Гражданство - да или не?

  • 18 106
  • 142
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 120
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

Много ми е добре засега да съм българка в чужбина - както казва една приятелка унгарка, живeeща в Италия - в Будапеща ме знаят властите , че съм в чужбина и не ме търсят за нищо, за италианците съм чужденка и не ме закачат. Това е перфектният вариант. Емоционалните причини за вземане на ново гражданство, еле пък за отказване от старото, за мен са пълна глупост.

# 106
  • Мнения: 1 242
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

# 107
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

Е, тук се съмнявам доста силно.

# 108
  • Мнения: 3 880
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

Е, тук се съмнявам доста силно.

Не се съмнявай Wink На мен като ми връчиха немското гражданство (като второ) ми го казаха това, че ако ми се случи случка някъде, особено в "по-особените" страни (арабските например), където законодателството им значително се различава от европейското, може и да не могат да ми помогнат, както на истински германец. Не съм навлизала в подробности да разпитвам защо така, дано не се налага. Може би защото ще се карат с българите кой по-напред да ме спасява и накрая от два стола та на земята Laughing Или и двете страни ще си викат "защо да се пънем ние, нека другите да се размърдат, нали е и тяхна гражданка" Mr. Green Майтапът на страна, пак казвам дано не ми се случва, но ако се случи предпочитам Германия да удари едно рамо за мен като "втора ръка" германка, отколкото България като за истинска българка. Сигурно има разлика Wink

# 109
  • Мнения: 1 199
При подобни случаи знам че канадското правителство е защитавало както трябва и натурализираните си граждани. Като съм приемала канадско гражданство никой не ми е намеквал и не мога и да си представя че ще ми намекне че като натурализирана ще имам по-малко права от останалите граждани.

# 110
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Да не е това още една разлика между двете страни на океана? Все пак в Щатите/Канада натурализирани да искаш.

# 111
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

Е, тук се съмнявам доста силно.

Не се съмнявай Wink На мен като ми връчиха немското гражданство (като второ) ми го казаха това, че ако ми се случи случка някъде, особено в "по-особените" страни (арабските например), където законодателството им значително се различава от европейското, може и да не могат да ми помогнат, както на истински германец. Не съм навлизала в подробности да разпитвам защо така, дано не се налага. Може би защото ще се карат с българите кой по-напред да ме спасява и накрая от два стола та на земята Laughing Или и двете страни ще си викат "защо да се пънем ние, нека другите да се размърдат, нали е и тяхна гражданка" Mr. Green Майтапът на страна, пак казвам дано не ми се случва, но ако се случи предпочитам Германия да удари едно рамо за мен като "втора ръка" германка, отколкото България като за истинска българка. Сигурно има разлика Wink


някой май те е бъзикал  Grinning аз до сега за гражданство втора ръка не бях 4увала  Thinking
освен това пове4ето не сме натурализирани а сме придобили граждансвто в следствие брак с местен, има разлика....
на моите документи тук пиШе италианка  и толкова, няма в скоби "ама и българка, така 4е не я мислете  Wink"

# 112
  • Мнения: 405
Интересна тема сте отворили за отношението на приемната държава към натурализираните.

Има си разлика, според мен, май най-ясно си пролича 2006 година при Израело-Ливанския конфликт, когато много натурализирани Канадци трябваше да бъдат евкуирани от Ливан. Ако си спомням добре, първо май бяха евкуирали "истинските" канадци и беше станал малък скандал. Отделно май много канадци не бяха щастливи, че правителството им плаща за такива Canadians of convenience, които са си взели канадското  гражданство и са се върнали да си живеят в Ливан:
http://en.wikipedia.org/wiki/Canadians_of_convenience

# 113
Интересна тема сте отворили за отношението на приемната държава към натурализираните.

Има си разлика, според мен, май най-ясно си пролича 2006 година при Израело-Ливанския конфликт, когато много натурализирани Канадци трябваше да бъдат евкуирани от Ливан. Ако си спомням добре, първо май бяха евкуирали "истинските" канадци и беше станал малък скандал. Отделно май много канадци не бяха щастливи, че правителството им плаща за такива Canadians of convenience, които са си взели канадското  гражданство и са се върнали да си живеят в Ливан:
http://en.wikipedia.org/wiki/Canadians_of_convenience

интересно ми беШе да го про4ета

ами прави са били да протестират

Turner questioned the fairness of paying CAD$75,000 for each evacuee, saying, among other things, "that’s a hell of a lot of money to donate to people who do not live here, don’t pay taxes here, and may never come here again in their lives." The actual cost was about $6,300 for each evacuee ($94 million for 15,000 people).


# 114
  • Мнения: 3 880
някой май те е бъзикал ...
Ами ако мислиш, че на служителката, която се занимава с това й е до бъзици- да може и да се е бъзикала, но изглеждаше сериозна....
А и вие много дословно го приехте това с "втората ръка" . Не е изключено да има някакви ограничения, все пак като водят преговори се придържат към някакви договори, разпоредби, спогодби, конвенции и т.н.. Ако например Германия се е разбрала с държавата Х, германците осъдени там да си излежават присъдата в германски затвори, а България не е договорила такива екстри с въпросната държава, тогава биха се получили разногласия, които не е изключено и да се изгладят, но аз не разбирам от политика и спогодби. Е за такива разправии става въпрос, но не съм се интересувала подробно, защото си мисля, че съм примерна и няма да ми се случват на мен такива неща Wink Ако примерно става въпрос за заложници и такива гадории, тогава е ясно, че няма да гледат и другото гражданство, въпреки, че ако опре работата до плащане на откуп не се знае за кой колко парички ще им се откъсне от сърцето Wink Също ако в БГ примерно ме задържат против волята ми, германците и копче не могат да кажат на българите, не могат да се месят там, защото нищо, че в паспорта ми пише германка, някъде другаде пише "ама и българка" и като такава българите могат да си ме натикат по техните закони в затвора, без значение дали околния свят е съгласен с тях Wink Това на теория- на практика, понеже всички сме ЕС, се предполага, че законодателствата си приличати не би трябвало да има разногласия....

# 115
  • Мнения: 1 593
Не знам как е с другите страни, но Ам. граждани, които живеят и работят в чужбина, са задължени да декларират доход и да плащат данъци върху него на САЩ.
това го казвам по повод, че тези канадци в Ливан не били плащали данъци.

# 116
зависи, обикновено данъците се плаЩат по местоживеене .....

# 117
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз не искам гражданство тук в Литва....може би в някоя друга страна

# 118
  • Italia
  • Мнения: 4 492
ами аз досега не съм намерила достатъчно сериозна причина да се лиша от 500 евро такси, колкото ще ми струва един нов паспорт - нито ще работя в Либия, че да имам нужда да ме защитава цивилизована страна, нито пък съм се залетяла да ходя в Америка.

О да, лека вметка.
Да "успокоя" натурализираните чужденки, хеле пък тези с двойно гражданство. При придобито не по рождение такова, в процес като либийския, държавата-приемател гледа на теб в случая като "втора ръка" неин гражданин и може да не ти окаже желаната от теб помощ.

Позволи и на мен да се съмнявам леко в написаното от теб,поради простата при4ина,4е твърдението ти е лееееко в разрез с тукаШната Конституция,4ийто 4лен 3ти гласи:
 "Art. 3.

Tutti i cittadini hanno pari dignità sociale e sono eguali davanti alla legge, senza distinzione di sesso, di razza, di lingua, di religione, di opinioni politiche, di condizioni personali e sociali.
.... "
или казано на наШенски
" Вси4ки граждани имат еднакво социално достойнство и са равни пред закона без зна4ение от техния пол,раса,език,религия,полити4ески убеждения,ли4но и социално положение."  Crossing Arms

ПлаЩам данъци както всеки друг гражданин и имам съЩите права и за дължения както вси4ки останали.Ако държавата не ми окаже нужната подкрепа и заЩита в слу4ай на нужда мога да я съдя за неспазване на конституционните ми права.

# 119
  • Мнения: 120
А как стои въпросът с военната служба на малките ни сега момчета, които един ден ще бъдат евентуално войници?

В България вече отмениха задължителната военна служба и от тази гледна точка май е по-изгодно да си български гражданин, отколкто гражданин на страна, където новобранците има опасност да ги лашнат към Афганистан да умиротворяват хванали се за брадите талибани.

Общи условия

Активация на акаунт