Жилищен ипотечен кредит

  • 15 135
  • 83
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 421
 Аз искам да попитам - искаме да изтеглим ипотечен кредит за закупуване на "готово" жилище, но тъй като нямаме налична сума, с която да платим 20-30% разлика(от това което ще отпусне банката и това, което ще струва жилището) - кое е по-добре - да набавя сумата с потребителски кредит или да ипотекирам едно друго жилище?
  И ако ипотекирам второто жилище мога ли да го освободя от ипотека след изплащане на определената за него сума?
 Вариантът с намиране на пари от приятели е краен, защото мъжът ми държи да имаме чисти взаимоотношения с приятелите ни и не иска да влиза в такива схеми.
 

# 31
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
zuki ,вие къде живеете сега на квартира или в друго собсвено жилище?

# 32
  • Мнения: 1 897
Да попитам дали съм разбрала правилно,защото и ние ще теглим ипотечен кредит много скоро.
Банката превежда сумата за кредита едва след нотариалното прехвърляне на имота от строителя на копувача, нали така.
Ние обаче трябва да издължим 95% от цената на имота на строителя до края на август, а сделката ще се изповядва декември. Ако банката ми отпусне искания кредит чак през декември, дори и преди това имаме предварително одобрение реално няма да можем да се разплатим с фирмата строител през август,както е по предварителния договор.
Как би могло  се процедира в този случай?
Ситуацията ми се струва патова и съвсем не в наша полза-от една страна банката ще отпусне кредита едва след като апартамента стане наша собственост,а от друга стоителя едва ли ще иска да прехвърли собствеността преди да е получил парите си по предварителния договор.

# 33
  • Мнения: 3 929
zuki ,вие къде живеете сега на квартира или в друго собсвено жилище?
Живеем в апартамента на свекърите заедно с тях. Но те няма да се съгласят да го ипотекираме предполагам, че това имаш предвид), защото мъжът ми има и брат. Няма да бъде коректно.

# 34
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
zuki ,вие къде живеете сега на квартира или в друго собсвено жилище?
Живеем в апартамента на свекърите заедно с тях. Но те няма да се съгласят да го ипотекираме предполагам, че това имаш предвид), защото мъжът ми има и брат. Няма да бъде коректно.
точно това имах предвид. Но вие можете да прехвърлите ипотеката в/у новото жилище когато това стане възможно и пак след няколко месеца техния апартамент няма да е ипотекиран.

# 35
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Да попитам дали съм разбрала правилно,защото и ние ще теглим ипотечен кредит много скоро.
Банката превежда сумата за кредита едва след нотариалното прехвърляне на имота от строителя на копувача, нали така.
Ние обаче трябва да издължим 95% от цената на имота на строителя до края на август, а сделката ще се изповядва декември. Ако банката ми отпусне искания кредит чак през декември, дори и преди това имаме предварително одобрение реално няма да можем да се разплатим с фирмата строител през август,както е по предварителния договор.
Как би могло  се процедира в този случай?
Ситуацията ми се струва патова и съвсем не в наша полза-от една страна банката ще отпусне кредита едва след като апартамента стане наша собственост,а от друга стоителя едва ли ще иска да прехвърли собствеността преди да е получил парите си по предварителния договор.
банката превежда парите когАТО се изповяда пред нотариус ипотеката. а вие нямате ли предварителен договор с продавача? кой ще ти прехвърли имота след като не си го платил???

# 36
  • Мнения: 1 655
Да попитам дали съм разбрала правилно,защото и ние ще теглим ипотечен кредит много скоро.
Банката превежда сумата за кредита едва след нотариалното прехвърляне на имота от строителя на копувача, нали така.
Ние обаче трябва да издължим 95% от цената на имота на строителя до края на август, а сделката ще се изповядва декември. Ако банката ми отпусне искания кредит чак през декември, дори и преди това имаме предварително одобрение реално няма да можем да се разплатим с фирмата строител през август,както е по предварителния договор.
Как би могло  се процедира в този случай?
Ситуацията ми се струва патова и съвсем не в наша полза-от една страна банката ще отпусне кредита едва след като апартамента стане наша собственост,а от друга стоителя едва ли ще иска да прехвърли собствеността преди да е получил парите си по предварителния договор.
Как така ще дадете 95% от сумата август, а сделката ще се изповяда декември? Нормално е двете неща да станат едновременно. Каква ви е гаранцията, че строителя няма да избяга тези 4 месеца и колко пъти ще продаде апартамента до тогава?

# 37
  • Мнения: 1 897
Изразила неправилно- извинявам се за което.Разрешение за ползване ще получим през декември чак ,а  трябва да изплатим 95% от цената на имота до края на август.
Въпросът ми е кога банката ще отпусне парите,след като апартамента все още не е наша собственост?Първо се прехвърля собствеността или банката отпуска кредита и тогава сделката се изповядва пред нотариус.Дали фирмата строител ще се съгласи първо да прехвърлим собствеността и чак тогава да получи парите си от кредита, който ще изтеглим.Изобщо как се процедира в подобни случаи?

# 38
  • Мнения: 1 655
Банката отпуска кредит ако сградата има кота Било, т.е. има покрив. Апартамента става ваша собственост в деня на изповядване на сделката (в случая август месец), а не когато излезе разрешението за ползване. При изповядването на сделката се подписват документите и за ипотеката на жилището. След около 2 дена ипотеката официално е вписана в регистъра и тогава банката отпуска сумата. Строителя изисква преди това да сте подписали, че се задължавате да изплатите сумата в срок до около 7 дена. След като банката преведе сумата, този документ се унищожава. Строителната фирма ще ви изчака тези няколко дена, такава е практиката на всички банки и строителната фирма е наясно.

# 39
  • Мнения: 1 897
Svetla1 , БЛАГОДАРЯ ТИ МНОГО!   bouquet
Това,което си написала е изключително точно и изчерпателно и дава отговор на всичките ми въпроси и съмнения.
Сградата  вече има протокол-образец 14 за завършен груб строеж,така че би трябвало всичко да е ОК.

# 40
  • Мнения: 1 655
Svetla1 , БЛАГОДАРЯ ТИ МНОГО!   bouquet
Това,което си написала е изключително точно и изчерпателно и дава отговор на всичките ми въпроси и съмнения.
Сградата  вече има протокол-образец 14 за завършен груб строеж,така че би трябвало всичко да е ОК.
За нищо Simple Smile Успех със сделката!

# 41
  • Мнения: 3 929
zuki ,вие къде живеете сега на квартира или в друго собсвено жилище?
Живеем в апартамента на свекърите заедно с тях. Но те няма да се съгласят да го ипотекираме предполагам, че това имаш предвид), защото мъжът ми има и брат. Няма да бъде коректно.
точно това имах предвид. Но вие можете да прехвърлите ипотеката в/у новото жилище когато това стане възможно и пак след няколко месеца техния апартамент няма да е ипотекиран.
Nadi Mishi, извинавай, но не ми стана ясно това с ипотеката на жилището на свекърите, която в последствие се прехвърля на новот. Би ли обяснила по-подробно, като на малоумна, защото аз наистина никак не съм в час с тези неща и затова моля за съвет във форума. Ако се налага, можеш да ми пишеш на лични, но мисля, че темата е доста полезна и за другите. Благодаря!

# 42
  • Мнения: 30
Доколкото знам аз, ситуацията е следната: харесал съм си апартамент, който все още няма кота било и банката не позволява да се ипотекира. Тегли се ипотечен кредит като се ипотекира друго жилище - банката отпуска 90% (за Райфайзен поне е толкова) от пазарната оценка на ипотекираното жилище. В момента, в който новото жилище получи кота било се тегли нов кредит с ипотека върху новото жилище, с който се рефинансира стария кредит и ипотеката върху старото жилище се заличава.

# 43
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
zuki ,вие къде живеете сега на квартира или в друго собсвено жилище?
Живеем в апартамента на свекърите заедно с тях. Но те няма да се съгласят да го ипотекираме предполагам, че това имаш предвид), защото мъжът ми има и брат. Няма да бъде коректно.
точно това имах предвид. Но вие можете да прехвърлите ипотеката в/у новото жилище когато това стане възможно и пак след няколко месеца техния апартамент няма да е ипотекиран.

Nadi Mishi, извинавай, но не ми стана ясно това с ипотеката на жилището на свекърите, която в последствие се прехвърля на новот. Би ли обяснила по-подробно, като на малоумна, защото аз наистина никак не съм в час с тези неща и затова моля за съвет във форума. Ако се налага, можеш да ми пишеш на лични, но мисля, че темата е доста полезна и за другите. Благодаря!
ние  ипотекирахме жилището на родителите на мъжа ми докато стане готово новото за съответните документи(да може да му се направи ипотека). сега те мислят на продават старото и тогава ипотеката може да се прехвърли на новото срещу съответната нотариална такса естествено.Ако се съгласят така ще им го освободите след няколко месеца и няма да има сърдити и вие ще сте доволни.ако имаш и други въпроси ще ти отговоря може и на лс.ако искаш и банка ще ти препоръчам.

# 44
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Доколкото знам аз, ситуацията е следната: харесал съм си апартамент, който все още няма кота било и банката не позволява да се ипотекира. Тегли се ипотечен кредит като се ипотекира друго жилище - банката отпуска 90% (за Райфайзен поне е толкова) от пазарната оценка на ипотекираното жилище. В момента, в който новото жилище получи кота било се тегли нов кредит с ипотека върху новото жилище, с който се рефинансира стария кредит и ипотеката върху старото жилище се заличава.
не съм чувала такова нещо.какъв е смисъла от втория кредит??? да се плаща такса за предсрочно погасяване или???

Общи условия

Активация на акаунт