Отговори
# 75
  • Мнения: 5 539
Ох, Коалке, ти ми говориш за съвсем други реалности. Tired
Какъв networking, какви refferal programs! Тук в наше село повечето бъркат HR с HP. Rolling Eyes

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Предполагам знаете, че големите фирми с развита HR функция си имат т.нар. referral program, т.е. мотивират се (често и с парична награда) служителите на фирмата, за да се огледат в кръга си от близки и познати и ако сметнат, че някой има търсените от фирмата качества и умения, го препоръчват. Това, естествено, не означава, че от фирмата автоматично ще го наемат, но със сигурност ще го предпочетат пред непознат със същите качества. Това го има в цял свят и в големите чуждестранни фирми в България. Затова е много важно човек да си изгражда мрежа от подходящи контакти, т.нар. networking.
А иначе със сигурност можеш да си намериш работа без връзки, може би на по-ниско ниво, но все отнякъде трябва да се започне, нали  Simple Smile
Точно това имах предвид и аз.

# 77
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Навсякъде по света е така. За повечето добри работи все си иска "рамо". Но въпроса е , че реномираните фирми назначават кадърни "наши" хора. Във България има случаи на вземане на работа и на некадърни, само защото са роднини или приятели....

# 78
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Предполагам знаете, че големите фирми с развита HR функция си имат т.нар. referral program, т.е. мотивират се (често и с парична награда) служителите на фирмата, за да се огледат в кръга си от близки и познати и ако сметнат, че някой има търсените от фирмата качества и умения, го препоръчват.
Коалка, в нашата фирма е така-устроено е с Вътрешна инструкция и взавизимост от човекът, който се търси и отдела, където ще работи паричната награда варира. Например за моята длъжност-няма да споменавам каква е, ако някой доведе свой човек и го назначат наградата е 70евро-понеже сме много европейски Crazy заплатите ни, глобите и наградите в нашата фирма са в евро-ОК, съгласна съм-този човек ще мине всички тестове и ако го харесат ще го назначат-аз ще си прибера наградата и фирмата ще е доволна. Тези две бамбини, за които писах по-горе нямат нищо общо със случая-поне да ги беше довел някой колега че да си вземе наградката Laughing. При тях си е чисто настаняване по едновремешните комунистически връзки, защото те на един тест просто се провалят и в нормалния случай-дори и доведени от колега -т.е. по интструкцията с наградата, нямаше да бъдат назначени
Едните се тестуват, а другите просто се назначават

# 79
  • Мнения: 15 765
И аз да се включа - за съжаление наистина на много места назначават на хубава длъжност с висока заплата и малко работа хора с връзки-особено в държавните учреждения. Аз работя в такова. Непрекъснато получавам потупване по рамото и грамоти по време на коледните банкети за най-добър служител и пак когато по висините се освободи някое място си спускат поредния парашутист, които по цял ден си реди пасиансчета или си решава Еврофутбола, а когато трябва да свърши нещо идва и ни пита нас простосмъртните за какво иде реч  #2gunfire.
И тъй като на мен ми писна вече от всичко това запретнах ръкави и вече трета седмица обикалям по интервюта за работа-реших да докажа на всички, че когато човек има знания опит и образование може и сам да се наложи, без връзки  Peace.
Надявам се да успея Praynig.

# 80
  • София
  • Мнения: 5 606
И в България, и навсякъде по света си трябват контакти. В правилното обкръжение шансовете се умножават.
Peace

# 81
  • Мнения: 19 351
благодаря на всички ви!общо взето повече се отчаях от отговорите ви.пуснах темата,защото сме пред дилема  с мъжа ми.той има предложение за работа в БГ и аз ще съм тази,която ще трябва да си търси ако се завърнем в Родината.а ако останем тук е точно обратното.та все единият от двама ни трябва да направи компромис.

# 82
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
   Мисля, че все още е важно да имаш връзки, за да започнеш работа. Особено в малките градове. В България по специалността си работят единствено лекарите, юристите и учителите /до някъде/. Разбира се, че има изключения и при другите специалности, но при по-горе изброените професии няма как да работиш ако не си учил за това. 

# 83
  • Мнения: 423
Предполагам знаете, че големите фирми с развита HR функция си имат т.нар. referral program, т.е. мотивират се (често и с парична награда) служителите на фирмата, за да се огледат в кръга си от близки и познати и ако сметнат, че някой има търсените от фирмата качества и умения, го препоръчват. Това, естествено, не означава, че от фирмата автоматично ще го наемат, но със сигурност ще го предпочетат пред непознат със същите качества. Това го има в цял свят и в големите чуждестранни фирми в България.

Абе казах аз че вие там сте друга България, ама някой беше скочил да защитава обратната теза. Къде ги видяхте тия големи фирми, компании в Бг с подобна практика???!!!!
Аз съм от село и тук при нас също има не малко големи компании, но там ако някой препоръчва някого то е "за да го уреди", и въобще не съществува практиката "служителите на фирмата,  да се огледат в кръга си от близки и познати и ако сметнат, че някой има търсените от фирмата качества и умения,да го препоръчат". (естествено меннието ми е от личен опит)

# 84
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не само че мисля, а съм и свидетел на такива назначавания.
Имам колежка, която меко казано - не си върши работата и създава главоболия на шефовете. Не искаха да я преназначават, но по-висшестоящи се намесиха и така все още си я носим на гърбовете ни.

# 85
  • София
  • Мнения: 5 761
Връзките тук си се вихрят с все сила.Лошото е ,че и това са най-некомпетентните хора в повечето фирми (има и изключения разбира се).Просто факта,че са стигнали до определено място и заплата,без собствени усилия ,а с чист парашутизъм, не ги и мотивира да продължат напред и са във вреда отколкото в помощ.

# 86
  • София
  • Мнения: 1 481
Не само мисля, а зная, че адски много хора се назначават с връзки. Но огромна част от тях са и достатъчно компетентни за съответната работа, никой работодател няма полза да назначава некадърни, мързеливи идиоти.

# 87
  • София
  • Мнения: 5 761
................, никой работодател няма полза да назначава некадърни, мързеливи идиоти.
По пътя на логиката е така,но и много фирми държат точно такива

# 88
  • Мнения: 14 506
и да и не.
аз работя работа на която ме назначиха с връзки. то в държавната работа друг начин няма де. в банките също - там даже се изисква много повече от това да имаш познати, ама това е друга тема.
същевременно мъжът ми два пъти подред си намира хубава работа и добре платена без абсолютно никакви връзки. последната му работа е в международна компания. явно само там не могат да си позволят да наемат мързеливи и некадърни връзкари.

# 89
  • Мнения: 10 742
Назначават се. В предишната ми работа от 7 човека в отдела, само двама бяха с интервю избрани. Следващите девойки, които наеха - 4 или 5 на брой- също бяха дъщери на бизнес партньори. Назначаването им е вид услуга.

В сегашната ми работа аз съм "връзкарка" - бях препоръчана от човек, който работи отдавна в компанията, но минах всички тестове и интервюта. Чувствам се двойно по-задължена и отговорна - не искам да предавам доверието, което ми е оказано и да злепоставям човека, който ме е препоръчал.

Общи условия

Активация на акаунт