за нощното спане

  • 3 885
  • 93
  •   1
Отговори
  • Мнения: 108
Знам че има много такива теми, но все пак ако искате споделете отново, кога бебето ви започна да спи през ноща, как го приспивате вечер и какви стъпки предприехте за да го свикнете да заспива и спи спокойно през ноща?
Моето е много малко още и заспива към 10 вечерта обикновенно, но се буди няколко пъти през ноща, за да яде и заради колики седи по 3 часа будно понякога и плаче. Бърнард Шоу май беше казал че ако бебето ви е на 2 месеца е късно за възпитание вече, та се опитвам се да му създавам някакви навици от сега макар да е рано още да очаквам резултат. Понякога се изкушавам да постъпя като немците и да го занеса в съседната стая да си реве докато се упокои защото нито гушкане нито биберон оказват успокоителен ефект а аз припадам от умора. Та за това ще се радвам да споделите опит, особенно ако е окуражаващ:)

# 1
  • Мнения: 1 207
Пълни глупости,че 2 месеца е вече късно за възпитание.Ами бебчето ти е много малко  още за каквото и да е било възпитание относно спането през ноща.Плаче защото има колики,който при вас едва сега започват така,че имай търпение.Към 3-4 месец може и по-рано ще започне да не се буди вече(при повечето става така).Имай търпение. Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 5 079
Подкрепям останалите момичета - не си прави експерименти и не подценявай връзката по между ви. Бебчето е много малко, прекалено, ти си центърът на неговия свят, преди много мъничко време сте били едно цяло. Защо бързаш да развалиш тази магия?
Конкретно по темата - не го лишавай от гушкане, ласки, близост и сигурност. Това се връща стократно след време. Детето расте уверено, самостоятелно, усмихнато и любвеобилно. От собствен опит ти говоря. Може сега да "припадаш от умора", но как всъщност си си представяла ролята си на майка? Не е леко, но усилията си заслужават.
Обратен е ефектът с оставянето да реве. НИКОГА не го прави! Не е човешко. Sick

# 3
  • Мнения: 222

 Бърнард Шоу май беше казал че ако бебето ви е на 2 месеца е късно за възпитание вече, та се опитвам се да му създавам някакви навици от сега макар да е рано още да очаквам резултат. Понякога се изкушавам да постъпя като немците и да го занеса в съседната стая да си реве докато се упокои защото нито гушкане нито биберон оказват успокоителен ефект:)
Peace Според мен-това е правилният начин,макар да съм сигурна,че има доста майки,които не са привърженички на този метод.Даже ще кажат ще е жесток....въпрос на виждане.Но когато си сам в отглеждането на децата,къщата,съпруга...и нямаш помощ от баби...Аз и двете деца съм ги гледала от самото начало в отделни стаи и без преспиване.Не искам да кажа,че изобщо не съм ги взимала,напротив.Има случаи когато с часове съм ги гушкала (колики,температура,зъбки...),но когато всичко е спокойно в леглото.Мисля,че е по-лошо когато бързаш да приспиш детето -нервна и превъзбудена,знаейки,че след това имаш още куп задължения,а то не заспива... Twisted Evil Така и то се изнервя повече...Затова и то да е добре и ти да си спокоина...то да се наспи,а ти да се оправиш...а после да се радвате един на друг мисля,че това е начинът Peace

# 4
  • Мнения: 5 401
... да си реве докато се упокои...

Моля?! ooooh!  Едва ли ще се успокои, а по-скоро ще заспи от изтощение! Скоро обаче глада отново ще го събуди. И тогава какво ще правиш???  newsm78

Уточнявам, че не се заяждам, а се възмущавам от насилствено приучаване на бебето към какъвто и да бил режим, удобен за майката, но не и за малкото й. Аз все още ставам през нощта, за да си нахраня детето. Да, спи ми се, но докато то има нужда от мен, аз ще се отзовавам. Може да звучи смешно, лозунгарско или каквото си искате, но по-страшно за мен е не недоспиването, а мисълта, че синът ми може да се почувства незадоволен.

# 5
  • Мнения: 222
Забравих да напиша,че не се е случзвало да стоят и да реват самооспокоявайки се.Може би защото от самото начало са заспивали сами-и през деня и вечер.

# 6
  • Мнения: 3 478
Ами моята се будеше да яде до годинката, това трудно се променя, особено пък при бебе дето няма и месец. Не виждам как толкова рано може да го откажеш от нощното хранене, а и по моему не е редно. Друг е въпросът че има деца дето от рано спират нощното хранене от самосебе си, но в другия случай трябва да го приемеш. Не мисля че оставяне в друга стая на бебе на 24 дни да се нареве е правилното решение Peace

# 7
  • Мнения: 46 551
Не искам да те разочаровам, но като цяло децата започват да спят по цяла нощ и спокойно м/у 2 и 3 годишна възраст  Wink

# 8
  • Мнения: 773
Не искам да те разочаровам, но като цяло децата започват да спят по цяла нощ и спокойно м/у 2 и 3 годишна възраст  Wink
Ей, как я чакам тая възраст.

И според мен е още прекалено малко, за да го оставяш да се нареве. Като беше по мъничък Анди съм го правила два три пъти, но после съм се упреквала хиляди пъти. Защото след това съм разбирала, че е било или от зъбките, или коремчето го е боляло Cry Точно в тази възраст бебенцето трябва да изгради доверието си към тебе, че когато го е страх от нещо или го боли нещо ти ще бъдеш до него и ще го успокояваш. Според мен можеш да си позволиш да го оставяш да се нареве чак като почнеш много добре да различаваш глезения плач от този когато нещо го измъчва.

# 9
  • Мнения: 363
Мн ми е чудно как повечето жени смятат че ката възпитаваш бебето си сш жесток родител.за мен е обратното.по цял свят бебетата си имат своя стая и спят там.Но не -тук се смята че бебетата са толкова крехки и ако ги оставиш да пореват кой знае какво ще стане.колкото по- късно толкова по трудно е да отучиш или да го научиш на нещо детето

# 10
  • Мнения: 46 551
Мн ми е чудно как повечето жени смятат че ката възпитаваш бебето си сш жесток родител.за мен е обратното.по цял свят бебетата си имат своя стая и спят там.Но не -тук се смята че бебетата са толкова крехки и ако ги оставиш да пореват кой знае какво ще стане.колкото по- късно толкова по трудно е да отучиш или да го научиш на нещо детето

Какво общо има спането в детска стая с буденето нощем? Дъщеря ми си спеше сама в стая, но си се будеше редовно  newsm78

И самостоятелното спане от бебе не дава гаранция за нищо. Като махнахме решетката, започна да идва да спи при нас Tired никакви обяснения не помагат, а до тогава винаги си е спяла сама, за съжаление това не помогна с нищо  Laughing

# 11
  • Мнения: 222
marty24,точно за това писах и аз.И тук изобщо не става въпрос за това да оставиш детето да се "дере" от рев или да стои гладно.Аз каката съм ставала да и давам сокчета през ноща до 2г.После тя прояви самоинициатива и искаше да и нареждам шишето до леглото и си го взимаше сама...Много ясно,че като се разплаче ще се отзовеш.Тук става въпрос за неостователния плач (реване за щяло и нещяло) и приспиването на ръце - на което аз лично съм противник.

# 12
  • Мнения: 4 546
неоснователен плач при бебе на 24 дни? не вярвам, че има такова нещо.

# 13
  • Мнения: 102
Моята беба на тази възраст се събуждаше 1-2 пъти на вечер за водичка,а сега(На 4 месеца е)спи непробудно от 20:00 до около 7-7:30.Тя сама си създаде този режим.Баткото беше по същия начин.
Всичко зависи от детето .Въоръжи се с търпение и всичко ще си дойде на мястото

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
Бърнард Шоу май беше казал че ако бебето ви е на 2 месеца е късно за възпитание вече.
.......
 Понякога се изкушавам да постъпя като немците и да го занеса в съседната стая да си реве докато се упокои защото нито гушкане нито биберон оказват успокоителен ефект а аз припадам от умора. Та за това ще се радвам да споделите опит, особенно ако е окуражаващ:)

А по повод немците - запитай се ти би ли искала да бъдеш занесена в съседната стая да си ревеш докато се успокоиш, само защото не можеш да говориш и трудно те разбират? Ако не - защо да го причиняваш на бебето?.
Има всякакви безумия.

Радвам се, че не съм дете на Бърнард Шоу. Със сигурност щях да го мразя и може би като порасна да му го върна тъпкано.

# 15
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
неоснователен плач при бебе на 24 дни? не вярвам, че има такова нещо.


И аз

# 16
  • sf
  • Мнения: 10 184
моя напоследък като му се спи , много плаче, аз го гушкам, люлея, преди заспиваше, но сега-не, още повече ревеи от нерви , аз го слагам в леглото  итой спира, върти се, върти се и заспива сам. явно  понякога му писва да го мачкам в мене, да му пея, а иска да си заспи спокойно човека. според мен всяка майка сама си усеща за детето

# 17
  • Мнения: 2 677
Може би съм от щастливите майки, на които не им се е налагало да правят нещо специално, за да приспиват децата си. От новороден заспива сам в леглото си. Като навърши един месец, спря отведнъж да се буди за нощното хранене. Не се е налагало да се намесвам по никакъв начин в режима му на спане. Но, макар и да не съм се сблъсквала с такъв проблем, и аз съм на мнение, че:

неоснователен плач при бебе на 24 дни? не вярвам, че има такова нещо.

# 18
  • Мнения: 108
не казвам, че бебето не трябва да се храни нощем, проблема е, когато е нахранено, уригнато и сухо и въпреки това реве, вземаш го на ръце, реве, гушкаш го реве, разнасяш го, реве, даваш му биберона млъква за 5 минути, изплюва го и пак почва да реве и така докато не се нареве.

# 19
  • Мнения: 4 546
може да има колики или да се напъва да ака  newsm78 а може дори да реве, защото му се спи

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Може има колики. Някои бебета ги "хващат" още в родилното и понакога 2 месеца няма отърване.
Особено ако са хранени с адаптирано мляко.
А денем как е? Пак ли плаче много?

# 21
  • Мнения: 108
денем плаче доста по-рядко, сутрин между 8 и 12 обикновенно хленчи, но следобедите плаче рядко, вероятно са колики

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще се оправи. Ако се притесняваш, винаги може да навестите GP-то да го види и да си каже мнението.

С първото дете при първите колики (естествено бяха посред нощ) така се бяхме паникьосали с таткото, че викахме Бърза помощ. Та ни успокоиха хората. Но какво да направиш, млади родители, неопитни. После свикнахме и му хванахме цаката.

# 23
  • Мнения: 406
ОХ!С големия до две годинки се приспивахме на ръце и се будеше нощем.Ама майка ми , сестра ми  от началото бяха покрай мен да ми помагат и така ми помогнаха че после #Crazy.А с малкия по стечение на обстоятелствата си го гледах абсолютно сама и не съм имала проблеми.Още като се прибрахме от болницата не давах на никой да го взима на ръце и така той стана по-самостоятелен от баткото! Heart Eyes

# 24
  • София
  • Мнения: 1 320
До 10 месеца заспиваше сам. Оставях го в стаята и той си заспиваше. Спеше от 8 вечерта до 10 сутринта. След това се научи да се изправя на решетката на леглото и му беше такъв кеф, че нямаше заспиване. И тогава почнах да го слагам на нашето легло, лягам до него, галех го по косичката и за 10-тина минути заспиваше. От 1 месец насам имаме напредък да заспива отново сам в леглото, но си ляга вече към 10 часа.

# 25
  • Мнения: 179
не те ли е страх че ще го бутнеш или смачкаш като спи при вас.

# 26
  • Мнения: 4 451
Не искам да те разочаровам, но като цяло децата започват да спят по цяла нощ и спокойно м/у 2 и 3 годишна възраст  Wink
Абсолютно съм съгласна. Мими започна да спи без да се буди нощем след 3г. А бебето още ни тормози, събужда се по безброй пъти. Confused

# 27
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
 Защо толкова майки се страхуват от буденето през нощта и нарушаването на спокойствието им. Не всеки може да има помощ от някой, но и никой не създава деца, с тази нагласа - някой да му гледа детето. Трябва да сте наясно,че детето си е ваше и то изисква вашето внимание и грижа! Детето има нужда от гушкане СЕГА, а не на 16 години. Уверявам ви ,синът ми определено не иска да го гушкам и не ме търси нощем. Но ако бях пропуснала времето,когато ме е търсил и е имал нужда от мен, сега щях да се чувствам ограбена! Той може би също  Sad  Какво от това,че не е спал сам в стаята си. Сега определено държи на самостоятелността си и си я отстоява.
Така,че майчета, не пропускайте миговете на общуване с бебоците,няма да се върнат, за да може да наваксате пропуснатото.  Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
И като се сетя, че моите ядяха нощем докато навършиха 2 години.....

Какво ти спане? Правех млякото в тъмното и в полубудно състояние. Дава ли ми сърце да ги оставя гладни! А на следващия ден всичко си е като наспалите се хора - работата трябва да се свърши. На моменти се чудя как съм се справяла без да превъртя от безсъние.

# 29
  • Мнения: 46 551
не казвам, че бебето не трябва да се храни нощем, проблема е, когато е нахранено ...

Може да има колики, да иска още мляко или да го боли нещо. Първите 2 неща са най-вероятни.

# 30
  • Мнения: 590
Ще шокирам повечето мами, но не мисля че през нощта е времето, когато бебето трябва да яде. Целият му организъм спи, а стомаха да работи. Всичко е въпрос на навик. Моето бебе ГО отучих да яде през нощта на 20 ден след раждането, след 1 седмица само се отучи от яденето в 12 и спеше непробудно до сутринта. Ревеше в продължение на 1 седмица от 3 до 6 сутринта . И това беше. За мен е смешно дори дете на 2-3 години да си търси шишето нощно време.

# 31
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Спеше при нас и не се будеше изобщо  Peace До към втория месец си мразеше кошарата, но после свикна с нея

# 32
  • sf
  • Мнения: 10 184
Цитат
За мен е смешно дори дете на 2-3 години да си търси шишето нощно време.
абсолютно съм съгласна.
Цитат
Може има колики. Някои бебета ги "хващат" още в родилното и понакога 2 месеца няма отърване.
Особено ако са хранени с адаптирано мляко.
  аз пък познавам много бебета, които са  на АМ , а не са имали грам колики.

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Всеки си търси от каквото има нужда. Добре, че часовникът е измислен в 17-ти век. Как ли преди 100-200 години майките са разбирали, че бебето трябва да яде на 4 часа и в никакъв случай през нощта? Изобщо, как ли е оцеляло човечеството без часовник, когато бебетата са ядяли всеки път, когато ревнат?

А за да бъдем по-точни, в близкото и не толкова близко минало, децата са били кърмени докато майката забременее със следващото бебе. А жените не са раждали всяка година, а поне през една година. Така че, като го смятаме, почти до 2 годишна възраст едно дете е било кърмено когато поиска. После са започнали да ги дохранват с животинско мляко.
Не съм чула за семейства, които съжаляват, че децата им са били хранени през нощта дълго време.
Ако дете иска ядене, жестоко е да му бъде отказано. А възрастните, които ядат посред нощ? И тук изобщо не става въпрос за проблеми с теглото. Много бързо се забравя хилядодетна еволюция и се смята за меродавно само каквото е измислено през последните 100-150 години (става въпрос за индустриализацията).

Помните ли, допреди десетина години се смяташе, че е срамно и недопустимо да се кърми детето дълго време, та дори и да се препоръчваше изробзването на адаптираните млека. Познайте кой е имал полза от това!

# 34
  • Мнения: 32
Ще шокирам повечето мами, но не мисля че през нощта е времето, когато бебето трябва да яде. Целият му организъм спи, а стомаха да работи. Всичко е въпрос на навик. Моето бебе ГО отучих да яде през нощта на 20 ден след раждането, след 1 седмица само се отучи от яденето в 12 и спеше непробудно до сутринта. Ревеше в продължение на 1 седмица от 3 до 6 сутринта . И това беше. За мен е смешно дори дете на 2-3 години да си търси шишето нощно време.
Изобщо не е шокиращо,даже е похвално Hug.Моят син след като ни изписаха от родилното,пробвах първите 1-2 вечери да го събудя в 12,защото така ми беше казала лекарката,че последното хранене,трябва да е в 12.Аз не успях да го будя и от вечерта в 21,се хранеше чак сутрин в 6.Спеше спокойно,изобщо не се будеше,заспиваше сам,дори не трябваше да има човек в стаята.Така беше до 8-мия месец(до тогава се кърмехме),после почна да пие вечер млякото с шише и тогава започна да се буди,нощното ни будене продължи докато не махнахме шишето.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 230
Ще шокирам повечето мами, но не мисля че през нощта е времето, когато бебето трябва да яде. Целият му организъм спи, а стомаха да работи. Всичко е въпрос на навик. Моето бебе ГО отучих да яде през нощта на 20 ден след раждането, след 1 седмица само се отучи от яденето в 12 и спеше непробудно до сутринта. Ревеше в продължение на 1 седмица от 3 до 6 сутринта . И това беше. За мен е смешно дори дете на 2-3 години да си търси шишето нощно време.
Това ми е много трудно да го асимилирам. Да оставиш толкова малко бебе да реве в продължение на 1 седмица по 3 часа на нощ е зверско.
Няма какво друго да кажа. ooooh!

# 36
  • Мнения: 1 924
Мн ми е чудно как повечето жени смятат че ката възпитаваш бебето си сш жесток родител.за мен е обратното.по цял свят бебетата си имат своя стая и спят там.Но не -тук се смята че бебетата са толкова крехки и ако ги оставиш да пореват кой знае какво ще стане.колкото по- късно толкова по трудно е да отучиш или да го научиш на нещо детето

Много жалко,че разсъждаваш така.Надявам се ,след като родиш ( здраво и хубаво бебоче Grinning),да осъзнаеш колко грешиш. Grinning

# 37
  • Мнения: 195
Така,че майчета, не пропускайте миговете на общуване с бебоците,няма да се върнат, за да може да наваксате пропуснатото.  Peace
     Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 4 899
Мн ми е чудно как повечето жени смятат че ката възпитаваш бебето си сш жесток родител.за мен е обратното.по цял свят бебетата си имат своя стая и спят там.Но не -тук се смята че бебетата са толкова крехки и ако ги оставиш да пореват кой знае какво ще стане.колкото по- късно толкова по трудно е да отучиш или да го научиш на нещо детето

Много жалко,че разсъждаваш така.Надявам се ,след като родиш ( здраво и хубаво бебоче Grinning),да осъзнаеш колко грешиш. Grinning

Абсолютно съм съгласна с Granny_Weatherwax! Когато родиш, целият ти мироглед се сменя!!!
Да сте чували теорията на детските психолози, че да бъде оставено едно малко бебе да реве без да му се обърне внимание, докато се нареве и не заспи от умора, насажда у него чувство за вина, че е направило нещо лошо и затова Мама го наказва като не идва при него? Може да е само теория, но как ще ти даде сърце да го оставиш така, не го разбирам  Shocked !
Моето още от родилния дом си имаше колики и педи като дойде вкъщи да го види ми препоръча да му давам чай от копър на Hipp 20 мин. преди хранене - засега помага безотказно, бебо спря да се буди през нощта от колики  baby_neutral

# 39
  • Мнения: 4 546
Да сте чували теорията на детските психолози, че да бъде оставено едно малко бебе да реве без да му се обърне внимание, докато се нареве и не заспи от умора, насажда у него чувство за вина, че е направило нещо лошо и затова Мама го наказва като не идва при него?
звучи ужасно  Shocked
можеш ли да ме ориентираш къде в нета може да се прочете повече за бебешкото мислене?

# 40
  • Мнения: 7 106
Ако видиш малко коте, жално мяукащо, треперещо на улицата ти идва да го гушнеш, успокоиш, нахраниш.....а в същото време можеш да оставиш новороденото си бебе да плаче с часове само в стаята, за да се научело да заспива  ooooh!.
Моето момиче е кърмено до над две години, кърмено денем и нощем, гушкано и приспивано, спи с мен от 4 месечна, но за сметка на това е здрава, не боледува, спи непробудно от 1,4 г., спокойна, весела.....
Ако има как да върна нещата назад, пак така бих постъпила, даже двойно повече усилия бих вложила, въпреки усилията и недоспиването (гледам я почти сама, баща и е много ангажиран, бабите идват само на гости, и то когато ги поканя  Mr. Green), защото виждам че съм избрала правилният път  Peace.
Никога, никога не бих си оставила детето да реве, еле пък няколко седмично бебче  Confused.

п.п. pipilotata  , животът с малко бебче не е толкова сложен, колкото ти се струва в момента  Grinning. Още някоя и друга седмица и полека-лека ще свикнеш с недоспиването  Mr. Green, пък и току виж бебчо сплял да се буди.
Всяко начало е трудно, но помни че тези моменти никога няма да се върнат назад. Като минат две-три годинки ще разбереш какво искам да ти кажа  Wink.

Последна редакция: нд, 09 сеп 2007, 21:33 от 3ори

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво точно е бебешкото мислене никой не знае. Има различни теории по различно време. Все още в БГ са разпространени фройдистките и отчасти покрай американското влияние на психологията напоследък, бихейвиористките. Така че, много четене ще падне.
Според мен е най-добре да се разчина на родителския инстинкт, който е много по-стар от всички теории накуп. Изследването на емоциите при бебетата са много трудни, донякъде защото е много трудно да се дефинират емоциите сами по себе си.
Всяка майка ще каже, че не може търпи безучастно бебешкия плач, че гледа колкото може време да прекарва с бебето ви и да предугажда желанията и емоциите му. Нали различаваме различни видове плач на бебето? Нали се научаваме кога бебето е отегчено, кога се страхува или нарочно ни лази по нервите? Е, това е най-вярната теория, защото това е реалния живот.
По-точно и лесно е изследването на когнитивното развитие на бебетата и децата, защото резултатите по-лесно могат да се измерят и обяснят. И там си има теории, но в голяма част от тях резултатите и изводите се припокриват.

Последна редакция: нд, 09 сеп 2007, 21:43 от RadostinaHZ

# 42
  • Мнения: 1 924
Радостина,много интересен пост Simple SmileАз доста се интересувам от психология, а откакто имам дете,
по-специално се насочих към детската психология.
Като цяло е неоспоримо,че дете с откликваща и разбираща майка се развива по-добре и е по-щастливо.
Смятам,че най-правилния подход е майката да се опита да види света през очите на малкото бебе, доколкото е възможно.За съжаление често решенията,които взимаме като родители,са взети въз основа на нашия опит и виждане като възрастни.Трябва повече да мислим как се чувстват малките!
Аз не се съмнявам,че майката,която оставя бебето си да плаче с цел да го привикне към нощен сън,е убедена,че така е правилно,че го прави за доброто на детето.
Но нека си представим как се чувства едно мъниче,оставено самичко, плачещо , без отговор на плача му- най-малкото то със сигурност е нещастно.И тъй като тази ситуация се повтаря ден след ден, то просто се примирява-в крайна сметка майката е силната, тя е лидерът.
Никой  не е в състояние да ме убеди,че това е правилният подход.

# 43
  • София
  • Мнения: 3 688
Лично аз приспивах сина си на ръце до ...1г. и 2месеца Embarassed
Престана с нощното хранене сам на 2месеца,не пиеше вода и сега не пие през ноща/само ако има Т-но тогава е необходимо./
Едва като започна да заспива сам и аз се наспах- дотогава ставах безброй пъти или за да го завия,или да му дам бибата или отново да го приспя
Съвет от мен- не го учи да го приспиваш на ръце- не че не се отучва,но е доста по -трудно после.Но ако детето ти плаче и се успокоява само като го гушнеш- гушкай го -като порасне само няма да иска Sad

# 44
  • Мнения: 130
Виви се отказа от нощното хранене самичка на около 2 месеца и половина. Сега се къпем в 21 ч. - мляко и в леглато. Сутрин се буди след 8 часа, даже днес в 10 ч.Отначало и аз се бях побъркала с това ставане в 24 ч. и 03 ч. /със съпруга ми живеем сами и нямам кой да ми помага/, но постепенно всичко си дойде на мястото.
За мен е нимислимо да оставя детето си да плаче и да отида в другата стая и просто безучастно да стоя и да го слушам. Знам че ако го направя детето ще се изтощи и ще заспи, но после като се събуди и ме погледне направо ще ми иде да се застрелям задето съм я оставила да плаче и се мъчи след като е искала единствено моята близост и топлина.

# 45
  • Мнения: X
На мен пък ми е интересно Бърнард Шоу колко деца е приспивал, кърмил, упокоявал и носил на ръце, защото се присвиват от колики.  newsm78

Иначе за оставянето на бебето да пореве... Как е възможно някой да си мисли, че бебе на дни се глези?! До вчера ти е било в корема на топло и сигурно и при целия стрес от непознатия свят, да го оставиш да се дере само в креватчето... Това същество познава все още само теб и разчита само на теб. Не знам що за човек трябва да си, за да ти даде сърце да го оставиш само. Че аз кучето си едва оставях да спи само, като беше бебе, камо ли дете... Thinking

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
Любопитно, ако Фройд е имал възможност да се докопа до Бърнард Шоу, какво ли би могъл  да изрови?  Twisted Evil
Сигурно самият той е бил оставян безутешно да реве. Ама как да каже, че майка му е постъпила лошо. Затова, хайде на възпитанието!

# 47
  • София
  • Мнения: 1 230
"Учудващо е, че родители могат да бъдат дотолкова слепи за нуждите на детето си, че да не обръщат внимание на плача му. Какъв език искате да използва бебето, когато желае да сподели желанията и потребностите си! Единственият му начин на изразяване е плачът. Чуете ли го да плаче, значи се опитва да ви каже нещо.
Да видим какво става у него, когато светът продължава да не обръща внимание на онова, което се опитва да му съобщи. То се чувства напълно и абсолютно изоставено. Изпитва ярост и отчаяние. Ето това става у него, когато пренебрегват усилията му да общува с другите.
Да си представим, че пералнята ви се развали няколко минути след като съпругът ви се е върнал от работа. Помещението бързо се наводнява и вие го молите спешно да ви помогне. И какъв отговор дава той на отчаяния ви зов? Никакъв, абсолютно никакъв. Продължава да се шегува и да говори за работата си. Вие сте поразена и повтаряте молбата си по-настойчиво, като повишавате тон. Отново никакъв отговор. Сега вече побеснявате. Не само че сте притеснена заради пералнята и наводнената къща, но се появява и друга, още по-сериозна грижа: защо вече не можете да общувате със съпруга си? Защо не обръща внимание на онова, което му казвате? Може би нещо между вас не е на¬ред и сигурно затова пренебрегва опитите ви да споделите проблема си. Чувствате са напълно загубена и безпомощна; сякаш участвате във филм или в странен телевизионен спектакъл, в който героинята полудява, защото никой не се вслушва в думите й.
Тази аналогия може да ви даде представа за онова, което изпитва бебето, когато го оставят да плаче. То сякаш крещи на света: „Заемете се с мен! Имам нещо много важно да ви кажа. Обърнете ми внимание!" Но никой не го е грижа. Смятате ли, че след като премине през известен брой подобни изживявания, такова бебе може наистина да се изпълни с чувство на доверие към добрата страна на живота? Едва ли. По-скоро ще си изгради песимистична представа за съществуването, ще изпитва фрустрация и горчивина. А би могло и да се предаде и да възприеме спрямо живота позицията на „има ли смисъл". Усещайки дълбоко в себе си, че потребностите му никога няма да бъдат задоволени, би могло да реши, че е излишно да опитва и да се превърне в типа дете (а по-късно и възрастен индивид), лишен от агресивност и неспособен да управлява живота си.
Ако ли пък принадлежи на един друг тип - дете, което никога не се предава, въпреки всичко, то може да откаже пасивно да приеме положението и да се опита (изпълнено с горчивина) да принуди света да му обърне внимание. Колко пъти съм чувал възрастни да казват за някое по-голямо дете, което се прави на интересно: „О, то просто иска да го забележат..." Естествено, след като не са го забелязвали, когато е било малко!                                               
Понякога, когато бебето плаче, майката казва: „Току-що е яло, преобуто е, значи не е мокро. Нищо не го боде, не му е студено, следователно няма причина да плаче." Пренебрегва плача му и отива да си гледа работата. В такива случаи майката не вижда основното: бебето винаги плаче с причина. То винаги се опитва да ни каже нещо. Така че трябва да отгатнем какво е то.
Бебето би могло да плаче, защото се чувства самотно. Бебетета изпитват чувство на самота също като възрастните. Когато ние се усещаме самотни, нищо не ни пречи да поканим някой да изпие едно кафе с нас или поне да вдигнем телефона и да поговорим с някого. А бебето разполага само с плача си. Когато плаче, то би могло да ни казва: „Чувствам се самотно и искам да се притисна до меко и топло тяло. Имам нужда да ме успокоят и да ми попеят. Тогава ще ми е по-добре."
Но чувството за самота е само една от причините за бебешкия плач. Случва се и изобщо да не разберем защо детето ни плаче. Или да.сме неспособни да го утешим. Даваме му да яде, галим го, пеем му. Нищо не помага. Тогава най-вероятно става дума за болки в стомахчето или чревни колики, тъй като храносмилателната система на бебето още не е урегулирана. Понякога болката стихва, ако леко масажираме коремчето му или му дадем да пие хладка вода. Друг път и това не върши работа. И все пак прегърнете бебето, ще се поуспокои, дори да има колики.
Съществува и още един вид плач. Това са воплите, които надава бебето, за да сигнализира, че е уморено и скоро ще заспи. Майката бързо се научава да ги разпознава и знае, че няма защо да се тревожи - след няколко минути бебето иде е потънало в сън. Но и в този случай става дума за адресирано до нас послание. Психологическото състояние на бебето ще е едно, ако пренебрегнете плача му, и съвсем друго, ако му обърнете внимание и се опитате да отгатнете кое го прави толкова нещастно."

ИЗКУСТВОТО ДА БЪДЕШ РОДИТЕЛ
Д-р Фицхю Додсън


Това е една много хубава книга, можете да я намерите и в електронен вариант. Заслужава си да се прочете.

# 48
  • София
  • Мнения: 4 899
Теориите за бебешката психология са наистина много - не си спомням точно къде четох онази за чувството за вина, но какво пък значат някакви си теории, след като инстинктът на всяка майка е най-силното й оръжие срещу детските сълзи?

Maxin, много добър пост!  smile3501

Последна редакция: нд, 09 сеп 2007, 23:53 от kallymay

# 49
  • Мнения: 1 269
Радостина,много интересен пост Simple SmileАз доста се интересувам от психология, а откакто имам дете,
по-специално се насочих към детската психология.
Като цяло е неоспоримо,че дете с откликваща и разбираща майка се развива по-добре и е по-щастливо.
Смятам,че най-правилния подход е майката да се опита да види света през очите на малкото бебе, доколкото е възможно.За съжаление често решенията,които взимаме като родители,са взети въз основа на нашия опит и виждане като възрастни.Трябва повече да мислим как се чувстват малките!
Аз не се съмнявам,че майката,която оставя бебето си да плаче с цел да го привикне към нощен сън,е убедена,че така е правилно,че го прави за доброто на детето.
Но нека си представим как се чувства едно мъниче,оставено самичко, плачещо , без отговор на плача му- най-малкото то със сигурност е нещастно.И тъй като тази ситуация се повтаря ден след ден, то просто се примирява-в крайна сметка майката е силната, тя е лидерът.
Никой  не е в състояние да ме убеди,че това е правилният подход.
напьлно подкрепям Peace

# 50
  • Мнения: 1 128
Ние сме вече на 11 месеца и мен също ме вълнува доста тази тема.Бебчо се буди няколко пъти през ноща и не признава нито шише нито биберон.Само гърдата е неговото спасение.Вече го взех при нас в леглото за постоянно SadСърце не ми дава да го гледам такъв нещастен когато е самичка,пък много плаче милото SadМоже и да греша,но засега инстинкта ми до там ме е довел.
И да,определено ме шокира поста на мамата дето си оставяла малкото бебе да плаче #Crazy толкова дълго.Без думи останах.

# 51
  • Мнения: 4 546
Maxin ,   bouquet

# 52
# 53
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Абе, кви са тия лигавщини  Mr. GreenЩа си гушкат бебетата.Яяяя, там да си реват, да знаят какво ги чака в живота. Как се възпитава личност подобна :
 "Не човек, а желязо!-просъскал агента фашист.- Не , комунист!" Нали твърда ръка трябва  #Cussing out Mr. Green Mr. Green
Макси  Hug  bouquet,знаех си аз,че си мила душица и Ани е случила на майка. Peace

# 54
  • Мнения: 1 098
Гушкай си бебчето,много е рано за възпитание. Ако има колики най-добре ще му е ти да си до него,да му говориш,да го успокояваш. Първият месец е по-трудничко,но с течение на времето опознаваш детето, разбираш какво иска и обича и за двамата става по- лесно. Peace

# 55
  • Мнения: 24 467
Големият ми син ни будеше редовно през цялата първа година и настояваше за млякото си, докато не си го получи. След това продължи да настоява, само дето ние се изхитрихме и му го оставяхме в креватчето. Изпиваше си го сам и заспиваше блажено, ние- също, голям кеф!
Малкият спря да иска нощно мляко още през първите месеци. Премина на разредено такова и много скоро- на вода. В края на първата си годинка вече започна да спи до сутринта- също голям кеф!
И в двата случая при нас първата година я бяхме избудували.
Между другото това, с възпитанието на два месеца не е сериозно. Ако е Б. Шоу- не го приемайте буквално. Laughing

# 56
  • София
  • Мнения: 622
На мен пък ми е интересно Бърнард Шоу колко деца е приспивал, кърмил, упокоявал и носил на ръце, защото се присвиват от колики.  newsm78
Бърнард Шоу  не е имал деца, но аз много се съмнявам, че е казал подобно нещо- той е отрасъл с баща пияница и майка певица, отгледан е предимно от слуги. Заедно със сестрите си не отиват на погребението на баща си. Има много трудове за децата, семейството, брака и напротив-всичките му тези са в подкрепа на по-голямата близост м/у деца и родители. Дори някъде съм чела за сравнение с домашните любимци-човек ги държи в скута си до камината, а на децата си отказва достъп, за да не се разглезят. Наистина ми е интересно къде го намери този цитат и в какъв контекст.(Занимавам се с английски език и английска литература.)

# 57
  • Мнения: 406
От нощното спане до Бърнард Шол! smile3514

# 58
  • Мнения: 724
Аз съм на мнение че щом се буди да яде значи има нужда от това и не я лишавам.Вече имаме и нощи които не се буди но определено са рядкост.

# 59
  • Мнения: 2 211
Щом детето се буди и те търси, значи има нужда от твоята близост. Не му я отказвай. Това от което бебето се нуждае най - много е любов. Зарежи тия американски книги, в които пише да го оставиш да си реве докато заспи. Ти как ще се почустваш ако имаш нужда да те прегърнат, но вместо това те оставят да се наревеш, докато заспиш?
Осланяй се на инстиктите си, бъди търпелива и любяща, любовта никому не е навредила.

Моят син започна да спи по - спокойно след шестият месец. Сега е на 3 г. и 3 м. и все още понякога се буди нощем. Никой не е казал, че е лесно да си майка! Безсънието е най - незначителната трудност при отглеждане на дете.

# 60
  • София
  • Мнения: 1 230
От вчера от 01,00ч. до този момент ми се събират 4 часа сън. И не съжалявам, защото Ани имаше нужда от мен. Болеше я стомахчето и има/ше разстройство. Цяла нощ детето не можеше да си намери място, заспиваше за 10-15мин. и после се будеше и викаше "Мама, мамааааа" и аз ставах, гушвах я, успокоявах я  и я приспивах наново. После от 5,00 до 6,30 си правехме компания в хола. Капнала съм, изнервена съм, боли ме главата, но за нито един момент не съжалих за пропуснатите часове сън. Тя знае, че мама е до нея и болката, искрено се надявам, е била по-слаба, когато се е сгушвала в мен.
Любовта лекува!

# 61
  • Мнения: 4 546
дано се оправя вече детенцето   bouquet

# 62
  • София
  • Мнения: 4 899

Колко красиво казано!!! И абсолютно вярно!
MaxinHug !!!

# 63
  • София
  • Мнения: 622
От нощното спане до Бърнард Шол! smile3514
Моля?!!!! Шол, бут, джолан, кой точно  Shocked

# 64
  • София
  • Мнения: 1 230
От нощното спане до Бърнард Шол! smile3514
Моля?!!!! Шол, бут, джолан, кой точно  Shocked

Въобще не бях забелязала   hahaha ШоЛ

# 65
  • Мнения: 247
Кой каза, че след коликите щяло да почне да спи бебчето?!?!
Ха-ха!  Joy
Може, но за кратък период.

Моето преди спеше далеч повече.
Сега има "песни" и "танци" по 3 часа през ноща - наричат се "никнене на зъбки"..... Mr. Green Laughing

# 66
  • Мнения: 1 632
Ако те боли нещо много,и ти ревеш зверски,а всички се правят,че не те забелязват те подминават,ти как ще се почустваш?Когато бях първескиня приложих този метод,да оставя детето да реве 2 часа,после беше още по трудно да я преспя.И до ден днешен съжалявам за този момент.

# 67
  • Мнения: 3 069

 Бърнард Шоу май беше казал че ако бебето ви е на 2 месеца е късно за възпитание вече, та се опитвам се да му създавам някакви навици от сега макар да е рано още да очаквам резултат. Понякога се изкушавам да постъпя като немците и да го занеса в съседната стая да си реве докато се упокои защото нито гушкане нито биберон оказват успокоителен ефект:)
Peace Според мен-това е правилният начин,макар да съм сигурна,че има доста майки,които не са привърженички на този метод.Даже ще кажат ще е жесток....въпрос на виждане.Но когато си сам в отглеждането на децата,къщата,съпруга...и нямаш помощ от баби...Аз и двете деца съм ги гледала от самото начало в отделни стаи и без преспиване.Не искам да кажа,че изобщо не съм ги взимала,напротив.Има случаи когато с часове съм ги гушкала (колики,температура,зъбки...),но когато всичко е спокойно в леглото.Мисля,че е по-лошо когато бързаш да приспиш детето -нервна и превъзбудена,знаейки,че след това имаш още куп задължения,а то не заспива... Twisted Evil Така и то се изнервя повече...Затова и то да е добре и ти да си спокоина...то да се наспи,а ти да се оправиш...а после да се радвате един на друг мисля,че това е начинът Peace

Не само, че ще кажа ДА, ЖЕСТОКО Е, но и е безотговорно!!!

Когато някой се е решил да има бебе, искал го е, родил го е, той трябва да жертва личното си спокойствие в името на детето!


Надявам се постинга на авторката да е породен от недоспиване и умора.....и да не си мисли, че само тя е уморена.Всички тук сме имали тези моменти.Търпеливо си гушкам детето, целувам го, нося го на ръце и по всякакъв начин му вдъхвам сигурност, дори и в моментите когато ми се е искало да се гръмна!
Винаги мисля първо за неговите нужди а не за моите!

# 68
  • Мнения: 24 467
Хората, които постъпват по гореописания начин, т.е. "като немците", го правят по- често не заради личното си спокойствие, а понеже считат, че могат и трябва да научат децата си на ред, дори и от тази възраст. Нито пък постъпващите по този начин бих нарекла "безотговорни" или каквото там си реши някой, тъй като техните мотиви всъщност произхождат именно от мисъл за детето /най- често/- дали не е по- добре за него самото да спи дълго и спокойно, а не да прекъсва нощния си сън неколкократно до 2-3 годишна възраст. Факт е, че поставянето на детето в друга стая и не скачането при всяко негово примъркване води до отказването му да се буди нощно време на няколко месечна възраст. Често нощните събуждания нямат нищо общо нито с изпитването на болка, нито с изпитването на глад или жажда. Просто детето не си е създало съответните навици, а за последните родителите могат да допринесат значително.
Аз лично не приех за себе си това "немско" възпитание и при двете си деца, но не защото съм по- отговорна или добра майка, а именно поради желанието си да не нарушавам личното си спокойствие- то се нарушава много по- сериозно при мен, когато чувам, че бебокът плаче, та не мога да издържам и скачам при всеки негов вик /което не намирам за положително, нито за мен, нито за детето, но го правя, обясних вече защо/.
Просто хората имат различни виждания по този въпрос- от кога може и кога следва да се "възпитава" едно дете. Няма меродавен постулат по въпроса, който да бъде еднакво валиден и еднакво приеман от всички.

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 10:29 от Judy

# 69
  • Мнения: 4 621
Яна е научена да заспива сама, в нейното си легло, в нейната си стая. Никога не съм я преспивала, оставяла светнати лампи и подобни неща. Сега като по голяма сама си взила в леглото казва ми да я завия и  израза "чао мамо лека нощ" Hug

# 70
  • Варна
  • Мнения: 506
Моята дъщеря като стана на 2 месеца започна да спи по 8-9 часа без прекъсване. САМА си го направи и аз, разбира се, бях доволна. Но от скоро, май покрай наближаването на зъбките, отново започна да се буди към 3-4. Аз и давам да суче и обикновено заспива пак. Не и говоря, не светвам лампата.
И според мен сте много малки за нощен сън. А за плача - мога само да съчувствам, някои деца просто са такива. Гушкай, люшкай и стискай зъби - все ще отмине Hug

# 71
  • София
  • Мнения: 932

 Бърнард Шоу май беше казал че ако бебето ви е на 2 месеца е късно за възпитание вече, та се опитвам се да му създавам някакви навици от сега макар да е рано още да очаквам резултат. Понякога се изкушавам да постъпя като немците и да го занеса в съседната стая да си реве докато се упокои защото нито гушкане нито биберон оказват успокоителен ефект:)
Peace Според мен-това е правилният начин,макар да съм сигурна,че има доста майки,които не са привърженички на този метод.Даже ще кажат ще е жесток....въпрос на виждане.Но когато си сам в отглеждането на децата,къщата,съпруга...и нямаш помощ от баби...Аз и двете деца съм ги гледала от самото начало в отделни стаи и без преспиване.Не искам да кажа,че изобщо не съм ги взимала,напротив.Има случаи когато с часове съм ги гушкала (колики,температура,зъбки...),но когато всичко е спокойно в леглото.Мисля,че е по-лошо когато бързаш да приспиш детето -нервна и превъзбудена,знаейки,че след това имаш още куп задължения,а то не заспива... Twisted Evil Така и то се изнервя повече...Затова и то да е добре и ти да си спокоина...то да се наспи,а ти да се оправиш...а после да се радвате един на друг мисля,че това е начинът Peace
Нямаме помощ от абсолютно никой,само аз и мъжът ми си я гледаме, а мъжът ми е по цял ден на работа, връща се скапан и въпреки това никога до сега за близо 3 месеца не съм оставяла бебка сама. Когато реве гушкам, дори когато не спира да реве и при гушкане, а тя има ужасно силен рев, не спирам да гушкам.
За мен едно бебче не плаче без причина-винаги има причина независимо болка ли е, преумора ли, то има нужда от мама, а не от самота, поне лично за мен е така.
Да остявиш дете да плаче само с часове за мен е нечовешко.

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 12:46 от nellyani

# 72
  • Мнения: 5 362
Може би съм от щастливите майки, на които не им се е налагало да правят нещо специално, за да приспиват децата си. От новороден заспива сам в леглото си. Като навърши един месец, спря отведнъж да се буди за нощното хранене. Не се е налагало да се намесвам по никакъв начин в режима му на спане. Но, макар и да не съм се сблъсквала с такъв проблем, и аз съм на мнение, че:

неоснователен плач при бебе на 24 дни? не вярвам, че има такова нещо.
Напълно съм съгласна с Пуполино Peace
И аз не мога да се оплача в това отношение от Калина.
Но не мога и с Б.Шоу да се съглася.Не бих оставила 30 дневно бебе да се съдира от рев,за да го приуча на режим Rolling Eyes

# 73
  • София
  • Мнения: 1 230
Имам особеното чувство, че не Бърнард Шоу е казал подобна глупост, а някоя глупак,  който за по-голяма тежест на думите си е използвал неговото име. Със същият успех е можел да използва и Стивън Кинг например.

# 74
  • Мнения: 23 062
Гледах синът си според потребностите му,пък и педиатрите така ме съветваха.Да тежко беше недоспиването,но все пак децата растат и това няма да продължи вечно.Обратно на тукашното мислене,педиатрите в Испания не дават вода на бебетата,казват да се храни на поискване,тоест нощем също.Препоръчвах захранване минимум след 4м,най-добре след 6-ти и не дават сокове.Отгледах така детето си и съм много доволна.За мен да оставиш бебе да реве с часове е инквизиция,както за детето,така и за родителя.

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 14:21 от ДесиХ2

# 75
  • София
  • Мнения: 5 780
Синът ми все още се буди по 100 пъти нощем, приспиването - на ръце. Не го правя, защото съм зомби, което няма нужда от сън, но просто не мога да го оставя да се нареве и да му мине.
Възпитание на 2м  newsm78
Чакам възрастта 2-3г  Tired А ако се решим след това на второ бебе и е със същия режим  ooooh!

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Ми и моето дете от родилното си плачеше и не спеше през нощта, и до сега - година и два месеца по-късно, си се буди по 100 пъти на нощ, като се събуди и вика мама, мама, а спи при мене. И през ум не ми е минавало да го уча на какъвто и да е нощен режим, то просто не става, майките, които са научили децата си, не че са ги научили, а просто децата са си били такива - по-спокойни през нощта, мисля аз. А от недоспиване не се умира - от както ми се е родил дребосъка, до сега, не ми се е събрал повече от 2 часа сън накуп, и повече от 4 -5 за нощ, но съм си още жива, и даже на работа ходя, та спокойно, с всичко се свиква, само не "учи" детето си на нищо, то ще те учи. Както един мой приятел ми каза /не знам откъде го е прочел/ - първите седем години ти си роб на детето си, вторите седем то ти е роб, и след това сте приятел. Ако се замисли човек, вижда, че наистина така трябва да се възпитава. Успех

# 77
  • Мнения: 4 430
моята свекърва е гледала децата си в отделна стая под режим .....да свикнат от малки на самостоятелност и сега като вижда как се гушкаме с бебка  и колко ни е хубаво казва  ooooh! лелееее какво съм пропуснала!доведи ми бебка да  и се порадвам...
Да ама сега е мой ред да съм мама и нищо няма да пропусна.И аз съм уморена но това има и добра страна- преди  бебка да стане на 4 м. аз си върнах предишните килограми Grinning за пръв път в живота си да съм готина без да се подлагам на кавито и да било диети Peace
И още майчинството,мили майчета е дадено да си гледате бебетата а не да спите и да домакинствате Peaceцял живот  ще го правите. Grinning
за протокола ;и аз кърмя нощем колкото пъти  бебка поиска .за малко да ми спре кърмата като послушах ''съвети на компетентни'' и се опитах да разредя нощното кърмене.добре че майчета от форума ме свалиха на земята навреме Embarassed
гледай си бебчо и се наслаждавай на всеки момент ,защото много бързо  расте Grinning

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
Нещо това с робуването не ми харесва. Това са крайности и сигурно пак някой мастит духовен учител, дето е нямал деца или не ги е гледал, го е измислил.
Робуваме само на пороците си.
Децата вече не се отглеждан за работна ръка в домашното стопанство или промишлеността. Оттам тръгва и това със седемте години робуване от страна на детето (7-14 г). Защото после, като стане на 14-15 г. се е смятало за вързрастен човек и са се женели. Така семейстовто се е лишавало от част от безправната, за подслон и храна работна ръка.

# 79
  • Мнения: 24 467
Според учителката на сина ми "робуването" на децата в тази възраст, между 7 и 14 години, се изразява в това да го карам да върши домашна работа според силите си и да си гледа уроците. Между другото класната му е много симпатична, поне за мен. Споделям напълно мнението й, че на тази вече възраст детето може и трябва да работи за себе си и да помага в къщи.
За малките деца, обаче, няма как да се получи. За това тази "сентенция" визира 7 и нагоре годишните.
Също така да съм "роб" на детето си до навършване на неговата 7 годишна възраст не следва да се възприема буквално. Това означава, според мен, че следва да му се посветиш и да поработиш здраво за него- за здравето му, за ВЪЗПИТАНИЕТО му, за научаването му на различни полезни за самото него неща. Това е много по- трудно от другото- да поемеш изцяло в своите ръце работите, които и то спокойно може да върши.

# 80
  • София
  • Мнения: 17 592
Бебчето ти се буди от болка. Ти спиш ли спокойно, когато те боли? Нима мислиш, че ще го "възпиташ" - би следвало да означава да го научиш на нещо хубаво и полезно, не да го измъчваш без нужда - като го оставиш само в бебешкото му нещастие? Всъщност, на какво друго ще го научиш, освен, че е попаднало в един лош свят, където никой не иска да помогне - или поне да стопли / съчувства на едно бебенце... Редувайте се с таткото да го тешите, измисли нещо, но не го гони толкова мъничко... Sad

За протокола, моят син си спи в своята стая сам. Но когато имаше колики и го болеше, си го гушех в хола на дивана... Наливах се с тонове кафета, пропуших, въпреки, че бях спряла цигарите преди да забременея. Пък и как точно си представяш, че ще издържиш на тъжните му вопли от другата стая, без да отидеш при бебче? То за това природата се е погрижила... Все някога болките ще спрат.

# 81
Zavisi s kakvo go hrani6. Nie se hranim s izkustvena hrana ot samoto na4alo (ne sam probvala da karmya). Nezavisimo kakvi mnenia sa6testvuvat po vaprosa za i protiv karmeneto, az smyatam 4e izkustvenata hrana ima edin neosporim plius - vinagi e ednakvo hranitelna, vinagi sadarja ednakvi sastavki, i vinagi znae6 kolko to4no e izyalo deteto. Zatova na nas ni be6e po-lesno da sazdadem rejim. Ot denya v koito se pribrahme ot bolnicata vka6ti...minaha parvo 2 bezsanni denono6tia - rev, krivene, panika. Sled tova az re6ih 4e taka e absurdno da prodaljava, predstoe6e mi skoro da se varna na rabota, i znaeh 4e tryabva da sazdam rejim (ako e vazmojno). Okaza se vazmojno, za dve denono6tia uspyah da sazdam slednia rejim: hranya go v 6:30sutrinta, posle v 10h, posle v 13:20, posle v 14:45, v 20:10, i v 23:35 (toest 6 pati na vseki 3 4asa i polovina priblizitelno). Ve4er predi poslednoto hranene gledam hubavo da go razsanya za da pooglanee pove4ko i da izyade pove4e mililitri hrana. Sabujdam go o6te v 23h, igraem si malko, govorya u, sabli4am go, minavame procedurata s banyata i posle toi yade dosta. Do 0h e v legloto, spi neprobudno do 5h pone. POnyakoga se sabujda daje s men s 4asovnika v 6h. E, po nyakoe vreme na no6tta moje da prohanka, ili daje da se razpla4e ot koliki, davam kapki i zaspiva pak spokoino. Za rejima imai predvid 4e e mnoooogo vajno da yade ravnomerno, ina4e rejim ne moje da ima. A i e vajno koga aka. Ako e akal toku 6to, ogladnyava pove4e, sledovatelnoi yade pove4e, i posle spi po-spokoino po-dalgo vreme. Ako ne e akal ot cyal den, se napalva s mnogo malko hrana, i posle se sabujda po-rano ot opredelenia 4as. No s uporitost moje da se sazdade rejim... Bez razbira se da ostavya6 deteto si da se kasa ot pla4. Kogato moyat reve6e v na4aloto predi da svikne 4e prez no6tta ne se reve, go vzimah na legloto mejdu nas s maja mi, govoreh mu, darjah racete si dopryani do nego, davah mu biberon4eto, i mu puskah pee6tata igra4ka... Stava, toi mal4i 5 minuti za6toto se e unesal, posle puska biberonat, pak se razplakva, pak mu go davam, i taka...Dokato doide 4asa za hrana. Za sedmica maximum si svikna. Sega sme to4no na mesec i dva dni, az rabotya na palno rabotno vreme, sutrin stavam v 6h, izvaryavam 6i6eta, pravya hrana, smenyam go, hranya go i go 4akam da zaspi. POsle se prigotvyam i otivam na rabota. Raz4itam na maika mi samo za hraneneto v 10h sutrinta i tova v 16:45, az v obednata po4ivka se pribiram i go hranya, posle ve4ernite dve hraneneta i banyata pak sa moe zadaljenie. I se 4uvstvame dobre vka6ti, toi si svikna, ne pla4e, spokoen e (s izkliu4enie na poslednite 10tina minuti predi hranene kogato ve4e se iznervya) i vsi4ki imame vreme za vsi4ko. Moeto mneneie e 4e na deteto mu se sazdava rejim takav 4e to da privikne s navicite na semeistvoto, a ne cyaloto semeistvo da se saobrazyava edinstveno i samo s deteto... Ne sam egoistka, obi4am sina si, no ne sam zabravila za sebe si, nito za nujdite na maja si. Iska mi se vsi4ko da e balansirano, i mislya 4e zasega uspyavam.

# 82
  • Мнения: 24 467
Интересно е това, което си писала, но го изчетох с много зор. Нямаш ли възможност за кирилизация?
Трябва да се установи причината за плача, разбира се и за честите събуждания. Но те след 3-4 месеца най- често не са свързани с колики и глад. Моят бебок нямаше колики, пиеше си млекце някой и друг месец, но започна да се буди и определено не искаше нито мляко, нито вода. Че не е изпитвал болки съм повече от убедена- нито е плакал, нито е изразявал по друг начин чувство на дискомфорт. Просто си имаше навика да се буди, който навик /лош, според мен/ се преустанови с преместването му в детската стая.
На приятелка детето, вече едногодишно, се буди в точно определен час и търси баща си да си играят. Ами човекът работи, на смени при това. Определено това следва да се прекрати.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2007, 09:21 от Judy

# 83
  • Мнения: 108
Последните два поста бяха доста интересни. Мисълта ми да оставя бебето да се нареве се дължеше на наблюдението, че взимането на ръце и гушкането никак не му действаха успокояващо, продължаваше да си реве, действаше безотказно само звука на прахосмукачката. Така или иначе започнахме да му даваме еспумизан и зехтин преди хранене и коликите спряха сега плаче само за хранене в 3 и в 6 сутринта - ставам и го храня, понякога просто се буди, оставям го сам да се успокои ако само мрънка. За сега ще изчакам да видя дали няма сам да разреди нощните си хранения. И със сигурност няма да го оставя да яде нощем до 2 годишна възраст, най-малкото е вредно и за стомаха и за зъбите и за съня му. Не смятам че родителите трябва да робуват на децата си, така се стига  до синове живеещи и на 35 години с мама.

# 84
  • София
  • Мнения: 622
Мда интересни бяха последните постинги. Кипърката, радвам се, че си намерила равновесието в семейството, аз също съм го намерила, но с коренно различно поведение към детето си. Въпрос на приоритети и нужди  Peace Толерирам всякакъв начин на мислене, но бих си позволила да те посъветвам да не приемаш толкова прескриптивно ежедневната си програма около грижите за детенцето  Hug
А междудругото досега не бях чувала за този неоспорим (изключително субективно погледнато) плюс на АМ  Joy

# 85
  • Мнения: 46 551
pipilotata, децата, които ядат до 2 години са изключение и няма никаква връзка с това дали са хранени през нощта или са оставяни да реват гладни. Дете на няколко месеца, което се буди нощем го прави не от каприз, а защото коремчето му може да събере такова количество храна, което да го засити за 3 часа, майката може да си каже, че иска да почива от 21 ч. до 6 ч. сутринта, но на бебето няма как да  му обясниш, освен да го оставиш да се гърчи от глад.

# 86
  • Мнения: 230
Бърнард Шоу да се застреля #2gunfire. Най-вероятно го е казал на шега. Ако го е мислил сериозно - да се застреля #2gunfire.
Аз съм твърд привърженик на гушкането, люшкането, приспиването на ръце или както бебето покаже, че иска. Подкрепят ме д-р Фицхю Додсън  - "Изкуството да бъдеш родител", д-р Сиърс (за съжаление при преинстала си затрих неговата книга та не мога да цитирам заглавието) и моето усещане за взаимоотношенията мама-бебе.
За съжаление Влади имаше "дълги" колики - до средата на 4-тия месец. А никненето на зъбите му е болезнено с температури и мазилата не помагат, та когато никне зъб се става по "сто пъти на нощ". Иначе когато няма здравостловно неразположение се буди само за кърмене по два-три пъти на нощ.

# 87
  • Мнения: 114
Знам че има много такива теми, но все пак ако искате споделете отново, кога бебето ви започна да спи през ноща, как го приспивате вечер и какви стъпки предприехте за да го свикнете да заспива и спи спокойно през ноща?
Моето е много малко още и заспива към 10 вечерта обикновенно, но се буди няколко пъти през ноща, за да яде и заради колики седи по 3 часа будно понякога и плаче. Бърнард Шоу май беше казал че ако бебето ви е на 2 месеца е късно за възпитание вече, та се опитвам се да му създавам някакви навици от сега макар да е рано още да очаквам резултат. Понякога се изкушавам да постъпя като немците и да го занеса в съседната стая да си реве докато се упокои защото нито гушкане нито биберон оказват успокоителен ефект а аз припадам от умора. Та за това ще се радвам да споделите опит, особенно ако е окуражаващ:)
толкова сте мънички още, тепърва ще градите навици, гушкайте се защото бебчетата растат неусетно и бързо. Когато отминат коликите опитай да я оставяш да заспи - аз така направих : давам бибка и и пожлавамладки сънища  Hug с тих и спокоен сън.
Напоследък нещо магията взе да се проваля  Rolling Eyes , нещо лесно взехме да се превъзбуждаме че да видим

# 88
Момичета , чета и не вярвам на очите си как може да има майки които хранят нощем децата си до навършването на 1 или пък 2 години?Нощното хранене се препоръчва да се спре още в 3 мес , но ако бебчо е гладен и се буди до 6 мес най-много.Не мисля че е правилно да се храни нощем до такава възраст.Моята бебка спря да се буди за нощно хранене към края на 2 мес самичка , но сега се буди по 100 пъти на вечер незнайно защо - може би от зъбките , който все още чакаме newsm78

# 89
  • Мнения: 1 701
Калина спря да се буди около 4-тия си мес., но това е индивидуално за всяко дете.

# 90
  • Мнения: 8 999
Моите деца бяха два поспаливи ангела. От първия им ден вкъщи си заспиваха сами в леглата, на загасена лампа и затворена врата на стаята им. Не помня кога отпадна нощното хранете /около 3тия месец/, но, въпреки че синът ми имаше колики, не се будеше, а само помрънкваше нощем. От началото на 7мия месец и двамата минаха на 4кратно хранене и спяха по 12 часа без да се будят.
Никога не съм ги люшкала, не съм им баяла, а в стаята им нощем съм влизала само ако положението стане нетърпимо /ако заплачат неудържимо/.
Спяха много и през деня - почти до годинка имаха предиобеден сън около час-час и половина, а следобят откарваха по 2-3 часа.
Можех да отгледам още 100 такива, ама късно започнах и нямаше време.

# 91
  • Мнения: 2 172
Моето дете откакто мина само на изкуствено хранене си спи от 21:00 до 09:00 сутринта.Има случаи когато се буди в 00:00, но никога и през нощта въпреки,че е много мъничко.За съжаление вече не се кърмим,защото тръгнах на очни занятия и кърмата ми намаля,а и бебка не иска да суче ако струята "не пръска".Тогава се будеше нощем,но само мъничко сукваше и пак заспиваше.Засега си спи нормално нощем,да се надявам,че ще продължава да е така и занапред  Praynig

# 92
  • Мнения: 24 467
Момичета , чета и не вярвам на очите си как може да има майки които хранят нощем децата си до навършването на 1 или пък 2 години?Нощното хранене се препоръчва да се спре още в 3 мес , но ако бебчо е гладен и се буди до 6 мес най-много.Не мисля че е правилно да се храни нощем до такава възраст.Моята бебка спря да се буди за нощно хранене към края на 2 мес самичка , но сега се буди по 100 пъти на вечер незнайно защо - може би от зъбките , който все още чакаме newsm78

Защото имаш опит само с едно дете и вероятно не си говорила с много майки, с различни деца. От личен опит ще ти кажа, че моите две родни деца, с двама еднакви родители са коренно различни в това отношение- едното си се будеше до година и горница и ако не му дадеш мляко ревеше бясно, докара си пъпна херния от нощен рев още първия месец. Другото спря да се буди 2-3 месец за мляко, пи вода малко време, след което съвсем притихна през нощта. И двете обаче са живи и здрави, нито будещото се е пострадало по някакъв начин, нито небудещото се.
Колкото до теориите- кое нещо на каква възраст следвало да се направи при бебетата /пък и не само/ трябва да ти кажа, че по всеки въпрос, свързан с хранене, сън, повиване, гърнета, възпитание и т.н. съществуват взаимоизключващи се такива, подкрепени еднакво с логични доводи, базиращи се на "проведени опити", звучащи еднакво научно, правилно и логично.  Laughing

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Не искам да те разочаровам, но като цяло децата започват да спят по цяла нощ и спокойно м/у 2 и 3 годишна възраст  Wink
ГЛУПОСТИ!!!Всяко дете е индивидуално и не може да се сравнява с друго.Моя син от момента в който се прибрахме от родилния дом,до ден днешен спи непробудно по цяла нощ.Е,случва се да се събуди,но му давам вода и пак заспива. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт