Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 6 част

  • 23 251
  • 324
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 83
Здравейте, настоящи и бъдещи майчета!От няколко месеца съм на нова работа и представете си-въпреки новината за моето ,чакано през март слънчице,шефа ми пусна безсрочен договор!Обаче счетоводителката ни е много елементарна и самонадеяна #2gunfireДо 01.10 ме осигуряваха  на по-ниска заплата,а сега ми дадоха да подпиша анекс за малко по-висока сума осн.заплата.Счетоводителката ми каза,че по-късно в НОИ ще представи доходите ми.Така ли се процедира?Страхувам се за правилността на действията й,а тя демонстративно ми показва неприязънта си!!Моля ви за съвет!  bouquet

# 16
  • Мнения: 537
Здравейте, искам да попитам нещо, може би въпроса е разискван, ама нямам време да чета толкова много  Embarassed Въпросът ми е кога точно изтичат тия 315 дни, аз знам че са 10 месеца и някакви си дни, ама ТРЗ-то в офиса ми беше казала, че като навърши малката 9 месеца и трябва да почна да получавам вече 180 лв. И онзи ден се обаждам на счетоводителката да ми прати документите, които трябва да се попълнят, т.е. молбата защото тя ми каза, че се давала от работодателя, а тя ми вика че ще провери. Е, още не се е обадила, затова ви моля кажете ми точно кога ми свършват тия дни и от кого се дава молбата, която аз трябва да попълня. Вечно трябва да ги тикам и да ги ръчкам, за да ми кажат или свършат нещо  ooooh! Благодаря предварително.

# 17
  • Мнения: 984
въпросът ми е, колко месеца е неплатения отпуск след изтичане на платения за гледане на дете до 2 г. .Ако може да ми кажете и члена, където го пише

# 18
  • Мнения: 9 050
въпросът ми е, колко месеца е неплатения отпуск след изтичане на платения за гледане на дете до 2 г. .Ако може да ми кажете и члена, където го пише

6 месеца за всеки от родителите. Мисля че беше 168 или 168а от КТ.

# 19
  • Мнения: 984
благодаря, прочетох  Чл. 167а , но не разбрах всеки има право по 6 м. или един от двамата има право да го ползва

# 20
  • Мнения: 9 050
благодаря, прочетох  Чл. 167а , но не разбрах всеки има право по 6 м. или един от двамата има право да го ползва

Всеки родител има право на по 6 месеца. Вече не се допуска пехвърляне на 6-те месеца от единия на другия родител.

# 21
# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 383
Здравейте!
Питам за една приятелка: колко месеца осигурителен стаж трябва да има студентка, която работи по трудов договор на половин работен ден /4 часа/ с осиг.доход 260лв./мес. преди да излезе в болничен за бременност и раждане   bouquet

# 23
  • Мнения: 9 050
Здравейте!
Питам за една приятелка: колко месеца осигурителен стаж трябва да има студентка, която работи по трудов договор на половин работен ден /4 часа/ с осиг.доход 260лв./мес. преди да излезе в болничен за бременност и раждане   bouquet

Студентството не е стаж. Така че, независимо дали е студентка или не, трябва да има 6 месеца осигурителен стаж, както всички останали. Щом работи на 4 часа, един календарен месец и се зачита за половин месец осигурителен стаж. Значи 12 месеца на 4 часа или 6 месеца на 8 часа стаж трябва да има, за да получи право на обезщетение.

# 24
  • Мнения: 5
Как стои въпроса с прехвърлянето на майчинството? Мога ли да прехвърля майчинството на моята свекърва, която е инвалид 3-та група с право на работа?

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Как стои въпроса с прехвърлянето на майчинството? Мога ли да прехвърля майчинството на моята свекърва, която е инвалид 3-та група с право на работа?

Само ако към момента на прехвърлянето работи по трудов договор /дори и фиктивно/

# 26
  • София
  • Мнения: 665
здравейте,два дни преди изтичане на платения отпуск по майчинство детето ми тръгна на ясла. Ходи 1 седмица, разболя се, следващите 2 седмици си беше вкъщи. Значи ли това сега,че на мен вече не ми се полага неплатен отпуск?

# 27
  • Мнения: 9 050
здравейте,два дни преди изтичане на платения отпуск по майчинство детето ми тръгна на ясла. Ходи 1 седмица, разболя се, следващите 2 седмици си беше вкъщи. Значи ли това сега,че на мен вече не ми се полага неплатен отпуск?

Яслата няма нищо общо с никой от неплатените отпуски. Яслата спира само отпуска за отглеждане на дете до 2 години. Всеки друг отпуск може да се ползва, независимо от това дали детето е на ясла или не.

# 28
  • Русе
  • Мнения: 299
Плаче ми се ,не знам от къде да започна...Детето е родено на 25.01.2007.Термина беше за 1.02.От 30.10.2006 уж ме назначиха във фирма.До сега вземах всичко,каквото трябва.Тогава не взех договор,но знам,че фигурира в НОИ и както трябва да бъде.Сего трябва да изляза вече по майчинство и ми дават приключена трудова книжка,договор,който е бил за определен срок и заповед за прекратяване по чл325,т3.А сега накъде и кой крив и кой прав?
 

# 29
  • София
  • Мнения: 1 456
И аз искам да попитам, какво се случва, ако жената забременее, докато заема длъжност по заместване на трудов договор? Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт