите, не се предава в техните пастори. Тогава е проблематично как пасторът изобщо извършва свещенодействията.

Според мен, богословската неграмотност и нехайността на свещениците, както и тяхното сребролюбие, е основната причина, хората в БГ да се заблуждават, да приемат кръщането и брака като традиция. Естествено е, че този, който кръщава детето си, защото такава е традицията, не го вълнува въпроса дали кръстникът е кръстен или не. Просто в БГ е огромна бъркотия в църковно отношение. Аз лично държа отговорни не миряните, а свещениците.

# 49
  • София
  • Мнения: 4 868
При някои от протестантите има т. нар. ръкополагане на свещеници и би трябвало извършените от тях свещенодействия да бъдат приемани. Доколкото знам, на ниво богословие и "по високите етажи" противоречията са далеч по-малко. Невежеството много помага за поддържане на напрежението.

# 50
  • Мнения: 3 146
При някои от протестантите има т. нар. ръкополагане на свещеници и би трябвало извършените от тях свещенодействия да бъдат приемани. Доколкото знам, на ниво богословие и "по високите етажи" противоречията са далеч по-малко. Невежеството много помага за поддържане на напрежението.

Нямам идея дали това ръкополагане е точно тайнство или просто е ритуал. Ще проверя. Колкото до това за противоречията. Хм, на богословско равнище са доста сериозни, но не са и непреодолими. Невежеството, обаче, изостря напрежението основно и според мен. То го изостря във всечки сфери, струва ми се...

Общи условия

Активация на акаунт