когато детето използва лявата ръка??

  • 5 524
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 412
Моето дете използва предимно лявата ръка за нещата, които прави. Един ден реших да попитам лелите в яслата какво мислят по въпроса и дали споделят моите наблюдения. Да, потвърдиха, че им е направило впечатление, но едната веднага побърза да каже, че и тя е била така. като малка и съвета й е да не му се налагаме, поне не още. Каза, че нейната майка е била вманиачена на тази тем и "в резултат правя всичко с лявата ръка, само пиша с дясната, но доста грозно, защото така и не се научих на краснопис".
Но едва сега, четейки темата се замислих, че на мен ще ми бъде по-трудно някой ден, когато, живот и здраве, ще трябва да му помагам в писането.

# 46
  • Мнения: 8 769
А защо трябва да се притеснявате за писането и картофобелачките?
Нямам наблюдения с брат ми да е имало проблем с кое да е от тези две неща, при майка десничарка. Не се безпокойте, те нали са по-умнички, ще се справят с писането и без да им държите ръчичката!  Grinning

# 47
  • Мнения: 412
А защо трябва да се притеснявате за писането и картофобелачките?
Нямам наблюдения с брат ми да е имало проблем с кое да е от тези две неща, при майка десничарка. Не се безпокойте, те нали са по-умнички, ще се справят с писането и без да им държите ръчичката!  Grinning
а, дано! Joy

# 48
  • Мнения: 3 336
Няма да те съветвам как да постъпиш, само искам да споделя нещо. По Нешънъл джиографик всяка седмица почти повтарят един филм за близнаците. Ще ти кажа какво общо има темата. Често при еднояйчните близнаци се получава разпределение -единия десничар, другия левичар, в зависимост кога се е разделил зародиша и т.н. Това оставало за цял живот. Във филма тръдяха, че бременностите с близнаци са голям процент, но често единия от близнаците не продължава развитието си в утробата и се ражда само едно дете. Не твърдя, че при теб е било така Wink Но нещо, което казаха ми направи голямо впечатление, казаха, че учените смятат, че е възможно децата- левичари да са имали компания в корема на мама.

Мъжа ми също се дразни, когато види, че щерка ни държи лъжицата с лявата ръка, аз лично не бих настоявала, не ме притеснява.

# 49
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Но едва сега, четейки темата се замислих, че на мен ще ми бъде по-трудно някой ден, когато, живот и здраве, ще трябва да му помагам в писането.

И мен това ме притеснява. Надявам се, да се справим с ченгелчетата и кръгчетата.
Иначе и аз не се бъркам. Оставям го да ползва ръката, с която му е удобна. Понякога обаче ползва и дясната - за действия, които не изискват особена прецизност.

# 50
  • Мнения: 1 045
Дъщеря ми е левичарка и това никак ама абсолютно никак не ме притеснява  Grinning Даже се радвам , че е различна и ми е много интересно когато започне да пише. В никакъв случай не бих я насилвала да сменя ръката още повече заради еди кой си  Naughty

# 51
  • Мнения: 967
Почти 25% от хората се раждат левичари. Счита се, че детето може да се ориентира до 4тата си година и само да премине от ляво на дясно или обратно. Става въпрос за това, коя мозъчна половина е водещата. Специалистите смятат, че обучение на левичар да си служи с дясната ръка вреди на менталното и духовното здраве на децата.
На запад има центрове за консултации за родители за подсигуряване на правилното развитие на децата (например да се купуват центрирани играчки, да се избягват например кобури за пистолети  и т.н.).

В училищата е забранено на учителките да се опитват да карат децата да пишат с лявата ръка и подобно поведение се окачествява като дискриминация.

Изобщо какъв е проблема детето да пише и да си служи с лявата ръка? Това не е някаква болест или лош навик, просто даденост.
Все едно да боядисваш косата на детенце, защото е русо, а не с кафява коса.



# 52
  • Мнения: 3 146
Че вие не знаете ли, че това означава, че е надарено в сферата на изкуствата! Остовете го да пише, с която си иска. В училище пък всички много си обичахме левичарите!

# 53
  • Мнения: 37
какво е притеснението на родителите, че детето пише с лявата ръка?
На мен притеснението ми е, че няма да мога да й помагам да се учи да пише. Защото като й хвана дясната ръка, се ориентирам, но лявата не ме ориентира никак за букви и цифри.
Не е от кой знае какво значение, но това ми е основния мотив, да й казвам: Хвани молива с другата ръка..., тя не проявява леви изпълнения, но от време на време се пробва.

То по тази логика дъщеря ми трябва да я уча да пише с лявата ръка за да мога да и помагам с писането.
Относно авторката,то детето само си показва с коя ръка ще пише.

# 54
  • Мнения: 1 517
И аз мисля, че трябва да се остави да пише с която ръка иска. Аз като малка пишех с лявата, но родителите ми кой знае защо решиха, че не трябва така и ме научиха с дясната. Сега с лявата не мога въобще, но не мисля, че това е правилно. Все ми се струва, че това по някакъв начин ми е повлияло зле. Дъщеря ми иначе определено всичко си върши с дясната ръка.

# 55
  • Мнения: 639
Аз също мисля, че детето не трябва да се насилва. Дъщеря ми е на 12 години и прави всичко с лявата ръка. Тя тръгна на градина, когато живеехме в ЮАР и там учителките, като видяха, че е левичарка, най-спокойно и без коментари й приготвиха комплектчето за левичари да работи с него - не си спомням какво имаше вътре, само ножицата съм запомнила, че беше "наобратно". Като започна да се учи да пише цифрите, аз й показвах и тя ги пишеше огледално. Но учителката веднага ми обърна внимание, че това става, защото аз й показвам и тя копира движението на ръката - напр. на 5-та хората, които пишем с дясна ръка "избутваме", за да направим "коремчето", а дъщеря ми като наподоби движението с лява ръка, й се получава обърната петица. Учителката ми каза да не й държа ръката, а да пиша на един лист цифрите, да слагам отгоре прозираща хартия (тип оризова) и да давам на детето да проследява линиите (сякаш прекопира). И така се научи да пише. Всъщност никога не сме обръщали особено внимание на факта, че лявата ръка й е водеща, а имахме късмет, че попаднахме на учители, които ни казаха как да помагаме. Малкият пък действа и с двете ръце засега, но като че ли дясната предпочита.
Понеже на мен лявата ръка ми е много "лява", дори като се храня с нож и вилица, ми е трудно да боравя с нея, си представям какво ли ще е, ако някой изведнъж реши, че нея трябва да ползвам!!!! Затова не бих насилвала никого.

# 56
  • Мнения: 67
Синът ми е на 15 години и е левичар. Когото беше малък забелязахме, че предпочита да си служи с лявата ръка, когато му подавахме нещо така, че да може да го вземе само с дясната той го взимаше и веднага го преместваше в лявата. Научи се да пише без никакви проблеми, може би заради това, че ножиците са за десняци като беше по малък не беше фен на рязането и разните там неща. Мъжът ми и досега мърмори, че не сме били достатъчно настоятелни да го приучим да си служи с дясната, но аз мисля, че просто децата трябва да не се насилват.между другото като гледам всякакви чужди предавания и филми забелязвам, че доста голяма част от хората са левичари

# 57
  • София
  • Мнения: 5 066
Синът ми, 4г., също е левичар. Всичко прави с лявата ръка - с нея държи вилицата/лъжицата при хранене, реди пъзели, държи фулмастера, ножицата, тенис ракета и каквото дойде. При футбола водещ му е левия крак. Нищо от това не ме притеснява, като единствено го уча да ползва и дясната ръка, за да си помага с нея - например да придъжа шаблона с нея, докато рисува с лявата ръка, но това е защото той сякаш често изобщо забравя, че я има и че може да му свърши някаква работа.
Трябва да отбележа, че още не умее да бели картофи.

# 58
  • Мнения: 1 163
Моята дъщеря също си служи главно само с лявата,но има родова травма на дясната и по принуда работи с лявата.Но племенника ми си е левичар без да има физически проблеми.Просто всяко дете само трябва да реши с коя ръка да пише.

# 59
  • Мнения: 1 187
Аз също мисля, че детето не трябва да се насилва. Дъщеря ми е на 12 години и прави всичко с лявата ръка. Тя тръгна на градина, когато живеехме в ЮАР и там учителките, като видяха, че е левичарка, най-спокойно и без коментари й приготвиха комплектчето за левичари да работи с него - не си спомням какво имаше вътре, само ножицата съм запомнила, че беше "наобратно". Като започна да се учи да пише цифрите, аз й показвах и тя ги пишеше огледално. Но учителката веднага ми обърна внимание, че това става, защото аз й показвам и тя копира движението на ръката - напр. на 5-та хората, които пишем с дясна ръка "избутваме", за да направим "коремчето", а дъщеря ми като наподоби движението с лява ръка, й се получава обърната петица. Учителката ми каза да не й държа ръката, а да пиша на един лист цифрите, да слагам отгоре прозираща хартия (тип оризова) и да давам на детето да проследява линиите (сякаш прекопира). И така се научи да пише. Всъщност никога не сме обръщали особено внимание на факта, че лявата ръка й е водеща, а имахме късмет, че попаднахме на учители, които ни казаха как да помагаме. Малкият пък действа и с двете ръце засега, но като че ли дясната предпочита.
Понеже на мен лявата ръка ми е много "лява", дори като се храня с нож и вилица, ми е трудно да боравя с нея, си представям какво ли ще е, ако някой изведнъж реши, че нея трябва да ползвам!!!! Затова не бих насилвала никого.

Много интересно!  Hug
Не бях се замислила, че точно заради огледалния образ малката пиши буквичките на обратно  Thinking
Не знаех и че има ножици за левичари, моята се справя перфектно с нормална такава, въпреки че я държи доста странно  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт