Гражданство - да или не?

  • 18 109
  • 142
  •   1
Отговори
# 60
взех го веднага, процедурата е елементарна, само дето се 4ака 2 години от поддаването на документите до взимането на гражданството

# 61
  • Мнения: 4 700
Законът е нов - от края на август 2007. Няма как да е бил валиден за теб.
Както по-горе написах, има определени условия. Интерно се взема решение по един вид точкова система. Част от условията са например, да имаш престой в Германия от 8 години, да имаш работа, да си семеен, ако имаш деца, които посещават (немска) детска градина е също точка за теб.


Не zнаех, че има нов zакон. Обаче преди имаШе неЩо подобно, от сорта на, ако имаШ икономически zагуби при откаz от гражданство можеШ да го zадържиШ. Обаче беШе много трудно. Иначе и аz платих 250?. Предполагам, че процедурата е една и съЩа. И междудругото на мен ми дадоха немско беz да имам работа. Докаzах, че съм студентка. Служителката ми каzа, че това, което тях ги интересува е да не живея от социални помоЩи и държавата да не ми дава пари. Един вид, не ги интересуваШе от какво живея. Имат си там някакъв ексистенцминимум и понеже мъжът ми иzкарва таzи сума по две и отгоре не ми искаха ниЩо друго.

# 62
  • Мнения: 1 242
... И междудругото на мен ми дадоха немско беz да имам работа. Докаzах, че съм студентка. Служителката ми каzа, че това, което тях ги интересува е да не живея от социални помоЩи и държавата да не ми дава пари. Един вид, не ги интересуваШе от какво живея. Имат си там някакъв ексистенцминимум и понеже мъжът ми иzкарва таzи сума по две и отгоре не ми искаха ниЩо друго.

Да, в твоя случай придобиването на поданство е по друг параграф. Когато и двамата в семейството са българи влиза в сила описаният от мен вариант.

Друг въпрос имам към вас. Ще ми е интересно да науча, как стои въпросът с наследствените имоти и изобщо с наследството на чужденци в България? Все имате по я една къщурка или семеен сервиз?

# 63
  • Мнения: 4 700
Аа, моят мъж е германец. За това е било zначи така.  Peace

Ами zа имотите и аz се интересувах и намерих един параграф в конституцията, според които чужденци имат право да наследяват имоти. А преди беШе, че чужденец, който наследи имот трябва да го прехвърли или продаде в някакъв срок. Сега вече това го няма. Това обаче е инфо от преди една година. Сега вече и това може да са променили. Но zнам, че тенденцията е да се раzреШи на чужденци да притежават имоти.

# 64
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Аз съм с Bec. И - да- до няколко месеца ще подам документи за гражданство за мен и сина ми, защото освен многото причини описани от вас имам и друга. Синът ми е БГ гражданин, но докато е жив може и да не види БГ паспорт, защото в БГ отказват да му издадат паспорт заради легалното му осиновяване тук.

# 65
  • Мнения: 193

[/quote]
Мугел, там където си ти и да искаш не можеш да станеш швабка Wink за целта ще трябва да мръднеш малко по-на юг Mr. Green
[/quote]

 Joy JoyЕхе Биба знам аз, че съм Боббелше (както казва Mарк Мърдлок), а не швабче, ама ние едно време в немската гимназия незнайно защо викахме на всички немци: шваби или убити германци. Истината е, че тук при мен швабите са редки птици, а убитите германци ги гледам се в неделя по Таторт  Joy. Та затова и аз така го казах, но мерси за корекцията.

# 66
  • Мнения: 3 478
Имах възможност и взех, защото:

Мога да пътувам безпроблемно на всякъде
Мога да взема федерална работа, ако пожелая
Лично мнение, но ако си гражданин отношението е различно в много от случаите
Имам право на две гражданства, макар и не официално

Другите неща от типа на гласуване, пенсии и подобни никога не са ми били мотив да го направя.

# 67
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Да на гражданството, защото:

-- Не съм зависима от Зелената карта (подновяване, зависимост от имиграционни - не!)
-- Престой извън САЩ без лимити
-- Работа, която изисква гражданство (в проект)
-- Син, американски гражданин - със сигурност, ако се наложи, може да помогне факта, че съм гражданка (хипотетично)
-- Разумните причини, изброени от другите по-горе
-- НЕЗАВИСИМОСТ във всяко едно отношение - не съм зависима от документи, мъже, жени и прочее - сама отговарям за себе си.

Моралната страна на двойното гражданство отдавна съм я предъвкала и оставила настрана. Емоциите не надделяват над разума в този случай.

И аз по тези причини съм двойна гражданка (неофициално).

# 68
  • Мнения: 1 593
Хипотетичен вариант:

В трета страна сме, има военно положение, аз - БГ гражданин, синът - Американски гражданин, мъжът - Американски гражданин
кой към кое посолство тича?

Не че е много вероятно, но ме е мотивирало всички да сме граждани на една страна.

Моралният елемент стои само ако трябва да изоставя БГ гражданството...

# 69
  • usa
  • Мнения: 2 113
аз съм от тези, които не са сигурни, че искат да станат граждани на страната, в която живеят. мнението ми до голяма степен се покрива с това на зора. да си получавам американската пенсия в бг не ме вълнува особено, дано не се налага да опирам до американското правителство да ме спасява мен или семейството ми, че му нямам особена вяра, но тук са местни избори тези дни и клоня към вземане на гражданство, както и сценария на Jenna налива масло в огъня, та ако не остана доволна от резултатите от гласуването най-вероятно ще се заемем с процедурата...

# 70
  • Мнения: 295
Аз съм твърдо за гражданството на страната,в която живея.
Канада застава зад своите граждани...(недай си Боже да ми се наложи с бг-гражданството).
За работа изискваща гражданство.
Синът ми е канадски гражданин..
Сигурно има и още мотиви,но в момента се сещам за тези..

# 71
Здравейте и от мен. Досега не съм писала, но темата ме заинтригува.
Аз честно казано даже не се и замислих и като минаха определените срокове веднага взех двойното гражданство. Може би защото никой не поиска да се откажа от българското ...  не знам ... но определено не го смятам за "предателство".
Да не говорим че от година някъде се върнахме да живеем в БГ и тук отношението към българските граждани от страна на правителство и институциите са възмутителни. Няма да коментирам болниците ... Знам че изпитвате носталгия, с мен беше същото, но повярвайте ми шест месеца стига за да се изпари романтичната представа за родината...
Така или иначе, догодина се връщаме в Италия и мисля, че посещенията в БГ ще се ограничат с ваканциите ... и го казвам с огромна доза съжаление ... но поне засега това е нашата БГ реалност.

# 72
  • Мнения: 6 390
Тук няма двойно гражданство, поради което изобщо не ме е вълнувал въпроса дали да им искам гражданство или не, просто българското гражданство не си го давам  Mr. Green От 4.г. имам право да им искам гражданството, но е дълга и сложна процедурата, главно заради отказването от бг гражданство... т.е. в България май е сложното  ooooh!
От както сме Ес, май няма и шанс да ме развълнува тяхното гражданство ... Някакъв голям кяр не виждам... е освен че са им по евтини таксите за вадене на международен паспорт  Mr. Green

# 73
  • Мнения: X
brezza, съжалявам за опита ви и за разочарованието
ние също го преживяхме и затова винаги тук съм си изказвала мнението по повод завръщане - доста негативно
но който иска - да пробва

а по темата - изтървах супер работа точно поради липса на гражданство
ставаше въпрос за работа във фирма към военните

а и както някои казаха - не е без значение коя държава стои зад теб при евентуален проблем в чужбина

# 74
  • Мнения: 4 700
От 4.г. имам право да им искам гражданството, но е дълга и сложна процедурата, главно заради отказването от бг гражданство... т.е. в България май е сложното  ooooh!


Ами не е много сложна, но е доста бавна. По бърzо ми дадоха немското, отколкото продължи откаzът от българското.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт