децата, които никой не иска

  • 15 189
  • 162
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 91
Не зная дали сте обърнали внимание, но датата на тази публикация е 13 октомври 2006 . Тоест преди 11 месеца. Да сте чули нещо за развитие по въпроса? Ега ти популизмът от страна на г-жа Масларова!
 newsm11

# 16
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Не зная дали сте обърнали внимание, но датата на тази публикация е 13 октомври 2006 . Тоест преди 11 месеца. Да сте чули нещо за развитие по въпроса? Ега ти популизмът от страна на г-жа Масларова!
 newsm11

OOOOOO и аз сега погледнах, сиреч тя нищо не е свършила  #2gunfire

# 17
  • Мнения: 3 715
Не само популизъм, но и некомпетентност и непознаване на закона, но това е присъщо на повечето в нейното положение. Въпросът според мен е, че тук е мястото на гражданското общество с неговите формации да се включи и да помогне поне на едно място. В крайна сметка е ясно, че главите на държавниците са ялови и нищо конструктивно не може да се очаква от тях.

# 18
  • Мнения: 4 138
не става дума само за домовете за деца с увреждания. става дума за много подобни домове. по села и паланки, в които липсва персонал, хората са необучени и не се грижат за децата адекватно. става дума за цялостната политика в домовете за деца без родители.
децата, които никой не иска са първо децата с увреждания, после децата от различен етнос и по големи и така нататък. цялата политика е парадоксална. осиновяванията за чужбина са спрени, осиновяванията за българия се влачат с месеци. децата седят по домовете.
този филм е повода за един протест и то този път наистина голям протест. а причините ги знаем всички. те се натрупват на една огромна камара с години. парадокса, семейства да чакат сума ти време, защото докладите се разглеждат по лъжичка на час и таканататък и таканататък.
целият закон е скапан, има нужда от г;лобални промени. за осиновяване, за оправянето на документите на децата, за какво ли не.
става дума за нещо наистина различно. трябва да го измислим как да стане. явно мерките всети досега не водят почти до нищо. писането на петиции, на протестни писма, на оплаквания не се приема на сериозно.
колко подобни домове има из българия. защо въобще ги има. коя от вас, която е била в подобен дом би твърдяла, че там нещата са такива каквито би трябвало да бъдат. сагрижен персонал, обгрижени деца, психолози и лекари вършещи с обич работата си, достатъчмо средства.........

има нужда от основни промени. коренни. и в закона и в начина на управлението на домовете и във всяко едно звено, отговорно за децата без родители. почти изгубена кауза е...........но не напълно. ако намерим правилния начин, ще променим нещата. не по малко, не по-натам, а скоро.
но трябва начина да е наистина различен от досегашните, за да донесе желания успех.

махнете я масларова. тя е никой. невежа, неинформирана, незаинтересувана и бездушна. както впрочем повечето политици на своите постове.

# 19
  • Мнения: 3 715
Ами по принцип в нормалния свят си има професионални лобисти. Е, в повечето случаи те се занимават с лобиране за неща, свързани с доста пари, но покрай тях лобират и за някой и друг социален закон. Не ми се задълбава толкова надълбоко в сферата на лобизма, още повече, че за закон за лобизма все още нямаме. Но съм скептична по въпроса с протеста. Даже много. Трябва да се мисли за друг начин. Ясно е, че трябва да се натисне нечий дебел гъз, но един протест няма да стресне никого.

# 20
  • Мнения: 4 138
абе, ще го мислим да е по-различен от досега видяното. и аз не съм много оптимистично настроена, но трябва най-после нещо да се промени. в другата тема имаше нещо за голи пред парламента. това естествено е майтап и не е сериозно. но навежда на мисълта да се протестира по малко по-нетрадиционен начин. тъй като сме повече глави, все ще дойде някаква идея майка.
аз много се надявам на ДАРЗАМЕН. обикновено нейният мозък ражда доста гениални неща. знам го от личен опит Party
бързата реакция е добро нещо, но този път трябва яко мислене за да не се абим напразно.

# 21
  • Мнения: 1 843
Момичета, мен ме стряска повече безверието от наша страна, отколкото "дебелите задници" и безхаберието им.

Мата, мозъкът си ми е доста обичаен, но гнева ми вече набира сериозни размери. За жалост той никога не е добър съветник. Хубаво е да мислят повече глави, ако може някои от тях "по-трезви".

Идеи ще намерим, но без подкрепата на майките, всичко си остава гола приказка.



# 22
  • Мнения: 380
Интересно защо пропускате бащите:)

Сефте.

Струва ми се, че май май много малко хора са позапознати с проблема. Аз също имам доста бели петна дето уж се интересувам.

Ами семействата, които не имали взимане даване домове? Колко са те? Не са ли основната част? И как да подкрепят нещо, което не познават?

За сериозните промени, за които говорим е необходима доста голяма подкрепа.

Всички можем да направим по нещо. Помните ли Иракли и опита им да го запазят? Започнаха една шепа хора и няколко месеца слушахме само за това.

Загубиха, но някои от нас сигурно пък никога не са знаели, че има такова животно, камо ли къде се намира.
Вече знаят всички.

Иска медии. Интернет, телевизия, вестници и координирана кампания.

Склонен съм да вложа доста усилия и време. Трябва да запознаем максимално много хора с проблема и после да потърсим обща подкрепа.

Но знаем ли ние какъв е проблема? Бихте ли се наели да го формулирате?

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 14:13 от Магьосника от Оз

# 23
Ами в моите книги пише, че първо трябва да се сме наясно с проблема, и най-вече с частта: за кого е проблем? За децата,това е ясно, но те са беззащитни и някой друг (майките) трябва да им даде глас в политическото пространство.
Два важни подвъпроса:
1. Кой има интерес да се запази положението такова? Например директорите на домовете, многобройните фондации, които смучат покрай тях, списъкът далеч не е пълен, но е добре да се допълни, да се познават противниците.
2. Кой има интерес от промяна (освен майките и децата)? Това са нашите съюзници, но де ги? Кой може да СПЕЧЕЛИ от промяна в системата? Аз съм извън България доста време, нямам поглед. Но все пак - организации, които се занимават с надзор на малолетни, образователни институции, адвокати и др., които се занимават с осиновяване, други фондации, които по една или друга причина досега не са се добрали до пари...; банки, които могат да финансират покупки на жилища за приемни семейства...; фирми, които живеят от детски стоки - в домовете май нямат много пазар... Тук не става дума за идеалисти, а за мобилизиране на съюзници.
Не е много гениално май, но дано подскаже на други хора нещо по-нататък...

# 24
  • Мнения: 677
Ще подкрепя всяка идея и инициатива,която се организира.
Вярвам,че нещата ще се оправят,но моя песимизъм идва от бавните темпове.
За сега абсолютно нищо нестава.
А децата си порастват.
Някой от тях (с заболявания) за съжаление неуспяват да стигнат до определена възраст.От това най-много боли.
В предишни теми пак обсъждахме подобни въпроси.
Но сега нямам време да ги намеря,ако успея ще ги напиша.

# 25
  • Мнения: 3 715
Знаете ли какво ми каза преди няколко седмици една колежка, майка на тригодишно дете? "За какво ти е майчинство ако осиновиш дете над две години? То вече е голямо, може само да се храни, да ходи и това, че не искаш да го пускаш на градина и ясла си е твой проблем. Аз, каза, имам тригодишна дъщеря и много добре знам, че толкова голямо дете съвсем спокойно може да ходи на градина. По няколко часа на ден били достатъчни за общуване с детето". Ако детето имало някакво изоставане, то значело, че ако държавата ми даде майчинство, ще признае, че не се грижи за тези деца. Като че ли това е голяма тайна!
Прав е Магьосника. Хората не знаят за какво става въпрос. Нямат ни най-малка идея. Всички казват: "Много ми е жал за тези деца и ако мога бих осиновил/а". Битува една идеалистична представа за осиновяването и грижата за децата от институциите и за болшинството с осиновяването проблемът се приключва.
Пак казвам, че за мен начинът е една мощна неправителствена формация, която да кандидатства за средства от чужбина, защото от България никой няма да й даде пари и да се започне масирана кампания по изясняване на реалните проблеми.

# 26
  • Мнения: 1 615
Записвам се, за да следя темата и да подлрепя, ако има инициатива по въпроса. Опасявам се, че аз самата не съм от най-инициативните в по-глобален мащаб...

# 27
  • Мнения: 180
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=223109.0
няма да коментирам, прекалено мъчно ми е.............
това са тези, които никой не иска. след тях се нареждат други. в домовете не е толкова ужасно, но...........
по-малко ужасно не означава добре.
"Боже, колко мъка има на тоя свят Боже"

# 28
  • Мнения: 2 084
Нямам никакви рационални мисли. Мисля си, че при нас хорта като цяло не се броят за ценност. В службата имам снимки на децата от дома в Крушари, където са също деца с увреждания, и за които един англичанин вече 7-ма година "намира" средства. Ако тези снимки и филми се гледат от хора с определен ТИП ценностна система със сигурност те не виждат проблем. Мнпого бих искала да имам някяква поне малка идея, но нещо не ми достига вярата, а уж съм непоправим оптимист.
Все по-често си мисля, че живота се превръща в много мръсен бизнес, в който се "изкарват" пари от нещастието и болката на хората. Дано са останали идеалисти в НПО, което има възможност да промени нещо. Много песимистично ми се получи, а исках да пиша, че ми се ще да помогна ...

# 29
  • Мнения: 1 843
Снощи, докато мислех и се чудех защо толкова време у нас не се предприемат радикални мерки относно положението на децата в различните институции...


КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ
Брюксел, 13.11.2001
SEC(2001) 1744
 
2001 г.
 
РЕДОВЕН ДОКЛАД ЗА НАПРЕДЪКА НА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ


Законът за закрила на детето (споменат в последния Редовен доклад) има за цел да се намали броя на децата, настанени в специални заведения, като им се подсигури семейна среда, но в края на 2000 г. нямаше съществена промяна в броя на децата, настанени в специални заведения. Битовите условия в специалните социални заведения за деца са от различно естество и има данни, че в някои домове за сираци нивото на полаганите грижи е сравнително високо, но в много домове битовите условия са много лоши. Положението е особено сериозно в някои домове за деца с тежки увреждания. Има твърдения, че лоши битови условия и неадекватно полагане на грижи допринасят  за особено висока смъртност в някои домове за деца с умствени увреждания. Около 65 % от децата, настанени в интернати, са от малцинствените групи. Персоналът на домовете за деца е сред един от най-ниско платените в страната. Приета бе наредба за условията и предпоставките за подсигуряване на полицейска закрила за деца.
 
Правителството прие устройствен правилник за създаването на Агенция за закрила на детето и назначи неин председател. Агенцията има за задача да работи за подобряване на координацията и прилагането на политиката по отношение на децата на общонационално и регионално ниво и да ръководи и контролира общинските служби по отношение на дейностите по закрила на детето. Усилията са насочени към предотвратяване на социална изолация и към деинституционализиране на дейностите. За да стане Агенцията за закрила на детето наистина действена, са необходими редица стъпки. Все още липсва вторичното законодателство, което да конкретизира точно функциите й, както и адекватни човешки и финансови ресурси. Втората национална институция, предвидена в Закона за закрила на детето, Национален съвет за закрила на детето (консултативен орган) бе също конституирана. Членовете й са представители от осем правителствени дирекции. Седем неправителствени организации участват като асоциирани членове. Като асоциирани членове са поканени и две международни организации. България трябва да гарантира пълното прилагане на конвенцията на ООН за правата на детето и да подсигури необходимия административен капацитет за нейното ефикасно функциониране.


http://www.ncedi.government.bg/8.Redoven-doklad-EK-2001.htm

http://ec.europa.eu/civiljustice/parental_resp/parental_resp_int_bg.htm

http://www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/015-5255-10 … 07/default_bg.htm



Защита на децата
Спирайки се на защитата на децата в България, Европейската комисия изтъква, че има напредък, като припомня за създаването на инспекторат към Агенцията за социално подпомагане, който да контролира институциите, в които живеят деца и възрастни хора. Документът отбелязва още промените в Закона за социалното подпомагане, които позволяват насърчаването на развитието на алтернативни социални услуги за деца. В него обаче се подчертава, че жизнените и хигиенните условията в много институции остават на много ниско ниво.
Защита на хора с психически и физически увреждания
Що се отнася за грижата за хора с психически и физически увреждания, ЕК посочва, че трябва да бъдат предприети мерки за подобряване на условията в съответните институции, както и да бъде подобрено настоящото законодателство, за да отговаря по-добре на нуждите на тези хора.
http://www.socialniprava.info/article1594.html


http://www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/015-5255-10 … 07/default_bg.htm

Проект “Написване на алтернативен доклад за мерките, предприети по Конвенцията за защита правата на детето, въз основа на изследване на положението в детските заведения в България”
Лице за контакт:
Антоанета Ненкова
координатор, изследовател
Проектът стартира през декември 2005 г. с подкрепата на Програма МАТРА на Посолството на Кралство Нидерландия в София и е с продължителност една година. Неговата крайна цел е да стимулира по-добро спазване на правата на децата и да подобри стандарта на живот на най-уязвимата група сред тях – тези настанени в държавни институции.
В рамките на проекта се извършва мониторинг на близо 100 държавни детски заведения. Заведенията, обект на изследване в проекта, са подбрани като най-проблемни въз основа на наблюденията на БХК до 2002 година, когато за последно са били посещавани. Тези детски институции включват домове за деца със затруднения в развитието, помощни училища, домове за медико-социални грижи, домове за деца, лишени от родителска грижа, възпитателни училища-интернати, поправителният дом в Бойчиновци, домове за временно настаняване на непълнолетни.
Въз основа на тази актуализирана картина на положението в детските институции БХК ще напише т.нар. алтернативен доклад на доклада на българското правителство върху мерките, предприети по Конвенцията на ООН за правата на децата, и постигнатият напредък в тази сфера.
http://www.bghelsinki.org/index.php?module=pages&lg=bg&page=activities

http://www.parliament.bg/?page=news&lng=bg&SType=show&id=885   ???


Общи условия

Активация на акаунт