Боб на фурна

  • 49 887
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 708
И аз се запалих и снощи сготвих боб на фурна.
Толкова му се гласях.........,отидох на зъболекър и ми извадиха зъб  Cry и не го опитах снощи,но мъжо каза че е станал супер.

Днес ще наваксам  Hug

# 16
  • Мнения: 2 804
Моята баба пък пълнеше червени сушени чушки с боб , запечатваше ги с брашно и ги печеше във фурна .
Става супер вкусно !
Но не по всички краища на БГ се намират такива сушени чушки .

# 17
  • Мнения: 444
Моята баба пък пълнеше червени сушени чушки с боб , запечатваше ги с брашно и ги печеше във фурна .
Става супер вкусно !
Но не по всички краища на БГ се намират такива сушени чушки .
В София ги продават нанизани на герданчета , или в пакети , но за съжаление по това време на годината няма , обикновено ги пускат по коледа !!! Иначе и аз съм фен на пълнени сухи чушки с боб , особенно ако са от сорта дето леко налютват

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
А моята баба го правеше по следния начин:
Боба се сварява добре и се отцежда от водата. Сипва се в тава.
Запържват се няколко глави лук, наразан на едро /поне 1/2 кг./, няколко моркова - настъргани на едрото ренде, няколко червени чушки, нарязани на ивички /ако са печени - се слагат накрая/ и няколко домата. Общото количество на зеленчуците трябва да бъде по обем поне колкото обема на сварения боб без водата. Накрая се добавя червен пипер и джоджен. Като стане готова запръжката, изсипва се при боба и се разбърква добре. Слага се в загрята фурна да се запече, докато хване препечена коричка отгоре.
Обикновено се прави със сурови чушки, но от опит знам, че с печени става много вкусен.

# 19
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз го правя като mimival - скоро смятам да спретна един такъв!  Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 128
Не бях влизала във темата за готвене и ми стана интересно, ние с мъжа сме фенове на боба и мога и аз да ви кажа как го правя гъст на фурна като може да се изпече и в тава и в гювеч аз го пека в гювеча!
 1 връзка магданз , 1 връзка копър , 1/2 връзка целина, чубрица ронена , джоджън , черен пипер , сол и червен пипер са подправките - 500-600 гр.боб 2 моркова средни,  1 червена чушка и 1 зелена и 1 голям глава лук или 2 малки  и 2 домата!
 Слагам боба да кисне във вода 1-2 ч. за да не варя и хвърлям вода (ако не сте имали време слагате да поври 5 мин , изплаквате и пак слагате да се вари) като с боба слагате моркова и чушките  и всички подправки да врят в тенджерата под налягане ! Моята тенджера е от по-новите и го сварява много бързо за 30 мин при вас сами ще прецените кога да отворите !
Боба не трябва да е напълно сварен ! След което в олио колкото прецените запържвате лук, когато поомекне слагате 2 ч.л. червен пипер  малко се запържва 20 сек. и добавяте 2 равни лъжици брашно след още 20 сек. добавяте 2-та домата настъргани оставяте 2-3 мин - сместа се посгъстява -махате я от котлона и я добавяте в  боба заедно с една или 2 сушени чушки като всичко слагате в гърнето или таватя и печете още30-40 мин!
Малко повечевреме отнема , но си заслужава! Ако някой реши да пробва да го приготви се надявам да му хареса!  Embarassed
Мога да кажа и пържен боб как се прави по подобен начин и с него мое да напълните сушени чушки !

# 21
  • Мнения: 1 726
Аз пека боб само за Коледа, но е страхотен, мисля че се води "Боб по гръцки". Към сварения изцеден боб в тавата добавям предварително задушени в повечко олио малко патладжан, зелена чушка, червена чушка, морков и праз ( или лук) ,толкова че да не се загуби вкуса на боба. Слагам и доматено пюре или кетчуп, джоджен и най-важното БОСИЛЕК. Пека докато омекнат зеленчуците. Много е ароматен и изглежда добре заради цветовете на зеленчуците.Когато ползвам замразени зеленчуци , не ги задушавам предварително.

# 22
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Мога да кажа и пържен боб как се прави по подобен начин и с него мое да напълните сушени чушки !
Давай  рецептата   chef

# 23
  • Мнения: 20
Ето  любимата ми рецепта за бобена салата.
Боб с праз и маслини:
 Продукти: боб 500гр. (от "Смилянски", че е по-едър, а и не се разварява),праз 2-3 стръка, маслини 150 гр.(може и повече), доматено пюре няколко лъжици или доматен сок 500ml,сол, червен пипер, ронена чубрица.
Сваряваме боба.Нарязваме праза и го пържим до омекване в олио.Изсипваме половината от боба в тава върху него изпържения праз, маслините, малко от чубрицата,солта и червения пипер.Покриваме отгоре с останалия фасул,отново прибавяме подправки заливаме с доматения сок или доматеното пюре, към което сме прибавили вода и печем.Печем докато течността се изпари и разбъркваме от време на време.

# 24
  • София
  • Мнения: 541
Аз лично много обичам боб на фурна, но пълнен в сухи червени чушки.

Бобът се сварява до готовност, отцежда се и се овкусява с чубрица, джоджен,черен пипер, сол. В тиган се запържва лук с червен пипер, след което се изсипва при боба.
Сухите чушки се попарват във вряла вода да омекнат, след което се пълнят с боба. Напълнените чушки се редят в тавичка, заливат се с буркан домати и малко олио и се пекат в умерена фурна, докато изври водата на доматите.

Много е вкусно с едър смилянски боб. Тази рецепта я правим предимно за Бъдни вечер.

# 25
  • Мнения: 2 211
Аз го приготвям в пръстен гювеч, освен лук, червен пипер, джоджен и девесил, слагам сушена чушка и малко сланинка. Невероятно вкусно е. Направо си е една идея за утре. Отивам да накисна боба.

# 26
  • Мнения: 2 211
Момичета, току що извадих боба от фурната - вълшебен е. Направих една събирателна рецепта от тук и сложих всичко, даже и на дъното на тавата метнах едни котлети без кост, дето от сумати време ми се търкаляха из фризера.
 Peace

# 27
  • Мнения: 3 410
Ето и моята рецепта за боб на фурна.
В пръстен гювеч си слагам боба(ненакиснат дори), доматки, глава лук, морковче, червен пипер, гюзум,сол , 1-2 сл брашно размити с малко вода и олио . Наливам вода на 3/4 вода в гювеча и слагам най-важното според моя мъж - един джолан. Затварям си гювеча, включвам фурната на 300 градуса и след като заври я намалям на 100 и така до сутринта. Затова слагам боба преди да си легна - на сутринта към 6,30-7 боба е готов. Оставям го във фурната и до обяд тъкмо е поизстинал малко. Вкусотия!

# 28
Сварява се бял боб до готовност.Исипва се в тава ,посолява се.Слага се нарязан праз,чушки печени,червен пипер и всичко се разбърква.Отгоре се редят свински ребра-пече се на фурна с малко вода.

# 29
  • Мнения: 1 818
Ето и моята рецепта :

Зрял фасул плакия

Време за приготвяне: около 2 ч. и 15 мин. в зависимост от времето,необходимо за сваряването на фасула
4 порции

Продукти:2 ч.ч хубав зрял фасул,6-7 домата,2 глави стар лук,2 моркова,1-2 главичка целина,1-2 скилидки чесън,1 лимон,7-8 зърна чер пипер,1/2 лъжичка червен пипер,1/3 лъжичка лют червен пипер по желание,нарязан пресен джоджен 2 с.л.,1 кубче концентриран говежди бульон или 1 ч.л. вегета,1 ч.л. сол,1/3 ч.чаша олио...Рецептата ми е без чушка,но вчера реших да сложа...и пак стана вкусно.


Предварителна подготовка:Знаете,че е добре фасула да се накисне предварително във вода поне за една нощ.Нарязвам лука не много ситно,морковите и целината -на кубчета,чесъна на ситно.Половината домати пускам за 30 секунди в кипяща вода,обелвам кожата им и ги нарязвам на парченца.Останалите нарязвам на кръгчета.Нарязвам лимона на кръгчета.

Готвене:
1.Сварявам фасула на тих огън,докато омекне.Посолявам го едва след това и добавям кубче концентриран бульон или вегета.
2.Задушавам лука,морковите и целината на средно силен огъ,докато поомекнат,без да загарят.Добавям червения пипер и нарязаните ситно домати и задушавам още 4-5 минути.Посолявам леко зеленчуците.
3.Изсипвам фасула в тавичка,нареждам върху него задушените зеленчуци и подправките-джоджен,магданоз,чер пипер и чесън.Най -отгоре подреждам останалите домати,нарязани на кръгчета и кръгчетата лимон.Поливам ястието  с 1-2 с.л. олио и го запичам около 15 мин.в умерено силна фурна.


Вчера момчетата го сготвиха ...ето произведението им :



Хиляди благодарности на Р.Вагенщайн за тази чудесна рецепта!  bouquet

Последна редакция: вт, 11 сеп 2007, 16:10 от gaby_s

Общи условия

Активация на акаунт