Хубавите български имена като че ли са вече кът

  • 41 080
  • 475
  •   2
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 429
Пенка и Стоян  Simple Smile. Тъй че има малка надежда да се запазят българските имена, нищо че няма да е в България Simple Smile
На американката сигурно са и са сторили екзотични имената.Скоро не съм чула някоя мама да си кръсти детето Пенка.А Стоян за щастие май ще оцелее и на мен много ми харесва това име.

# 16
  • София
  • Мнения: 12 554
Първо да започна с факта, че синът ми се казва Калоян Laughing

Около нас също има деца с чужди имена, които меко казано звучат смешно с фамилията - Дейвид, Ивалена, Каролина /добре че не е Керълайн Joy/, Айвън и Дениъл.
Вярно е, че всяка майка има право да си кръщава детето както иска, но ми се струва, че много родители не се замислят след години вече порасналото им дете как ще се чувства - горкия Ролистен Cry
Добре ще е въпреки желанието си да дадат неповторимо име на детето си, родителите и да мислят малко.

# 17
  • Мнения: 2 336
Моят син е Христо. Много харесвам и името Георги.
Всъщност искам четирима сина. Другите биха се казвали Ангел и Марин. Няма такива, които да звучат странно. Но не знам дали са български.
За съм за националните имена.

# 18
  • Мнения: 1 216
МНого от имената спрягани като български всъщност са с гръцки произход - факт, но пък всяко име си има аналог. Май по-скоро критериът за странно име се е променил. Аз поне за дете кръстено Пенка не съм чувала от ехееееее. Или пък Груда, какво ще кажете

# 19
  • Мнения: 2 159
ох, да и аз забелязвам тази тенденция и ми е много смешно Mr. Green
даже като раждах и казах, че дъщеря ми ще се казва Ема (на майка ми Емилия, тя винаги се подписваше с Ема) и ме питаха "с две "м" нали?" Не мога да разбера каква е тази мода Laughing
Хубаво е човек да е в крак с модата, но все пак ако живее в бг е малко смешно

# 20
  • Мнения: 9 050
Еее, надали авторката е имала предвид имена от рода на Пенка, Керанка, Кунка, Матка и т.н. Става дума за популярните в България имена. Тези, с които нас са ни кръщавали.

Иначе около нас Касандри и Лусии, с лопата да ги ринеш. Знам ли, след време моят може някоя снаха Грасиелита да ми доведе.  ooooh! Абе развихрили са се майките напоследък. Вярно е това. И имената странни, и презимената без окончание. Граселита Петър Денева примерно. Боже опази!

# 21
  • Мнения: 327
Дъщеря ми се казва Снежина/кръстена на свекърва ми/ и мисля,че името й е чисто българско и й отива-тя е много бяла и със сини очички :hug.
Не разбирам родителите,които записват децата си с чужди имена.

# 22
  • Мнения: 4 965
Моят син е Христо. Много харесвам и името Георги.
Всъщност искам четирима сина. Другите биха се казвали Ангел и Марин. Няма такива, които да звучат странно. Но не знам дали са български.За съм за националните имена.

Христо - от гръцки - "последовател на Христос";
Георги - от гръцки - "земеделец";
Ангел - от гръцки - "вестител";
Марин - от латински - "/идващ / от морето".
 Peace

Истинските български имена са изчезнали отдавна, а и да ги има не ми звучат добре - Грозьо, Черньо, Вуте, Пенда, Балина, Белчо, Видка, Върбица, Гинка, Гроздана, Дайно, Царина, Ягода и т.н.
Всичко друго е просто въпрос на вкусове, предпочитания и "чужди влияния" през вековете.
 Sunglasses

# 23
  • Мнения: 19 297

Истинските български имена са изчезнали отдавна, а и да ги има не ми звучат добре - Грозьо, Черньо, Вуте, Пенда, Балина, Белчо, Видка, Върбица, Гинка, Гроздана, Дайно, Царина, Ягода и т.н.
Всичко друго е просто въпрос на вкусове, предпочитания и "чужди влияния" през вековете.
 Sunglasses
Joy Joy Joy
честно казано ми е все едно дали ще изчезнат българските имена.моята зълва си кръсти детето на свекъра-Иван и сега като му викам Иванчо се сърди.трябвало да му казваме Вани.че да не го е кръщавала така.умалителното на Иван си е точно Иванчо hahaha

# 24
  • Мнения: 4 965
Joy Joy Joy
честно казано ми е все едно дали ще изчезнат българските имена.моята зълва си кръсти детето на свекъра-Иван и сега като му викам Иванчо се сърди.трябвало да му казваме Вани.че да не го е кръщавала така.умалителното на Иван си е точно Иванчо hahaha

 Joy
То и в обратния вариант няма гаранции - зълва ми живеят в САЩ и децата им са Алекс и Стиван. Неин братовчед тук /когато се видят/ ги нарича Сашко и Стефчо и не му пука дали някой се сърди или не  hahaha.

# 25
  • Мнения: 343


Христо - от гръцки - "последовател на Христос";
Георги - от гръцки - "земеделец";
Ангел - от гръцки - "вестител";
Марин - от латински - "/идващ / от морето".
 Peace

Истинските български имена са изчезнали отдавна, а и да ги има не ми звучат добре - Грозьо, Черньо, Вуте, Пенда, Балина, Белчо, Видка, Върбица, Гинка, Гроздана, Дайно, Царина, Ягода и т.н.
Всичко друго е просто въпрос на вкусове, предпочитания и "чужди влияния" през вековете.
 Sunglasses
Peace

Е, останали са и много хубави български имена. И аз самата нося такова.  bowuu
Много харесвам типично българските /по-точно славянски/ Десислава, Лъчезара, Елица.
Дъщеря ми обаче носи различно име, защото баща й искаше нещо "по-универсално". Българско или не, избрахме го заедно с много любов /аз го измислих, той одобри Mr. Green/ и за нас то е най-хубавото на света.  Hug Няма нищо лошо, странно, тревожно или смешно в това - просто процесът на заимстване на имена продължава.

# 26
  • Мнения: 6 164
azaf е много права, сигурно е филолог?! Grinning

Българските имена наистина са от гръцки и латински произход. Но са български, защото са в българския си вариант. Но нали сме европейци, няма да ги мъчим в Европата. Wink
Имах един съученик Иван и учителят ни по испански (учих в Испанската гимназия) му викаше "Ибан" и много мязаше на е*ан  Joy ... ама те испаноговорящите имат голям проблем с "В"-то и по-скоро звучи като "Б".
Сериозно: няма да изчезнат имената, доста класически имена чувам, е не са колкото "новите", но не е да ги няма. Може пък да дойде време да стане модерно да се кръщават Петър, Иван, Димитър, Васил... Нали знаете, че модата се връща, няма страшно. Grinning

# 27
  • Мнения: 1 877
Да наистина са малко истински хубавите и чисто български имена,Но тенденцията към чуждите имена я забелязвам в по-малките градове,където наистина хората бягат вече от имена като Манка,Ненка,Цонка,Видка,Вълко,Запрянка и т.н.
Както се казва в един наш български филм"Опасен чар": :За къде с това име,гражданино следовател?"

# 28
  • Мнения: 1 224
Аз исках детето ми да носи българско име, ама наистина българско и да се помни и произнася лесно. Затова го кръстихме Рад - старославянско име. Че като скочиха всички! Що за изкелефещено име? Иди кажи че не загивали българските имена...Поне да бил Радослав - е това не е ли по-изкелефещено? Добре че сутрин новините по Хоризонт ги чете един Рад Каменски та хората да се убедят че не съм си го измислила. А аз от именника го взех - и така си пишеше - натурално старославянско име!
На една приятелка дъщерята се казва Ивана и често я питат защо и е такова името - че какво му е на името, на баба си е кръстена!

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Сега сякаш по-рядко се срещат "изчекнати" имена.Но си спомням преди няколко години, когато ни заля вълната от сапунени сериали  беше пълно с Изаури и други подобни.Въпрос на избор, наистина. HugАз лично не ги приемам, някак си не  ми се връзват с презимето и фамилията.Става като Ричард Груев  Joy/ винаги ми е била смешна тази комбинация /

Общи условия

Активация на акаунт