Ще ви смути ли да общувате с човек с увреждане?

  • 3 505
  • 81
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 866
Да, смущавам се обикновено, защото не знам как да се държа с такива хора. Все се чудя какво точно се очаква от мен и все си мисля, че съм ужасно непохватна в тяхно присъствие. Но на 2 пъти се почувствах наистина като пълен идиот. Първият път като видях как добре играе тенис на маса едно момче с една ръка - въобще не посмях да приближа масата, пък камо ли да играя с него, защото знам, че аз за разлика от него съм с 2 леви. Но това което никога няма да забравя и още се изчервявам като се сетя е като посетих един лекар, който беше сляп. Жената която ми го препоръча въобще не ме предупреди за тази подробност и го разбрах чак като влязох при него. Първото което ме фрапира е, че за минути разбра, че въобще не търпя на болка, веднага усети, че ме е страх и направи всичко възможно, за да ме предразположи. Бях му много благодарна за вниманието, но накрая така се изложих, че направо нямам думи. Пишеше рецептата на специален компютър, даде ми и лекарство като си го намери съвсем сам сред не знам колко си чекмеджета и накрая ме помоли да взема химикала от бюрото му (бяхме пред бюрото), за да напиша какво трябва да си купя още от аптеката. И аз се оглеждам за химикала и не го намирам и без даже да се замисля изтърсих, че  не го виждам. Той се протегна и ми го даде (беше малко по-встрани от мен ooooh!). Просто щях да потъна от срам! Идеше ми да си бия 2 шамара!

# 31
  • Мнения: 2 180
Смущава ме това, че не знам каква би била реакцията на такъв човек ако се опитам да му помогна. Най-елементарния пример е - отстъпвам място в автобуса на възрастен човек с намалена подвижност и той се засяга и размърморва.  Shocked И това ми се е случвало неведнъж. Не искат да се признават за слаби и немощни.
Имах колежка, която не можеше да върви добре- е, по-зъл, егоистичен и несъобразителен човек от нея не познавам!
Толерантността и проявеното разбиране от моя страна са се "възнаграждавали" със злобно отношение и честно казано вече предпочитам да си обърна главата на другата страна, колкото и лошо да звучи.
Това е моят скромен опит.

# 32
  • Мнения: 216
не ме интересува какъв е човека, стига да е човек, и преди сам споменавала, цветове не разпознавам, религии не ми пречат, не се интересувам с кой спиш( докато не е мъжа ми), колко си дебел/слаб, беден богат....... стига да не си душевно ощетен- сядай на мойта маса
 Hug

# 33
  • Мнения: 1 002
ne , естествено ..що за въпрос ?

# 34
  • Мнения: 3 914
Ами това на аватара ми е "недъгаво"-не вижда ,и не ходи сама,кое в нея ви смущава newsm78,а също и в мен ,като нейна майка?
Уверявам ви , хора като всички други сме,но едва ли ще го осъзнаете докато  има мнения от типа :
Смущава ме това, че не знам каква би била реакцията на такъв човек ако се опитам да му помогна. Най-елементарния пример е - отстъпвам място в автобуса на възрастен човек с намалена подвижност и той се засяга и размърморва.  Shocked И това ми се е случвало неведнъж. Не искат да се признават за слаби и немощни.
Имах колежка, която не можеше да върви добре- е, по-зъл, егоистичен и несъобразителен човек от нея не познавам!
Толерантността и проявеното разбиране от моя страна са се "възнаграждавали" със злобно отношение и честно казано вече предпочитам да си обърна главата на другата страна, колкото и лошо да звучи.
Това е моят скромен опит.
Аз бих казала ,че общуването е двустранен процес, и си мисля че за такова отношение от човек с увреждане е достойно заслужено Peace
Извинявам се ,ако съм обидила Hug

# 35
  • Мнения: 843
Смущава ме това, че не знам каква би била реакцията на такъв човек ако се опитам да му помогна. Най-елементарния пример е - отстъпвам място в автобуса на възрастен човек с намалена подвижност и той се засяга и размърморва.  Shocked И това ми се е случвало неведнъж. Не искат да се признават за слаби и немощни.
Имах колежка, която не можеше да върви добре- е, по-зъл, егоистичен и несъобразителен човек от нея не познавам!
Толерантността и проявеното разбиране от моя страна са се "възнаграждавали" със злобно отношение и честно казано вече предпочитам да си обърна главата на другата страна, колкото и лошо да звучи.
Това е моят скромен опит.
Абсолютно си права  за реакцията..  Всъщност тя се чете в очите.   Но се вглеждаш и толкова - колкото.... дадеш.  Тоест, понеже възпитанието ти го повелява - отстъпваш място.   Но, когато трябва да общуваш НАИСТИНА.да говориш   купон и пр... ., всъщност очите, думите, човекът  определя по- нататъшните ти чувства. И поведение - респективно.  Първата   реакция е да помогнем  и е правилна в заведение.. автобус.  Чети очите им.
   Понякога   помощта  обижда, обаче.  Самия  дето се вика " Недъгав"  /  брей че , как да кажа... някак си ... " "такава" дума"/, понякога  изисква  отношение като за " здрав"  и е правилно. Особено  жертвите на катастрофи.., които са " Недъ ...таковата" отскоро.   И им е трудно те самите да свикнат с факта
 Понеже писах и по- горе... пък и мъжът ми приветства тази тема.. не само , че не ми се разсърди. Той от дете е инвалид.  Свикнал е  , както с емоцията, така и с липсата на такава.
    Свикнал е със всички възможни реакции...Simple Smile)
    това " Недъгави "  ми   "загорча",  но целувам автора за темата. Hug

# 36
  • Мнения: 3 423
Ако тъпотията е недъг, признавам си,
трудно ми е да общувам с притежатели.

# 37
  • Мнения: 2 258
В никакъв случай.Работата ми е свързана с общуване с най-различни хора.Доста пъти се е налагало да общувам и с "различни" хора и винаги съм се държала напълно нормално.За мен това няма значение.

# 38
  • Мнения: 2 116
.............  Чети очите им......................  

А когато те немогат да "говорят"? Confused Тогава е страшно! И моето дете е незрящо! Не ходи и не говори! Но е като другите деца! С чувства и характер!  Laughing  Мисля си, че темата за интеграция и общуване с "тези" хора е все още много тънка струна! Но безкрайно се радвам, че все по-често срещам позитивно настроени хора!

Найка   Hug за теб и съпругът ти!

# 39
  • София
  • Мнения: 1 732
Не знам дали ще смути някого или не, или аз дали бих се смутила.

Обаче обществото българско е нетолерантно и това е.

Не знам как се дефинира "недъгав". Персонално, в момента така се стекоха обстоятелствата, че от 2 месеца съм със счупен крак, трудно зараства. Без гипс съм и на пръв поглед не може да се определи какво ми е.  Та, доколкото и когато мога, топуркам някак по улиците. И вече взе да ми омръзва да ме зяпат като чумава: какво като съм с патерици, под ключ ли да стоя?!
Отивам на басейн за раздвижване, умрях от срам. И преди да ме питате "Ама как така" и т.н., бързам да обясня: всички се ококорили и кълчат вратове. "Ужас, патерици на басейн Дианабад!"

За даване на кръв в лаборатория, всички бяха тъй смутени, че ме оставиха да вися на опашката 40 минути. В магазина от смущение никой не посегна да ми подаде патерицата, която изпуснах, защото не мога да държа едновременно 2 подпорки, чанта и кошница за пазаруване.

Моля тези, които твърдят, че не се смущават, да си помислят пак.
А към всички: що не вземем да направим някакво поне подобие на общество, в което всички да се чувстват поне малко добре?

Последна редакция: ср, 25 юли 2007, 23:05 от watershadow

# 40
  • Мнения: 843
  това направо го приех лично.. , Рижавата. Тъпа съм като парогазово торпедо./ Нурс дето му викат/     Смея се разбира сеее--- Laughing/  това е за неразбралите/
   Ограниченост + любопитство... това понякога е наистина  мъничко депресиращо за човек," с балетна походка", както той сам се изразява, но наистина се свиква..  Аз не го вярвах.  но е така.   Аз поне не чух коментари за него  / зад търба ми .- може/
 Единствено майка му бди над него.. ей така .." по принцип"  и защото е майка Му.
     Аз го третирам като зрял мъжкар и толкоз. Party
    

# 41
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
По скоро не би ме смутило, а бих се притеснявала дали му е добре така или иначе, което предполагам на него ще му втръсне и ....

Почивните дни ми се случи да бъдем на една полянка с едно детенце/мисля, че беше хидроенцефалия/ много исках да го погаля, да му поговоря, но някак си родителите ли аз ли/държах се естествено, честно/.Накрая на тръгване синът ми искаше да види баткото и аз просто отидох и попитам пречим ли ВИ - Бяха любезни и на мен ми беше приятно да го чуя как се смее на запознанството си с моят син.
Но обществото като цяло мисля сме ампутирани Confused

# 42
  • Мнения: 843
.............  Чети очите им......................  

А когато те немогат да "говорят"? Confused Тогава е страшно! И моето дете е незрящо! Не ходи и не говори! Но е като другите деца! С чувства и характер!  Laughing  Мисля си, че темата за интеграция и общуване с "тези" хора е все още много тънка струна! Но безкрайно се радвам, че все по-често срещам позитивно настроени хора!

Найка   Hug за теб и съпругът ти!
Здравче, мила... нямах това предвид... самият ми " недъгъв" мъж е лекар и то офталмолог.    зная..  и идея си нямаш колко.
   Най - страшното е , че когато лекарите не могат да помогнат / физиотерапии, работни терапии, компютри.."  се обесмисля и направеното от тях.
  Мъжът ми е бил лекар на "Съюза на  незрящите"  в Пловдив на млади години.   ще го питам. 

# 43
  • Мнения: 3 886
НЕ  защото и те са хора Peace Peace PeaceЗа мен няма значение сърцето ми  е отворено за всякакви и всички рази.Стига да ме уважават и аз отвръщам със същото Peace  bouquet  bouquetНо повечето българи не само се смущават а и се срамуват.Знам го от личен опит.И знам каква е болката .Никой обаче не знае утре той какъв ще е Peace

# 44
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз в първия момент се смущавам и то да не го обидя по някакъв начин или да се вглеждам.

Общи условия

Активация на акаунт