За заплатите на учителите и стачката

  • 35 470
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 4 586
Аз виждам. Ако доскоро си бил ученик и те е мързяло да си подготвиш уроците. Сега ти се е паднало.

# 391
  • Мнения: 24 467
Определено не става въпрос за "завист", аз съм дала съображенията си вече, те нямат нищо общо с това, нито пък с подготовката на учителите, с качеството им на работа /от учител до учител- Балкан разлика, дето се вика/, нито със системата, като цяло.
Боже, каква завист и за какво- за натовареното и изнервено ежедневие?! Или да сравнявам това, което получават те с това, което аз нося в къщи?! Ама то е несравнимо въобще.
Моите мотиви са, че стачката, така, както е организирана в настоящия момент, без предвиден фонд за обезщетение на ефективно стачкуващите и със завишените от страна на синдикатите нереални и неизпълними искания на 100% увеличение е кауза пердута. Останалите ми мотиви не са чак толкова съществени. Слабата организация сама по себе си настройва обществото срещу учителското съсловие и това е напълно нормално. Не мога да се съглася, че една шивачка ще си пусне неплатен отпуск за незнайно колко време, за да си гледа първокласниците у дома. Нито че същата ще се замисли по въпроса за реалната вина и отговорност за това положение. Първосигналната й реакция винаги ще бъде от типа на :"Ох, аман от тези даскали, като не са съгласни да дойдат да бачкат по машините."- и това е реалността, такава, каквато аз я срещам всеки ден. И ако не е шивачка, то ще бъде кварталната продавачка, сервитьорка, кроячка и т.н.
Wolf, аз обичам да уча и го правя и до ден днешен. Като ученичка обожавах определени предмети, още са ми слабост. Това също няма нищо общо с отношението ми към стачката.
За трети път питам- кой и кога изчисли, че средната УЧИТЕЛСКА заплата е 250.00 лв. и че тази сума не е валидна за целия персонал, включващ непедагогическите кадри? Ако реалната средна учителска заплата сега е 350.00-400.00 лв. от къде мислите реално, че сега, през септември, от бюджета ще бъдат заделени по 800.00 лв. средно, ако приемем сериозно искане за 100% увеличение?

# 392
  • Мнения: 4 380
Определено не става въпрос за "завист", аз съм дала съображенията си вече, те нямат нищо общо с това, нито пък с подготовката на учителите, с качеството им на работа /от учител до учител- Балкан разлика, дето се вика/, нито със системата, като цяло.
Боже, каква завист и за какво- за натовареното и изнервено ежедневие?! Или да сравнявам това, което получават те с това, което аз нося в къщи?! Ама то е несравнимо въобще.
Моите мотиви са, че стачката, така, както е организирана в настоящия момент, без предвиден фонд за обезщетение на ефективно стачкуващите и със завишените от страна на синдикатите нереални и неизпълними искания на 100% увеличение е кауза пердута. Останалите ми мотиви не са чак толкова съществени. Слабата организация сама по себе си настройва обществото срещу учителското съсловие и това е напълно нормално. Не мога да се съглася, че една шивачка ще си пусне неплатен отпуск за незнайно колко време, за да си гледа първокласниците у дома. Нито че същата ще се замисли по въпроса за реалната вина и отговорност за това положение. Първосигналната й реакция винаги ще бъде от типа на :"Ох, аман от тези даскали, като не са съгласни да дойдат да бачкат по машините."- и това е реалността, такава, каквато аз я срещам всеки ден. И ако не е шивачка, то ще бъде кварталната продавачка, сервитьорка, кроячка и т.н.
Wolf, аз обичам да уча и го правя и до ден днешен. Като ученичка обожавах определени предмети, още са ми слабост. Това също няма нищо общо с отношението ми към стачката.
За трети път питам- кой и кога изчисли, че средната УЧИТЕЛСКА заплата е 250.00 лв. и че тази сума не е валидна за целия персонал, включващ непедагогическите кадри? Ако реалната средна учителска заплата сега е 350.00-400.00 лв. от къде мислите реално, че сега, през септември, от бюджета ще бъдат заделени по 800.00 лв. средно, ако приемем сериозно искане за 100% увеличение?

Аз с доводите ти съм сного съгласна. Нямам много възможност да следя новините и не знам подробности по организацията, но съм категорически против такива неща да се провеждат неграмотно и с изисквания за нереални неща. Някъде писах по темата че държавата се изнудва за отпускане на пари само по цивилизован начин.
Колкото до заплатите аз чух току-що от учител с 35 год. стаж и в помощно училище което би увеличило още допълнително, сума от 330 лв.

# 393
  • Мнения: 24 467
За мен това е причината, да не подкрепя стачката. Не че съм против учителите да си получат това, което наистина заслужават. Нито пък някъде съм казала, че заплатите им са достатъчни. Не видях и някой да го е писал, освен ако не съм пропуснала нещо.
Съгласна съм с мнението на една от учителките, че синдикатите са опорочили претенциите им и "вместо да са изписали вежди, са изболи очи".

# 394
  • Мнения: 3 116
Ксения, ти не живееш в България доколкото разбрах и детето ти не учи в българско училище. Аз вече споменах разликата между системите на средно образование. Канадската система (съпруга ми е учил в Канада) те учи да мислиш, българската не. Освен това от новините по телевизията не можеш да направиш реална преценка за ситуацията тук, просто защото нямаш почти никаква информация.
Спомена думичката "библиотека". Половината българчета не знаят какво означава тази дума защото в повечето училища библиотеки няма. А ако има има 2 кашона със стари оръфани книги отпреди 20-30 години и това е, просто един-два рафта с книги. Била съм и в библиотеката в Американския Университет. Огромни рафтове с книги, компютри с книги и интернет, маси и столове на които можеш да седнеш да работиш. Само че за средното българско училище, че и университет това е мисия невъзможна.

Така че, просто преценката ти е грешна  Thinking

Иначе, радвам се за дъщеря ти, надявам се моето дете един ден също да учи при такива условия  Hug

# 395
  • Мнения: 4 380
Ксения, ти не живееш в България доколкото разбрах и детето ти не учи в българско училище. Аз вече споменах разликата между системите на средно образование. Канадската система (съпруга ми е учил в Канада) те учи да мислиш, българската не. Освен това от новините по телевизията не можеш да направиш реална преценка за ситуацията тук, просто защото нямаш почти никаква информация.
Спомена думичката "библиотека". Половината българчета не знаят какво означава тази дума защото в повечето училища библиотеки няма. А ако има има 2 кашона със стари оръфани книги отпреди 20-30 години и това е, просто един-два рафта с книги. Била съм и в библиотеката в Американския Университет. Огромни рафтове с книги, компютри с книги и интернет, маси и столове на които можеш да седнеш да работиш. Само че за средното българско училище, че и университет това е мисия невъзможна.

Така че, просто преценката ти е грешна  Thinking

Иначе, радвам се за дъщеря ти, надявам се моето дете един ден също да учи при такива условия  Hug

Е, сега, макар и да имат библиотека в училище, нали не мислиш, че може да се сравнява с университетска. Между другото, имам компютърен достъп до университетската.

Дъщеря ми ходи в обикновенната градска библиотека като най-заредена и там се засичат със съучениците.

# 396
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 420
С риск да бъда охулена :

Нямало пари за увеличаване на заплати ? А за така нареченото " топло мляко " ? Айде холан - и моето дете беше малко и порастна , без да е получавал топло мляко и безплатна закуска . Да не говорим , че искат безплатни учебници до 7 клас ? И от къде ще дойдат парите ? И как аз съм могла да му купувам учебниците от 2 клас досега . Да не мислите , че тогава времената са били други . И недейте им гледа отпуските - ако няма пари , каква ти е файдата от почивката . или ще ходят да продават домати и някой техен ученик да им дава заплатата

# 397
  • Мнения: 3 116
Уфф, положението с градската библиотека е подобно, сестра ми ходеше в нея почти всеки ден Sad Да не говорим, че пътя до нея е час-час и половина, плаща се такса (не беше малка)  и т.н.

За мен библиотека трябва да има във всяко училище и то светла, просторна библиотека с нови издания, с един-два компютъра, но май никой не мисли за това.

Сори за ОФФ.

Росик, не мисля че изказването ти е адекватно  newsm78

# 398
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 420
И защо ?
Заради " топлото мляко " или " безплатните учебници " ?

# 399
  • Мнения: 3 116
И заради двете Sad

Готова си да им вземеш на децата млякото за 50 стотинки на ден, за да се вдигнат заплатите на всички с 100%. Аз пък като данъкоплатец не виждам защо това трябва да стане.

За учебниците, знам колко струва комплект учебници и знам колко много родители не мога да си ги позволят и как събират пари и ги купуват един по един в продължение на няколко месеца. Само да кажа, че учебниците на запад не се купуват. Осигуряват се от училището.

Не може от един да вземем и да дадем на друг и то да вземете точно от децата за които трябва да се грижите, е това нормално ли е ? Аз лично не бих поверила детето си на учител който разсъждава така  Naughty

# 400
  • Мнения: 24 467
Млякото няма много общо със заплатите. То, до колкото знам, се дава въз основа на програма и пари, които не са с бюджетен произход.
Също не съм съгласна да се вземе от децата. По- добре е да се потърсят други източници. Единият го посочих- премахване на никому ненужните селски училища, чиито възпитаници се броят на пръсти и които съвсем нормално могат с уреден транспорт да посещават едно нормално и добро градско училище, с квалифицирани преподаватели и не слети паралелки.

# 401
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 420
Не съм учител , а родител и данъкоплатец . Съгласна съм , че има родители , дето не могат да купят учебници , но и затова има социални програми . Както има праг за получаване на детски надбавки , така да има и за учебници . Попитайте също колко деца си изяждат дадените им закуски . Или вместо " топло " мляко им дават сокчета ?
И точно за това смятам , че се дават пари на фирми за тези закуски , после кой ги проверява ? Но като се каже за заплати за учителите и вече скачат всички ?

# 402
  • Мнения: 4 586
Аз с доводите ти съм сного съгласна. Нямам много възможност да следя новините и не знам подробности по организацията, но съм категорически против такива неща да се провеждат неграмотно и с изисквания за нереални неща. Някъде писах по темата че държавата се изнудва за отпускане на пари само по цивилизован начин.
Вече си забравила къде писа? Аз не съм. Темата вече я няма.
Ти говориш за цивилизовано искане по цивилизован начин.
Това е възможно при цивилизовано правителство в цивилизована държава.

# 403
Не подкрепям стачката на учителите.Нека уволнят всички ненормални, истерични и не можещи да преподават учители(които не са никак малко и не говоря наизуст, повярвайте ми) , да оставят само професионалистите, да назначат други такива квалифицирани и най-вече имащи подход към учениците пък да им направят заплатите 1000лв, нищо против.Но не мога да приема учител, който крещи, псува и обижда учениците,и най-вече не ги учи на нищо да вима толкова пари

# 404
  • Мнения: 2 673
Аз подкрепям стачката на учителите. Те са ми помогнали отчасти, за да съм това, което съм. Не съм учител, но им съчувствам, защото търпят недостатъците на една отвратителна ситуация, в която системата ги е поставила - и за парите, и чисто професионално..немогат да се изявят. Не им е позволено да използват ресурса, който притежават.
Има и даскали, за които професията не е призвание, и НЕ ОБИЧАТ да работят с деца - тях Бог да ги съди. Те заслужават да са безработни.

Общи условия

Активация на акаунт