Има ли Господ и вярвате ли в него? - IV

  • 27 910
  • 722
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 263
Silvy A , Peace
много интересна статия.А можеш ли да ни дадеш и линк за темата за обективната истина?

# 706
  • Мнения: 319
На практика не е точно така. Как да изтриеш вината от съзнанието си? Не можеш да забравиш ако си наранил някой, а не дай си Боже и поради тази вина има необратими последствия. Затова казвам, че ми е непонятно.
Не бива да се изтрива грешката от съзнанието. Целта е да не се повтаря отново. Но човек трябва да умее да си прощава след като е осъзнал грешката си и е направил всичко необходимо за да я поправи както и да не я повтаря. Наистина е много трудно и ако човек е съвестен, всеки път ще го жегва при спомена за действията си.

# 707
  • Мнения: 15 277
krasi_vasi

Точно за това ме светна harriet TJB - съвест и самоосъждане. Това са две различни неща, но още нямам нужната информация.

Понеже наближава Рождество Христово - любимия ми празник, ви предлагам да една статия за християнските празници.
http://synpress-classic.dveri.bg/23-xxxx/praznici-ilchewski.htm

# 708
  • Мнения: 822
Ето една много хубава статия за свободата на християнина! Много ми хареса и исках да я споделя с вас. Това е част от нея:

".....Например: “Не пожелавай” е заповед, чрез която ние всички сме обвинени в грях; понеже никой човек не може да не пожелава каквито и усилия за обратното да направи. Тогава, когато не може да изпълни заповедта и да не пожелава той достига до отчаяние от себе си и търси на друго място и чрез друго нещо помощта, която не може да намери в себе си както е казано: “Гибелно е за тебе Израелю, дето се противиш на Мене, твоята помощ” (Осия 13:9). Това, което прави тази една заповед го правят всички; защото ние е можем да ги изпълним. Когато чрез тези заповеди един човек осъзнае собствената си невъзможност той е започва да се тревожи как може да изпълни закона - защото закона трябва да бъде изпълнен понеже нито една йота или чертичка от  него няма да премине; в противен случай той би бил безнадеждно осъден. Тогава бивайки истински смирен и смален до нищо в собствените си очи, той не намира в себе си сила за оправдание и спасение.

Тогава идва втората част от Писанието, Божието обещание, което изявява Божията слава и казва: “Ако желаеш да изпълниш закона и както законът изисква да не пожелаваш, ето! повярвай в Христос, в Когото са обещанията за благодат, оправдание, мир и свобода.” Ако повярваш ти ще имаш всички тези неща и ще останеш без тях ако не вярваш. Понеже това, което за теб е невъзможно чрез всички дела по закона, които са много и все пак безполезни, ти можеш да изпълниш по един лесен и кратък начин чрез вяра; защото Бог Отец е направил всичко да зависи от вярата, така че, който я има има всички неща и който не я притежава няма нищо. “Защото Бог затвори всичко под гняв, за да може да покаже милост към всички.” (Римляни 11:32). Така Божиите обещания дават това, което заповедите изискват и изпълняват това, което законът заповядва.; така че всичко е единствено от Бога, както заповедите така и тяхното изпълнение. Той единствен заповядва, Той единствен също така и изпълнява. Защото Божиите обещания принадлежат към Новия завет; не по-добре да кажем те са Новия завет....."

А цялата статия е тук:

http://rado76.wordpress.com/2007/10/15/liberty/
 Peace

# 709
  • Мнения: 319
Mama Galka, законът "Не пожелавай...", винаги съм си мислила, че означава нещо като "Не завиждай..."
Човек, който завижда е изпълнен с доста противоречиви чувства и вреди на себе си, освен това не може да изпита щастие, защото все има нещо, което му липсва в живота. Това са си мои разсъждения.

# 710
  • Мнения: 224
Има Бог и никога не съм спирала да вярвам в това.

# 711
  • Мнения: 1 841
Mama Galka, законът "Не пожелавай...", винаги съм си мислила, че означава нещо като "Не завиждай..."
Човек, който завижда е изпълнен с доста противоречиви чувства и вреди на себе си, освен това не може да изпита щастие, защото все има нещо, което му липсва в живота. Това са си мои разсъждения.

 Peace
Да, точно така - "Не пожелавай" значи "Не завиждай".

# 712
  • Мнения: 1 771
Аз си мисля, че "не пожелавай" означава точно това, а завистта е нещо което следва пожеланието.
Поне така си мисля.
Защото да пожелаеш или да поискаш нещо на друг да бъде твое това мисля, че се има в предвид и оттук последицата завистта.

# 713
  • Мнения: 15 277
По отношение на "прави" и "не прави" прочетох в една статия следното.Много простичко и много добре казано.

„Не е важно да се прави добро; за мен такива понятия, добро и зло, нямат смисъл. Важно е с това, което правиш, да не пречиш на другите”. -  Пауло Коелю

Е, няма какво да се спори; и това е вярно. Написано е в Стария завет, съвсем ясно е формулирано: не кради, не убивай, не пожелавай... С други думи – не прави това, което пречи на другите, защото иначе „око за око, зъб за зъб...”.

Но съществува и Нов завет. И там пише, че това не правене на неща не е достатъчно. Пише, че „всичко, което искате да правят вам човеците, същото правете и вие на тях; защото това е законът и пророците” (Мат. 7:12). И много други неща пише, като това например, че „нова заповед ви давам, да любите един другиго, както Аз ви възлюбих” (Иоан 13:34). Тоест - че най-голямата задача на живота ни е любовта. Което значи, че пътят на спасението минава през другия, а не го заобикаля. В Новия завет пише също: „никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели” (Иоан 15:13).

Все трудни неща за правене...

# 714
  • Мнения: 2

Е, няма какво да се спори; и това е вярно. Написано е в Стария завет, съвсем ясно е формулирано: не кради, не убивай, не пожелавай... С други думи – не прави това, което пречи на другите, защото иначе „око за око, зъб за зъб...”.

Но съществува и Нов завет. И там пише, че това не правене на неща не е достатъчно. Пише, че „всичко, което искате да правят вам човеците, същото правете и вие на тях; защото това е законът и пророците” (Мат. 7:12). И много други неща пише, като това например, че „нова заповед ви давам, да любите един другиго, както Аз ви възлюбих” (Иоан 13:34). Тоест - че най-голямата задача на живота ни е любовта. Което значи, че пътят на спасението минава през другия, а не го заобикаля. В Новия завет пише също: „никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели” (Иоан 15:13).

Все трудни неща за правене...


Mama_Nana, какво друго да кажа , освен че когато човек търси с цялото си сърце Бог му открива нещата.  bouquet

Последна редакция: нд, 11 ное 2007, 22:12 от drross

# 715
  • Мнения: 822
Mama_Nana  много добре казано  Hug !
Аз мисля, че не може човек да се насили да обича! Любовта трябва да идва от сърцето! И как ще стане това? Чрез Бог! Защото любовта е плод на Духа!

"9 Понеже заповедите: "Не прелюбодействувай"; "Не убивай"; "Не кради"; "Не пожелавай"; и коя да било друга заповед се заключават в тия думи: "Да обичаш ближния си както себе си".
10 Любовта не върши зло на ближния; следователно, любовта изпълнява закона."

Римляни 13 глава
 Peace

# 716
  • Мнения: 1 263
Цитат на:  
По отношение на "прави" и "не прави" прочетох в една статия следното.Много простичко и много добре казано.

„Не е важно да се прави добро; за мен такива понятия, добро и зло, нямат смисъл. Важно е с това, което правиш, да не пречиш на другите”. -  Пауло Коелю
Лично на мен Пауло Коелю ми падна в очите като автор след като прочетох една от последните му книги"Магьосницата от Портебло"-такива небивалици и нагласени изводи,та свят да ти се завие  #Crazy.

Последна редакция: нд, 11 ное 2007, 21:21 от mummy

# 717
  • Мнения: 1 849
Цитат на:  
По отношение на "прави" и "не прави" прочетох в една статия следното.Много простичко и много добре казано.

„Не е важно да се прави добро; за мен такива понятия, добро и зло, нямат смисъл. Важно е с това, което правиш, да не пречиш на другите”. -  Пауло Коелю
Лично на мен Пауло Коелю ми падна в очите като автор след като прочетох една от последните му книги"Магьосницата от Портебло"-такива небивалици и нагласени изводи,та свят да ти се завие  #Crazy.

Има случаи когато вредиш на себе си и това пак на е добро, даже се класифицира като грах...например секса без брак, или окултни практики...не вредиш на другиго но вредиш на душата си.

# 718
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Цитат на:  
По отношение на "прави" и "не прави" прочетох в една статия следното.Много простичко и много добре казано.

„Не е важно да се прави добро; за мен такива понятия, добро и зло, нямат смисъл. Важно е с това, което правиш, да не пречиш на другите”. -  Пауло Коелю
Лично на мен Пауло Коелю ми падна в очите като автор след като прочетох една от последните му книги"Магьосницата от Портебло"-такива небивалици и нагласени изводи,та свят да ти се завие  #Crazy.

Той все пак е писател, пише много и понякога различни неща. Никой не казва, че написаното от автора представлява неговата позиция по даден въпрос. В книгите му има доста интересни мисли и всеки може да намери нещо вярно ....

# 719
  • Мнения: 15 277
Цитат на:  
По отношение на "прави" и "не прави" прочетох в една статия следното.Много простичко и много добре казано.

„Не е важно да се прави добро; за мен такива понятия, добро и зло, нямат смисъл. Важно е с това, което правиш, да не пречиш на другите”. -  Пауло Коелю
Лично на мен Пауло Коелю ми падна в очите като автор след като прочетох една от последните му книги"Магьосницата от Портебло"-такива небивалици и нагласени изводи,та свят да ти се завие  #Crazy.


Защо бе mummy? На мен ми харесва /още не съм я прочела, по средата съм/. 

Общи условия

Активация на акаунт