Бихте ли се установили в чужбина със семейството си ?

  • 17 182
  • 342
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 172
Имали сме и все още имаме възможности да работим в чужбина, по специалността си.

Но засега в БГ ни е добре. Ако настъпи момент, в който негативите тук са повече от позитивите, бихме се замислили сериозно за преместване. Дотогава ще се радваме на близките и приятелите си в Бг.

# 16
  • София
  • Мнения: 397
 Да бих искала да живея в друга държава- с нормална средна заплата при същите цени и с нормални права и закони за всички. По-скоро европейска, Америка е това, което копираме в момента, а то не ми харесва.

# 17
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Да Peace и натам отиват работите Peace
за Италия става въпрос

# 18
Какво разбираш под "ако се оттдаде възможност"?
Ако ни предложат добре платена работа- може би. Но да се юрнем заради идеята да сме в чужбина- не. Смятам, че човек вирее най-добре там, където са корените му. Гестарбайтер не ща да съм Naughty

Нещо неясно ми е това изказване?
Гост-работник ( Gastarbeiter от немски ) е официалният начин за  започване на работа в чужбина.
Другият вариант е първо да получиш гражданство на съответната държава, и след това да започнеш работа. Това става обикновено за хората, за които се счита че са уникални (спортисти, хора на изкуството, изявени учени и изследователи и т.н.).
Може би смисълът на думата на Български е съвсем различен ?
По темата , за всеки е различно как гледа на живота в чужбина. Включително и това , че разлики обикновено има и в самото семейство. Т.е. на единия му харесва повече, а на другия по малко живота в чужбина. Мисля , че в основата на това решение е нагласата, готовността за адаптация към друг начин на живот.

Последна редакция: нд, 25 ное 2007, 20:25 от jeilmedia

# 19
  • Мнения: 6 993
Джейлмедиа, ще кажеш, че не знаеш какво е гастарбайтер в българско значение ?

Да работиш легално/нелегално нискоквалифицирана работа за малко пари (в Бг уж много) в чужбина. Е тва е горе-долу.

# 20
  • Мнения: 1 334
Да, но гастарбейтер се тълкува различно на български. Не е задължително да е нискоквалифицирана работа или нелегална, може да работиш и доктурантура в Университет и пак се водиш гастарбейтер. Демек че си за кратко време в съответната държава и на съответната длъжност.

# 21
  • Мнения: 3 423
Ако ви се отдаде тази възможност и в коя страна, респективно град ,бихте се адаптирали най-добре?
Бих, разбира се. Колко му е.
Да не би да е голяма философия.

# 22
  • Мнения: 6 167
Не затъвайте в лексика.
Ясно е какво е гастарбайтер.
И не само българите тълкуват гастарбайтера, като утайката на обществото - чуждия, който работи черната работа за никакви пари,  при лоши условия без никаква преспектива. Първите гастарбайтери  май бяха турци.
Официално и легално или нелегално - тази дума има много много тъмно сив цвят.

# 23
  • Мнения: 6 993
Лени, и аз така мислех, ама Бискара друго казва newsm78
Да не затъваме в тълковния речник, все пак, ясно е, че тук го тълкуваме различно от немския тълковен речник. Grinning

# 24
  • Мнения: 995
Не, не бих. Само ако е много наложително. В чужбина - само на екскурзия. Мъжът ми обаче няма нищо против да живее в друга държава.

# 25
  • Мнения: 3 622
Не ме тегли към чужбина. Предпочитам да ми е по-трудничко тук, ама да съм си на родна земя при мама и тате  Mr. Green

Чужбина я предпочитам само за почивка  Grinning

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Gästarbeiter (гестарбайтер) в българският език се използва за "работник на черно", т.е. нелегално. Не се припокрива със значението на думата на немски.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 891
Ако ви се отдаде тази възможност и в коя страна, респективно град ,бихте се адаптирали най-добре?

Да бих.Работила съм в Щатите.И ако ми се отдаде възможност бих заминала пак там.

Моята професия е по платена там отколкото тук.

# 28
  • Мнения: 525
При наличие на необходимите за мен условия, респ. за нас, тръгвам веднага:)
Но само в Лондон.
Ще мога да си нося тъмните костюми на воля, ежедневно, и навсякъде Sunglasses

# 29
  • Мнения: 1 334
Gastarbeiter - чуждестранен работник. Което означава че всички хора които не са германци по паспорт и които работят на територията на Германия са гастарбейтери, независимо дали работят ниско или високо квалифициран труд. Написах за Германия защото думата е немска.

А иначе съм абсолютно съгласна че има много хора отишли в чужбина и работят неща които никога не биха работили в Бг, и не взимат кой знае какви пари в чуждата държава. Има и много които са нелегални.
За мен лично, смятам че съм извън България за кратко, и ако не бяха обстоятелствата които ме принудиха да дойда тук, надали щях да се реша на такава стъпка. Само човек който не е живял в чужбина не знае за какво става въпрос.



Общи условия

Активация на акаунт