ИЗРАЕЛ

  • 56 347
  • 579
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 168
Добър вечер, дами!

# 286
  • Мнения: 2 952
  Добро утро,

  Първо да кажа за тези , които сега влизат да четат темата и не са минали през всичките 15  страници.Ето какво се СЪДЪРЖА по страници :

  3 - Ерусалим и Стената на плача
  4- Бахайските градини
  5 - Реката Йордан и местото за кръщение
  6- Мъртво море, Елат и хотелите , СНЯГ в Израел , снимки от  един кибуц край морето....
  7 - Галилейското Езеро (където Христос бил ходил по водата)
  8 - Крепостта МАСАДА ...БОЖИ ГРОБ
  9 - снимки от един Парк до нас
 10 - ГРОБНИЦИТЕ на Авраам , Исак и Яков  със съпругите им...
 11 - НОЕВ КОВЧЕГ
 12 - КОВОТ, Ковчега на завета с божиите заповеди
 14 - Национален парк  ЕН ГАДИ ( местността , в която Давид  се  е укривал преди да стане цар по библейската история) и още за МЪРТВО море (видео)
 
 
 
 
 

# 287
  • Мнения: 394
Ей - момичета по БТВ дават глобус и разказват историята за Израел!!!

# 288
  • Мнения: 558
 и аз го гледам.. Laughing.. а защо отиват да се молят точно 25 мин преди изгрев слънце на стената на плача newsm78

Последна редакция: сб, 22 дек 2007, 13:12 от pepelja6ka

# 289
  • Мнения: 2 952
   Нарича се тази молитва  "нец  ахама"  , тя е преди  изгрев слънце.Имаше грешка в превода в тази програма по Би Ти Ви ....казаха , че  ставало "чудо" ако се молиш преди изгрев .....Грешката идва от думата "нес" -  което значи "чудо".... Simple Smile А всъщност името е "нец" и няма нищо общо с "чудо" , а е просто вид молитва , някои религиозни хора  я правят.Има много недоразумения от грешен превод  навсякъде ....иврит е труден език , една  буква може да има 3 произношения  например . Peace

   

# 290
  • Мнения: 2 952
 Да си продължим разказа за  ДАВИД   , след като пощадява  цар Саул в пещерата

   Глава 25 -

  "1В това време Самуил умря; и целият Израил се събра та го оплакаха, и погребаха ...2И имаше ...един човек....Навал...беше много богат.....а името на жена му беше Авигея; и жената беше благоразумна и красива, а мъжът опак и нечестив в делата си....
4И като чу Давид в пустинята как..Навал....стрижел овците си, 5изпрати десет момъка; и Давид каза на момците:.....идете при Навала, и поздравете го от мое име като кажете: 6Здравей! мир и на тебе, мир и на дома ти, мир и на всичко що имаш....
Но Навал отговори на Давидовите слуги, казвайки: Кой е Давид? и кой е Есеевият син? Много са станали днес слугите, които бягат всеки от господаря си....14А един от момците извести на Наваловата жена Авигея, казвайки: Ето, Давид прати човеци от пустинята за да поздравят нашия господар; а той се спусна върху тях. .....понеже той е толкоз злонрав човек, щото никой не може да му продума....18Тогава Авигея побърза та взе ....  изобилно  храна и я натовари на осли. 19И рече на момчетата си: Вървете пред мене; ето аз ида след вас. Но на мъжа си Навала не каза нищо. 20И като седеше тя на осела(магарето, богаташите са имали магарета - мерцедес си е това , хем сериозно) и слизаше под сянката на гората, ето, Давид и мъжете му слизаха към нея; и тя ги срещна....Моля, нека господарят ми не обръща никакво внимание на тоя злонрав човек Навала;...
32Тогава Давид каза ... ти .ме въздържа да не ти сторя зло, ако не беше побързала да дойдеш да ме посрещнеш, то до утрешната зора нямаше да остане на Навала нито едно мъжко.... 36А Авигея дойде при Навала, и, ето, той имаше в дома си гощавка, като царска гощавка; и Наваловото сърце беше весело в него, понеже той беше крайно пиян, затова, до утрешната зора тя не му извести нищо, ни малко, ни много. 37Но на утринта, като изтрезня Навал, жена му му разказа тия работи; и сърцето му примря в него, и той стана като камък. 38И около десет дена подир това Господ порази Навала, та умря.....И Давид прати да говорят на Авигея, за да я вземе за жена. ...41И тя стана та се поклони с лицето си до земята....Тогава Авигея побърза та стана и се качи на осел, заедно с пет нейни момичета, които отиваха подир нея; и отиде след пратениците на Давида, и му стана жена. ...43Давид взе още и Ахиноам ....и тия двете му станаха жени....А Саул беше дал дъщеря си Михала, Давидовата жена....на друг...(оннази , която го обичаше много и го спаси да избяга , слагайки статуята в неговто легло , когато баща й цар Саул гонеше Давид)."

# 291
  • Мнения: 168
Какво си правите?

# 292
  • Мнения: 2 952
   Шенай, Разказваме си  Wink

   Глава 26 -
 
  "2И тъй Саул.... слезе в...пустинята, като водеше със себе си три хиляди мъже избрани от Израиля, та търси Давида....3И Саул разположи стана си ....4Давид прати съгледачи(шпиони) та разбра, че Саул наистина бе дошъл....А Саул лежеше в оградата от коли, и людете бяха разположени около него....7И тъй, Давид и един от неговите хора дойдоха през нощта при людете; и, ето, Саул лежеше заспал в оградата от коли, и копието му беше забито в земята при главата му; а  людете му лежаха около него....12И тъй, Давид взе копието и стомната с водата, които бяха при Сауловата глава, та си отидоха; никой не видя, никой не усети, и никой не се събуди......И Давид каза ...заслужавате смърт, понеже не опазихте господаря си, Господния помазаник. И сега, вижте, где е копието на царя и стомната с водата, която беше при главата му. 17А Саул позна Давидовия глас, и рече: Твоят глас ли е, чадо мое, Давиде? И Давид рече: Моят глас е, господарю мой, царю. 18Рече още: Защо преследва господарят ми така слугата си? Какво съм сторил?....Тогава рече Саул: Съгреших; върни се, чадо мое, Давиде; защото няма вече да ти сторя зло, понеже животът ми беше днес скъпоценен пред очите ти; ето, безумие сторих и направих голяма погрешка. 22А Давид в отговор рече: Ето царското копие; нека дойде един от момците да го вземе. 23А Господ да въздаде на всекиго според правдата му и верността му; защото Господ те предаде днес в ръката ми, но аз отказах да дигна ръката. си против тебе...25Тогава Саул каза на Давида: Да си благословен, чадо мое, Давиде! ти непременно ще извършиш велики дела и без друго ще надделееш. И така, Давид отиде в пътя си; а Саул се върна на мястото си."

# 293
  • Мнения: 2 952
  Глава 27 -

  "1Тогава Давид каза в сърцето си: Най-сетне ще загина един ден от Сауловата ръка: няма по-добро за мене отколкото да избягам по-скоро във филистимската земя; тогава Саул ще се отчая и няма вече да ме търси по всичките предели на Израиля; така ще се отърва от ръката му. 2Затова, Давид стана с шестте стотин мъже, които бяха с него и отиде при гетския цар Анхуса .3И Давид остана да живее при Анхуса , той и мъжете му, всеки със семейството си, и Давид с двете си жени 4И когато известиха на Саула, че Давид побягнал в Гет, той не го потърси вече.... А времето, което Давид прекара в земята на филистимците бе една година и четири месеца....12И Анхус вярваше на Давида..."

# 294
  • Мнения: 323
Здравеѝте,аз съм малко занемарила форума ,поради празниците.Пете много ми е любопитна историята на Моѝсеи,защото долкото си спомням в университета моята преподавателка беше защитила докторат в Ерусалимския университет.Та тя ни разказваше ,че има версия според,която Господ не напразно е избрал Моѝсеи са своѝ следовник и водач на евреѝския народ,защтото е бил отгледан и възпитан в храма на фараона и е имал достъп до  свитъците на египетските жреци,гадателии прочие.С една дума бил е просветен.
Доколко това е истина.Аз вярвам,че това е истина,но докъде граничи истината и започват хипотезите.Пък и съм гледала 3 филма досега на тема Моѝсеи.Когато преподавах Стария завет в англ.колеж в учебника по литература пишеше за връзката между Господ и Моѝсеѝ,за Кивота,за скитането 40 години в пустинята(знам защо и как се тълкува,но защо Моѝсеѝ не влиза в Обетована земя,а успява само да я зърне......

# 295
  • Мнения: 2 952
      Ето малко за МОИСЕЙ .Той е  мноооооооого преди  цар Давид ...мноооооого по старо време.........Цитирам откъслечно от книгата ИЗХОД от стария завет - 

  1 глава-
 "7А потомците на Израиля се наплодиха и размножиха, увеличиха .... земята(Египет, който ги е подслонил по време на глад) се изпълни от тях. 8Тогава се възцари над Египет нов цар..... 9И той рече на людете си: Вижте, тия люде, израилтяните са по-много и по-силни от нас; 10елате, да постъпим разумно спрямо тях, за да се не размножават, да не би, в случай на война, да се съединят и те с неприятелите ни, да воюват против нас .....11Затова поставиха над тях настойници, които да ги измъчват с тежък труд; и те съзидаха на Фараона Питом и Рамесий, градове за житници. 12Но колкото повече ги измъчваха, толкова повече те се размножаваха и се разширяваха, така че;египтяните се отвращаваха от израилтяните. 13Затова египтяните караха жестоко израилтяните да работят; 14огорчаваха живота им с тежка работа, ;да правят  кал и кирпичи(тухли) и да вършат всякакъв вид полска работа, всичките работи, с които ги караха да работят, бяха твърде тежки. 15При това, египетският цар заръча на еврейските баби(акушерки на времето , разраждали децата) като им каза: 16Когато бабувате на еврейките и видите, че раждат ...син, убивайте го, но ако родят дъщеря, тогава нека живее. 17Но бабите ..... оставяха живи мъжките деца. .....А людете се размножаваха и засилваха твърде много. .... 22Тогава Фараон заръча на всичките си люде, като каза: Всеки син, който се роди на евреите  хвърляйте го в Нил,а всяка дъщеря оставяйте жива. "      Тук се говори за египетското робство .

2 глава -

  "1В това време ....жена зачна и роди син....кри го за три месеца. 3Но понеже не можеше вече да го крие, взе му рогозен ковчежец и намаза го със смола и катран, тури детето в него и го положи в тръстиката при брега на реката. 4А сестра му стоеше отдалеч, за да види какво ще му се случи. 5И Фараоновата дъщеря слезе да се окъпе в реката, а слугините й ходеха по брега на реката; и когато съгледа ковчежеца в тръстиката, тя прати слугинята си да го донесе. 6Като го отвори, видя детето, и, ето, малкото плачеше; и пожали го и каза: От еврейските деца е това. 7Тогава сестра му рече на Фараоновата дъщеря: Да отида ли да ти повикам доилка от еврейките, за да ти дои детето?(кърми) 8И Фараоновата дъщеря й рече: Иди. И тъй, момичето отиде та повика майката на детето.... И жената взе детето и го доеше. 10А когато порасна детето, донесе го на Фараоновата дъщеря, и то стана неин син. И наименува го Моисей {Т. е., Извлечен из вода.}11А във времето когато Моисей порасна, излезе при братята си и гледаше теглилата им. И видя някой си египтянин, че биеше един евреин, един от братята му; 12и като поразгледа насам натам и видя, че няма никой, уби египтянина и го скри в пясъка....13Излезе и на другия ден, и ето, двама евреи се спречкаха; и каза на обидника: Защо биеш другаря си? 14А той рече: .... Искаш ли и мене да убиеш, както уби египтянина? Тогава Моисей се уплаши и си каза: Явно е, че това нещо стана известно. 15А като чу това Фараон, търсеше ....да убие Моисея; но Моисей побягна от Фараоновото лице... И Моисей склони да живее при  един човек, който и даде на Моисея дъщеря си Сепфора за жена. 22И тя роди син...23Подир дълго време египетският цар умря; а израилтяните пъшкаха под робството ....."

  3 глава -

  "1А Моисей пасеше овците на тъста си ....И ангел Господен му се яви в огнен пламък .....Моисее, Моисее! И той каза: Ето ме....10Ела, прочее, сега, и ще те изпратя при Фараона, за да изведеш людете Ми израилтяните из Египет....."
 
    Да Моисей е расъл сред  като син на Фараона , бил е даже слабост негова , имал е възможност да се образова , но и да види около себе си тежестта на робите ....Тук няма много хипотези , ето така е написано ... Simple Smile Когато извежда хората от Египет, те скитат 40  години из пустинята.Идеята е била да премине (да  заминат на ония свят)  всички онези с робското мислене от  стотици години робство в Египет и да се роди ноео поколение , което да влезе в обещаната земя и да се започне нов ред....Тезата , че накрая  за малко Моисей да влезе в обещаната земя  , а той  само успява да я види е   сле 40  години обикаляне из пустините и номадски живот .....е ...някои мислят , че не е бил така  чист.Убил е египтянина и е избягал , други казват , че не е бил напълно покорен  на Бога .....Кой знае всъщност , може би само Бог....Казват , че към по-послушните си деца сме по-взискателни , а към непослушните - минаваме метър ....та и към Моисей има теза , според която Бог е бил твърде взискателен и ревностен ....За всеки случай - ето ви началото на историята за Моисей .....Може по-нататък да я продължим ....( със зелено   Joy   Mr. Green  )

 

 

# 296
  • Мнения: 2 952
     Добро утро , ние пак сме ранобудни Tired   Неделя е , пъвия работен  ден от седмицата в Израел.Тук по Коледа и Нова година се работи както обикновено.Празниците за християните  естествено се усещат само по християнските общности и квартали, иначе  са си обикновени дни , та дори работни ако се падне така.  Викам си - хайде Коледа е Рождество Христово всъщност ...значи  разбирам , че се празнува само от християните , но Нова Година  поне ..... Grinning Е, тукашната нова година е септември .....такива работи ....

   

# 297
  • Мнения: 14 502
да, това за мойсей е много интересно, и досега той е най-великият за евреите, нали така петя?
интересно е обаче, че не само се е обучавал при фараона и жреците (доколкото знам бил е млад като забягва в пустинята след убийството) но живее в пустинята при тъста си 40 години, а тъста му в стария завет е описан като върховен жрец ама не знам на кой бог и как  newsm78

# 298
  • Мнения: 323
Добро утро,аз не съм от ранобудните,но се сетих,че Петя ти си от Пловдив.
Оле като прочетох едва не ми потекоха сълзи от очите.Там съм следвала в Пловдивския университет,там завъразх наѝ-хубавите приятелства,минаха ми наѝ-хубавите години,изобщо малко луди го напускат.
И сега като се сетя ...Обожавам този град с една такава неповторима възрожденска атмосфера,особено стария град.На теб липсва ли ти,на мен винаги ще ми напомня приятни спомени,преживени моменти и луди купони разбира се.
Там има и доста арменци,та във връзка с това ще ти кажа нещо,което е доста абсурдно,но е маѝтап между евреи и арменци:Върви евреѝн по улицата и хвърля пари зад гърба си,а арменеца върави след него,събира ги за да му ги върне.После в реалността ги гледах двата етноса да играят табла в някое арменско кафене.Бяха ми забавни.

# 299
  • Мнения: 2 952
   Охо , много вицове има за  арменци и евреи.....ама все  златари  hahaha Joy   Имам приятелка арменка , много е готина , весела , пълничка леко и с едни хубави очи и вежди .....жива натура такава , цветна...
   Алегра ,  тъста на Моисей е бил езичник- мадиамски жрец , ...след това  се обръща към  бога на Моисей.Йотор се нарича тъста му и  се дава като пример , за това как човек си променя религията, как може да  си я промени ако желае всъщност.


  Днес ходихме на пазар в Тел Авив, всякакви дънкулки , шарения , голям пазар, шарени хора , образи всякакви , има сектор за месо, за дрехи , за подправки , за  сладкиши , за питки и разни гевреци и хлебни истирии дебелеещи  Mr. Green ....изобщо ....пък продавачите - гърло да видиш , що е глас , що е чудо....особено като минеш покрай тях- да не ги подминеш ....да не би тия колоритни личности да пропуснеш да ги видиш , тях и стоката им....не че  е възможно  Crazy Mr. Green Луда работа ....Пазарлък голям , тука мисля никой не купува на каквато цена му кажеш .... hahaha 1 шекел по-долу да е  ама  да бутне цената и да се почувства велик  bowuu Страшни са ...кой с количка , кой с кошница , кой със 100 торби , блъсканица голяма .На пазар като на пазар ....и ние барабар с  всички  в средата с количката правим задръстване ....Една стара арабка май ме хареса щото както си бутам количката и тя като разпери срещу мен   длан и вика - хамса хамса хамса ....да не ти е уруки  hahaha Joy Какво уруки бе , тя  ми разтупка сърцето додето разбера какво иска тая жена , пък и вика   hahaha Майко мила , майкольо  Mr. Green Ето накупихме се   със сума ти играчки , гевреци,,....златни обички на малката взехме - едни сладки  скамъчета ....В крайна сметка уморени , наблъскахме се  и ние малко в хората и се прирахме в цивилизацията  ooooh! Боже , да  си вземеш въздух , тишина блаженна.....нормални хора наоколо  Joy никой не вика ....ааааааааа  тая пазарска работа  е за 1 път на  няколко месеца , оставете се  hahaha Знаете ли какви са образци оригинални  продавачите .....кой от кой с по- завит мустак , кой от кой по-въртеливо гледа ....кой от кой по-големи чудеса продава и то само той !Никой друг !  bowuu
    Wink веселко е де ....бива ... Grinning

   

Общи условия

Активация на акаунт