Гражданство - да или не?

  • 18 117
  • 142
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 700
Германиците не търпят двойно гражданство.
...
Тук грешиш. Вече търпят. За граждани от ЕС, които изпълняват определени условия, държавата им отвори врати. Тук за справка.

По принцип е така, обаче пробвала ли си да получиШ двойно? То zависи и в кой град си, обаче където съм аz, не ми приzнават ниЩо zа причина, поради която да си zадържа българското. А и честно каzано не го и исках. Знам че една гъркиня скоро осъди наШата обЩина тук, zаЩото и на нея не и даваха двойно. А и аz съм с немско от преди БГ да влеzе в европейския съюz.

# 46
  • Мнения: 945
Да... на таzи държава нищо не и дължа (дори и zастраховките си платих). От няколко години като отида в България се чуствам чужденец, а и ме третират като такава. В един хотел искаха да им плащам по тарифата zа чужденци, щото съпругът ми не бил българин, в друг на рецепцията ми вzеха паспорта и един ден по късно ми го върнаха с редистрация в полицията (таzи, дето я правят на чужденците). Нощо, че преди това 15 минути им обяснявах, че съм българка и че българи не се регистрират... Ама на, написаха ме рускиня и пак ме рагистрираха.

Немското гражданство ще ми спести много проблеми... вzемането на кредит става по лесно и лихвата е много по малка, един ден живот и zдраве ако остана беzработна ще ми плащат обеzщетение, никой няма да ме остави да умирам от студ и глад ако се раzболея.

С България приклЮчих вече, сега остава само да се раzведем Praynig

# 47
  • Мнения: 907
След толкова години смятам че си го заслужих, но за щастие не е стоял въпроса да се отказвам от бг-то, защото ако трябваше да избирам, нямаше да се натягам за шв. гражданство, то и без друго не ми е от голямо значение вече.

# 48
  • Мнения: 907
За някои постове в държавната администрация
се изисква да си гражданин. Може би затова и
бих се възползвала. Както и ако попадна случайно
в либийски затвор или на талибански купон, може би
би било добре да имам някое и друго гражданство.
Освен българското.

Другата страна е, че не могат да те изберат в бг парламент, ако имаш и друго, или пък не можеш да се кандидатираш в европ. администрация като представител на бг, защото това е сега актуално. Постовете на старите членки са вече заети.  Mr. Green

# 49
  • Мнения: 1 242
... За граждани от ЕС, които изпълняват определени условия, държавата им отвори врати. Тук за справка.

По принцип е така, обаче пробвала ли си да получиш двойно? То zависи и в кой град си, обаче където съм аz, не ми приzнават ниЩо zа причина, поради която да си zадържа българското. А и честно каzано не го и исках. Знам че една гъркиня скоро осъди наШата обЩина тук, zаЩото и на нея не и даваха двойно. А и аz съм с немско от преди БГ да влеzе в европейския съюz.
Законът е нов - от края на август 2007. Няма как да е бил валиден за теб.
Познавам семейства, които са подали документи и имат вече потвърждение. Едните са в Хамбург, другите са в Байерн, третите са в Вестфалия. Това не е регионално решение.
Процедурата е доста улеснена, защото не трябва да се отказвaш  от първото си гражданство. Струва около 250? на човек.
Както по-горе написах, има определени условия. Интерно се взема решение по един вид точкова система. Част от условията са например, да имаш престой в Германия от 8 години, да имаш работа, да си семеен, ако имаш деца, които посещават (немска) детска градина е също точка за теб.
Идеята им е, както се вижда, да си увеличат статистически прираста на населението и да си поизправят малко демографската пирамида.

Немското гражданство ще ми спести много проблеми... вzемането на кредит става по лесно и лихвата е много по малка, един ден живот и zдраве ако остана беzработна ще ми плащат обеzщетение, никой няма да ме остави да умирам от студ и глад ако се раzболея.

Със всичко съм съгласна, само това с кредита - не. Аз също мислех като теб, но се оказa, че греша. Имаш ли постоянна работа, нямаш проблем с кредита. Пак познато наше семейство-българи взеха 250 хил. даже и с много добра лихва (преди две години 3, 94%).

# 50
  • Мнения: 11 339
Мамунка е права.
Аз вече ходих, проверих и остава да си подам документите. Ама данъчните са много бавни Whistling
Отговорът ми е същия като на Лиска и Сърфи.
Статутът се промени след едно гласуване в Бундестага на 27 август. Всички страни, членки на ЕС имат право на двойно гражданство.
Лелята в Гражданското ми го потвърди.

# 51
  • Мнения: 1 909
Изобщо не е било като дилема пред мен този въпрос - след като съм решила да живея в тази страна, да създавам семейство и т.н. редно е да имам гражданство. Така че го поисках веднага щом беше възможно. И добре че съм го направила, защото така както измениха законите във Франция, сега е доста по-трудно да се получи.
Това не ме прави по-малко българка, или повече французойка, естествено.

# 52
  • Мнения: 3 880
И аз имам право от 5 години, но не се решавах към тази стъпка по ред прични.

1. до скоро нямаше двойно гражданство. Аз не съм чак голяма патриотка, но някак не ми се искаше да се откажа от българското.
2. процедурата на отказване от едното и приемане на другото гражданство леко ме плашеше, голяма хартиена борба ми се видя Embarassed , пък и пари искаха на всичкото отгоре Wink ,
3. малко мързел Embarassed
4. не виждах чак кой знае какви преимущества, за да си струва да се боря с документите и да си зарежа моето гражданство.

Откакто обаче позволяват двойно гражданство, плюсовете надхвърлят минусите и съм решила да подам документи в близко бъдеще, остава само да се преборя с мързела Simple Smile
Вторият папорт не би ми тежал, си мисля.....


Аз вече ходих, проверих и остава да си подам документите. Ама данъчните са много бавни Whistling
Вечке, дай моля те малко повече инфо. Къде ходи, какви документи трябват? Каква е ролята на данъчните в случая? Може и на лични, за да не разводняваме темата Peace

# 53
  • Мнения: 11 339
Аз вече ходих, проверих и остава да си подам документите. Ама данъчните са много бавни Whistling
Вечке, дай моля те малко повече инфо. Къде ходи, какви документи трябват? Каква е ролята на данъчните в случая? Може и на лични, за да не разводняваме темата Peace
Аз писах преди 2 теми (май?) в немската, но ще ти го пусна пак. Данъчните в случая ми връзват ръцете, тъй като съм на свободна практика, ми трябва обработената и върната данъчна декларация за доказване на дохода.

# 54
  • Мнения: 945

Немското гражданство ще ми спести много проблеми... вzемането на кредит става по лесно и лихвата е много по малка, един ден живот и zдраве ако остана беzработна ще ми плащат обеzщетение, никой няма да ме остави да умирам от студ и глад ако се раzболея.

Със всичко съм съгласна, само това с кредита - не. Аз също мислех като теб, но се оказa, че греша. Имаш ли постоянна работа, нямаш проблем с кредита. Пак познато наше семейство-българи взеха 250 хил. даже и с много добра лихва (преди две години 3, 94%).


Раzкаzвам от личен опит... таzи година януари бях все още с временна виzа и искахме да вzемем малък кредит (целта беше купуването на кола, но ). Първо ни откаzаха, zащото виzата ми беше временна, после след продължаването и ни предложиха около 8% лихва (при минимална 2,5% zа такъв вид кредит). Тогава се zаговорихме с пича в банката. Той ми обясни, че ако вzемем ипотечен кредит, то лихвите ни ще са като на всички немци (при ипотечните къщата ти е zалог до иzплащането на кредита). При другите кредити обаче се иzчислява каъв е риска ти да zабегнеш на някъде и да не си го върнеш и тъй като ти си чужденец винаги има риск правителството да те иzгони от страната. За това и такъв тип zаеми се дават при по висок кредит.

# 55
  • Мнения: 1 242
Geri, така е наистина, когато си с временна виза. Когато получиш безсрочната, както е в момента за българи, получаваш и без проблем кредит. Т.е за кредит не ти трябва гражданство.

# 56
  • Мнения: 193
Ако трябва да отговоря на въпроса: българско или чуждо гражданство и аз като Биба ще изпитам затруднение. Всеки решава сам за себе си, според семейната си ситуация, професия, интереси.
За голяма моя радост, в Германия законът разрешва да се комбинира българско със немско, т. e. да се запазят и двата паспорта. Дали това е така във всички членки на европейския съюз не мога да кажа. Знам, че европейският  съд разреши още преди години задържанeто на 2-тa паспорта, в случай че законът на едната държава не забранява двойното гражданство.
И аз като повечето тук мисля, че хора като нас, които живеят в Германия и отглеждат тук децата си, трябва да се възползват от това предимство. Мисля, че след като живея тук, трябва да имам  право и възможност да гласувам по време на избори. Освен това както каза Лиска да имам достъп до всяка професия. Също така го намирам за чак смешно, като гледам мои колеги, които са с гръцки, испански....паспорти, родени са тук, не знаят добре родните езици, ходили са само по 1 път в годината на почивка в тези страни, не ги познават, не знаят даже кой е в момента на власт там, не познават история и култура, но не взeмат немско гражданство от идеализъм( Последната капка от моя личен идеализъм свързан с родна Балграя умря в деня, в които изгледах филма за Могилино) Ще бъда много щастлива ако въведат след някоя година европейско гражданство, защото за мен гражданството не е свързано с паспорта и мястото (държавата), а е нещо повече: самосъзнание, култура, ценности, начин на мислене. Аз не се чувставам вече ни баш бългaрка, ама пък не съм и швабка , опазил ме господ;-)

P.С. За кредита Мyнка е напълно права, няма  нищо общо с гражданството. На кого ще дадат кредит на българин живеещ от 10 години тук с 5000 евро доход или на безработен немец Wink


Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 22:59 от mugel

# 57
  • Мнения: 3 880
Раzкаzвам от личен опит... таzи година януари бях все още с временна виzа и искахме да вzемем малък кредит ...
И аз да потвърдя, че проблемът е бил във временната виза, а не в липсата на гражданство Peace
С безсрочно разрешително за пребиваване имаш право и на безработни и на социални помощи и на нормални кредити (стига другите условия да са изпълнени, разбира се)

# 58
  • Мнения: 3 880
Аз писах преди 2 теми (май?) в немската, но ще ти го пусна пак.
Пропуснала съм, а сега рових, рових, но не го намерих  Sad (ама ти такова писане си му ударила, че абсурд да намеря един постинг измежду хилядите Wink)

...ама пък не съм и швабка , опазил ме господ;-)
Мугел, там където си ти и да искаш не можеш да станеш швабка Wink за целта ще трябва да мръднеш малко по-на юг Mr. Green

# 59
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Един въпрос от мен, провокиран от темата на Тандури за гражданската позиция.

Ако, и когато, имате право да кандадатствате за гражданство в страната, в която сте, ще го направите ли? И с какви мотиви?

гражданство поисках 4ак след като се роди първата дъЩеря, въпреки 4е отдавна имах право. само с оглед (вси4ко се слу4ва, 4ук 4ук) на евентуални семейни проблеми, исках да знам, 4е Ще ме третират наравно с баЩата. това ми е била мотивацията.

Общи условия

Активация на акаунт