Как Ви възприемат вас "чужденките" в БГ познати и

  • 11 119
  • 145
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 452
Тази тема и в частност този цитат ме потресоха (още не съм изчела цалата тема, признавам си....). Коментара е излишен.......

"А иначе онзи ден един се засили точно срещу количката ми като в ония филми,дето си изпитват смелостта.Голяма кола срещу детска количка-ама че равнопоставеност  И ми вика:"Кой те е карал да ходиш по улицата,ма!"А то по тротоара не може да се мине-коли една до друга."

Понеже ставаше въпрос за култура и поведение на различните нации..........

# 121
  • Мнения: 2 792
Цитат на: Ema
Става дума за това, че като излезнеш на улицата, отидеш на работа или влезнеш в някоя институция (независимо каква) , знаеш, че никой няма да те погледне накриво, нито да те нагруби, а напротив, знаеш, че срещу теб ще има усмихнати и позитивни хора, любезни служители, приветливи колеги и т. н. и най-вече, че тези хора са освободени и индивидуалисти . Материалното се цени, но не в смисъла, който влагат в БГ - Това са малките неща от живота и ежедневието, които ти дават добро настроение, мотивация и чувство, че си ценен, уважаван и че имаш права, които винаги можеш да потърсиш ...

  ООООО за това съм напълно съгласна с тебе, мечтая си някой ден, да срещна такова отношение и тука, но вече не вярвам Thinking. Прекалено позитивен човек съм и идеята да се махнем от България, все повече идва на дневен ред, именно поради тази причина и още много ooooh!. Мерси за изчерпателния отговор, който си ми дала Grinning  Heart Eyes

# 122
  • Мнения: 3 461
Миналата  година се прибирам за първи път,една позната,която има магазинче до нас и по тази причина се виждаме доста  често ,се държи подчертано резервирано първите дни, на третия видимо успокоена ми казва:"Ама ти хич не си се променила.Аз мислех,че сега с теб няма да може да се говори." Без коментар.  Rolling Eyes  Embarassed

# 123
  • Мнения: 4 244
Палмира, съгласна съм с това което казваш, но...
Това се среща по често в малките градчета където хората те посрещат като нормален българин и не се интересуват от данък обществено мнение както е в големите градове.
За съжаление от моя кръг познати, уж всичките интелигенти и завършили от адвокат нагоре, доста глупости чух и товао ме огорчи.

Биг Мама, за много неща си права, но основното откъдето тръгна темата беше по скоро факта че ни се иска като се приберем да не виждаме разликата.
Мислиш ли че аз тук се научих да поздравявам. Грешиш! В моето семейство беше задължително дори ми се струваше на моменти (като дете) че малко прекаляват родителите ми и ми беше префърцунено. До такава степен че трябваше да говорим в къщи на френски, да ходя на балет и да свиря на пиано. Надявам се че ме разбираш добре.
Знам че всички са добре възпитавани, но разликата между тук на Запад и България е че тук чуваш учтиви думи и по малко ругатни, а в България е точно обратното - повече се ругае и по малко се уважаваме.
От този прблем точно тръгна темата - да си имаме уважението ни се иска, а не да ни забелязват като бели врани точно щото сме учтиви колкото би трябвало да сме всички българи, а не ругаем и псуваме на всяка втора дума!

# 124
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
palmira, 202uu Приятно ми беше да го прочета!!!

# 125
  • Мнения: 1 220
до сега само 4етях и разсъждавах, аз  не съм живяла толкова дълго извън бг, но дори след няколко месеца не може да не ти направи впе4ателние мръсотията, 4овек бързо свиква с хубавото! Жалко е, защото аз помня годините когато в БГ беше 4ИСТО, когато имаше цветя, не , многоо цветя и патици в парка, когато хората бяха приветливи и се поздравяваха! Та си викам, как се стигна до тук! Отдавна са го казали : Беднотията води след себе си другите пороци!  Беднотия, децата растът без ценности, като се прибавят о6те няколко обстоятелства картинката става пълна!
Много е тъжно...

# 126
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Незная дали ние се променяме или хората са свикнали да приемат живееЩите зад граница разли4но....
Последният път, когато бяхме на море в България ни се слу4и неЩо показателно.Наехме апартамент в 4астен хотел.нямаШе такива с една спалня(тогава все оЩе бяхме само двама) и взехме единствения свободен с 2 спални.Направо бях Шокирана, когато се оказа 4е в едната от спалните нямаШе 4арШафи.Попитах собствени4ката заЩо, и тя ме срази,  нали сме били само двама, да само двама сме, но тя не ни направи отстъпка и плаЩахме удвоена цена, заЩото имало две спални Не ми се спореШе заЩото исках да си по4инем без излиШно психи4еско натоварване...
Носехме нормални дрехи, карахме колата ни, която оставихме на наШите преди да тръгнем насам т е с пловдивски номер.Собствени4ката, явно  от покрайнините на София(нямам ниЩо против Софиянци, имам много добри приятели столи4ани) всеки път, когато ни видеШе обясняваШе, колко динами4ен бил животът в големия град и ние от помалките градове не сме можели да го разберем....
пПоследната ве4ер тя беШе слу4аен свидетел на мой разговор с Ипания, и от там  стана на въпрос къде работя и т н т...
когато на следваЩия ден се прибрахме от плажа 4арШафи имаШе и в двете спални, отделно имаШе и цветя на масата....Само дето ние ве4е си тръгвахме...Когато и връЩахме клу4овете беШе едно подмазване....За догодина Щяла да направи големият апартамент луксозен и Щяла да го запази специално за нас....Да сме препоръ4али хотела на Щвси4ки нажи познати особено на по платежоспособните...Абе отврат..Едвам се отлепихме...
та думата ми беШе  4е е взможно ние да се променяме, но със сигурност голяма 4аст от хората променят отноШението си към живееЩите навън

# 127
  • Мнения: 978
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25466

Ние за "благодаря" си говорим................... Imp  Imp

# 128
  • София
  • Мнения: 2 952
Да кажа и нещо позитивно за Бг живота, споделено от не-българин. Колега от Острова, ми каза веднъж, че българските деца били много свестни.  #Shocked Нямаше много връзка с разговора та питам, ами защо? Няколко пъти, казва, минавам с колата по малките улици и децата спират да ритат топка, докато мина. Разговорихме се, защото ми стана интересно и разбрах, че има предвид, че децата ни изглеждат по-малко агресивни от английските.
Припомних си разговора ни, когато след няколко седмици бях в Лондон и едно хлапе на възрастта на големия ми син (max 9-10 год.) - чисто и добре облечено, ме спря в жилищен район и ме попита, дали имам фас. Кръстосах поглед, докато зацепя, че казва fag и някак ми изникнаха през очите ритащите топка деца.

# 129
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: White Raven
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25466

Ние за "благодаря" си говорим................... Imp  Imp

Много е гадно, това което се е случило днес, но аз не намирам, че има много общо с ежедневната любезност. Хулиган не е българска дума  Wink , а хулиганските прояви далеч не са само тукашен патент. Виж полицията, полицаите, органите на реда, ченгетата и както и да им викаме са уникални. Ще ми се да ги уважавах повече, ама не ми дават много поводи.

# 130
  • Мнения: 734
Цитат на: White Raven
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25466

Ние за "благодаря" си говорим................... Imp  Imp


Да, а баба ми и дядо ми спят с ножове под възглавницата ако някой влезел да ги краде нощем или....грубо ще прозвуча но хорицата се страхуват от изнасилване. Съседката като и умрял мъжа , една нощ била нападнала от хлапета които се гаврили с нея и и откраднали кокошките.

Пенсиите не стигат да си направят хората по един мост в устата, на по 60 г ходят без зъби и вместо да се радват на младото поколение се страхуват от него. Къде отиде човещината?

# 131
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Човек каквото и да прави, като му е малко акълът, се намесва. И аз мълчах, мълчах...
Понякога си мисля, че всичко идва от прекомерните очаквания. Когато си далече от родината-там небето е по-синьо, тревата - по-зелена и пр, а те се такива, каквито са, даже малко прашни и тогава идва голямото разочарование.
далеч съм от мисълта да тръбя колко е хубаво в БГ, но тук или където и да е, е такова, каквото е, ако ме разбирате правилно. Действат определени правила, които живеещите постоянно там сравнително познават. Вие знаете донякъде правилата на местата, където живеете-аз не ги знам и за мен тези места са толкова негостоприемни, колкото за вас може да бъде родината понякога.
Само че не съм съгласна, че само в БГ има хулиганщина или само в БГ крадат коли, или...Навсякъде по света има гета, има и неравноправие, има и и несправедливост. Далеч съм от мисълта да проповядвам Тошово време, защото и тогава не беше по-добре, просто нямаше информация, а затворите също както и сега, бяха препълнени.
Не нося розови очила, виждам ескалиращата агресия по улиците в БГ, не мога да си обясня как се появява, защото родителите на тези деца са били редови граждани по времето на комунизма. В редките случаи, когато съм се движила сама, пеша по улиците и бременна, имам две груби блъсвания от бързащи хора. Мъжът ми редовно отнася псувни, защото кара с максимално допустимата скорост от 50 км/ч в градовете.
Но съм далеч от мисълта, че това е изолиран случай само в БГ. Не ходя с градски транспорт, животът ми е ограничен и скучен-работа, вкъщи, общуване с едни и същи хора, ходене на едни и същи места,  почивки в чужбина, дебела желязна врата и омразата на хората, защото живеем в блок, където има всякакви хора. Не ходя в заведения, където ходят хора с по-ниски доходи или пък от гетата, които съществуват във всеки един град, не се мешам с трудовия народ, както и да ви звучи това. Така животът в БГ прилича на живота ми във всеки един друг град. Нямам нищо против хората, но знам, че не мога да очаквам да комуникирам с тях на една тема без да се хванем за гушите. Т.е. и с това завършвам как да общувам със стар познат, който  трудно е завършил дори средното си образование и работи неквалифициран труд, и се сблъсква с всички трудности на ежедневието, а смята, че аз си клатя краката и всичко ми пада от небето в устата-не обущвам и си запазвам добрите спомени. Надявам се да съм обяснила позицията си правилно.
Постингът на Палмира донякъде описва това, което мисля, с тази разлика, че аз нямам интерес към общуване с непознати.
Не може да ме убедите, че в страните, където живеете няма ниска, необразована класа, която е агресивна и опасна-ако и вие замръкнете в гетото, ще се страхувате-просто в БГ още гетата не са напълно отделени от нормалните квартали и съвместно, благодарение на доскорошното безкласово общество, живеят хора от всякакви класи, образование и възпитание. Дано не звуча префърцунено, защото не това е целта ми. Извинявам се за словесната диария. Embarassed

# 132
И на бьлгарките, и на "4ужденките" - май на вси4ки ни е гьдел темата за вьзпитанието в и извьн пределите на родината...Да, истина е,4е в 4ужбина, както и в Бьлгария има всякакви хора и хорица,НО...
Ето в това НО е вьзельт...
Като 4етох за слу4ката в автобуса в София и без да искам правя сравнение с автобусите в САЩ(кьдето живея понастоящем) - от ли4ен опит мога да кажа, 4е всеки един пьтник в тукашен автобус има огромен, под4ертавам огромен респект кьм шофьора на автобуса, а да не говорим за полицай...
За жалост това в моята родина Бьлгария няма да се слу4и скоро!
 Praynig се да доживея този момент, оба4е!!!

# 133
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
Цитат на: Ina Sebieff
Понякога си мисля, че всичко идва от прекомерните очаквания.


Ина, zа това говорим.....не очакваме прекомерно нищо.....напротив, от нас очакват, като не сме в Бг, нещо #Puppy dog ..... и аz неzнам какво точно Thinking .......или  сме се прекалено "въzпитали" навън, или се отнасяме прекалено учтиво с непоzнати, или имаме "прекалено високи иzисквания" zа обслужване по магаzините......и още куп такива ежедневни неща......истината е, че никоя от нас не иска, когато се прибере, да бъде делена на "българки" и "чужденки", както написа Етка ( поне на мен не ми е приятно )( нищо лично към теб, Етка,иzполzвах само иzраzа ти ).......zащото всички сме българки и съм сигурна,че никоя от нас не е zабравила положението в родината, където и да живее в момента.....истина е ,че във всяка страна има нераzбории, не го отричам.......но и истина е, че не са толкова очебийни, колкото в Бг.......това е раzликата......

# 134
  • Мнения: 1 366
Случая сам по себе си отговаря на всички наши дебати...

Дали все още сме "велики" в нечии очи?!?!?

Общи условия

Активация на акаунт