Жилищен ипотечен кредит

  • 15 131
  • 83
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 172
3. Потърсете строител или агенция които продават "без комисионна за купувача" - иначе давате грешни пари.
Дали изобщо има такива агенции?
Все си мисля, че дори и да има, то това си е чиста доза заблуда за купувача. Т.е. комисионната му е вече включена в цената. Просто той не знае, че от тази сума еди-колко си ще идат при агента. И това явно го прави по-щастлив и по-доволен Wink Купувачът е този, който плаща парите в една сделка. Значи ако агентът на продавача иска комисионна, тя реално излиза от джоба на купувача (в общия случай цената е предварително калкулирана така, че да уствойва продавача след като се разплати с агенцията). Та се чудя къде ти е далаверата да търсиш такава агенция. И защо просто не търсиш апартамент, който с всички разходи да ти излезе до еди-каква си сума.

# 16
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Ето и моите съвети:
1. Свържи се директно със строителя - момичетата обясниха вече как, директно на строежа - при техническия, вземаш телефона и  звъниш, той ти казва какво има свободно.
2. Да даваш пари на агенция - е лудост, само гледат как да си вземат комисионната и се нервиш и ти създават главоболия, вобще не ти гледат интереса.
3. Харесваш банка и отиваш за предварително одобрение.- дават ти срок да си харесаш жилище.
4. Винаги трябва да имаш едно 30% от сумата, обикновенно банките отпускат около 70% от стойноста на жилището.
5. наеми си добър адвокат и сключи предварителен договор за покупко-продажба.
6. както казаха всички, банката превежда парите на собственика,едва след като всичко е изповядано и е вписна ипотека на нейно име, което трае около 1-2 дни след нотариуса.така че доста стройтели работят с определена банка, но това ще разбереш след разговора ти със строителя.
7. И накрая смятам че това е добро начинание, въпреки разходите с които се обвързваш дългосрочно, но пък дали за наем ги даваш е същата работа.
8. успех Ви желая.

# 17
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Сетих се още нещо:
Банката има свои юристконсулт, който също следи нейните интереси, участва в изповядването,ипотеката - така че не ти трябва агенция за да си по-сигурна, ако от това се притесняваш. Все пак - дори и на твое име апартамента, след като го ипотикираш е почти нейн, докато не изплатиш заема и не свалиш ипотеката, така че юристконсулта на банката все едно гледа и твоя интерес. Трябва да си по-спокойна. Агенции ползват основно хора, който купуват без заем от банка, а с налични пари.

# 18
  • Мнения: 1 172
Сетих се още нещо:
Банката има свои юристконсулт, който също следи нейните интереси, участва в изповядването,ипотеката - така че не ти трябва агенция за да си по-сигурна, ако от това се притесняваш. Все пак - дори и на твое име апартамента, след като го ипотикираш е почти нейн, докато не изплатиш заема и не свалиш ипотеката, така че юристконсулта на банката все едно гледа и твоя интерес. Трябва да си по-спокойна. Агенции ползват основно хора, който купуват без заем от банка, а с налични пари.

Това абсолютно не е вярно. Банката се намесва едва след като сключиш предварителен договор и дадеш капарото 10%. Оттам нататък имаш срок 1 или 2 месеца да затвориш сделката и ако не можеш да я затвориш по твоя вина (вкл отказан кредит), губиш капарото. Т.е. ако се прецакаш и избереш жилище, което по една или друга причина банката не одобри след това, тя нищо не губи. Губиш ти. Не мислете, че банката защитава вашия интерес. Тя защитава своя интерес - парите ти ги дава след като мине сделката и излезе удостоверението, че този имот е ипотекиран само в нейна полза и няма други тежести. Дотогава нищо гарантирано от банката нямаш. И 10% процента капаро, и комисионната на брокера, и нотариалните такси и т.н. са пари, които даваш ти и за тях си поемаш сам/а риска.

# 19
3. Потърсете строител или агенция които продават "без комисионна за купувача" - иначе давате грешни пари.
Дали изобщо има такива агенции? ...

Има. Благотоворителни дружества се казват  Mr. Green

Драга Никол, с риск да изляза извън темата - за какво точно говорим сега? Има ли смисъл да спорим дали има обявени продажби "без комисионна за купувача", след като това е лесно установим факт - айде поровете се в обявите.  А ако търсите обяснение - ами то е просто. Много от строителните фирми притежават свои брокерски къщи, или самите те изпълняват и такава дейност и имат такъв отдел. Така печалбата от продажбата на фирмата покрива и разходите по брокерската дейност.  А аз лично бих предпочел такава сделка пък било то и само по психологически причини - наскоро купих имот и платих огромна комисионна на брокер, който нищо не свърши. Не се чувтсвах добре след това, честна дума.

А естествено, че най-правилно е да се търси крайна максимална цена по сделка със всички разходи - и няма значение какво включва тази цена като разбивка.

# 20
  • Мнения: 30
Ако искаш финансиране на 100% трябва да ипотекираш 2 други жилища.

Това не е задължително. В банката, в която кандидатстваме ние (Райфайзен, ако някой се интересува) правят оценка на жилището, което ипотекираш и след това ти отпускат 90% от неговата пазарна оценка. В нашия случай тези 90% стигат за покупка на по-голямо жилище на зелено. В тази ситуация банката почти не се интересува какво и за колко купуваш - те си имат обезщетение.

По въпроса за агенциите - има строители, които си работят само с една агенция и не взимат комисионна (разбира се може и да е включена в цената, но това няма как да се разбере - и строителят, и агенцията обявяват една и съща цена). Ако даден апартамент (блок) е пуснат в няколко агенции значи няма как да не е с комисионна. И аз подкрепям мнението за добър адвокат вместо услугите на агенцията.

# 21
  • Мнения: 3 929

[/quote]
 Не мислете, че банката защитава вашия интерес. Тя защитава своя интерес - парите ти ги дава след като мине сделката и излезе удостоверението, че този имот е ипотекиран само в нейна полза и няма други тежести. Дотогава нищо гарантирано от банката нямаш. [/quote]
Доколкото си спомням, май "SV" беше споменала за т.нар. предварително разрешение за кредит от банката. Това официален документ ли е? В смисъл - гарантира ли ми, че банката наистина ще ми отпусне кредит, след като предварително ме е одобрила?

# 22
  • Мнения: 3 929
Аз се свързах с една строителна фирма, която продава директно, без агенция. Искат ми 20% собствени средства при предварителния договор за покупко-продажба. Аз нямам тези пари. Мислех си за вариант за потребителски и после ипотечен кредит. За друг вариант просто не се сещам. Знаете ли банки, които са склонни да инансират по този начин? Сигурно всяка банка може да предложи този начин на кредитиране, но ще ми е по-лесно, ако предварително съм ориентирана в обстановката.

# 23
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Доколкото си спомням, май "SV" беше споменала за т.нар. предварително разрешение за кредит от банката. Това официален документ ли е? В смисъл - гарантира ли ми, че банката наистина ще ми отпусне кредит, след като предварително ме е одобрила?
[/quote]

 

Не ти гарантира на абсолютно 100%, но обикновено щом са те одобрили ти го дават. Аз знам, че Пощенска банка го прави, казва ти колко точно пари ще ти даде и ти си правиш сметка според тях. Имам познати, които взеха от там по този начин.

# 24
  • Мнения: 1 172
При предварителното одобрение - получаваш съгласието им да ти отпуснат кредит до еди-каква си сума при еди-каква си схема на изплащане и настоящите ти доходи и т.н... Обаче нямаш гаранция, че ще ти го отпуснат, защото трябва имотът да бъде оценен подобаващо. Т.е. могат да ти обещаят да ти отпуснат 100 000 лв, но ако ти искаш да купи жилище за 100 000лв, но оценителите го оценят на 50 000 лв, то банката ще приеме това за цената на жилището и ще ти даде съответния процент от нея, не от 100 000 лвя въпреки предварителното одобрение. 
Никол има повече опит, все пак това й е работата. Може би тя може да ти даде повече информация за други възможности предварително одобрен кредит да не ти бъде отпуснат.

# 25
  • Мнения: 1 172
Аз се свързах с една строителна фирма, която продава директно, без агенция. Искат ми 20% собствени средства при предварителния договор за покупко-продажба. Аз нямам тези пари. Мислех си за вариант за потребителски и после ипотечен кредит. За друг вариант просто не се сещам. Знаете ли банки, които са склонни да инансират по този начин? Сигурно всяка банка може да предложи този начин на кредитиране, но ще ми е по-лесно, ако предварително съм ориентирана в обстановката.
Банките нямат претенции относно това колко и какви кредити имаш. Само трябва доходите ти да отговарят на условията им. Т.е. ако имаш потребителски кредит за 300 лв/месечно, те смятат, че получаваш месечен доход = (доказания ти месечен доход) - 300 лв.

# 26
  • Мнения: 119
Не знам дали при всички банки е така, но когато ние си купувахме жилище "на зелено" от Пощенска банка заявиха, че ще ни отпуснат исканата сума само след като строежа достигне до ниво покрив. И то при условие, че дохода ни е доказан  newsm78 . Така първата вноска от 30% си я платихме от джоба. След като работата по стоежа достигна до исканото от банката ниво от там ни изпратиха оценител, който сложи много по-висока цена на жилището от тази, за която сме подписали договора със строителя. От дадената от банковия оценител сума ни отпуснаха по наше желание 70%. Така хем си доплатихме апартамента, хем остана и за довършителните работи Simple Smile

# 27
  • Мнения: 46 520
... Никол има повече опит, все пак това й е работата. Може би тя може да ти даде повече информация за други възможности предварително одобрен кредит да не ти бъде отпуснат.

Само от банката завсиси.
Купувачите ни имаха предварително одобрение, сключиха Предварителен договор за покупко-продажба и им отказаха кредита. Обяснение не се дава, банката си запазва правото да каже не, без да се обосовава. Хората бяха с перфектни документи, но ... роми, освен разсизъм, друго обяснение аз нямам, но поне можеха да им откажат в началото, а не да ги заблуждават с предварително одобрение  Close
За Пощенска банка става дума.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Хм, към тази банка аз от време оно съм си с резерви, но Никол тъкмо си на мушка да те питам: агенциите носят ли отговорност при проверка на тежестите на имот при положение, че прибират все пак определен процент, който никак не е малък и как се избира коректна агенция?


P.S. На последните въпросчета никой агент не отговаря. Правете си изводите.

# 29
  • Мнения: 46 520
В какъв смисъл да носи отговорност при проверка на тежестите? Документът се издава от Служба вписвания. Брокерът представя такъв документ веднъж преди предварителния договор и още веднъж при изповядването. Купувачът, ако иска може да присъства на ваденето или дори да го извади сам, ако не вярва на никой. Лошото е, че както всяко държавно учреждение и там са много "тежки", не могат да дадат информация към днешна дата, а за няколко дни преди това.

Единственият, който може да слага тежести на апартамента и съответно носи отговорност е собственикът (без значение дали има агенция или не).

За втория въпрос отговорът е много прост- избира се по същия начин, както избираш лекар, адвокат и т.н.- на сляпо или защото си чула добра дума Laughing

Общи условия

Активация на акаунт