Кърмене и захранване на бебетата-основни правила

  • 33 623
  • 110
  •   1
Отговори
# 60
  • Букурещ
  • Мнения: 7 841
Цитат на: boo
Birdie отговаря доста избирателно, забелязах и аз. И на личното съобщение, което му пратих също не е отговорил. Rolling Eyes


ами не може да отговори, още не знае, какво е това ЛС.
той и Цитат не може да направи. Зает е в момента с даване на Компетентни мнения на нас диваците прости балкански субекти. Laughing

# 61
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: Birdie
Не съм професионално задължен да насочвам никого към някого, още повече ако мога сам да се справям с работата си.


Така е, професионално не сте задължен. Завиждам Ви на самочувствието обаче, че само Вашата помощ е достатъчна на кърмещите майки.
На мен в родилния дом не остана медицински работник който да не ми даде телефоните за връзка на Lа Leche League. Същото направи и педиатричната група, която се грижи за детето ми още при първия преглед. Горките, те сигурно не могат сами да се справят с работата си и затова го правят, а не защото за успешното кърмене е нужна поддръжка която далеч не се изчерпва с консултация в лекарския кабинет.

# 62
  • Мнения: 8 585
Не мисля, че сте права защото:

Детски болести се работят различно в различните страни, съобразно културни,етнически и расови особенности.
Мога да говоря само за Гърция, тъй като тук практикувам.
Аз съм в постоянен контакт с майките-24 часов контакт. Не отсъствам, не ходя по ваканции толкова далеч, че да не мога да се върна бързо,ако се наложи. И това ми харесва.
Всичките ми  пациенти ме търсят по всяко време с всевъзможни въпроси, включително и тези за кърменето. От мен се иска да ги осведомявам точно и акуратно по която и да е било тема-затова ми плащат и ме предпочитат. Работя единствено с пациенти, които идват при мен заради мен. Никакви финансови и други критерии тук за техният избор няма. Не ме интересува толкова финансовата страна на професията, колкото това да бъда полезен с нещо и да гледам бебешоците ми да растат здрави, а майките щастливи-не от мен-а от децата си...
Следователно, аз не мога когато ме питат за разни неща да им отговарям-"питайте лигата...". Нито мога като отговор на техните въпроси да им посоча уеб-страницата на лигата. Тук тези неща се оценяват като крайно негативни и карат пациентите да мислят,че аз съм в особени финансови взаимоотношения и машинации с разни организации.
Ако родителите желаят те могат свободно да се запознаят с каквото и да е било мнение и после да го коментират с мен свободно. И понеже работим с абсолютно доверие-обикновено те ме следват, независимо какво са чули или прочели или видяли. Това е частната практика. От мен се искат резултати-сега, на момента- не утре или вдругиден или "ще видим".
От  друга страна, аз като всеки друг колега полагам нужните усилия за да съм осведомен по възможно най-широк кръг от теми-това е мое задължение и право. Това от къде ще се информирам и как си е мой личен избор.
Зад гърба си имам два четири-месечни семинара изключително по въпросите на детското хранене от Германия и Холандия, водени от СЕСТРИ с по 30-40 годишен стаж изключително по въпросите на кърменето и грижи за новороденото- болници "Лудвиг-Максимилиан" в Германия и "Еразмус"-Ротердам-Холандия.
Това ми дава самочувствие и ми помага невъобразимо в ежедневната ми работа. Това е част от моята квалификация, с която аз съм на свободният пазар. А той решава в крайна сметка всичко...
Желая да помагам и само това с мнения и дискусии. Не съм задължен да търпя обиди от НЯКОИ участници тук, защото те не могат да толерират чуждо мнение.

Нищо повече, нищо по-малко... Simple Smile

# 63
  • САЩ
  • Мнения: 323
Похвален е стремежа Ви да бъдете информиран за детското хранене. Значи връзката която ви дадох към учебното пособие на СЗО може да ви бъде от полза. При цялата Ви осведоменост не изглежда да сте запознати с принципите успешното кърмене и на образуването на кърмата.
Аз раждах в частна болница и педиатрите ни също са частници и са на свободния пазар. По-скоро ще загубя доверие в лекар ако той се смята единствена и последна инстанция по всеки въпрос отколкото ако ме насочи там, където мога да получа помощ. Не виждам в какви финансови взаимоотношения би могъл да бъде заподозрян един лекар с LLL, това не е богата компания която произвежда адаптирано мляко, а организация на доброволни начала която безплатно помага на майките да кърмят.

# 64
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Birdie
Когато плаче-> не винаги е гладно за да се кърми.
Да се свързва успокояването на бебето с хранене е един неправилен навик...
Защо? За мен си един много хубав начин да успокоя тревожно дете, след като съм отстранила други потенциални проблеми. Ясно е, че храната не бива да се предлага като решение на всякакъв проблем (за да не доведе по-късно до хранителни разстройства), но също така е ясно, че кърменето е много повече от храна: и вода, и удовлетворяване на сукателния рефлекс, и стимул за изхождане  и облекчаване на стомахчето, и задоволяване на емоционалната потребност от връзка с майката... А тези нужди не възникват през 2 - 2.5 часа, в началото са почти перманенти и постепенно с израстването детето се научава да търси гърдата по-рядко. Но интервалите трябва да си ги определи само, а не по команда.

# 65
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Цитат на: Birdie
Да, не е добре да се замразява или съхранява повече от 6 часа.


Ами В Банка за майчина кърма не са на това мнение и аз също съм готова да поспоря.

Не съм съгласна и със захранването следобед. Ако има някаква реакция от новата храна късния следобед и нощта не са най- подходящото време за търсене на помощ и в по- добрия случай неспокойство и нарушаване на нощния сън.

Не искам да те обиждам ,но ти колко деца откърми? Съветите ти са много интересни и с някои съм съгласна, но малко книжни. Опита на майката я прави свръхчувствителна към всичко което се случва с детето и и реакциите и макар и само по усет са по- верни от теориите. Не могат да се слагат всички деца под един знаменател. Не може да се иска бебе родено 3кг и бебе родено 4,5 кг на четири месеца да тежат равно- независимо от височината стартът им е различен. А генетичните особености? Ти сам спомена за тях. Средни статистически данни не са показател за проблем, ако детето е извън тях- те са средно статистически данни и ориентир, но като статистик ще ти кажа че за всяко събитие се взимат под внимание комплекс от фактори и ти трябва да си го учил по мед. статистика. Не може да видиш снимка с бузи и да кажеш детето е дебело. Просто е несериозно и непрофесионално.
Отричането на опита на Ла лече лига, нечетенето на новостите не говорят добре за един педиатър. Или може би не си чувал дори за тях? Мисля че е това и за да отоговориш на въпросите за Ла Лече сега търсиш инфо в интернет.
С най добри чувства:) Може да не ми отговаряш. Не държа.

# 66
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Birdie

Детски болести се работят различно в различните страни, съобразно културни,етнически и расови особенности.
Пак да кажа: кърменето не го считам за болест. По отношението на болестите не се съмнявам, че сте много компетентен. Но по отношение на кърменето не подценявайте майките в този форум и приемайте мнението им като мнение на равни. С цялото ми уважение към специализациите ви в чужбина, много от нас също са специализирали, живяли или живеят навън, четат активно и се интересуват от новостите и изобщо, не сме някоя гръцка майка-домакиня, която вместо да чете, си плаща на педиатъра, да го прави вместо нея и да я напътства. Има и хора като Boo и Iva_D, които са се посветили на кърменето, обучават се от Ла Лече за лидери и консултанти по кърменето и са доста добре теоретично и практически подготвени, така че аз лично не бих спорила с тях за принципни неща, свързани с кърменето. Мнението ви на специалист е добре дошло, и за много от майките тук явно с тежест, стига да не влиза в конфликт с основните принципи, които се споделят от повечето майки тук, или поне ако се предлага като още една гледна точка, а не като последна инстанция.

Цитат
Желая да помагам и само това с мнения и дискусии. Не съм задължен да търпя обиди от НЯКОИ участници тук, защото те не могат да толерират чуждо мнение.

Чудесно е, че искате най-безкористно да помагате (макар че активността ви от последните дни може да се изтълкува и като начин за набиране на пациенти) и наистина не е редно да се обиждаме. За съжаление, някои от нас могат да са много груби и безцеремонни в начина си на изразяване. Сигурна съм, че скоро ще намерим по-адекватен тон и от двете страни и начин да си бъдем полезни.

# 67
  • Мнения: 3 161
Това може да ви е от полза: Най-горе на страницата има Съобщения, следете ги - кликнете върху тях, за да ги прочетете и отговорите на ЛС (лично съобщение).
Цитат се прави, като на съответното мнение в десния горен ъгъл кликнете върху "Цитат" и после изтриете всичко, освен това, което ще коментирате, и оставите таговете [quote ], [/quote ] от двете страни на цитата.

# 68
  • Мнения: 195
Много интересна темичка се е заформила, само не съм много наясно как така децата не знаят кога са гладни, защо ако от 6 месечни трябва да хапват твърди храни  нямат зъби за да дъвчат по това време - за хубаво дъвкане става въпрос и други такива малки подробности...
Прави ми грозно впечатление изказването, че децата от снимките са с наднормено тегло - нелепо е, а и направо смешно...(Винаги съм била против педантичното теглене на детето ми - да го видя дали "наддава".) Всяко човешко същество си е индивидуално и няма,НЯМА норми, в които да се вписват ВСИЧКИ. А и как в кърмата след 6 месец няма достатъчно вещества, а децата на кърма са по-дебели - малко противоречие ли е това, или просто шегичка?
Докторе, похвално е да се опитвате да ни ограмотите, не съм медицинско лице и не мога да споря с вас професионално, но мога да ви дам координатите на моя педиатър, който е с малко повече стаж и малко повече семинари от вас...та той ми е препоръчал хранене на поискване, късно захранване, месо след първата година, изключително кърмене до 7 месец, никакви сокчета...и така нататък - ако искате поспорете с него.
Лиорена, много ме накефи как си се включила в темата, пропуснала си да кажеш на човека, че част от свободното си време може да посвети не само на нас, ами и на правописа на българския език Wink

# 69
  • Мнения: 5 713
Liorena, boo, натали, казали сте неща, които от няколко дни ми се въртят в главата, но не знаех как да формулирам. Добре 4е сте по-цапнати от мен. Подкрепям казаното от вас.

# 70
  • Мнения: 3 161
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.

# 71
  • Мнения: 277
Цитат на: emem
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.


 Взела си ми думите от устата.

# 72
  • Мнения: 1 391
Цитат на: emem
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.


и аз подкрепям мнението ти! Sign Exclamation

# 73
  • Мнения: 811
Цитат на: emem
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.

  202uu
Вярно, че някои изказвания са малко неподходящи, но на мен ми е интересно.

# 74
  • Мнения: 8 585
"защо ако от 6 месечни трябва да хапват твърди храни  нямат зъби за да дъвчат по това време - за хубаво дъвкане става въпрос и други такива малки подробности..."
-> На една година колко и какви зъбчета имате-с 5 или шест зъба- и то предни в повечето случаи-  как успявате да сдъвчете храната?
Просто проблемът не е в зъбите-затова и храната се приготвя като пюре. Освен това, децата "дъвчат"пюретата и с челюстите, макар и без зъбки.

'Винаги съм била против педантичното теглене на детето ми - да го видя дали "наддава".) Всяко човешко същество си е индивидуално и няма,НЯМА норми, в които да се вписват ВСИЧКИ."
-> Зависи какво разбирате под "педантично". Останалата част от фразата Ви не мога да приема на сериозно. Тегленето на децата и оценката на развитието им съобразно кривите на растеж е крайъгълен камък на всяка уважаваща себе си педиатрична школа. Останалото е неприемливо.

"А и как в кърмата след 6 месец няма достатъчно вещества, а децата на кърма са по-дебели - малко противоречие ли е това, или просто шегичка?"
-> Имат склонност да задържат повече вода-затова изглеждат по-дебелички. Но теглото се оценява чрез кривите на растеж-и само.

Не ограмотявам, не налагам мнения, не обиждам, не иронизирам, не излъчвам жлъч или сарказъм. Искам с един предизвикателен по форма и език пост, да дам по-друга светлина върху по-малко или повече известни неща. Това не изключва разбира се острият език и страстта в споровете, но фанатизмът винаги е бил пречка за добър човешки контакт...
Слава богу, имах добри учители по български език и е простено след 9 годишно отсъствие да имам малки пропуски, но това е незначителна подробност, освен това великодушието е добродетел нали?  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт