A tavolaa.....è prontooooo! или Мами в Италия - 4аст 67

  • 18 247
  • 287
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 167
Линдита, тук не се употребява.
По-скоро ми е някакъв селски писък, възприемам го, като бе, ма и тн. от сорта.
Затова пък упортебяват по-дебилен възклик : "БО", за ' не знам"
звучи ми като " ба ли..."

# 16
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Lindita,обикновено се използва точно ,за да не повтаряш съществителното или както българското "нали",ако е в края на изречението. Peace




Именно, за това идеше ре4......но пък не съм сигурна 4е в Рим например се използва така...та затова попитах... Peace

# 17
  • Мнения: 764
Мда,тук обикновено накрая слагат "но?"

# 18
  • Мнения: 5 475
Тук има доста добър курс по италиански. Wink

http://www.locuta.com/classroom.html

# 19
  • Мнения: 359
Линдита това е нещо такова като в рекламата с Л.Литицето(?) мелио камбяре нье.Това ли имаш предвид?може би са местни даелекти.При нас е ьеье .
Лени възможно ли е да отидеш при твоят личен лекар и да искаш,настояваш, претендираш един деиоспитал.Така за бързо ще си направиш всички изследвания

# 20
  • Мнения: 5 475
Затова пък упортебяват по-дебилен възклик : "БО", за ' не знам"

 Laughing и при нас го използват  същото.  Wink

# 21
  • Мнения: 6 167
Към "БО" има наложено вето вкъщи. Извинявам се, но като от помощно училище.
Правеше ми силно впечатление при свекърва ми , като я питаш нещо и тя вдигне рамене и вежди и провлачи 'мннБО"  ooooh!

# 22
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Да, и мен ме дразни това дебилско 'бо'. Никога не бих ги употребила, освен това с нарастваща степен на дразнимост са ми ,'джусто?', след всяко изре4ение и 'асколта ми' преди всяко изре4ение... #Crazy

# 23
  • Мнения: 3 638
Пу-пу-пу и от мен в новата темичка! Нещо напоследък такова едно пълно ежедневие ме е завъртяло Mr. Green Просто дните си отлитат, кърмене, почистване на наакани дупета, малко плач, малко спане и пак отново... Пък по колко пакета памперси заминават, просто не ми се мисли, добре че поне засега папането ни е гратис  Grinning
Включвам се по темите: тази вечер ще ядем merluzzo alla livornese, сготвена както винаги от любимия ми съпруг, който е и ужасно разхвърлян, но за повече от 11 години заедно не успях да го превъзпитам и май станах по-разхвърляна и аз  Thinking Ако и девойките се метнат на нас двамата не знам как ще се оправяме Mr. Green

Частицата "не" аз съм я чувала доста в Пиемонте, откъдето и Лучана Литицетто, мисля че е типична за онзи край или по принцип северна Италия. Всъщност не съм я чувала на други места...

Понеже споменавате за спирала, я кажете имате ли проблеми с нея, по-силно кръвотечение при цикъл, например... Аз скоро ще трябва да се замислям за метод, че както съм я подкарала по двойки, не трябва гаф да става в близко бъдеще  Blush 

Забравих, някой ме питаше как се кърмим - ами заедно, сядам по турски с бебочките отстрани с главичките напред върху две възглавници... Не знам дали е достатъчно ясно, ще ви пусна снимка   като направя. Много са смешни, защото от време на време почват да се гледат как сучат  Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 5 475
 Laughing Имаме един познат тук ,на всяка втора дума казва :"per amor di Dio",направо извън нерви ме изкарва.
Направило ми е впечатление ,че доста хора имат думи - паразити в речника и изобщо не се мъчат да ги премахнат. Rolling Eyes

Маркрит,чак сега забелязах в старата тема ,че си ме питала за рецептата. Embarassed
Нищо особено не правя. Rolling Eyes

Рибата се изчиства,цепва по дължина (но да остане цяла) и и се насолява леко.Във всяка  риба слагам като пълнеж-малко лук на полумесеци,скалидка чесън, щипка черен пипер и по желание – оригано,розмарин или мащерка и парченце масло. Peace
Аз слагам от всичко. Wink
Завиваш с намазнено фолио (или в йена – захлупваш) и печеш на средно силна фурна (180/200 градуса) за около 20 мин.
  Поднасям я със задушени картофи и бира.

# 25
  • Мнения: 6 167
и аз събирам паразитни думички. може би тук не се разбират , като паразитни.
имам позната, която на всяко трето изречение казва инсомма, ма вала или  вала вала и тн.
добавям и още една  ' мадонна" Laughing ( която взех и аз да я употребявам за щяло и нещяло)

# 26
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Фата Моргана, добре дошла при нас... Hug малко съм загоряла тенджера, но все пак се сетих след 5 дена...много са ти сладки девойките, да са живи и здрави....

А...per carità.......дори не съм сигурна как се пише, любима фраза на вси4ки от 3 -тата възраст, за Бога ли зна4и?

Пер форца.....онзи ден се замислих 4е знам какво зна4и смислово...но в то4ен превод..няма на4ин ли?

Между другото, много полезен линк ..мерси Гери Hug


# 27
  • Мнения: 5 475
И аз да се самоцитирам от старата темичка с въпроса към Фата Моргана  Wink Hug

Аз веднага да питам как е в Холандия. Rolling Eyes
В по-широк смисъл. Peace
И аз съм била за няколко дни , но имам предвид как е живота там,как приемат чужденците ,такива неща.. Rolling Eyes
Вероятно не си чела много назад,питам защото дъщеря ми има особен афинитет към тази страна. От близо 4 години кара всички ваканции там и дори искаше да следва в Амстердам, но сметките й излезнаха криви , благодарение на  ит бюрокрация . Затова се записа тук. Wink
  Дори и в момента е в Ротердам,връща се в събота. Peace

и аз събирам паразитни думички. може би тук не се разбират , като паразитни.

Напротив! Но просто никой или поне малко хора   си правят труда да се коригират.

# 28
  • Мнения: 5 475
per forza - "няма как" , а  per carità е точно "За Бога" Peace

# 29
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Моми4ета, аз ще бягам  4е тази ве4ер тъй като има ста4ка за хляба и пастата, ние ще ходим на пица, ми кво да правим сега, няма да умираме от глад я  Crazy Crazy

Не, между другото и аз съм в подкрепа на всякакви ста4ни действия,  Naughty но ако са за по дълъг период, така за един ден нищо не може да се постигне... Peace

До утре, и в тази тема да се говори по 4есто за ястия и храна, ок? Hug да припомня само Naughty

Лека ве4ер bouquet   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт