За "Г-жа "Министърката""

  • 7 064
  • 200
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 6 167

Ковачева, за Италия съм си запазила ей таз информация:

задължителният платен отпуск по майчинство е 5 месеца -  2 месеца преди раждане и 3 след или 1 преди и 2 след. През тези месеци се получават 80% от заплатата ( в много редки случаи някои от големите компании могат да решат да ти плащат пълна заплата  )
След това се полага и така нареченото факултативно майчинство от 6 месеца ( могат да бъдат ползвани и от майката и от бащата) докато детето навърши 8 год- плащат се 30% от заплатата. Не е задължително да се взимат наведнъж важното е да е до навършване на 8г.
Ако и бащта си вземе отпуск може да се стигне до 10 мес ( 6 майката и 4 баЩата).

По въпроса с детските: дават ги само на т. нар социално слаби. При раждане на второ дете ти отпускат еднократно  1000 евро и това е. Таксите за детски ясли и градини се определят въз основа на доходите.

ето и някои теми по въпроса за чужбина:

детски градини : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=180594.msg3653050;topicseen#msg3653050

за платеното майчинство: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=63165.msg1153851;topicseen#msg1153851


имаше и една огромна тема на ДЕЩОВИДИ, която не мога да намеря, тя беше доста страници и много изчерпателна.




   

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 23:05 от Lennie

# 136
  • Мнения: 459


Ковачева, за Италия съм си запазила ей таз информация:

задължителният платен отпуск по майчинство е 5 месеца -  2 месеца преди раждане и 3 след или 1 преди и 2 след. През тези месеци се получават 80% от заплатата ( в много редки случаи някои от големите компании могат да решат да ти плащат пълна заплата  )
След това се полага и така нареченото факултативно майчинство от 6 месеца ( могат да бъдат ползвани и от майката и от бащата) докато детето навърши 8 год- плащат се 30% от заплатата. Не е задължително да се взимат наведнъж важното е да е до навършване на 8г.
Ако и бащта си вземе отпуск може да се стигне до 10 мес ( 6 майката и 4 баЩата).

По въпроса с детските: дават ги само на т. нар социално слаби. При раждане на второ дете ти отпускат еднократно  1000 евро и това е. Таксите за детски ясли и градини се определят въз основа на доходите.
Данъците тук са убийствени.   
Това са ставките за 2005та след данъчната реформа на Берлускони ( т.е с намаление  )
23% до 26 000 евро годишен доход
33% между 26 000 и 33 500 евро
39% от 33 500 евро нагоре
43% от 100 000 евро нагоре




   

Изключително съм ти благодарна за информацията. Сега вече ще съм на ясно горе долу и за Италия  Grinning
Сега, ако ми кажеш и колко е средната заплата и ориентировъчни цени на хранителните продукти и наемите, ще съм ти още по.

п.п Може ли да спреш с това "Ковачева"?

# 137
  • Мнения: 524
Ето сега четох закона и продължавам да твърдя, че майчинството е до навършването на детето на 1 година, за съжаление не намерих нищо за тавана, за което се извинявам, надявам се, че не съм ви уплашила много, но ще търся още, все пак вярвам на майка си и затова си позволих да пиша тук.

Специално заради теб си направих труда - Чл. 53, ал. 3 от КСО.

И наистина, моля те, първо се информирай добре и после пиши, защото само създаваш напрежение така. ОК?

За който иска да чете (198 стр):
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm
Точно тук четох, май става въпрос за обезщетение за бременност и раждане, защото за отглеждане на дете току що четох, но в сайта на НОИ, за съжаление не открих какъв е тавана на обезщетението. Не мога да разбера какво удоволствие ви доставя да се караме, при положение, че се извиних, а не мисля, че съм в грешка, нима смятате, че държавата ще плаща по 1400 лв на месец за период от една година? Не ми се вярва, че ще се прекарат така. Но както и да е пак ще си говорим.

# 138
  • Мнения: 459
Между другото знаеш ли колко е нашия ДОД?

# 139
  • Мнения: 1 671
Мир на всички,

спри да объркваш хората.
Няколко пъти се каза, че няма таван за 315-дневното обезщетение.
Има таван за осигурителния доход, което е съвсем различно. Опитай се първо да си дефинираш различните термини, може би оттам идва объркването ти.
В случая майка ти не е достоверен източник на информация Simple Smile

И да, държавата ще плаща точно 90% върху размера на нетната заплата,  /това е общо казано, има някои подробности, но те не са толкова важни в случая/.
Не ми доставя удоволствие да се карам, опитвам се да ти обясня, че разпространяваш невярна информация.

# 140
  • Мнения: 4 195
Чут Чут

Да попитам тогава, вие тука сте все начетени и умни хора, вас на всякъде ви търсят и всичко постигате със собствени усилия, лично ти даваш ли си сметка, че във фирмата, в която работиш им трябва и чистачка? Нея дали са я потърсили, след като е отказала да почне, ако не я осигуряват на колкото взима? Хм?

И за да не задълбаваме предварително питам и за други професии, които не са толкова "изискани" и не всички хора са умни, както тук от форума  Laughing
да, фирмата ни има чистачка, за 2 часа взима 200 лв плюс карта за транспорт, плюс облекло - други въпртоси, защото аз имам един към теб - можеш ли да пишеш поне в една тема, в която да не се заяждаш а да споделяш мнение и без да категоризираш хората. Нещо против имаш, че ценя собствения си труд и знания ли newsm78 newsm78
и стига се отклонва от темата и то заяждайки се, ако имаш да кажеш нещо смисленно по въпроса за детските и г - жа Министръката - казвай..........

# 141
  • Мнения: 6 167
За Италия и цените моят опит!  хлябът е към 3-4 евро килограма ( аз купувам хляб пулиезе, което е нещо като нашия ръчен), сирене ФЕТА - 2,50 за 125 гр. , доматите в момента са към 2 евро, зависи какви са.  Може и по-евтини.  Дините са от 0,36 за кг до към 0,80 за кг. Едно пиле  струва 4-5 евро. 6 яйца са според зависи от офертата и размера - да кажем средната цена е 0.80 цента, най-евтината шунка е 9,90 за кг.
Кока колата в кутийка ( жизненоважно за мен) е 49 цента. Прясното мляко е според какво е можеш да намериш и за 50 цента, но средната цена е над 1 евро.Но мнгоо зависи къде пазаруваш, какво купуваш и тн.

Бензинът в момента на бензиностанцията на която аз зареждам е 1,34. Уж по-евтин.

Средна заплата в Италия не знам колко е точно, не съм се интересувала, защото от Юг до Север има разлика. Мисля, че ако средно взимат 1000 евро са доволни.
Наеми: отново зависи къде живееш. Аз живея в луксозно предградие на град с големината на Стара Загора в централна Италия в собствен имот.  Но съседите плащат към 800-900 евро за къща ( като я гледам има 100 квадрата).

# 142
  • Мнения: 843
Децата не са на държавата, добре съгласна съм!!! но и децата от малцинствата не са на държавата, но тя не само ги храни, но и личните карти им издава безплатно, нямам нищо напротив но това не ни ли превръща и нас в малцинство, не мога да повярвам как всички са се примирили, дано на никои не му се налага да се оправя с 18 лв., това си е жива подигравка, поне да не ги дават, интересували ли стес е как е в други държави?Аз съм!!!
а ти дойде ли на протеста на майките, който беше миналата година, и след който протест майки именно от този форум, бяха на кръгла маса и изиграха 90 % роля, майчинството да стане 90 % от работната заплата - не мисля, че си била там. Аз бях, на дъжда, с детето ми, както и много други майки от тук, защото не си чешем клавиатурите по цял ден, а се опитваме да свършим нещо. Ти можеш ли да се похвалиш със същото, и защо трябва да ти дават детски, това и аз не го разбирам - мисля, че тези 18 лв са напълно достатъчни и както каза някой по - горе - Държавата не е длъжна да ти дава пари за детето, по - скоро е длъжна, да ти даде варианти и възможности да се развиваш, да работиш и сама да си гледаш детето. Като сравняваш другите държави, защо не видиш колко време им е майчинството - в най добрия случай 9 месеца, при нас е 2 години, не мислиш ли, че екстрата е в наша полза.
И защо винаги малцинствата са ви виновни, това не разбирам, на мен пък ми е жал за децата им, защото с нищо не са виновни, и заради едни помощи от 100 - 200 лв раждат по сто деца, които после едвам отглеждат - жалко за децата, защото ще последват примера на родителите.
Да продължавам ли newsm78

  И този постинг ти е страхотен... и другия по- долу.
   съгласна съм.. та дрънка.
  Защото все гледаме в чужбинската паничка... например, а прочетох наскоро, че държавните ясли  Еди - къде- си-  / за да не възникнат дебати и за това/   струват  едни 400- 600 -800 евро на месец.   Ясно е, че млада специалистка и иде нанагорно , но няма избор, ако иска да запази позицията си.  Яслата на детето ми струва 25 лв. и 50 бих дала.  И повече.   за това, което  предлагат тези пари са нищо.  но никой не е взел елката  и да сметне.. аджеба.
      засегнах друг аспект на проблема.   Всъщност мъжът ми е инвалид  и имаме право да НЕ плащаме таксата. И през ум не ми мина да го направим. И двамата работим...  срамно е.
  

# 143
  • Мнения: 524
Мир на всички,

спри да объркваш хората.


Щом толкова обърквам хората ще спра да се изказвам по темата, дано се успокоите и поне не се карате по между си. Спокойна нощ ви пожелавам.

# 144
  • Мнения: 6 167
Бърне, знаеш ли какво е евтино! Пържолите! Съвсем сериозно. Жалко, че и аз спрях да ям свинско  Laughing
забравих да добавя и заведенията ( все пак сме млади хора)
в селска пицария, за 2 пици и 2 коли  никога не сме падали под 23 евро.
рибен ресторант на морето ( най-обикновен) - 35-40 евро на човек.
не говоря за луксове.

# 145
  • Мнения: 4 978
Ето сега четох закона и продължавам да твърдя, че майчинството е до навършването на детето на 1 година, за съжаление не намерих нищо за тавана, за което се извинявам, надявам се, че не съм ви уплашила много, но ще търся още, все пак вярвам на майка си и затова си позволих да пиша тук.

Специално заради теб си направих труда - Чл. 53, ал. 3 от КСО.

И наистина, моля те, първо се информирай добре и после пиши, защото само създаваш напрежение така. ОК?

За който иска да чете (198 стр):
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm
Точно тук четох, май става въпрос за обезщетение за бременност и раждане, защото за отглеждане на дете току що четох, но в сайта на НОИ, за съжаление не открих какъв е тавана на обезщетението. Не мога да разбера какво удоволствие ви доставя да се караме, при положение, че се извиних, а не мисля, че съм в грешка, нима смятате, че държавата ще плаща по 1400 лв на месец за период от една година? Не ми се вярва, че ще се прекарат така. Но както и да е пак ще си говорим.

Ето ти и текста от НОИ за тавана:

Раздел ІІІ
Изчисляване на паричните обезщетения и помощите
Чл. 16. (1) Доходът за периода от 6 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността, от който се изчислява дневното парично обезщетение за временна неработоспособност или за бременност и раждане, включва:
1. дохода, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за фонд ”Общо заболяване и майчинство” и/или “Трудова злополука и професионална болест”;
2. минималната месечна работна заплата в случаите по чл. 41, ал. 2 КСО;
3. дохода, от който е определено паричното обезщетение за временна неработоспособност и/или за бременност и раждане в случаите по чл. 41, ал. 3 КСО.
(2) Сборът от доходите по ал. 1, от който се изчисляват паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане, включително в случаите, в които лицето е осигурено по повече от един договор или на повече от едно основание, не може да бъде по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година, за всеки месец от периода, от който се изчисляват паричните обезщетения.


Надявам се, че вече е ясно.

П.С. Не виждам някъде да ти се "карам". Помолила съм нещо. И продължавам да стоя зад това.
Ако още веднъж прочетеш написаното и от двете ни, се надявам да разбереш и това.

# 146
  • Мнения: 4 195
Cruela D'Evil  Peace  bouquet

# 147
  • Мнения: 459
Бърне, знаеш ли какво е евтино! Пържолите! Съвсем сериозно. Жалко, че и аз спрях да ям свинско, голям пир щеше да е  Laughing

Аз до колкото знам, свинското е по евтино от другите меса.
И аз не ям месо, обаче за сиренето много ме е яд.

# 148
  • Мнения: 5 468
Аз живея в луксозно предградие на град с големината на Стара Загора в централна Италия в собствен имот. 
И от този луксозен имот, заявяваш, че бг майките нямат нужда от увеличение на надбавките, защото така е нормално, защото държавата дава достатъчно, че не е длъжна за нищо и прочие... Не би трябвало да се намесваш в подобни теми. Първо, че не живееш в България и това не те касае, и второ, че си изключително добре финансово, за да взимаш отношение. Има хора, които не са толкова задоволени и едва се справят.... все едно не знаеш...

В подобни теми, се забелязва, че само добре устроени майки, чиито мъже са богати и не се притесняват за нищо, само тези майки, постоянно твърдят, че всичко в държавата си е наред и никой на никого не е длъжен. И спорят ли спорят... за какво? За да може тези, дето едва кретат финансово, да си останат на същото положение и отникъде да не видят помощ. Противно е..., по-добре да млъкнете и толкова Sick.

# 149
  • Мнения: 6 167
Ню, #Crazy
Кой ти говори за добре устроени майки! Кой е заявил, че бг майките нямат нужда от увеличание на надбавките  ooooh!  Кой ти е казал, че смятам, че 18 лева са достатъчни?!  Не ми слагай думи в устата, които Не съм казала!!!  #Cussing out Нито съм казвала, че всичко е наред  Shocked  Всяко нещо ли трябва да е черно и бяло!
О, извинявай, че казах  'луксозно' , за да кажа, че в моя район наемите са по-високи. Има и мнооого по-лукзозни, спокойно!  Нали ме питаха за наемите, защо всичко трябва да се извръща по възможно най-грозния начин.  Sick
Няма да се повтарям и да обяснявам какво съм искала да кажа, явно четеш както си искаш.
Но за 1в път от толкова хиляди постинга се чувствам лично обидена.

Общи условия

Активация на акаунт