Бихте ли се установили в чужбина със семейството си ?

  • 17 187
  • 342
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 167

Познавам доста хора, които са се преместили в друга държава на възраст над 35 години защото са им предложили работа в хубава компания и им е допаднала идеята за преместването. Или от любов Crazy


Всъщност аз нямах предвид такива случаи, това ми е ясно. Напълно съм съгласна с това и s kazanoto ot  Joel.


Не виждам нищо разнообразно и преспективно обаче в това да береш праскови по 14 часа на ден за 600 евро с половин почивен ден седмично, да спиш със сто души в една стая с обща баня и да се криеш по дупките да изпиеш една бира.
Или да бавиш посрани старци за 7-800 евро, като освен подмиване и всичко останало влиза и да си показваш циците при поискване, щото друго така и така не може да стане. Не знам, може да ви се струва приемливо и нормално, но аз недоумявам какви са тези хора, които се наемат на такава работа. Тук от време навреме откриват по някой изрод, който държи по няколко такива гастарбайтъри в робство. Дъщерята на моя позната румънка  си намери работа на черно ( такава има за целия китайски народ, казват), работи в едно кафене 2 седмици по 8-10 часа, накрая 'работодателя' й плати 150 евро. Момичето ревеше, като бито куче от обида и унижение. Такива истории има милион и тях имам предвид.
Останалото е цветя и рози.

# 46
  • Мнения: X
и продължение към Lennie

аз за 1000 евро не бих се дигнала от БГ
там двамата взимахме доста повече заедно

но все пак разни хора
търсят различно

# 47
  • Мнения: 6 993

аз за 1000 евро не бих се дигнала от БГ

Peace
И аз така мисля.
Към 2500 евро може и да си помисля, но то на мен няма кой да ми ги даде. На него, след 2-3 години опит в сферата му ( в която засега има точно 3 месеца  Laughing ) може и да му дадат.

# 48
  • Мнения: 135
в някои държави ако официално приемат работници, то предимно за обща работа (бране на ягоди, др. )
в Англия за една продавачка около 6.5 -7 паунда на час, (9-10 евро ), ама ако наема на една гарсониера  струва към 500 лири на месец и то в провинцията, далаверата май не е голяма, ако се сложи и към 150 лири за храна и др. разходи)

много може да зависи от човека, но най-малкото трябва да се помисли много сериозно, и да събере точна и конкретна информация по най-важните параметри касаещи пребиванието там.

# 49
  • Мнения: 369
Споменатите от теб, Лени, хора, аз съм описала в поста си като тип "далавераджии". Мислят, че 1000 Евро заплата са много, но не си правят сметката, че трябва да се плаща квартира, храна, транспорт и какво ли още не. В БГ все им се струва, че са недооценени и им плащат малко, та затова не се зорят много-много да работят. Някой им е казал, че с брането на праскови в чужбина се правят големите пари и те хукват без да проучат подробностите, защото така е най-лесно. Познавам 4-5 такива и поне трима от тях бачкат така, за да спестят пари за... готина кола. Rolling Eyes Да се гъзарят в БГ, че са направили пачката и са пичове.   ooooh!

Това са моите наблюдения, но няма да ги коментирам. Не е моя работа да обсъждам чуждите мечти и поведение, затова се оттеглят от темата. Лека нощ!   bouquet

# 50
  • Мнения: 2 353
  Бих вдигнала платната за година-две ако на мъжа ми му предложат перспективна работа. Хлапето е малко, би било любопитно да пошляпаме насам-натам, но не бих приела работа в чужбина на този етап. Не, че са се скъсали да ми предлагат.

# 51
  • Мнения: 3 376
Твърдо не.
Била съм и се уверих,че поговорката,че "всеки камък си тежи на мястото" е много вярна  Peace

# 52
  • Мнения: 13 512
Не, не бих отишла. Харевам си живота в България и си го искам такъв, какъвто е. Интересен, динамичен, обкръжена от приятели и хиляди познати. Чувствам се в свои води.

# 53
  • Мнения: 3 323
Само в много краен случай, дано не се налага!

Колкото до зародилия се спор - гурбет е думата /мисля, аз/ - отиваш, бачкаш като изрод и... се връщаш, за да направиш мраморна облицовка на къщата.... или оградата... /примерно/.

# 54
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Това значи ли, че работещите в България без да плащат данъци, или само минималните данъци, а реално получават повече пари, са гастарбейтери? Или това се отнася само за работещите в чужбина, дори и всички документи и плащания към държавата да са редовни ?
Както стана ясно, аз не съм добре запозната. Но доколкото ми е известно за започване на работа се изисква work permit, ако го нямаш си гастарбайтер.

# 55
  • Мнения: 4 965
...
и все пак не виждам как някой може да каже "никога", преди да опита
и то не само 1 д-ва, а няколко, в различни континенти
...

Опитала съм. И преди демокрацията, и след това, ама тук си ми е много сладко.
Е, налага се да се правя, че не виждам простотията и мръсотията, но работата ми я спестява, слава Богу.

А за какви 1000-2500 евро говорите?
Че тези пари вече са малко и за БГ.

# 56
  • Мнения: 117
Вече сме го направили, но нашето установяване в чужбина е малко по-различно. Живеем в Италия и се чувстваме доста добре. Мъжът ми работи на добре платена работа и беше поканен за нея. Но нашето "пребиваване" в Италия е за разбични по-големи и по-малки периоди през годината и често се връщаме в България. Сега сме за малко по-дълго заради бебока, който е само на 6 месеца. Но въпреки всичко липсата на близки и приятели се чувства. Абе не е лесен изборът в такива моменти  Thinking.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 352
Напоследък съм се отчаяла много от родната действителност, от простащината на българина на всички нива.
До преди няколко години твърдо щях да отговоря, че за нищо на света не бих напуснала Родината си.
Вече не съм на това мнение. В Европа с  удоволствие бих живяла в Италия. Иначе САЩ ме привлича като магнит. Всъщност това ми е голямата мечтата, за съжаление неосъществима в този ми живот. Но остава надеждата за другия.  Laughing

# 58
  • Мнения: 255
Пуснах темата , за да разбера по-скоро как сте настроени към родната действителност и страната си LaughingА колкото до чужбината и там не ни чакат с отворени обятия ,но ако човек е надраснал собствения си роден манталитет и го дразнят някои неща , защо пък да не опита, а друго е когато има и на кого и какво да разчиташ ,тогава адаптацията е доста по-лесна.

# 59
  • Мнения: 263
ДА!
Ако аз или мъжа ми успеем да си намерим работа по специалността ни бих се преместила в чужбина с най-голямо удоволствие!
Ще ми бъде мъчно за България, но с удоволствие бих се махнала от тук!

Общи условия

Активация на акаунт