Отговаря ми и се държи безобразно

  • 10 804
  • 135
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 547
Според мен е доста трудно да имаме едно и също поведение в различни ситуации и няма как да има универсално решение на всеки проблем свързан с възпитанието на децата.


Това е истината. Каквото и да си пишем тук, е извадено от контекст и губи смисъла си. Ето, аз защитавам здравословния възпитателен шамар, но просто нямам време да разясня кога и защо, и съответно хората започват да се питат, дали децата ми изобщо са сещали майчина милувка  Mr. Green

Под игнор разбирам бездействие от страна на родителя, докато детето къса, чупи, удря или посипва с пясък, да речем. Под неискреност разбирам използването на всевъзможни измислици, с цел склоняване на детето към едно или друго. Под нездрава мотивация разбирам рушвети и награди за добро поведение, хранене и т.н. Все недопустими неща.

Шамарите за мен са задължителни, когато едно дете проявява насилие. Не приемам обясненията за разумен метод, когато някой е пострадал. Ако видя да се измъчва животно, да се хапе дете или, не дай Боже, да се посяга на родител - реакцията ми ще е мигновена и плющяща. До момента, за щастие, не ми се е налагало. Друга подобна ситуация би била рисковано отскубване на улицата; обида на възрастен човек; опашата лъжа и въобще, всякакво умишлено зловредие. Досега не съм имала повод, но съм винаги нащрек. И може би това респектира децата, защото те дори не опитват - не знам какво е тръшкане, не знам какво е истеричен рев, няма отговаряне. У нас всичко е ясно - какво кога може и какво ще стане, ако се прави нещо, дето не може - пробвали са по веднъж-дваж, уверили са се, че системата работи и са в комфорт с нея. Ако дете на масата за хранене се криви и лигави, например, директно заминава в стаята си и няма шанс да си дояде, това е. Може и жестоко да изглежда, но когато се приложи един-единствен път, до повторен просто не се стига. С всичко останало - пак така, но в действие от първия им ден на белия свят.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
С риск да се обидиш, ми изглежда, че си в матрицата, а не извън нея. Ако едно дете (възрастен) не се опитва да нарушава правилата не може да оцелее. И като каза за кривенето на масата, не мога изобщо да се съглася. Храната, поне ако семейството не е на ръба на бедността, е напълно нормална нужда. Не може да се използва за възпитаване на едно или друго поведение. И другото - детето бие някого, а родителят на свой ред бие детето (шамаросва, дърпа и каквато и да е там степента), за да раздаде правосъдие и да възпитава. Абсурдно е.
Умишлено зловредие има и винаги ще има. Въпросът е за приемливите граници. Не можем да очакваме децата ни да са хрисими през цялото време, да казват само истината, да се съобразяват с правилата при всички обстоятелства. Това не е нормално, и децата няма да са нормални. Ако ми посочиш поне един възрастен, който никога умишлено не е навредил на някого, независимо за колко дребно нещо е било, ще мога да се съглася с думите ти. Съмнявам се дали има такъв светец. Дори дребни неща като да не се дупчи билет в трамвая са умишлена вреда.

# 77
  • Мнения: 1 547
 hahaha
С риск да се обидиш, ми изглежда, че си в матрицата, а не извън нея.


Виж, няма никакво значение къде съм аз, щом добрувам на въпросното място. Ако за теб е нормален непрестанния подтик към нарушаване на нечии правила, лошо няма, това е твоя живот. Ако ли пък предпочиташ да вярваш, че да се казва истината е ненормално - свободна си да го правиш. Колкото и да ти обяснявам, няма да ме разбереш, населяваме различни матрици.  Mr. Green Аз обаче се радвам, че удрянето и лиготиите не са сред арсенала на двете ми деца, и че можем без напрежение да споделяме игрите, чувството за хумор, пътуванията и разговорите си. Наблюдавайки развитието им, се усещам напълно удовлетворена, дано е така и след 30 години. Това е.  Crazy

На всички ви желая весело посрещане на Новата година -  бъдете здрави и усмихнати!

# 78
  • София
  • Мнения: 6 999
crazy chick, точно теб имах предвид, когато писах горното... защото виждам, че в теми, които не засягат пряко удряне-не удряне имаме много сходни мнения какво е добро/лошо за децата.   bouquet

# 79
  • София
  • Мнения: 7 097
С риск да се обидиш, ми изглежда, че си в матрицата, а не извън нея. Ако едно дете (възрастен) не се опитва да нарушава правилата не може да оцелее. И като каза за кривенето на масата, не мога изобщо да се съглася. Храната, поне ако семейството не е на ръба на бедността, е напълно нормална нужда. Не може да се използва за възпитаване на едно или друго поведение. И другото - детето бие някого, а родителят на свой ред бие детето (шамаросва, дърпа и каквато и да е там степента), за да раздаде правосъдие и да възпитава. Абсурдно е.
Умишлено зловредие има и винаги ще има. Въпросът е за приемливите граници. Не можем да очакваме децата ни да са хрисими през цялото време, да казват само истината, да се съобразяват с правилата при всички обстоятелства. Това не е нормално, и децата няма да са нормални. Ако ми посочиш поне един възрастен, който никога умишлено не е навредил на някого, независимо за колко дребно нещо е било, ще мога да се съглася с думите ти. Съмнявам се дали има такъв светец. Дори дребни неща като да не се дупчи билет в трамвая са умишлена вреда.

Съгласна съм с всеки един пост на RadostinaHZ в темата.
Специално за раздаването на шамари мнението ми е, че насилието поражда насилие. Аз никога не съм удряна от родителите си, съответно не мога да ударя своето дете. Мъжът ми е богато ошамарван от майка си и резултатът е, че прагът му на търпимост е доста нисък, след което е склонен и той да раздава шамари. Нужни ми бяха доста усилия и разговори, за да го откажа от този "възпитателен" метод.
Освен това, от дете до дете има голяма разлика. Аз, като малка съм била страшно отговорна и самостоятелна и дето се вика, сама съм се гледала. Родителите ми не са били пред дилема - да ме шамарят ли, да ме наказват ли. Тъй че понякога може само да си мислим, че имаме заслуга за това, което са децата ни, а всъщност да не е така...

# 80
  • Мнения: 3 092
Това с правилата, игрорирането, боя и всякакви възприети за обичайни възпитателни методи ми прилича на игра с огнестрелно оръжие без познаване на плавилата за безопасност. Очевидно е, че не се постига добър ефект, границата, балансът някъде е нарушен. 
абсолютно съм съгласна с това !
Не смятам че е лесно да си родител , не смятам че има универсални правила за възпитание , както няма и никога няма да има еднакви деца , да не говорим пък за еднакви ситуации.
Мисля че опитите ни да ги решаваме  отстрани само с говорене без реална помощ от специалист когато това е нужно  единствено  показва различни гледни точки  , в което няма нищо лошо разбира се!  Simple Smile

# 81
Смятам,че е много трудно да се намери златната среда между това което може и това което не.Децата са самостоятелни същества със свои чувства и преживявания и за тях много пъти е важно това на което ние най малко обръщаме внимание.Понякога е добре да погледнем през очите на детето и да не ги съдим много строго.Внимателният и спокоен тон са най добрият път към тяхното сърце.Трябва да бъдем много търпеливи и да ги изслушваме ,а не веднага да крещим смазани от ежедневието.Моята дъщеря е на 6 год.и е много непокорна.Нервна,раздразнителна и постоянно мрънка за нещо.Тази вечер се скарахме за един изгубен пръстен и си крещяхме.Не бях търпелива.Не можах да се сдържа.Сега си мисля,че ако бях говорила с нея спокойно и я бях успокоила определено щяхме да се разберем.Понякога ми е много трудно и се отчайвам.

# 82
crazy chick преди няколко месеца вероято щях да възразя срещу твоята теория за здравословния шамар, но сега вече сериозно размислям над нея. Вкъщи имам един домашен тиранин - едно красиво 5-годишно момиченце, което буквално ме пребива, не преувеличавам, обижда ме, плюе ме, държи се ужасно. Години опитвах с добро - обяснявах, успокоявах, хитрувах - нищо. Все по-непоносима става. За нея аз не съм никакъв авторитет. Буквално ме малтретира. Последните седмици вече не издържам и изяде няколко шамара.  Това я прави още по-агресивна. В същото време в детската е най-послушното дете. Отчаяна съм.  ooooh!Прочетох купища литература, не мога да намеря решение. Моля, давайте идеи. Защо се държи така? Какво може да провокира това поведение?  Нито вкъщи, нито в детската има отрицателни примери. Обкръжена е от мили и внимателни хора.   

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето вече е на 5, значи може да говори добре и да се изразява. Какво обяснение дава за поведението си? Предполагам, че сте говорили по въпроса в моментите на затишие-

# 84
  • София
  • Мнения: 6 999
В същото време в детската е най-послушното дете.

Ако не си част от решението - значи си част от проблема. Wink Съмнявам се с бой да можеш да решиш проблемите си с детето - само й показваш, че съвсем си изгубила контрол над поведението й.

За мен най-важното, за да те уважава детето и от там и да се държи добре с теб, е да види, че това, което казваш става. Молиш да спре нещото /да те плюе да речем/, предупреждаваш какво ще се случи ако пак го направи /В рамките на минути, а не по принцип/ и ако го направи - Изпълняваш.

Пример: Мила, спри да плюеш, моля..... Мила, ако пак ме наплюеш - ще те изпратя в стаята ти - да се успокоиш. /Мила те наплюва/ Мила, върви си в стаята веднага, моля! /Мила естествено не отива/ Вземаш я и я носиш там. Ако поиска да излезе - просто затваряш вртата. Ако се наложи държиш дръжката, за да не може да излезе.

Може да звучи грубо - но явно дъщеря ти командва парада в отношенията с теб и без сила няма да си върнеш старшинството. Естествено, можеш и да я лишиш от нещо - примерно разходка, четене на книжка или нещо друго, което е скоро след действията й. Да я прибереш от площадката ако се държи невъзпитано там и прочие... НО ПЪРВО ПРЕДУПРЕЖДАВАШ КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ, АКО НЕ СПРЕ. Не наказание изневиделица, защото така детето може да направи само избор кое предпочита - да продължи да плюе и да си отиде в стаята или да си играе с теб, без да плюе. Важното е детето да осъзнае, че ти си шефа и че твоята дума не става на две.

Винаги моля да спре и обяснявам, после мисля поне два пъти преди да заплаша с наказание, но ако го направя - следвам думите си до край без значение какво ми струва това. Никога не лъжа, не хитрувам и не шикалкавя - по това се различаваме с майка ми. Тя все обяснява и послъгва тук и там, което аз не одобрявам. Винаги казвам истината такава каквато е на детето.

# 85
  • Мнения: 5 877
Мм, казаното от Иса има смисъл. Но аз съм го правила за двегодишно дете, на пет години ми се струва, че друг тип дисциплинарни мерки биха били удачни. Цялостно по-строго и регламентирано поведение, рязко намаляване на удоволствията, завишаване на изискванията. Доброто поведение се възнаграждава с внимание, лошото - не. Т.е. като е добра, отиваш да си поиграеш с нея или да си поприказвате за живота, вселената и т.н. Като те плюе - ами затръшваш й вратата под носа. Да мърмори и плюе сама.

А останалите у дома как се държат спрямо нея?
Как реагират на поведението към теб?
Тя към тях как се държи?
Те към теб?
Кой прекарва най-много време с нея?
От кого има респект?
Знае ли как да изразходва отрицателните си емоции, без да обижда другите?

# 86
  • София
  • Мнения: 6 999
Aнда Уж не пих много снощи  Embarassed Embarassed Embarassed ама не съм видяла, че девойката е на 5, а само, че ходи на градина...

Иначе и аз ги прилагах около 2-рия рожден ден на Дариа. Сега е на 3 г. и 7 месеца и се разбираме чудесно.

# 87
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Много ми хареса идеята на някой в началото  hahaha, ако детето използва думички, чути от определено дете в градината, да бъде наричано с името на това дете  Peace, мисля че ще има страхотен ефект при нас. Алекс рядко носи глупости от градината, най-вече безмислици от рода на "чук-чук"- "кой е?" - "банана-пу"   Rolling EyesConfused , плюва отвреме-навреме Simple Smile ... Мисля че никак няма да му хареса да си представи че е "онова" дете, или поне че аз така го виждам  #Crazy ... Супер идея ! Защото аз правя кротки забележки, за него моето мнение е много важно, но просто забравя, искам да запомни защо не трябва да го прави, да се убеди, а не просто да прави нещо защото аз така казвам  Simple Smile Peace ...
Правилата са хубаво нещо, но детето не трябва да усеща че живее в рамки и забрани, ако е възможно. Защото от дете до дете има големи разлики. На правила и учения не мога да си позволя вече да симпатизирам, всичките съм ги нарушила Embarassed. Използвам от всичко по малко, важното в да работи за нас с възможно най-малко травми и от двете страни  ooooh!.  Знам че "никога, при никакви обстоятелства" няма да го науча никога да не ме прекъсва, а и не искам Simple Smile. Това няма да стане, не и с моето дете, та той дори не знае че аз говоря с някой друг в момента, важното е че има идея и иска да ми каже нещо, или да попита. Не искам никога да се колебае преди веднага да ми каже нещо, което го вълнува, знае че за мен най-важното е какво мисли той и да му отговоря на въпроса любознателен. Разбира се след това винаги ще повтарям търпеливо, че не е хубаво да се прекъсва и трябва да ме изслушва  Grinning. Някой ден ще го запомни.
Не го лъжа с бонбонки или торбалан, има и по-хитри начини да се "ресетва" едно дете така да се каже Grinning, например ако го хване истерията че накой е натиснал бутона на светофара преди него ( не обича  Simple Smile) няма да му крещя да се стегне, а просто го питам например, ей, виждаш ли кой е номера на онзи автобус, че не си нося очилата, това 8 ли е или 9  Simple Smile? Или го питам помни ли има ли банани в къщи или трябва да купим, такива работки, е, не работи винаги но 80% ...
Когато наоколо е шумно, има много коли, лед, дъжд, уморена майка и изнервено дете, което се опива да се изскубне на опасни места, едно плясване по дупето го ресетва също, не е нужно да е силно, той знае какво значи и че е достигнал предела ми на търпимост ooooh!, и слуша детето ...
Игнор и неговорене не рабори за нас, паниката му че наистина му се сърдя и няма да говоря е толкова силна, че не успява да си вземе поука, изпада в истерия и вика че повече няма да прави така, обещава  Cry, за мен това е изнудване от моя страна и той не успява да разбере защо го правя, само се опитва да го избегне, без да ме разбере ... Трябва наистина да го накарам да се замиски без да го е страх от моето презрение  Confused, иначе е прекалено  парализиран за да разбере и запомни Peace ...

# 88
  • Мнения: X
Няма универсален метод, бе хора. Каквото и да си говорим, това, което действа при едно дете, не действа при друго.
При мен най-най-най-добрата реакция е да се махна, когато се държи лошо, или да събера играчките и да и кажа, че ще и ги дам, когато се извини и почне да се държи добре. Като се успокои си говорим какво е правила и защо не е редно да го прави.
Така реагирам и в повечето случаи, но моето дете не е от тези, които можеш да занесеш в стаята, докато се успокои - няма такъв момент, не можеш да и кажеш - наказана си, отивай си в стаята/ъгъла/коридора........ тя просто изпада в истерия, търчи из цялата къща, тропа с крак и удря по маси/врати/мебели. Така че, ако някой може да си отпрати детето в стаята, аз не мога, за моето дете, това е най-ужасното нещо. Така че, най-строгата и крайна мярка при мен, когато нищо друго не помага е да я плесна по дупето. Толкоз.  Прилага се само в много крайни случаи, но се прилага. Факт. Викайте социалните.

# 89
  • Мнения: 4 841
Няма универсален метод, бе хора. Каквото и да си говорим, това, което действа при едно дете, не действа при друго.

Абсолютно съм съгласна. В периода на тръшкането демонстрирах пълен игнор - въргаляше се по пода, търкаляше се по стълби, в локви е сядал - седях и чаках да му мине. Е, мина. В момента е на възраст, в която основното му е честолюбието - да се държи като възпитан МЪЖ, да спазва обещанията си, да дава добър пример на по-малките и да заслужава искрените ни похвали. Може да ви прозвучи смешно, но един от основните фактори, на които обръща внимание, са "Костенурките нинджа" и всичките им теории за чест, достойнство, въобще - "воинската" теория. Истинския воин запазва самообладание във всяка ситуация. Истинско майсторство се постига  с дисциплина, последователност и тренировки. Истински силният помага на слабите и не напада, ако не е предизвикан. Истинският воин винаги казва истината. Не е важно оръжието, а ръката, която го държи. Такива неща. В началото ми беше странно, но сега заедно изучаваме различни неща, свързани с бойните изкуства, и това определено много му помага да си изгради СВОЯ система на поведение. Естествено, като всяко дете, учи в детската градина какви ли не дивотии - когато научи "лайно" и "гъз", първо го оставих един ден да си ги повтаря на воля. След това обясних, че тези думи не са за "ежедневна" употреба, че възпитаните хора не ги казват и т.н. И сега понякога казва "Ако бях невъзпитан, щях да кажа, че това е кучешко лайно, но аз съм възпитан, и му викам ако, или изпражнение, нали, мамо?"  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт