A козуначени кофлички и други подобни?

  • 5 926
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 358
Аз мисля като кифлички да ги навия. Тестото се разлива много само, ако е превтасало.

# 16
  • Мнения: 4 358
Тане, наканих се за кифличките, но ми изникна един въпрос.
Сигурна ли си, че млякото е кисело? Не съм правила досега козуначено тесто с кисело мляко, а само с прясно  Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 1 771
Цитат на: tedi_b
Тане, наканих се за кифличките, но ми изникна един въпрос.
Сигурна ли си, че млякото е кисело? Не съм правила досега козуначено тесто с кисело мляко, а само с прясно  Rolling Eyes


Аз правих както е по рецепта с кисело мляко и стана страхотно тесто и съответно и козунака също.

# 18
  • Мнения: 4 358
Хайде и аз да похваля рецептата  Grinning
Кифличките се правят много лесно дори от малко бременни  Laughing  Докато тестото втасваше имах време и за почивка  Grinning
Замесих половин доза. Тестото ми се точеше малко трудно, затова изтеглих кора на ръка. Нарязах на триъгълници и навих кифлички.
Мисля, че не изчаках кифличките да втасат достатъчно  Rolling Eyes  Другият път ще ги оставя за по-дълго, преди да ги намажа с жълтък.
Ето какво се получи - снимка
Тане, много мерси за чудесната рецепта!  Grinning

# 19
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Не съм ги правила, но току-виж се амбицирам тази година. Купих си онзи ден великденския брой на любимото си списание "Сол и пипер" и ги преписвам от там:
 Козуначени кифлички с пълнеж.
 Продукти: 1 кг. козуначено тесто;1 и 1/2 чаша счукани или смлени орехи; 5с.л. захар; 1с.л. канела; 3 жълтъка за намазване; 1 белтък, сусам и захар за поръсване(кристали)
 Пригответе плънката: разбийте на сняг белтъка, смесете орехите, захарта и канелата и ги разбъркайте с разбития белтък. Разточете приготвеното козуначено тесто на кора с дебелина около 1 см. Нарежете кората на триъгълници, поставете малко плънка и завийте. Поставете ги в намазнена тава и ги покрийте за второ втасване около 30 мин. Като втасат намажете всяка кифличка с жълтък, поръсете със захар и сусам. Печете до златисто на 180 градуса. След изваждането оставете да изстинат покрити с кърпа. Вместо орехова плънка може да използвате и шипков мармалад.

Ако някой се интересува от козуначено тесто - ще ви напиша и него.

# 20
Цитат на: bomboto
...Ако някой се интересува от козуначено тесто - ще ви напиша и него.
Направо го давай Grinning

# 21
  • Мнения: 3 927
tedi_b,
да, рецептата е с кисело мляко. Аз затова се навих да пробвам, защото като прочетох в темата за козунаците как се меси тестото "по бански" Wink  и колко време отнема се отказах......а моето предложение съм го гледала по тв-то и помня, че беше лесно.
Е, както казах по-горе, след опичане тестото не се къса на конци, както става про хубавите козунаци, но вкусът според мен е същият.....дори на следващия ден бяха станали по-хубави....
А тестото при разточването и на мен ми се опъваше малко - явно след 100-те "тояги" Wink  по гърба му става такова жилаво
За втасването - просто ги оставих да се надуят и напълнят тавата, т.е. колкото на мен ми хареса и тогава ги мазах - горе-долу се водих от правилото за удвояване на обема.

Малко късно ти отговарям, но виждам резултата е повече от положителен Wink

# 22
  • Мнения: 4 358
Положителен е, даже и мъж ми яде с кеф (не е по сладкото).
На нас захарта ни дойде малко, следващият път ще сложа повечко  Wink
Пак мерси  Grinning

# 23
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: Honda
Цитат на: bomboto
...Ако някой се интересува от козуначено тесто - ще ви напиша и него.
Направо го давай Grinning

Това обаче довечера ще се случи, щото съм на работа сега.
 На мен не ми изглежда сложно, така че мисля да се пробвам Grinning

# 24
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
Цитат на: Taneto
Козуначени кифлички
оригинал - на една гостенка на Звездев, някоя народна певица беше, но коя ли Thinking

Омесва се тесто от:
1 ч.ч. кисело мляко
6 яйца
1 ч.ч. захар
1 пакетче мая
1/2 ч.ч. мас или маргарин
брашно около 1 кг.

Още: олио, яйце за маназване, мед.


Момичета, какво е "едно пакетче мая"?  при нас е 40 гр. "живата" и 7 гр. сухата......колко трябва да е по реzепта?

# 25
  • Мнения: 3 927
Зависи за колко брашно е предвидена самата мая. Кубчетата жива мая, които аз ползвам са 42 грама и са предназначени за 1 кг брашно.
Сухата мая на Др. Йоткер май беше за 500 гр. брашно (нямам в момента пакетче да проверя) и не съм сигурна за отговора си....така че зависи от производителя.....

г.п. рецепта е в оригинал, всеки може да си я "намести" по своите мерки Wink

# 26
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Имам следния въпросс относно втасването на тестото:
Възможно ли е да се ползва микровълновата печка, за да втаса по-бързо тестото и ако е така на какви градуси?
Не се ли променя вкуса от микровълновата печка?

# 27
Цитат на: zaek
..Възможно ли е да се ползва микровълновата печка, за да втаса по-бързо тестото...

Абе с микровълновата не съм пробвала, но редовно използвам фурната за тази цел. Подгрявам я на 30-40 градуса и така "втасвам" всички продукти, които го изискват. (така даже си квася и киселото мляко) Grinning

# 28
  • Мнения: 4 358
И аз ползвам обикновената фурна.
Оказа се много добър начин за втасване  Wink

# 29
  • Мнения: 1 698
Цитат на: Taneto
Ето какво се амбицирах да направя вчера, след като се засрамих от темата за козунаците, а рецептата отлежава отдавна в тефтера и чака за проба:
Козуначени кифлички
оригинал - на една гостенка на Звездев, някоя народна певица беше, но коя ли Thinking
За любопитните, да съм полезна, ето малко картинки, общо са 3:
http://www.bgphoto.net/photos/2105/o632479503470156250.jpg

Изглеждат страхотно, сега ще ги направя, но би ли казала как правиш тази салата часовник? Великолепно изглежда, а сигурно е и много вкусна. Ще ти бъда благодарна, ако споделиш рецептата.

Общи условия

Активация на акаунт