Подкрепяте ли въвеждане на месечна такса за средно образование?

  • 3 370
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 222
Какво е мнението ви?

Да не разглеждаме юридическата страна на въпроса - конституционното право на безплатно образование.

Просто вие лично като родители на ученици съгласни ли сте да влагате средства от своя бюджет в полза на качеството на образование за собствените си деца?
Тези средства биха могли да се разпределят като поощрителни месечни премии на учители, за подобряване на материалната база, за организиране на посещение на музеи, изложби и т.н, свързани с изучаваното в момента, еднодневно зелено училище всеки месец и други подобни...
Интересно ми е вашето мнение, тъй като в приятелския ни кръг на семейства с ученици всички биха платили такава евентуална такса. Става въпрос за държавни училища, които освен държавния бюджет да получават уредени законово такива допълнителни такси.

# 1
  • Мнения: 109
Принципно съм съгласна,гласувах за 40-50лв.НО не при това ниво на преподаване.Възрастните учители не помръдват на  сантиметър от начина на преподаване от мое време,младите са безхаберни.Не всички,но повечето.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Че то и сега даваме пари за изброените от теб неща. Ремонти, допълнителни сборници и учебници, ксерокс, изготвяне на тестове, музеи, екскурзии, излети, училищен вестник, санитарни материали и т.н, и т.н.

Всеки би давал, предполагам. То и има ли избор човек?

# 3
Не.
Образованието е задължително, и затова държавата следва да осигури средства.
Правото на "безплатно" образование отдавна си е преиначило смисъла - задължителните учебници са форма на плащане.

# 4
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Не съм съгласна. При положение, че е задължително средното образование, да плащам за това е неприемливо. Иначе за подобряване на мат. база, музеи...че то иначе безплатно ли е. Не вярвам. Не знам как е сега в у-ще, догодина ще разбера, но за градината постоянно даваме. Но месечна такса за нещо безплатно-не.

# 5
  • София
  • Мнения: 416
Не съм съгласна,защото средното образование нали е безплатно!?А и в началото на всяка учебна година се събират достатъчно пари за ремонти,помагала и т.н.А да не говорим за учителите...А ако започнат да се събират пари и от родителите,къде остава държавата?

# 6
  • Мнения: 14 133
И аз не съм съгласна. Да купувам част от помагалата в начален курс и учебниците в по-горните класове- да, но месечна такса- не Crossing Arms Naughty

# 7
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Не, не съм съгласна!

# 8
  • Мнения: 7 821
НЕ. За заплати на учителите плащам данъци! Няма да ги поощрявам допълнително. За ремонти и други подобрения и сега се събират пари и съм съгласна да давам. За музеи и др. подобни пари винаги са се събирали.
В нормалните държави дори ако си запиша детето в частно училище ще ми приспаднат част от таксите от дължимите данъци, а тук да плащам и за държавното  Twisted Evil ...

# 9
  • Мнения: 967
Аз съм съгласна да давам за подобряване на учебните пособия, но конкретно за класа на моето дете. Ние и сега носим листа, гланцова хартия, картони за направа на плакати. Бих дала за компютър и лицензиран учебен software (за сега е малко застъпено в програмата). За премии на учителите - не, някой за мен събира ли премии от клиентите ми? Но за Коледа и края на учебната година, подаряваме малки подаръчета, даже понякога събираме пари и купуваме ваучер на учителката (на мен клиенти също ми подаряват дреболии - химикалки, бутилка вино и т.н. като знак на внимание. Обаче премии  Shocked, мисля че даже ще е забранено такова нещо.
За посещаване на музеи, екскурзии, в момента всички родители плащат без протест за такова нещо.

# 10
  • Мнения: 8 999
Не съм сигурна, че това решение зависи от нашето желание или нежелание. Но ми е чудно дали всички, които са категорично против въвеждането на такси за обучение, ще отпишат децата си от училище, ако се въведе такова заплащане.

# 11
  • Мнения: 967
Въведат ли такса за обучение, тогава ще трябва да променят конституцията и куп закони и ще е първа стъпка към платено образование - много опасна стъпка от пол. гледна точка. Никъде в ЕU няма такси за държавно образование - може да се купуват учебници, но не е дефинирано като такса. И се съмнявам, че такова нещо е възможно да бъде прокарано. Образованието трябва да е безплатно, за да се дадат равни шансове на децата да получат знания. Всякакви допълнителни плащания трябва да са доброволни, а не задължаващи.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 999
Просто вие лично като родители на ученици съгласни ли сте да влагате средства от своя бюджет в полза на качеството на образование за собствените си деца?

Ами аз влагам - нали плащам данъци все пак???
Да не говорим, че всъщност дори не плащам за моето дете, защото то ходи в частна градина, а след това ще бъде и в частно училище... Освободила съм държавата от ангажимент точно към моето дете, но от това данъците ми не намаляват...

# 13
  • Мнения: 196
В момента, в който такава такса се въведе регламентирано и централизирано, никой няма да им хване дирите на тези пари - в чий джоб и за какви цели отиват.

Конкретно за класа - да, събираме всеки месец за консумативи. Там съм сигурна за какви цели се изразходват парите.

Един пример. В първи клас ни накараха да закупим чинове за децата, защото старите били в окаяно състояние. Добре, събрахме по 150 лв, докараха  чиновете на половината клас в края на учебната година. И какво се случва? Във втори клас сме в друг кабинет - и ПАК със стари чинове! Не помня, какво ни обясняваха, фактът е, че пак дадохме по 150 лв и пак със същия резултат. От трети клас досега (вече е шести) - всяка година - друг кабинет и стари чинове. Ми сори, два кабинета им обзаведохме - цялото училище няма нужда, нали? На училището повече пари не давам!

# 14
  • София
  • Мнения: 3 681
Това пък откъде го измислихте Shocked? Аз лично не подкрепям, против съм.

# 15
  • Мнения: 1 426
Не. Това е пълно безобразие да се събират пари дори за детските градини за играчки, тетрадки и подобни и допълнителни занимания. Къде е държавата и къде е частното. Общината за какво е? За какво плащам данъци. Къде остава правото на безплатно образование и достъпа до такова.

# 16
  • Мнения: 248
Не, не съм съгласна. Първо - това означава ли, че тези, които нямат възможност да платят таксата на децата си, ще трябва да ги спрат от училище. Второ - това как ще се отрази на родителите, почти като задължителен данък, но неприспаднат от приходите. И трето - ние и досега не даваме малко пари за градина, предполагам същото е и за училището. Непрекъснато имат театри, екскурзии и т.н.

# 17
  • Мнения: 339
Ако и средното започне да се заплаща, тогава неграмотните ще станат още повече. Има хора, които и сега не мога да си издържат децата и те започват да работят на 15-16 години. Абсолютно против съм. Таксата няма да промени образователната система, която плаче за тотална промяна.

# 18
  • Мнения: 2 700
Не, не съм съгласна.
Заплатите и поддръжката на училищата се извършват от държавния бюджет, т.е. от това, което съм платила аз/ ние като данък. За останалото давам пари и сега.
Това да не е сондаж на найсти стълб на финансиране?

# 19
  • Мнения: 1 172
За, ако обаче ми намалеят съответните данъци.

И мисля, че е правилно да има безплатно средно образование само за тези, които имат висок успех. За останалите - колкото по-слаб ученик е, толкова по-платено да е образованието му.

Средното образование не е задължително. И не съм съгласна да плащам заради това, че сульо и пульо решили да изкарат един глупав техникум, и то така щото да имат само диплома, а не реални знания (разбирайте, висене по кафета, нулева заинтересованост и т.н. - гледка, позната на всички ни).

# 20
  • Мнения: 2 577
Не, не съм съгласна.
Ние също обзаведохме два кабинета - дограма, ламинат, чинове, пердета,а и много важната бяла дъска, която аз изобщо не одобрявам, особено за 1-4клас. И какво сега в трета стая...
Да не говорим наистина за уч.помагала и ксерокси....И допълнителните измислени школи по училищата...
По-скоро всичко това трябва да се прекрати, а не да събираме и други такси  Naughty

# 21
  • Мнения: 4 965
Нещо средно между мненията на solaris и *SV*.

# 22
  • Мнения: 1 100
Аз съм ЗА. Ако всеки дава дори само 10 лв. на месец, това означава, че в касата на класа ще има около 260 лв. на месец. С тези пари могат да се купят много неща за класната стая и не само. Може да се направи по-добра спортна база, за да има къде да разпускат учениците. Могат да се закупят материали за опити по химия, физика и тн..
За съжаление много хора няма да се съгласят да платят тези 10 лв и с право.

# 23
  • Мнения: 235
Абсолютно подкрепям такава инициатива.

# 24
  • Мнения: 1 172
Аз съм ЗА. Ако всеки дава дори само 10 лв. на месец, това означава, че в касата на класа ще има около 260 лв. на месец.

Аааа, не трябва да има каси на класовете. Щото ще е същото като касите на входовете. Там еднократно не искат да дадат 10 лв за да им ремонтират асансьора и да не се качват всеки ден, 4мата от семейството, пеша до 9 етаж (съвсем истински случай).

Трябва ако има такси, те да се събират като таксите в градините и университетите. Няма искам-не искам, ама не точно сега, ама не точно толкова, ама не точно за това.

# 25
  • Мнения: 3 886
Ако и средното започне да се заплаща, тогава неграмотните ще станат още повече. Има хора, които и сега не мога да си издържат децата и те започват да работят на 15-16 години. Абсолютно против съм. Таксата няма да промени образователната система, която плаче за тотална промяна.
Peace Peace

# 26
  • Мнения: 2 197
Категорично не съм съгласна.
Така и така средното образование не струва нищо като чета и слушам толкова неграмотни изказвания от ученици и младежи. Само и пари остава да им давам. Работното им време е по-малко от нормалното. Имат повече от мен почивка на година, нямат основание да искат и допълнително заплащане.

# 27
  • Мнения: 24 467
Не, повече от това, което и сега влагам в общия бюджет не мисля, че е редно да влагам. Без друго плащам всички дължими данъци и осигуровки. От данъците се формира приходната страна на бюджета, а от там се заплащат разходите за образование и редица други пера. С това образованието няма да стане по- добро, тъй като отново ще се черпи от общия казан и ще се раздава общо на калпак, което не е положително.
Ако искам качество, бих предпочела варианта с частните училища и школи, където ще си плащам знайно на кого и знайно заради какво.

# 28
  • Мнения: 2 401
За основно не съм склонна да плащам нищо. За средно - да, ако става въпрос за наистина качествено училище с качествени преподаватели.  За висше - да, но ще го платя в чужбина.

# 29
  • Мнения: 60
Не съм съгласна. Аз си плащам всички данъци, а сега и още - не! На мен никой не идва да ми носи пари ей така, защото ми е тежко положението!

# 30
  • Мнения: 581
Не, не съм съгласна, ама кой ме пита.То и сега се събират пари за подобряване на базата, зеленото училище си се плаща, както и посещенията на музеи и екскурзиите, а да давам пари за квалификацията на учителите си е чисто безумие. Те си изкарват достатъчно от частни уроци.

# 31
  • Мнения: 8 999
Не, не съм съгласна, ама кой ме пита.То и сега се събират пари за подобряване на базата, зеленото училище си се плаща, както и посещенията на музеи и екскурзиите, а да давам пари за квалификацията на учителите си е чисто безумие. Те си изкарват достатъчно от частни уроци.

Зелените училища и извънкласните занимания /изкуство, танци, спорт/ не са част от учебната програма. Екскурзиите - също. Не можеш да очакваш безплатно някой да забавлява децата - театри, музеи и т.н. имат входен билет и навсякъде по света той си има цена.
А подпомагане с пари точно за квалификация на учителите не е никакво безумие. Защо очакваш учителите, с мизерните си заплати, да отделят от залъка си, за да се квалифицират допълнително, да си купуват скъпи издания и да посещават курсове?
И защо надничаш в кошничката на даскалите - давали частни уроци. Ами ще дават, разбира се! Всеки се опитва по някакъв начин да върже двата края. Не мога да разбера каква е тази злобна завист към учителите заради частните уроци. Щом има търсене, има и предлагане. Само не ме убеждавайте, че децата са принудени да посещават частни уроци, защото е занижено качеството на преподаване в училищата. Може би е занижено качеството на самоподготовка на учениците вкъщи?

# 32
  • Мнения: 4 406
на този етап от развитието на образованието - не съм съгласна.

# 33
  • Мнения: 817
Не, не съм съгласна. Плащам си данъците редовно, това е достатъчно.

# 34
  • Мнения: 22 465
Разбира се че не подкрепям подобно нещо.
Макар че и докато аз бях ученичка и сега, когато сестра ми е в 12клас и завършва тази година, родителите ми винаги са давали пари за какви ли не щуротии.
В крайна сметка всички си плащат данъците и тези данъци трябва да отиват за образование и т.н.
Като ще си плащаме в училище - просто да направят частни училища, а не да обясняват как образованието било безплатно. За това се дават пари за учебници, помагала, ремонти на стаите и т.н., защото е безплатно!?

# 35
  • Мнения: 46 553
Че сега безплатно ли е? За повечето класове учебниците задължително се купуват, може да не му викаме "такса", но е задължителна.

ЗА такава такса съм. Тогава и родителите ще се постараят децата им да присъстват и да знаят за какво са там, защото парите от данъците не се усещат така, както тези, които излизат по този начин от джоба.

# 36
  • Мнения: 196
Че сега безплатно ли е? За повечето класове учебниците задължително се купуват, може да не му викаме "такса", но е задължителна.

ЗА такава такса съм. Тогава и родителите ще се постараят децата им да присъстват и да знаят за какво са там, защото парите от данъците не се усещат така, както тези, които излизат по този начин от джоба.

Извинявай, ама какво общо имат парите за учебници с присъствието на децата??  Учебниците СЕ купуват, какви са тези ТОГАВА?

# 37
  • Мнения: 46 553
Купуват се, но се дава една сума, която до последния клас остава същата- защото продават в борсата старите учебници и със същите пари купуват новите, а като продадат последните си прибират парите. Така родителите дават веднъж 40 лв. и забравят, че имат ученици, ако всяка година плащат такса, ще се сещат.

Средното го завърших в икономически техникум и към нашата специалност откриха паралелка "Б" - платен прием, за тези, които са с по-нисък успех. Е, в процеса на обучение ни надминаха по среден успех, нас, отличниците  Crazy Отсъствията им по-малко и т.н. За мен беше много поучително  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 196
Купуват се, но се дава една сума, която до последния клас остава същата- защото продават в борсата старите учебници и със същите пари купуват новите, а като продадат последните си прибират парите. Така родителите дават веднъж 40 лв. и забравят, че имат ученици, ако всяка година плащат такса, ще се сещат.

Тази година платих за учебници 200 лв. При това купих не всичко, което се искаше - поради стачката. Някъде бъркаш в сметките, или ти е остаряла информацията, не знам..  Посещаемостта, както и усилията в час, никак не се повлияват от тези пари.

Виж за втората част може и да си права - нямам наблюдения за гимназиите и техникумите.  Peace

# 39
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 458
По принцип не съм съгласна, но гласувах за минималната сума. И то само ако се дава за материалната база на училището  Crossing Arms Против всякакви учителски поощрения и подобни съм. Не са родителите тези, които по такъв пряк начин трябва да участват в диференцираното заплащане на учителите.

# 40
  • Мнения: 46 553
Сестрата на мъжа ми е в 11 клас, математическа гимназия. Учи по учебници 2-ра употреба, от класа й всички ползват такива. Всяка година носи старите учебници в борса, с парите направо купува новия комплект, до сега не е доплащала. Нови взима само тетрадки по френски за упражнения.

# 41
  • Мнения: 7 263
Да!

Твърдо подкрепям въвеждането на такава такса. Няма какво да се залъгваме - безплатен обяд няма и учителските протести го доказват. Доказва го и недоволството от нивото на образованието ни. Доказва го нуждата от частни уроци, школи и занимални, за да бъде усвоен учебния материал.

Съвсем друга тема е, че ако бъде въведена такава такса ще имам доста по-високи изисквания към това което ще получават децата ми срещу нея!
Тогава най-после и аз ще имам право на глас и претенции, а няма да съм принудена да търпя своеволията на образователното ни министерство и безумията, пред които сме изправени в последните години.

# 42
  • Мнения: 24 467
Преди време /по мое време/ имаше платени специалности във ВУЗ и такива, които бяха "държавна поръчка", като определено студентите от втората категория бяха тези с по- високия успех. След това се възприе другият вариант- заплащане такса за следване "на калпак". От това висшето ни образование определено не стана по- добро /факт, работила съм като преподавател, нивото на студентите като обща маса съм го видяла от двете страни на катедрата/. Материалната база на ВУЗ-овете не беше подобрена. Радвахме се основно на спечелени проекти по отделни програми за финансиране.
Тези родители, които и сега не се вълнуват от нивото на хлапетата си и тогава ще им бъде все едно. Другите, които се интересуват, ще поведат кампания за заплащане на такива такси само при обучение в държавни /общински/ учебни заведения. При това положение аз лично бих се замислила, дали да не си плащам не в такова, а в частно. Не се залъгвам, че ако платя 10.00 /20.00 или т.н./ лева горница ще имам повече права от сега, нито че системата ще се промени. Да не забравяме, че ще има и редица родители, които просто с кеф няма да си платят и на които просто няма от къде да им се вземе, те ще си пеят, че образованието е задължително и поради тази причина този, който въвежда задължението, да се оправя с последиците. И хич няма да са малко. Без друго много родители, ако зависеше от тях, щяха да пратят децата си на работа, а не на училище.

# 43
  • Мнения: 222
Благодаря за мненията! Изненада ме болшинството на несъгласните, но моето уважение за всяко едно мнение!
Аз разсъждавам така:
Безплатното не се цени. Образованието не трябва да е задължително. Какво точно ще загубим ако има повече неграмотни?  Да се оправят в конкурентна среда. Защо с моите данъци да плащам, за да учат насилствено тези, които не искат да учат и които след това са неквалифицирана работна ръка в сивата икономика /без да обиждам хората на физическия труд, ясно е за кого говоря/? Има и други механизми да се поощрява образованието.
Плащаме данъци за здравеопазване, за пътно строителство, за какво ли не - и какво точно ни е в ред?
Моята дъщеря сега е ученичка. Не мога непрекъснато да чакам реформата, защото след 12 години вече ще е късно тя да получи полагаемото й се качествено образование. Частното образование не е във възможностите ми, но ако с една минимална такса от 10 до 50 лева мога лично да подпомогна училището й, бих го направила. Как сме давали по 40 лв за детска градина, нали и те имат общински бюджет? Българинът от край време държи на образованието на своите деца, склонен е да се лиши от какво ли не, но да ги изучи.
Ако таксата е задължителна, мисля, че това ще реши въпроса с непрекъснатото плащане за едно и също всяка година - чинове в различни стаи, ксерокси и т.н. За разпределянето на бюджета трябва активно да участват родителите, да се гласуват тези суми.
А защо да не се реши 50% от сумата да се отдели за заслужил преподавател, така всеки би се старал да получи родителската премия, която ще е обвързана с конкретни резултати? Въобще смятам, че родителите трябва активно да участват в дейностите на училището и да имат правото да контролират.
А ако учителската заплата не е атрактивна, как очаквате да се подобри качеството на образованието? Кой ще обучава децата ни ако е кадърен и може да се реализира на сходно поприще за доста по-добри пари? Защо ще се напъват да се квалифицират преподавателите, като нямат реална конкуренция при много на брой свободни учителски места? Защо добрите преподаватели не обучават мотивирани да учат деца, а не задължени с правото на "безплатно" образование?

# 44
  • София
  • Мнения: 6 999
benche, грешката ти е, че гледаш от своята камбанария.  Naughty

Аз бих казала, че има частно образование за тези, които искат и държавно за тези, които не искат да си плащат. За мен частното образование е достъпно, за теб е непосилно, но следва да знаеш, че има хора, за които и тези 10 до 50 лева месечно са също толкова непосилни колкото за теб е частното образование. Какво ще правят тези хора? Учебници, тетрадки, дрехи и обувки, храна... да не говорим чистото 'изнудване' с разни екскуризии и прочие, което е толкова обременяващо за много родители, но не могат да лишат децата си.

Не знам дали някой от вас следи статистиката, но неграмотността в БГ расте с всяка изминала година. Може би ви се струва, че този проблем не ни засяга, но не е така. За съжаление не помня точната статистика, но беше доста обезпокоителна цифра. Нашите деца ще живеят по време, в което 20-30% от населението на БГ ще е неграмотно. Това е ужасно голяма цифра и се отразява пагубно на цялата държава и всичките й жители...

Безплатните учебници, спирането на детски добавки при неизвинени отсъствия, безплатните закуски - са все начини чрез които правителството се опитва да забави процеса на обезграмотяване на населението, а ти предлагаш да се плаща...

Що се отнася до повишаването на заплатите като стимул и друг път съм го писала - това не е стимул. Точно 3 месеца по-високата заплата е някакъв стимул /пише по дебелите книги/ след това хората 'привикват' към нея. Качествените учители - ще са качествени и без бонуси. Аз съм за цялостна реформа в образованието, но за съжаление първо следва да се промени мисленето на хората, трудно системата ще ги изпревари.
Дори и в частното образование учителите не разбират, че всяко отделно дете е личност, че трябва да подходи индивидуално към всяко, всяко дете да се УВАЖАВА... Само преди седмица директорката на едно много известно частно училище ми каза, че "Много се вживявам." по отношение честността с която се подхожда към сестра ми там...

Извинявам се за дългия пост...

# 45
  • Мнения: 945
Раzбира се, че не. Това може да са zа някого само 20 лева, но zа други храната на семейството zа 3 дена. Обраzованието zа това е беzплатно... zа да могат всички да си го поzволят.
Който иска да плаща, да си прати детето в частно училище. На benche мога само да и върна думите наzад... Това също е твоят вид конкуренция...

А колкото до повишаванато на zаплатите дългосрочно може да помогне, поне в таzи насока, че да стане zа повече студенти интересна професия. По мое време никой не искаше да учи zа учител и zа учители учиха предимно теzи, които не можеха да постъпят в нито една друга специалност (като пример няколко мои поzнати). Слава богу повечето от тях така и не почнаха да работят по специалността си, но като цяло мнението ми е че повечето студенти учители са с много под средното ниво на интелигенстност и нямат никаво желание де преподават и да се zанимават с деца(това е професия, която идва от сърцето). Не се обиждайте, каzвам повечето, не всички...

Общи условия

Активация на акаунт