Спират продажбите на живачните термометри!

  • 2 780
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 236
Това не е за вилиците. За живака е:

Живакът е мощен невротоксин, оказващ влияние върху функциите на мозъка и на нервната система. Той е опасен за здравето както като първичен живак – срещащ се в термометрите, така и като в органична форма – т.нар. метилживак, какъвто се открива в рибата. Особено е опасно влиянието му върху бременните жени и малките деца (нараства вероятността от поява на церебрална парализа, глухота, слепота).

При възрастните хора хроничното отравяне с живак може да доведе до загуба на паметта, треперене, загуба на зрението.

Живакът е класически глобален замърсител. Изпуснат веднъж от източник той се разсейва по света и стига далеч от първоначалния източник. Токсичният метал се изпарява при високи температури, а когато те спаднат се кондензира. Плюс това е твърде устойчив. Всичко това води до учудващо големи стойности на места, където изобщо няма големи местни източници на живак.

И на въпроса защо го забраняват в България:

Правителствата на страните от Европейския съюз се съгласиха да забранят износа на живак от блока от 2011 г., предаде Асошиейтед прес.

Министрите на околната среда от 27-те страни от ЕС, които се срещнаха в Люксембург, обсъдиха също плановете за постоянно и сигурно съхраняване на токсичния метал.

ЕС също така ще забрани използването на живак в уреди като термометри и барометри.

Европейската хлор-алкална индустрия, която използва живака, за да извлича сол и водород, обеща да спре да използва метала до 2020 година.

Това обещание предизвика опасението, че употребата на живак ще бъде прехвърлена в развиващите се страни, отбелязва АП.

# 31
  • Мнения: 3 069
Не исках темата да прераства в спор....съжалявам много.
В статията на вестник Труд е показана една единствена причина да се спрат от производство и тя е, че термометрите се използвали и изкупували с друга цел /каква цел не поясняват/.
Първия който си купих беше 17 лева - мери греншо, свекър ми преди да се роди детето ни изпрати от Флорида дигитален за в ухото - пак мери много грешно.Нали в САЩ има голям контрол над стоките и термометъра си беше с цената -87 долара.
Всеки лекар казва, че от живачните по-вярни няма, но на мен ми се иска да ги изпозвам и другите 2 броя.
Само аз ли съм такъв карък, че не са точни и двата....
Виждам, че и други мами са недоволни.
Купихме днес 3 броя живачни и се надявам да ни стигнат до края на дните ни!

Пак ще повдигна въпроса..знае ли някой къде има сервиз или лаборатория за да ги проверят?

Благодаря!

# 32
  • София
  • Мнения: 44 223
Колко още електронни трябва да купя, докато попадна на точен?  newsm78

Lumiscope 8-9 лв. Точен е.

Тази тема става 1:1 с онази за столчетата за кола  ooooh!

ние имахме и такъв, извесно време беше ок...после един ден показа, че детето има 35,7, а живачния веднага след това показа 38 - беше очевидно топъл...и до там с използването му...

# 33
  • Мнения: 1 216
На мен живачните винаги са ми били психарски, така че съм фен на идеята да ги спрат.
Имам 2 дигитални и след 5 години ползване съм свикнала да меря винаги по 2 пъти температурата, отнема  2 х 20 секунди. Отклонения е имало само когато батериите са на свършване

# 34
  • Мнения: 1 896
Когато нещо се произвежда и продава, трябва да се мисли и за това какво ще стане след като приключи употребата му - доста неща има, които не могат да се хвърлят ей така на боклука, живачните термометри определено са в тази категория.
Когато термометърът се счупи, дори никой да не погълне живак, той все някъде трябва да отиде, не може да изчезне. А изхвърлим ли го по какъвто и да било начин, го изпращаме във въздуха, в почвата, във водата. После какво - отиваме да си купим друг живачен термометър, на който ще се случи същото и така до безкрай?
Затова мисля, че спирането им от производство е оправдано - просто до неотдавна не се мислеше за целия жизнен цикъл на продуктите, които се произвеждат и продават, но вече това мислене се е променило.

# 35
  • Мнения: 46 557
ние имахме и такъв, извесно време беше ок...после един ден показа, че детето има 35,7, а живачния веднага след това показа 38 - беше очевидно топъл...и до там с използването му...

И на мен ми се случва да показва 35, но се оказва, че е мърдала или е сложен не както трябва, меря втори път, по-внимателнно и показанието е точно, освен, ако не са му изразходени батериите Peace

Който е внимателен и иска живачен, няма от какво да се притеснява, нали си имате, наличните може да се ползват, доколкото разбрах  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 11 607
Като спрат единият вид, дано на пазара го заместят с качествен алтернатив,а не хората на опита - проба-грешка да избират верният термометър......

# 37
  • Мнения: 209
Нашият е дигитален и съм много доволна. На "bebe confort" e и доколкото помня струваше не повече от 20лв. Определено е верен и определено съм сигурна, когато го ползвам.
За живачните - аз съм "ЗА" да ги спрат. Опасни са. Като дете съм чупила поне два-три. Не си струва риска.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 787
Аз отдавна не използвам живачен термометър.Последният път,когато купих,беше преди няколко месеца при една гнойна ангина,при която детето вдигаше много висока Т.Взех го,за да сверявам показанията му с дигиталния термометър.Разликите бяха много малки-до 1 градус.Но не си заслужаваше,защото детето го счупи,а аз си изкарах акъла Crazy

# 39
  • Габрово
  • Мнения: 1 330
Най-вярно досега ми е отмервал живачният термометър. Бях си купила и скъп дигитален и не знам дефектен ли съм уцелила, но показваше някакви нереално ниски температури.

# 40
  • Bristol
  • Мнения: 9 369
 Shocked Изненадана съм колко много хора все още ползват живачни термометри! Повече от 10 години не съм ползвала живачен! И какви са тези цени от по 100 лева  Money В началото наистина бяха по-скъпи, но пак не бяха на тази безумна цена!
Термометри за мерене в ухото не се препоръчват, рядко показват вярно.
Не съм съгласна  Crossing Arms Повече от 2 години ползвам такъв. В началото не ми показваше вярно, защото не го поставях правилно. От как му хванах цаката, проблем няма. Меря температурата на децата без да ги будя. Тук в болниците ползват само електронни термометри за ухото. Аке не бяха точни, не биха се набутали да ги купуват, те са неколкократно по-скъпи от електронните термометри за под мишница.

# 41
  • Мнения: 1 224
Термометри за мерене в ухото не се препоръчват, рядко показват вярно.
Не съм съгласна  Crossing Arms Повече от 2 години ползвам такъв. В началото не ми показваше вярно, защото не го поставях правилно. От как му хванах цаката, проблем няма. Меря температурата на децата без да ги будя. Тук в болниците ползват само електронни термометри за ухото. Аке не бяха точни, не биха се набутали да ги купуват, те са неколкократно по-скъпи от електронните термометри за под мишница.

Точно така - проблема на дигиталните термометри е в това, че изискват правилно поставяне и боравене с тях да са точни, защото отчитат за много кратко време.Не е проблем да си гушнеш детенцето да стои мирно със стисната ръчичка 20 секунди, нали?Нито е проблем да си премериш Т втори път като поставиш термометъра правилно след като си видял нереална стойност от 35 градуса...
А живачните термометри не само се изхвърлят много трудно (в страни в които боклука се сортира има определен ден за това - тук е един единствен ден в годината за опасни отпадъци!), но и трябва и да се произвеждат, нали?Не смятам че е необходимо да се произвежда живак след като може да се избегне.И защо тук винаги се размахва правото на избор по какъв ли не повод!?!В цивилизованите държави няма право на избор, има ясни правила и институции, натоварени със задачата да правят информирани избори и да въвеждат правилата.

# 42
  • Мнения: 1 230
Моят дигитален си мери точно. Касио е. Друг е въпроса, че не ми трябва термометър да преценя дали детето ми има температура и дали е висока или ниска. Точно колко е, за мен няма значение. Факта си е факт и предприемам мерки...

Общи условия

Активация на акаунт