Гражданство - да или не?

  • 18 085
  • 142
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 147
Един въпрос от мен, провокиран от темата на Тандури за гражданската позиция.

Ако, и когато, имате право да кандадатствате за гражданство в страната, в която сте, ще го направите ли? И с какви мотиви?

# 1
  • Мнения: 3 461
Един въпрос от мен, провокиран от темата на Тандури за гражданската позиция.

Ако, и когато, имате право да кандадатствате за гражданство в страната, в която сте, ще го направите ли? И с какви мотиви?

Не съм и помислила да се боря за бахрейнско гражданство, не че някой ми дава това право де. Laughing Интересен факт е, че децата родени в страните от Гълфа нямат право на гражданство, пазят го като зеницата на очите си, защото е голяма примамка и привилегия за хора от трети страни, които пък дават мило и драго да се сдобият с такова. Напоследък обаче, световните организации ги притискат да преосмислят позициите си по отношение даването на гражданство.

# 2
  • Мнения: 4 399
Имала съм възможности и то много и сега имам, не го правя. Не ми трябва за нищо тяхното гражданство. Имам право на работа, имам право на перманентно пребиваване, нямам право да гласувам. За да добия тяхното гражданство, трябва да се откажа от БГ си. И всичко това само заради едното гласуване, не благодаря. Има и някои други дребни неудобства, например за някои страни ми трябва виза, а пък с чуждото гражданство не би ми трябвала. Но пък визите ми ги издават винаги без проблем, тъй че и това не го виждам като основателна причина. Нали вече сме граждани на Европа, все някога и нашето гражданство ще е като на други от ЕС и тогава няма да има никаква разлика с какъв паспорт съм.

# 3
  • Мнения: 27 524
Аз нямам желание, мъжът ми да. Иска най-вече заради правото на пенсия, дори и да се приберем в България. Не съм против, защото позволяват двойно, така че ако реши - ок. Но аз лично не го смятам за добра идея, гадно е някакси  Confused

# 4
  • Мнения: X
аз бих взела шведско - за да нямам проблеми с визи за САЩ напр (имаме лош опит)
иначе вече нали сме уж Ивропейци, та няма значение
и двойното гражданство засега е позволено тук

# 5
  • Мнения: 6 167
Допреди няколко седмици нямах съмнения, че италианско гражданство не ми трябва.
Имам право на престой, работа, имам документи.
Напоследък се замислям, но искам да проуча повече какво печеля/губя ако имам двойно гражданство.
Можех да подам документи преди година, но нещо не съм убедена, че ми се занимава на този етап с бюрокрация.

# 6
  • Мнения: 3 804
имам право на граждансто/2то е позволено/но за сега не съм решила да подавам,има право да работя,ако искам да посещавам държавна поликлиника или подобно също нямам проблеми

# 7
  • Мнения: 3 423
За някои постове в държавната администрация
се изисква да си гражданин. Може би затова и
бих се възползвала. Както и ако попадна случайно
в либийски затвор или на талибански купон, може би
би било добре да имам някое и друго гражданство.
Освен българското.

# 8
  • Мнения: 1 147
Аз съм много разколебана по темата. От една страна, с американски паспорт е драстично по-лесно да се пътува, отколкото с български, с малки изключения. Гражданството ще ми гарантира възможността да си взема пенсията, за която ми взимат парите всеки месец. Може би най-важното е, че ще имам право да гласувам, т.е. да имам реална възможност да изразя позиция по въпроси, които пряко ми влияят на живота, като например кой е президент, или каква е външната или вътрешна политика.
От друга страна, аз всъщност не искам да съм американски гражданин. Не вярвам в ценностите на тази държава, не подкрепям голяма част от принципите, политиката, поведението, действията й. Живея тук, живея добре, но това не е моето място,т.е. не съм интегрирана. Би било лъжа спрямо себе си, и а спрямо държавата да бъда гражданин.
Та, така.

# 9
  • Мнения: 27 524

Доколкото знам Германия не позволява двойното или бъркам? Знам, че мъжа ти не е, де, питам за Германия само  Peace

какво печеля/губя ако имам двойно гражданство.

Не мисля, че има нещо за губене или би представлявало някаква пречка за нещо...  Thinking

# 10
  • Мнения: 3 461
В страните, които живея съответният паспорт е от голямо значение. Едно е да си с британски паспорт и да ти дадат 3 месечна виза на летището, друго е да трябва да вадиш виза за една седмица с клизма. (покана от местен, одобрена и заверена от имгрейшън). Същото е и като пътуваш за други страни, светът не се изчерпва само с EU.  Peace

# 11
  • Мнения: 3 491
Да. Но все още нямам право. Не само заради правото да гласувам и заради възможността да работя на места, за които се изисква гражданство, а и заради шанса да прекарвам по-дълго време извън САЩ (което може да се наложи, за добро или лошо). Нали ако си само със зелена карта и искаш да стоиш повече от 6 месеца извън страната, ти трябва разрешително, за да не си загубиш правото на постоянно пребиваване? Или се лъжа? А зелената си карта аз не бих рискувала, ценя я.

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Намалява бюрокрацията за дадени неща.

# 13
  • Мнения: 1 147
Нали ако си само със зелена карта и искаш да стоиш повече от 6 месеца извън страната, ти трябва разрешително, за да не си загубиш правото на постоянно пребиваване? Или се лъжа? А зелената си карта аз не бих рискувала, ценя я.

Лъжеш се. Пише, че не се препоръчват дълги пребивавания извън страната, като особено проблематични са тези над 1 година.


Maintaining Permanent Residence
Maintaining Permanent Residence You may lose your permanent residence status if you commit an act that makes you removable from the United States under the law in section 237 of the Immigration and Nationality Act. If you commit such an act, you may be brought before the immigration courts to determine your right to remain a Permanent Resident.

You may be found to have abandoned your permanent resident status if you:

Move to another country intending to live there permanently.
Remain outside of the US for more than one year without obtaining a reentry permit or returning resident visa. However in determining whether your status has been abandoned any length of absence from the US may be considered, even if it is less than one year.
Remain outside of the US for more than two years after issuance of a reentry permit without obtaining a returning resident visa. However in determining whether your status has been abandoned any length of absence from the US may be considered, even if it is less than one year.
Fail to file income tax returns while living outside of the US for any period.
Declare yourself a “nonimmigrant” on your tax returns.

# 14
  • Мнения: 1 147
Намалява бюрокрацията за дадени неща.

Това е ясно.
Само мен ли ме мъчат някакви морални аспекти, свързани с чуждото гражданство?

# 15
  • Мнения: 613
Това е ясно.
Само мен ли ме мъчат някакви морални аспекти, свързани с чуждото гражданство?

Предполагам си дошла тук чрез брак или със зелена карта. Забелязала съм, че хората дошли по този начин някак недооценяват какъв шанс имат в ръцете си.
На мене лично ми харесва ценностната система тук, интегрирана съм, но пък нямам даже и възможността да стигна до избор за гражданство. Радвам се, поне че детето ми е родено тук, но предполагам скоро ще трябва да напусна страната със съжаление.
Морални скрупули не бих имала, защото Америка ми е дала страшно много, за което съм безкрайно благодарна.

# 16
  • Мнения: 1 147
Забелязала съм, че хората дошли по този начин някак недооценяват какъв шанс имат в ръцете си.

От любопитство само да попитам, не се заяждам, наистина. Какъв точно шанс имат хората, които са тук по този начин, който недооценяват?

# 17
  • Мнения: 1 526
Аз съм с двойно гражданство вече почти 11 год.
Хич и не се замислях- така получавам много преимущества, почти безплатно мед. обслужване, а вече съм навъртяла стаж за пенсия  Laughing ( трябва да имам 7 год работа), която мога да получавам където си искам. Пътувам почти навсякъде без визи.
До сега все е работило в моя полза, не съжалявам.

# 18
  • Мнения: 1 294
Имам параво на двойно и искам и норвежко, най вече за да пътувам до 3ти страни по безпроблемно. Това на теория.
На практика, не съм си попълнила формуляра все още. Имам право да гласувам, на пенсия и всички привилегии на местен гражданин.

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Зора,
моралните аспекти винаги си остават, както и "Сега по-малко българка ли съм или не".
Мисля, че е по-важно какво ти е в душата, която една хартия не може да промени.

# 20
  • Мнения: 405
Мисля, че зависи от това какво ти дава сегашният ти статут и до колко е постоянен. Напр. за САЩ ако си със зелена карта, можеш да я загубиш - причините за загубата ти си ги изброила и в някои случаи са доста субективни и решението не зависи от теб. Да загубиш гражданство е много малко вероятно. Но всичко зависи от това до колко ти искаш да живееш в съответната страна и дали например престоят е само временен и т.н.

# 21
  • Мнения: 613
От любопитство само да попитам, не се заяждам, наистина. Какъв точно шанс имат хората, които са тук по този начин, който недооценяват?

Няколко неща само ще нахвърлям:

-   пенсия оттук аз няма никога да видя, ако един ден реша да изкарам старините си в България, например. Нищо, че редовно ми се удържа от пей чека /точно за US ситизените/, а съм вече дълги години тук.
-   За улесненията при пътуванията няма смисъл да коментирам
-   Ако нещо ми се случи в 3-та страна, US си застават зад гражданите.
-   Ако стане така, че човек си загуби работата – може би не знаеш, но даже и перманент ресиденс нямат право на много от социалните придобивки.
-   Ако имах американско гражданство бих пътувала свободно, бих могла да поработя, например временно в някоя друга страна със сигурността на факта, че вратите зад мене са отворени по всяко време. Светът е много динамичен и не мисля, че някой може да прогнозира коя страна утре ще е силна на деня.
-   Пак личен пример – за да мога да поддържам статус, аз вече 7-ма година не мога да напусна Щатите. И изобщо не съм единствена. Как се чувствам ще е пределно ясно.
-   Като човек минал през тукашните университетски tuitions /за foreign students/ - ако един ден реша да живея в друга страна, знам , че и да имам друго дете, то ще може да има американско гражданство, заради моето такова и възможността един ден да се възползва от бенефитите на гражданите тук. Университетските такси са само един пример за това.
-   Законите за защита на американски граждани.....

Тези бяха само набързо, ако се замисля сигурно ще има и още, но стигат : )

# 22
  • Мнения: 1 147
Защо смяташ, че го недооценяват?

# 23
  • Мнения: 1 783
Забелязала съм, че хората дошли по този начин някак недооценяват какъв шанс имат в ръцете си.

От любопитство само да попитам, не се заяждам, наистина. Какъв точно шанс имат хората, които са тук по този начин, който недооценяват?

Зоре, и аз не се заяждам, ама има нещо вярно в това... колкото по-лесно се получава нещо, толкова по-малко е ценено. И аз с чисто сърце казвам, че повече ми харесва в САЩ и имам много по-големи възможности там, отколкото в България и повечето неща много ми харесват в страната, при всичките и недостатъци. Това според мен е проблемът на емигрантството - след известно време не се чувстваш никъде у дома и намираш недостатъци и на двете места и ти се иска да направиш едно място с положителните неща от двете. Аз поне така се чувствам и за това съм решила да направя избор, но както знаеш моята история, никой не ме пита Simple Smile

Та по темата ти - да бих приела лесно, защото и двете страни разрешават за сега двойно и не е труден избор изобщо. Все още е привилегия да имаш американско гражданство, сравнено с българското,  и макар че мисля че това ще се промени след известно време, за в близкото бъдеще едва ли ще стане.

# 24
  • Мнения: 613
Защо смяташ, че го недооценяват?

Защото тогава не започваме да казваме колко miserable и не на място сме в дадена страна. /не го пиша с лоши чувства, не те нападам/. Аз не мисля, че ние емигрантите някога ще се чувстваме така, както се чувстваме у нас си, въпреки всичките недостатъци там.

Въпросът е за възможностите, които ни се дават, така че да се отвори светът пред нас и най-важното да имаме избор.

А още по-важно да оценим колко важно е, че ни се дава шанс да имаме този избор. Който обикновено не се забелязва и не се дооценява от тези, на които е даден този шанс.

Говоря само за САЩ, не знам как е в другите страни. Може би тук го има този феномен, заради лошата им имиграционна политика.

# 25
  • Мнения: 314
Имам двойно гражданство. Живея тук постоянно и искам да мога да гласувам за парламент (вече се възползвах от това). Има институции, в които можеш да работиш само ако си шведски гражданин.
Ако нямаше възможност за двойно гражданство бих се замислила.

# 26
  • Мнения: 4 700
Германиците не търпят двойно гражданство. Поради таzи причина аz от една година съм вече само с немско. С риск да бъда оплюта Ще кажа, че не съжалявам нито секунда zа иzбора си. И най вече след като скоро раzбрах, че откакто не съм бг гражданин ми се начисляват zадължения zа zдравни осигуровки.  newsm78 Как стават тия работи, не ми е ясно. Не ме и интересува, радвам се, че имам немския паспорт, zаЩото имам една мъка по малко, т.е. да ходя да се раzправям иz българските институции. Винаги Ще си остана българка по дуШа, това няма да промени нито паспортът, нито страната в която живея.

# 27
  • Мнения: 1 363
Ако съм искала, съм могла да взема. Но получаването на местно поданство по- никакъв начин не облекчава живота ми тук. Не печеля и не губя и затова и не се натягам за такова.

Щях, ако живота ми бе протекъл по- различен начин (чаргарски)

# 28
  • Мнения: 6 167
Не мисля, че решението дали да вземеш второ гражданство, или да се откажеш от българското е лесно.
Може да звучи разглезено, но аз поне имам нужда да обмисля този ... шанс и да реша искам ли го, или не.
Съжалявам, че може би , докато аз се назландисвам , други си стягат куфарите за БГ примерно, но това е положението. И за мен гражданството е свързано и със степента на интегрираност и разбиране на обществото, културата, политиката, активната гражданска позиция и тн. Визите, държавните постове - ок, но нещо не мога да се възхитя само на тези  мотиви, за да си попълня документите.  Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 2 563
Да, ще си го взема веднага, щом мога.

И преди съм казвала: на България не дължа нищо, защото тя много е взела от мен. В САЩ обаче се чувствам уважавана и неощетена. Харесва ми.

Освен това като слушам какви глупости могат да се изприказват за българските емигранти, направо ми иде да си изгоря паспорта...

# 30
О.....ооо да!!!
ОШте малко остана, едва чакам, не е zа мен важното австрийското гражданство да вzема, а да се оттърва от балгарското, който иска да ме плйуе, нека плйуе!
С две ръце Ще се раzпиШа, че се откаzвам от него. ЗаЩо Ще пиШа като имам повече време, че неприятностите, които съм преживяла като българска гражданка Ще отнемат дни, докато бъдат раzкаzани. не ме е срам, че съм българка, напротив, но няма да живея вечно, zа да имам нервите, парите и силата да се боря zа правата си в собствената си държава. Та аz съм много по добре доШла в която и да е  друга държава, в която съм била досега отколкото в държавата, в която съм родена. И на децата ми не поzволих да имат двойно гражданство!
 Малка подробност само...Ще съдя българия дори...тоест...всичко вече е в процес...

# 31
  • Мнения: 2 563
Ще съдя българия дори...тоест...всичко вече е в процес...

Успех!

# 32
  • Мнения: 1 242
Германиците не търпят двойно гражданство.
...
Тук грешиш. Вече търпят. За граждани от ЕС, които изпълняват определени условия, държавата им отвори врати. Тук за справка.

# 33
  • Мнения: 4 138
от 10 години имам право да стана немски поданник. мислех, чудех се. отказвах се, като се връщах в бг в отпуска твърдо решавах, че не искам да съм вече българка.........така и не подадох никога документи. още не съм изчела сведението на мамунката, но ако може двойно, веднага ще си подам документите. германия е втората ми родина и е редно да съм и неин гражданин. просто от носталгия, романтика и особено чувство за привързаност не исках да се откажа от българското гражданство. трябва много да ми накипи, та да го направя, явно още не съм стигнала дотам. за мен да се откажа от паспорта означава да се откажа и от това, че съм българка. просто границата ми на поносима болка още не е стигнала дотам. виж държавата ще я съдя в най-скоро време. само да видим точно как.........

Последна редакция: нд, 04 ное 2007, 23:14 от matakosmata

# 34
  • Мнения: 1 147
Това според мен е проблемът на емигрантството - след известно време не се чувстваш никъде у дома и намираш недостатъци и на двете места и ти се иска да направиш едно място с положителните неща от двете.

Да, за това съм съгласна, забелязвам го и вмного хора около себе си. Човек свиква с позитивите на двете места, вижда негативите, малко или много се чувства не на мястото си навсякъде. Обикновено семейството, или децата са определящипри взимането на решение къде да живееш, и в един момент се нагласяш.

# 35
  • Мнения: 1 147
Защото тогава не започваме да казваме колко miserable и не на място сме в дадена страна. Въпросът е за възможностите, които ни се дават, така че да се отвори светът пред нас и най-важното да имаме избор.

Никога не съм казвала, че се чувствам miserable и не на място. В мига, в който се почувствам miserablе, ще започна да си събирам багажа, защото така живот не се живее.

Иначе, да, със сигурност правото на избор е ценност. И факт е, че в България е доста ограничен. Втори въпрос, че в момента българите имаме доста повече свобода отпреди, особено по отношение на пребиваването ни в определена страна, и голяма част от хората не се възползват от него.

# 36
  • Мнения: 613
Съжалявам, ако съм разбрала погрешно от това, което последно съм чела от тебе. Но, от написаното това е впечатлението, с което съм останала.  Peace

Права си, за по-големият избор на българите за пътуване и престой. Но, това изобщо не важи за САЩ.
А пък за избор на българите от Бг, с отчайващо ниските заплати  Cry ......./изключая малкият софийски процент/ /май навлизаме в друга тема : ))) и спирам по нея/

# 37
  • Мнения: 580
Нямам австрийско гражданство. Карам с българско вече 15 години, ако щете вярвайте, но търчат от общината всеки два месеца, че трябвало да изпълняват квота и на мен ми се полагало. Мислех по въпроса, но излиза, че нямам нужда. Имам същите права и задължения като всички австрийци, дори и да гласувам мога. Просто не виждам смисъл. Може би един ден ще ми се промени мнението.

# 38
  • Мнения: 2 257
Да на гражданството, защото:

-- Не съм зависима от Зелената карта (подновяване, зависимост от имиграционни - не!)
-- Престой извън САЩ без лимити
-- Работа, която изисква гражданство (в проект)
-- Син, американски гражданин - със сигурност, ако се наложи, може да помогне факта, че съм гражданка (хипотетично)
-- Разумните причини, изброени от другите по-горе
-- НЕЗАВИСИМОСТ във всяко едно отношение - не съм зависима от документи, мъже, жени и прочее - сама отговарям за себе си.

Моралната страна на двойното гражданство отдавна съм я предъвкала и оставила настрана. Емоциите не надделяват над разума в този случай.

Последна редакция: нд, 04 ное 2007, 23:52 от Джи

# 39
  • Мнения: 2 563
Да на гражданството, защото:

-- Не съм зависима от Зелената карта (подновяване, зависимост от имиграционни - не!)
-- Престой извън САЩ без лимити
-- Работа, която изисква гражданство (в проект)
-- Син, американски гражданин - със сигурност, ако се наложи, може да помогне факта, че съм гражданка (хипотетично)
-- Разумните причини, изброени от другите по-горе
-- НЕЗАВИСИМОСТ във всяко едно отношение - не съм зависима от документи, мъже, жени и прочее - сама отговарям за себе си.

Моралната страна на двойното гражданство отдавна съм я предъвкала и оставила настрана. Емоциите не надделяват над разума в този случай.

Много хубаво мнение!

# 40
  • Мнения: 2 427
Мдаааа,и аз досега мислех да не кандидатствам за италианско гражданство,но след прочетените разсъждения тук,май се убедих че е много по разумно да имам италианско ,отколкото българско.
Ама много ме мързи да ходя да подавам документи вээээе,голяма ми е мъка т'ва,направо само като си помисля и ми се отщаваааа,не може ли само да ме фрасне по главата,ей така да ми падне от небето.Мързела е лоша работа!
Лиске,Лиске,ако се надяваш на немското гражданство вкисвайки в някой арабски затвор....там такива филми няма,попаднеш ли веднъж под тяхна юрисдикция няма 6 няма 5.Хич не ги интересува мериканез ли си ,немец или швейцарец.Достатъчно е да отвориш който и да било сайт на американско посолство в някоя от арабските държави за да прочетеш че попаднеш лу в страната им и осъдят ли те,никой ни мой та спаси.Ох да не говорим за такива зловещи работи Shocked

# 41
  • Мнения: 3 521
Има много плюсове в двойното гражданство - то е като още една диплома, не тежи, а ако потрябва е хубаво да се появи незабавно.
Основно мнението ми за плюсовете му се покрива с написаното от Лиска.
А и след като немците клекнаха и го разрешиха смятам спокойно да изчакам необходимото ми време и да се мултиплицирам.

Лиске,Лиске,ако се надяваш на немското гражданство вкисвайки в някой арабски затвор....

Не съм Лиска, но и аз смятам, че има значение чий гръб ще ти покрива дирника.

# 42
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Дали да кандидатства или не, ако има тази възможност, всеки си преценя за него, според приоритетите си.

Страната, чийто гражданин избираш да си, ще ти защитава интересите и правата във всяка една точка на света. Или би трябвало да го прави. Ние, които живеем извън България, най-добре разбираме това.

Да взема и чужд паспорт, не би ме правило по-малко българка. На възраст, когато отдавна съм се формирала като личност, просто вече няма как да "попивам" всичко чуждо и да "трия" българското, а преценям кои от навиците/схващанията/традициите на другата страна да приема и за мои.

Общо взето, не виждам негативи в това, да вземеш и друга националност. Паспорта не прави човека повече или по-малко гражданин на определена страна.

Това според мен е проблемът на емигрантството - след известно време не се чувстваш никъде у дома и намираш недостатъци и на двете места и ти се иска да направиш едно място с положителните неща от двете.

А под това се подписвам и с ръце, и с крака  Laughing

# 43
  • Мнения: 7 091
Е, ами то за мене нищо не останало да кажа Simple Smile В общи линии Джи изчерпва темата за мен лично Simple Smile
Имаше момент, в който се чувствах ужасно не на място, първите 6 месеца ми бяха направо ад, не искам дори да си спомням, но от там нататък нито за момент не съм се съмнявала, че е правилен избор да сме тук. Ако нямаше възможност за двойно бих се замислила, но определено ако смятах да си карам старините тук бих взела гражданство. Тъй като обаче проблема с двойното гражданство го няма, не поставям въобще на обсъждане да или не. За мен отговорът е да, но въпроса е, че никой не ме пита.  Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 1 550
при мен моралната дилема не беше толкова драматична, понеже Холандия разрешава двойното поданство. сега, поне де юре са ми защитени правата като холандски поданик. де факто, малко се е променило. никога няма да стана "една от тях" в моите или техните очи. аз си оставам българка.

# 45
  • Мнения: 4 700
Германиците не търпят двойно гражданство.
...
Тук грешиш. Вече търпят. За граждани от ЕС, които изпълняват определени условия, държавата им отвори врати. Тук за справка.

По принцип е така, обаче пробвала ли си да получиШ двойно? То zависи и в кой град си, обаче където съм аz, не ми приzнават ниЩо zа причина, поради която да си zадържа българското. А и честно каzано не го и исках. Знам че една гъркиня скоро осъди наШата обЩина тук, zаЩото и на нея не и даваха двойно. А и аz съм с немско от преди БГ да влеzе в европейския съюz.

# 46
  • Мнения: 945
Да... на таzи държава нищо не и дължа (дори и zастраховките си платих). От няколко години като отида в България се чуствам чужденец, а и ме третират като такава. В един хотел искаха да им плащам по тарифата zа чужденци, щото съпругът ми не бил българин, в друг на рецепцията ми вzеха паспорта и един ден по късно ми го върнаха с редистрация в полицията (таzи, дето я правят на чужденците). Нощо, че преди това 15 минути им обяснявах, че съм българка и че българи не се регистрират... Ама на, написаха ме рускиня и пак ме рагистрираха.

Немското гражданство ще ми спести много проблеми... вzемането на кредит става по лесно и лихвата е много по малка, един ден живот и zдраве ако остана беzработна ще ми плащат обеzщетение, никой няма да ме остави да умирам от студ и глад ако се раzболея.

С България приклЮчих вече, сега остава само да се раzведем Praynig

# 47
  • Мнения: 907
След толкова години смятам че си го заслужих, но за щастие не е стоял въпроса да се отказвам от бг-то, защото ако трябваше да избирам, нямаше да се натягам за шв. гражданство, то и без друго не ми е от голямо значение вече.

# 48
  • Мнения: 907
За някои постове в държавната администрация
се изисква да си гражданин. Може би затова и
бих се възползвала. Както и ако попадна случайно
в либийски затвор или на талибански купон, може би
би било добре да имам някое и друго гражданство.
Освен българското.

Другата страна е, че не могат да те изберат в бг парламент, ако имаш и друго, или пък не можеш да се кандидатираш в европ. администрация като представител на бг, защото това е сега актуално. Постовете на старите членки са вече заети.  Mr. Green

# 49
  • Мнения: 1 242
... За граждани от ЕС, които изпълняват определени условия, държавата им отвори врати. Тук за справка.

По принцип е така, обаче пробвала ли си да получиш двойно? То zависи и в кой град си, обаче където съм аz, не ми приzнават ниЩо zа причина, поради която да си zадържа българското. А и честно каzано не го и исках. Знам че една гъркиня скоро осъди наШата обЩина тук, zаЩото и на нея не и даваха двойно. А и аz съм с немско от преди БГ да влеzе в европейския съюz.
Законът е нов - от края на август 2007. Няма как да е бил валиден за теб.
Познавам семейства, които са подали документи и имат вече потвърждение. Едните са в Хамбург, другите са в Байерн, третите са в Вестфалия. Това не е регионално решение.
Процедурата е доста улеснена, защото не трябва да се отказвaш  от първото си гражданство. Струва около 250? на човек.
Както по-горе написах, има определени условия. Интерно се взема решение по един вид точкова система. Част от условията са например, да имаш престой в Германия от 8 години, да имаш работа, да си семеен, ако имаш деца, които посещават (немска) детска градина е също точка за теб.
Идеята им е, както се вижда, да си увеличат статистически прираста на населението и да си поизправят малко демографската пирамида.

Немското гражданство ще ми спести много проблеми... вzемането на кредит става по лесно и лихвата е много по малка, един ден живот и zдраве ако остана беzработна ще ми плащат обеzщетение, никой няма да ме остави да умирам от студ и глад ако се раzболея.

Със всичко съм съгласна, само това с кредита - не. Аз също мислех като теб, но се оказa, че греша. Имаш ли постоянна работа, нямаш проблем с кредита. Пак познато наше семейство-българи взеха 250 хил. даже и с много добра лихва (преди две години 3, 94%).

# 50
  • Мнения: 11 327
Мамунка е права.
Аз вече ходих, проверих и остава да си подам документите. Ама данъчните са много бавни Whistling
Отговорът ми е същия като на Лиска и Сърфи.
Статутът се промени след едно гласуване в Бундестага на 27 август. Всички страни, членки на ЕС имат право на двойно гражданство.
Лелята в Гражданското ми го потвърди.

# 51
  • Мнения: 1 909
Изобщо не е било като дилема пред мен този въпрос - след като съм решила да живея в тази страна, да създавам семейство и т.н. редно е да имам гражданство. Така че го поисках веднага щом беше възможно. И добре че съм го направила, защото така както измениха законите във Франция, сега е доста по-трудно да се получи.
Това не ме прави по-малко българка, или повече французойка, естествено.

# 52
  • Мнения: 3 880
И аз имам право от 5 години, но не се решавах към тази стъпка по ред прични.

1. до скоро нямаше двойно гражданство. Аз не съм чак голяма патриотка, но някак не ми се искаше да се откажа от българското.
2. процедурата на отказване от едното и приемане на другото гражданство леко ме плашеше, голяма хартиена борба ми се видя Embarassed , пък и пари искаха на всичкото отгоре Wink ,
3. малко мързел Embarassed
4. не виждах чак кой знае какви преимущества, за да си струва да се боря с документите и да си зарежа моето гражданство.

Откакто обаче позволяват двойно гражданство, плюсовете надхвърлят минусите и съм решила да подам документи в близко бъдеще, остава само да се преборя с мързела Simple Smile
Вторият папорт не би ми тежал, си мисля.....


Аз вече ходих, проверих и остава да си подам документите. Ама данъчните са много бавни Whistling
Вечке, дай моля те малко повече инфо. Къде ходи, какви документи трябват? Каква е ролята на данъчните в случая? Може и на лични, за да не разводняваме темата Peace

# 53
  • Мнения: 11 327
Аз вече ходих, проверих и остава да си подам документите. Ама данъчните са много бавни Whistling
Вечке, дай моля те малко повече инфо. Къде ходи, какви документи трябват? Каква е ролята на данъчните в случая? Може и на лични, за да не разводняваме темата Peace
Аз писах преди 2 теми (май?) в немската, но ще ти го пусна пак. Данъчните в случая ми връзват ръцете, тъй като съм на свободна практика, ми трябва обработената и върната данъчна декларация за доказване на дохода.

# 54
  • Мнения: 945

Немското гражданство ще ми спести много проблеми... вzемането на кредит става по лесно и лихвата е много по малка, един ден живот и zдраве ако остана беzработна ще ми плащат обеzщетение, никой няма да ме остави да умирам от студ и глад ако се раzболея.

Със всичко съм съгласна, само това с кредита - не. Аз също мислех като теб, но се оказa, че греша. Имаш ли постоянна работа, нямаш проблем с кредита. Пак познато наше семейство-българи взеха 250 хил. даже и с много добра лихва (преди две години 3, 94%).


Раzкаzвам от личен опит... таzи година януари бях все още с временна виzа и искахме да вzемем малък кредит (целта беше купуването на кола, но ). Първо ни откаzаха, zащото виzата ми беше временна, после след продължаването и ни предложиха около 8% лихва (при минимална 2,5% zа такъв вид кредит). Тогава се zаговорихме с пича в банката. Той ми обясни, че ако вzемем ипотечен кредит, то лихвите ни ще са като на всички немци (при ипотечните къщата ти е zалог до иzплащането на кредита). При другите кредити обаче се иzчислява каъв е риска ти да zабегнеш на някъде и да не си го върнеш и тъй като ти си чужденец винаги има риск правителството да те иzгони от страната. За това и такъв тип zаеми се дават при по висок кредит.

# 55
  • Мнения: 1 242
Geri, така е наистина, когато си с временна виза. Когато получиш безсрочната, както е в момента за българи, получаваш и без проблем кредит. Т.е за кредит не ти трябва гражданство.

# 56
  • Мнения: 193
Ако трябва да отговоря на въпроса: българско или чуждо гражданство и аз като Биба ще изпитам затруднение. Всеки решава сам за себе си, според семейната си ситуация, професия, интереси.
За голяма моя радост, в Германия законът разрешва да се комбинира българско със немско, т. e. да се запазят и двата паспорта. Дали това е така във всички членки на европейския съюз не мога да кажа. Знам, че европейският  съд разреши още преди години задържанeто на 2-тa паспорта, в случай че законът на едната държава не забранява двойното гражданство.
И аз като повечето тук мисля, че хора като нас, които живеят в Германия и отглеждат тук децата си, трябва да се възползват от това предимство. Мисля, че след като живея тук, трябва да имам  право и възможност да гласувам по време на избори. Освен това както каза Лиска да имам достъп до всяка професия. Също така го намирам за чак смешно, като гледам мои колеги, които са с гръцки, испански....паспорти, родени са тук, не знаят добре родните езици, ходили са само по 1 път в годината на почивка в тези страни, не ги познават, не знаят даже кой е в момента на власт там, не познават история и култура, но не взeмат немско гражданство от идеализъм( Последната капка от моя личен идеализъм свързан с родна Балграя умря в деня, в които изгледах филма за Могилино) Ще бъда много щастлива ако въведат след някоя година европейско гражданство, защото за мен гражданството не е свързано с паспорта и мястото (държавата), а е нещо повече: самосъзнание, култура, ценности, начин на мислене. Аз не се чувставам вече ни баш бългaрка, ама пък не съм и швабка , опазил ме господ;-)

P.С. За кредита Мyнка е напълно права, няма  нищо общо с гражданството. На кого ще дадат кредит на българин живеещ от 10 години тук с 5000 евро доход или на безработен немец Wink


Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 22:59 от mugel

# 57
  • Мнения: 3 880
Раzкаzвам от личен опит... таzи година януари бях все още с временна виzа и искахме да вzемем малък кредит ...
И аз да потвърдя, че проблемът е бил във временната виза, а не в липсата на гражданство Peace
С безсрочно разрешително за пребиваване имаш право и на безработни и на социални помощи и на нормални кредити (стига другите условия да са изпълнени, разбира се)

# 58
  • Мнения: 3 880
Аз писах преди 2 теми (май?) в немската, но ще ти го пусна пак.
Пропуснала съм, а сега рових, рових, но не го намерих  Sad (ама ти такова писане си му ударила, че абсурд да намеря един постинг измежду хилядите Wink)

...ама пък не съм и швабка , опазил ме господ;-)
Мугел, там където си ти и да искаш не можеш да станеш швабка Wink за целта ще трябва да мръднеш малко по-на юг Mr. Green

# 59
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Един въпрос от мен, провокиран от темата на Тандури за гражданската позиция.

Ако, и когато, имате право да кандадатствате за гражданство в страната, в която сте, ще го направите ли? И с какви мотиви?

гражданство поисках 4ак след като се роди първата дъЩеря, въпреки 4е отдавна имах право. само с оглед (вси4ко се слу4ва, 4ук 4ук) на евентуални семейни проблеми, исках да знам, 4е Ще ме третират наравно с баЩата. това ми е била мотивацията.

# 60
взех го веднага, процедурата е елементарна, само дето се 4ака 2 години от поддаването на документите до взимането на гражданството

# 61
  • Мнения: 4 700
Законът е нов - от края на август 2007. Няма как да е бил валиден за теб.
Както по-горе написах, има определени условия. Интерно се взема решение по един вид точкова система. Част от условията са например, да имаш престой в Германия от 8 години, да имаш работа, да си семеен, ако имаш деца, които посещават (немска) детска градина е също точка за теб.


Не zнаех, че има нов zакон. Обаче преди имаШе неЩо подобно, от сорта на, ако имаШ икономически zагуби при откаz от гражданство можеШ да го zадържиШ. Обаче беШе много трудно. Иначе и аz платих 250?. Предполагам, че процедурата е една и съЩа. И междудругото на мен ми дадоха немско беz да имам работа. Докаzах, че съм студентка. Служителката ми каzа, че това, което тях ги интересува е да не живея от социални помоЩи и държавата да не ми дава пари. Един вид, не ги интересуваШе от какво живея. Имат си там някакъв ексистенцминимум и понеже мъжът ми иzкарва таzи сума по две и отгоре не ми искаха ниЩо друго.

# 62
  • Мнения: 1 242
... И междудругото на мен ми дадоха немско беz да имам работа. Докаzах, че съм студентка. Служителката ми каzа, че това, което тях ги интересува е да не живея от социални помоЩи и държавата да не ми дава пари. Един вид, не ги интересуваШе от какво живея. Имат си там някакъв ексистенцминимум и понеже мъжът ми иzкарва таzи сума по две и отгоре не ми искаха ниЩо друго.

Да, в твоя случай придобиването на поданство е по друг параграф. Когато и двамата в семейството са българи влиза в сила описаният от мен вариант.

Друг въпрос имам към вас. Ще ми е интересно да науча, как стои въпросът с наследствените имоти и изобщо с наследството на чужденци в България? Все имате по я една къщурка или семеен сервиз?

# 63
  • Мнения: 4 700
Аа, моят мъж е германец. За това е било zначи така.  Peace

Ами zа имотите и аz се интересувах и намерих един параграф в конституцията, според които чужденци имат право да наследяват имоти. А преди беШе, че чужденец, който наследи имот трябва да го прехвърли или продаде в някакъв срок. Сега вече това го няма. Това обаче е инфо от преди една година. Сега вече и това може да са променили. Но zнам, че тенденцията е да се раzреШи на чужденци да притежават имоти.

# 64
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Аз съм с Bec. И - да- до няколко месеца ще подам документи за гражданство за мен и сина ми, защото освен многото причини описани от вас имам и друга. Синът ми е БГ гражданин, но докато е жив може и да не види БГ паспорт, защото в БГ отказват да му издадат паспорт заради легалното му осиновяване тук.

# 65
  • Мнения: 193

[/quote]
Мугел, там където си ти и да искаш не можеш да станеш швабка Wink за целта ще трябва да мръднеш малко по-на юг Mr. Green
[/quote]

 Joy JoyЕхе Биба знам аз, че съм Боббелше (както казва Mарк Мърдлок), а не швабче, ама ние едно време в немската гимназия незнайно защо викахме на всички немци: шваби или убити германци. Истината е, че тук при мен швабите са редки птици, а убитите германци ги гледам се в неделя по Таторт  Joy. Та затова и аз така го казах, но мерси за корекцията.

# 66
  • Мнения: 3 478
Имах възможност и взех, защото:

Мога да пътувам безпроблемно на всякъде
Мога да взема федерална работа, ако пожелая
Лично мнение, но ако си гражданин отношението е различно в много от случаите
Имам право на две гражданства, макар и не официално

Другите неща от типа на гласуване, пенсии и подобни никога не са ми били мотив да го направя.

# 67
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Да на гражданството, защото:

-- Не съм зависима от Зелената карта (подновяване, зависимост от имиграционни - не!)
-- Престой извън САЩ без лимити
-- Работа, която изисква гражданство (в проект)
-- Син, американски гражданин - със сигурност, ако се наложи, може да помогне факта, че съм гражданка (хипотетично)
-- Разумните причини, изброени от другите по-горе
-- НЕЗАВИСИМОСТ във всяко едно отношение - не съм зависима от документи, мъже, жени и прочее - сама отговарям за себе си.

Моралната страна на двойното гражданство отдавна съм я предъвкала и оставила настрана. Емоциите не надделяват над разума в този случай.

И аз по тези причини съм двойна гражданка (неофициално).

# 68
  • Мнения: 1 593
Хипотетичен вариант:

В трета страна сме, има военно положение, аз - БГ гражданин, синът - Американски гражданин, мъжът - Американски гражданин
кой към кое посолство тича?

Не че е много вероятно, но ме е мотивирало всички да сме граждани на една страна.

Моралният елемент стои само ако трябва да изоставя БГ гражданството...

# 69
  • usa
  • Мнения: 2 113
аз съм от тези, които не са сигурни, че искат да станат граждани на страната, в която живеят. мнението ми до голяма степен се покрива с това на зора. да си получавам американската пенсия в бг не ме вълнува особено, дано не се налага да опирам до американското правителство да ме спасява мен или семейството ми, че му нямам особена вяра, но тук са местни избори тези дни и клоня към вземане на гражданство, както и сценария на Jenna налива масло в огъня, та ако не остана доволна от резултатите от гласуването най-вероятно ще се заемем с процедурата...

# 70
  • Мнения: 295
Аз съм твърдо за гражданството на страната,в която живея.
Канада застава зад своите граждани...(недай си Боже да ми се наложи с бг-гражданството).
За работа изискваща гражданство.
Синът ми е канадски гражданин..
Сигурно има и още мотиви,но в момента се сещам за тези..

# 71
Здравейте и от мен. Досега не съм писала, но темата ме заинтригува.
Аз честно казано даже не се и замислих и като минаха определените срокове веднага взех двойното гражданство. Може би защото никой не поиска да се откажа от българското ...  не знам ... но определено не го смятам за "предателство".
Да не говорим че от година някъде се върнахме да живеем в БГ и тук отношението към българските граждани от страна на правителство и институциите са възмутителни. Няма да коментирам болниците ... Знам че изпитвате носталгия, с мен беше същото, но повярвайте ми шест месеца стига за да се изпари романтичната представа за родината...
Така или иначе, догодина се връщаме в Италия и мисля, че посещенията в БГ ще се ограничат с ваканциите ... и го казвам с огромна доза съжаление ... но поне засега това е нашата БГ реалност.

# 72
  • Мнения: 6 390
Тук няма двойно гражданство, поради което изобщо не ме е вълнувал въпроса дали да им искам гражданство или не, просто българското гражданство не си го давам  Mr. Green От 4.г. имам право да им искам гражданството, но е дълга и сложна процедурата, главно заради отказването от бг гражданство... т.е. в България май е сложното  ooooh!
От както сме Ес, май няма и шанс да ме развълнува тяхното гражданство ... Някакъв голям кяр не виждам... е освен че са им по евтини таксите за вадене на международен паспорт  Mr. Green

# 73
  • Мнения: X
brezza, съжалявам за опита ви и за разочарованието
ние също го преживяхме и затова винаги тук съм си изказвала мнението по повод завръщане - доста негативно
но който иска - да пробва

а по темата - изтървах супер работа точно поради липса на гражданство
ставаше въпрос за работа във фирма към военните

а и както някои казаха - не е без значение коя държава стои зад теб при евентуален проблем в чужбина

# 74
  • Мнения: 4 700
От 4.г. имам право да им искам гражданството, но е дълга и сложна процедурата, главно заради отказването от бг гражданство... т.е. в България май е сложното  ooooh!


Ами не е много сложна, но е доста бавна. По бърzо ми дадоха немското, отколкото продължи откаzът от българското.  Rolling Eyes

# 75
  • Мнения: 352
Има много плюсове в двойното гражданство - то е като още една диплома, не тежи, а ако потрябва е хубаво да се появи незабавно.
Основно мнението ми за плюсовете му се покрива с написаното от Лиска.
Напълно подкрепям тези мнения. Иначе аз още нямам словашко гражданство, но смятам да кандидатствам, когато навършим 3 години брак с мъжа ми. (Тук позволяват двойното гражданство.) 
За някои постове в държавната администрация
се изисква да си гражданин. Може би затова и
бих се възползвала.
И аз така мисля.  Wink  Била съм в комисия към Министерството на Културата тук и може би за в бъдеще ще имам възможност да работя и в самото министерство, НО само ако съм гражданин.

Малко офф може би, но все пак: Ние се замисляме дали да кандидатстваме за българско гражданство за сина ни...  Thinking Въпреки, че консулката ни тук вече два пъти ме убеждава, че няма смисъл, тъй като и България, и Словакия са в ЕС. Какво ще кажете, има ли някакви плюсове за него според вас?

# 76
  • Мнения: 4 700
Ами да ти кажа не мисля, че Ще има плюсове. Не zнам как седи въпросът с престоят му в БГ. Ако е zа по дълго от 90 дни май трябва виzа, ама това zа граждани на ЕС мисля, че е сам формалност и бърzо ги иzдават.  newsm78

# 77
  • Мнения: 193
Босилек, моето дете е и с бг-гражданство.  Подадох  го,  защото първо аз съм с бг-гражданство, баба му и дядо му са българи и за мен е естествено и той да има български паспорт. Сега дали той ще го задържи като порасне незнам  Wink, това си е негова работа, да е жив и здрав.
Като плюс ми идва на акъла при момчетата военната служба, в Бг я отмениха, не знам как е при вас, както и възможността да посещава интернационално школо (при нас има еuropäische schule).

# 78
  • Мнения: 352
Мъгел (или мУгел?  Blush ),
Да, точно затова и на мен ми се иска да има.

Миле, смятаме всяко лято да го пращаме за цяло лято при моите родители... ох, не знам и аз  Confused

Знае ли някой как стои въпросът с напускането на страната при децата с бг гражданство? Става въпрос за излизане от БГ с единия родител само. Зная, че преди трябваше да имат нотариално заверена декларация, че и двамата родители са съгласни с излизането на детето от страната. Щото ми се струва, че такава ситуация ще има често  Rolling Eyes  - ето например пролетта ще пътуваме само аз и Мишето до БГ.

# 79
  • Мнения: 4 700
Ами моята кръЩелница има двойно гражданство (немско и бг). На летиЩето майка й дала първо бг паспорта и жената на чек ин и искала таzи декларация. В тоzи момента моята приятелка й дръпнала от ръцете бг паспорта и й дала немския и каzала "Я да видим сега оЩе ли искате декларация?" И така минала беz ниЩо. Та явно просто трябва да влиzа и иzлиzа с чуждия паспорт, което обаче отново иzкарва проблемът с престоя. Ако е над 90 дни Ще имате проблем на иzлиzане.  Rolling Eyes

# 80
  • Мнения: 6 390
bosilek
щом има словашки паспорт сина ти, няма да ти трябва пълномощно.
Дъщеря ми е регистрирана в бг, но бг паспорт няма, нямам намерение да й вадя, а до сега никой нищо не ми е искал като пътувам сама с нея до бг и обратно.

# 81
  • Мнения: 352
Благодаря за отговорите!  Hug  Май засега няма да му вадим и бг гражданство, пък догодина ще видим каква е процедурата, какво се е променило.... и така... Thinking

# 82
  • Мнения: 47
Аз съм за-преди няколко месеца кандидатствах за Канадско и чакам,съпруга ми и двете деца имат защо и аз да нямам не пречи а само помага

# 83
не знам как стои въпроца с гражданството,синът ми например е американски гражданин,а аз не съм и не знам дали имам право да отида в САЩ и за каква виза да кандидатствам?  Rolling Eyes

# 84
  • Мнения: 7 091
не знам как стои въпроца с гражданството,синът ми например е американски гражданин,а аз не съм и не знам дали имам право да отида в САЩ и за каква виза да кандидатствам?  Rolling Eyes

Нямаш право ако синът ти е под 18 години, т.е не може да те покани.

# 85
  • Мнения: 1 593
за тези, които се чудят дали да вадят БГ паспорт за децата си ...

синът ми още няма (дълго за обеснение), но по този повод - двудневен престой в Пирогов с тук таме някой рентген и преглед ни струваше 430лв (не че супер много пари, но сравнение с "безплатно"...). Представям си какво значи ако има и операция...  ooooh!
та така... ако ще идвате в БГ, вадете паспорта, за да не плащате поне за мизерията по БГ болниците, че доколкото знам, само те имат спешни отделения

а, да, и дано не ви се налага 

# 86
  • Мнения: 3 098
Тук в Испания трябва да се откажеш от бг гражданството и да приемеш испанското.Не ти разрешават двойно гражданство,два паспорта и т.н.Преди закона гласеше,4е след 10 години легален престой и работа можеш да полу4иш след процедурите тяхно гражданство.Миналата година е променен_сега са 5 години.
Ние с мъжа ми сме 7 години,но смисъл няма да сменяме гражданството.Въпроса с осигуровките и пенсионирането не зависят от гражданството.За работа и вси4ки останали нормални дейности в живота ни също нямаме пре4ки,затова,4е не сме техни граждани.
Когато запо4нах да вадя документи на дъщеря ми,резиденция,право на мед.обслужване и т.н.се сблъсках със страхотни неуредици в тоя момент.Бюрокрацията едно на ръка,но и объркаха националността,презимето,фамилията.Докато оправя тези неща загубих доста време и страшно много нерви.Бях се амбицирала да й извадя тяхно гражданство и веднъж завинаги да ми се махнат от главата проблеми с документи,подновяване.Отидох в съда,дадоха ми формуляри.
Процедурата е доста дълга,сложна за изпълнение не е ,но определено като размислих,безсмислена.
Да си загуби бг гражданството,при положение,4е плановете не ни са свързани с тази държава занапред,логика няма.Още пове4е,4е дори и да имаше вариант да полу4и двойно такова,името си остава.Пак няма да е равноправна с който и да било испанец.
Не дай си Боже да изпаднем в някаква кризисна ситуация,още като хвърлят поглед върху фамилиите ни,съм убедена,4е нищо няма да предприемат в наша полза.
Затова не сме си сменили гражданството.
А за двойно гражданство_може би ако бяхме в др.държава,където това е необходимо за още по_добър живот,би било оправдано.

Jenna ,за да има право на ле4ение едно дете в България,трябва да има акт за раждане и ЕГН.Оттам автомати4но си влиза в НОИ и се осигурява от държавата,без зна4ение дали родителите са в България,дали работят и т.н.
Т.е.не паспорт е нужен,а ЕГН.
Друго,например живущите в Европа могат с техните осигуровки,плащани в 4ужбина да си извадят Европейска здравна карта_тя покрива при пътуване и престой в др.държава спешни слу4аи.
Сигурно и вие трябва да имате някаква такава възможност.

# 87
  • Мнения: 1 593
Марица, да, аз не се изказах правилно... но понеже става въпрос за "гражданство", а не за "паспорт" пер се в темата, исках да кажа, че заради болниците е хубаво детето да има БГ гражданство (т.е. ЕГН). Думата паспорт беше по скоро фигуративна  Peace

# 88
  • Мнения: 907
Не четох всичко, но надали някой е споменал. С 2но не можеш да кандидатстваш в бг парламент. Та ако някой има такива амбиции, да си помисли Wink

# 89
Не 3нам 3а   Пирогов, ама в ТърговиЩе, Ще те оставят така или иначе да си умреШ в болницата беz да те погледнат, Щото не си си бутнал паричките под масата, или не си с дълбоки връzки, или все нямат свободни направления zа следваЩите повече от Шест месеца, та винаги ако ми се е налагало, макар и аz да съм осигурена в Бг, да си плаЩам, дори и в спежната е така, пред очите на майка ми умря едно бабче в спеШната, Щото докторята не си бяха дов_рШили ноЩния лаф и женицата си чакала, чакала...и паднала...на пода и не станала повече...
   Та zатова не искам да "набутвам" децата си с Бг гражданство, кой zнае пак каква простотия Ще приемат със zадна дата, като едно време с осигуровките. Единственото предимство е, че в Бг вече няма каzарма, ама докато моите момченца станат на вчzраст zа каzарма, може вече и България да няма...
   Мама преди време като си търсеШе работа я приеха при секретаря на кмета zа раzговор (бивШ нейн колега военен), и той и вика: ей тука са бланките, вписвай се веднага че си партиен член на ДПС и ти давам работата...еми тва какво е...това България ли е...не че ДПС ме притеснява с неЩо...ама Що пък ...при това бивШ военен дето се е клел да паzи родината...дрислйо!
  На тел. zа борба с корупцията в МВР служителката ми тръсна слуШалката след като каzах добър ден искам да подам оплакване zа това и това...и я попитах с кого раzговарям, бото в началото като вдигна не се представи!
   На децата ми съм zабранила българското гражданстжо докато не станат на 18 сами да реШават

# 90
  • Мнения: 994
Още сме далеч от кандидатстване за американско гражданство, но 99.99% е да не го направим когато имаме такова право, независимо че децата са американци. Аз точно пък американка не искам да ставам! Не ми се и гласува.   
Виж, ако мога да избирам и е възможно, нямам нищо против да съм българо-швейцарка Simple Smile

# 91
  • Мнения: 2 786
О.....ооо да!!!
ОШте малко остана, едва чакам, не е zа мен важното австрийското гражданство да вzема, а да се оттърва от балгарското, който иска да ме плйуе, нека плйуе!
С две ръце Ще се раzпиШа, че се откаzвам от него. ЗаЩо Ще пиШа като имам повече време, че неприятностите, които съм преживяла като българска гражданка Ще отнемат дни, докато бъдат раzкаzани. не ме е срам, че съм българка, напротив, но няма да живея вечно, zа да имам нервите, парите и силата да се боря zа правата си в собствената си държава. Та аz съм много по добре доШла в която и да е  друга държава, в която съм била досега отколкото в държавата, в която съм родена. И на децата ми не поzволих да имат двойно гражданство!
 Малка подробност само...Ще съдя българия дори...тоест...всичко вече е в процес...

Защо ли толкова много хора се чувстват като теб и са преживели подобни неща?
Аз също се замислям да съдя България и ще проуча възможностите.

# 92
# 93
  • Мнения: 229
Аz съм 3а чуждото гражданство и малко ми остана и 6те го имам Peace И то zа6тото по чуждо ми е българското,отколкото австрийското.
С риск да ме поругаете,но аz съм zа пълно интегриране в страната в която сме до6ли да живеем(имам впредвид zавинаги,а не само"да поработим" както повечето правят).Мен почти ни6то не ме свърzва с България.Не съм била там от 2 години,zа6тото няма zа какво.Мъжа ми и децата ми са австрийци,родителите ми са тук...В България нямам почти никого...Чувствам се отдалечена от България,нямам контакт с българи(освен с родителите ми),не гледам БГ телевиzия,не чета БГ вестници или книги,нямам понятие какво става в БГ политиката или иzоб6то в България.Тоzи форум е единственото място ,където ми харесва да пи6а,zа6тото съм майка ;-)3нам,че 6те ви се стори като "Кон с капаци",но не съм такава...просто така съм свикнала.Тук съм от години и в началото няма6е техническата въzможност zа достъп до всичко това,а когато дойде ми се струва беzсмислена...Тук съм уредила живота си,тук си иzграждам семейното огни6те,чувствам се уважавана и раzбирана.Тук е моят дом,неzависимо къде съм родена....
3атова и съм 3А "чуждото" гражданство.Но това си е мое лично мнение.Мисля,че който не се чувства готов е по добре да не го прави... Peace

# 94
  • Мнения: 3 880
Еха, коя тема сте изкопали от дълбините Wink

Аз като писах за първи път в нея нямах никакво намерение даже да кандидатствам, а междувременно вече съм с двойно гражданство. Бързо и лесно стана (късмет ли, що ли Simple Smile) Тази тема ми даде тласък, така да се каже Wink
Засега не съм усетила още нито предимства, нито недостатъци, ще видим по-нататък.....

# 95
  • Canada
  • Мнения: 1 773
За двойното гражданство съм. Имаме право на канадско граждансто от мнооооооого време (3 год.), но все не стигаме до подаване на документите. Не ми е належащо, няма нищо да се промени за нас и за това не сме се "зтичали". Ако трябваше да се откажа от БГ гражданство, за да получа канадско, няй-вероятно щях да си остана с българското.

# 96
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Никога не съм имала морални задръжки.Тук двойното гражданство е разреШено и в момента, в който имах право да взема тукаШно го направих.Живея в тази страна,плаЩам данъци,имам право да гласувам и да бъда третирана наравно ( във всяко едно отноШение ) с останалите тукаШни граждани.  Peace
Ако се налагаШе да се откажа от българското си гражданство за да взема тукаШно пак Щях да го направя,но това нямаШе да ме направи по_малко българка отпреди.

# 97
  • Мнения: 3 932
За, с две ръце за двойното гражданство  Peace
Дори и ако нямах право на избор, не бих предпочела да запазя българското от чисто практическа гледна точка, по причина всички изброени до тук аргументи.

Морални скрупули, угризения и др. от сорта даже не съм се сещала, че трябва да имам...

# 98
  • Мнения: 1 550
Морални скрупули, угризения и др. от сорта даже не съм се сещала, че трябва да имам...
no и аз не съм се сещала за такива, макар че ако тук не беше разрешено двойното гражданство и се бях отказала от българското трябваше да плащам данък собственост в БГ като чужд гражданин Thinking

# 99
  • Мнения: 1 593
аз пък не бих се отказала от българското...
честно, не мога да разбера как може някои хора да натрупат толкова злост и ненавист срещу нещо фигуративно като една държава...  Thinking

някои от изказванията тука ме изумяват с крайността си

# 100
  • Мнения: 2 786
Скъпа Jenna, когато "нещо фигуративно като една държава" ти съсипе живота, трудно ще изпитваш положителни чувства, повярвай ми.
А ако не си от "късметлиите" с разбити животи именно от страна на държавата (в лицето на нейните институции най-общо казано), то радвай се и плюй в пазвата си да не те застигне.
Една от най-силните болки е да стигнеш до там в разочарованието си от държавата, в която си израснал, че да я намразиш.
Вярвай ми, не е много приятно.
Нека да не се съдим един друг за това как се чувстваме, моля.
Всеки има различен житейски опит и се е сблъсквал с различни неща.


# 101
  • Мнения: 3 932
аз пък не бих се отказала от българското...
честно, не мога да разбера как може някои хора да натрупат толкова злост и ненавист срещу нещо фигуративно като една държава...  Thinking

някои от изказванията тука ме изумяват с крайността си

Аз лично забелязах само едно крайно изказване в този ред на мисли...

А това, че бих предпочела чуждото гражданство пред българското, моля да не се бъркА със злоба и ненавист, напротив, много си я обичам Българията, просто съм практична натура...

# 102
  • Мнения: 1 593
А това, че бих предпочела чуждото гражданство пред българското, моля да не се бъркА със злоба и ненавист, напротив, много си я обичам Българията, просто съм практична натура...

Минервата, не ставаше въпрос за тебе  Laughing

# 103
  • Мнения: 1 550
Ако се налагаШе да се откажа от българското си гражданство за да взема тукаШно пак Щях да го направя,но това нямаШе да ме направи по_малко българка отпреди.

Адашката го е формулирала много точно Peace
По принцип не бих се отказала от българското гражданство Peace и оценявам факта, че България и Холандия разрешават двойното гражданство.

# 104
  • Мнения: 3 932
А това, че бих предпочела чуждото гражданство пред българското, моля да не се бъркА със злоба и ненавист, напротив, много си я обичам Българията, просто съм практична натура...

Минервата, не ставаше въпрос за тебе  Laughing

Абе знаm аз за кой се отнася  Whistling, аmа mного обобщаващо mи прозвуча, та не се стърпях да се оправдая  Mr. Green

# 105
  • Мнения: 120
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

Много ми е добре засега да съм българка в чужбина - както казва една приятелка унгарка, живeeща в Италия - в Будапеща ме знаят властите , че съм в чужбина и не ме търсят за нищо, за италианците съм чужденка и не ме закачат. Това е перфектният вариант. Емоционалните причини за вземане на ново гражданство, еле пък за отказване от старото, за мен са пълна глупост.

# 106
  • Мнения: 1 242
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

# 107
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

Е, тук се съмнявам доста силно.

# 108
  • Мнения: 3 880
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

Е, тук се съмнявам доста силно.

Не се съмнявай Wink На мен като ми връчиха немското гражданство (като второ) ми го казаха това, че ако ми се случи случка някъде, особено в "по-особените" страни (арабските например), където законодателството им значително се различава от европейското, може и да не могат да ми помогнат, както на истински германец. Не съм навлизала в подробности да разпитвам защо така, дано не се налага. Може би защото ще се карат с българите кой по-напред да ме спасява и накрая от два стола та на земята Laughing Или и двете страни ще си викат "защо да се пънем ние, нека другите да се размърдат, нали е и тяхна гражданка" Mr. Green Майтапът на страна, пак казвам дано не ми се случва, но ако се случи предпочитам Германия да удари едно рамо за мен като "втора ръка" германка, отколкото България като за истинска българка. Сигурно има разлика Wink

# 109
  • Мнения: 1 199
При подобни случаи знам че канадското правителство е защитавало както трябва и натурализираните си граждани. Като съм приемала канадско гражданство никой не ми е намеквал и не мога и да си представя че ще ми намекне че като натурализирана ще имам по-малко права от останалите граждани.

# 110
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Да не е това още една разлика между двете страни на океана? Все пак в Щатите/Канада натурализирани да искаш.

# 111
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

Е, тук се съмнявам доста силно.

Не се съмнявай Wink На мен като ми връчиха немското гражданство (като второ) ми го казаха това, че ако ми се случи случка някъде, особено в "по-особените" страни (арабските например), където законодателството им значително се различава от европейското, може и да не могат да ми помогнат, както на истински германец. Не съм навлизала в подробности да разпитвам защо така, дано не се налага. Може би защото ще се карат с българите кой по-напред да ме спасява и накрая от два стола та на земята Laughing Или и двете страни ще си викат "защо да се пънем ние, нека другите да се размърдат, нали е и тяхна гражданка" Mr. Green Майтапът на страна, пак казвам дано не ми се случва, но ако се случи предпочитам Германия да удари едно рамо за мен като "втора ръка" германка, отколкото България като за истинска българка. Сигурно има разлика Wink


някой май те е бъзикал  Grinning аз до сега за гражданство втора ръка не бях 4увала  Thinking
освен това пове4ето не сме натурализирани а сме придобили граждансвто в следствие брак с местен, има разлика....
на моите документи тук пиШе италианка  и толкова, няма в скоби "ама и българка, така 4е не я мислете  Wink"

# 112
  • Мнения: 405
Интересна тема сте отворили за отношението на приемната държава към натурализираните.

Има си разлика, според мен, май най-ясно си пролича 2006 година при Израело-Ливанския конфликт, когато много натурализирани Канадци трябваше да бъдат евкуирани от Ливан. Ако си спомням добре, първо май бяха евкуирали "истинските" канадци и беше станал малък скандал. Отделно май много канадци не бяха щастливи, че правителството им плаща за такива Canadians of convenience, които са си взели канадското  гражданство и са се върнали да си живеят в Ливан:
http://en.wikipedia.org/wiki/Canadians_of_convenience

# 113
Интересна тема сте отворили за отношението на приемната държава към натурализираните.

Има си разлика, според мен, май най-ясно си пролича 2006 година при Израело-Ливанския конфликт, когато много натурализирани Канадци трябваше да бъдат евкуирани от Ливан. Ако си спомням добре, първо май бяха евкуирали "истинските" канадци и беше станал малък скандал. Отделно май много канадци не бяха щастливи, че правителството им плаща за такива Canadians of convenience, които са си взели канадското  гражданство и са се върнали да си живеят в Ливан:
http://en.wikipedia.org/wiki/Canadians_of_convenience

интересно ми беШе да го про4ета

ами прави са били да протестират

Turner questioned the fairness of paying CAD$75,000 for each evacuee, saying, among other things, "that’s a hell of a lot of money to donate to people who do not live here, don’t pay taxes here, and may never come here again in their lives." The actual cost was about $6,300 for each evacuee ($94 million for 15,000 people).


# 114
  • Мнения: 3 880
някой май те е бъзикал ...
Ами ако мислиш, че на служителката, която се занимава с това й е до бъзици- да може и да се е бъзикала, но изглеждаше сериозна....
А и вие много дословно го приехте това с "втората ръка" . Не е изключено да има някакви ограничения, все пак като водят преговори се придържат към някакви договори, разпоредби, спогодби, конвенции и т.н.. Ако например Германия се е разбрала с държавата Х, германците осъдени там да си излежават присъдата в германски затвори, а България не е договорила такива екстри с въпросната държава, тогава биха се получили разногласия, които не е изключено и да се изгладят, но аз не разбирам от политика и спогодби. Е за такива разправии става въпрос, но не съм се интересувала подробно, защото си мисля, че съм примерна и няма да ми се случват на мен такива неща Wink Ако примерно става въпрос за заложници и такива гадории, тогава е ясно, че няма да гледат и другото гражданство, въпреки, че ако опре работата до плащане на откуп не се знае за кой колко парички ще им се откъсне от сърцето Wink Също ако в БГ примерно ме задържат против волята ми, германците и копче не могат да кажат на българите, не могат да се месят там, защото нищо, че в паспорта ми пише германка, някъде другаде пише "ама и българка" и като такава българите могат да си ме натикат по техните закони в затвора, без значение дали околния свят е съгласен с тях Wink Това на теория- на практика, понеже всички сме ЕС, се предполага, че законодателствата си приличати не би трябвало да има разногласия....

# 115
  • Мнения: 1 593
Не знам как е с другите страни, но Ам. граждани, които живеят и работят в чужбина, са задължени да декларират доход и да плащат данъци върху него на САЩ.
това го казвам по повод, че тези канадци в Ливан не били плащали данъци.

# 116
зависи, обикновено данъците се плаЩат по местоживеене .....

# 117
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз не искам гражданство тук в Литва....може би в някоя друга страна

# 118
  • Italia
  • Мнения: 4 492
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

Позволи и на мен да се съмнявам леко в написаното от теб,поради простата при4ина,4е твърдението ти е лееееко в разрез с тукаШната Конституция,4ийто 4лен 3ти гласи:
 "Art. 3.

Tutti i cittadini hanno pari dignità sociale e sono eguali davanti alla legge, senza distinzione di sesso, di razza, di lingua, di religione, di opinioni politiche, di condizioni personali e sociali.
.... "
или казано на наШенски
" Вси4ки граждани имат еднакво социално достойнство и са равни пред закона без зна4ение от техния пол,раса,език,религия,полити4ески убеждения,ли4но и социално положение."  Crossing Arms

ПлаЩам данъци както всеки друг гражданин и имам съЩите права и за дължения както вси4ки останали.Ако държавата не ми окаже нужната подкрепа и заЩита в слу4ай на нужда мога да я съдя за неспазване на конституционните ми права.

# 119
  • Мнения: 120
А как стои въпросът с военната служба на малките ни сега момчета, които един ден ще бъдат евентуално войници?

В България вече отмениха задължителната военна служба и от тази гледна точка май е по-изгодно да си български гражданин, отколкто гражданин на страна, където новобранците има опасност да ги лашнат към Афганистан да умиротворяват хванали се за брадите талибани.

# 120
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Моите и двете са моми4ета та проблеми от това естество по принцип нямам,но така или ина4е и тук военната служба не е задължителна така,4е и мом4еШките май4ета няма за какво да се притесняват. Peace

# 121
  • Мнения: 1 550
А как стои въпросът с военната служба на малките ни сега момчета, които един ден ще бъдат евентуално войници?

В България вече отмениха задължителната военна служба и от тази гледна точка май е по-изгодно да си български гражданин, отколкто гражданин на страна, където новобранците има опасност да ги лашнат към Афганистан да умиротворяват хванали се за брадите талибани.

В Холандия няма военна служба. Армията е платена.

# 122
  • Мнения: 1 783
Не знам как е с другите страни, но Ам. граждани, които живеят и работят в чужбина, са задължени да декларират доход и да плащат данъци върху него на САЩ.
това го казвам по повод, че тези канадци в Ливан не били плащали данъци.


Сигурна ли си? Ами, когато има спогодби за избягване на двойното данъчно облагане? Задължение за декларации има със сигурност, но за данъците?



офф - новата снимка е, аааххх

# 123
  • Мнения: 994
А пък на мен ми се върти нещо в главата, че в чаршафа с правата и задълженията ни като зеленокартовци, които изпратиха адвокатите ни,  пишеше, че мъжката американска  част на възраст от 18 до 55 подлежи на военно повикване. Ще погледна пак, за да го цитирам точно. Надявам се, че моите момчета няма да ги сполети тази участ.

# 124
  • Мнения: 1 783
А пък на мен ми се върти нещо в главата, че в чаршафа с правата и задълженията ни като зеленокартовци, които изпратиха адвокатите ни,  пишеше, че мъжката американска  част на възраст от 18 до 55 подлежи на военно повикване. Ще погледна пак, за да го цитирам точно. Надявам се, че моите момчета няма да ги сполети тази участ.
Да, подлежи - selective service registration се казва. 18 до 26 години.

# 125
  • Мнения: 994
Biz, благодаря   bouquet
Защо ли обаче ми е останало 55 в главата?  newsm78. За неще друго ще да е било. Те изпратиха толкова много материал за четене, че някои ги четох и по диагонал. Това ми напомня да питам и нещо друго, но то не е за тази тема.

# 126
  • Мнения: 1 593
А пък на мен ми се върти нещо в главата, че в чаршафа с правата и задълженията ни като зеленокартовци, които изпратиха адвокатите ни,  пишеше, че мъжката американска  част на възраст от 18 до 55 подлежи на военно повикване. Ще погледна пак, за да го цитирам точно. Надявам се, че моите момчета няма да ги сполети тази участ.
Да, подлежи - selective service registration се казва. 18 до 26 години.

ако моето момче го извикат някога си - мога чистосърдечно да ви заявя още отсега, че набързо ще го откажа от Ам. гражданство!

Биз, без да съм експерт (нищо че съм CPA Wink ) мисля, че при обстоятелство на спогодба просто плащаш разликата в данъците най-общо казано. Например - сега в БГ доходи се облагат с 10%, а в САЩ грубо казано на 30%. На данъчната декларация взимаш foreign tax credit за платеното към чуждата страна, а останалото си го плащаш  Confused
мерси   bouquet

# 127
  • Мнения: 3 491
А пък на мен ми се върти нещо в главата, че в чаршафа с правата и задълженията ни като зеленокартовци, които изпратиха адвокатите ни,  пишеше, че мъжката американска  част на възраст от 18 до 55 подлежи на военно повикване. Ще погледна пак, за да го цитирам точно. Надявам се, че моите момчета няма да ги сполети тази участ.
Да, подлежи - selective service registration се казва. 18 до 26 години.
Имат право да не се регистрират без последствия, ако принадлежат към религия, чиито принципи противоречат на воденето на война.  Mr. Green Но мисля, че трябва да има някакъв официален документ за това.
Ако не се регистрират в selective service, докато са на възраст от18 до 26г.,  губят доживотно разни бенефити, като например правото да работят правителствена работа. За друго по-сериозно не се сещам, чела съм преди време и не толкова подробно. Това за американците по рождение.
Ако обаче зеленокартовец кандидатства за гражданство, и е мъж на възраст 18-26г., и не се регистрира, мисля, че няма да получи гражданство изобщо.
П.п. Селектив сървиз системата влиза в сила, само когато има драфт. Последният драфт, за който аз знам, е за войната във Виетнам.

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 18:50 от блажка

# 128
  • Мнения: 994

ако моето момче го извикат някога си - мога чистосърдечно да ви заявя още отсега, че набързо ще го откажа от Ам. гражданство!

Много ме е страх и мен, особено с тази агресивна външна политика. И аз бих ги накарала да се откажат, ако стигнат до там!

# 129
  • Мнения: 1 242
Позволи и на мен да се съмнявам леко в написаното от теб,поради простата при4ина,4е твърдението ти е лееееко в разрез с тукаШната Конституция,4ийто 4лен 3ти гласи:
 "Art. 3. ...

ПлаЩам данъци както всеки друг гражданин и имам съЩите права и за дължения както вси4ки останали.Ако държавата не ми окаже нужната подкрепа и заЩита в слу4ай на нужда мога да я съдя за неспазване на конституционните ми права.

Позволявам ти Grinning
В немската конституция е записан ако не буквално същият, то поне подобен текст. Ако не се лъжа още в Арт. 2. "...Всички граждани са равни пред закона". Пред закона на държавата.

Продължавам да твърдя, че европейските граждани с двойно гражданство нямат същите права в един международен конфликт с трета страна като родените с такова. Това, че не са ви го казали, е въпрос на формулировка. Аз в службата си също не казвам истината докрай на всеки.

Още една точка, не се заблуждавайте също, че държавата прави разлика в причините, по които дадената личност е придобила гражданство. Дали брак с местен, дали придобито право, е все тази. Получаваш си тапията. На която пише само "немец", "италианец" и так далее. Никъде не е упоменато в паспорта ти, че си "двоен". Виж обаче в регистъра ... Wink

Данъците си ги плащаш и без гражданство, както и имаш същите задължения. Разликата е само в правата. Wink
Доколкото са ми известни, тук са само две:
- Првавото на гласоподаване;
- Правото на по-безвизов режим за повечко държавици. Wink

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 21:04 от Мамунката

# 130
  • Мнения: 2 257

ако моето момче го извикат някога си - мога чистосърдечно да ви заявя още отсега, че набързо ще го откажа от Ам. гражданство!

Много ме е страх и мен, особено с тази агресивна външна политика. И аз бих ги накарала да се откажат, ако стигнат до там!

Сега питах мъжа си, който е в час с тези неща и той каза, че в момента драфтът е неактивен, дезактивиран е през 1976 и че ще отнеме дълго време на Конгреса да го ре-активира и то в случай на голяма, световна война. Президентът сам по себе си не може нищо да направи, трябва Конгресът да го приеме с бил. Иначе каза, че сега за селектив сървис се регистрират всички между 18-26, но не и за да ги драфтват в малки войни (от типа на Ирак, Афганистан и т.н.)

# 131
  • Мнения: 3 491

ако моето момче го извикат някога си - мога чистосърдечно да ви заявя още отсега, че набързо ще го откажа от Ам. гражданство!

Много ме е страх и мен, особено с тази агресивна външна политика. И аз бих ги накарала да се откажат, ако стигнат до там!

Сега питах мъжа си, който е в час с тези неща и той каза, че в момента драфтът е неактивен, дезактивиран е през 1976 и че ще отнеме дълго време на Конгреса да го ре-активира и то в случай на голяма, световна война. Президентът сам по себе си не може нищо да направи, трябва Конгресът да го приеме с бил. Иначе каза, че сега за селектив сървис се регистрират всички между 18-26, но не и за да ги драфтват в малки войни (от типа на Ирак, Афганистан и т.н.)
Направо по поръчка ми идваш, тъкмо се чудех да питам омъжените за американци дали мъжете им са се регистрирали в селектив сървиса и какво знаят за рисковете. Спести ми го.  Grinning

# 132
  • Мнения: 994
И аз ти благодаря Джи    bouquet

Макар че моите до 18 имат все още време, но твоята информация много ми харесва.

# 133
Позволи и на мен да се съмнявам леко в написаното от теб,поради простата при4ина,4е твърдението ти е лееееко в разрез с тукаШната Конституция,4ийто 4лен 3ти гласи:
 "Art. 3. ...

ПлаЩам данъци както всеки друг гражданин и имам съЩите права и за дължения както вси4ки останали.Ако държавата не ми окаже нужната подкрепа и заЩита в слу4ай на нужда мога да я съдя за неспазване на конституционните ми права.

Позволявам ти Grinning
В немската конституция е записан ако не буквално същият, то поне подобен текст. Ако не се лъжа още в Арт. 2. "...Всички граждани са равни пред закона". Пред закона на държавата.

Продължавам да твърдя, че европейските граждани с двойно гражданство нямат същите права в един международен конфликт с трета страна като родените с такова. Това, че не са ви го казали, е въпрос на формулировка. Аз в службата си също не казвам истината докрай на всеки.

Още една точка, не се заблуждавайте също, че държавата прави разлика в причините, по които дадената личност е придобила гражданство. Дали брак с местен, дали придобито право, е все тази. Получаваш си тапията. На която пише само "немец", "италианец" и так далее. Никъде не е упоменато в паспорта ти, че си "двоен". Виж обаче в регистъра ... Wink

Данъците си ги плащаш и без гражданство, както и имаш същите задължения. Разликата е само в правата. Wink
Доколкото са ми известни, тук са само две:
- Првавото на гласоподаване;
- Правото на по-безвизов режим за повечко държавици. Wink


ами аз 4етох, 4етох, но не видях фарнезина да прави разлики между двоен и едини4ен, да не говорим, 4е имат регистър и на хора, които не живеят тук от половин век, а може и въобЩе да не са родени тук ..... дай неЩо по_конкретно като инфо ...

ти не знам какво то4но работиШ, но някои институции би трябвало да казват истината

единствено когато си на територията на Бг, втората ти родина има ограни4ени възможности да те заЩити от първата

споменах, 4е ние не сме натурализирани, тъй като процедурите за придобиване на гражданството  са съвсем разли4ни  .....

# 134
  • Мнения: 3 423
Каква първа и втора родина, бре?!

Имаш български, имаш и немски паспорт, примерно.
Ако сгафиш на територията на някоя от тези две
държави, те привикват по закона на държавата, а не
според това, дали си българин, или германец. Никъде в
паспорта ти не пише как си го придобил гражданството.
Или в твоя пише?

Що се отнася до военната служба, хората с двойно гражданство
сами решават на страната на кого да се намесят, ако много искат.
Никой не може да ги задължи да участват във военен конфликт!
Ето ви още едно предимство да имаш няколко гражданства.

# 135
  • Мнения: 3 423
А, добавям и че само с българското си гражданство
не можеш да работиш някои клатикурски работи,
нито пък да се кандидатираш за политик, докато
с местното гражданство са ти отворени вратите.

# 136
Каква първа и втора родина, бре?!

Имаш български, имаш и немски паспорт, примерно.
Ако сгафиш на територията на някоя от тези две
държави, те привикват по закона на държавата, а не
според това, дали си българин, или германец. Никъде в
паспорта ти не пише как си го придобил гражданството.
Или в твоя пише?


Лисе, нямам навик да се дообяснявам за 4ели ... недо4ели, а най_малкото ми е до заяждане, зарежи ...

# 137
  • Мнения: 3 423
Е, добре, щом не искаш, няма. Пък и едва ли ще
ми се наложи да взимам италианско гражданство. Simple Smile

# 138
  • Мнения: 3 880
Имаш български, имаш и немски паспорт, примерно.
Ако сгафиш на територията на някоя от тези две
държави, те привикват по закона на държавата, а не
според това, дали си българин, или германец.
Лиске, това ясно, спорът беше за това като какъв те привикват ако сгафиш в трета държава и дали германците примерно ще се напънат еднакво за мен българо-германката и за комшийката Айше, която е само германка (нищо, че не прилича на такава Wink) Няма значение как е придобила тя гражданството си, факт е, че има само едно и е само германка .... Wink

# 139
  • Мнения: 3 423
Ако имат интерес, ще се напънат,
ако нямат, няма да се напънат. Тук
цвят на кожа и акцент нямат роля.

# 140
  • Мнения: 3 880
Ако имат интерес, ще се напънат,
ако нямат, няма да се напънат. Тук
цвят на кожа и акцент нямат роля.
Не става въпрос само за интереса, а за това, какви са договорните отношения и спогодбите не само между Германия и третата страна а и тези между България и третата. Т.е. Германия не може да прилага само нейните си закони, при положение, че и България е "в играта" (поне аз това се опитах да кажа Wink)

За тези, които си мислят, че са ме бъзикали, ето и "бъзика", под който се подписах, черно на бяло Wink цък
В първия абзац се казва, че докато си на територията на България (в моя случай) подлежиш на тамошните закони и ако например ти забранят да напуснеш страната, германците няма да могат да да си приложат ефективно законите и да ти помогнат както трябва. Във втория абзац продължават- проблеми от този сорт могат да се получат и при пътувания в трети държави, които са тясно свързани, посредством разни договори с родната ви страна.
В третия абзац дори любезно съветват, за да се избегнат подобни проблеми, преди да се тръгне към тези държави да се откажеш от другото си гражданство.
(това беше свободен, кратък превод със свои думи, за неразбиращите немски Peace)
Пак казвам, че в нашия случай (комбинация между българско и друго ЕСгражданство) положението не е трагично, защото законите са подобни, отношенията с останалите държави също....

# 141
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Бибе,рових доста из нета ,подтикната от твоя и на Маймунката постинги... Thinking
Ами из тукаШните сайтове ниЩо такова не открих  newsm78
Оба4е в сайта на Швейцарското Министерство на ВънШните работи пиШе неЩо подобно на това,което си постнала и ти :
 "... Информация за гражданите с двойно гражданство Въпреки двойното гражданство, най_обЩо казано ,всяка страна третира притежателите на съответното гражданство като свои сънародници.Въпреки това някои държави могат да откажат намесата на Швейцарското консулско представителство в полза на лица с двойно гражданство.В тази връзка Швейцарските граждани ,пребиваваЩи в тяхната втора родина могат да раз4итат само 4асти4но и в ограни4ен смисъл на помоЩтта на Швейцарските консулски служби и посолства в съответната страна." Ето тук
НеЩо подобно про4етох и в един австралийски сайт,където имаШе съвети за притежателите на двойно гражданство при пътуване в 4ужбина. ето
Това ме кара сериозно да се замисля....  Thinking

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 17:49 от mcdirock

# 142
Бих, ако страната е Германия, САЩ, Швеицария, Норвегия, Австрия... но не бих ако говорим за Италия примерно. Това си е все едно да бягаш от Българи и да се натресеш отново на Българи, та и по зле Simple Smile От простотия на простотия не гарантира по-добър живот Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт