Отговори
# 105
  • Мнения: 274
Натресох "едно дете" на мъжа ми, да му помага за това, онова. Дъщеря на наша близка. При срещите ми с момичето, бях останала с много добри впечатления - умна, мила, възпитана, макар и много свита.
Та, за 2-3 месеца видя сметката на всички - нито може нещо да прави (говорим за елементарни познания като форматиране на текст, боравене с интернет, владеене на език, работно ниво и т.н.), нито има желание и амбицията да се научи.
Преди няколко дни мъжът ми я е помолил да занесе някакви документи еди си къде си, при положение, че ще има шофьор, който да я закара ... а тя му казала: "А ти защо не ги занесеш сам?", мъжо погледнал ей така:  Shocked, обяснил нещо си, след което тя му казала: "Добре, ще го направя, остави ми ги еди си къде си, че сега нещо не ми се ходи до там." Rolling Eyes newsm78

И сега какво?! Дете на близка, кошмарно поведение......... Мъжът ми няма да търпи още дълго. Предполагам ще има някакви ексцесии. Няма да натрисам повече, обещала съм си. Whistling

# 106
  • Мнения: 1 288
Предполагам знаете, че големите фирми с развита HR функция си имат т.нар. referral program, т.е. мотивират се (често и с парична награда) служителите на фирмата, за да се огледат в кръга си от близки и познати и ако сметнат, че някой има търсените от фирмата качества и умения, го препоръчват. Това, естествено, не означава, че от фирмата автоматично ще го наемат, но със сигурност ще го предпочетат пред непознат със същите качества. Това го има в цял свят и в големите чуждестранни фирми в България. Затова е много важно човек да си изгражда мрежа от подходящи контакти, т.нар. networking.
А иначе със сигурност можеш да си намериш работа без връзки, може би на по-ниско ниво, но все отнякъде трябва да се започне, нали  Simple Smile

мъжът ми си намели работа точно по тази схема в голяма английска компания, сега стъпваща на българския пазар. наша позната го препоръча, но той си мина през всичките тестове и интервюта и тъй като изкара необходимия резултат, го назначиха. сега нашата позната дори ще вземе бонус към заплатата, ако той се задържи в тази фирма и се справя добре. това съвсем легално и регламентирано.

# 107
  • Мнения: 57
Зависи много за кой град и каква позиция става дума. Нещата в София и в големите градове доста се измениха и ще продължават да се променят. Това ще се случи и ж другите градове, но след като навлязат доста инвеститори и големи компании.

# 108
  • Мнения: 368
А как се става полицай?
Ами вече по лесно се става. Е пак зависи какъв точно - ама то с тези заплати даже и връзки не ти трябват / говоря за обикновен полицай - не за граничен или КАТ/

# 109
  • София
  • Мнения: 38 903
Откакто съм си в България смених 4 работи.
Първата си я намерих чрез приятелка.
Втората, след като ходих на много интервюта - чрез колежка от университета.
Третата - пак след много интервюта, без връзки, но се оказа пълно дърво.
Сега ще почвам четвърта, ходих на незнам и аз вече колко интервюта, но ако майка ми не беше казала две приказки за мене на една бивша своя колежка, едва ли щях да се уредя най-после. Иначе си минах през всички етапи на интервюто.

Както съм писала и преди, автобиографията ми е доста стабилна, не знам колко указания изчетох как да се държа на интервю, но нямаш ли връзки, гледат да те претупат и завършват разговора с "Ще ви се обадим непременно". И въобще не се обаждат.

Вече установих че без връзки взимат предимно студенти от провинцията, на които им плащат малко и ги правят на луди или ги уволняват когато си искат.

# 110
  • Мнения: 868
  В 99 % от случаите работа се започва с връзки.Това са мой те скромни наблюдения.На места се плащат и парички за да получиш начален старт.Дори и да се случи чудо и да започнеш беэ протекции то после израстването е малко по - трудно, ако си нямаш кой да те побутва напред.

# 111
  • Мнения: 5 370
Ми на нито една работа досега не съм почнала с връзки, всички съм си ги намирала от джобс.бг или Капитал-първата. За справка-не съм факир на информатиката, имам 3 езика, от които двата-холандски и английски-на сносно ниво, но далеч от "перфектни".
Миглена-това за работата при познат е нож с 2 остриета. Както за работодателя, който е наел познатия човек, така и за работника. Казвам го от личен опит. Confused

# 112
  • Мнения: 917
интересно ми е променило ли се е положението в България в това отношение?има ли вече значение какво и къде си учил,какво си работил,умения и т.н.не очаквам някой от вас да каже ,че си е намерил работа с връзки,но може би всеки има разни познати или пък там ,където работи вижда как се процедира с назначаването на нови кадри.
темата ми е провокирана от една приятелка,която все още учи филология,а вече я направиха кредитен експерт в Пиреус Банк.просто искам за себе си да знам дали човек има шанс ако няма връзки?
Ако имаш нужните умения винаги имаш шанс  Peace Не ме интересува кой какво е учил а какво може и какво го интересува Peace А дори никой да не те наеме винаги съществува възможността да започнеш сам  Peace

П.П. Не мога значи не искам  Peace

# 113
  • Мнения: 3 830
Ооо, да, все още го има това явление в България. Докато корупцията е главна движеща сила на държавната машина, хаосът и примитивността също, връзкарството е неизбежно!

# 114
  • Мнения: 1 092
Ако говорим за хубава и наистина добре заплатена работа мисля,че без връзи просто нямаш почти никакъв шанс smile3518

# 115
  • Мнения: 2 891
Само да вметна, че и нашата фирма и фирмата на съпругът ми от месец търсим служители и подходящи няма. А сега де  Laughing

# 116
  • Мнения: 1 941
И в старата и в новата ми работа предпочитат хора препоръчани от някой от фирмата.
Имаме си и бонуси за одобрен препоръчан кандидат.
Препоръката служи до толкова, колкото да го извикат на интервю.

# 117
  • Мнения: 19
Мисля ,че можеш да спечелиш работата,стига да отговаряш на изискванията. Peace При мен голям фактор оказва това че съм студентка(задочничка) и не ме вземат на работа заради отсъствието ми от работа за всеки семестър.  Sad

# 118
  • Мнения: 457
В момента тече подбор за гл.счетоводител на отдел в една огромна българска компания, но не е официално обявен конкурса. Допускат се само свои хора до кандидатстване.

# 119
  • Мнения: 7 263
Не мисля!!!
Сигурна съм 100%.
В старата ми фирма други назначения почти нямаше. При вътрешни обяви като се обсъждат кандидата след въпроса за името и от къде идва човека, следващия логичен въпрос беше на кой е човек  #Cussing out #Cussing out #Cussing out
Всяко едно шефско местенце и от тези наййййй-дребните е придобито с връзки или с още по-любопитни способи.
За 8-годишния ми стаж там лично аз познавам 2 -души цифром и словом, които се издигнаха благодарение на работа и лични качества. И които заслужаваха да бъдат промоутнати защото си разбираха от работата и бяха отдадени на нея. Просто не се намериха връзкари, които да ги изместят поради спецификата на работата / а и поради това че местата бяха с тежки, нищо че са шефски/.
В сегашната ми фирма попаднах след конкурс и обява в Джобтайгъра, е имаше хора които ме познаваха тук и може и да са казали по някоя добра дума, но такова откровено връзкарство не се вижда на пръв поглед. Дано не бъркам.

Общи условия

Активация на акаунт