Настоящи и бъдещи мами от Финландия-малко сме,но ни има!!!

  • 45 022
  • 282
  •   1
Отговори
# 15
ralivd и mama B здравей!
Много съм разочарована, че участието на фински мами в тази тема е толкова слабо. Аз от скоро преглеждам страницата на бг-мама и много се зарадвах на темичката. Ако все още имате желание може пак да пробваме да съживим темата. Сте се опитам на кратко да разкажа за себе си. За първи път се преместих в студена Финландия на 14 години и избора за тази държава беше на родителите ми. На 21 се върнах в България напълно убедена, че там ще намеря по добро образование, щастие, работа и нормален стандарт. Ето, че след 11 години борба се отказах и се завърнах във Финландия заедно със съпруга си и двете си дечица. Така стигнахме до Вантаа, където живеем от една година. Аз все още съм майчинство, но се надявам скоро да почна работа. Това май описва доста за мен. По повод готвенето на български гозби, ми е много трудно. Знам единствено няколко ориенталски магазина, където има само сирене, слънчогледово олио и боб. За сега спирам с писането, но с удоволствие бих се радвала темата да продължи

# 16
  • Мнения: 312
Оххх, така се радвам,че темата взе да назрява Mr. Green Fin mama, виждам,че ти имаш голяма преднина., т.е. предполагам,че езика ти е на много добро ниво. Аз съм от скоро като цяло,но съм имала кратки пребивавания като първото ми идване беше преди 15 години. Тогава се влюбих във Финландия и знаех,че един ден ще живея тук.Е, истината е ,че когато идваш на почивка е по-различно от това да живееш постоянно,но с всичко се свиква.
Пишеш,че живееш във Ванта, а аз съм на границата между Ванта и Хелзинки- Mellunmäki.
Относно храната-наистина е малко трудно да готвиш типично бг кухнята,тъй като единствения продукт,който се доближава до този в Б-я е киселото мляко.Някои неща набавям от арабските магазини,а други просто няма на пазара все още( а така ми се яде бг сирене или колбас) Cry
Но ти като живяла повече време във Финландия можеш да споделиш някоя финска вкуснотийка cook 
Отворих темата преди известно време с идеята всеки да сподели нещата,които го вълнуват.  Независимо дали е свързано с кулинария, мода, развлечения и т.н. Надявам се да набереме повече инерция и да ни се получи по-интересно. По принцип съм по-активна,но напоследък бях затрупана с ангажименти и не успявах да вляза в сайта.
Kiitos ja hyvää päivän jatkoa  Peace

# 17
  • Варна
  • Мнения: 912
Докато се ориентирам какво става  Crazy   
здравейте на всички Hug
специални благодарности на mama B и fin mama за това, че се отзоваха   bouquet
ние все още не сме взели категорично решение, но май клоним към отказване засега - основната ни причина е, че бебчо е много мъничък и се притесняваме преди всичко за това как ще се оправим с неговите консултации, заболявания евентуално (но малките боледуват често - шарки, чудеса  Sick ), лечение
а и аз не знам наистина с какъв статут излизам-от ф-мата посредник са казали на мъжа ми, че няма проблем да ни вземе - мен и детето (нямаме брак) но ще имаме ли осигуровки, колко ще струват и друга подобна информация не са дали.
На него са му обещали заплата 25Е/час, но малко ли ще е това, много ли, изобщо не знаем.
Намерих един сайт с цени на продуктите:
                                    2006
Whole milk                     0,74
Butter                                2,44
Cheese, Emmenthal   10,88
Eggs                                2,45
Potatoes                     0,60
Wheat flour   I               0,82
Wheat bread                 1,50
Beef, ground 1)                 7,76
Beef roast                    9,92
Sausage                           3,32
Tuna fish, tinned        1,19
Coffee, packaged      2,58
Caster sugar                1,05
Oranges                          1,52
Petrol 95E                  1,29


като изключим някои продукти, доста от цените са сходни като тези в бг.
Ще ставам сега, по-късно пак ще се включа Simple Smile

# 18
  • Мнения: 312
Здравей m_a_y_a,
Честно да ти кажа, ако наистина твоята половинка ще взема тук 25 евро на час,изобщо не му мислете,ами стягайте багажа и идвайте Mr. Green Според мен това си е истински удар!!! Най-вероятно това е заплата без удръжките,но при всички положения според мен си е супер. 
Цените,които си намерила са ориентировъчно такива (говоря за Хелзинки), чувала съм ,че в другите градове е дори малко по-евтино. Thinking Що се отнася до бебчо, мисля,че няма по-подходяща страна за отглеждане на дете (това не е само мое мнение). Иначе аз лично не мога да кажа как точно стои върпоса с консултациите,но при всички положения ако говориш английски няма да имаш проблеми специално в това отношение.
Ами за сега май това е от мен. Ще чакаме да пишеш какво сте решили  Peace

# 19
  • Варна
  • Мнения: 912
Здравей, ralivd  Hug
здравейте и вие, останалите финландски момичета!   bouquet
Не мога точно да те разбера Според мен това си е истински удар!!! т.е. това е добра заплата, така ли? Но трябва да се има предвид, че с нея ще се издържаме тримата, мъжът ми разбрал (намерил е инфо някъде в нета, не знам колко е достоверно). че съгласно спогодба между Финландия и България, данъците ще са 30%, но за осигуровките все още не сме намерили инфо - неговите и нашите, в какъв размер са, може ли той да ни осигурява. . . А и трябва да се има предвид и друго, че ако тръгнем, няма да го правим за авантюрата, а да поспестим парички да си изплатим гарсониерката, която купихме с 30 годишен кредит и месечната ни вноска е 270Е. Доколкото разбирам, от това, което казваш, заплатата изглежда добра сама по себе си, но като добавим и останалите условия, все още ли е така?
А колкото до английския - с нивото, на което го говорим, някак бихме се справили, ако се отнася за нас. Но например, изобщо не съм сигурна, че бихме успели да обясним на лекаря нещо за състоянието на бебчето или да разберем правилно препоръките му за лечение.
И другото неизвестно е аз с какъв статут и по какъв начин ще вляза в страната. Той ще е с работна виза, а аз  newsm78
От фирмата посредник са му казали, че има чартърни полети, които в двете посоки струват 80Е, дали е така . . .

засега това е лек ден желая на всички   bouquet 

# 20
m_a_y_a  здравей!
Аз също мисля, че 25 евро на час е доста добра заплата за Финландия! Детски консултации има и тук (Neuvola), при това са доста добри. Това което ти трябва от България е справка от личният лекар, най добре на английски, за ваксините които са правени на бебчо. Финландия според мен е много подходяща за отглеждане на деца, мисля че се повтарям. Всичко е измислено и уредено по възможно най удобният и лесен начин. Според мен обаче е много важно за вас да проучиш какъв ще е твоят статут. До колкото разбирам нямате брак и това не те поставя в изгодна позиция за пред финландските власти. Ако с бебчо нямате статут, нямате и право на здравно обслужване, това включва и консултациите. Мисля, че е най добре да се обадите във финландско посолство и да зададете въпросите които ви вълнуват. От личен опит знам, че са много отзивчиви и когато виждат добронамерени хора, които се интересуват от законният начин, с удоволствие съдействат. Това са координатите им:
Посолство на Финландия

Ул. "Бачо Киро" No 28, София
тел. (02) 810 2110
факс (02) 810 2120

# 21
ralivd  здравей!
Аз явно не уточних нещо много важно за мен. първото ми преместване във Финландия беше в шведски говорещата част на страната. А в гимназията, за да се справя с многото нови езици и да се спася от матура по фински, го замених с немски. Така че и моите познания по фински са много слаби, но се надявам да не е за дълго. По повод финските вкусотийки, наистина има няколко гозби които стават, но за да се нарекат вкусотийки трябва да се побългарят. Една такава манджа е makaronilaatikko. Приготвя се в дълбок съд, може и глинен. 400 гр. макарони се сваряват по описанието на опаковката, но с 2 зеленчукови бульона. Запържва се 250 g кайма, прибавя се 1 глава наситнен лук, черен пипер, вегета, червен пипер, чубрица, 3 супени лъжици доматено пюре, после към каймата се прибавят макароните и се разбъркват добре, изсипва се в подходящата съдинка за готвене и отгоре се заливат със следната смес - разбиват се 3 яйца и се прибавят 7dl мляко. Пече се 1,5 часа на 175 градуса, докато покафенее. Финландците го консумират с кетчуп. Семейството ми много харесва макароните приготвени по този начин. За престрашилите се да пробват- да ви е сладко.
 

# 22
  • Мнения: X
Финландки, честит ви национален празник

# 23
  • Мнения: 312
 Mr. Green Благодарим, благодарим!
Да тук наистина всички са в доста празнично настроение. Доколкото разбрах в Lahti  всяка година организаират голямо парти и много приятели са там вече ( или по-точно вече са се върнали от Лахти).
А започнахте ли да украсявате домовете с коледна украса. Аз започнах леко-полеко от миналата седмица и ако ми се получи добре може и снимки да пусна  Wink
m_a_y_a  със "Според мен това си е истински удар!!!" имах предвид,че е наистина добра заплата. Наистина зависи от това по какъв начин човек е свикнал да живее, т.е. дали може да се лиши от някои глезотийки или не. Мисля,че с тази заплата ще можете да живеете и тримата,а ако случайно вземаш и помощ от държавата ще е още един плюс. Само за сравнение ще ти кажа,че моя позната работи на 10 евро на час,плаща 600 евро квартира,споделяла ми е,че успява и да заделя. По принцип зависи в какво жилище живееш,но някои компании включват в стойносста на жилището и водата,а тока тук се плаща на тримесечие.Като за начало спокойно можете да си намерите малко жилище,което да е и по-евтино и така да прецените какви са възможностите.
http://www.oikotie.fi/aptsearch_forrent?searchtype=quick_search& … ionFreeText=Turku
Тук можеш да погледнеш как вървят квартирите в Турку.
fin mama ,мерси за рецептата   bouquet, ще я изпробвам при първа възможност. Аз обожавам kerma peruna, но тъй като е доста калорично го правя рядко   Confused
Охх аз май пак трябва да приключвам. Весел празник и от мен на всички!
 

# 24
  • Варна
  • Мнения: 912
Само за сравнение ще ти кажа,че моя позната работи на 10 евро на час,плаща 600 евро квартира,споделяла ми е,че успява и да заделя.
Тя сама ли живее? В смисъл дали тази заплата се дели между повече хора (деца, безработен съпруг)  или си е само за нея?

Не знаех , че празнувате днес, весел празник   bouquet какво точно се празнува  Embarassed

И ние празнувахме - Никулден  Laughing , тъкмо изпратихме гостите. Нямаме именници, но заради традицията взехме едно шаранче и се събрахме приятели, предпочитаме те да идват, отколкото да ходим с бебчо. Като беше по-мъничък нямаше проблеми, той проспиваше купоните, но сега вече е различно  Grinning

# 25
  • Мнения: 1 216
Момичета, аз съм живяла за кратко във Финландия и ми е много мила тази страна.
Повечето време бях в Северна Карелия, близо до Руската граница. Та оттам си спомням оризовите питки като лодчици -Karjalanpiirakat с масълце- мммм.

после пушената сьомга, различните сладки тестени изкушения. Лятотото беше страхотно- топло, плувах в езерата всеки ден, а вечерта истинска сауна, после огън- и задължителната маккара. И комарите, разбира се.  Grinning
Много хубави безгрижни, младежки времена.

Някой ден ще посетя тези земи отново, съпругът ми също има голямо желание, вероятно ще го съчетаем с посещение на невероятния Петерсбург.

# 26
  • Мнения: 312
   Мммдаааа,
това е Финландия  Grinning А спомняш ли си mustikkapiirakka newsm38 ?Този сладкиш ми е любим.
Не знаех , че празнувате днес, весел празник  bouquet какво точно се празнува  Embarassed
  Днес се празнува Денят на независимостта на Финландия  от Руската империя,която е получила на 06.12.1917 год. И тъй като са патриотично настроени голяма част от финландците изпитват неприязън към рускоговорящи (това е разбира се по мое наблюдение  Wink) Незнам какво ли щеше да им е отношението ако бяха под робство 5 века,но това е тема на друг разговор.

Тя сама ли живее? В смисъл дали тази заплата се дели между повече хора (деца, безработен съпруг)  или си е само за нея?

Ами единствено разхода за квартира дели със съквартирантка, т.е. квартирата й е 300 евро,като останалите разходи които съм писала си ги плаща сама.Но си права,че няма дете  Thinking  В такъв случай,нека някое от момичетата,които са с деца да споделят.

# 27
момичета здравейте!
Много ми е приятно да чета разказите ви за Финландия.
Дано и мен заразите с прекрасният начин по който мислите за тази страна.
m_a_y_a моето семейство е 4-членно и на месец се справяме с 1000 евро за храна и всички други разходи. Квартирата не съм я включвала, защото до колкото разбрах, при вас тя се поема от фирмата.
Това което са ви казали като цени за самолетни билети до Финландия - 80 евро не ми звучи реално. Най ниската цена за която аз съм намирала билети е 250 евро. Ако наистина има компания която предлага такива цени, моля да ми пишете коя е, за да се прибера със семейството си до БГ за Коледа.
Мисля, че офертата за работа е прекалено примамлива и ако след проучване и фирмата се окаже читава, тогава няма какво да се чудите.
И ние сме си украсили апартаментчето за Коледа. Имаме огромна елха и различни коледни джунджурийки, но вместо да ми е коледно и хубаво настроението, аз започнах да тъгувам за роднините и приятелите, с които ми се иска да се съберем около коледната трапеза. При вас как е? Как ви се отразява Колета на настроението?
УУуу тези Karjalanpiirakat така и не се научих да ги ям, не са ми по вкуса, но mustikkapiirakka ммммм това вече е друго. Ако има интерес мога да напиша една много лесна и бърза рецепта. Сетих се за още една вкусотия - супа от сьомга и за нея предлагам рецепта

# 28
  • Мнения: 312
fin mama с нетърпение чакам твоите рецепти за супата и за piiraka-ta   chef , а до тогава аз пускам моята, т.е. това е рецептата,която знам( ,а не че е моя) Wink 

                                                    MUSTIKKAPIIRAKKA
 за блата: 100 гр масло; 3/4 дц захар; 1 яйце; 2 дц брашно; 1 дц Кaurahiutaleita; 1 ч л бакпулвер;
 за плънката: 2 дц kermaviiliä; 1 яйце; 3/4 дц захар; ванилия; 5 дц боровинки (става добре и само с  ягоди или микс)
Разбиват се захарта и маслото.Добавя се яйцето.След това се прибавят  и останалите продукти на блата, но без да се използва миксер се обърква леко (с лъжица или ръка) и се поставя в тава. Самото поставяне в тавата е малко сложно за обяснение,но не и за изпълнение  Wink Сместта се разстила с ръце, тъй като тя не е еднородна смес. Разстила се така,че да покрие и стените на тавата.
След това се изсипват плодовете върху разстеленото тесто. Разбиват се отделно kermaviiliä, яйцето и ванилията и се изсипва върху плодовете.Пече се при 200 С, около 30 минути.


Сладкиша наистина е много хубав и го препоръчвам Peace


m_a_y_a  Ако наистина знаеш коя компания  предлага билети с толкова ниски цени, пиши ни. И аз съм чувала за цени от сорта на 250- 300 евро.
fin mama  относно Коледното настроение- гледам да се зареждам с такова,за да мога и аз да зареждам околните  Peace Иначе страшно много ми се искаше да си отида поне за празниците,но......така се стекоха нещата,че няма да мога. Надявам се поне през август да успея newsm78. Ако ли не- ще посрещам гости от България  Hug Та това е от мен.Нямам още елха,но може би ще заменя елхата с малко клонки.
Оставям думата на другите да споделят с нас какво ще има още на коледната трапеза newsm53

# 29
  • Мнения: 35
Здравеите на всички мами в SUOMI!
Одеве попаднах на темата и ми беше много интересно да изчета всичко по въпроса. Съпругът ми е във Финландия и на нас с детето ни предстои заминаване към края на февруари. Очаквам го с нетърпение и малко страх, защото не съм съвсем наясно какво точно ни чака там. Ще съм ви много благодарна ако някои има информация за живота в източната част на страната - към Joemsuu по-точно.

Общи условия

Активация на акаунт