Гражданство - да или не?

  • 18 127
  • 142
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 352
Има много плюсове в двойното гражданство - то е като още една диплома, не тежи, а ако потрябва е хубаво да се появи незабавно.
Основно мнението ми за плюсовете му се покрива с написаното от Лиска.
Напълно подкрепям тези мнения. Иначе аз още нямам словашко гражданство, но смятам да кандидатствам, когато навършим 3 години брак с мъжа ми. (Тук позволяват двойното гражданство.) 
За някои постове в държавната администрация
се изисква да си гражданин. Може би затова и
бих се възползвала.
И аз така мисля.  Wink  Била съм в комисия към Министерството на Културата тук и може би за в бъдеще ще имам възможност да работя и в самото министерство, НО само ако съм гражданин.

Малко офф може би, но все пак: Ние се замисляме дали да кандидатстваме за българско гражданство за сина ни...  Thinking Въпреки, че консулката ни тук вече два пъти ме убеждава, че няма смисъл, тъй като и България, и Словакия са в ЕС. Какво ще кажете, има ли някакви плюсове за него според вас?

# 76
  • Мнения: 4 700
Ами да ти кажа не мисля, че Ще има плюсове. Не zнам как седи въпросът с престоят му в БГ. Ако е zа по дълго от 90 дни май трябва виzа, ама това zа граждани на ЕС мисля, че е сам формалност и бърzо ги иzдават.  newsm78

# 77
  • Мнения: 193
Босилек, моето дете е и с бг-гражданство.  Подадох  го,  защото първо аз съм с бг-гражданство, баба му и дядо му са българи и за мен е естествено и той да има български паспорт. Сега дали той ще го задържи като порасне незнам  Wink, това си е негова работа, да е жив и здрав.
Като плюс ми идва на акъла при момчетата военната служба, в Бг я отмениха, не знам как е при вас, както и възможността да посещава интернационално школо (при нас има еuropäische schule).

# 78
  • Мнения: 352
Мъгел (или мУгел?  Blush ),
Да, точно затова и на мен ми се иска да има.

Миле, смятаме всяко лято да го пращаме за цяло лято при моите родители... ох, не знам и аз  Confused

Знае ли някой как стои въпросът с напускането на страната при децата с бг гражданство? Става въпрос за излизане от БГ с единия родител само. Зная, че преди трябваше да имат нотариално заверена декларация, че и двамата родители са съгласни с излизането на детето от страната. Щото ми се струва, че такава ситуация ще има често  Rolling Eyes  - ето например пролетта ще пътуваме само аз и Мишето до БГ.

# 79
  • Мнения: 4 700
Ами моята кръЩелница има двойно гражданство (немско и бг). На летиЩето майка й дала първо бг паспорта и жената на чек ин и искала таzи декларация. В тоzи момента моята приятелка й дръпнала от ръцете бг паспорта и й дала немския и каzала "Я да видим сега оЩе ли искате декларация?" И така минала беz ниЩо. Та явно просто трябва да влиzа и иzлиzа с чуждия паспорт, което обаче отново иzкарва проблемът с престоя. Ако е над 90 дни Ще имате проблем на иzлиzане.  Rolling Eyes

# 80
  • Мнения: 6 390
bosilek
щом има словашки паспорт сина ти, няма да ти трябва пълномощно.
Дъщеря ми е регистрирана в бг, но бг паспорт няма, нямам намерение да й вадя, а до сега никой нищо не ми е искал като пътувам сама с нея до бг и обратно.

# 81
  • Мнения: 352
Благодаря за отговорите!  Hug  Май засега няма да му вадим и бг гражданство, пък догодина ще видим каква е процедурата, какво се е променило.... и така... Thinking

# 82
  • Мнения: 47
Аз съм за-преди няколко месеца кандидатствах за Канадско и чакам,съпруга ми и двете деца имат защо и аз да нямам не пречи а само помага

# 83
не знам как стои въпроца с гражданството,синът ми например е американски гражданин,а аз не съм и не знам дали имам право да отида в САЩ и за каква виза да кандидатствам?  Rolling Eyes

# 84
  • Мнения: 7 091
не знам как стои въпроца с гражданството,синът ми например е американски гражданин,а аз не съм и не знам дали имам право да отида в САЩ и за каква виза да кандидатствам?  Rolling Eyes

Нямаш право ако синът ти е под 18 години, т.е не може да те покани.

# 85
  • Мнения: 1 593
за тези, които се чудят дали да вадят БГ паспорт за децата си ...

синът ми още няма (дълго за обеснение), но по този повод - двудневен престой в Пирогов с тук таме някой рентген и преглед ни струваше 430лв (не че супер много пари, но сравнение с "безплатно"...). Представям си какво значи ако има и операция...  ooooh!
та така... ако ще идвате в БГ, вадете паспорта, за да не плащате поне за мизерията по БГ болниците, че доколкото знам, само те имат спешни отделения

а, да, и дано не ви се налага 

# 86
  • Мнения: 3 098
Тук в Испания трябва да се откажеш от бг гражданството и да приемеш испанското.Не ти разрешават двойно гражданство,два паспорта и т.н.Преди закона гласеше,4е след 10 години легален престой и работа можеш да полу4иш след процедурите тяхно гражданство.Миналата година е променен_сега са 5 години.
Ние с мъжа ми сме 7 години,но смисъл няма да сменяме гражданството.Въпроса с осигуровките и пенсионирането не зависят от гражданството.За работа и вси4ки останали нормални дейности в живота ни също нямаме пре4ки,затова,4е не сме техни граждани.
Когато запо4нах да вадя документи на дъщеря ми,резиденция,право на мед.обслужване и т.н.се сблъсках със страхотни неуредици в тоя момент.Бюрокрацията едно на ръка,но и объркаха националността,презимето,фамилията.Докато оправя тези неща загубих доста време и страшно много нерви.Бях се амбицирала да й извадя тяхно гражданство и веднъж завинаги да ми се махнат от главата проблеми с документи,подновяване.Отидох в съда,дадоха ми формуляри.
Процедурата е доста дълга,сложна за изпълнение не е ,но определено като размислих,безсмислена.
Да си загуби бг гражданството,при положение,4е плановете не ни са свързани с тази държава занапред,логика няма.Още пове4е,4е дори и да имаше вариант да полу4и двойно такова,името си остава.Пак няма да е равноправна с който и да било испанец.
Не дай си Боже да изпаднем в някаква кризисна ситуация,още като хвърлят поглед върху фамилиите ни,съм убедена,4е нищо няма да предприемат в наша полза.
Затова не сме си сменили гражданството.
А за двойно гражданство_може би ако бяхме в др.държава,където това е необходимо за още по_добър живот,би било оправдано.

Jenna ,за да има право на ле4ение едно дете в България,трябва да има акт за раждане и ЕГН.Оттам автомати4но си влиза в НОИ и се осигурява от държавата,без зна4ение дали родителите са в България,дали работят и т.н.
Т.е.не паспорт е нужен,а ЕГН.
Друго,например живущите в Европа могат с техните осигуровки,плащани в 4ужбина да си извадят Европейска здравна карта_тя покрива при пътуване и престой в др.държава спешни слу4аи.
Сигурно и вие трябва да имате някаква такава възможност.

# 87
  • Мнения: 1 593
Марица, да, аз не се изказах правилно... но понеже става въпрос за "гражданство", а не за "паспорт" пер се в темата, исках да кажа, че заради болниците е хубаво детето да има БГ гражданство (т.е. ЕГН). Думата паспорт беше по скоро фигуративна  Peace

# 88
  • Мнения: 907
Не четох всичко, но надали някой е споменал. С 2но не можеш да кандидатстваш в бг парламент. Та ако някой има такива амбиции, да си помисли Wink

# 89
Не 3нам 3а   Пирогов, ама в ТърговиЩе, Ще те оставят така или иначе да си умреШ в болницата беz да те погледнат, Щото не си си бутнал паричките под масата, или не си с дълбоки връzки, или все нямат свободни направления zа следваЩите повече от Шест месеца, та винаги ако ми се е налагало, макар и аz да съм осигурена в Бг, да си плаЩам, дори и в спежната е така, пред очите на майка ми умря едно бабче в спеШната, Щото докторята не си бяха дов_рШили ноЩния лаф и женицата си чакала, чакала...и паднала...на пода и не станала повече...
   Та zатова не искам да "набутвам" децата си с Бг гражданство, кой zнае пак каква простотия Ще приемат със zадна дата, като едно време с осигуровките. Единственото предимство е, че в Бг вече няма каzарма, ама докато моите момченца станат на вчzраст zа каzарма, може вече и България да няма...
   Мама преди време като си търсеШе работа я приеха при секретаря на кмета zа раzговор (бивШ нейн колега военен), и той и вика: ей тука са бланките, вписвай се веднага че си партиен член на ДПС и ти давам работата...еми тва какво е...това България ли е...не че ДПС ме притеснява с неЩо...ама Що пък ...при това бивШ военен дето се е клел да паzи родината...дрислйо!
  На тел. zа борба с корупцията в МВР служителката ми тръсна слуШалката след като каzах добър ден искам да подам оплакване zа това и това...и я попитах с кого раzговарям, бото в началото като вдигна не се представи!
   На децата ми съм zабранила българското гражданстжо докато не станат на 18 сами да реШават

Общи условия

Активация на акаунт