За заплатите на учителите и стачката

  • 35 472
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 343
На мен ми е странно, че мнението на родителя за учителя се формира от заплатата, която последният получава??
Имаш други наблюдения ли?
Странно е изобщо да си формираш мнение за когото и да било на база на заплатата, която получава.

Но е факт.

А старата жилетчица на учителката, за която някой беше писал с умиление, вече не е достоен за уважение признак на здрави пролетарски устои, а повод за подигравки. Но ССФ естествено възпитава децата си да не обръщат внимание на материалното като критерий за успех в живота, а да се вълнуват само от духовната страна на нещата. Нали? Mr. Green

# 121
  • Мнения: 3 116
Стачка доколкото си спомням имаше в края на миналата учебна година, както учителите заплашваха с нулиране на учебната година и също така че абитуриентите няма да си получат дипломите навреме за да кандидатстват в университетите. Грозно, сега пак грозно.

Аз съм за диференцирано заплащане на учителите. Против съм за еднакво увеличение на заплатите на всички. Който може получава, който не може не получава. В училищата има малко наистина стойностни учители, малко абсолютни некадърници със сгрешена професия (например учителката ми по рисуване бивша ватманка) и повече на средно ниво, които трябва да вървят нагоре. А тези от средното ниво биха вървяли нагоре ако видят че можещите им колеги взимат повече пари.

Иначе, 100% увеличение на заплатата искам и аз. Защо на тях може, на мен да не може  newsm78 И всеки би реагирал по същия начин  Thinking

# 122
  • София
  • Мнения: 2 840
За съжаление, и аз съм се сблъсквала с този проблем. Не мога да пиша конкретни ситуации, защото са конфиденциални. Но моите наблюдения са, че много по-лесно можеш да дариш на едно училище 100-200 000 лв за дограма, отколкото да сключиш какъвто и да е договор за сътрудничество и подобряване на учебния процес (по-нова техника, съвременни технологии, професионалисти и т.н.).  Това е и една от причините много от интересните предмети да се водят от лаици, завършили по един двуседмичен курс през лятната ваканция.

Досега и аз не съм чувала за опит на работодател да търси средства за по-високо заплащане на кадрите си, вместо за битови проблеми.

# 123
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
А старата жилетчица на учителката, за която някой беше писал с умиление, вече не е достоен за уважение признак на здрави пролетарски устои, а повод за подигравки. Но ССФ естествено възпитава децата си да не обръщат внимание на материалното като критерий за успех в живота, а да се вълнуват само от духовната страна на нещата. Нали? Mr. Green
Слез от метлата. По дрехите посрещат, по ума изпращат. Слава Богу, все още за мен не са стойностни хората, които взимат много пари и се обличат фЬешън, а си формирам мнението заради самите тях като човеци.

# 124
  • Мнения: 189
Не желая да влизам в спор. Peace

В интерес на истината и моята класна в гимназията сменяше две жилетки 4 години, но това по никакъв начин не е повлияло на моето отношение към нея, тя се раздаваше за нас. Имахме учителка, чието семейство се занимаваше с частен бизнес и сменяше тоалетчетата всеки ден; и тя ни научи на доста неща. Не съм възприемала едната по-добре от другата, защото ми гали окото повече.

# 125
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
В интерес на истината и моята класна в гимназията сменяше две жилетки 4 години, но това по никакъв начин не е повлияло на моето отношение към нея, тя се раздаваше за нас. Имахме учителка, чието семейство се занимаваше с частен бизнес и сменяше тоалетчетата всеки ден; и тя ни научи на доста неща. Не съм възприемала едната по-добре от другата, защото ми гали окото повече.
Ъм, като че сме учили на едно място, като те чета Grinning

# 126
  • Мнения: 189
В интерес на истината и моята класна в гимназията сменяше две жилетки 4 години, но това по никакъв начин не е повлияло на моето отношение към нея, тя се раздаваше за нас. Имахме учителка, чието семейство се занимаваше с частен бизнес и сменяше тоалетчетата всеки ден; и тя ни научи на доста неща. Не съм възприемала едната по-добре от другата, защото ми гали окото повече.
Ъм, като че сме учили на едно място, като те чета Grinning

Не сме, но това е показателно, че стойностни учители има навсякъде.

# 127
  • Мнения: 674
По принцип че заплатите не са им големи е ясно но не са и малки да не кажа че са големи с оглед на работата която вършат.
Моя много добра приятелка е доцент и взема 500 лв и не се оплаква а гледа как може да изкара нещо допълнително.
А за да стане доцент е написала 3 книги над 30 научни разработки още поне 50 статии и въобще не се противи и не оплаква съдбата си.
А учителите въобще не си вършат работата работят по 2.30 ч. на ден или иначе казано за 7.60 лв на час или 19 лв. на ден е не са малко за нищо работа.
И аз уважавам отдадените на професията и децата учители-поклон но има много мързеливци които само се вясват в училище за половин час лятото 3 месеца са в отпуска гледат само да приберат някой рушвет и частен урок .... #2gunfire #Cussing out #Cussing out и най накрая за това че цял месец са си клатили краката вземат 350 лв чисто.
Айде стига с техните капризи!!!

# 128
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
.... ,,,,, !! ?

Марианкаа, тези препинателни знаци изпаднаха от постинга ти, да ги давам допълнително. Grinning

# 129
  • Мнения: 6 999
Ти някога била ли си на учителско място?
Щото аз за една практика разбрах, че хич не е толкова лесно да работиш по 3 часа на ден и после вкъщи да подготвяш...И да се разправяш с дечица, които най-нагло пляскат карти в час и слушат МП3 плейър. ВАШИТЕ ДЕЧИЦА.
И отпуската НЕ Е 3 месеца.
Няма продължавам, че тая тема ми вдига  нервите.
И не е лесно да напишеш разработки и статии, за да станеш доцент или професор. Но е много лесно да крещиш и мяташ удивителни по форуми, без да знаеш за какво става въпрос.

# 130
  • София
  • Мнения: 2 840
На мен ми е странно, че мнението на родителя за учителя се формира от заплатата, която последният получава??
Имаш други наблюдения ли?
Странно е изобщо да си формираш мнение за когото и да било на база на заплатата, която получава.

Но е факт.

А старата жилетчица на учителката, за която някой беше писал с умиление, вече не е достоен за уважение признак на здрави пролетарски устои, а повод за подигравки. Но ССФ естествено възпитава децата си да не обръщат внимание на материалното като критерий за успех в живота, а да се вълнуват само от духовната страна на нещата. Нали? Mr. Green

Абе, хора, като завършвах университета, последната година работих като учителка по литература в наистина елитна столична гимназия.Никой не ми е знаел средствата, обаче аз тогава осъзнах какво е отношението на заможния българин към учителите.
На родителска среща една майка/известна личност/ се появи с кучето си.
Вероятно фактът, че не бях с жилетчица пети сезон й попречи да ми го даде и да й го подържа, докато спре с телефонните си разговори.

Колкото и тъпо да звучи, изведнъж ми стана срамно,че съм там, на мястото на учителя.А бях завършваща студентка, с огромно удоволствие работех с ученици, бяха ми близки.
И сега се замислям, имайки предвид, че месечните ми харчове надвишават годишната заплата на един учител, как ли ще се държа аз като бъдеща майка - там, от другата страна.
Не се задържах в училище не заради ниското заплащане, в моя случай това нямаше значение просто, а именно заради безобразно неадекватното отношение на хората към тази професия.
Много съжалявам, но някак си желанието ми да споделя с учениците своя възторг от литературата изчезна, при положение, че трябваше да се идентифицирам с образа на "некадърна да върши някаква друга работа".

Така че - ей това е положението.
Дори хора, които не им е до парите, пак няма да работят като учители и действително скоро в родното ни училище ще има само озлобени комплексари.

# 131
  • Мнения: 6 999
Клонка, точно това имах аз предвид с най-първото си изказване по темата  Rolling Eyes

# 132
  • Мнения: 6 167
Ти някога била ли си на учителско място?
Щото аз за една практика разбрах, че хич не е толкова лесно да работиш по 3 часа на ден и после вкъщи да подготвяш...И да се разправяш с дечица, които най-нагло пляскат карти в час и слушат МП3 плейър. ВАШИТЕ ДЕЧИЦА.


в кое училище си била на практика? в кой клас?
и защо не си овладяла слушането на мп3 плеър и играта на карти!?
мислиш, че с такива примери ще ни убедиш, колко е трудна професията? не, просто ме убеждаваш, че не можеш да се справиш. а за това пари не виждам защо трявба да се дават.
и в моя клас имаше пишлемета, но бързо им минаваха лиготиите след намесата на тоя зад катедрата.

# 133
  • София
  • Мнения: 2 840
Клонка, точно това имах аз предвид с най-първото си изказване по темата  Rolling Eyes

Е, да, ама много малко хора схващат проблема от този ъгъл.
Всички се хващат за това как учителите били некадърни и нищо не правели, пък и пари искат отгоре на това.

Е, няма качествен труд, който да е ниско платен, а за да има качество, трябва да бъде атрактивна една позиция, за да има конкуренция.
Много е простичко.

# 134
  • Мнения: 6 999
Защото филолозите имаме само 15 часа практика.
Аз лично ги овладях, но имах колежки, които не успяха. Rolling Eyes
И не е въпросът да ги овладея. Въпросът е да си ги възпитате в уважение към учителя и че такива неща не се правят в час.

Общи условия

Активация на акаунт