Зъбен гранулом

  • 387 342
  • 897
  •   2
Отговори
# 570
  • Мнения: 51
Благодаря пак Simple Smile

Надявам се-последен въпрос: ако решим да прелекиваме мъдреца, лесно ли ще махнем пълнежа, при положение, че е излязъл от корена?
Защото хирургът каза, че дори да се извади, не е сигурно, че изтеклото навън също ще излезе. Май е пълнен с глутаперка-щифтове

# 571
  • Мнения: 260
Както аз така и повечето сме на мнение, че 3тите молари трябва да се извадят. Освен, че са трудно достъпни за чистене ,а и се предотвратяват такивата случай и още един куп проблеми които могат да направят. Не знам за вас, но наистина ендодонтия на мъдрец особедно горен.. Колегите най-добре ще ме разберат  Mr. Green  Mr. Green ..
Значи ако зъбът не е излекуван не е фатално, все пак, имате втори шанс чрез допълнителна процедура която може да го спаси. И да ако се чувстват болки в лекуван зъб ще имате нужда от ре-лечение.
Значи при новото лечение, колегата ще отвори отново зъбчето и ще премахне обтурационните материали които вече са сложени и трябва внимателно да се изследва зъба като евентуално да търсим допълнителни канали или нова инфекция. След почистването и оформянето на каналите, те ще бъдат обтурирани отново и ще бъде поставена временна обтурация. След като зъбът се излекува и всичко е ок - ще бъде поставена постоянна корона или обтурация (обтурация - пломба). А относно това за изваждането.. Можеше и да стане още преди да се стигне до тук  Mr. Green .. Но не се притеснявай в никакъв случай. Както повечето казваме - Не е дошъл края на света  Mr. Green .. Все пак колкото и добър да си, все някога ще ти се наложи ре-лечение защото ендодонтията на мъдрец, на думи е едно, но в деиствителност въобще не е забавна и приятна работа както за стоматолога така и за пациента..
Значи този 3ти молар дори да се излекува и всичко да е - ок, аз не мисля, че мога да ти гарантирам спокойствие за в бъдеще, защото както споменах вече - това е 3ти молар и с една дума - очаквай неочакваното  Mr. Green Mr. Green

# 572
  • Мнения: 196
Бъдещ зъболекар, имам гранулом, който никога не ме е болял и правил проблеми. Установи се на панорамна снимка. Проблем ли е ако не се извади/ лекува?

# 573
  • Варна
  • Мнения: 451
Бъдещ зъболекар, имам гранулом, който никога не ме е болял и правил проблеми. Установи се на панорамна снимка. Проблем ли е ако не се извади/ лекува?

Ако има гранулом е добре той да се лекува. В противен случай някоя сутрин може да се събудите подут/а от гной. Болките са невероятни и лечението е много трудно. Това е малкия проблем.
Големият е, че можете да загубите зъба, а не дай си боже и съседните (ако грануломът продължи да расте и премине в "киста").
Хубавото е, че можете да планирате лечението така, че то да е в удобно за вас.

# 574
  • Мнения: 196
Лицево-челюстен хирург и хвалена зъболекарка ми казаха, че неможел да се излекува и се налага вадене. Затова и отлагам.

# 575
  • Мнения: 260
Да, много точно е обяснил Д-р Венелинов! Аз мога единствено да ти кажа по какъв начин може да се излекува и евентуално да ти дам някой друг съвет. Лечението ти може да протече през 3 начина: консерватилно, консервативно хирургично или изцяло хирургично.
Значи при консервативният начин се прелекувава зъба. Каналчетата се отварят на ново и се разширяват до края на корена на зъбчето. Ако има допълнителни канали които са пропуснати при предишните лечения се откриват и се разширяват. Всичко спада отново до ендодонтията  Mr. Green .. Под значение са и медикаментите. Значи с добри промивки и със съответните лекарствени препарати се премахва инфекцията в допълнителните микроскопични зъбни каналчета. И след това следва обработка на каналите механично и химично се поставят препарати в корените на зъбчето (калциево-хидрооксидни за по-любопитните  Mr. Green ). После малко почивка и сменяме лекарствата. Все пак е необходимо неколкократна смяна на лекарствата за повлияване на инфекциозният процес.. Това единствено цели запечатването на кухинатта образувана в костта от развитието на гранулома. После малко рентгенови снимчици за да се следи оздравителния процес. И вече когато инфекцията е повлияна и са започнали регенеративните процеси - каналите на зъбчето се затварят и той се пломбира. Има обаче и варианти когато това лечение не повлиява гранулома и трябва да се стигне до хирургическа интервенция. При нея чрез операция се премахва гранулационната тъкан и част от върха на зъбчето. Това е така познатата ни апикална остеотомия. И най-гадното когато зъба трябва да се извади както д-р Венелинов каза. Мисля, че е това за гранулома. Възможно е някъде нещо да съм пропуснал. Значи хубаво е и да се правят рентгенографии през определен период който период е през 3 месеца защото са възможни и рецидиви, но всичко е относително.

Последна редакция: нд, 07 фев 2016, 17:38 от Бъдещ Зъболекар

# 576
  • Варна
  • Мнения: 6 343
Лицево-челюстен хирург и хвалена зъболекарка ми казаха, че неможел да се излекува и се налага вадене. Затова и отлагам.
А каква причина посочиха за това?
Кога грануломът не може да се излекува?

# 577
  • Мнения: 196
Зъбът е умъртвен и с коронка от около 13 години и абсолютно никога не ме е болял.

# 578
  • Варна
  • Мнения: 6 343
Ако беше един специалистът, изказал се при Вас, но двама, че едната и прехвалена стоматоложка! Според мен има проблем, който не сте разбрали, или Вашите зъболекари не се напрягат много.
Имам ситуации на "избухнал" гранулом"-боли, даже и зъби съм вадила.
Но когато грануломът "спи", примерно е хванат на панорамна снимка, защо да не се опита лечение преди да избухне? Аз лекувах един такъв-не съм правила нова рентг. снимка, да видим какво е положението в момента. Но при всички положения грануломът трябва да бъде лекуван-нищо, че в момента спи-може да спи и с години, но влияе на организма.
Пък да не говорим за "изненадата", когато реши да се активира!

Нещо да добавя и да се изкажат специалистите. Нали сме мамешки форум. Та познат ми сподели, че с години нямали дете. Отишли на ирисова диагностика и на жената открили проблеми само стоматологично.
Оправила ги и воала-два месеца по-късно била бременна. Имат в момента 10 годишен юнак. Обяснението било за повишена киселинност във влагалището, заради стоматологичните проблеми.
Ами нали и аз страдам от вторичен стерилитет и в същото време все зъби лекувам. Откривате ли някаква връзка?

Последна редакция: нд, 07 фев 2016, 19:06 от Стейси Грей

# 579
  • Мнения: 260
абсолютно никога не ме е болял.

Нормално, все пак, гранулома се развива напълно безсимптомно без дори да знаеш. Напълно възможно е зъб който е бил подложен на лечение преди, след време да може да се образува гранулом.  Thinking  

# 580
  • Мнения: 60
ВъзМожно ли е прелекуването на зъб без да се маха металокерамичната коронка?

# 581
  • Мнения: 260
В какъв смисъл "без да се маха металокерамичната коронка?"  Thinking
При релечението коронката се отстранява внимателно, за да може да се получи достъп до каналната система. Когато приключи това кореново лечение се поставя окончателна коронка или пломба с което да се възстанови функцията на зъба.

# 582
  • Мнения: 60
Ами и на мен ми се стори странно. Бях на преглед  и понеже зъболекарят каза, че не се занимава с други неща като коронки например, аз го попитах дали да си махна предварително коронката. Той  попита дали е за смяна и каза че няма да я пипа...Останах с впечтлението, че ще работи без да се сменя коронката. Възможно ли е това?!

# 583
  • Варна
  • Мнения: 6 343
Ами и на мен ми се стори странно. Бях на преглед  и понеже зъболекарят каза, че не се занимава с други неща като коронки например, аз го попитах дали да си махна предварително коронката. Той  попита дали е за смяна и каза че няма да я пипа...Останах с впечтлението, че ще работи без да се сменя коронката. Възможно ли е това?!
Т. е. ще пробие коронката отдолу и ще си осигури така достъп навътре. После ще запечата дупката в коронката.  Crazy
Не съм имала такъв случай, но май е възможно. Според мен донякъде е оправдано, ако коронката е нова.
Дали е оправдано по принцип-не знам. Лично мен тази идея ме притеснява. Но зъболекарите да кажат.

Ако става въпрос за старо творение на зъботехниците-по-добре махни старата коронка. Стоматологията сякаш се развива сравнително бързо напоследък. Примерно едва от няколко години използват кофердам-поне при мен.

 П. п. Ако не се включи специалист, утре съм на зъболекар и ще питам за пробиването на коронка.

Последна редакция: пн, 08 фев 2016, 18:42 от Стейси Грей

# 584
  • Мнения: 151
Короната се пробива като зъб и не е проблем да остане, ако зъболекаря смята,че е добра и ако и вие нямате оплаквания. От самото пилене и микровибрациите могат да се получат пукнатини в керамимата и да се отчупят парчета в момента или след това, но може и да не отчупи нищо. Ако не се отчупи си я ползвате, а дупката ще се затвори с композит. Ако се начупи керамиката се сменя.Аз лично предпочитам да ги махам, за да огледам зъбът отвсякъде - дали няма кариес, дали е добре изграждането му под короната и т.н., но много колеги не ги махат с цел да се спестят пари на пациента. Подхода на колегата не е грешен, напротив той избиражда работи точно това, в което се чувства най-добър, но ако не е финансов проблем за вас си направете нова хубава коронка при зъболекар, който разбира от корони.

Общи условия

Активация на акаунт