Прецедент?

  • 2 840
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 268
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.
В такъв случай кръщенето е невалидно и ти си подвела близките си.

# 31
  • Мнения: 4 915
Сестра ми се венча православно с католик. И то в Семинарията. След разговор със свещеника, венчаха ги, като свещеникът прочете допълнителен текст от Библията - уж покръствал младоженеца така по време на брачната церемония.

Така че защо да не стане и за кумове? 

# 32
  • София
  • Мнения: 4 868
А младоженецът разбра ли, че го покръстват? Защото ако православният свещеник не приема като истинска вярата на човек от друга деноминация и затова го покръства, това би трябвало да стане все пак със съгласието на потърпевшия, който пък признава, че вярата му до момента не е била истинската.

# 33
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Сестра ми се венча православно с католик. И то в Семинарията. След разговор със свещеника, венчаха ги, като свещеникът прочете допълнителен текст от Библията - уж покръствал младоженеца така по време на брачната церемония.

извинявай, можеш ли да уточниш какво имаш предвид.

# 34
  • Мнения: 4 915
А младоженецът разбра ли, че го покръстват? Защото ако православният свещеник не приема като истинска вярата на човек от друга деноминация и затова го покръства, това би трябвало да стане все пак със съгласието на потърпевшия, който пък признава, че вярата му до момента не е била истинската.

Ами да, разбира се, че знаеше. Той е австриец и католик по рождение. В Австрия католиците трбява да плащат някакви високи такси на църквата.  Rolling Eyes Едва ли не си плащаш за принадлежността си към католицизма. Това го възмутило и се "отказал" от тази принадлежност към църквата като към институция, но не от вярата си в християнството.

Понеже сестра ми е православна и държеше на православен брак, той се съгласил да бъде покръстен в православието. Православната църква не признава други деноминации. Затова говорили надълго и нашироко със свещеника. Той му обяснил основите и принципите на Православието. Зет ми ги обмислил, задавал въпроси, направили си дискусия.
Свещеникът им предложил  два варианта. Първият бил да се направи отделно, стандартно кръщене преди сватбата. Вторият - да го покръстят по време на венчавката. Съгласиха се на второто, защото нямаха много време, дойдоха си за сватбата 2 дни преди нея и търчаха по задачи и организации...

# 35
  • Мнения: 3 521
Няма такъв филм като покръстване след времето на цар Борис Laughing. молитвата, която чете попа е Обручание-ако някой си даде труда да се заслуша става дума, че съпругът ще зачита съпругата си като равна, ще я почита и т.н, един вид няма да и натрапва своите религиозни желания, ако тя не ги ще. Иначе, ако някой не е кръстен масово се прави паралелно кръщене и след това Венчание, но ако е...сори бейби, мандалото хлопна Mr. Green.

Да има данък към католическата и евангелистката църква, но това дали ще го плащаш или не няма как да те освободи от това, че си кръстен в нея...такова нещо се прави от патриарх или папа или там какъвто е най-висш духовник, обикновен поп няма право да отменя сакрамент. Peace

# 36
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Абе всичко това е "мижим да те лажим".

# 37
  • Мнения: 4 915
...Да има данък към католическата и евангелистката църква, но това дали ще го плащаш или не няма как да те освободи от това, че си кръстен в нея...такова нещо се прави от патриарх или папа или там какъвто е най-висш духовник, обикновен поп няма право да отменя сакрамент. Peace

Попът не го е отменил. На зет ми още преди години в Австрия католическата църква му издала документ, че той се е отказал от принадлежността си към църковната общност. Какъв е точно този документ, колко е правдоподобен, с каква сила и т.н., нямам идея.

# 38
  • Мнения: 3 146


Ами да, разбира се, че знаеше. Той е австриец и католик по рождение. В Австрия католиците трбява да плащат някакви високи такси на църквата.  Rolling Eyes Едва ли не си плащаш за принадлежността си към католицизма. Това го възмутило и се "отказал" от тази принадлежност към църквата като към институция, но не от вярата си в християнството.

Понеже сестра ми е православна и държеше на православен брак, той се съгласил да бъде покръстен в православието. Православната църква не признава други деноминации. Затова говорили надълго и нашироко със свещеника. Той му обяснил основите и принципите на Православието. Зет ми ги обмислил, задавал въпроси, направили си дискусия.
Свещеникът им предложил  два варианта. Първият бил да се направи отделно, стандартно кръщене преди сватбата. Вторият - да го покръстят по време на венчавката. Съгласиха се на второто, защото нямаха много време, дойдоха си за сватбата 2 дни преди нея и търчаха по задачи и организации...


Боже, това е нечувано. Отново проличава върховното невежество на нашите свещеници. Напълно недопустимо е да се преповтаря кръщение!!! Явно тук става дума точно за това, а не за обручението, което се извършва при всеки църковен брак и ние го наричаме "венчавка".
Този свещеник, който е покръстил кръстен човек, е направил невалидно нещо. Деноминациите по канон не повтарят тайнствата, които могат да се извършат веднъж!!! Ако някой грамотен православен богослов чуе за това, ще му стане лошо...

Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.
В такъв случай кръщенето е невалидно и ти си подвела близките си.

Да, това е абсолютно вярно. Кръщането трябва да се повтори. Честно казано, stefani6, не мисля, че ДЕ ВАня е виновна. Просто нашите свещеници не си вършат работата и не катехизират преди извършване на тайнствата, затова хората не разбират, че подвеждат някого. Да станеш кръстник е поемане на огромна отговорност, ако си вярващ. Ако не си вярващ, цялата работа е безсмислена. Важното е да не се прави объркване - кръщането е невалидно, ако кръстникът не е покръстен, но не и ако е кръстен и не вярва. Ако тайноството е извършено, според канона се смята, че той вече е в лоното на Църквата.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 868
Цитат
Боже, това е нечувано. Отново проличава върховното невежество на нашите свещеници. Напълно недопустимо е да се преповтаря кръщение!!!


Явно това е обичайна практика, все пак: православен свещеник предлага или да прекръсти кумовете, или младоженците да се откажат от църковната венчавка. Такъв ултиматум звучи зловещо.

# 40
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Кръщенето и венчавката са модерни днес. Всеки го прави- вярва или не вярва. А всъщност са ... едни от тайнствата. Отговорността за това как се правят е на самите нас. Не мога да си представя как ще поканиш за кръстник някого, който не е кръстен  Thinking
Църквата е канонична.
Не искам да поучавам, а да продължа да вярвам.

Иначе кой с кого - трябва да се провери при самия свещеник (и той да си даде труда да ти каже какъв е канонът).

Последна редакция: пн, 02 юли 2007, 10:47 от InaDot

# 41
  • Мнения: 1 426
Аз бях кръстница, без да съм кръстена. Никой не ме попита.
Тоест кръщенето е невалидно пред бога, заради когото е направено... И защо е трябвало да се прави - заради външната показност ли?

# 42
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Няма пак да обяснявам. Описала съм ситуацията.

# 43
  • София
  • Мнения: 4 868
Не мога да си представя как ще поканиш за кръстник някого, който не е кръстен  Thinking

Както става ясно от дадените вече примери, понякога деноминациите взаимно си признават тайнствата. Затова повдигнах въпроса: кое е правилото и кое - изключението?
Аз самата съм била кръстница на дете - не ми поискаха кръщелно свидетелство. А такова имам.

Венчавката тайнство ли е?

# 44
  • Мнения: 804
Венчавката тайнство ли е?
Да!
А ако подходим с малко хумор - ако си венчан и кръшкаш е голям грях и Бог ще те накаже, ако имате само граждански брак - не е грях, можеш да си кръшкаш на воля и да очакваш наказание само от измамения съпруг.

Общи условия

Активация на акаунт