когато детето използва лявата ръка??

  • 5 507
  • 60
  •   1
Отговори
Здравейте!
Какво е правилното сперед вас?От както беше на 1 год и пол сина ми използва повече лявата ръка(Особено когато се хранеше).В началото не му казвах нищо защото съм чела че трябва да оставиш детето ти да се развива така както природата го е опредилила.Но под влиянието на таткото(казва 4е аз трябвало да му покажа как и с коя ръка да пише) започнах всеки път да му казвам "не с тази ръка ,мами,с другата"И тои естествено хваща молива,вилицата и т .н с дясната ръка.Но днес след като десет пъти му казах същото молива след секунди се озоваваше пак в лявата .И се чудя дали постъпвам правилно или просто трябва да го оставя да прави така както се чуства добре.Аз нямам нищо против сина ми да е левак и аз самата маи сам била -имам бегли спомени как учителките в детската градина постоянно ми сменяха лъжицата  от лявата в дясната ръка и в краина сметка съм се научила да използвам дясната за писане но за мн др неща ми е по удобно с лявата.Не знам дали това е плюс или минус.В дебелите книги пише че ако караш левак да използва дясната ръка става тотално объркване в мозъчните полукълба(от които се определя това дали сме леваци)Но аз чесно не се смятам за объркана въобще!Вие как бихте постъпили?Да уточня сина ми няма  и 3 години и тепърва ще се учи да пиши

# 1
  • Мнения: 2 229
И какво му е лошото да си левичар???? newsm78
Остави го да използва, която ръка му е удобна!

# 2
  • Мнения: 1 172
Като левичар ще има известни неудобства - много от съвременните улеснения не са пригодени за левичари. Например, картофобелачки,резачки  и т.н.
Аз също пишех и рисувах с лявата ръка, но в училище беше прието да се пише с дясна. И другарката само ме дебнеше с коя ръка държа молива. Много гадно ми беше да се науча да пиша с дясна ръка. Да не говорим за всички подмятания за краснопис и т.н. Но честно , колко от пишещите с дясна ръка, могат да се научат да пишат красиво с лява ръка в темпото, в което връстниците им се учат да пишат с дясна?

Резултатът е, че сега могада пиша много красиво с дясна и леко грозновато, но достатъчно бързо с лява ръка. За резачки и т.н. ползвам дясна ръка. За всичко останало - лява. .

Мисля, че не трябва да затормозяваш детето си като му налагаш с коя ръка да пише.

# 3
  • Мнения: 645
Моето детенце също е левичар, баща му също, смятам да го оставя сам да реши коя ръка ще използва, а по отношение на белачките има и такива които стават и за двете ръце Peace

# 4
  • Мнения: 5 468
Много е малък още и спокойно можеш да му казваш, да пише с дясната ръка. Ако го оставиш да си пише с лявата, така и ще свикне. Няма нищо страшно да му казваш да хване химикала или молива с дясната ръка.

# 5
  • Мнения: 4 390
Ако го оставиш да си пише с лявата, така и ще свикне.
Не е задължително.
Дъщеря ми години наред правеше всичко с лявата ръка, включително да пише и рисува. Оставях я да си служи с тази, която на нея й е удобно.
От половин година пише и рисува само с дясната си ръка. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 271
Сина ми се определи като левичар доста рано. Отклонявах всякакви опити на околните да му местят лъжици и какво ли не, за да не се притеснява, сега сам си казва, че е левичар като стане дума. На 6 г и 3 месеца е. По-нататък мисля да го опитваме да тренира и дясната, прави някои неща с нея, но малко. Исках първо да порастне, за да не идва насилствено процеса, знам, че това травмира.
Свекърва ми, девер ми и леля ми са левичари, не е като да нямаме ген Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 1 105
А на мен ми е интересно, като изключим картофобелачките, какво е притеснението на родителите, че детето пише с лявата ръка?

# 8
  • Мнения: 5 468
какво е притеснението на родителите, че детето пише с лявата ръка?
На мен притеснението ми е, че няма да мога да й помагам да се учи да пише. Защото като й хвана дясната ръка, се ориентирам, но лявата не ме ориентира никак за букви и цифри.
Не е от кой знае какво значение, но това ми е основния мотив, да й казвам: Хвани молива с другата ръка..., тя не проявява леви изпълнения, но от време на време се пробва.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 612
Големия го определих като левичар от бебе,посягаше за играчка само с лява ръка,по-късно започна да се храни с нея,да пише и т.н.т Аз многократно му обяснявах,но то като си неможе детето,какво да го правиш.Когато държи молив в лявата ръка,го държи правилно,но сложили го в дясната,го държи като копие и не може да пише.И мен ме притеснява,че ще ми е трудно да му помагам,т.к той всичко пише наобратно и буквите ги започва по особен начин и как ще го променят в училище незнам,като има вече изграден навик на писане(той пише от 3годишен) Докато бебо сега си взима лъжицата с лявата ръка,но веднага я мести в дясната.А за гена,нямаме в родата левичари.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 864
А на мен ми е интересно, като изключим картофобелачките
  Party аз пък си ползвам моята с кеф много години вече - става за леваци като мен  Laughing

аз съм левичар
като дете съм тръгвала да пиша с лявата, но по настояване на баща ми, учителката ме е научила да пиша с дясната
сега правя всичко с лявата /мога и да пиша с нея/ като това, което правя с дясната е да режа с ножица и да пиша в ежедневието си

детето - наблюдавах го от бебе, защото не исках да го насилвам ако го влече с лявата, да започне с дясната
уж по едно време се пробваша да яде с лявата и си казах: "това на мен се е метнало! "  Blush
но после си прехвърли лъжицата в дясната, моливите също и си стана от дясната партия

така, че просто остави детето да види, с коя му е по-удобно

п.п. ще потърси по-дълго картофобелачка, но ще си  намери  Heart Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 13 217
Според мен не постъпваш правилно! На детето ти са обърнати центровете в мозъка дето отговарят за това с коя ръка ще пише и ще прави тия неща. Не виждам какво те притеснява. Хората с лявата съка правят всичко, което и тези с дясната. Каквото и да направиш не можеш да промениш физиологично детето си. Винаги лявата му ръка ще е по-силна. Аз не бих учила детето си коя ръка да употребява. Когато Александра беше много малка хващаше молива с лявата ръка. Но това е било на възраст около година и половина. Сама си започна да ползва дясната ръка. Тя просто не е левичар. Защо да ви е трудно да им показвате как да пишат? Аз пък не смятам, че трябва детето да му се хваща ръката, за да му се покаже движението. Пише се отгоре надолу, отляво надясно и толкоз. Мията вече рисува някои букви. Казвам рисува, защото това не е писане. Аз пиша буквата, тя после я повтаря гледайки. За какво да й държа ръката, тя сама може да я прерисува. Единствено правя забележка за правилната посока на изписване на буквата.

# 12
  • Мнения: 109
Аз съм против да се насилва дете след като само се ориентира към лявата ръка.Голямата ми дъщеря(сега 6кл.) е левичар.И пише , и бели картофи, и рисува -всичко се научава.Ако някой го притеснява,че самият той не може да помогне на детето си ,то има все някой познат ,който е левичар и ще помогне.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 593
И моята дъщеря е от "лявата" партия, както се е изразила Драконката. За нищо не съм я насилвала - както иска - така, чела съм, че не е добре точно във връзка с мозъчните центрове.

Има всякакви случаи: аз ,например, съм скрит левичар - мога да пиша с лявата ръка, но само огледално и някак си случайно го открих в класовете.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 868
Габриела пише и рисува с лявата ръка. Никога не сме й казвали коя да развива повече и тя си избра лявата. Когато се храни с един прибор, също предпочита лявата ръка, но използването на нож и вилица все още я обърква и постоянно ги разменя по време на хранене.
Освен картофобелачки, не съм виждала и бебешки лъжички за левичари - от онези извитите, с които бебетата се учат да се хранят. Дали някой изобщо се е сетил да произведе такива с обратна извивка?

# 15
  • Мнения: 917
Дъщеря ми е на 1г и 6м и се храни еднакво добре и с двете ръци. И аз се усещам, че я насърчавам за дясната, ама май трябва да я оставя да си хапва с която си иска

# 16
За картофобелачките, другите левичарски неволи и за тези, които четат на английски, погледнете тук:
www.anythingleft-handed.co.uk
Ние вкъщи всичките сме левичари и си живеем добре. Мене в училище ме научиха на сила да пиша с дясната ръка, сега мога и с двете, но май на компа е най-лесно  Laughing
Някои деца се определят рано като левичари, други - не. Някои пишат с лявата ръка, ритат топка с дясната и пр.
Да са ви живи и здрави левичарите, като се почне от Леонардо Да Винчи и Айнщайн, в хубава компания са!

 

# 17
  • София
  • Мнения: 3 612
Габриела пише и рисува с лявата ръка. Никога не сме й казвали коя да развива повече и тя си избра лявата. Когато се храни с един прибор, също предпочита лявата ръка, но използването на нож и вилица все още я обърква и постоянно ги разменя по време на хранене.
Освен картофобелачки, не съм виждала и бебешки лъжички за левичари - от онези извитите, с които бебетата се учат да се хранят. Дали някой изобщо се е сетил да произведе такива с обратна извивка?

По тази причина не можахме да ползваме лъжичката на чико с баткото,но сега на бебо му върши работа.Иначе и Роско се бърка много при ползването на нож и вилица и определено му е трудно това "упражнение"

# 18
  • Мнения: 753
Моето дете също забелязах че използва лявата си ръка, свекърва ми веднага го обяви за левичар като прадядо си, аз нямам нищо против това, таткото също..детето използваше лявата си ръка непрекъснато с лъжичката, с играчки,...сега забелязвам че той забелязва как всички около него използваме дясната и сам започна да сменя мястото на лъжицата си например....никога не сме казвали нещо по въпроса....според мен той е още малък и като гледам как 'копира' мисля че е доста рано за някаква 'намеса'...твоето дете също не е толкова голямо така че, изчакай, това е от мен

# 19
  • в Низината
  • Мнения: 705
И моят син прави повечето неща с лявата ръка. Забелязахме го още преди годинката. Това не ни притеснява и не смятам, че изобщо има място за тревога и при теб.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 783
Нашият син ползва и двете ръце еднакво. Даже го учихма да играе федербал и баща му с възхищение забеляза, че прехвърля ракетата в тази ръка, която му е удобна докато играе. Мисля, че няма никакво значение, кой с коя ръка пише. Доколкото знам, без да съм сигурна, в първите училищни години ще се определят окончателно коя ръка ще е водещата. Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз самата съм левичарка и никога не бих насилвала детето си да пише или прави нещо с дясната ръка ако това не му е присъщо!
Не виждам какъв е проблема с писането и краснописа-повечето левичари, които познавам, включително и аз самата, пишат и рисуват много по-красиво от другите.Стига да им се даде възможност да се развиват естествено и да се оставят спокойно да си служат основно с лявата ръка.
Когато тръгнах на училище през далечната 1983 г. не беше възприето да има различно пишещи деца и майка ми всеки ден идваше в училище да се кара с "моля другарката"  да ме остави да си пиша с лявата ръка /вече ме беше научила да пиша вкъщи/.
Левичарството е наследствено, при нас е предадено през поколение.Имам няколко първи братовчеди-левичари, единият дори е много добър архитект.
Уверявам ви, беля си картофите идеално, виждам, че това е едно от основните ви притеснения..

# 22
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Синът ми рисува и пише с лявата ръка, може и с дясната ,но казва че му е по-лесно с лявата... Confused
Иначе яде с дясна ръка, "посяга" към неща с дясна, бие се с дясна ръка...
Може би ще използва и двете, знам ли?

# 23
  • софия
  • Мнения: 163
Лорен, ситуацията вкъщи е абсолютно същата. Дъщеря ми прваи всичко с лявата ръка, въпреки, че в родовете нямаме левичари/или поне не знаем/. Мъжът ми ме кара непрекъснато да я поправям и да й показвам да си служи с дясната, аз обаче не съм убедена, че трябва да го правя. Поне от статиите и мненията, които съм прочела по този въпрос.  Засега съм я оставила и виждам, че се харни, рисува с лявата ръка. И си казвам, да е жива и здрава, пък другото - не е страшно.

# 24
  • Мнения: 183
Може да провериш, дали е наистина левичар, като му ритнеш топка и той ти я ритне с левия крак.Също, му направи тръбичка от хартия и му кажи да погледне през нея с едното око- виж дали ще погледне с лявото или с дясното око.
Дъщеря ми също е левичар.Винаги и подавах лъжичката и моливчето в дясната ръка, но тя си ги преместваше в лявата.Малко съм притеснена заради това- струва ми се, че ще и е по-трудно в училище.
Също така, не знам дали е заради левичарството, пише огледално,
къщичките ги рисува легнали на една страна, а човечетата с главата надолу.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 868
А треньорът на Габриела като разбра, че тя се оформя като левичар, каза че след време ще я прехвърли да работи с треньор-левичар. Явно има значение при скокове и пируети newsm78

# 26
  • Мнения: 3 116
И моята мома е левичарка или поне засега върви натам. Храни се с лявата ръка, рисува с лявата ръка. Опитвала е сама с дясната, но не се справя добре с нея.

Ами жива и здрава да е Simple Smile

В училище приятелката ми с която седяхме на един чин беше левичарка и като пишехме само си удряхме ръцете. Другото е че като пишат не се вижда какво са написали, но щом така и идва отвътре значи така трябва да е Simple Smile

# 27
Когато моят син поиска да помага на баща си с боядисването на една дъска, тои опита с дясната ръка и не уцели дъската smile3521
Абсолютно за всичко си служи с лявата ръка,а нямаме левичари в семейството.Честно казано не се притеснявам обаче,защото според мен левичарите по-лесно се научават да боравят с двете ръце.


# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Лява, дясна, няма значение. Ако иска и с ушите си да пише, стига да му е удобно.
Имаше някакъв индиец, който можеше да пише и с ръцете си, и с краката си.

# 29
  • Мнения: 46 572
София вече прави всичко само с лявата, не се бъркам в тези неща  Peace

# 30
  • 1st floor
  • Мнения: 9 130
Дребния е левичар, не ми пука, на него също...и за миг не съм си помисляла , да го карам да прави всичко с дясната , защото така трябва... Crossing Arms
Майка ми , ми разправяше , как брат ми като малък щял "да стане" за малко левичар, ама тя го вкарала в правия път  Shocked...ама трябвало да действаш , още докато е малък...
попитах я , защо трябвада го правя и тя незнаела... Rolling Eyes

# 31
  • София
  • Мнения: 3 713
Не си насилвай детето- има ли значение с коя пише,яде....
Кой и къде е казал че САМО с дясната ръка се върши всичко....
Аз не съм левичарка ,но много неща правя с лявата ръка/с дясната не ми е удобно/- ям сандвич,семки ,ябълка с лявата- с дясната не ми е вкусно Laughing
Баща ми е левичар,баба ми/майка му/също беше левичарка.Нея много са я тормозили за това и ръката са й връзвали ...и какво ...пак го е правила- ядеше и пишеше с лявата ръка....
Баща ми всичко прави с лявата ,а само пише с дясната Wink- и с дясната може да въриш повечето неща ,но така му е по-удобно.Него никога никой не го е насилвал за нищо и сега и с двете ръце върши повечето неща.
Аз съм на мнение ,че левичарите са по-сръчни,понеже в желанието си да ги научат да пишат,ядат и пр. с дясната ръка, тя се развива по-добре отколкото лявата при десняците
 Hug

# 32
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Баща ми е левичар. Като дете много са го тормозели в училище. Дори са го връзвали (става дума за петдесетте години на миналия век).
Явно не е имало ефект.
Твърди, че това не му пречи. А работи именно с лявата ръка - художник е. И пише с лявата ръка.
Много художници са били левичари - например Леонардо.
И всичките твърдят, че е признак на гениалност.  Laughing
Да ти се прище да си левичар!  Party

# 33
ЗДРАВЕЙТЕ МАМИ!
Благодаря за отговорите ви!!Естествено като всяка майка и аз искам това което е наи добре за сина ми.Като чета мненията явно нито тези които са левичари ,нито пък тези които поради една или друга причина са били научени да пишат с дясната ръка не страдат от някакви комплекси.Според мъжа ми трябва да го научим да пише с дясната ръка защото в училище щели да му се смеят децата(в неговия клас е имало левичар и мн са го подигравали ,но това е било все пак преди 25 години).Смятам че нещата доста са се променили или поне се надявам.А от друга страна аз не настоявам да прави всичко с дясната ръка ,а наи вече като рисува(още не може да пише).Бях възприела идеята да опитаме да го научим с дясната да пише,рисува а ако си остане заклет левичар ,това ни наи малко би ме притеснявало.Просто се чудех дали тези опити и забележки да смени ръката не биха му се отразили негативно-имам предвид на самочуствието.Явно доста се задълбавам по въпроса и просто трябва да преценя според самия него.Благодаря ви

# 34
  • Мнения: 109
Цитат
Според мен не постъпваш правилно! На детето ти са обърнати центровете в мозъка дето отговарят за това с коя ръка ще пише и ще прави тия неща. Не виждам какво те притеснява. Хората с лявата ръка правят всичко, което и тези с дясната. Каквото и да направиш не можеш да промениш физиологично детето си. Винаги лявата му ръка ще е по-силна. Аз не бих учила детето си коя ръка да употребява
newsm10
Обръщали ли сте внимание в американските филми как всеки втори пише с лявата ръка.

# 35
  • Мнения: 468
Май всичко е казано вече, но и аз да се включа. Според мен левичарите са по- интересни. Не че са малко или като някаква атракция.Поради факта, че се приема за "нормално" да се ползва по- успешно дясната ръка те срещат съпротива, одобрение или възхита за нещо, което останалите дори не забелязват.

# 36
  • В кошера...
  • Мнения: 527
В крайна сметка срещу природата не може да вървиш. Просто го поощрявай да се научи и с двете ръце, доколкото може, разбира се. Сестра ми насила я направиха "десничар"-ама само официално, а неофициалните дейности - нож, ножица и т.н. си ги извършва с лявата ръка. И наистина сякаш само тук левичарството се смята за ненормално!

# 37
  • Мнения: 1 715
Моята дъщеричка също е левичарка.Аз също мисля,че в това което е създала природата не бива да се бъркаме.

# 38
  • Мнения: 3 116
По времето на соцреализма, трябваше всички да са еднакви, като изляти по калъп и затова тогава да си левичар е било много лошо. Затова децата са ги тероризирани, връзвали, само и само да се научат да ползват дясната ръка. Братовчед ми беше такъв става дума за 80 години на миналия век и знам как сега пише грозно, нечетливо, но пък затова пише с дясната ръка. Знам и как се е стигнало до там че да започне да пише с дясната ръка.

Сега времената са други или поне така се надявам  Sick

# 39
  • Мнения: 5 178
Остави детето да прави каквото си иска с лявата ръка. Според свеки, която е начална учителка, е било много грешно да се карат всички деца да пишат с дясната ръка и видимо са се депресирали и затормозявали в обучението първата 1-2 години
Племеника е върл левичар, единствен проблем е , че трябва да му се купуват тетрадки с вестникарска хартия, за да попива по-бързо мастилото и да не го замазва

# 40
  • София
  • Мнения: 344
Моята дъщеря също действа и с двете ръце доста сполучливо.Нямаме левичари в рода,но не бих имала нищо против ако тя се оформи като такава.
Аз също мога доста неща да върша и с двете ръце.Пиша с дясната, но мога и с лявата (малко по-грозно).Можи би тя ще е като мен.

# 41
  • Мнения: 8 769
Според мъжа ми трябва да го научим да пише с дясната ръка защото в училище щели да му се смеят децата(в неговия клас е имало левичар и мн са го подигравали ,но това е било все пак преди 25 години).
Само това ли му е аргумента?
Брат ми е на 30 г., смятай кога е бил първолак. Левичар е и майка ми и бабите ми бяха изключително против да се насилва да пише с дясната ръка. Никой не му се е подигравал, нито той се е чувствал комплексиран, заради това, че пише и върши повечето дейности с лявата ръка.
Недейте да обърквате детето, loren. Оставете го само да избере с коя ръка му е по-лесно да върши дейностите. Всичко това е заложено в мозъчето му и човешката намеса в случая е крайно неуместна. Има случаи, в които е дори вредна.

Баща ми също е бил левичар, но в годините на върлия комунизъм, когато всички трябваше да са еднакви, разбира се са го изтормозили да пише с дясната ръка. Сега може да пише и с двете ръце, но повечето неща върши с лявата ръка. Баба ми разказваше за дете, чиято лява ръка била връзвана, за да не я ползва. В резултат детето получило някакво заболяване и лявата му ръка е останала парализирана (напълно е възможно да се случи на стресова основа).

Дъщеря ми ползва приоритетно дясна ръка, но рита изключително с левия крак. Не съм се замисляла изобщо да я уча да рита с десния.

Както каза някой преди мен, левичарите се считат за по-умни (средностатистически). Може и така да е. Със сигурност особено при спортисти е предимство-волейболистите, футболистите, тенисистите лесно затрудняват противника, когато боравят с левия си крайник.  Wink

# 42
  • Мнения: 1 895
Момченцето ми ползва основно лявата ръка и левият крак, когато рита топка. Не виждам нищо странно в това. Щом така му е удобно. Правят опити със сестра му да пишат буквички - еднакво грозни ги "рисуват" въпреки, че тя ползва дясна, а той лява ръка Laughing Не мисля да го агитирам да сменя ръцете. Сигурна съм, че ще се справи в училище и не лявата ръка ще му е поблем, а по-скоро седенето на едно място Laughing Забелязала съм обаче,че пише и рисува някои неща огледално..досега не бях се замисляла дали се дължи на левичарството. Може би гледайки мен как изписвам буквата и опитвайки се да повтори моите движения се получава този огледален образ newsm78

# 43
  • Мнения: 7 106
Ева е ливичар, беше на 3 месеца когато за пръв път посегна към играчка - с лявата ръка, и от тогава всичко върши с нея. Ядеше супа сама на 1,8 г. без да разлее и капка с лявата ръка.
Изобщо не ми е и хрумвало да се опитвам да променям това, което и е дала природата  Peace.

# 44
  • Мнения: 1 187
Голямата ми дъщеря изцяло си служи с лявата ръчичка - пиши, храни се с нея, рисува, сресва се, мие си зъбките - всичко.
Така й е удобно и не смятам да я приучавам да си използва дясната. Майка ми в началото много ме натискаше да не съм я оставяла така да се храни, но вече като видя, че с мен на глава не се излиза кандиса  Wink Като я питах какво против има това, че детето е левичар, каза че като станела ученичка щяла да пише много грозно и да си върти тетрадките на обратно  Grinning

А на мен ми е интересно, като изключим картофобелачките, какво е притеснението на родителите, че детето пише с лявата ръка?

Нашата картофобелачка е и за левичари  Mr. Green Просто е с два ножа. Хахаха - хората са помислили за всичко.

# 45
  • Мнения: 412
Моето дете използва предимно лявата ръка за нещата, които прави. Един ден реших да попитам лелите в яслата какво мислят по въпроса и дали споделят моите наблюдения. Да, потвърдиха, че им е направило впечатление, но едната веднага побърза да каже, че и тя е била така. като малка и съвета й е да не му се налагаме, поне не още. Каза, че нейната майка е била вманиачена на тази тем и "в резултат правя всичко с лявата ръка, само пиша с дясната, но доста грозно, защото така и не се научих на краснопис".
Но едва сега, четейки темата се замислих, че на мен ще ми бъде по-трудно някой ден, когато, живот и здраве, ще трябва да му помагам в писането.

# 46
  • Мнения: 8 769
А защо трябва да се притеснявате за писането и картофобелачките?
Нямам наблюдения с брат ми да е имало проблем с кое да е от тези две неща, при майка десничарка. Не се безпокойте, те нали са по-умнички, ще се справят с писането и без да им държите ръчичката!  Grinning

# 47
  • Мнения: 412
А защо трябва да се притеснявате за писането и картофобелачките?
Нямам наблюдения с брат ми да е имало проблем с кое да е от тези две неща, при майка десничарка. Не се безпокойте, те нали са по-умнички, ще се справят с писането и без да им държите ръчичката!  Grinning
а, дано! Joy

# 48
  • Мнения: 3 336
Няма да те съветвам как да постъпиш, само искам да споделя нещо. По Нешънъл джиографик всяка седмица почти повтарят един филм за близнаците. Ще ти кажа какво общо има темата. Често при еднояйчните близнаци се получава разпределение -единия десничар, другия левичар, в зависимост кога се е разделил зародиша и т.н. Това оставало за цял живот. Във филма тръдяха, че бременностите с близнаци са голям процент, но често единия от близнаците не продължава развитието си в утробата и се ражда само едно дете. Не твърдя, че при теб е било така Wink Но нещо, което казаха ми направи голямо впечатление, казаха, че учените смятат, че е възможно децата- левичари да са имали компания в корема на мама.

Мъжа ми също се дразни, когато види, че щерка ни държи лъжицата с лявата ръка, аз лично не бих настоявала, не ме притеснява.

# 49
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Но едва сега, четейки темата се замислих, че на мен ще ми бъде по-трудно някой ден, когато, живот и здраве, ще трябва да му помагам в писането.

И мен това ме притеснява. Надявам се, да се справим с ченгелчетата и кръгчетата.
Иначе и аз не се бъркам. Оставям го да ползва ръката, с която му е удобна. Понякога обаче ползва и дясната - за действия, които не изискват особена прецизност.

# 50
  • Мнения: 1 045
Дъщеря ми е левичарка и това никак ама абсолютно никак не ме притеснява  Grinning Даже се радвам , че е различна и ми е много интересно когато започне да пише. В никакъв случай не бих я насилвала да сменя ръката още повече заради еди кой си  Naughty

# 51
  • Мнения: 967
Почти 25% от хората се раждат левичари. Счита се, че детето може да се ориентира до 4тата си година и само да премине от ляво на дясно или обратно. Става въпрос за това, коя мозъчна половина е водещата. Специалистите смятат, че обучение на левичар да си служи с дясната ръка вреди на менталното и духовното здраве на децата.
На запад има центрове за консултации за родители за подсигуряване на правилното развитие на децата (например да се купуват центрирани играчки, да се избягват например кобури за пистолети  и т.н.).

В училищата е забранено на учителките да се опитват да карат децата да пишат с лявата ръка и подобно поведение се окачествява като дискриминация.

Изобщо какъв е проблема детето да пише и да си служи с лявата ръка? Това не е някаква болест или лош навик, просто даденост.
Все едно да боядисваш косата на детенце, защото е русо, а не с кафява коса.



# 52
  • Мнения: 3 146
Че вие не знаете ли, че това означава, че е надарено в сферата на изкуствата! Остовете го да пише, с която си иска. В училище пък всички много си обичахме левичарите!

# 53
  • Мнения: 37
какво е притеснението на родителите, че детето пише с лявата ръка?
На мен притеснението ми е, че няма да мога да й помагам да се учи да пише. Защото като й хвана дясната ръка, се ориентирам, но лявата не ме ориентира никак за букви и цифри.
Не е от кой знае какво значение, но това ми е основния мотив, да й казвам: Хвани молива с другата ръка..., тя не проявява леви изпълнения, но от време на време се пробва.

То по тази логика дъщеря ми трябва да я уча да пише с лявата ръка за да мога да и помагам с писането.
Относно авторката,то детето само си показва с коя ръка ще пише.

# 54
  • Мнения: 1 517
И аз мисля, че трябва да се остави да пише с която ръка иска. Аз като малка пишех с лявата, но родителите ми кой знае защо решиха, че не трябва така и ме научиха с дясната. Сега с лявата не мога въобще, но не мисля, че това е правилно. Все ми се струва, че това по някакъв начин ми е повлияло зле. Дъщеря ми иначе определено всичко си върши с дясната ръка.

# 55
  • Мнения: 639
Аз също мисля, че детето не трябва да се насилва. Дъщеря ми е на 12 години и прави всичко с лявата ръка. Тя тръгна на градина, когато живеехме в ЮАР и там учителките, като видяха, че е левичарка, най-спокойно и без коментари й приготвиха комплектчето за левичари да работи с него - не си спомням какво имаше вътре, само ножицата съм запомнила, че беше "наобратно". Като започна да се учи да пише цифрите, аз й показвах и тя ги пишеше огледално. Но учителката веднага ми обърна внимание, че това става, защото аз й показвам и тя копира движението на ръката - напр. на 5-та хората, които пишем с дясна ръка "избутваме", за да направим "коремчето", а дъщеря ми като наподоби движението с лява ръка, й се получава обърната петица. Учителката ми каза да не й държа ръката, а да пиша на един лист цифрите, да слагам отгоре прозираща хартия (тип оризова) и да давам на детето да проследява линиите (сякаш прекопира). И така се научи да пише. Всъщност никога не сме обръщали особено внимание на факта, че лявата ръка й е водеща, а имахме късмет, че попаднахме на учители, които ни казаха как да помагаме. Малкият пък действа и с двете ръце засега, но като че ли дясната предпочита.
Понеже на мен лявата ръка ми е много "лява", дори като се храня с нож и вилица, ми е трудно да боравя с нея, си представям какво ли ще е, ако някой изведнъж реши, че нея трябва да ползвам!!!! Затова не бих насилвала никого.

# 56
  • Мнения: 67
Синът ми е на 15 години и е левичар. Когото беше малък забелязахме, че предпочита да си служи с лявата ръка, когато му подавахме нещо така, че да може да го вземе само с дясната той го взимаше и веднага го преместваше в лявата. Научи се да пише без никакви проблеми, може би заради това, че ножиците са за десняци като беше по малък не беше фен на рязането и разните там неща. Мъжът ми и досега мърмори, че не сме били достатъчно настоятелни да го приучим да си служи с дясната, но аз мисля, че просто децата трябва да не се насилват.между другото като гледам всякакви чужди предавания и филми забелязвам, че доста голяма част от хората са левичари

# 57
  • София
  • Мнения: 5 047
Синът ми, 4г., също е левичар. Всичко прави с лявата ръка - с нея държи вилицата/лъжицата при хранене, реди пъзели, държи фулмастера, ножицата, тенис ракета и каквото дойде. При футбола водещ му е левия крак. Нищо от това не ме притеснява, като единствено го уча да ползва и дясната ръка, за да си помага с нея - например да придъжа шаблона с нея, докато рисува с лявата ръка, но това е защото той сякаш често изобщо забравя, че я има и че може да му свърши някаква работа.
Трябва да отбележа, че още не умее да бели картофи.

# 58
  • Мнения: 1 163
Моята дъщеря също си служи главно само с лявата,но има родова травма на дясната и по принуда работи с лявата.Но племенника ми си е левичар без да има физически проблеми.Просто всяко дете само трябва да реши с коя ръка да пише.

# 59
  • Мнения: 1 187
Аз също мисля, че детето не трябва да се насилва. Дъщеря ми е на 12 години и прави всичко с лявата ръка. Тя тръгна на градина, когато живеехме в ЮАР и там учителките, като видяха, че е левичарка, най-спокойно и без коментари й приготвиха комплектчето за левичари да работи с него - не си спомням какво имаше вътре, само ножицата съм запомнила, че беше "наобратно". Като започна да се учи да пише цифрите, аз й показвах и тя ги пишеше огледално. Но учителката веднага ми обърна внимание, че това става, защото аз й показвам и тя копира движението на ръката - напр. на 5-та хората, които пишем с дясна ръка "избутваме", за да направим "коремчето", а дъщеря ми като наподоби движението с лява ръка, й се получава обърната петица. Учителката ми каза да не й държа ръката, а да пиша на един лист цифрите, да слагам отгоре прозираща хартия (тип оризова) и да давам на детето да проследява линиите (сякаш прекопира). И така се научи да пише. Всъщност никога не сме обръщали особено внимание на факта, че лявата ръка й е водеща, а имахме късмет, че попаднахме на учители, които ни казаха как да помагаме. Малкият пък действа и с двете ръце засега, но като че ли дясната предпочита.
Понеже на мен лявата ръка ми е много "лява", дори като се храня с нож и вилица, ми е трудно да боравя с нея, си представям какво ли ще е, ако някой изведнъж реши, че нея трябва да ползвам!!!! Затова не бих насилвала никого.

Много интересно!  Hug
Не бях се замислила, че точно заради огледалния образ малката пиши буквичките на обратно  Thinking
Не знаех и че има ножици за левичари, моята се справя перфектно с нормална такава, въпреки че я държи доста странно  Mr. Green

# 60
  • Мнения: 46
Моята голяма дъщеричка е левичарка, сега е втори клас и няма никакъв проблем с писането, справя се чудесно. Никой досега не й се подигравал в училище и понеже вкъщи това винаги е било нещо нормално да си служи с лявата ръка,  не се чувства различна въпреки, че нямаме в семейството /доколкото ми е известно/ левичари. Обичам си детето повече от хорското мнение,   Naughty не би ми хрумнало даже да си мъча детето да върви срещу природата и удобството. Бил Клинтън е известен левичар.

Общи условия

Активация на акаунт