За "Г-жа "Министърката""

  • 7 036
  • 200
  •   1
Отговори
Здравейте майчета,
отдавна се каня да понапиша някой друг ред по една много болна според мен тема, която би трябвало да вълнува всяка майка, колкото и платежоспособна да е!!! това е темата за майчинските, това  мили майчета са прословутите 18 лева, (чак ме е срам да го напиша)Sadчудя се и се мая какво ли може да накара "скъпите" ни управляващи да се замислят над тази сума? бебчо е на четири месеца и половина, и като се замисля колко пари съм дала само за памперсите му, за тоя месец,   #Crazy, и заради шантавото време в момвнта, ( ту студено -ту топло), малко се поразболя, нищо сериозно слава Богу, но  за лекарствата му съм дала още към 20 лева, е питам  Ви, ако ми се налагаше да се справям само с тия пари..........не ми се мисли. Дайте идея какво да направим по въпроса, че да събудим г-жа Министърката от дългия и сън??? #2gunfire
 Ако имате желание споделете и Вие, Вашето мнение

# 1
  • София
  • Мнения: 10 825
Споделям си мнението веднага - никой не е длъжен да ни гледа децата. Те са си наши, а не на държавата.

# 2
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Това, което дава държавта е поощрение, знак, че е забелязала раждането на децата ни. Не е издръжка.

# 3
  • Мнения: X
Тези 18 лв.не са майчинство,а детските надбавки за детето.Майчинството е май към 150 лв. вече.Нека майките,които получават да пишат,точно колко е newsm78 Не че е нещо ,кой знае колко много,но не е 18 лв. Naughty
Ти майчинство не получаваш ли?

# 4
  • Мнения: 3 268
Малко си прекалила с емотиконите и изглежда нещо си нервна в момента.Успокой се,такива са нещата с детските,щото ако са по-големи от това ще бъдат облагодетелствани най-вече някои малцинства,които така или иначе живеят на гърба на държавата,а тогава пък съвсем ще ударят кьоравото.

# 5
  • Мнения: 24 467
По- ведро, дами, някои и това не получаваме от държавата, сиреч сами се поощряваме в къщи! А с данъците поощряваме и държавата, тя пък поощрява тези, дето ги взимат и т.н.
Т.нар. "майчинство"- Евана, вероятно имаш предвид 90% до девет месеца на бебо от заплатата и след това МРЗ до навършване 2- годишна възраст на хлапето. Засега това е, 18.00-те лева са помощ, не обезщетение за гледане на малко дете наистина.

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 16:00 от Judy

# 6
  • Мнения: 205
E ,то е ясно ,че са си наши - има какво да се желае в тази насока от държавниците,все пак те се бият в гърдите ,че водят добра социална политика

# 7
  • Мнения: 377
Стрелбата е излишна, щом имаш желание да правиш нещо може да попрочетеш този под-форум:
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=55.0

А иначе както Evana е обяснила между майчинство и детски има огромна разлика. Майчинството е в размер на 90% от работната заплата, или минималната - 180лв.

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 16:02 от Tangerine

# 8
  • Мнения: 4 111
Не съм гъгласна, че децата не са на държавата, но тя не е длъжна да поеме всеки разход на детето, а и не е в състояние. Че парите са малко - малко са. И не само министърката има вина.

# 9
ок , ИЗВИНЯВАМ СЕ, става дума за детските, мисля че впредвид написаната сума, всички са ме разбрали!

# 10
  • Мнения: 46 565
Знам ли, аз като родих, родих с мисълта, че детето си е наше и ние ще му осигуряваме, каквото трябва, не съм очаквала някой да ми плаща памперсите, най-малкото пък Министърката  newsm78

# 11
  • Мнения: 205
Ся ща лепнат за ей туй впредвид

# 12
  • Мнения: 4 841
Майчинството е съвсем друго, и там нещата вървят в доста положителна насока (естествено, ако човек се осигурява на пълния си доход, а не на минимална заплата).
Цитираните детски надбавки, ако се събират до пълнолетието на детето, натрупва се една сума от около 4000 лв (може и повече да е с лихвите и т.н.), с която младежът може да отиде на екскурзия или почивка, да си купи мотор или малка кола, въобще - ще му дойдат добре дошли със сигурност.
Принципно съм против увеличаването на детските надбавки по вече споменатите преди мен причини. Пък и, когато човек решава да има дете, прави разчет на СОБСТВЕНИТЕ си възможности, а не разчита държавата да му го гледа. Аз поне разбрах какви са надбавките, разните еднократни помощи и т.н., чак след като родих - нито съм се интересувала преди това, нито съм ги включвала тези пари в сметките си.

# 13
  • Мнения: 3 268
Дайте малко да понедоволсваме,че да не хванат да ги намалят сега

# 14
  • Мнения: 524
Майчинството в момента ми го плащат - 180 лв, детски за 1во дете - 18лв, за 2ро - 20лв. Аз мисля, че детските трябва да се получават от всички деца, без значение какви са доходите на родителите им, ако родителите сметнат, че са много добре финансово могат да се откажат, ама нали и тези деца са на България.

# 15
  • Мнения: X
ок , ИЗВИНЯВАМ СЕ, става дума за детските, мисля че впредвид написаната сума, всички са ме разбрали!

Не отговори на въпроса ми!

Ти майчинство не получаваш ли?

Иначе  детските на моето дете, ги тегля един път в годината.Тогава сумата е станала към 200 и няколко лева.А с тази сума, поне можеш да купиш нещо.Плащам по-голямата част от годишната такса за уроците по английски.Но, ако ги вдигнат още малко, поне да ми покрият,като сума,цялата годишна такса,още повече ще ме устройва  Mr. Green

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 16:13 от Анонимен

# 16
  • Мнения: 2 821
Ся ща лепнат за ей туй впредвид
Joy
а иначе това е много предъвквана тема и незнам какво да кажа...вече Confused

# 17
Децата не са на държавата, добре съгласна съм!!! но и децата от малцинствата не са на държавата, но тя не само ги храни, но и личните карти им издава безплатно, нямам нищо напротив но това не ни ли превръща и нас в малцинство, не мога да повярвам как всички са се примирили, дано на никои не му се налага да се оправя с 18 лв., това си е жива подигравка, поне да не ги дават, интересували ли стес е как е в други държави?Аз съм!!!

# 18
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз поне разбрах какви са надбавките, разните еднократни помощи и т.н., чак след като родих - нито съм се интересувала преди това, нито съм ги включвала тези пари в сметките си.


Така и трябва да бъде. Малко са, но няма да повярвам, ако някой ми каже, че разчита само на тях.

# 19
  • Мнения: 205
Що бе личните карти и на българчетата са без пари ,аз скоро вадих на сина ми -не се плаща първа карта

# 20
Получавам майчински ДА, но не за това става дума

# 21
  • Мнения: 24 467
Майчинството в момента ми го плащат - 180 лв, детски за 1во дете - 18лв, за 2ро - 20лв. Аз мисля, че детските трябва да се получават от всички деца, без значение какви са доходите на родителите им, ако родителите сметнат, че са много добре финансово могат да се откажат, ама нали и тези деца са на България.

Таман туй имах предвид- моите деца хич ли не са на България?
Не че нещо ще ме стоплят тези пари, но честно казано се чувствам малко принизена... Значи на държавата сме й по- малко ценни от другите, дето получават по понятни причини 4,5 и т.н. пъти по 18.00 лв. и си купуват касетофон в края на месеца, който го чупят при първо напиване и следващия месец- пак.
Ако става въпрос за социално подпомагане- нямам нищо против, нека да си е според доходите /и според други неща, но не ми се отваря приказка сега/. Но ако ще са "детски" или "семейни" добавки- нека са всички деца /или семейства/. Сумата не ме вълнува толкова, колкото прокарания по време на жълтата политика разграничителен критерий за таван на доходите, до който се получават тези средства /то пък в момента този "таван" по- скоро на мазе си мяза, ама- нейсе!/.

# 22
  • Мнения: 524
Майчинството е съвсем друго, и там нещата вървят в доста положителна насока (естествено, ако човек се осигурява на пълния си доход, а не на минимална заплата).


Изобщо не вървят в положителна посока, защото сложиха таван на майчинството от 400 лв. и платеното майчинство е вече 1 година. Така че си направете сметка, колко добре вървят нещата.

# 23
  • Мнения: 7 122
Това с тавана на майчинството съм го изтървала.
Вече не е ли 90% от дохода?

За компенсация на детските има семейно подоходно облагане, което частично компентира несправедливостта с детските.

# 24
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Ти казваш, че бебето ти е на 4 месеца, а пък говориш за детски?

# 25
  • Мнения: 419
Това, което дава държавта е поощрение, знак, че е забелязала раждането на децата ни. Не е издръжка.
Не получавам детски. Означава ли, че държавата не е забелязала раждането на двете ми деца  newsm78

# 26
  • Мнения: 524
Ами какво от това че детето е на 4 месеца, детски се получават от раждането на детето.

# 27
  • Мнения: 205
Явно ,трябва да се получават от всички.

# 28
  • Мнения: 4 841
Майчинството е съвсем друго, и там нещата вървят в доста положителна насока (естествено, ако човек се осигурява на пълния си доход, а не на минимална заплата).


Изобщо не вървят в положителна посока, защото сложиха таван на майчинството от 400 лв. и платеното майчинство е вече 1 година. Така че си направете сметка, колко добре вървят нещата.

Ами аз получавах майчинство преди промените, и дори да има таван от 400 лв (това съм го пропуснала), пак е доста по-добре от 150 лв, колкото взимах аз навремето, въпреки, че и тогава се осигурявах на нормалния си доход. Това наричам положителна посока. То иначе е ясно, че винаги ще има недоволни.

# 29
  • Мнения: 524
Това, което дава държавта е поощрение, знак, че е забелязала раждането на децата ни. Не е издръжка.
Не получавам детски. Означава ли, че държавата не е забелязала раждането на двете ми деца  newsm78
Ами нали се сещаш, ако могат да минат метър.... Разкарване до социалните, молбички, някой може да се обърка и да пропусне, за тях е добре дошло.

# 30
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Майчинството е съвсем друго, и там нещата вървят в доста положителна насока (естествено, ако човек се осигурява на пълния си доход, а не на минимална заплата).


Изобщо не вървят в положителна посока, защото сложиха таван на майчинството от 400 лв. и платеното майчинство е вече 1 година. Така че си направете сметка, колко добре вървят нещата.

Няма таван за майчинството, има за пенсиите май. До навършване на 9мес. на детето се взимат 90% от осигурителния доход на майката. Друг е въпросът, че НОИ не си дава зор да ги изплаща на време. По-скоро за това бих подписала каквото трябва. Само да ни плащат това, което ни се полага, за да си гледаме децата, както трябва.

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 16:30 от Гита Ог

# 31
  • Мнения: 3 268
Това, което дава държавта е поощрение, знак, че е забелязала раждането на децата ни. Не е издръжка.
Не получавам детски. Означава ли, че държавата не е забелязала раждането на двете ми деца  newsm78
А ти подаде ли документи в Социално попомагане?

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679

Няма таван за майчинството, има за пенсиите май. До навършване на 9мес. на детето се взимат 90% от осигурителния доход на майката.
Уф, тъкмо се изпопритесних и щях да почвам да ровя за повече инфо Mr. Green Това с тавана щеше да е адски тъпо Confused

# 33
  • Мнения: 1 520
Аз все се чудя.

Тия деца нали ги раждаме, поради друго си решение - не защото трябва да получим еди колко си от държавата.
И нали преди да ги родим, сме си преценили как ще се справяме.

И после като седнем да ревем за тия пари.
Да, смешна сума са. Аз даже не ги и взимам, заради всичките бъкии и документи, които искат. Преценила съм си, че това ще ми отнеме повече отколкото да ги получавам.

Да, обидно е, някак. Не е сума пари, която стига за нещо смислено.

Ама е факт,  мисля си когато решим да имаме дете не е това основната причина.

# 34
  • Мнения: 419
Това, което дава държавта е поощрение, знак, че е забелязала раждането на децата ни. Не е издръжка.
Не получавам детски. Означава ли, че държавата не е забелязала раждането на двете ми деца  newsm78
Ами нали се сещаш, ако могат да минат метър.... Разкарване до социалните, молбички, някой може да се обърка и да пропусне, за тях е добре дошло.
Ми не се разкарвам по социални, щото според критериите на държавата НЕ ТРЯБВА да получавам детски надбавки.  Whistling
В банката, за доказан доход приемат нетния такъв. За държавата е брутният  newsm78 , и според банката имам нисък доход, а според държавата - висок  #Crazy
Теглила съм и на всички по една дълга майна и това е.  И изобщо не рева за тия пари.

# 35
ами да, те си вървят, вече даже имам два превода:)
Искам само да уточня, че не разчитам на тия пари, но ми се струва направо подигравка сумата, и ми е интересно да чуя и други мнения по въпроса!!!

# 36
  • Мнения: 3 268
Нали все за нещо трябва да ревем?Иначе не е интересно.Я прегледай форума да видиш,че в 2/3 от темите за нещо се реве.Женски форум сме и си личи.

# 37
  • Мнения: 524
Майчинството е съвсем друго, и там нещата вървят в доста положителна насока (естествено, ако човек се осигурява на пълния си доход, а не на минимална заплата).


Изобщо не вървят в положителна посока, защото сложиха таван на майчинството от 400 лв. и платеното майчинство е вече 1 година. Така че си направете сметка, колко добре вървят нещата.

Ами аз получавах майчинство преди промените, и дори да има таван от 400 лв (това съм го пропуснала), пак е доста по-добре от 150 лв, колкото взимах аз навремето, въпреки, че и тогава се осигурявах на нормалния си доход. Това наричам положителна посока. То иначе е ясно, че винаги ще има недоволни.
Да, но ти си взимала 150 лв 2 години, а сега 400 лв, ама 1 година и не са толкова много майките, които се осигуряват на такава заплата. Разбирам те не споря с теб, най ме е яд на госпожа Министерската, която като измисли това го представи сякаш е направила кой знае какво добро на майките.

# 38
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Ами какво от това че детето е на 4 месеца, детски се получават от раждането на детето.

Не, получава се обезщетение за майчинството.

# 39
  • Мнения: 7 122
Мир на всички, какъв е тоя таван? Просветли ме, моля.

# 40
  • Мнения: 4 841
Да, но ти си взимала 150 лв 2 години, а сега 400 лв, ама 1 година и не са толкова много майките, които се осигуряват на такава заплата. Разбирам те не споря с теб, най ме е яд на госпожа Министерската, която като измисли това го представи сякаш е направила кой знае какво добро на майките.

Аз също не споря, изясняваме се  Simple Smile
Всъщност не са много майките, които си стояха и тогава 2 години в къщи - аз поне се върнах на работа, когато сина ми беше на година и четири месеца. Повечето майки, които познавам, се върнаха "предсрочно". Имаше доста дълги дискусии и тук, естествено - мнения разни. Не одобрявам ВСИЧКИ промени, но и не мога да отрека, че има положителни такива.

# 41
  • Мнения: 419
Нали все за нещо трябва да ревем?Иначе не е интересно.Я прегледай форума да видиш,че в 2/3 от темите за нещо се реве.Женски форум сме и си личи.
 bouquet
Не крия доходи, тоест получавам точно толкова, колкото пише във трудовия договор, мъжът ми - и той така, и разбира се, данъците чинно отиват в НАП всеки месец.
Много наши познати получават детски, въпреки че доходът им (реалният) е в пъти по висок от нашия.
И за кво да рева? За 2х18лв. ли? Naughty И ако ревна - тва нещо ще промени ли? Не, благодаря  Crossing Arms

# 42
  • Мнения: 4 195
Децата не са на държавата, добре съгласна съм!!! но и децата от малцинствата не са на държавата, но тя не само ги храни, но и личните карти им издава безплатно, нямам нищо напротив но това не ни ли превръща и нас в малцинство, не мога да повярвам как всички са се примирили, дано на никои не му се налага да се оправя с 18 лв., това си е жива подигравка, поне да не ги дават, интересували ли стес е как е в други държави?Аз съм!!!
а ти дойде ли на протеста на майките, който беше миналата година, и след който протест майки именно от този форум, бяха на кръгла маса и изиграха 90 % роля, майчинството да стане 90 % от работната заплата - не мисля, че си била там. Аз бях, на дъжда, с детето ми, както и много други майки от тук, защото не си чешем клавиатурите по цял ден, а се опитваме да свършим нещо. Ти можеш ли да се похвалиш със същото, и защо трябва да ти дават детски, това и аз не го разбирам - мисля, че тези 18 лв са напълно достатъчни и както каза някой по - горе - Държавата не е длъжна да ти дава пари за детето, по - скоро е длъжна, да ти даде варианти и възможности да се развиваш, да работиш и сама да си гледаш детето. Като сравняваш другите държави, защо не видиш колко време им е майчинството - в най добрия случай 9 месеца, при нас е 2 години, не мислиш ли, че екстрата е в наша полза.
И защо винаги малцинствата са ви виновни, това не разбирам, на мен пък ми е жал за децата им, защото с нищо не са виновни, и заради едни помощи от 100 - 200 лв раждат по сто деца, които после едвам отглеждат - жалко за децата, защото ще последват примера на родителите.
Да продължавам ли newsm78

# 43
  • Мнения: 4 195
Майчинството е съвсем друго, и там нещата вървят в доста положителна насока (естествено, ако човек се осигурява на пълния си доход, а не на минимална заплата).


Изобщо не вървят в положителна посока, защото сложиха таван на майчинството от 400 лв. и платеното майчинство е вече 1 година. Така че си направете сметка, колко добре вървят нещата.
това не е вярно Naughty, ограничение няма

# 44
  • Мнения: 24 467
Я да го видя тоя закон с ограничението до 400.00 лв. и едната година, моля.

# 45
  • Мнения: 4 195
Джуди нема такъв закон, 315 дни 90 % от раб заплата, послед до 2 години минималната.

# 46
  • Мнения: 24 467
Щото току- що си отворих Лекса за нова сверка /последната беше вчера по работа/ и пак таквози нещо не открих, та затуй питам...
Е, ако има преговори и предложения- друг въпрос, но ако е това- не важи!

# 47
  • Мнения: 7 122
Стига сте чели законите.  Grinning
Общувайте си със само-внушаващите си.  Grinning

# 48
  • Мнения: 2 563
Споделям си мнението веднага - никой не е длъжен да ни гледа децата. Те са си наши, а не на държавата.

И аз мисля така. Ако държават трябваше да гледа децата, детските щяха да са по 1000 лв. и пак нямаше да стигат...

# 49
  • Мнения: 4 841
315 дни 90 % от раб заплата, послед до 2 години минималната.


Е и това ако не е положително (в сравнение с преди четири години) - не знам какво искаме ...

# 50
  • Мнения: 419
Споделям си мнението веднага - никой не е длъжен да ни гледа децата. Те са си наши, а не на държавата.

И аз мисля така. Ако държават трябваше да гледа децата, детските щяха да са по 1000 лв. и пак нямаше да стигат...
Не е длъжна държавата да ни гледа децата. Обаче е длъжна да ни създаде условия, тоест някакъв приличен доход, с който да можем да им задоволим елементарните нужди през времето, което не сме на работа.
Изплащат половината майчинство, при положение че родителят, който го ползва се върне на работа. Обаче го спират, щом детето бъде настанено в ясла или детска градина (което според държавата е заведение на пълна държавна издръжка). Но в яслата се плащат такси за престоя на детето, и тези такси се плащат от родителите. И дарения се правят (не по желание, а задължително)
 #Cussing out  #2gunfire #Cussing out  #2gunfire #Cussing out #2gunfire
Това обаче е дълга тема и много болезнена за мен, затова спирам  ooooh!

# 51
  • Мнения: 524
Един ден случайно влязох в сайта на Министерството на соц. и там бъдещи майки задаваха въпроса, ако се осигуряват на заплата 1500 лв ще получават ли същото майчинство, на нито една не беше отговорено, а за тавана майка ми прочела във вестника. Ще се разровя сега и, ако греша ще се извиня на всички тук, че съм ги заблудила.

# 52
  • Мнения: 377
Е и това ако не е положително (в сравнение с преди четири години) - не знам какво искаме ...

Като гледам целта е да се мрънка и стреля.


Не е длъжна държавата да ни гледа децата. Обаче е длъжна да ни създаде условия, тоест някакъв приличен доход, с който да можем да им задоволим елементарните нужди през времето, което не сме на работа.
Изплащат половината майчинство, при положение че родителят, който го ползва се върне на работа. Обаче го спират, щом детето бъде настанено в ясла или детска градина (което според държавата е заведение на пълна държавна издръжка). Но в яслата се плащат такси за престоя на детето, и тези такси се плащат от родителите. И дарения се правят (не по желание, а задължително)
 #Cussing out  #2gunfire #Cussing out  #2gunfire #Cussing out #2gunfire
Това обаче е дълга тема и много болезнена за мен, затова спирам  ooooh!


Държавата ти плаща обезщетение докато си в майчинство, след това се предполага, че трябва да се върнеш на работа и да се издържаш. След като се върнеш на работа или спреш да си гледаш детето сама е логично да ти спрат и майчинството.
И как точно си представяш, че ще промениш нещо като бълваш змии и гущери тук. Или пък ще получиш морално удовлетворение ако всички почнем да ти пригласяме в хор.  newsm78

# 53
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Един ден случайно влязох в сайта на Министерството на соц. и там бъдещи майки задаваха въпроса, ако се осигуряват на заплата 1500 лв ще получават ли същото майчинство, на нито една не беше отговорено, а за тавана майка ми прочела във вестника. Ще се разровя сега и, ако греша ще се извиня на всички тук, че съм ги заблудила.

Не знам какво пише във вестника, но знам как е на практика.

# 54
  • Мнения: 212
Споделям си мнението веднага - никой не е длъжен да ни гледа децата. Те са си наши, а не на държавата.
Пълна глупост. Държава която не приема всички деца които се раждат в нея за свои деца е обречена на гибел. Без деца и без ново поколение няма държава. Така че децата са изключително ценни за държавата като цяло. Без тях я няма и държавата. Така че не говорете глупости без да помислите малко. Децата са колкото ваши толкова и на държавата. Ако държавата не се грижи за децата си тя просто изчезва след определено време. Няма я...

# 55
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Споделям си мнението веднага - никой не е длъжен да ни гледа децата. Те са си наши, а не на държавата.


абе това неЩо хи4 не е така. децата са и на държвата, дано да няма нужда да обяснявам заЩо.



# 56
  • Мнения: 4 978
Един ден случайно влязох в сайта на Министерството на соц. и там бъдещи майки задаваха въпроса, ако се осигуряват на заплата 1500 лв ще получават ли същото майчинство, на нито една не беше отговорено, а за тавана майка ми прочела във вестника. Ще се разровя сега и, ако греша ще се извиня на всички тук, че съм ги заблудила.

Има и таван (за 315-тте дни), разбира се, както и минимум, и той е 90% от максималния осигурителен доход за страната, който за тази година е 1400 лв.

Мир на всички, аз лично подскочих като ти прочетох поста
Изобщо не вървят в положителна посока, защото сложиха таван на майчинството от 400 лв. и платеното майчинство е вече 1 година. Така че си направете сметка, колко добре вървят нещата.
Ей така стават лошите работи.  Wink
Не ни създавай такива емоции занапред

# 57
  • Мнения: 4 195
Мерси Круела, а защо не им обясниш на възмутените майки как се стигна до това, тавана да е 1400 лв - и без да прикриваш немалкото участие на СБНМ моля те.
Щото когато това се коментираше, се видя, че има много майки, които само недоволстват и МАЛКО майки, които отидоха и си потърсиха правата и изказаха исканията си Peace

# 58
  • Мнения: 175
Извинявам се 4е се намесвам, но не мога да не се съглася с авторката. Цените на памперсите, детската козметика, ка6и, пюрета плодови сок4ета и т.н са даже по скъпи отколкото тук в Норвегия. Памперсите който и купих когато си бяхме в Бг ми излязоха с 2 лева по скъпо отколкото ги купувам тук. Детските тук са в размер на 970 норвежки крони или около 240 лева и се полу4ават за всяко дете което живее тук независимо какъв гражданин е и за колко време 6те пребивава в страната. Смятам 4е е редно вси4ки деца да полу4ават детски надбавки независимо от доходите на родителите. Държавата е длъжна да гарантира на децата поне някакъв прили4ен минимум. Съ6то така е длъжна да гарантира  4е при евентуален развод или раздяла ба6тата 6е изпла6та дължимата издръжка, за6тото в такива слу4ай се оказва 4е детето е само и единствено на майката.

# 59
  • Мнения: 24 467

Това е всъщност таванът на осигуровките, който винаги си го е имало по КСО. Но темата е друга.

# 60
  • Мнения: 5 468
Иначе  детските на моето дете, ги тегля един път в годината.
Евана, някои стоят на банкомата и ги чакат всеки месец на датата, определена за това. Жив свидетел съм Peace.

Миналата година правихме протест за детските. Не знам, дали имаше резултат, обаче... Оказа се, че доста хора са доволни от това положение Thinking.

# 61
  • Мнения: 524
Ето сега четох закона и продължавам да твърдя, че майчинството е до навършването на детето на 1 година, за съжаление не намерих нищо за тавана, за което се извинявам, надявам се, че не съм ви уплашила много, но ще търся още, все пак вярвам на майка си и затова си позволих да пиша тук.

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Аз не получавам никакви 18лв откъде ви ги дават? Взимам само майчински сто и няколко лева

# 63
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Ето сега четох закона и продължавам да твърдя, че майчинството е до навършването на детето на 1 година, за съжаление не намерих нищо за тавана, за което се извинявам, надявам се, че не съм ви уплашила много, но ще търся още, все пак вярвам на майка си и затова си позволих да пиша тук.

Взимат се 90% от осигурителния доход/ или както и аз сега разбирам, макс. такъв е 1400лв/, а след това до 2год. възраст на детето-МРЗ, т.е. за сега май е 180лв. Сега има и някакви варианти държавата да плаща за детегледачки, ако се върнеш на работа преди 2-те години.

# 64
  • Мнения: 5 468
Детските тук са в размер на 970 норвежки крони или около 240 лева и се полу4ават за всяко дете което живее тук независимо какъв гражданин е и за колко време 6те пребивава в страната. Смятам 4е е редно вси4ки деца да полу4ават детски надбавки независимо от доходите на родителите. Държавата е длъжна да гарантира на децата поне някакъв прили4ен минимум.
Innocent
Добре би било и тук да е така, ама....

# 65
  • Мнения: 4 978
Ето сега четох закона и продължавам да твърдя, че майчинството е до навършването на детето на 1 година, за съжаление не намерих нищо за тавана, за което се извинявам, надявам се, че не съм ви уплашила много, но ще търся още, все пак вярвам на майка си и затова си позволих да пиша тук.

Специално заради теб си направих труда - Чл. 53, ал. 3 от КСО.

И наистина, моля те, първо се информирай добре и после пиши, защото само създаваш напрежение така. ОК?

За който иска да чете (198 стр):
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm

# 66
  • Мнения: 4 195
добре да питам нещо, виждате, че г-жа Министърката според вас не и пука, нали така? - ами защо не идете да я попитате - има приемен ден за граждани, идете и я попитайте бе.
И защо гледате все другите страни, в другите страни пак казвам, нямат 2 години платено отглеждане на детето, няма детски, няма нищо - до 6 месеца си го гледаш и после се оправяй.
И защо не си търсите правата, имате ли с какво да се обусновете законово, искайки по - високи детски или нещо такова newsm78
И моля, не си мислете, че съм вързала и цъфнала, напротив, една от вас съм, една от тези, на които не им стигат парите, но си търся правата, имам гражданска позиция и я защитавам и то не само пишейки във форума, колко е ужасна г - жа Министърката..........

# 67
  • Мнения: 5 468
Чут Чут , разбирам защо се драниш. Аз бях на протеста миналата година. Ама какво от това? Не разбрах, дали се е постигнало нещо, защото вече не получавам детски... изкараха ни баровци Laughing.

# 68
  • Мнения: 4 195
Ню ми дразня се , кво да правя, направо ме е яд, все ми се карат, да не търся сметка на другите, ама с тея претенции, пък някой друг да им свърши работата се дразня и това си е. По колко инициативи съм ходила - помня "Пролетна приказка" инициатива за майките н а близнаци, да им увеличат всичко, всичко да е двойно - ми майка му стара нито една майка с близнаци не дойде от хилядите писали постове - Там съм, браво на вас и тн. А момичетата от СНБМ се бяха постарали сериозно да се стигне до резултата, ама без подкрапа.
Политиците са така - на 50 майки внимание на обръщат, но на 5 000 или на 50 000 - охооооо, вервай ми много неща ще постигнем. Ама на кой ли му пука, важно е тук да се дудне. Не честно, много ме е яд, яд ме е, защото знам, колко неща можем да променим за собствените ни деца, стига да имаме гражданска позиция и да си търсим правата. И знам, че съм права Peace
и ме е яд, че има Сдружение, борещо се за правата на майките, което самите майки не подкрепят - това е лицемерие според мен.
Много ясно, че г - жа Министърката няма да вдигне детските, за кво, пука и на нея, че някой в някъв форум се жалва. Ама ако и се изсипем с искания и тн пред кабинета и с медии - знаеш колко бързо ще и запука, еле па преди избори. Ама всеки чака някой да го организира, някой да го напише, п аи някой да иде  - ми не става.
Сега ще кажете - ама на правителството това им е работата. Е да, ама не, и докато не си искаме своето, все така ще е Confused

# 69
  • Мнения: 6 167
Ейй, тъкмо реших, че това е тема за книгата на Маделин Олбрайт.  Laughing

Нищо де  - според мен България има много добра система за майчинство и детски, както и доволно добра система от детски заведения в наследство от миналото. Държи се като  социална държава. Разбира се, това не може да се разбере, преди да си в среда, в която а/ майчинството е 3-6 месеца, а яслите не са ти в кърпа вързани б/ няма детски Laughing и в/ осъзнаш, че Бг е по-скоро щастливо изключение.
Няма лошо де - винги могат да се подобряват нещата  Peace

А защо ли мисля, че 240 лева в Норвегия са нещо като българските 18 в България.

# 70
  • Мнения: 419

Държавата ти плаща обезщетение докато си в майчинство, след това се предполага, че трябва да се върнеш на работа и да се издържаш. След като се върнеш на работа или спреш да си гледаш детето сама е логично да ти спрат и майчинството.
И как точно си представяш, че ще промениш нещо като бълваш змии и гущери тук. Или пък ще получиш морално удовлетворение ако всички почнем да ти пригласяме в хор.  newsm78


А ти може и по-внимателно да четеш, например това:
И за кво да рева? За 2х18лв. ли? Naughty И ако ревна - тва нещо ще промени ли? Не, благодаря  Crossing Arms

Колкото до това, дали е логично да се спре майчинството на жена, която се връща на работа по-рано, няма да коментирам, щото пак ще почна да стрелям  #2gunfire. Едва ли има майка, която прекъсва майчинството си, щото не и се стои в къщи с детето  ooooh! , или защото са и много парите, които и плаща държавата  Stop

А колкото до стрелбата, от зодията ми е, така си стрелям аз  Crossing Arms нещо против ли имаш   Thinking

И последно за пригласянето: обикновено съм солистка, тъй че дали ще ми пригласяш си е абсолютно единствено твоя работа  Peace , но едва ли би ми донесло морално удовлетворение  Stop

# 71
  • Мнения: 5 468
Ню ми дразня се...............
Много си права... много... Tired

За съжаление, сит на гладен не вярва. Някой е добре и не му се разправя за останалите, които не са. Винаги е било така... Ама трябва да ни пука за такива работи. Мен не ме интересува петицията за ин-витрото, но се подписвам в нея, не ме интересува, че няма места в градините, но се подписвам там... и на протеста бях тръгнала, но по изключително лични причини не можах да стигна до там...за съжаление. Там е работата, че тези, които сме ходили преди, знаем, че ще сме една шепа и ни се отщява да ходим и на други протести. Що така... не знам.
И аз се дразня, като се каже, че държавата не е длъжна да гледа децата ни, че не знам си какво... какво постигат от тези коментари майките? Освен, че правят мръсно на 50% от останалите, които не са като тях - с добро фин. положение.

И така нататък. Даже ме мързи да пиша за това.

# 72
  • Мнения: 377

А ти може и по-внимателно да четеш, например това:
И за кво да рева? За 2х18лв. ли? Naughty И ако ревна - тва нещо ще промени ли? Не, благодаря  Crossing Arms

Колкото до това, дали е логично да се спре майчинството на жена, която се връща на работа по-рано, няма да коментирам, щото пак ще почна да стрелям  #2gunfire. Едва ли има майка, която прекъсва майчинството си, щото не и се стои в къщи с детето  ooooh! , или защото са и много парите, които и плаща държавата  Stop

А колкото до стрелбата, от зодията ми е, така си стрелям аз  Crossing Arms нещо против ли имаш   Thinking

И последно за пригласянето: обикновено съм солистка, тъй че дали ще ми пригласяш си е абсолютно единствено твоя работа  Peace , но едва ли би ми донесло морално удовлетворение  Stop


Ами аз всичко съм прочела, но ти май си много заета да стреляш и си пропуснала някои неща.
Майчинството се плаща като обезщетение, за времето през което НЕ работиш, за да си гледаш детето.
А ти си стреляй, щом ти помага.  Whistling

# 73
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ейй, тъкмо реших, че това е тема за книгата на Маделин Олбрайт.  Laughing

Нищо де  - според мен България има много добра система за майчинство и детски, както и доволно добра система от детски заведения в наследство от миналото. Държи се като  социална държава. Разбира се, това не може да се разбере, преди да си в среда, в която а/ майчинството е 3-6 месеца, а яслите не са ти в кърпа вързани б/ няма детски Laughing и в/ осъзнаш, че Бг е по-скоро щастливо изключение.
Няма лошо де - винги могат да се подобряват нещата  Peace

А защо ли мисля, че 240 лева в Норвегия са нещо като българските 18 в България.

със 120 евро в Норвегия Ще си плати месе4ните памперси и (ако не кърми) изкуственото мляко. в България, какво то4но Ще си купи с 18лв?

с останалата 4аст от постинга, не мога да не се съглася. да вклЮ4а и детската кухня, на която не знам какво е нивото, но със сигурност е голямо удобство.

# 74
  • Мнения: 377


със 120 евро в Норвегия Ще си плати месе4ните памперси и (ако не кърми) изкуственото мляко. в България, какво то4но Ще си купи с 18лв?

с останалата 4аст от постинга, не мога да не се съглася. да вклЮ4а и детската кухня, на която не знам какво е нивото, но със сигурност е голямо удобство.

Да но тези 18лв. детски не са майчинство, а се изплащат за всяко дете до навършване на пълнолетие.
Което ме накара да се замисля как е в другите европейски страни, получават ли се някакви пари от държавата след приключване на майчинството.  newsm78

# 75
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124


със 120 евро в Норвегия Ще си плати месе4ните памперси и (ако не кърми) изкуственото мляко. в България, какво то4но Ще си купи с 18лв?

с останалата 4аст от постинга, не мога да не се съглася. да вклЮ4а и детската кухня, на която не знам какво е нивото, но със сигурност е голямо удобство.

Да но тези 18лв. детски не са майчинство, а се изплащат за всяко дете до навършване на пълнолетие.
Което ме накара да се замисля как е в другите европейски страни, получават ли се някакви пари от държавата след приключване на майчинството.  newsm78

знам 4е във Франция има такъв момент. В Италия детски нЕма, но си имаме и ние предложение (не вярвам изобЩо, 4е някога Ще бъде прието, ме4тая да бъда опровергана) за един вид държавен детски влог с някаква годиШна сума до 18год. възраст. така, 4е, държавата на думи не смята изобЩо, 4е децата не са нейни.

# 76
  • Мнения: 419
Ами аз всичко съм прочела, но ти май си много заета да стреляш и си пропуснала някои неща.
Майчинството се плаща като обезщетение, за времето през което НЕ работиш, за да си гледаш детето.
А ти си стреляй, щом ти помага.  Whistling
Аз говоря/пиша за случаите, когато ползващият този вид отпуск се върне по-рано на работа  Thinking
Има някой който не чете, но това не съм аз Peace

Кодекс на труда: Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.

# 77
  • Мнения: 377
Ами аз всичко съм прочела, но ти май си много заета да стреляш и си пропуснала някои неща.
Майчинството се плаща като обезщетение, за времето през което НЕ работиш, за да си гледаш детето.
А ти си стреляй, щом ти помага.  Whistling
Аз говоря/пиша за случаите, когато ползващият този вид отпуск се върне по-рано на работа  Thinking
Има някой който не чете, но това не съм аз Peace

Кодекс на труда: Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.


Ами значи за едно и също нещо си говорим, не е нужно да го пишеш в червено.  Wink
След като си се върнала на работа значи вече не ползваш отпуск, съответно не получаваш обезщетение.

# 78
  • Мнения: 419
В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.

За последно пиша в темата, няма смисъл да спорим.
Когато прекъсне отпуска, на майката, освен трудовото възнаграждение се изплаща посоченото по-горе обезщетение, освен ако детето не е настанено в детско заведени. Което е безумие. Според мен.

# 79
  • София
  • Мнения: 2 952
Авторката на темата колко трудов стаж има и колко време е внасяла осигуровки и данъци, па макар и в непълен размер. А бащата на детето?
Само няма нужда да ми се казва, че за в бъдеще ще го правят  Mr. Green
България е много социална държава и макар и хиляди неща да ни куцат е време да разберем, че парите в бюджета не растат по дърветата. Парите, които бюджета плаща са излезли от нечий джоб - изработени са били и някой се е разделил с тях. Не ми е гот да морализаторствам, но така стоят нещата.
Аз лично много се радвам, че майките вече получават 9 месеца 90 % от доходите си. Такъв дълъг период не съм чувала да има в друга държава, но ще ми е интересно да разбера, ако бъркам.

# 80
  • Мнения: 46 565
знам 4е във Франция има такъв момент ...

Във Франция имат отпуск по майчинство за 1 дете само 10 седмици  Crazy

# 81
  • Мнения: 459
Мммммммм чудесно, всичката ни е "у ред". Майката с 180 лв + 18 лв детски, таткото със средна заплата 350 лв, сиренето 6 лв и е направо прекрасно. Тя социалната политика била добре, а другата?
Айде нека да получавам 1500 паунда заплата, както в Англия, кг на месото е колкото в България, а има и по евтини стоки от първа необходимост,   и съм съгласна на 6 месеца майчинство.

# 82
  • Мнения: 6 167
ковачева, запозната ли си с това, какви са месечните фиксирани разходи на семейство, живеещо в лондон и изплащащо апартамент ( наем) , например?
колко струват яслите, почасовото гледане?  как става записването за детско заведение ( ясла в случая)?
айде преди да говориш популистки глупости за цената на месото да погледнеш и малко по-напред в разходите.
щото и в гърция ми е по-евтино морето, но бирата я пия за 4 евро.

# 83
  • Мнения: 459
ковачева, запозната ли си с това, какви са месечните фиксирани разходи на семейство, живеещо в лондон и изплащащо апартамент ( наем) , например?
колко струват яслите, почасовото гледане?  как става записването за детско заведение ( ясла в случая)?
айде преди да говориш популистки глупости за цената на месото да погледнеш и малко по-напред в разходите.
щото и в гърция ми е по-евтино морето, но бирата я пия за 4 евро.

Брех, в Лондон. Не може ли да знам за друг град? Или ти като си чула от форумчето за положението на нелегален емигрант в Лондон и вече си голямата работа.

Да, запозната съм и то доста добре. И хората там си живеят нормално и не се лишават от ХРАНА, г-жа Компетнецио по всички въпроси.

Давам пример за останалите /който го интересува/
Къща под наем /извън Лондон/ средно- 700 паунда
Ясла или градина - 600-700 паунда, като това не включва пампреси и храна, след 4 годишна възраст детето почва училище. Занимават ги около 2 часа. За повече време трябва да платиш. Става нещо като у-ще със занималня.
Храна- средно за тричленно семейство 100 паунда седмично.
Ако двамата родители работят, едната заплата отива за разходи.
Заплати...  Laughing

# 84
  • София
  • Мнения: 5 606
ковачева, запозната ли си с това, какви са месечните фиксирани разходи на семейство, живеещо в лондон и изплащащо апартамент ( наем) , например?
колко струват яслите, почасовото гледане?  как става записването за детско заведение ( ясла в случая)?
айде преди да говориш популистки глупости за цената на месото да погледнеш и малко по-напред в разходите.
щото и в гърция ми е по-евтино морето, но бирата я пия за 4 евро.

Брех, в Лондон. Не може ли да знам за друг град? Или ти като си чула от форумчето за положението на нелегален емигрант в Лондон и вече си голямата работа.

Да, запозната съм и то доста добре. И хората там си живеят нормално и не се лишават от ХРАНА, г-жа Компетнецио по всички въпроси.

Давам пример за останалите /който го интересува/
Къща под наем /извън Лондон/ средно- 700 паунда
Ясла или градина - 600-700 паунда, като това не включва пампреси и храна, след 4 годишна възраст детето почва училище. Занимават ги около 2 часа. За повече време трябва да платиш. Става нещо като у-ще със занималня.
Храна- средно за тричленно семейство 100 паунда седмично.
Ако двамата родители работят, едната заплата отива за разходи.
Заплати...  Laughing
Peace
Е за това съм съгласна. живяла съм в Лондон, много от приятелите ми си останаха там, а и сестра ми от 3 години учи там, доста често ходим, така че и аз съм запозната със стандарта горе-долу. И затова те подкрепям. 

# 85
  • Мнения: 459
tzvety26 Благодаря ти!

Защото иначе от темата излезе, че тука в България сме най- добре  Laughing
А някой негодуват, че пиели бира за 4 евро. Явно от това се хранят.
В България човек стигнал до социално подпомагане ще купи един хляб, вместо една бира.

# 86
  • София
  • Мнения: 5 606
А относно авторката на темата и самата тема - ми не мога да разбера защо някой от вас така нападнаха момичето!?! newsm78 Това, че нито майчинството, нито детските са достатъчни е коментирано толкова пъти тука. А и е факт. И всички така сте се възмущавали...  newsm78 А относно това, че държавата не е длъжна да ми гледа детето - след като ниската раждаемост е проблем на държавата, то тогава и децата са неин проблем. А и не мисля, че авторката на темата има в предвид да се покриват всички разходи за отглеждане на дете...

# 87
  • София
  • Мнения: 5 606
tzvety26 Благодаря ти!

Защото иначе от темата излезе, че тука в България сме най- добре  Laughing
А някой негодуват, че пиели бира за 4 евро. Явно от това се хранят.
В България човек стигнал до социално подпомагане ще купи един хляб, вместо една бира.
Peace  Peace Peace Да и аз пия бира за по 4 евро, въпреки че не мисля, че морето е по-евтино, но не се бутам за детски. Но много мои познати с деца не смогват с парите, затова тези 18 лева ги интересуват, а и за 4 евро пият бира 2 седмици.

# 88
  • Мнения: 459
А относно авторката на темата и самата тема - ми не мога да разбера защо някой от вас така нападнаха момичето!?! newsm78 Това, че нито майчинството, нито детските са достатъчни е коментирано толкова пъти тука. А и е факт. И всички така сте се възмущавали...  newsm78 А относно това, че държавата не е длъжна да ми гледа детето - след като ниската раждаемост е проблем на държавата, то тогава и децата са неин проблем. А и не мисля, че авторката на темата има в предвид да се покриват всички разходи за отглеждане на дете...

Напълно съм съгласна с теб и с авторката на темата. Все пак майчинството е обезщетение за майката, която не работи, за да отглежда детето си. Тези пари са за нея. А детските- ясно.
Нужните пари за пампреси минимум два пакета 60 лв и мляко околко 80 лв на месец, да не говорим за началните суми, които са необходими при раждането на детенцето, за дрешки, играчки и т.н А майката във възстановителния си период се нуждае от н- брой превръзки, също така трябва и да яде качествена храна, ако има възможност да кърми и не само и т.н
Да са живи и здрави татковците да работят, иначе няма начин.

# 89
  • Мнения: 377

Напълно съм съгласна с теб и с авторката на темата. Все пак майчинството е обезщетение за майката, която не работи, за да отглежда детето си. Тези пари са за нея. А детските- ясно.
Нужните пари за пампреси минимум два пакета 60 лв и мляко околко 80 лв на месец, да не говорим за началните суми, които са необходими при раждането на детенцето, за дрешки, играчки и т.н А майката във възстановителния си период се нуждае от н- брой превръзки, също така трябва и да яде качествена храна, ако има възможност да кърми и не само и т.н
Да са живи и здрави татковците да работят, иначе няма начин.

Добре де вие не четете ли - 18лв. са детските, майчинството е 90% от осигурителния доход или минималната работна заплата /180лв./.

И ми е много чудно колко извън Лондон е тази къща за 700 лири.
  newsm78

# 90
  • Мнения: 459

Напълно съм съгласна с теб и с авторката на темата. Все пак майчинството е обезщетение за майката, която не работи, за да отглежда детето си. Тези пари са за нея. А детските- ясно.
Нужните пари за пампреси минимум два пакета 60 лв и мляко околко 80 лв на месец, да не говорим за началните суми, които са необходими при раждането на детенцето, за дрешки, играчки и т.н А майката във възстановителния си период се нуждае от н- брой превръзки, също така трябва и да яде качествена храна, ако има възможност да кърми и не само и т.н
Да са живи и здрави татковците да работят, иначе няма начин.

Добре де вие не четете ли - 18лв. са детските, майчинството е 90% от осигурителния доход или минималната работна заплата /180лв./.

И ми е много чудно колко извън Лондон е тази къща за 700 лири.
  newsm78

Мда, четем. Ама мен това не ме хвана. Хубаво, някакво подобрение. Това за София и големите градове е идеално. Взимаш си 9 месеца заслуженото и се връщаш на високо платената си работа.

Кое ти е чудно, че не разбрах. Къща с кухния, хол- трапезария и три спални- 700 паунда наем. Градът се намира на 75 км от Лондон. Други въпроси?

# 91
  • София
  • Мнения: 5 606

Напълно съм съгласна с теб и с авторката на темата. Все пак майчинството е обезщетение за майката, която не работи, за да отглежда детето си. Тези пари са за нея. А детските- ясно.
Нужните пари за пампреси минимум два пакета 60 лв и мляко околко 80 лв на месец, да не говорим за началните суми, които са необходими при раждането на детенцето, за дрешки, играчки и т.н А майката във възстановителния си период се нуждае от н- брой превръзки, също така трябва и да яде качествена храна, ако има възможност да кърми и не само и т.н
Да са живи и здрави татковците да работят, иначе няма начин.

Добре де вие не четете ли - 18лв. са детските, майчинството е 90% от осигурителния доход или минималната работна заплата /180лв./.

И ми е много чудно колко извън Лондон е тази къща за 700 лири.
  newsm78
Е, точно де, защото четем  отговаряме така... Освен това още от самото начало се коментират 18-те лева, а и ти в колко фирми мислиш, че осигуряват хората на високи заплати? Масово всички са на прага за длъжността или на минимална. На мен наистина не ми е ясно как се гледа дете със 198 лв.  newsm78 А нали все пак и майката е човек. Ако с ръка на сърцето ми кажеш, че тези пари са достатъчни, още от днес ти предлагам да ми станеш финансов наставник с висока заплата...

# 92
  • София
  • Мнения: 5 606
А относно Лондон - сестра ми с приятелката й живеят в двуетажна къща, т.е. тя има 2 стаи, кухня, баня и тоалента и плаща 790 лири. Ама не говорим за покрайнините, а за града. И още цени мога да ти дам. Само кажи... Естествено има къщи, които са по 10-20 000 паунда, а и повече. Но мисля, че не са ни те предмет на дискусията.

# 93
  • Мнения: 6 167
И още цени мога да ти дам. Само кажи...

ма няма нужда, аз само попитах. при заплата 1500 паунда по две, това са 3000 паунда. живот ще си живеем в Лондон - евтиния и уреденост от всякъде  Joy и искам да съм по -близо до оксфорд стрийт. също в града се пада.

# 94
  • Мнения: 377

Е, точно де, защото четем  отговаряме така... Освен това още от самото начало се коментират 18-те лева, а и ти в колко фирми мислиш, че осигуряват хората на високи заплати? Масово всички са на прага за длъжността или на минимална. На мен наистина не ми е ясно как се гледа дете със 198 лв.  newsm78 А нали все пак и майката е човек. Ако с ръка на сърцето ми кажеш, че тези пари са достатъчни, още от днес ти предлагам да ми станеш финансов наставник с висока заплата...

Ами добре де като в повечето фирми осигуряват на минималната заплата откъде да дойдат тия пари за майчинство.  ooooh!
Не може хем да "цакаме" държавата и да укриваме данъци, хем после да мрънкаме, че била "мащеха". 
Освен това съм далеч от мисълта, че няма какво да се подобри в това отношение. Но е дразнещо, че всички са много отворени и надъхани да "стрелят" докато си седят пред компютъра, но като стане дума да направят нещо и си намират оправдания и чакат Драган или Петкан да дойде да ги оправи.  Tired

# 95
  • София
  • Мнения: 5 606
И още цени мога да ти дам. Само кажи...

ма няма нужда, аз само попитах. при заплата 1500 паунда по две, това са 3000 паунда. живот ще си живеем в Лондон - евтиния и уреденост от всякъде  Joy


Нямах в предвид това. Но не можеш да сръвниш стандара на живот там, с този тук. Тук много малко хора могат да си позволят да живеят под наем например, да не говорим да си купят жилище, и т.н. Разликата е, че като влезнеш в магазина не се чудиш сирене, кашкавал или салам да си купиш...

# 96
  • София
  • Мнения: 5 606

Е, точно де, защото четем  отговаряме така... Освен това още от самото начало се коментират 18-те лева, а и ти в колко фирми мислиш, че осигуряват хората на високи заплати? Масово всички са на прага за длъжността или на минимална. На мен наистина не ми е ясно как се гледа дете със 198 лв.  newsm78 А нали все пак и майката е човек. Ако с ръка на сърцето ми кажеш, че тези пари са достатъчни, още от днес ти предлагам да ми станеш финансов наставник с висока заплата...

Ами добре де като в повечето фирми осигуряват на минималната заплата откъде да дойдат тия пари за майчинство.  ooooh!
Не може хем да "цакаме" държавата и да укриваме данъци, хем после да мрънкаме, че била "мащеха". 
Освен това съм далеч от мисълта, че няма какво да се подобри в това отношение. Но е дразнещо, че всички са много отворени и надъхани да "стрелят" докато си седят пред компютъра, но като стане дума да направят нещо и си намират оправдания и чакат Драган или Петкан да дойде да ги оправи.  Tired


Нека не започваме темата за осигуровките, че ми е болна... И това, което отдържат от прага пак е страшно много и пари има откъде да дойдат...но...
А иначе си права, че много хора на думи са страшно силни. Но именно това е темата - авторката пита какво може да направи и нормалния отговор, който се очаква да получи не еами не раждай...

# 97
  • Мнения: 459
И още цени мога да ти дам. Само кажи...

ма няма нужда, аз само попитах. при заплата 1500 паунда по две, това са 3000 паунда. живот ще си живеем в Лондон - евтиния и уреденост от всякъде  Joy и искам да съм по -близо до оксфорд стрийт. също в града се пада.



Мда, разбира се. А конкретно по темата пампресите и пюретата са по- евтнини от тук.
Колкото и да ти е смешно, определено Англия никога не можем я стигна, и не само нея. Тук се чудя дали пък аз да не се посмея, но предвид сериозността на темата, ще се въздържа.
Ако за теб тези суми са недостатъчни /и негодуваш срещу нашите така големи детски/ има хора, на които въобще не им е смешно. И за това бягат навън.

# 98
  • Мнения: 459

Е, точно де, защото четем  отговаряме така... Освен това още от самото начало се коментират 18-те лева, а и ти в колко фирми мислиш, че осигуряват хората на високи заплати? Масово всички са на прага за длъжността или на минимална. На мен наистина не ми е ясно как се гледа дете със 198 лв.  newsm78 А нали все пак и майката е човек. Ако с ръка на сърцето ми кажеш, че тези пари са достатъчни, още от днес ти предлагам да ми станеш финансов наставник с висока заплата...

Ами добре де като в повечето фирми осигуряват на минималната заплата откъде да дойдат тия пари за майчинство.  ooooh!
Не може хем да "цакаме" държавата и да укриваме данъци, хем после да мрънкаме, че била "мащеха". 
Освен това съм далеч от мисълта, че няма какво да се подобри в това отношение. Но е дразнещо, че всички са много отворени и надъхани да "стрелят" докато си седят пред компютъра, но като стане дума да направят нещо и си намират оправдания и чакат Драган или Петкан да дойде да ги оправи.  Tired



Отминаха и тия времена. Големите и стабилни фирми осигуряват реално. Малките, едва кретащи- също. Т.е взимаш си 200 лв и на толкова те осигуряват.

# 99
  • Мнения: 4 195
абе къде от детските отидохте в Лондон и наемите там Crazy
Цвети м и да не се осигуряват на минимална бе, когато почвахработа, ми казаха - осигуровки на минималната, и им казах, че няма да почна - след 3 дни ми звъннаха - ок на реалната, и сега си взимам 500 лв, осгуряват ме на 6оо и нам си колко и готово. Не могат да ме трогнат неща от рода на - За твоето място чакат 200 човека, защото знам какво предлагам и съответно знам какво да искам Peace
И защо решите, че сме казали - в България е супер да се гледа дете - не, не е, но на половината тук им пука само на думи, на дела - ДОКАЗАНО Е, на никой, всеки чака някой да го оправи - ми няма да ви оправят, докато не разберат, че са там заради нас, и служат на нас и на децата ни, колкото и смешно да звучи. Когато покажем позиция, когато защитим интересите си, тогава ще са принудени да работят за нас - всички и във всяка сфера. Но пак казвам, българина е смел само на думи, има позиция само на думи. именно майки от този форум, извоюваха това 90% -но майчинство и знаете ли кво им казаха - ми нас ни осигуряват на минималната - ми ние кво сме виновни, че почвате работа на минималната, А?
И моля, спрете да се обиждате, тамън в тоя форум се заформи интересна дискусия и се почва - не се обаждай ма, на всякак манджа мерудия си ма, ти ли ще ми кажеш ма, нещо против ли имаш ма - супер махленско е Peace

# 100
  • Мнения: 377


Кое ти е чудно, че не разбрах. Къща с кухня, хол- трапезария и три спални- 700 паунда наем. Градът се намира на 75 км от Лондон. Други въпроси?

Честно казано не ми влиза в работата къде е къщата, но беше написала Лондон, а аз за такива наем там не съм чувала.
И за твое сведение не говоря наизуст. Дано не ти се налага да оставиш детето си на 6 месеца да го гледа непознат човек, пък било то и за 3 пъти по 1500 паунда.

А за осигуровките отговорих на tsvety26, според нея не е отминало това време.

# 101
  • Мнения: 5 637
tzvety26 Благодаря ти!

В България човек стигнал до социално подпомагане ще купи един хляб, вместо една бира.
Сигурна ли си. Защото аз работя в Дирекция "Социално подпомагане" и наблюденията ми в/у контингента - обект на социално подпомагане са точно обратните. Може детето му да няма какво да яде, ама за цигари има. И не става въпрос само за роми. Конкретния случай с цигарите беше една българка.

# 102
  • Мнения: 6 167
Ма ако може тази държава ( БГ) да дава по 1000 лева на бебок на месец  какво по-хубаво! Идеално ще е.
И то за 3-4 години! А  после детските и те толкова до 18г. Така няма да има проблеми на оцеляването.
Наскоро говорих с моя приятелка, тя има дете на 15 г. Каза ми " е сега го искам майчинството, когато е интересно и детето ми има нужда от мен " Защо пък не ! България е страната на чудесата!

# 103
  • Мнения: 459
Чут Чут

Да попитам тогава, вие тука сте все начетени и умни хора, вас на всякъде ви търсят и всичко постигате със собствени усилия, лично ти даваш ли си сметка, че във фирмата, в която работиш им трябва и чистачка? Нея дали са я потърсили, след като е отказала да почне, ако не я осигуряват на колкото взима? Хм?

И за да не задълбаваме предварително питам и за други професии, които не са толкова "изискани" и не всички хора са умни, както тук от форума  Laughing

# 104
  • Мнения: 459


Кое ти е чудно, че не разбрах. Къща с кухня, хол- трапезария и три спални- 700 паунда наем. Градът се намира на 75 км от Лондон. Други въпроси?

Честно казано не ми влиза в работата къде е къщата, но беше написала Лондон, а аз за такива наем там не съм чувала.
И за твое сведение не говоря наизуст. Дано не ти се налага да оставиш детето си на 6 месеца да го гледа непознат човек, пък било то и за 3 пъти по 1500 паунда.

А за осигуровките отговорих на tsvety26, според нея не е отминало това време.

Не си дочела. Писала съм извън Лондон.

# 105
  • Мнения: 459
tzvety26 Благодаря ти!

В България човек стигнал до социално подпомагане ще купи един хляб, вместо една бира.
Сигурна ли си. Защото аз работя в Дирекция "Социално подпомагане" и наблюденията ми в/у контингента - обект на социално подпомагане са точно обратните. Може детето му да няма какво да яде, ама за цигари има. И не става въпрос само за роми. Конкретния случай с цигарите беше една българка.

Не може заради едни, да съдиш всички останали. Те каква вина имат? Сигурно има и хора, които с тези 18 лв купуват една кутия мляко.

# 106
  • Мнения: 459
Ма ако може тази държава ( БГ) да дава по 1000 лева на бебок на месец  какво по-хубаво! Идеално ще е.
И то за 3-4 години! А  после детските и те толкова до 18г. Така няма да има проблеми на оцеляването.
Наскоро говорих с моя приятелка, тя има дете на 15 г. Каза ми " е сега го искам майчинството, когато е интересно и детето ми има нужда от мен " Защо пък не ! България е страната на чудесата!


Не не, нека да е 180 лв + 18 лв. Така е най- добре  Laughing

Между другото се пусна слух, че ЕС иска да направи единна минимална заплата от 1200 евро за всички страни членки  Laughing

Най обичам като се правиш на ударена. Хем си по интересна, хем котка по гръб не пада  hahaha

# 107
  • София
  • Мнения: 13 216
Аз пък не получавам детски! Wink Имам голям доход... Confused

# 108
  • София
  • Мнения: 5 606
След казаното от Byrne нямам какво да добавя! Peace

И защо решите, че сме казали - в България е супер да се гледа дете - не, не е, но на половината тук им пука само на думи, на дела - ДОКАЗАНО Е, на никой, всеки чака някой да го оправи - ми няма да ви оправят, докато не разберат, че са там заради нас, и служат на нас и на децата ни, колкото и смешно да звучи. Когато покажем позиция, когато защитим интересите си, тогава ще са принудени да работят за нас - всички и във всяка сфера. Но пак казвам, българина е смел само на думи, има позиция само на думи. именно майки от този форум, извоюваха това 90% -но майчинство и знаете ли кво им казаха - ми нас ни осигуряват на минималната - ми ние кво сме виновни, че почвате работа на минималната, А?
И моля, спрете да се обиждате, тамън в тоя форум се заформи интересна дискусия и се почва - не се обаждай ма, на всякак манджа мерудия си ма, ти ли ще ми кажеш ма, нещо против ли имаш ма - супер махленско е Peace
И защо трябва да решИМ, че сте казаЛИ - кои сте вие, кои сме ние!?! newsm78  Всичко тръгна оттам, че не разбирам защо толкова много хора нападнаха жената, която започна темата, при положение, че голяма маст от тях са се възмущавали преди по същата тема...

# 109
  • Мнения: 377
Чут Чут

Да попитам тогава, вие тука сте все начетени и умни хора, вас на всякъде ви търсят и всичко постигате със собствени усилия, лично ти даваш ли си сметка, че във фирмата, в която работиш им трябва и чистачка? Нея дали са я потърсили, след като е отказала да почне, ако не я осигуряват на колкото взима? Хм?

И за да не задълбаваме предварително питам и за други професии, които не са толкова "изискани" и не всички хора са умни, както тук от форума  Laughing

Чакай сега, че взех да се обърквам - отминали ли са времената с осигуряването на минималната или не са.  Thinking

# 110
  • Мнения: 459
Чут Чут

Да попитам тогава, вие тука сте все начетени и умни хора, вас на всякъде ви търсят и всичко постигате със собствени усилия, лично ти даваш ли си сметка, че във фирмата, в която работиш им трябва и чистачка? Нея дали са я потърсили, след като е отказала да почне, ако не я осигуряват на колкото взима? Хм?

И за да не задълбаваме предварително питам и за други професии, които не са толкова "изискани" и не всички хора са умни, както тук от форума  Laughing

Чакай сега, че взех да се обърквам - отминали ли са времената с осигуряването на минималната или не са.  Thinking

Според мен- да. Според Чут Чут- не.

# 111
  • София
  • Мнения: 4 423
Подигравка е да взимаш 18лв месечно, но този месец се радвах на 38лв в картата - бяха ми много нужни вчера и ги изтеглих.
Само да уточня, че форума не е представителна извадка на майките в България, не само ромките взимат социално майчинство, аз примерно съм една от тези, които получаваха ( до миналия месец разбира се) 100лв + 38 детски, това е положението - напуснала работа няколко месеца преди да забременееш и го изяждаш с колците директно.
Радвам се, че поне детски ще взимам, може да е нищо, но понякога така ти идват добре. Peace

# 112
  • Мнения: 175
Със 970 крони си купувам храната поне за 10 дни на 4 4ленното ни семейство. Като казвам храна нямам предвид 2 кмемвир6а и 200 гр сирене а от.....до. Тока през зимният период за 140 кв. къ6а е около 1000 крони, тъй 4е не мисля 4е има някой който да твърди 4е с въпросните 18 лв може6 да купи6 или плати6 съ6тите не6та в БГ. Тези 970 крони са детски надбавки и ги полу4ава6 докато детето навър6и 18 години. След малко 6те допи6а 4е малката се събуди.

# 113
  • Мнения: 46 565
kvinne, а майчинството колко е?

# 114
  • София
  • Мнения: 2 952
Наскоро говорих с моя приятелка, тя има дете на 15 г. Каза ми " е сега го искам майчинството, когато е интересно и детето ми има нужда от мен " Защо пък не ! България е страната на чудесата!
Ще излезе, че съм голям защитник на държавата ни, което искам да уточня не е така.
Но пък и да вметна, че ако не си ползваш майчинството докрай можеш да го доизползваш до 7 годишната възраст - важи и за мама и за тати. Детайлите ми бягат, тъй като децата ми се родиха по времето, когато майчинските бяха мин заплата, гледала съм ги и недълги периоди, но и тази възможност я има, за който може да си я позволи финансово.
Така или иначе неуместно е да си мислим, че майчинството или помощите могат да са в размерите, в които се плащат в заможните държави. Чисто и просто тези пари няма откъде да се вземат.

# 115
  • Мнения: 5 637
tzvety26 Благодаря ти!

В България човек стигнал до социално подпомагане ще купи един хляб, вместо една бира.
Сигурна ли си. Защото аз работя в Дирекция "Социално подпомагане" и наблюденията ми в/у контингента - обект на социално подпомагане са точно обратните. Може детето му да няма какво да яде, ама за цигари има. И не става въпрос само за роми. Конкретния случай с цигарите беше една българка.

Не може заради едни, да съдиш всички останали. Те каква вина имат? Сигурно има и хора, които с тези 18 лв купуват една кутия мляко.
Извинявай, но пак ти казвам, че си в грешка. От 7 години работя с тези хора, познавам си контингента /и как иначе-нали ходя в домовете им/.
И за твое сведение, ако майката няма кърма, бебетата /дори да са под 1 месец/ се хранят с кисело мляко. Даже тези с млякото са късметлии. Има и такива майки, които вместо кърма, АМ или кисело мляко дават на децата боза.
Обаче ти говоря за лица от слоевете, които са обект на социално подпомагане, не за помощите за деца.

# 116
  • Мнения: 459
tzvety26 Благодаря ти!

В България човек стигнал до социално подпомагане ще купи един хляб, вместо една бира.
Сигурна ли си. Защото аз работя в Дирекция "Социално подпомагане" и наблюденията ми в/у контингента - обект на социално подпомагане са точно обратните. Може детето му да няма какво да яде, ама за цигари има. И не става въпрос само за роми. Конкретния случай с цигарите беше една българка.

Не може заради едни, да съдиш всички останали. Те каква вина имат? Сигурно има и хора, които с тези 18 лв купуват една кутия мляко.
Извинявай, но пак ти казвам, че си в грешка. От 7 години работя с тези хора, познавам си контингента /и как иначе-нали ходя в домовете им/.
И за твое сведение, ако майката няма кърма, бебетата /дори да са под 1 месец/ се хранят с кисело мляко. Даже тези с млякото са късметлии. Има и такива майки, които вместо кърма, АМ или кисело мляко дават на децата боза.
Обаче ти говоря за лица от слоевете, които са обект на социално подпомагане, не за помощите за деца.

Не смятам, че можеш да бъдеш обективна. Може би да, за района, в който работиш.
Да вземат да им ги спрат тия помощи  Rolling Eyes

# 117
  • Мнения: 5 637
..................
Не смятам, че можеш да бъдеш обективна. Може би да, за района, в който работиш.
Да вземат да им ги спрат тия помощи  Rolling Eyes
Е, браво, бе!  Laughing Аз не съм обективна, независимо, че контактувам ежедневно с тях, така ли? Смятам, че съм по-обективна от някой, който ги е виждал само по телевизията. Скокни някой път в ромската махала и ги питай по въпроса за млякото. Всички майки ще ти отговорят, че нямат пари. Всички без изключение пушат. Мъжете им пък са насядали по сенките и смучат бири. Опитай да им кажеш, че с тия пари трябва да ги дават за адаптирано мляко. И после гледай какво ще стане. Laughing
Помощите не можем да им спрем, защото няма отработен механизъм за това. Това, което аз лично мога да направя е да пропагандирам кърменето и да давам съвети за поддържане на кърмата. Не че не ми прилошава като видя майка с бебе на гърдата и с фас в устата, ама по-добре кърма, отколкото боза.
ПП-моят "район" се състои от една малка община. За 7 години съм държала райони в почти всички населени места от нея и съм работила с три етноса. така че мога да претендирам, че начина на разсъждения и живота на социално слабите ги познавам много добре.

# 118
  • Мнения: 6 167
....
[/quote]

Да бе, в Италия да те светна няма детски, а майчинството е няколко пъти по-кратко от това в БГ.
Моето бебе на 40тия ден по всяка вероятност ще е в ясла ( ако има места), максимум до 3 месеца.
Но викаш, работим за повече пари нямаме нужда от майчинство и детски   Laughing

# 119
  • Мнения: 459

Да бе, в Италия да те светна няма детски, а майчинството е няколко пъти по-кратко от това в БГ.
Моето бебе на 40тия ден по всяка вероятност ще е в ясла ( ако има места), максимум до 3 месеца.
Но викаш, работим за повече пари нямаме нужда от майчинство и детски   Laughing


[/quote]

Ти какво правиш в Италия, щом в България е по- добре? Или казваш, щом там е кофти и тука да е така?
Колко време е майчинството?

# 120
  • Мнения: 4 978
Помощите не можем да им спрем, защото няма отработен механизъм за това.

Не става ли с контрол и спиране на помощите, щом не се използват по предназначение?
Констативни протоколи от проверки или подобни.
Нещо като "крутите" мерки на МТСП със спирането на детските за децата, които не посещават училище.

# 121
  • Мнения: 6 167
Ковачева, аз каквото казах го казах - в БГ има добра система, колкото и да не ти се вярва.
Останали обяснения  не мисля да ти давам.

# 122
  • Мнения: 459
Ковачева, аз каквото казах го казах - в БГ има добра система, колкото и да не ти се вярва.
Останали обяснения  не мисля да ти давам.

Добрата система в България не е навързана с останалите.

Това, което те питах беше за времетраенето на майчинството, за останалото няма нужда  Laughing

# 123
  • Мнения: 145
........
 #2gunfire
Ще спомена само,че във Финландия за 1 дете на месец майката получава по 4 хил. евро

# 124
  • Мнения: 5 637
Нещо като "крутите" мерки на МТСП със спирането на детските за децата, които не посещават училище.
Чакай да те светна колко са крути мерките.
За месец април примерно идва документ, че детето на Х, който получава месечни помощи не е посещавало училище. При начисляване на месечни помощи винаги гледаме дохода от предходния месец. За април Х ще вземе примерно месечната помощ минус детските за март. Обаче през май ще вземе месечната помощ минус нула. Т.е.-това, което не е получил като детски през април, ще го вземе като месечна помощ през май. Т.е. - Х си го премества от единия крачол в другия образно /и малко грубо/ казано. Единственото му неудобство е, че през април ще вземе 18 лв. по-малко, но през май ще си ги получи. Междувременно чавето е изкарало поне стотина лв. от бране на билки, гъби, просия, кражби и т.н. докато е отсъствало от училище.
Дано съм го написала разбираемо. Ако не, свиркайте, ще го напиша пак.
ПП-нашите предложения бяха примерно да се спират детските, ако детето два поредни месеца не посещава училище и да го таксуваме със статут "неучащо" /по-малък защитен доход/, но засега си остават без последствие.

# 125
  • Мнения: 46 565
........
 #2gunfire
Ще спомена само,че във Финландия за 1 дете на месец майката получава по 4 хил. евро

Не вярвам Stop

# 126
  • София
  • Мнения: 5 606

Да бе, в Италия да те светна няма детски, а майчинството е няколко пъти по-кратко от това в БГ.
Моето бебе на 40тия ден по всяка вероятност ще е в ясла ( ако има места), максимум до 3 месеца.
Но викаш, работим за повече пари нямаме нужда от майчинство и детски   Laughing



Ти какво правиш в Италия, щом в България е по- добре? Или казваш, щом там е кофти и тука да е така?
Колко време е майчинството?
[/quote]
Peace

# 127
  • Мнения: 46 565
Цитат на: Мама от Финландия
При нас във Финландия отпуската по майчинство започва 50 или 30 дни преди термина и трая изцяло 105 работни дни (6 седмични дни). След това или можеш да се върнеш на работа или да продължиш да си седиш в къщи (не знам как се превежда думата на български) за още 158 дена или пък можеш да оставиш татито да гледа бебето за тези дни. През цялото това време си осигурена от държавата, те ти плащат всеки месец. Сумата зависи от доходите които ти си имала преди да излезеш в отпуската. Общо можеш да си седиш в къщи докато детето ти не навърши 3 години и държавата спре да ти плаща за този лукс.

Детски надбавки се дават на всяко дете под 18 г. регистрирано като живеещо във Финландия. За едно дете се плащат 100 евро на месец, за второ 110 и сумата се покачва до 4то дете... значи семейства с по 5 деца под 18 год. възраст може да получават 664 евро на месец детски надбавки.

Еднократната помощ за бременни се състои или от пари 170 евро или от един огромен пакет пълен с нови бебешки дрешки и принадлежности. Повечето избират пакета защото с 170 евро не може да се купи и половината от това което пакета съдържа.

И забалежи дали става дума за 2 години ...

# 128
  • София
  • Мнения: 5 606
Нещо като "крутите" мерки на МТСП със спирането на детските за децата, които не посещават училище.
Чакай да те светна колко са крути мерките.
За месец април примерно идва документ, че детето на Х, който получава месечни помощи не е посещавало училище. При начисляване на месечни помощи винаги гледаме дохода от предходния месец. За април Х ще вземе примерно месечната помощ минус детските за март. Обаче през май ще вземе месечната помощ минус нула. Т.е.-това, което не е получил като детски през април, ще го вземе като месечна помощ през май. Т.е. - Х си го премества от единия крачол в другия образно /и малко грубо/ казано. Единственото му неудобство е, че през април ще вземе 18 лв. по-малко, но през май ще си ги получи. Междувременно чавето е изкарало поне стотина лв. от бране на билки, гъби, просия, кражби и т.н. докато е отсъствало от училище.
Дано съм го написала разбираемо. Ако не, свиркайте, ще го напиша пак.
ПП-нашите предложения бяха примерно да се спират детските, ако детето два поредни месеца не посещава училище и да го таксуваме със статут "неучащо" /по-малък защитен доход/, но засега си остават без последствие.
Е според мен това далеч не значи, че в БГ има "добра система".  newsm78

# 129
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Аз пък какво да кажа като имаме по-висок доход от необходимия и не мога да взимам детски? Нека се лиши  моето,та да има за ромчетата и родителите им Crazy

# 130
  • София
  • Мнения: 5 606
Аз пък какво да кажа като имаме по-висок доход от необходимия и не мога да взимам детски? Нека се лиши  моето,та да има за ромчетата и родителите им Crazy
Именно това имам в предвид.  Peace

# 131
  • Мнения: 175
Май4инството е 52 седмици с 80% или 42 седмици с 100 % запла6тане, изборът е на майката. Когато детето навър6и 1 година до навър6ване на 3 години се изпла6та сума от 3300 крони /около 820 лева/ месе4но при положение 4е детето не посе6тава детска градина. Да не забравя да кажа 4е полу4авам и надбавки към заплатата ми и за двете ми деца разли4но според възраста им, но това е от работодателя. Дале4 съм от мисълта 4е БГ 6те може да изпла6та в близко бъде6те подобни суми но е време да се направи не6то по въпроса за6тото 18 лв. си е наистина подигравка. да не отварям дума за това колко трудно ги дават то са едни схеми то са едни въртели и това се повтаря през 6 месеца/така поне бе6е/.

# 132
  • Мнения: 4 978
Нещо като "крутите" мерки на МТСП със спирането на детските за децата, които не посещават училище.
Чакай да те светна колко са крути мерките.
...
Е според мен това далеч не значи, че в БГ има "добра система".  newsm78

Е, kati_v точно това иска да каже, че в това отношение системата не е добра.
Прочети по-внимателно.

# 133
  • София
  • Мнения: 5 606
Нещо като "крутите" мерки на МТСП със спирането на детските за децата, които не посещават училище.
Чакай да те светна колко са крути мерките.
...
Е според мен това далеч не значи, че в БГ има "добра система".  newsm78


Е, kati_v точно това иска да каже, че в това отношение системата не е добра.
Прочети по-внимателно.
Извинявай, не беше за теб, а за Lennie. Не съм съгласна с нея, че системата работи добре.

# 134
  • Мнения: 5 637
Е според мен това далеч не значи, че в БГ има "добра система".  newsm78
Че аз да съм го твърдяла някога? newsm78
Ама пак да си уточня, че става въпрос не за майчинство и детски, а за месечни социални помощи, нали знаете, че има разлика.
Всъщност тая част от дискусията тръгна от едно твърдение, че бедния човек щял да купи мляко на децата си вместо бира за 4 евро.

# 135
  • Мнения: 6 167

Ковачева, за Италия съм си запазила ей таз информация:

задължителният платен отпуск по майчинство е 5 месеца -  2 месеца преди раждане и 3 след или 1 преди и 2 след. През тези месеци се получават 80% от заплатата ( в много редки случаи някои от големите компании могат да решат да ти плащат пълна заплата  )
След това се полага и така нареченото факултативно майчинство от 6 месеца ( могат да бъдат ползвани и от майката и от бащата) докато детето навърши 8 год- плащат се 30% от заплатата. Не е задължително да се взимат наведнъж важното е да е до навършване на 8г.
Ако и бащта си вземе отпуск може да се стигне до 10 мес ( 6 майката и 4 баЩата).

По въпроса с детските: дават ги само на т. нар социално слаби. При раждане на второ дете ти отпускат еднократно  1000 евро и това е. Таксите за детски ясли и градини се определят въз основа на доходите.

ето и някои теми по въпроса за чужбина:

детски градини : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=180594.msg3653050;topicseen#msg3653050

за платеното майчинство: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=63165.msg1153851;topicseen#msg1153851


имаше и една огромна тема на ДЕЩОВИДИ, която не мога да намеря, тя беше доста страници и много изчерпателна.




   

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 23:05 от Lennie

# 136
  • Мнения: 459


Ковачева, за Италия съм си запазила ей таз информация:

задължителният платен отпуск по майчинство е 5 месеца -  2 месеца преди раждане и 3 след или 1 преди и 2 след. През тези месеци се получават 80% от заплатата ( в много редки случаи някои от големите компании могат да решат да ти плащат пълна заплата  )
След това се полага и така нареченото факултативно майчинство от 6 месеца ( могат да бъдат ползвани и от майката и от бащата) докато детето навърши 8 год- плащат се 30% от заплатата. Не е задължително да се взимат наведнъж важното е да е до навършване на 8г.
Ако и бащта си вземе отпуск може да се стигне до 10 мес ( 6 майката и 4 баЩата).

По въпроса с детските: дават ги само на т. нар социално слаби. При раждане на второ дете ти отпускат еднократно  1000 евро и това е. Таксите за детски ясли и градини се определят въз основа на доходите.
Данъците тук са убийствени.   
Това са ставките за 2005та след данъчната реформа на Берлускони ( т.е с намаление  )
23% до 26 000 евро годишен доход
33% между 26 000 и 33 500 евро
39% от 33 500 евро нагоре
43% от 100 000 евро нагоре




   

Изключително съм ти благодарна за информацията. Сега вече ще съм на ясно горе долу и за Италия  Grinning
Сега, ако ми кажеш и колко е средната заплата и ориентировъчни цени на хранителните продукти и наемите, ще съм ти още по.

п.п Може ли да спреш с това "Ковачева"?

# 137
  • Мнения: 524
Ето сега четох закона и продължавам да твърдя, че майчинството е до навършването на детето на 1 година, за съжаление не намерих нищо за тавана, за което се извинявам, надявам се, че не съм ви уплашила много, но ще търся още, все пак вярвам на майка си и затова си позволих да пиша тук.

Специално заради теб си направих труда - Чл. 53, ал. 3 от КСО.

И наистина, моля те, първо се информирай добре и после пиши, защото само създаваш напрежение така. ОК?

За който иска да чете (198 стр):
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm
Точно тук четох, май става въпрос за обезщетение за бременност и раждане, защото за отглеждане на дете току що четох, но в сайта на НОИ, за съжаление не открих какъв е тавана на обезщетението. Не мога да разбера какво удоволствие ви доставя да се караме, при положение, че се извиних, а не мисля, че съм в грешка, нима смятате, че държавата ще плаща по 1400 лв на месец за период от една година? Не ми се вярва, че ще се прекарат така. Но както и да е пак ще си говорим.

# 138
  • Мнения: 459
Между другото знаеш ли колко е нашия ДОД?

# 139
  • Мнения: 1 671
Мир на всички,

спри да объркваш хората.
Няколко пъти се каза, че няма таван за 315-дневното обезщетение.
Има таван за осигурителния доход, което е съвсем различно. Опитай се първо да си дефинираш различните термини, може би оттам идва объркването ти.
В случая майка ти не е достоверен източник на информация Simple Smile

И да, държавата ще плаща точно 90% върху размера на нетната заплата,  /това е общо казано, има някои подробности, но те не са толкова важни в случая/.
Не ми доставя удоволствие да се карам, опитвам се да ти обясня, че разпространяваш невярна информация.

# 140
  • Мнения: 4 195
Чут Чут

Да попитам тогава, вие тука сте все начетени и умни хора, вас на всякъде ви търсят и всичко постигате със собствени усилия, лично ти даваш ли си сметка, че във фирмата, в която работиш им трябва и чистачка? Нея дали са я потърсили, след като е отказала да почне, ако не я осигуряват на колкото взима? Хм?

И за да не задълбаваме предварително питам и за други професии, които не са толкова "изискани" и не всички хора са умни, както тук от форума  Laughing
да, фирмата ни има чистачка, за 2 часа взима 200 лв плюс карта за транспорт, плюс облекло - други въпртоси, защото аз имам един към теб - можеш ли да пишеш поне в една тема, в която да не се заяждаш а да споделяш мнение и без да категоризираш хората. Нещо против имаш, че ценя собствения си труд и знания ли newsm78 newsm78
и стига се отклонва от темата и то заяждайки се, ако имаш да кажеш нещо смисленно по въпроса за детските и г - жа Министръката - казвай..........

# 141
  • Мнения: 6 167
За Италия и цените моят опит!  хлябът е към 3-4 евро килограма ( аз купувам хляб пулиезе, което е нещо като нашия ръчен), сирене ФЕТА - 2,50 за 125 гр. , доматите в момента са към 2 евро, зависи какви са.  Може и по-евтини.  Дините са от 0,36 за кг до към 0,80 за кг. Едно пиле  струва 4-5 евро. 6 яйца са според зависи от офертата и размера - да кажем средната цена е 0.80 цента, най-евтината шунка е 9,90 за кг.
Кока колата в кутийка ( жизненоважно за мен) е 49 цента. Прясното мляко е според какво е можеш да намериш и за 50 цента, но средната цена е над 1 евро.Но мнгоо зависи къде пазаруваш, какво купуваш и тн.

Бензинът в момента на бензиностанцията на която аз зареждам е 1,34. Уж по-евтин.

Средна заплата в Италия не знам колко е точно, не съм се интересувала, защото от Юг до Север има разлика. Мисля, че ако средно взимат 1000 евро са доволни.
Наеми: отново зависи къде живееш. Аз живея в луксозно предградие на град с големината на Стара Загора в централна Италия в собствен имот.  Но съседите плащат към 800-900 евро за къща ( като я гледам има 100 квадрата).

# 142
  • Мнения: 843
Децата не са на държавата, добре съгласна съм!!! но и децата от малцинствата не са на държавата, но тя не само ги храни, но и личните карти им издава безплатно, нямам нищо напротив но това не ни ли превръща и нас в малцинство, не мога да повярвам как всички са се примирили, дано на никои не му се налага да се оправя с 18 лв., това си е жива подигравка, поне да не ги дават, интересували ли стес е как е в други държави?Аз съм!!!
а ти дойде ли на протеста на майките, който беше миналата година, и след който протест майки именно от този форум, бяха на кръгла маса и изиграха 90 % роля, майчинството да стане 90 % от работната заплата - не мисля, че си била там. Аз бях, на дъжда, с детето ми, както и много други майки от тук, защото не си чешем клавиатурите по цял ден, а се опитваме да свършим нещо. Ти можеш ли да се похвалиш със същото, и защо трябва да ти дават детски, това и аз не го разбирам - мисля, че тези 18 лв са напълно достатъчни и както каза някой по - горе - Държавата не е длъжна да ти дава пари за детето, по - скоро е длъжна, да ти даде варианти и възможности да се развиваш, да работиш и сама да си гледаш детето. Като сравняваш другите държави, защо не видиш колко време им е майчинството - в най добрия случай 9 месеца, при нас е 2 години, не мислиш ли, че екстрата е в наша полза.
И защо винаги малцинствата са ви виновни, това не разбирам, на мен пък ми е жал за децата им, защото с нищо не са виновни, и заради едни помощи от 100 - 200 лв раждат по сто деца, които после едвам отглеждат - жалко за децата, защото ще последват примера на родителите.
Да продължавам ли newsm78

  И този постинг ти е страхотен... и другия по- долу.
   съгласна съм.. та дрънка.
  Защото все гледаме в чужбинската паничка... например, а прочетох наскоро, че държавните ясли  Еди - къде- си-  / за да не възникнат дебати и за това/   струват  едни 400- 600 -800 евро на месец.   Ясно е, че млада специалистка и иде нанагорно , но няма избор, ако иска да запази позицията си.  Яслата на детето ми струва 25 лв. и 50 бих дала.  И повече.   за това, което  предлагат тези пари са нищо.  но никой не е взел елката  и да сметне.. аджеба.
      засегнах друг аспект на проблема.   Всъщност мъжът ми е инвалид  и имаме право да НЕ плащаме таксата. И през ум не ми мина да го направим. И двамата работим...  срамно е.
  

# 143
  • Мнения: 524
Мир на всички,

спри да объркваш хората.


Щом толкова обърквам хората ще спра да се изказвам по темата, дано се успокоите и поне не се карате по между си. Спокойна нощ ви пожелавам.

# 144
  • Мнения: 6 167
Бърне, знаеш ли какво е евтино! Пържолите! Съвсем сериозно. Жалко, че и аз спрях да ям свинско  Laughing
забравих да добавя и заведенията ( все пак сме млади хора)
в селска пицария, за 2 пици и 2 коли  никога не сме падали под 23 евро.
рибен ресторант на морето ( най-обикновен) - 35-40 евро на човек.
не говоря за луксове.

# 145
  • Мнения: 4 978
Ето сега четох закона и продължавам да твърдя, че майчинството е до навършването на детето на 1 година, за съжаление не намерих нищо за тавана, за което се извинявам, надявам се, че не съм ви уплашила много, но ще търся още, все пак вярвам на майка си и затова си позволих да пиша тук.

Специално заради теб си направих труда - Чл. 53, ал. 3 от КСО.

И наистина, моля те, първо се информирай добре и после пиши, защото само създаваш напрежение така. ОК?

За който иска да чете (198 стр):
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm
Точно тук четох, май става въпрос за обезщетение за бременност и раждане, защото за отглеждане на дете току що четох, но в сайта на НОИ, за съжаление не открих какъв е тавана на обезщетението. Не мога да разбера какво удоволствие ви доставя да се караме, при положение, че се извиних, а не мисля, че съм в грешка, нима смятате, че държавата ще плаща по 1400 лв на месец за период от една година? Не ми се вярва, че ще се прекарат така. Но както и да е пак ще си говорим.

Ето ти и текста от НОИ за тавана:

Раздел ІІІ
Изчисляване на паричните обезщетения и помощите
Чл. 16. (1) Доходът за периода от 6 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността, от който се изчислява дневното парично обезщетение за временна неработоспособност или за бременност и раждане, включва:
1. дохода, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за фонд ”Общо заболяване и майчинство” и/или “Трудова злополука и професионална болест”;
2. минималната месечна работна заплата в случаите по чл. 41, ал. 2 КСО;
3. дохода, от който е определено паричното обезщетение за временна неработоспособност и/или за бременност и раждане в случаите по чл. 41, ал. 3 КСО.
(2) Сборът от доходите по ал. 1, от който се изчисляват паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане, включително в случаите, в които лицето е осигурено по повече от един договор или на повече от едно основание, не може да бъде по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година, за всеки месец от периода, от който се изчисляват паричните обезщетения.


Надявам се, че вече е ясно.

П.С. Не виждам някъде да ти се "карам". Помолила съм нещо. И продължавам да стоя зад това.
Ако още веднъж прочетеш написаното и от двете ни, се надявам да разбереш и това.

# 146
  • Мнения: 4 195
Cruela D'Evil  Peace  bouquet

# 147
  • Мнения: 459
Бърне, знаеш ли какво е евтино! Пържолите! Съвсем сериозно. Жалко, че и аз спрях да ям свинско, голям пир щеше да е  Laughing

Аз до колкото знам, свинското е по евтино от другите меса.
И аз не ям месо, обаче за сиренето много ме е яд.

# 148
  • Мнения: 5 468
Аз живея в луксозно предградие на град с големината на Стара Загора в централна Италия в собствен имот. 
И от този луксозен имот, заявяваш, че бг майките нямат нужда от увеличение на надбавките, защото така е нормално, защото държавата дава достатъчно, че не е длъжна за нищо и прочие... Не би трябвало да се намесваш в подобни теми. Първо, че не живееш в България и това не те касае, и второ, че си изключително добре финансово, за да взимаш отношение. Има хора, които не са толкова задоволени и едва се справят.... все едно не знаеш...

В подобни теми, се забелязва, че само добре устроени майки, чиито мъже са богати и не се притесняват за нищо, само тези майки, постоянно твърдят, че всичко в държавата си е наред и никой на никого не е длъжен. И спорят ли спорят... за какво? За да може тези, дето едва кретат финансово, да си останат на същото положение и отникъде да не видят помощ. Противно е..., по-добре да млъкнете и толкова Sick.

# 149
  • Мнения: 6 167
Ню, #Crazy
Кой ти говори за добре устроени майки! Кой е заявил, че бг майките нямат нужда от увеличание на надбавките  ooooh!  Кой ти е казал, че смятам, че 18 лева са достатъчни?!  Не ми слагай думи в устата, които Не съм казала!!!  #Cussing out Нито съм казвала, че всичко е наред  Shocked  Всяко нещо ли трябва да е черно и бяло!
О, извинявай, че казах  'луксозно' , за да кажа, че в моя район наемите са по-високи. Има и мнооого по-лукзозни, спокойно!  Нали ме питаха за наемите, защо всичко трябва да се извръща по възможно най-грозния начин.  Sick
Няма да се повтарям и да обяснявам какво съм искала да кажа, явно четеш както си искаш.
Но за 1в път от толкова хиляди постинга се чувствам лично обидена.

# 150
  • Мнения: 5 468
Ню, #Crazy
Кой ти говори за добре устроени майки! Кой е заявил, че бг майките нямат нужда от увеличание на надбавките  ooooh!  Кой ти е казал, че смятам, че 18 лева са достатъчни?!  Не ми слагай думи в устата, които Не съм казала!!!  #Cussing out Нито съм казвала, че всичко е наред  Shocked 
Ами тогава каква е позицията ти по темата? Докато те четох, разбрах точно това...

# 151
  • Мнения: 6 167
моето мнение го казах преди няколко страници, ще го напиша за последен път - мисля, че бг се държи като социална държава - има дълго майчинство, детски , има  система на детски заведения в наследство от миналото. не искам тези неща да се загубят. колкото и да са мижави парите, които дават, това да си 2-3 г. до детето си, да ползваш млечна кухня, детска градина ( която не ти взима 40 процента от доходите) не е никак малко. не е никак зле за една толкова бедна страна. казах и че ще се радвам да дават и по 1000 лева за бебе, ако могат. какво по-хубаво от това.
и да,  и аз си правя сметка дали да купя домати от 2 евро или от 0.99. животът никъде , ама никъде не е приказка, освен ако нямаш няколко милиона. права си, че  не ми е мястото в тази тема - няма да пиша в подобни повече и се извинявам на засегнатите.

Последна редакция: пт, 27 юли 2007, 00:50 от Lennie

# 152
  • Мнения: 4 181
По темата, Gyba има едно объркване относно тези 18 лв, това не са детски. Преди , когато бяха за всички деца бяха детски, сега са семейни помощи за деца, тоест предназначени са за хората с по-ниски доходи. Относно ниския праг за дохода и брутния доход съм съгласна, но това е друга тема.
Ние работим за въвеждане на реално семейно подоходно облагане , за да може държавата да връща част от данъците на тези, които внасят в бюджета и имат деца. Това според нас си заслужава, а не да се увеличават помощи , заради  които някои групи раждат деца, даже ги зарязват по домовете и през известно време ги взимат само , за да си получат помощите Tired

И момичета, не мога да разбера защо темите тук напоследък задължително се израждат  Confused
Разберете че не може да сравнявате просто така условията на детски и майчинство в различни страни. Факт е че в страните от западна Европа с детските (където ги има) могат да се купят много повече неща отколкото в БГ. Това обаче е въпрос на икономика, а не на социална политика, защото просто в БГ доходите ни са ниски, а цените са високи.
Това не се променя с вълшебна пръчица, важното е да се стимулират хората да се осигуряват и да плащат данъци, за да има пари и за социална политика.
И недейте да обяснявате как данъците и осигуровките са ужасни високи, защото не е вярно. Вижте колко са в старите страни членки.Освен това в последните години намаляват осигуровките, когато се види , че има възможност за това.
Искам да кажа, че естествено , че системата не е перфектна, винаги има какво да се желае. Само че трябват конструктивни предложения, а не просто еди къде си взимат еди колко си, трява да се разглеждат всички фактори в съвкупност.

Последна редакция: пт, 27 юли 2007, 05:09 от Клеопатра

# 153
  • Мнения: 4 181
Ето сега четох закона и продължавам да твърдя, че майчинството е до навършването на детето на 1 година, за съжаление не намерих нищо за тавана, за което се извинявам, надявам се, че не съм ви уплашила много, но ще търся още, все пак вярвам на майка си и затова си позволих да пиша тук.

Специално заради теб си направих труда - Чл. 53, ал. 3 от КСО.

И наистина, моля те, първо се информирай добре и после пиши, защото само създаваш напрежение така. ОК?

За който иска да чете (198 стр):
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm
Точно тук четох, май става въпрос за обезщетение за бременност и раждане, защото за отглеждане на дете току що четох, но в сайта на НОИ, за съжаление не открих какъв е тавана на обезщетението. Не мога да разбера какво удоволствие ви доставя да се караме, при положение, че се извиних, а не мисля, че съм в грешка, нима смятате, че държавата ще плаща по 1400 лв на месец за период от една година? Не ми се вярва, че ще се прекарат така. Но както и да е пак ще си говорим.
ти кажи какво удоволствие ти доставя да заблуждаваш тези, които не са наясно. да, представи си държавата "се е прекарала" и колко човека вече ти написаха, че не е за 1 година а за 9 месеца след раждането, след това до навършване на 2годишна възраст на детето се изплаща МРЗ , която в момента е 180 лв.
И какво се правиш на обидена, ми като не си сигурна в нещо кажи, а не ни обяснявай как чак в закона си го чела  Shocked

Последна редакция: пт, 27 юли 2007, 05:09 от Клеопатра

# 154
  • София
  • Мнения: 958
Не съм планирала, нито родила децата си в зависимост от това колко стредства ще отдели държавата за децата ми.

Но е обидно и унизително да ти дават 18 лв. на дете и то срещу доста бумаги, писане, изчисляване, търсене работодателя за бележки, и т.н.

18лв. - няколко пакета мокри кърпи! Или що годе качествен шампоан, бебешко олио и малко кърпи.
Не стигат дори за няколко бодита. Няколко чифта чорапи за сина ми и за Зрънчо може да остане........Смешно! Да не продължавам......Добре, че са мъжете ни! Ами ако жената е останала сама, ако е с бедни възрастни родители? Ако не владее три езика и заплатата й е 300 лв???

Не става дума държавата да отглежда детето ти, но да предостави поне достойна сума!

Думата достойнство не се припокрива с пари, но парите са важна предпоставка. Осигуряват оцеляване.

Да не говорим за раждаемостта, прирастта и думата насърчаване.

Тъжно ми е , когато държавата ми е като мащеха спрямо мен. Тъжно!

# 155
  • Мнения: 4 195
добре, разбрахме се, че на повечето от нас тези ПОМОЩИ не ни стигат - а сега, дайте предложения, имате ли, но обмислени, съобразени с икономическото положение в страната и тн и тн.......вместо да си говорим как 18 лв не стигат за Зрънчо, който е вреден междувпрочем..
Все си мисля, че уж всичкис ме на едно мнение в тази тема, но едните просто си плюят, а другите намират логично обяснение на нещата, или не съм права newsm78

# 156
  • Мнения: 377
Аз живея в луксозно предградие на град с големината на Стара Загора в централна Италия в собствен имот. 
И от този луксозен имот, заявяваш, че бг майките нямат нужда от увеличение на надбавките, защото така е нормално, защото държавата дава достатъчно, че не е длъжна за нищо и прочие... Не би трябвало да се намесваш в подобни теми. Първо, че не живееш в България и това не те касае, и второ, че си изключително добре финансово, за да взимаш отношение. Има хора, които не са толкова задоволени и едва се справят.... все едно не знаеш...

В подобни теми, се забелязва, че само добре устроени майки, чиито мъже са богати и не се притесняват за нищо, само тези майки, постоянно твърдят, че всичко в държавата си е наред и никой на никого не е длъжен. И спорят ли спорят... за какво? За да може тези, дето едва кретат финансово, да си останат на същото положение и отникъде да не видят помощ. Противно е..., по-добре да млъкнете и толкова Sick.


И аз не съм за темата по твоята логика, защото все още нямам деца.
Но тук май всеки си чете избирателно. Никой не твърди, че тези пари са достатъчни. Въпросът е, че социалната политика на България е на доста добро ниво и да се мисли, че проблемите ще се оправят като просто се вдигат помощите и обезщетенията е меко казано глупаво.
Все пак трябва да сте наясно, че тези пари г-жа Министърката не си ги вади от своя джоб, а от джобовете на всички работещи, включително и моя.
Ще спра дотук, за да не повторям Клеопатра.

# 157
  • Мнения: 419
И аз не съм за темата по твоята логика, защото все още нямам деца.
Когато имаш деца, и се сблъскаш с безумията и бюрокрацията, които са навсякъде, ще си промениш мнението, уверявам те.  Peace

# 158
  • Мнения: 377
И аз не съм за темата по твоята логика, защото все още нямам деца.
Когато имаш деца, и се сблъскаш с безумията и бюрокрацията, които са навсякъде, ще си промениш мнението, уверявам те.  Peace


Не няма, уверявам те, защото позицията ми е принципна.
Няма как да почна да мисля, че е по-добре държавата да ми дава 180лв. детски /или колкото там реша, че ми трябват/, вместо да ми осигури реална възможност САМА да изкарвам достатъчно, за да издържам себе си и детето си.

# 159
  • София
  • Мнения: 5 606
И аз не съм за темата по твоята логика, защото все още нямам деца.
Когато имаш деца, и се сблъскаш с безумията и бюрокрацията, които са навсякъде, ще си промениш мнението, уверявам те.  Peace


Не няма, уверявам те, защото позицията ми е принципна.
Няма как да почна да мисля, че е по-добре държавата да ми дава 180лв. детски /или колкото там реша, че ми трябват/, вместо да ми осигури реална възможност САМА да изкарвам достатъчно, за да издържам себе си и детето си.

Е да де ама държавата не ти осигурява "реална възможност САМА да изкарвам достатъчно", но не те и подпомага. Колкото и да си принципна, един ден когато имаш дете ще разбереш за какво става дума. Верно е, че дете се гледа и с 2 и с 200, но...напр. една кутия Аптамил /вид адаптирано мляко/ е около 20 лв. и ти стига за 3-4 дни. ...

# 160
  • Мнения: 419
Не няма, уверявам те, защото позицията ми е принципна.
Няма как да почна да мисля, че е по-добре държавата да ми дава 180лв. детски /или колкото там реша, че ми трябват/, вместо да ми осигури реална възможност САМА да изкарвам достатъчно, за да издържам себе си и детето си.
Тоест ти няма да ползваш отпуск по майчинство, щото сама ще трябва да изкарваш достатъчно, за да издържаш себе си и детето ли, че не разбрах  newsm78

# 161
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
знам 4е във Франция има такъв момент ...

Във Франция имат отпуск по майчинство за 1 дете само 10 седмици  Crazy

Говорехме за детски май  newsm78

за цялостното май4инство, както Лени продължава да казва, смятам, 4е не е никак на ниско ниво. което, естествено, не озна4ава, 4е не трябва да се искат подобрения.  Peace
струва ми се, 4е проблемът не е цифрата на детските, която явно е из4ислена по някои неизвестен ми финансов метод, според средната заплата и стандарт (надявам се, де).
извод : не детските са ниски, а средната заплата.


пп. на вси4ки, независимо от държавата, в която живеем, ни се Ще да сме максималистки и да имаме това, което про4етох за Финландия и Норвегия.

# 162
  • Мнения: 377

Тоест ти няма да ползваш отпуск по майчинство, щото сама ще трябва да изкарваш достатъчно, за да издържаш себе си и детето ли, че не разбрах  newsm78

Не говорех за майчинство в случая. Смятам да ползвам майчинство, но след като то е процент от осигурителния доход, пак е обвързано с това, което изкарвам сама.

tsvety26, в момента говорим за детски надбавки и майчинство, далеч съм от мисълта, че живеем в държава без проблеми.
Ще цитирам feiam
извод : не детските са ниски, а средната заплата.
И личното ми мнение е, че е в пъти по-добре парите на МТСП да се влагат в подобряване условията на труд и повишаване на работната заплата, отколкото в социални плащания под каквато и да е форма /изключвам парите за хора в неравностойно положение/ - което за мен си е чисто преливани от пусто в празно.

# 163
  • Мнения: 175
важното е да се стимулират хората да се осигуряват и да плащат данъци
Тук не мога да се съглася с теб. Какво зна4и да стимулира6 хората да пла6тат данъци? Няма 4овек който 6те пла6та  доброволно и с кеф данъци при положение 4е той така или ина4е не вижда къде отиват тези данъци. А да не говорим за нивото на доходите ако трябва да се пла6тат на тези ниски доходи тези данъци разбира се 4е са много високи след като ти остават пари с които ме може6 да изкара6 месеца.. Държавата първо трябва да създаде механизми по който да си събира данъците от големите длъжници а не постоянно да вика 4е няма пари. Примери мога да дам от тук с който об6тината подпомага млади семейста за закупуане на собствена къ6та, като семейстото у4аства в построяването на къ6тата и об6тината продава парцела на по ниска цена. Об6тината има проекти и за на4ален капитал. Много може да се направи, но проблемът е 4е никой ни6то не прави.

# 164
  • Мнения: 165
Знаете ли кво. Изчетох внимателно всиииииииииички постинги.
Изчислих че с моята заплата ако си спестявах всички налози, взети от държавата ще се събере сума в размер на 456 922 лв.
Това е до момента на пенсионирането ми. Ако след пенсионирането ми живея още 20 години то за месец пенсията ми ще излезе на 1903 лв. и 0.90 ст. Случайно някой да получава такава пенсия - говоря за обикновен човек, не за някой министър.
Същият е момента на обезщетението за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. Част от социалните осигуровки отиват във фонд, който от своя страна изплаща горното обезщетение.
И така се завърта порочния кръг.

По отношение на г-жа Масларова (викат й "свинските крачета") - за нея мога да кажа само неласкави неща. Тя е манипулатор и борави само с популизма. При нея няма чуваемост. Каквото и да й предложите, едно си баба знае.
Най-гадно ми стана, когато се появи на един мининг в подкрепа на жените, пострадали от насилие с едни обувки от крокодилска кожа и чанта за 2000 лв. А в същото време ни надъхва - борете се.....
Гротеска..........

Последна редакция: пт, 27 юли 2007, 15:52 от didi i dexter

# 165
толкова проказки се изприказваха........стигнах до извода, че ние жените можем само да се заяждаме помежду си, но никога няма да бъдем единни:( какво толкова има да цитираме закони, да се питаме кой бил на протестите кой не бил, ми много ясно че няма как да дойда от 500 км, при положение че тогава бях на работа и бременна (да не коментирам, че спраях да работя 45 дена преди термина), не по собствено желание, а защотоо съм принудена от обстоятелствата. И какво предлагате да се осигурявам на пълната си работна заплата ли? ами можеше, но така или иначе тия пари пак ще си излязат от моя джоб, а не са ми били излишни тогава. С едно съм съгласна, че в тоя форум, не само по тази тема, а и по много други, пишат жени, които и идея си нямат каква е реалността, а ейтака да се намират на работа, или да си начешат езиците. Не съм очаквала да има толкова много майки които за извън реалността, но както вече беше споменато, добре че са ни мъжете,  че иначе незнам #Crazy
Предлагам да затвотим темата, освен ако някой не  предложи точно кратко и ясно печеливша идея.Ааа и да кажа, икономическото състояние на страната ни можеше да е много по-добро, ако някой хора мислят малко повече за държавата си , отколкото за собсвения си интерес, навсякаде има корупция, навсякаде политиците използват постовете си за собствено облагодетелстване, ноооо в БГ е прекалено, бих казала даже че толкова всичко е измукано и окрадено, че и Господ да слезе и той неможе да ни помогне ooooh!

# 166
  • Мнения: 6 315
Изплащат половината майчинство, при положение че родителят, който го ползва се върне на работа. Обаче го спират, щом детето бъде настанено в ясла или детска градина (което според държавата е заведение на пълна държавна издръжка). Но в яслата се плащат такси за престоя на детето, и тези такси се плащат от родителите. И дарения се правят (не по желание, а задължително)
 #Cussing out  #2gunfire #Cussing out  #2gunfire #Cussing out #2gunfire

Това от кога е? Спират ти 50-те процента майчински, ако си дадеш детето в дом. Получавах си половината до миналата година когато детето стана на 2. Работя откакто стана на 3 месеца и половина, защото тогава ги нямаше тези 90%. Добре запозната съм със соц. политика в други държави - на някои места може и да е по-добра, т.е. да получават повече пари хората, но какво искате от нашата Държава при положение, че икономически сме на светлинни години от западните държави?!

# 167
  • Мнения: 377
Gyba, не разбрах какво точно значи за теб да бъдем единни.
Още на първа страница съм копирала линка към подфорума на СНБМ и инициативите им не се изчерпват с един протест пред парламента, на който не си успяла да отидеш.
Не знам защо обаче си мисля, че си очаквала всички дружно да почнем да "плюем" г-жа Министърката. Ами не че ми е симпатична, но считам това за загуба на време, има далеч по-смислени неща, които могат да се направят.  Peace

# 168
  • Мнения: 46 565
Май4инството е 52 седмици с 80% или 42 седмици с 100 % запла6тане, изборът е на майката ...

Ами ето, в България е 2 години с 90% от заплатата, не е ли същото?

# 169
ако някой им желание, би ли ми синтезирал в два реда как стои въпроса с отпуската по май4инство и детските, 4е да знам за какво става въпрос  Heart Eyes

о Никол е проявила телепати4ни умения, мерси

# 170
  • Мнения: 7 122
Ами ето, в България е 2 години с 90% от заплатата, не е ли същото?
В България са 315 дни с 90 % от заплатата. Peace

# 171
  • Мнения: 7 837
Gyba, наред с ненужните ти изводи за женските отношения, мислиш ли и по въпроса как да подходиш към основния проблем, или чакаш някой друг да поведе хорото? Хайде, повече действие, по-малко възмута, моля.

# 172
  • Мнения: 4 300
Знаете ли кво. Изчетох внимателно всиииииииииички постиниги.
Изчислих че с моята заплата ако си спестявах всички налози, взети от държавата ще се събере сума в размер на 456 922 лв.
Това е до момента на пенсионирането ми. Ако след пенсионирането ми живеяя още 20 години то за месец пенсията ми ще излезе на 1903 лв. и 0.90 ст. Случайно някой да получава такава пенсия - говоря за обикновен човек, не за някой министър.
Същия е момента на обезщетението за отглежзане на дете до 2 годишна възраст. Част от социалните осигуровки отиват във фонд, който от своя страна изплаща горното обезщетение.
И така се завърта порочния кръг.

По отношение на г-жа Масларова (викат й "свинските крачета") - за нея мога да кажа само неласкави неща. Тя е манипулатор и борави само с популизма. При нея чуваемост. Каквото и да й предложите, едно си баба знае.
Най-гадно ми стана, когато се появи на един мининг в подкрепа на жените, пострадали от насилие с едни обувки от крокодилска кожа и чанта за 2000 лв. А в същото време ни надъхва - борете се.....
Гротеска..........

Е нали от твоите пари се плаща на линейката като прибере замръзналия бездомен клошар...няма как твоята купчинка с пари да се пази само за теб, не и ако живееш с други хора.
Иначе и аз си мисля че въпросните 18 лв са помощ, а не издръжка. И да, сигурна съм че има хора в Бг, за които 18 лв добавка към месечния доход са съществени и им помагат да си гледат децата. Пък било то и с 2 кутии АМ. Бих искала хората за които 18 лв не означават нищо просто да не ги вземат и така за другите ще има по 36 сигурно.

# 173
  • Пловдив
  • Мнения: 563
нямаше да се включвам в темата, но много се дразня от неадекватни писания - къде точно пише, че 90% са за две години? За 315 дни са. А след това - по 180 лв. вярно, че за осигуряващите се на минимална заплата няма разлика, но за осигуряващите се на реална заплата разликата може да бъде чувствителна.

# 174
нямаше да се включвам в темата, но много се дразня от неадекватни писания - къде точно пише, че 90% са за две години? За 315 дни са. А след това - по 180 лв. вярно, че за осигуряващите се на минимална заплата няма разлика, но за осигуряващите се на реална заплата разликата може да бъде чувствителна.

а в тези 315 дни вклЮ4ени ли за дните преди раждането?

# 175
  • Мнения: 165
Ще отговоря възможно най-кратко:
При осигурена майка (сиреч на трудово правоотношение, а не безработна) се полага ползването на следните отпуски:
1. съгласно чл.163 от КТ - отпуск поради бременност и раждане, който е в размер на 315 дни, като 45 дни задължително се ползват преди раждането. В този период се изплаща обезщетение, не заплата.
2. след изтичането на горният отпуск, започва ползването на другият - по чл.164 от КТ - за отглеждане на дете до 2 год.възраст.
3. до навършване на 18 г. при определени условия (доход който не трябва да се надвишава) за всяко дете държвата отпуска СОЦИАЛНА ПОМОЩ в размер на 18 (20 - за второ) лв.

Плащанията са на различни основания - по т.1 и 2 са дължими винаги, когато естествено майката е била работеща по трудов договор или е на служебно правоотношение.
А по т.3 - само при изпълнени условия.

тва е.
Аз съм от село и не знам как е в чужбина и честно казано хич не ме интересува, щото кво ме ползва като знам. нищо, само се ядосвам.

# 176
  • Пловдив
  • Мнения: 563
ами, те хората, за които 18 лв са нищо, така или иначе не ги взимат, защото нямат право на тях. Но това с какво помага на другите, които имат нужда от тези пари. А ако взимам по-голяма заплата, респективно по-голямо обезщетение, то НЕ Е, защото държават се грижи повече за мен и ми дава по-големи възможности, а защото аз не искам да с епримиря да живея със 180 лв, всичко, което имам, го дължа на себе си, и в никакъв случай на държавата. И аз съм искала да си гледам детето, но съм отишла да работя, за да му осигуря някакъв приличен живот. Изобщо не мрънкам за 18-те лева, но явно за моите деца на държавата не й пука, те не са нейни деца, нищо, че след години ще плащат данъци, да издържат пак малцинствата.  Или пък да се плаща какво ли не на 6 престъпнички, за които има друга тема.

# 177
Не очаквам, че държавата трябва да ми издържа дедето, не съм ползвала болнични, майчинство, детски, дори не си взех и еднократната помощ. С мъжа ми сме осигурени и двамата на максимума .....

# 178
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Не очаквам, че държавата трябва да ми издържа дедето, не съм ползвала болнични, майчинство, детски, дори не си взех и еднократната помощ. С мъжа ми сме осигурени и двамата на максимума .....

и е? к'во от това?

# 179
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Включени са 45 дни преди раждането, и в зависимост от съвпадението на раждането с предварително определения термин, обезщетението се изплаща до около 9 месечна възраст на детето. Т.е, ако родиш по-рано, после ти изравняват бройката на дните до 315, а не се брои 270 от деня на раждането.

# 180
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Не очаквам, че държавата трябва да ми издържа дедето, не съм ползвала болнични, майчинство, детски, дори не си взех и еднократната помощ. С мъжа ми сме осигурени и двамата на максимума .....

Каква благотворителност! В полза на държавата при това.

# 181
Включени са 45 дни преди раждането, и в зависимост от съвпадението на раждането с предварително определения термин, обезщетението се изплаща до около 9 месечна възраст на детето. Т.е, ако родиш по-рано, после ти изравняват бройката на дните до 315, а не се брои 270 от деня на раждането.


мерси (и на Диди съЩо) сега ми се изясниха неЩата

не е лоШо като социална система (имайки предвид,  4е яслите са евтини до колкото разбрах)
 

# 182
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Яслите са евтини, проблемът е, че няма достаъчно нито ясли, нито детски градини. И повечето са в окаяно състояние откъм материална база, но пък точно там родителите с по-високи доходи, ако имат желание, могат да помогнат. Не, че е редно, защото все пак яслите и градините се водят държавни, но пак нашите деца ходят там и ние искаме да иамт добри условия  там.

# 183
  • Мнения: 175
Ами на книга може и да изглежда съ6тото ама  дейстиелност не е. Много малко от жените са осигурени на реалните си доходи и съответно полу4ават и ниско май4инство. Аз го казах и преди 4е мен ли4но ме 6окираха цените на бебе6ките продукти.

# 184
  • Мнения: 419
[Това от кога е? Спират ти 50-те процента майчински, ако си дадеш детето в дом. Получавах си половината до миналата година когато детето стана на 2
Не в дом, а ако е настанено в детска ясла или детска градина  Whistling .

# 185
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Шокиращи са цените, да. Аз съм живяла във Франция, Швейцария и Англия и оттам съм си пазарувала много по-евтини бебешки неща. Не може изобщо да има съпоставка на цените с доходите в България и в страни като горепосочените. И не се отнася само до бебешките стоки.

# 186
  • Мнения: 165
В Румъния кви са цените...........ужас.

# 187
  • София
  • Мнения: 2 952
И какво предлагате да се осигурявам на пълната си работна заплата ли? ами можеше, но така или иначе тия пари пак ще си излязат от моя джоб, а не са ми били излишни тогава.
Осигуряваш се на по-нисък доход, следователно получаваш ниски помощи, какво има повече да се каже.
Не забравяй, че тук има много жени, които са се осигурявали на реалния си доход, не получават помощи, не мрънкат и от техните данъци и осигуровки сега се плаща и твоето майчинство и помощи за деца. Хър-мър, туй си е истината, както и да я въртим.
Относно министърката - не я харесвам е най-мекото, което мога да кажа по неин адрес. Но не тя определя размера на тези плащания - има си финансв м-р, м-р председател и бюджетна комисия. Министърката е действащо лице, ама не главно  Mr. Green

# 188
  • Мнения: 46 565
Ами ето, в България е 2 години с 90% от заплатата, не е ли същото?
В България са 315 дни с 90 % от заплатата. Peace

Да. Моя грешка  Blush

# 189
Не очаквам, че държавата трябва да ми издържа дедето, не съм ползвала болнични, майчинство, детски, дори не си взех и еднократната помощ. С мъжа ми сме осигурени и двамата на максимума .....

и е? к'во от това?



кво-кво, не смятам че държавата трябва да ми издържа детето, КОЯ част не разбра, да ти я разкажа пак? Или просто си пишеш?

# 190
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Не очаквам, че държавата трябва да ми издържа дедето, не съм ползвала болнични, майчинство, детски, дори не си взех и еднократната помощ. С мъжа ми сме осигурени и двамата на максимума .....

и е? к'во от това?



кво-кво, не смятам че държавата трябва да ми издържа детето, КОЯ част не разбра, да ти я разкажа пак? Или просто си пишеш?
Като не ги искаш, вземи поне еднократната помощ  и я дай на някое дете което има нужда
Аз също не съм я взела,но не мисля да я остасва дар на държавата след като ми се полага. Не си плащаме данъците с мъжа ми,че да издържаме само ромските семейства

# 191
Не очаквам, че държавата трябва да ми издържа дедето, не съм ползвала болнични, майчинство, детски, дори не си взех и еднократната помощ. С мъжа ми сме осигурени и двамата на максимума .....

и е? к'во от това?



кво-кво, не смятам че държавата трябва да ми издържа детето, КОЯ част не разбра, да ти я разкажа пак? Или просто си пишеш?
Като не ги искаш, вземи поне еднократната помощ  и я дай на някое дете което има нужда
Аз също не съм я взела,но не мисля да я остасва дар на държавата след като ми се полага. Не си плащаме данъците с мъжа ми,че да издържаме само ромските семейства

хм, може-може, колко ли й е давностния срок, май е 3 години, значи още има време.....

# 192
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Да 3 години е!

# 193
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Gyba, ти пък, като не се осигуряваш на реална заплата, ами си прибираш чисти пари, как изобщо можеш да претендираш, че държавата ти е длъжна за нещо? каквото внасяш, това ще получиш. и на много други не са им излишни парите, които плащат за осигуровки и данъци, но си ги плащат. Никакво морално право нямаш да искаш каквото и да било повече. Спестените ти от осигуровки и данъци пари трябва да са ти достатъчна компенсация.

# 194
Да така е, не се осигурявам на реалната си заплата, но не по мое желание. Но това няма никакво значение защото аз наистина си получавам това на което съм се осигурявала или по -точно 90%. Но тук не става въпрос за това а за 18 лв , които нямат нищо с това на колко си се осигурявала освен,че ако си с висока заплата може и да не ги получиш Simple Smile

# 195
  • Мнения: 4 181
Добре де gyba ще кажеш ли какво предлагаш, сега като ти е ясно, че тези 18 лв са помощ пак ли искаш да станат по-големи?

една, моля те и ти недей да заблуждаваш хората, имаше тема в нашия подфорум, ако искаш ще ти дам линк. Като започнеш работа си получаваш 1/2 от майчинството независимо дали детето ходи или не на ясла. Ако някоя недоразбрала счетоводителка практикува друго, то майката спрямо която го прилага може спокойно да й цитира члена от КСО и да й каже , че ще подаде жалба в НОИ, ако не й изплаща  дължимите 50 %  Peace

# 196
  • Мнения: 6 315
[Това от кога е? Спират ти 50-те процента майчински, ако си дадеш детето в дом. Получавах си половината до миналата година когато детето стана на 2
Не в дом, а ако е настанено в детска ясла или детска градина  Whistling .

Попитах - това от кога е. Детето ми е ходило на ясли и си получавах парите. Малко врели-некипели ми се струват вече.

# 197
  • Мнения: 1 671
Маргарита, това е промяна, която стана по-популярна след промените в КСО от август миналата година.

Много от социалните служби по места все още не го прилагат, това е факт. Също така директорите на ясли не го прилагат.
Обаче си го пише в закона и толкоз. Затова ако на някоя майка са й спрели майчинството, ако детето й е на година и нещо и посещава ясла, съвсем законно е.

В другия случай - когато майката започне работа, а детето ходи на ясла, майката получава 50% от майчинството си върху заплатата.

# 198
  • Мнения: 419
[Това от кога е? Спират ти 50-те процента майчински, ако си дадеш детето в дом. Получавах си половината до миналата година когато детето стана на 2
Не в дом, а ако е настанено в детска ясла или детска градина  Whistling .

Попитах - това от кога е. Детето ми е ходило на ясли и си получавах парите. Малко врели-некипели ми се струват вече.
Ами нашето дете като тръгна на ясли, спряха тези пари . Беше преди 10 години.
Врели-некипели друг път  smile3516

# 199
  • Мнения: 4 978
Попитах - това от кога е. Детето ми е ходило на ясли и си получавах парите. Малко врели-некипели ми се струват вече.
Ами нашето дете като тръгна на ясли, спряха тези пари . Беше преди 10 години.
Врели-некипели друг път  smile3516

Е, в темата се коментира настоящото положение все пак.
А иначе, може би е защото не си се върнала на работа.
Не може да не работиш, детето да е на ДЗ и да получаваш обезщетение за отглеждането му.
Логично е.

# 200
  • Мнения: 419
Попитах - това от кога е. Детето ми е ходило на ясли и си получавах парите. Малко врели-некипели ми се струват вече.
Ами нашето дете като тръгна на ясли, спряха тези пари . Беше преди 10 години.
Врели-некипели друг път  smile3516

Е, в темата се коментира настоящото положение все пак.
А иначе, може би е защото не си се върнала на работа.
Не може да не работиш, детето да е на ДЗ и да получаваш обезщетение за отглеждането му.
Логично е.
Whistling Whistling Whistling Върнах се на работа и затова ми спряха майчинството  Whistling Whistling Whistling
И да, информацията ми явно вече не е актуална.

Общи условия

Активация на акаунт