ИЗРАЕЛ

  • 56 398
  • 579
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2 952
Ето ви пазар - 

       


 Joy луда работа  Mr. Green

# 301
  • България
  • Мнения: 1 090
Влизам за малко между "големите" подготовки,нали утре е Коледа..
Петя,ама какъв пазар само,а bowuu,понякога има нужда от малко шум ,аз така като съм на пазара в Бг първо се ядосвам ,викам кво се блъскат тези хора у мен,надвикват,ама има своят си чар,де Laughing
Много колоритна държава е наистина Израел,запали ми съвсем интереса...
Аз продължавам с подготовките...,знам ,4е празнициtе при вас са на други дати и се празнуват различно,нали имате Ханука,вместо Коледа newsm78

Но да пожелая все пак на теб Пете(нали си си българка Wink) и на всички други в темата:

честита коледа и весела нова година!!!
Много здраве,щастие и късмет!
santa2

След празниците пак съм тук ,сега малко ще наблегна на други работи:ядене и маси и т.н Joy Joy

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ !:bouquet:  bouquet  bouquet

# 302
  • Мнения: 2 952
   абе , скица , няма общо коледа с ханука , сладурка Mr. Green Wink

   Чакайте да  си продължим историята на Давид и цар Саул .....

Глава 31 -

  "1А филистимците воюваха против Израиля; и Израилевите мъже побягнаха от филистимците и паднаха убити в хълма Гелвуе. 2И филистимците настигнаха Саула и синовете му; и филистимците убиха Сауловите синове Ионатана, Авинадава и Мелхусуя. 3И битката се засилваше против Саула, и стрелците го улучиха; и той бе тежко ранен от стрелците. 4Тогава Саул каза на оръженосеца си: Изтегли меча си, та ме прободи с него, за да не дойдат ....та ме прободат и се поругаят с мене. Но оръженосецът му не прие, защото много се боеше. Затова Саул взе меча си та падна върху него. 5И като видя оръженосецът му, че Саул умря, падна и той на меча си и умря с него. 6Така умря Саул, тримата му сина, оръженосецът му, и всичките му мъже заедно... Израилевите мъже бягаха.... напуснаха градовете, та побягнаха; а филистимците дойдоха и се заселиха в тях. 8А на следния ден, когато филистимците дойдоха да съблекат убитите, намериха Саула и тримата му сина ...и  отсякоха главата му и снеха оръжията му,...а тялото му обесиха на стената ..."

  ВТОРА КНИГА  НА ЦАРЕТЕ

Глава 3

   "1А войната между Сауловия дом и Давидовия дом трая дълго време; и Давид непрестанно се засилваше, а Сауловият дом непрестанно ослабваше. 2И народиха се синове на Давида....14И Давид прати човеци ....да кажат: Предай  ми жена ми Михала"(онази , първата , дъщерята на Саул, която много го обичаше , но баща й я даде на друг , след като помогна на  Давид да избяга от баща й) .....

Глава 5

   "1Тогава всичките Израилеви племена дойдоха при Давида в Хеврон и говориха, казвайки: Ето, твоя кост и твоя плът сме ние. 2И по-напред, още докато Саул царуваше над нас, ти беше, който извеждаше и въвеждаше Израиля; и на тебе рече Господ: Ти ще пасеш людете Ми Израиля, и ти ще бъдеш вожд над Израиля. 3И така, всичките Израилеви старейшини дойдоха и помазаха Давида цар над Израиля. 4Давид беше на тридесет години, когато се възцари, и царува четиридесет години"...10Така Давид преуспяваше и ставаше по-велик; .....и родиха се на Давида още синове и дъщери."....един от тях  е Соломон...  

Глава6 -   "17И донесоха Господния ковчег та го положиха на мястото му, всред шатъра, който Давид беше поставил за него;..."Глава7 -   "...Господното слово дойде... Ти ли ще Ми построиш дом,....Аз те взех от кошарата, от подир стадото, за да бъдеш вожд на людете Ми, на Израиля; 9и съм бил с тебе навсякъде,.....И домът ти и царството ти ще се утвърдят ...."

следват много  битки....






# 303
  • Мнения: 2 952
 Първа кинига на Царете

 Глава1 -

 " 1А когато цар Давид бе остарял, в напреднала възраст.....Витсавее(една от жените му, любимка) влезе при царя, в спалнята...16И Витсавее се наведе та се поклони на царя. И царят рече: Какво желаеш? 17А тя му каза: Господарю мой, ти се закле в Господа твоя Бог на слугинята си и  ми каза  :Твоят син Соломон непременно ще царува подир мене, и той ще седи на престола ми.....20Но към тебе, господарю мой царю, към тебе са ;обърнати; очите на целия Израил, за да им известиш кой ще седне на престола ....29И царят се закле, казвайки:  името на живия Господ, Който е избавил душата ми от всяко бедствие,  синът ти Соломон ще царува подир мене, и че той ще седи вместо мене на престола ми, непременно така ще направя днес. 31Тогава Витсавее се наведе с лице до земята та се поклони на царя, и каза: Да живее господарят ми цар Давид до века! 32Тогава рече цар Давид: Повикайте ми свещеника ....нека го помажат ....и засвирете с тръба и кажете: Да живее цар Соломон! ......48Царят още говори така: Благословен да бъде Господ Израилевият Бог, Който ми даде днес <син> да седи на престола ми, докато очите ми го гледат..."

Глава2 -

  "1И когато наближи на Давида времето да умре, заръча на сина си Соломона, казвайки: 2Аз отивам в пътя на целия свят; ти, прочее, се крепи и бъди мъжествен. 3Пази заръчванията на Господа твоя Бог, ходи в пътищата Му и пази повеленията Му, заповедите Му, съдбите Му и заявленията Му, според както е писано в Моисеевия закон, за да успяваш във всичко, каквото правиш и на където и да се обръщаш;....12И Соломон седна на престола на баща си Давида; и царството му се закрепи твърдо. ....."


ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ !!! Ето че откарахме до цар СОЛОМОН....сега лека полека , яжте , пийте , ей тия трите работи дето се казва   Wink Peace 

# 304
  • Мнения: 2 952


Цар Соломон  -  Роден в Ерусалим , около 1000 г. преди  Христа.Царувал  971-931 пр.Хр.Построява  Първия Храм (вече няма да разнасят  кивота, ще има храм).

# 305
  • Мнения: 1 526
Пете, на шук акармел ли сте били? Така както го описваш на него ми мяза.
Аз нямам нерви за тези пазари. Предпочитам суперите. Сигурно, защото хич ме няма в пазарлъците  Laughing.
През последните години забелязвам, че младите все повече започват да празнуват новата година. Нощните клубове и дискотеките се пълнят. Млади, купон да става!
Ние гледаме БГ ТВ и там все за Дядо Коледа разказват. Дъщеря ми му е писала писмо на иврит какъв подарък, по точно подаръци иска. После ме пита- ама той иврит знае ли Thinking?
Казвам "да" ами защо не носи и в Израел подаръци на всички?!
Та са обяснявахме 2 часа.

# 306
  • Мнения: 2 952
 Joy 

   Тали, и аз немога да се пазаря бе  Embarassed , ама се мотам , пък и все по нещо  намазвам  Joy ама каквато цена ми кажат - такава  ....немога иначе , ама моя  свекър - ела виж  ooooh!  Whistling 

   Бяхме на пазара в "тиква"(квартал "надежда" по българско му звучене....., тиква значи надежда , и такова име има  hahaha Joy майко мила!!!! ) Съвпадения на имена ....И град  "Ако"  имаме  Joy ooooh!  И може още да се сетим ако минем на тая вълна ....

   Айде, веселко да си изкарате Новата година   Peace

Е, това се казва черен хумор - 

ми съвпадение на имена бе   ooooh!



# 307
  • Мнения: 2 952


   За всички които са празнично настроени - ей така да е  светло занапред в сърцата .... да блещука надежда , да е топло и уютно в сърцата .... и тази година  едно сбъднато желание задължително да има за  всеки   Peace

# 308
  • Мнения: 2 952
   Добро утро, довечера - бъдни вечер за празнуващите ......много приготовления, празнично настроение и очакване на подаръци ..... аз днес отивам на фризьор, ако остане време и на педикюр , ако не -друг ден....малките ще ги гледа  свекървата и така ..
   Слънцето грее, топличко е , , ще излизат малките на разходка в някоя градинка пак, нямаше дъжд , та е сухо , могат са се пързалят и да се люшкат на люлките....
    Та така , няма и помен от зима , нито от коледно настроение наоколо ...работен ден ....слънце бие в очите , всеки по задачи .....Израелска работа  Mr. Green 

    Да мине празника и ще подхванем продължението за цар Соломон, за  великолепието на двореца , за храма , който построява , който баща му Давид не успява от много воюване..... , за 1000 -та   жени на Соломон - неговата слабост  Wink , за Савската царица ...приказка  си е направо .....

  bouquet

# 309
  • Мнения: 14 514
ами аз пък доколкото разбирам от тълкуването на стария завет цар давид не построява храма макар, че иска защото Господ не му позволява заради прелюбодейството с жената на Урия, когото и нарежда да бъде убит....нали затова и детето им умира (на давид и тази жена), много тъжно е там, как давид пости като се разболява детето, но то умира...

# 310
  • Мнения: 2 952
   Тази жена  е майката на  Соломон,тя ражда Соломон след  смъртта на това първото дете .....Тя е любимка на цар Давид...., приказно красива....

2 самуил, 11 глава-

  "2И надвечер Давид стана от леглото си и се разхождаше по покрива на царската къща; и от покрива видя една жена, която се къпеше; а жената бе много красива на глед. 3И Давид прати да разпитат за жената ..Не е ли това Витсавее.... жена на ....Урия? 4И Давид прати човеци да я вземат, и когато дойде при него лежа с нея, и тя се върна у дома си. 5А жената зачна; и прати да известят на Давида, казвайки: Непразна съм. ..."

Все пак  за цар по онова време не е било необичайно да си харесва жени... Simple SmileИ така мъжът й е изпратен на война и поставен на позиция в битката , на "която е било явно , че ще бъде убит от врага.....

 "26И когато чу Уриевата жена, че мъжът й Урия умрял, плака за мъжа си. 27И като премина жалейката, Давид прати та я взе у дома си, и тя му стана жена, и му роди син. Но делото, което Давид бе сторил, беше зло пред Господа."
 
"и детето ... се разболя. 16Давид, прочее, се моли Богу за детето; и Давид пости, па влезе та пренощува легнал на земята. 17И старейшините на дома му станаха дойдоха при него, за да го дигнат от земята; но той отказа, нито вкуси хляб с тях. 18И на седмия ден детето умря. И слугите на Давида се бояха да му явят....Но Давид, като видя че слугите му шепнеха помежду си, разбра, че бе умряло детето; затова Давид каза на слугите си: Умря ли детето? А те рекоха: Умря. ...22А той рече: Докато детето беше още живо, постих и плаках, защото си рекох: Кой знае? може Бог да ми покаже милост, и детето да остане живо. 23Но сега то умря. Защо да постя? Мога ли да го върна надире? Аз ще ида при него, а то няма да се върне при мене. 24След това, Давид утеши жена си Витсавее, и влезе при нея та лежа с нея; и тя роди син, и нарече го СОЛОМОН"

   Не исках да се спускам в подробности , за да не отегчавам ..., но ми се струва , наистина , че е трябвало да спомена тази история, Алегра     bowuu
И така целта ни не е изучаване на  стария  завет , та затова  пропускам много неща ....Но ето - това е интересно.....Дано е така за всички ....  bouquet

  И така  Соломон построява Храма, както и казах много пъти ....интересно - тои е по-голям женкар от баща си ....знае ли човек  какви са божиите планове .... Simple Smile Приятно четене ..... Peace

# 311
  • Мнения: 2 952
   Добро утро , как е празничното настроение , как мина бъдни вечер.....Дано има повече  сбъднати  желания  от тук нататък ....

   Та за цар Давид  се сетих , че има един много хубав  филм от 1985  с Ричърд Гиър, който играе Давид...   Flutter    

   Ето откъс :  http://search.msn.com/video/results.aspx?q=king%20Saul&first … cid=1477757960525 


А пък от 1951 (който обича класика , стари филми ) има един филм  "Давид и Витсавее"    тая забранена любов .. 


# 312
  • Мнения: 2 952
  Тази сутрин казвам на моя мъж ....по повод  Давид и как открадва  жената на Урий ....казвам  затова  ли не  съгражда той Храма.... , та синът му Соломон е имал къде повече  жени .....А той казва ...може да е имал  1000  жени , но не е взел жената на друг мъж....ей.....ами ....ето на .....от толкова жени ....Витсавее.....ами тя какво се къпе  пък така  на показ и то там , от където може да  я види човек , пък и не кой да е а , ами царя . Flutter...пък после оплаква мъжа си ( а пише , че той много я е обичал....бил е приближен на царя ....военен мъж....)..... Това  ,малко на шега ....мои си размишления ...не че мога да си позволя да тълкувам ....аз само разказвам .... Wink 

 

# 313
  • Мнения: 2 952
  Ето още нещо важно и известно на много от нас....Цар  Давид  написва много Псалми, които се съдържат в книгата "Псалми" на стария  завет.Ето  един  много пъти слушан, някъде го използват при погребения - (по много американски филми сме го чували , незнам защо за погребения ....но така ...)

Псалми 23-

   "Давидов псалом. Господ е Пастир мой; Няма да остана в нужда. 2На зелени пасбища ме успокоява; При тихи води ме завежда. 3Освежава душата ми; Води ме през прави пътеки заради името Си. 4Да! и в долината на мрачната сянка ако ходя Няма да се уплаша от зло; Защото Ти си с мене; Твоят жезъл и Твоята тояга, те ме утешават. 5Приготвяш пред мене трапеза в присъствието на неприятелите ми, Помазал си с миро главата ми; чашата ми се прелива. 6Наистина благост и милост ще ме следват През всичките дни на живота ми; И аз ще живея за винаги в дома Господен. "

# 314
  • Мнения: 323
Мерси, ние вече преядохме.Така сега пак въпрос,ако едно дете е с маѝка арабка или християнка,а бащата е евреѝн.то какво е, как се води вреѝче,арабче или....Все  пак приема фамилията на бащата
Ако маѝката откаже да приеме юдаизма като вяра,а бащата си остава юдеѝ как се води детето.-Петя въпроса  ми е към теб.

Общи условия

Активация на акаунт