Отговаря ми и се държи безобразно

  • 10 721
  • 135
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 097
Откакто тръгна на градина поведението на Калина коренно се промени. Не знам кого точно копира, но постоянно ни държи тон, отговаря ни и си позволява даже да използва обидни думи към мен и баща си  Rolling Eyes Непрекъснато й обяснявам, че поведението й е грозно и просташко, но ефект няма. Когато прекали я наказвам. Даже вчера я плеснах по дупето. Нищо не помага - продължава да се държи така гаменски. Като поговоря с нея или я накажа, идва да се извинява, да ме гали, но после нещата се повтарят отново.
Вече не знам как да се държа с нея и какво да правя. Моля за съвет от миналите по този път!

# 1
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Много ми е интерсно какво ще кажат възпитателките там ....сподели все пак с тях , че детето се държи лошо вкъщи, дали имат идея на какво може да се дължи

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Много ми е интерсно какво ще кажат възпитателките там ....сподели все пак с тях , че детето се държи лошо вкъщи, дали имат идея на какво може да се дължи

Нали се сещаш, че ще ни прехвърлят топката по някакъв начин...
Веднъж ни наплю. Попитах я кой плюе така и тя каза, че е едикой си от нейната група. Поговорих с нея и оттогава не си е позволявала да го прави повече. За мен е ясно, че копира нечие поведение, защото ние в къщи не се държим така помежду си, а и периодът съвпада с тръгването й на градина. Може и да ни наказва с това си поведение, задето я пращаме на градина...Знам ли каква е причината  Thinking Объркана съм по отношение на своята реакция - как да се държа?

# 3
  • Мнения: 82
Не искам да те плаша, но при нас това поведение продължава вече 2 години. Ту се оправя, ту пак започва. Аз дори знам кого точно копира и когато започне я назовавам с неговото име. Не ми харесва тази мания да се подражава на лошите, но май на тях им е по интересно така. Най-добре й действа, когато й кажа, че момичетата не говорят така, а се държат мило и възпитано. Има някакъв временен ефект, а аз постоянно правя забележки. Единствено с постоянство си мисля, че ще се оправят нещата. Повтаряй, повтаряй и може периодите на "лошотия" да намалея, докато изчезнат.

# 4
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
И при малката се получава същото, всичко , което чуе и види там имитира в нас. Не са виновни възпитателките, те не стоят 24часа до децата ни. Просто децата ни копират поведението на другите деца- Факт е. Ако тр да се разправяме с някой е с родитеите на тези деца, самият диалект и поведението но родителите не е е правилно. Самото възпитание от вкъщи си е такова. Дано като порастат да осъзнаят , че не този е начина. Нашата дъщеря постоянно ни заплашва, с рязане на глави, ръце, крака. Нарича ни тъпаци, глупаци т.н. Дори митира как пикаят госпожите Mr. Green, представяте ли си .....

# 5
  • Мнения: X
Да, има такъв момент. Ния също имитира децата от нейната група и то в не най-добрите им черти. Разбирам, че имитира, но не мога да толерирам такова държание вкъщи.
Обикновено се карам, наказвам, вземам играчки.....понякога има ефект, друг път няма, но аз няма да спра да изисквам от нея сносно отношение вкъщи, не зависимо на колко години е, кого имитира и какъв период изживява.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Н а т и, при нас е същото. Обижда ни, отговаря, държи се лигаво. Много ме дразни това и поведение. Аз я наказвам , а понякога я и нашляпвам. Единственото, което я кара да се позамисли е наказанието да не гледа филмчета. Скоро ме беше изкарала от равновесие и и казах:" Да си търси майка , която ще я обича такава лигава и непослушна. Аз не искам такова дете." Позамисли се доста. Май от тогава се е променила малко, но не знам докога...Нормално е да копират децата всичко, но защо пък все лошите неща ги попиват много бързо....Аз постоянно правя забележки, говоря. Дано се променят нещата. А в градината се държи много добре, учителките нямат никъкви оплаквания. Обикновенно децата са с различно държание вкъщи и в градината.

# 7
  • София
  • Мнения: 9 878
Обикновено се карам, наказвам, вземам играчки.....понякога има ефект, друг път няма..
Така правя и аз.Мими също откакто тръгна на градина,тоест отпреди три месеца,промени поведението си.Особенно осезаемо това беше в първите седмици-като че ли не беше моето дете-изключително войнственна,груба,използваше думи,които вкъщи не чува.Сега нещата като че ли се поуталожиха.Но определено наказанията и вземането на играчки помага при нас...засега.

# 8
  • Мнения: 3 367
..при безобразно поведение играя размяна на ролите..казвам че е пример само и започвам да копирам поведението и,после говорим какво ни харесва и какво не,как иначе може да се поиска внимание,вода или каквото и така до другия път..гледам на тези епизоди като на шанс при безопасни условия да се научи на редно-нередно,дразня се ,разбира се,но знам че е тестване на света,също както пипането на врял котлон или катеренето по библиотеката..
..наказвам само за агресия и неуважение (взимане на играчка от брат и с лошо)
..тв не гледат почти,та това не е минава

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво толкова има за чудене? Поставете се на мястото на децата и ще разберете защо се държат така. А вие как изглеждате след 9-часов работен ден?

# 10
  • София
  • Мнения: 7 097
А вие как изглеждате след 9-часов работен ден?

Е, стига, де. Във всеки случай не ги мятам от вратата с "глупаци" /например/  Wink

А в градината се държи много добре, учителките нямат никъкви оплаквания. Обикновенно децата са с различно държание вкъщи и в градината.

Да, и Калина в градината е коренно различна. Госпожите казват, че е много кротка и добра.

Номера с играчките и аз го пробвах, но тя съвсем невъзмутимо ми каза: "Изхвърли ги"...

# 11
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


   Моето дете не ходи на градина, но също ни плюе и се държи безобразно понякога.Скоро влязахме при педиатърката почти на кълбо и аз пред нервна криза започнах да се оплаквам колко е див.Тя се усмихна мило и каза, че е нормално защото това бил първият пубертет.Какво по-хубаво обяснение от това WinkНо наистина тези моменти са временно, след това идва другата магария, забравяйки предишната.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 097


   Моето дете не ходи на градина, но също ни плюе и се държи безобразно понякога.Скоро влязахме при педиатърката почти на кълбо и аз пред нервна криза започнах да се оплаквам колко е див.Тя се усмихна мило и каза, че е нормално защото това бил първият пубертет.Какво по-хубаво обяснение от това WinkНо наистина тези моменти са временно, след това идва другата магария, забравяйки предишната.

Ние първия пубертет го изкарахме вече  Wink Не можех да се нарадвам на периода след него - Калина беше направо неузнаваема /в добрия смисъл/. Идилията обаче не продължи дълго  Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 3 367
Какво толкова има за чудене? Поставете се на мястото на децата и ще разберете защо се държат така. А вие как изглеждате след 9-часов работен ден?
iзглеждам печално,но хуквам по библиотеки,балети,езици,паркове,срещи с други деца и пр каквото има планирано според желанието на децата,затова и не търпя неуважително поведение!

# 14
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
и ние сме така ...
Явно ни наказва, защото не иска да ходи и всяка сутрин са пазарлъци. Опитва се да плюе, но само се омазва. Рови си в носа, не дава да го избърша и си натиква обратно сополите  #Crazy
луда работа, поне успокоителното е, че още 15 години ще е така след това да ходи да предава другаде фасони ....

# 15
  • Мнения: 269
При нас пък е обратното - вкъщи кротка, сговорчива и послушна, а в градината беля и половина. Все ми се жалят от нея - не прибирала играчки, подкокоросвала другите да правят бели с нея, лудувала, палувала... Сякаш за друго дете говорят newsm78
Ама аз съм много строга с нея и реагирам много /доори май прекалено/ остро на грубо и просташко поведение от нейна страна. Та може и затова да е!
Госпожата ме посъветва да не съм много строга с нея защото, цитирам "още е дете и сега й е времето да върши щуротии"!
Явно е нормален етап от развитието им.
Най-добре си поговори с госпожата. Ако е педагог на място няма да се обиди , ще ти даде адекватни съвети как да се държиш и как да приемаш това й странно за теб поведение. Сигурно си има разумно обяснение!

# 16
  • Мнения: 3 886
Има такива моменти.И КРИС е понякога така чак се плаша ако влезне в пубертета как ще е .И предполагам че и те са изнервени newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 2 079
Много е труден този момент ....  ooooh!
Мога да ти предложа в момент на добро държание на момата да напишете заедно с нея и баща й "Правила за поведението на Калина". Не се притеснявай от това, че Калина не може да чете - децата имат визуална памет и запомнят какво си написала като картинка. Ако можеш да рисуваш добре можеш и да й рисуваш правилата, като зачеркваш това, което не трябва да прави. Така е още по-хубаво.
Ето ти пример за някакви правила:
- трябва да си прибира играчките преди лягане;
- да мие зъбите преди лягане;
- задължително се мият ръце при прибиране от някъде, след тоалетна, преди хранене;
- на масата се храни чисто и не се носят предмети, не се става и не се разхожда за кратки почивки;
- дрехи се събличат моментално след прибиране и задължително се сгъват и подреждат също така моментално, не "след малко";
- задължително се спи всеки следобед;
- в колата винаги се слагат колани и се сяда на столче;
- думата "няма" не съществува в речника на Калина;
- въргаляне, тръшкане, ритане, плюене, хапане не са вариант за изказване на недоволство по какъвто и да е повод;
- никога, при никакви обстоятелства, няма право да се опитва дори да посяга на възрастните;
- никога, при никакви обстоятелства, няма право да се опитва дори да нарича когото и да било с обидни думи и да го нарича с друго име, освен със собственото му;
- не се прекъсват възрастните, когато говорят. Изчакват се да приключат и тогава вече може да се изкаже детето;
- когато възрастен каже "не може", значи наистина не може;
- когато възрастен каже "трябва", значи наистина трябва и не подлежи на обсъждане;
- и т.н.

Забранителните правила, което ще изпишете, задължително трябва да започват с "Не".

Задължително измислете и наказание за неспазване на правилата.
Има само едно много задължително правило, което вие с баща й, както и хората, които се занимават с Калина около вас (баби, дядовци, лели, чичовци и т.н.) трябва да спазват - да не нарушават правилата, записани от вас по никакъв начин и по никакъв предлог.

Готова съм да ти помогна и с още, ако има нужда, но засега това стига. Важното е вие, възрастните, да си държите на думата и да не й позволявате волности, от сорта да ви плюе и да ви нарича с разни имена.

Успех!   bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Много сори, Инка, но твоите правила нещо на мен не ми харесват, а какво остава за едно дете. От коя американска книжка за възпитание на деца си ги преписала? А като го преписа не помисли ли малко, че ти самата едва ли би могла да изкараш детството си по този начин?
Ако на едно дете му отнемеш правото да казва "няма" и го задължиш да не обсъжда по никакъв начин казаното, всъщност заповяданото, от родителите си, му отнемаш това, което прави детето дете, а не робот. Достатъчно "не"-та има в живота около децата, за да се изписват страници с подобни правила. И тук виждам предимно задължения или пасивно съглашателство, изисквано от детето. А къде са му правата? Ако не може да изрази несъгласие докато е малко, как ще се грижи за себе си като порасне?

Възмутена съм от такъв подход. Мога още аргументи и въпроси да посоча за абсурдността на такова дресиране, но спирам до тук. Който иска да направи от детето си послушен изпълнител, да приложи правилата в действие. Може така да си реши своите проблеми, но ще създаде огромни такива на детето си в бъдеще. Приложи ги първо върху себе си, точка по точка, поживей поне месец така, пък после ги предлагай на някого.

Правила е хубаво да има, но да са малко и да не сковават децата. Достатъчно им е в градината да прекарват цял ден под режим. Не е домът мястото, където да са "под пагон".

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
инка62, повечето правила ги прилагам без да съм ги писала някъде. Но тези:
- думата "няма" не съществува в речника на Калина;
- въргаляне, тръшкане, ритане, плюене, хапане не са вариант за изказване на недоволство по какъвто и да е повод;
- никога, при никакви обстоятелства, няма право да се опитва дори да посяга на възрастните;
- никога, при никакви обстоятелства, няма право да се опитва дори да нарича когото и да било с обидни думи и да го нарича с друго име, освен със собственото му;
- не се прекъсват възрастните, когато говорят. Изчакват се да приключат и тогава вече може да се изкаже детето;
- когато възрастен каже "не може", значи наистина не може;
- когато възрастен каже "трябва", значи наистина трябва и не подлежи на обсъждане;
- и т.н.
Много трудно се прилагат понякога. Това е проблема.

# 20
  • Мнения: 3 367
..аз много опит със забрани нямам,но съм съгласна с RadostinaHZ ; правилата са хубаво нещо,имаме бол и у дома,но да наказвам за неизмити ръце или прекъсване дете което сега тамън се учи на навици ми се струва ненужно..но свят шарен!

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще си позволя да направя едно допълнение.
Моите деца никога не са удряли нито мен, нито когото и да било от възрастните, изобщо не са се и опитвали. И обидни думи не са използвали, въпреки, че известно време са ходили на градина. Казват и са казва ли "не". Повече бих се притеснила ако са съгласни с всичко, което им се казва. Не са се тръшкали, не са хапали, не са плюли и всякакви неща, които са изброени в публикувания тук списък.

Правилата им са малко, съобразени по-скоро с безопасността вкъщи.

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 21:03 от RadostinaHZ

# 22
  • София
  • Мнения: 6 999
инка62  Shocked Shocked Shocked
На 'това' възпитание ли му викаш? Прилича на някакви правила преписани от книга от времето на родителите ми, когато 'възрастните' са имали всички права, а децата никакви. Чиста проба дресура...

Н а т и, не знам какво да кажа за обидите... Дариа е казвала 'глупак и идиот' един-два пъти, но аз бях толкова възмутена, че не повтори и се извини...

Иначе: Прости правила. Пространствени обяснения и редки наказания. Моето единствено е нечетене на приказка за "лека нощ". Налага ми се да го прилагам веднъж на 3-4 месеца.
За мен най-важното е да има предупреждение какво ще се случи ако пак направи нещо /Не просто 'слуша-не слуша'/, кратко предупреждение да се коригира броя /бавно м/у до 10 и до 3/ и ако до съответната цифра не се е коригирала... наказвам. Никакви извинения, молби, обещания и прочие не важат. Казвам: Да, много те обичам, да, знам, че съжаляваш и повече няма да правиш така, но аз те предупредих.

# 23
  • Мнения: 3 367
..моите пък посягат,тръшкат се,викат,карат се доста шумно един с друг..не са обижали,но се случва често да се правят на глухи доста продължително..децата не се държат "лошо" от лошо,а защото се пробват,учат се как се общува,тестват модели..та с това наум ползвам грозните сцени с обучителна цел, както писах наказвам само за агресия (с тайм-аут,после извинение и пр.)
*
често децата не знаят какво значи думата която за нас е обидна,мисля че бих прекарала време да обясня какво наистина е глупак и пр..

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
между децата винаги има някакви случки на обиждане и сдърпване, но докато са малки. Моите като бяха в бебешката възраст редовно се замерваха с играчки и едва ги удържах. После се научиха да говорят и започнаха да използват думите и спряха да се дърпат. Няма братя и сестри, които от време навреме да не си казват по някоя обидна дума.

За тръшкането е по-сложно, нужно е търпение и обясняване. По-скоро да се поощрява доброто държание на публични места и вкъщи. Всеки път, когато с моите трябваше да пазарувам и се държаха добре, правех нещо хубаво за тях и им казвах, че е за награда, че са се държали като големи деца.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
За поощряването на доброто държание съм за.  Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 2 079
Много сори, Инка, но твоите правила нещо на мен не ми харесват, а какво остава за едно дете. От коя американска книжка за възпитание на деца си ги преписала? А като го преписа не помисли ли малко, че ти самата едва ли би могла да изкараш детството си по този начин?

Правилата не са за харесване, затова са правила.
Някои закони също не ни харесват, но са закони. Naughty

инка62  Shocked Shocked Shocked
На 'това' възпитание ли му викаш? Прилича на някакви правила преписани от книга от времето на родителите ми, когато 'възрастните' са имали всички права, а децата никакви. Чиста проба дресура...

Правилата в този им вид са заимствани от белгийската и френската психологии за деца.
Нищо не съм преписвала, а съм го съставяла и прилагала, защото имах същия проблем преди година и половина.
Съвсем скоро.
И има ефект. Peace
Не е задължително прилагането на правилата, които съм написала от никого.
Н а т и   моли за помощ и й давам съвет, а дали ще го прилага - това е нейна работа.

Забравила съм да напиша за непрекъснатото поощрение при спазване на съответните правила. Embarassed Embarassed Embarassed

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Все тая от коя система са. Важното е, че са направени не за деца, а за войници. Като са от французи и белгийци да не са Манна небесна?
Като става въпроз за закони, те са направени да запазват статуквото, за общественото благо и затова орязват част от правата на индивида. Чие благо защитават изброените от теб правила? Така може единствено да е за благото на родителите, а не за децата.
И детето ти по-щастливо ли се чувства след подобно възпитание? Задавала ли си си нягока въпроса какво ще мисли за детството си като порасне?

А психолози колкото щеш и школи също толкова. Зависи за какво си отишъл да се консултираш и за разрешаването на чий проблем плащаш.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 999
инка62, някои от правилата аз самата използвам, но нито едно, съдържащо думата 'възрастен'.

Смятам, че детето не ми дължи сляпо подчинение и има право да възразява дори да му кажа "трябва", 'не може'... Както и че когато някой говори - не се прекъсва - независимо дали е дете, възрастен или каквото ще да е.... Взаимно уважение - е това, което се опитвам да следвам възпитавайки детето си.

Що се отнася до това 'действат' или не правилата - Боят също действа. Ако при всяко провинение - хвърляш на детето по един пердах - ухааааа... Няма да има нужда и да повтаряш даже забележките си.

Бях чела в една книга нещо, което много ми хареса: "Страхувайте се, когато възпитателните ви методи дават резултати прекалено бързо."

# 29
  • Мнения: 2 441
Твоята госпожица е първа група, нали?
Можеш да приложиш метода на порасналото дете /аз го наричам така/ - например като сурвакате да й пожелаеш да се държи като ПОРАСНАЛА и впоследствие да й го напомняш. Така ще й създадеш известна доза самочувствие, придружено с изрази като например "прекрасните госпожици така не правят ..." или "аз мислех да те водя да ти купя детски лак, пък ти се държиш като бебе ..." и т.н.
И показваш с държането си, че се спазват твоите правила.

# 30
  • Мнения: 3 886
Много сори, Инка, но твоите правила нещо на мен не ми харесват, а какво остава за едно дете. От коя американска книжка за възпитание на деца си ги преписала? А като го преписа не помисли ли малко, че ти самата едва ли би могла да изкараш детството си по този начин?
Ако на едно дете му отнемеш правото да казва "няма" и го задължиш да не обсъжда по никакъв начин казаното, всъщност заповяданото, от родителите си, му отнемаш това, което прави детето дете, а не робот. Достатъчно "не"-та има в живота около децата, за да се изписват страници с подобни правила. И тук виждам предимно задължения или пасивно съглашателство, изисквано от детето. А къде са му правата? Ако не може да изрази несъгласие докато е малко, как ще се грижи за себе си като порасне?

Възмутена съм от такъв подход. Мога още аргументи и въпроси да посоча за абсурдността на такова дресиране, но спирам до тук. Който иска да направи от детето си послушен изпълнител, да приложи правилата в действие. Може така да си реши своите проблеми, но ще създаде огромни такива на детето си в бъдеще. Приложи ги първо върху себе си, точка по точка, поживей поне месец така, пък после ги предлагай на някого.

Правила е хубаво да има, но да са малко и да не сковават децата. Достатъчно им е в градината да прекарват цял ден под режим. Не е домът мястото, където да са "под пагон".
подкрепям

# 31
  • София
  • Мнения: 7 097
Бях чела в една книга нещо, което много ми хареса: "Страхувайте се, когато възпитателните ви методи дават резултати прекалено бързо."

Ухааа, значи съм на прав път... Mr. Green

Твоята госпожица е първа група, нали?
Можеш да приложиш метода на порасналото дете /аз го наричам така/ - например като сурвакате да й пожелаеш да се държи като ПОРАСНАЛА и впоследствие да й го напомняш. Така ще й създадеш известна доза самочувствие, придружено с изрази като например "прекрасните госпожици така не правят ..." или "аз мислех да те водя да ти купя детски лак, пък ти се държиш като бебе ..." и т.н.
И показваш с държането си, че се спазват твоите правила.

Нещо такова се опитвам да правя и аз, още повече, че тя много държи да я смятат за голяма  Flutter

# 32
  • Мнения: 2 441
Поздравявам госпожицата ти. Моята я отглеждам на същия принцип, и баткото преди нея, но той е тийн и е в друга класация. Моята е първолачка и принципа още действа. Весели празници!

# 33
  • Мнения: 3 886
Ох аз пък забелязах че при нас действа с многооооооо нежност и добро newsm78Тоест без бой,крясъци и нерви bowuuЛошото е че понякога нямам  нерви  и  в резултат на което става още по зле Tired

# 34
  • Мнения: 5 877
Ами казвам. Това, че някакви деца в детската се държат така, не значи, че това е приемливо. Еди-кой си се е държал лошо и толкова.
Коментираме доста какво става в детската, кои деца как се държат, от какво се интересуват, тя на кои иска да прилича... а също и това, че понякога тя трябва да дава пример, вместо да копира.

Последна редакция: сб, 29 дек 2007, 01:40 от Aнда

# 35
  • Мнения: 605
Аз напоследък, след използване на много начини за постигане на желано поведение, стигнах до извода, че с любезна и мила молба постигам много повече, отколкото със сърдит тон и караници. Днес например бяхме на ресторант и по някое време децата доста тичаха и пречеха на сервитьорите. обикновено аз или баща им със сериозен и сърдит тон обясняваме защо не се тича в ресторант, но днес бях мила и любезна и просто молих миличко да не правят така. Е, имах по-голям успех  Grinning Дори получих извинение от голямата, че тича  Grinning

# 36
  • Мнения: 2 755
.....Ако тр да се разправяме с някой е с родитеите на тези деца, самият диалект и поведението на родителите не е е правилно. Самото възпитание от вкъщи си е такова....
Мда, може би с някоя друга разправия, току виж сме ги превъзпитали. Я, не си губете времето с това.
Нати, мисля си, че най-подходящият начин е да разговаряш с детето. То трябва да разбере, кои думи са лоши, кое поведение е невъзпитано, кое е правилно и кое не. Със сигурност, няма да стане веднага, но това е начина, според мен. Поощрявай всяка една добра проява и порицавай всяка лоша.

Последна редакция: сб, 29 дек 2007, 13:48 от Tonita

# 37
Аз мисля,че това  поведение на детето е съвсем нормално.То влиза в градината от нека я наречем ''затворена семейна среда'',където всичко е тихо и спокойно,и попада в свят на викове,ревове и борби за надмощие.То или трябва да се държи по същият начин за да бъде прието от групата,или да остане изолирано.Децата нямат толерантност към различните от тях,и това е естествен инстинкт за самосъхранение.Тук изобщо не става въпрос за добро или лошо възпитание,а за адаптация към средата която детето обитава.Когато децата поотраснат и асимилират нашите обяснения за това как е правилно да се държиш,и как не е,всичко си идва на мястото.Наистина,най-добрият начин е да се разговаря с детето при всеки удобен повод.

# 38
  • Мнения: 1 547
Правилата, описани от инка62, са единствения практически полезен съвет към авторката на тази тема. Много хора не искат или не могат да проумеят, че проблемът не е в самите правила, а в начина, по който те ще бъдат въведени. Всичко това може да е дори забавна игра, не е необходимо детето да страда и да клечи в ъгъла, измъчвано от страх и комплекси. На своите деца пожелавам повече приятелчета, възпитавани от родители като инка62 - на другите нямам търпение да изслушвам миличките обяснения, докато къщата ми се руши.  Mr. Green

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да няма други пректически насоки? Толкова много хора казаха, че  постигат по-добри резултато со кротце и со благо, без да се "коват" правила черно на бяло. Това не е ли достатъчно? А може би ако не е прошнуровано и прономеровано не се зачита?
И самите правила имат значение, и прилагането им.

# 40
  • Мнения: 1 547
Толкова много хора казаха, че  постигат по-добри резултато со кротце и со благо, без да се "коват" правила черно на бяло.


Ъъъъ... колко много? Аз видях сигурно 9 от общо 12 списващи да споделят, че имат подобни проблеми с децата си. Тоест в 9 от 12 случая обясненията не помагат. Освен това, всичко опира до критерии - за мен "добри резултати" е едно, за други - друго. Познавам майка, която поддържа линията "со кротце и со благо" и е много доволна от детето си, наистина... за мен обаче то е непоносимо. Така се е случило, че от всички деца и възрастни ми допадат все тия, с кованите правила - въпрос на вкус, все пак Laughing

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
В такъв случай излиза, че доброто и лошото поведение е въпрос на субективна преценка на родителя. Аз, ти или който и да е може да преценяваме поведението на някое дете като отвратително, но ако родителите му са на друго мнение, то това е по-важно за детето. Ако родителите смятат, че всичко е наред, те и не мрънкат, не се карат и не изискват от децата си повече, отколкото смятат за нормално. Моето и твоето мнение не важи за тези родители, а покрай тях и за децата им. Ние може да си се възмущаваме до безкрайност.

А и както се каза в една друга тема, българите сме си мрънкала и недоволни по дефиниция. На мен самата ми се е случвало вкъщи да съм недоволна от едно или друго нещо, което децата не са направили, но после да се е оказвало, че с други хора, държейки се по същия този начин, са доста по-уравновесени в сравнение с други деца. Може би на моменти преувеличаваме проблемите, защото ни се иска децата ни да са полуидеални и да задоволят нашите изисквания към тях.

# 42
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Моят съвет е да я игнорираш...дръж си се както обикновено и когато започне да се държи зле си слагай капаците и спри да и обръщаш внимание или излез от стаята и ако те последва и кажи да те остави, защото не ти е приятно да бъдеш с нея , когато се държи по този начин ... Това мисля, не и обръщай внимание

# 43
  • София
  • Мнения: 7 097
Моят съвет е да я игнорираш...дръж си се както обикновено и когато започне да се държи зле си слагай капаците и спри да и обръщаш внимание или излез от стаята и ако те последва и кажи да те остави, защото не ти е приятно да бъдеш с нея , когато се държи по този начин ... Това мисля, не и обръщай внимание

Да, има резон в това. Забелязвам, че когато я прихване и започне да се държи нагло, аз се опитвам да й обясня защо не е приемливо това поведение и се започва едно надприказване, защото тя не се предава и накрая нещата отиват до повишаване на тон и наказания, а напоследък ме избива направо да я напляскам, което не е характерно за мен по принцип
Ще пробвам с игнор и когато се успокои и уталожат нещата с обяснения.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
По този начин свекърва ми успява да се справи с детето като се държи зле, но аз нещо не успявам. Започва да върви след мен, да се извинява и аз и прощавам. Но не след дълго всичко се повтаря... Embarassed

# 45
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 А какво правим когато нищо не помага и детето въпреки всичките ни усилия се държи отвратително? Защото моят проблем е точно такъв. Всъщност си отглеждам едно малко садистично, неконтролируемо дете и колкото и грубо да звучи съм направо щстлива когато е на градина. А той и в градината не слуша, и там учителките редовно ми се оплакват от него, че се клати на столчето, че скача, че не седи мирен, че пречи на другите деца и тн., доказателство е, че съвсем редовно се прибира с цицина и постоянно е в синини и рани. Пробвах какво ли не и поощрение, и обяснения, и игнориране, стигнах до наказване и дори до пошляпване няколко пъти, и правила има, но резултат никакъв. Вие просто не можете да си представите за какво иде реч, той посяга, отговаря, обижда, не слуша, лигави се, мрънка, крещи, тръшка се и въобще всички екстри. У нас е една малка лудница, а проблемът е, че вече и нашите започват да не го търпят и започнаха да викат по него, което съвсем ще влоши нещата. Признавам си, че вече нямам нерви и не мога да се разправям с всички. Просто искам някой да ми каже как да се справя с положението преди и детето, и аз съвсем да сме се побъркали? И как за бога да го накарам да разбере, че животните не се тормозят? Обяснявала съм хиляди пъти и тъпо и упорито продължавам да обяснявам, че животните ги боли, че с тях трябва да сме мили и тн, но ефекта е никакъв - в момента в който се докопа до някое животно той започва зверски да го тормози, плаши, удря, измъчва и нищо не помога. Помагайте вие, че вече не знам!

# 46
  • Мнения: X
Като цяло забелязвам някаква тенденция в сегашното поколение майки, всичко да става "со кротце, со благо"  и в резултата се появяват неуправляеми хлапетии.
Виждала съм дете да хвърля камък по възрастен и реакцията на майката да е сасмо "миличък, недей така"  Shocked или пък дете рита друго дете на площадката и пак "ама така не е хубаво" с един умолителен тон.
Един ден една баба прекара 20 минути в сърцераздирателни молби внучката и да слезе от люлката и да си ходят, като на бабата и беше видимо зле. То беше "хайде бабиии", "мооооля те" и подобни, само, дето не се разплака.
Съгласна съм, че децата имат свое мнение, което трябва да се уважава, против съм сляпото подчинение от дете, все едно е кученце, но мисля, че е редно родителите да имат авторитет и да успяват да се наложат, когато наистина е нужно и да насочват енергията на малчугана в правилна посока. Много майки се притесняват да се скарат сериозно на детето си, когато то наистина заслужава.
За мен, ако детето ми е на три години - т.е, действията му са осъзнати и целенасочени, и ме удря, обижда грубо, плюе, правилният начн е да му покажа на секундатат, че това е много лошо и няма да го търпя. Ако строгия тон, обяснението, лишаването от играчка/филмче/книжка, многократното повтаряне не даде ефект, ще я ступам и хич няма да се замисля, че не съм била права. Да не забравяме, че има порастнали деца, които бият възрастните си родители, оставят ги да мизерстват и гладуват и това обикновено са все родители, които се разстилат, като килимчета, децата им да минат отгоре.

Да, уважавам нейните емоции и чувства, но такова уважение трябва да има и от нейна страна.

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Късничко е да започваш да възпитаваш на 3 години ...
Со благо е най- добрият метод, но не когато се унижаваш пред детето си , а когато го омаяш и действаш хитро ... аз си мисля, че само глупавите, отегчени и мързеливи родители бият децата си

# 48
  • Мнения: 1 172
И как за бога да го накарам да разбере, че животните не се тормозят? Обяснявала съм хиляди пъти и тъпо и упорито продължавам да обяснявам, че животните ги боли, че с тях трябва да сме мили и тн, но ефекта е никакъв - в момента в който се докопа до някое животно той започва зверски да го тормози, плаши, удря, измъчва и нищо не помога. Помагайте вие, че вече не знам!

Моят син също имаше такъв период. Може би е бил в по-лека форма от това, което описваш. Тормозеше само домашните любимци на роднини и приятели. Но се оправи по самосебе си. Едно куче го събори, друго за малко да го ухапе, една котка го надра сериозно. Явно тези инциденти, предизвикани изцяло по вина на синковеца, го стреснаха. Сега е много добричък с животинките, чак им се радва Wink Та мисълта ми е - дали пък не го пазиш прекалено много или все още не си е "намерил майстора".

# 49
  • Мнения: 1 172
Относно въпросът на авторката - когато синът ми се държи безобразно, започвам да се държа точно като него в отношенията си с него. Т.е. с баща му може да си говорим много мило и весело, в същото време на детето да казвам "Няма", "Не искам" с тона, зададен от него. Няма строги правила, има предупреждения и реални действия след това без оглед на това колко много съжалява, че е прекалил. Наказвам го като го лишавам от нещо - ДВД, разходка, играчка, и т.н. за определен срок и нищо не е в състояние да отмени наказанието по-рано.

Тръшкането и т.н. не са забранени у нас. Показала съм му, че и да се тръшка, това няма да доведе до желания резултат. Все по-рядко ползва тези похвати. Приемам ги като израз на безсилие.
Но общо взето, една магария ако успеем да "избием", то веднага мястото й се заема от нова, научена от градината.

# 50
  • Мнения: 3 367
..игнорирането за мен не учи..определено това ми е решението за тръшкане, особено на публични места, но това е защото посланието ми в случая е "това поведение не е градивно,не можеш да ми кажеш нищо с него защото от подобни изцепки не разбирам,приемам , че не можеш по друг начин да се изразиш в момента и ще изчакам да намериш по-подходящ начин"
*
обиждане,удряне,грубост не бих игнорирала,това би значело че ги приемам,което не е така
*
пак да кажа, че си мисля ,че поведенето неуважително на 3-6 годишните е по-скоро копиране и тестване отколкото истинска "лошотия"; аз съм привърженик на приказката че лоши деца няма,ние нещо бъркаме..
*
как реагират в градината и другите възрастни наоколо на подобно поведение? аз специално стиковам ответно поведение със ситерите им, за да има относително припокриване и да няма смесени съобщения (това помогна много да се отучи да удря Ния, според мен)

# 51
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
аз игнорирам, защото за моето дете, да не му говоря е най- голямото наказание на Света ... ... както сме приятели, така изведнъж спирам да му обръщам внимание и му казвам " съжалявам , но не играя с хора, които се държат по този начин " ... той се стряска ужасно ... разклащам  му цялата система

# 52
  • Мнения: X
Късничко е да започваш да възпитаваш на 3 години ...
Со благо е най- добрият метод, но не когато се унижаваш пред детето си , а когато го омаяш и действаш хитро ... аз си мисля, че само глупавите, отегчени и мързеливи родители бият децата си

Възпитанието започва от първия ден, дадох примера с три години, защото на три реакциите са осъзнати по-добре, от колкото на година и половина.
Относно боя - да не подхващаме темата отново, че някой от плясване по дупето изкарват жесток побой.
Това, което мога само да ти кажа е "голям залък глътни, голяма дума не казвай", защото човек не знае какво ще му дойде до главата.

аз игнорирам, защото за моето дете, да не му говоря е най- голямото наказание на Света ... ... както сме приятели, така изведнъж спирам да му обръщам внимание и му казвам " съжалявам , но не играя с хора, които се държат по този начин " ... той се стряска ужасно ... разклащам  му цялата система

И това ти поведение от някои хора се окачествява, като психически тормоз, който доказано е по-сериозен от физическия..........казвам го по повод боя, който подозираш, че налагам на щерка си.

# 53
  • Мнения: 3 367
аз игнорирам, защото за моето дете, да не му говоря е най- голямото наказание на Света ... ... както сме приятели, така изведнъж спирам да му обръщам внимание и му казвам " съжалявам , но не играя с хора, които се държат по този начин " ... той се стряска ужасно ... разклащам  му цялата система
разбирам този модел,майка ми така ме наказваше и до днес ми се свива стомаха като се сетя,факт е че работи като система и сега въпреки че съм уж голяма Simple Smile..за мен обаче това решение не предлага алтернатива ,т.е как е добре да се държа и защо,а по-скоро болезнено изкоренява как да не се държа..не съм ясна,но аз съм избрала да гледам децата по-скоро с налагане на положителн модели отколкото с отнемане на привилегии..

# 54
  • Мнения: 2 755
аз игнорирам, защото за моето дете, да не му говоря е най- голямото наказание на Света ... ... както сме приятели, така изведнъж спирам да му обръщам внимание и му казвам " съжалявам , но не играя с хора, които се държат по този начин " ... той се стряска ужасно ... разклащам  му цялата система

И това ти поведение от някои хора се окачествява, като психически тормоз, който доказано е по-сериозен от физическия..........казвам го по повод боя, който подозираш, че налагам на щерка си.

Аз също мисля, че това си е психически тормоз. Не че не съм го изпробвала, но реакцията на сина ми ме е карала да се чувствам като най-лошият родител.
Друг метод, който също отхвърлих е да го гоня от къщата - "Като не се разбираш от дума, вън. Върви на друго място, където ще те търпят". Хващам го за ръка и към външната врата.  Embarassed
Какви ли не опити за "укротяване на опърничевия" съм прилагала, но явно со кротце со благо, с търпение и много обяснения, става по-контрулируем. 

Ех, така ми се иска да има универсални правила за добро възпитание, спазването на които да гарантират 100% успеваемост. Колко лесно би било, ама няма.... Tired
Да са ни живи и здрави, пък все някак, ще се справим с тях.

# 55
  • Мнения: 1 547
Както Pandora вече е казала, да се манипулира детската психика е по-опасно, отколкото да се въздейства чисто физически, при нужда. Абсолютна заблуда е, че шамарът е най-голямото зло - хитруването, игнора и омайването са далеч по-сериозна форма на насилие. Каква полза, че едно дете не се удря, щом лъжата е част от възпитанието му? Накъдето и да се обърне човек, може да се натъкне на бисери, от сорта на "Баба Меца ще дойде, ако не ядеш"; "Виж тая леличка как ще ти се смее сега"; "Мама няма да те обича, щом не слушаш"; "Ще подарим новата ти кола на Петьо, като си толкова лош"; "Айде да си тръгваме, щото тати те чака и сигурно ти е купил бонбонки" или пък истеричните крясъци "Ще те смажа" и "Писна ми от тебе"... Масово родителите тръбят, че не удрят детето си и че са загрижени са бъдещето на психичното му здраве, а в същото време без притеснения се възползват от неговата наивност. Необръщането на внимание, неискреността и нездравата мотивация са бумеранг, който задължително се връща при първоизточника. Дете, което се възпитава с откритост и рабиране, но получава шамар, когато многократно преминава предварително поставена допустима граница, никога няма да стане насилник, гарантирано.  Flutter

# 56
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406

Моят син също имаше такъв период. Може би е бил в по-лека форма от това, което описваш. Тормозеше само домашните любимци на роднини и приятели. Но се оправи по самосебе си. Едно куче го събори, друго за малко да го ухапе, една котка го надра сериозно. Явно тези инциденти, предизвикани изцяло по вина на синковеца, го стреснаха. Сега е много добричък с животинките, чак им се радва Wink Та мисълта ми е - дали пък не го пазиш прекалено много или все още не си е "намерил майстора".

Цъ, не е това, ако му видиш ръцете е по-вероятно да ми се скараш, че не го пазя достатъчно - целият е надран, но това не му пречи да гони котката и да и съска в лицето или да рита кучето по муцуната и да го дразни (то е още малко и не разбира, растат му зъби и само си търси нещо за дъвкане). Направило ми е впечатление, че въобще не си взима поука - качва се на облегалката на креслото то се обръща и той пада върху едно камионче и в резултат получава зверска синина на гърба, 5 мин след това още хлипайки отново се е качил на креслото, същата работа и с котката - след като и е съскал и я е скубал и тя го е одрала лошо по ръката, той се връща да я дразни в момента в който ми види гърба и тн., и тн., и тн. И то хубаво да го оставя да се нарани, но как да оставя него да нарани животните? Всяко нещо си има граници и ако той заслужава да бъде одран и ухапан, то сляпата ни и болна котка не заслужава да бъде измъчвана. И пак не стигам до решение на проблема.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че за да се държат децата по определен начин, значи си има причина за това. Не мога да си представя едно дете да скубе, да се тръшка, сякаш да подивява по този начин и подобно поведение да се появи отникъде. Поне някои от нещата, които чета тук за мен преминават границите на обикновеното бунтарство за възрастта. Напрежението ескалира и дедето и родителите се чувстват изтощени от тази въптележка от взаимно лазене по нервите. Ако бях на мястото на някоя от тези майки, най-вероятно, страх-не страх, щях да се консултирам с психолог. Това с правилата, игрорирането, боя и всякакви възприети за обичайни възпитателни методи ми прилича на игра с огнестрелно оръжие без познаване на плавилата за безопасност. Очевидно е, че не се постига добър ефект, границата, балансът някъде е нарушен. Не виждам друг начин. Може децата да се бунтуват срещу отделянето им от къщи за цял ден, може родителите да се изнервят допълнително, защото се чувсвстват безпомощни, може всичко да е.

# 58
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не е психически тормоз, не бих го допуснала  ... надявам се Нати да ме е разбрала

 в Европа скоро обмислят да забранят със закон всякакви физически наказания над децата .....

Сдържайте си нервите , майки ... не вярвам след като сте толкова агресивни и нападателни тук, да се държите мило с децата си ...

# 59
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Интересно ми е вие какво очаквате от наказанието ? За мен е естествено да има някакъв психически натиск иначе няма да е наказание, няма да има ефект. Аз и в живота игнорирам грубияните, у дома  - също ... мисля, че да изплашиш детето си с крещене, шамари или отнемане на играчка е по- кофти, отколкото да му покажеш, че ако се държи лошо няма да играеш с него ... в останалите случаи отново налагаш психически тормоз ... в крайна сметка моят подход е и един житейски урок ... никой не харесва грубияни и не се събира с тях ... всъщност у нашенско се чудя дали е така, но би трябвало

# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Като си помисля, тъкмо се научим как да се държим с нашите деца, пък те пораснали и станали самостоятелни.

# 61
  • София
  • Мнения: 6 999
... в Европа скоро обмислят да забранят със закон всякакви физически наказания над децата .....

В много държави не можеш да удряш децата си. Вторият мъж на сестра ми беше ударил племеницата ми /един, единствен шамар/, когато тя бе на 10... В резултат не само, че му се наложи да пише обяснения в полицията, но и го информираха, че ако тя пак се оплаче - ще го съдят по бърза процедура... Естествено това не е в БГ.

Не се хаби напразно, secretgarden, много е удобно да кажеш, че 'игнора' наранява психиката на децата, а удара е... какво толкова...

Основното при удрянето на деца съвсем не е физическата болка, която им се нанася, а унижението.  Stop

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
и за игнора може да се каже същото. В много случаи децата се държат лошо точно, за да им се обърне внимание. Дори ние, възрастните се разстройваме, когато някой ни игнорира, а най-вече ако е наш много близък човек (майка, баща, съпруг и др)

# 63
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да, но когато удариш, даваш лош пример за справяне със ситуация, която не можеш да овладееш .. .

# 64
  • София
  • Мнения: 6 999
RadostinaHZ, зависи като как си го представяте това нещо, наречено 'игнор'.

М/у другото масов съвет е, когато при спор със съпруга ако той има навика да обижда да го заплашим с "игнор". Техниката е следната: Ако пак ме наречеш 'тъпа селянка' ще изляза. Нарича ви - излизате. Според специалистите - това бързо научава половинката да си сдържа езика при спор.

Когато дъщеря ми беше по-малка и се тръшкаше за нещо на 5-тото /примерно/ бяснение, че трябва да спре и защо не следва да го прави я занасях в стаята й и казвах: Когато се успокоиш - ела при мен. Седях си най-спокойно в хола и след 5-10 мин. тя, овладяла гнева си идваше при мен. По-късно направо й казвах да си отиде в стаята, защото не ми харесва да й слушам крясъците.
След като овладееше гнева си и дойдеше при мен - можех отново да й обясня какво и защо не следва или следва да се случи.

Сега ако ми е сърдита или ядосана за нещо - сама ходи там. Дори ми е казвала да изляза от стаята й, защото ми се сърди, ядосана ми е или подобно...

За мен е по-важно детето ми да се научи да управлява емоциите си, вместо да ги подтиска. Шамарът служи точно за това - пресича емоциите.

# 65
  • София
  • Мнения: 62 595
Признавам, не се е случвало да правят така. По-скоро се някой сам е отивал да се затвори в стаята и да плаче. Но на мен ми става много жал, някак усещам, че всъщност на детето ще му стане много по-добре ако отида при него, отколкото да стои само. Колкото и да съм ядосана, не мога да ги оставя самотни. Така нещата като че ли се оправят по-лесно. Като гушна детето и то се наплаче, после по-лесно обяснява какво и защо.

# 66
  • София
  • Мнения: 6 999
Като гушна детето и то се наплаче, после по-лесно обяснява какво и защо.

Ако плаче нещастно....

Но ако се търкаля по пода, крещи, удрят те, всеки път като се опиташ да го прегърнеш те отблъсква и с две думи е излязло от релси...? Wink

Според мен е доста трудно да имаме едно и също поведение в различни ситуации и няма как да има универсално решение на всеки проблем свързан с възпитанието на децата.

Случвало ми се е да я занеса в стаята й, случвало ми се е да я гушна. Дори ми се е случвало да я плесна: Когато аз съм си изтървала нервите и тогава винаги съм й се извинявала и обяснявала, че не съм права...

С времето осъзнах, че подобни теми показват доста едностранчиво подхода и начина на възпитание на всяка една от спорещите майки в него и че е напълно възможно тук с някой да сме винаги на противоположни мнения, а в живота да възпитаваме сходно...

 Peace

# 67
  • София
  • Мнения: 7 097
Основното при удрянето на деца съвсем не е физическата болка, която им се нанася, а унижението.  Stop

Склонна съм да се съглася със secretgarden и Isa. Аз съм върл противник на насилието и за мен едно пляскане по дупето е побой, както се изрази pandora. Но тъй като и аз съм човек и не ми издържат нервите покрай поведението на Калина напоследък, се случи да я плясна по дупето. От реакцията й реших за себе си, каквото и да ми коства, занапред да се въздържам от подобни действия. Може и да греша и да е нужна "по-твърда" ръка, но не ми идва отвътре и не възприемам този метод за свой. 

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз специално с напляскване постигнах това- да не ми се въргаля по улиците когато иска нещо и не стане по нейната. Направи го 2 пъти , изяде пердаха и повече не е посмяла да ми прави тези панаири. Мисля, че специално за това децата пробват ако метода върви се прилага ако не измислят нещо друго. Не съм привърженик на пердаха, но понякога се налага... не говоря да си пребием децата разбира се.

# 69
  • София
  • Мнения: 6 999
ivben, а дъщеря ми преодоля  'вяргалянето' по улицата точно с 'игнор'. Смятам го за голям мой успех.  bowuu  Много е трудно, когато всички те гледат, а детето се е проснало в цял ръст на улицата и рита и крещи да не го вдигнеш и отупаш...

Сигурна съм, че доста хора от квартала ни още си спомнят последния такъв случай в живота на моето дете... Беше дълго поне 10 мин., през които аз най спокойно пазарувах в магазинчето до нас, а тя лежеше на земята в краката ми и ревеше и крещеше.

Без да я бия или дори удрям успя да проумее, че така няма да постигне нищо... та не мисля, че точно тогава се налага да си удряш детето.

# 70
  • Мнения: 1 172
ivben, а дъщеря ми преодоля  'вяргалянето' по улицата точно с 'игнор'. Смятам го за голям мой успех.  bowuu  Много е трудно, когато всички те гледат, а детето се е проснало в цял ръст на улицата и рита и крещи да не го вдигнеш и отупаш...

И при нас имаше подобна сценка. Само че две бабки се питаха на висок глас това дете няма ли си родители. И след като им обясних, че детето е с мен, аз съм му майка и смятам да го оставя да се търкаля докато му мине ядът, те се спогледаха и едната каза "каквито майките, такива и децата". Ако го бях ступала, щях пък да съм най-лошата майка. Угодия няма. Важно е да следваме предварително обмислената си стратегия. Затова и по-нагоре писах  - тръшкането при нас не е забранено, но синковецът е проумял, че с тръшкане нищо няма да постигне. Съответно и не опитва, не се хаби напразно.

# 71
  • Мнения: 6 461
Откакто тръгна на градина поведението на Калина коренно се промени. Не знам кого точно копира, но постоянно ни държи тон, отговаря ни и си позволява даже да използва обидни думи към мен и баща си  Rolling Eyes Непрекъснато й обяснявам, че поведението й е грозно и просташко, но ефект няма. Когато прекали я наказвам. Даже вчера я плеснах по дупето. Нищо не помага - продължава да се държи така гаменски. Като поговоря с нея или я накажа, идва да се извинява, да ме гали, но после нещата се повтарят отново.
Вече не знам как да се държа с нея и какво да правя. Моля за съвет от миналите по този път!
Нати и на мен ми се е случвало от време на време Тошко да ми възразява.
Опитвам се да му обяснявам ,че това не е правилно...  ,по някога стигаме и до наказания.
Всъщност ....явно е от това ,че децата в градинката все пак са в колектив.През деня те преживяват емоции ...както радостни така и предполагам ,че стигат до спорове и там вече всяко отстоява своята позиция и то я отстоява само ...без мама и тати.
В един момент се прибира в къщи и нещо което не му харесва ...си го казва без да се съобразява с това как се опитваме да ги възпитаваме и това дали на нас ни харесва или не....
На моменти си мисля ,че вече се чувства и се прави на много голям Laughing
Ох...как го обясних ...дано ме разбираш...нещо не мога да си събера мислите. Sunglasses

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не понасям точно това да се въргаля дете по улиците и ми се случи.  Embarassed То нали има една приказка- "Това, което най много не харесваш, то ти идва на главата"Не се получи с говорене, не се сетих за игнор тогава, грешката е моя и се наложи да я напердаша.Естествено, че не съм си пребила детето. Но повече никога не се повтори тази сцена. На моя позната детето го оставят така да се въргаля вече 5 години, аз лично това не го приемам.

# 73
  • Мнения: 1 783
Съчувствам на авторката, дано мине скоро периода...

А какъв е положителният пример с който може да се избегнат ситуациите? Досега, като методи видях игнориране, пердашене, отнемане на нещо ценено/любимо, обясняване и положителен пример. Първите 4 са ми понятни, дайте пример моля ви за последния метод, не ми е съвсем ясно. Това ли е - когато не отговарям, ако нещо се иска с викане или мрънкане и само ако си промени тона му отговарям?

За сведение, понякога, колкото и да обяснявам не става, отнемането, почти винаги работи. Не съм удряла, но предполагам, че е успешно за момента, ама съм против. Интересно е, че едно единствено повишаване на тона много помага, като силно Не! или Стига!, но не и тирада на висок тон. Ако се тръшка на обществено място, обикновено колкото и да обяснявам, не помага и затова и не обяснявам, ами просто го отнасям да се тръшка някъде, където не го гледат много хора докато се успокои и след това може да говорим. Но за мен удрянето пред други хора би било много по-срамно, отколкото да го гледат как се тръшка. Кажете вие как се справяте с подобни ситуации.

# 74
  • София
  • Мнения: 7 097
Понеже заговорихме за тръшкането, да споделя аз как се справях с подобни ситуации. Имам богат опит, при това  Rolling Eyes Калина, като по-малка беше доста агресивна и своенравна, тъй че ми се налагаше да овладявам както тръшкане, така и посягане на други деца. При провинение от подобен характер първо я предупреждавах, че ако се се повтори още веднъж ще я прибера в къщи. Случвало се е наистина да прекъсна играта й, да я нарамя и да я отнеса в къщи. Постепенно отшумяха и агресията и сцените с тръшкането. Сега даже нея я тупарят децата в градината. Тръшкането го замени отчасти със спиране и заковаване на едно място и цупене /когато сме навън/. В такива случаи първо обяснявам, ако не даде ефект, се правя, че си тръгвам.

# 75
  • Мнения: 1 547
Според мен е доста трудно да имаме едно и също поведение в различни ситуации и няма как да има универсално решение на всеки проблем свързан с възпитанието на децата.


Това е истината. Каквото и да си пишем тук, е извадено от контекст и губи смисъла си. Ето, аз защитавам здравословния възпитателен шамар, но просто нямам време да разясня кога и защо, и съответно хората започват да се питат, дали децата ми изобщо са сещали майчина милувка  Mr. Green

Под игнор разбирам бездействие от страна на родителя, докато детето къса, чупи, удря или посипва с пясък, да речем. Под неискреност разбирам използването на всевъзможни измислици, с цел склоняване на детето към едно или друго. Под нездрава мотивация разбирам рушвети и награди за добро поведение, хранене и т.н. Все недопустими неща.

Шамарите за мен са задължителни, когато едно дете проявява насилие. Не приемам обясненията за разумен метод, когато някой е пострадал. Ако видя да се измъчва животно, да се хапе дете или, не дай Боже, да се посяга на родител - реакцията ми ще е мигновена и плющяща. До момента, за щастие, не ми се е налагало. Друга подобна ситуация би била рисковано отскубване на улицата; обида на възрастен човек; опашата лъжа и въобще, всякакво умишлено зловредие. Досега не съм имала повод, но съм винаги нащрек. И може би това респектира децата, защото те дори не опитват - не знам какво е тръшкане, не знам какво е истеричен рев, няма отговаряне. У нас всичко е ясно - какво кога може и какво ще стане, ако се прави нещо, дето не може - пробвали са по веднъж-дваж, уверили са се, че системата работи и са в комфорт с нея. Ако дете на масата за хранене се криви и лигави, например, директно заминава в стаята си и няма шанс да си дояде, това е. Може и жестоко да изглежда, но когато се приложи един-единствен път, до повторен просто не се стига. С всичко останало - пак така, но в действие от първия им ден на белия свят.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
С риск да се обидиш, ми изглежда, че си в матрицата, а не извън нея. Ако едно дете (възрастен) не се опитва да нарушава правилата не може да оцелее. И като каза за кривенето на масата, не мога изобщо да се съглася. Храната, поне ако семейството не е на ръба на бедността, е напълно нормална нужда. Не може да се използва за възпитаване на едно или друго поведение. И другото - детето бие някого, а родителят на свой ред бие детето (шамаросва, дърпа и каквато и да е там степента), за да раздаде правосъдие и да възпитава. Абсурдно е.
Умишлено зловредие има и винаги ще има. Въпросът е за приемливите граници. Не можем да очакваме децата ни да са хрисими през цялото време, да казват само истината, да се съобразяват с правилата при всички обстоятелства. Това не е нормално, и децата няма да са нормални. Ако ми посочиш поне един възрастен, който никога умишлено не е навредил на някого, независимо за колко дребно нещо е било, ще мога да се съглася с думите ти. Съмнявам се дали има такъв светец. Дори дребни неща като да не се дупчи билет в трамвая са умишлена вреда.

# 77
  • Мнения: 1 547
 hahaha
С риск да се обидиш, ми изглежда, че си в матрицата, а не извън нея.


Виж, няма никакво значение къде съм аз, щом добрувам на въпросното място. Ако за теб е нормален непрестанния подтик към нарушаване на нечии правила, лошо няма, това е твоя живот. Ако ли пък предпочиташ да вярваш, че да се казва истината е ненормално - свободна си да го правиш. Колкото и да ти обяснявам, няма да ме разбереш, населяваме различни матрици.  Mr. Green Аз обаче се радвам, че удрянето и лиготиите не са сред арсенала на двете ми деца, и че можем без напрежение да споделяме игрите, чувството за хумор, пътуванията и разговорите си. Наблюдавайки развитието им, се усещам напълно удовлетворена, дано е така и след 30 години. Това е.  Crazy

На всички ви желая весело посрещане на Новата година -  бъдете здрави и усмихнати!

# 78
  • София
  • Мнения: 6 999
crazy chick, точно теб имах предвид, когато писах горното... защото виждам, че в теми, които не засягат пряко удряне-не удряне имаме много сходни мнения какво е добро/лошо за децата.   bouquet

# 79
  • София
  • Мнения: 7 097
С риск да се обидиш, ми изглежда, че си в матрицата, а не извън нея. Ако едно дете (възрастен) не се опитва да нарушава правилата не може да оцелее. И като каза за кривенето на масата, не мога изобщо да се съглася. Храната, поне ако семейството не е на ръба на бедността, е напълно нормална нужда. Не може да се използва за възпитаване на едно или друго поведение. И другото - детето бие някого, а родителят на свой ред бие детето (шамаросва, дърпа и каквато и да е там степента), за да раздаде правосъдие и да възпитава. Абсурдно е.
Умишлено зловредие има и винаги ще има. Въпросът е за приемливите граници. Не можем да очакваме децата ни да са хрисими през цялото време, да казват само истината, да се съобразяват с правилата при всички обстоятелства. Това не е нормално, и децата няма да са нормални. Ако ми посочиш поне един възрастен, който никога умишлено не е навредил на някого, независимо за колко дребно нещо е било, ще мога да се съглася с думите ти. Съмнявам се дали има такъв светец. Дори дребни неща като да не се дупчи билет в трамвая са умишлена вреда.

Съгласна съм с всеки един пост на RadostinaHZ в темата.
Специално за раздаването на шамари мнението ми е, че насилието поражда насилие. Аз никога не съм удряна от родителите си, съответно не мога да ударя своето дете. Мъжът ми е богато ошамарван от майка си и резултатът е, че прагът му на търпимост е доста нисък, след което е склонен и той да раздава шамари. Нужни ми бяха доста усилия и разговори, за да го откажа от този "възпитателен" метод.
Освен това, от дете до дете има голяма разлика. Аз, като малка съм била страшно отговорна и самостоятелна и дето се вика, сама съм се гледала. Родителите ми не са били пред дилема - да ме шамарят ли, да ме наказват ли. Тъй че понякога може само да си мислим, че имаме заслуга за това, което са децата ни, а всъщност да не е така...

# 80
  • Мнения: 3 092
Това с правилата, игрорирането, боя и всякакви възприети за обичайни възпитателни методи ми прилича на игра с огнестрелно оръжие без познаване на плавилата за безопасност. Очевидно е, че не се постига добър ефект, границата, балансът някъде е нарушен. 
абсолютно съм съгласна с това !
Не смятам че е лесно да си родител , не смятам че има универсални правила за възпитание , както няма и никога няма да има еднакви деца , да не говорим пък за еднакви ситуации.
Мисля че опитите ни да ги решаваме  отстрани само с говорене без реална помощ от специалист когато това е нужно  единствено  показва различни гледни точки  , в което няма нищо лошо разбира се!  Simple Smile

# 81
Смятам,че е много трудно да се намери златната среда между това което може и това което не.Децата са самостоятелни същества със свои чувства и преживявания и за тях много пъти е важно това на което ние най малко обръщаме внимание.Понякога е добре да погледнем през очите на детето и да не ги съдим много строго.Внимателният и спокоен тон са най добрият път към тяхното сърце.Трябва да бъдем много търпеливи и да ги изслушваме ,а не веднага да крещим смазани от ежедневието.Моята дъщеря е на 6 год.и е много непокорна.Нервна,раздразнителна и постоянно мрънка за нещо.Тази вечер се скарахме за един изгубен пръстен и си крещяхме.Не бях търпелива.Не можах да се сдържа.Сега си мисля,че ако бях говорила с нея спокойно и я бях успокоила определено щяхме да се разберем.Понякога ми е много трудно и се отчайвам.

# 82
crazy chick преди няколко месеца вероято щях да възразя срещу твоята теория за здравословния шамар, но сега вече сериозно размислям над нея. Вкъщи имам един домашен тиранин - едно красиво 5-годишно момиченце, което буквално ме пребива, не преувеличавам, обижда ме, плюе ме, държи се ужасно. Години опитвах с добро - обяснявах, успокоявах, хитрувах - нищо. Все по-непоносима става. За нея аз не съм никакъв авторитет. Буквално ме малтретира. Последните седмици вече не издържам и изяде няколко шамара.  Това я прави още по-агресивна. В същото време в детската е най-послушното дете. Отчаяна съм.  ooooh!Прочетох купища литература, не мога да намеря решение. Моля, давайте идеи. Защо се държи така? Какво може да провокира това поведение?  Нито вкъщи, нито в детската има отрицателни примери. Обкръжена е от мили и внимателни хора.   

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето вече е на 5, значи може да говори добре и да се изразява. Какво обяснение дава за поведението си? Предполагам, че сте говорили по въпроса в моментите на затишие-

# 84
  • София
  • Мнения: 6 999
В същото време в детската е най-послушното дете.

Ако не си част от решението - значи си част от проблема. Wink Съмнявам се с бой да можеш да решиш проблемите си с детето - само й показваш, че съвсем си изгубила контрол над поведението й.

За мен най-важното, за да те уважава детето и от там и да се държи добре с теб, е да види, че това, което казваш става. Молиш да спре нещото /да те плюе да речем/, предупреждаваш какво ще се случи ако пак го направи /В рамките на минути, а не по принцип/ и ако го направи - Изпълняваш.

Пример: Мила, спри да плюеш, моля..... Мила, ако пак ме наплюеш - ще те изпратя в стаята ти - да се успокоиш. /Мила те наплюва/ Мила, върви си в стаята веднага, моля! /Мила естествено не отива/ Вземаш я и я носиш там. Ако поиска да излезе - просто затваряш вртата. Ако се наложи държиш дръжката, за да не може да излезе.

Може да звучи грубо - но явно дъщеря ти командва парада в отношенията с теб и без сила няма да си върнеш старшинството. Естествено, можеш и да я лишиш от нещо - примерно разходка, четене на книжка или нещо друго, което е скоро след действията й. Да я прибереш от площадката ако се държи невъзпитано там и прочие... НО ПЪРВО ПРЕДУПРЕЖДАВАШ КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ, АКО НЕ СПРЕ. Не наказание изневиделица, защото така детето може да направи само избор кое предпочита - да продължи да плюе и да си отиде в стаята или да си играе с теб, без да плюе. Важното е детето да осъзнае, че ти си шефа и че твоята дума не става на две.

Винаги моля да спре и обяснявам, после мисля поне два пъти преди да заплаша с наказание, но ако го направя - следвам думите си до край без значение какво ми струва това. Никога не лъжа, не хитрувам и не шикалкавя - по това се различаваме с майка ми. Тя все обяснява и послъгва тук и там, което аз не одобрявам. Винаги казвам истината такава каквато е на детето.

# 85
  • Мнения: 5 877
Мм, казаното от Иса има смисъл. Но аз съм го правила за двегодишно дете, на пет години ми се струва, че друг тип дисциплинарни мерки биха били удачни. Цялостно по-строго и регламентирано поведение, рязко намаляване на удоволствията, завишаване на изискванията. Доброто поведение се възнаграждава с внимание, лошото - не. Т.е. като е добра, отиваш да си поиграеш с нея или да си поприказвате за живота, вселената и т.н. Като те плюе - ами затръшваш й вратата под носа. Да мърмори и плюе сама.

А останалите у дома как се държат спрямо нея?
Как реагират на поведението към теб?
Тя към тях как се държи?
Те към теб?
Кой прекарва най-много време с нея?
От кого има респект?
Знае ли как да изразходва отрицателните си емоции, без да обижда другите?

# 86
  • София
  • Мнения: 6 999
Aнда Уж не пих много снощи  Embarassed Embarassed Embarassed ама не съм видяла, че девойката е на 5, а само, че ходи на градина...

Иначе и аз ги прилагах около 2-рия рожден ден на Дариа. Сега е на 3 г. и 7 месеца и се разбираме чудесно.

# 87
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Много ми хареса идеята на някой в началото  hahaha, ако детето използва думички, чути от определено дете в градината, да бъде наричано с името на това дете  Peace, мисля че ще има страхотен ефект при нас. Алекс рядко носи глупости от градината, най-вече безмислици от рода на "чук-чук"- "кой е?" - "банана-пу"   Rolling EyesConfused , плюва отвреме-навреме Simple Smile ... Мисля че никак няма да му хареса да си представи че е "онова" дете, или поне че аз така го виждам  #Crazy ... Супер идея ! Защото аз правя кротки забележки, за него моето мнение е много важно, но просто забравя, искам да запомни защо не трябва да го прави, да се убеди, а не просто да прави нещо защото аз така казвам  Simple Smile Peace ...
Правилата са хубаво нещо, но детето не трябва да усеща че живее в рамки и забрани, ако е възможно. Защото от дете до дете има големи разлики. На правила и учения не мога да си позволя вече да симпатизирам, всичките съм ги нарушила Embarassed. Използвам от всичко по малко, важното в да работи за нас с възможно най-малко травми и от двете страни  ooooh!.  Знам че "никога, при никакви обстоятелства" няма да го науча никога да не ме прекъсва, а и не искам Simple Smile. Това няма да стане, не и с моето дете, та той дори не знае че аз говоря с някой друг в момента, важното е че има идея и иска да ми каже нещо, или да попита. Не искам никога да се колебае преди веднага да ми каже нещо, което го вълнува, знае че за мен най-важното е какво мисли той и да му отговоря на въпроса любознателен. Разбира се след това винаги ще повтарям търпеливо, че не е хубаво да се прекъсва и трябва да ме изслушва  Grinning. Някой ден ще го запомни.
Не го лъжа с бонбонки или торбалан, има и по-хитри начини да се "ресетва" едно дете така да се каже Grinning, например ако го хване истерията че накой е натиснал бутона на светофара преди него ( не обича  Simple Smile) няма да му крещя да се стегне, а просто го питам например, ей, виждаш ли кой е номера на онзи автобус, че не си нося очилата, това 8 ли е или 9  Simple Smile? Или го питам помни ли има ли банани в къщи или трябва да купим, такива работки, е, не работи винаги но 80% ...
Когато наоколо е шумно, има много коли, лед, дъжд, уморена майка и изнервено дете, което се опива да се изскубне на опасни места, едно плясване по дупето го ресетва също, не е нужно да е силно, той знае какво значи и че е достигнал предела ми на търпимост ooooh!, и слуша детето ...
Игнор и неговорене не рабори за нас, паниката му че наистина му се сърдя и няма да говоря е толкова силна, че не успява да си вземе поука, изпада в истерия и вика че повече няма да прави така, обещава  Cry, за мен това е изнудване от моя страна и той не успява да разбере защо го правя, само се опитва да го избегне, без да ме разбере ... Трябва наистина да го накарам да се замиски без да го е страх от моето презрение  Confused, иначе е прекалено  парализиран за да разбере и запомни Peace ...

# 88
  • Мнения: X
Няма универсален метод, бе хора. Каквото и да си говорим, това, което действа при едно дете, не действа при друго.
При мен най-най-най-добрата реакция е да се махна, когато се държи лошо, или да събера играчките и да и кажа, че ще и ги дам, когато се извини и почне да се държи добре. Като се успокои си говорим какво е правила и защо не е редно да го прави.
Така реагирам и в повечето случаи, но моето дете не е от тези, които можеш да занесеш в стаята, докато се успокои - няма такъв момент, не можеш да и кажеш - наказана си, отивай си в стаята/ъгъла/коридора........ тя просто изпада в истерия, търчи из цялата къща, тропа с крак и удря по маси/врати/мебели. Така че, ако някой може да си отпрати детето в стаята, аз не мога, за моето дете, това е най-ужасното нещо. Така че, най-строгата и крайна мярка при мен, когато нищо друго не помага е да я плесна по дупето. Толкоз.  Прилага се само в много крайни случаи, но се прилага. Факт. Викайте социалните.

# 89
  • Мнения: 4 841
Няма универсален метод, бе хора. Каквото и да си говорим, това, което действа при едно дете, не действа при друго.

Абсолютно съм съгласна. В периода на тръшкането демонстрирах пълен игнор - въргаляше се по пода, търкаляше се по стълби, в локви е сядал - седях и чаках да му мине. Е, мина. В момента е на възраст, в която основното му е честолюбието - да се държи като възпитан МЪЖ, да спазва обещанията си, да дава добър пример на по-малките и да заслужава искрените ни похвали. Може да ви прозвучи смешно, но един от основните фактори, на които обръща внимание, са "Костенурките нинджа" и всичките им теории за чест, достойнство, въобще - "воинската" теория. Истинския воин запазва самообладание във всяка ситуация. Истинско майсторство се постига  с дисциплина, последователност и тренировки. Истински силният помага на слабите и не напада, ако не е предизвикан. Истинският воин винаги казва истината. Не е важно оръжието, а ръката, която го държи. Такива неща. В началото ми беше странно, но сега заедно изучаваме различни неща, свързани с бойните изкуства, и това определено много му помага да си изгради СВОЯ система на поведение. Естествено, като всяко дете, учи в детската градина какви ли не дивотии - когато научи "лайно" и "гъз", първо го оставих един ден да си ги повтаря на воля. След това обясних, че тези думи не са за "ежедневна" употреба, че възпитаните хора не ги казват и т.н. И сега понякога казва "Ако бях невъзпитан, щях да кажа, че това е кучешко лайно, но аз съм възпитан, и му викам ако, или изпражнение, нали, мамо?"  Grinning

# 90
  • Мнения: 9 052
ами като се zараzхождате и видите някой прошляк и го покажи и и кажи , че такива хора се държат така и техните деца и децата им стават като тях, ако иска да ги копира и тя да стане такава ...

# 91
  • Мнения: 512
Както Pandora вече е казала, да се манипулира детската психика е по-опасно, отколкото да се въздейства чисто физически, при нужда. Абсолютна заблуда е, че шамарът е най-голямото зло - хитруването, игнора и омайването са далеч по-сериозна форма на насилие. Каква полза, че едно дете не се удря, щом лъжата е част от възпитанието му? Накъдето и да се обърне човек, може да се натъкне на бисери, от сорта на "Баба Меца ще дойде, ако не ядеш"; "Виж тая леличка как ще ти се смее сега"; "Мама няма да те обича, щом не слушаш"; "Ще подарим новата ти кола на Петьо, като си толкова лош"; "Айде да си тръгваме, щото тати те чака и сигурно ти е купил бонбонки" или пък истеричните крясъци "Ще те смажа" и "Писна ми от тебе"... Масово родителите тръбят, че не удрят детето си и че са загрижени са бъдещето на психичното му здраве, а в същото време без притеснения се възползват от неговата наивност. Необръщането на внимание, неискреността и нездравата мотивация са бумеранг, който задължително се връща при първоизточника. Дете, което се възпитава с откритост и рабиране, но получава шамар, когато многократно преминава предварително поставена допустима граница, никога няма да стане насилник, гарантирано.  Flutter

От сърце поздравявам авторката на този пост! Браво!   bouquet

# 92
  • Мнения: 9 052
Както Pandora вече е казала, да се манипулира детската психика е по-опасно, отколкото да се въздейства чисто физически, при нужда. Абсолютна заблуда е, че шамарът е най-голямото зло - хитруването, игнора и омайването са далеч по-сериозна форма на насилие. Каква полза, че едно дете не се удря, щом лъжата е част от възпитанието му? Накъдето и да се обърне човек, може да се натъкне на бисери, от сорта на "Баба Меца ще дойде, ако не ядеш"; "Виж тая леличка как ще ти се смее сега"; "Мама няма да те обича, щом не слушаш"; "Ще подарим новата ти кола на Петьо, като си толкова лош"; "Айде да си тръгваме, щото тати те чака и сигурно ти е купил бонбонки" или пък истеричните крясъци "Ще те смажа" и "Писна ми от тебе"... Масово родителите тръбят, че не удрят детето си и че са загрижени са бъдещето на психичното му здраве, а в същото време без притеснения се възползват от неговата наивност. Необръщането на внимание, неискреността и нездравата мотивация са бумеранг, който задължително се връща при първоизточника. Дете, което се възпитава с откритост и рабиране, но получава шамар, когато многократно преминава предварително поставена допустима граница, никога няма да стане насилник, гарантирано.  Flutter

От сърце поздравявам авторката на този пост! Браво!   bouquet

да , давайте да ги шамарим, вместо да им раzкажем прикаzка. Унижението от шамар, zалепен от човека, който очакваш да те раzбере се преживява много по лесно, от една фантаzия.

# 93
  • Мнения: 512
Както Pandora вече е казала, да се манипулира детската психика е по-опасно, отколкото да се въздейства чисто физически, при нужда. Абсолютна заблуда е, че шамарът е най-голямото зло - хитруването, игнора и омайването са далеч по-сериозна форма на насилие. Каква полза, че едно дете не се удря, щом лъжата е част от възпитанието му? Накъдето и да се обърне човек, може да се натъкне на бисери, от сорта на "Баба Меца ще дойде, ако не ядеш"; "Виж тая леличка как ще ти се смее сега"; "Мама няма да те обича, щом не слушаш"; "Ще подарим новата ти кола на Петьо, като си толкова лош"; "Айде да си тръгваме, щото тати те чака и сигурно ти е купил бонбонки" или пък истеричните крясъци "Ще те смажа" и "Писна ми от тебе"... Масово родителите тръбят, че не удрят детето си и че са загрижени са бъдещето на психичното му здраве, а в същото време без притеснения се възползват от неговата наивност. Необръщането на внимание, неискреността и нездравата мотивация са бумеранг, който задължително се връща при първоизточника. Дете, което се възпитава с откритост и рабиране, но получава шамар, когато многократно преминава предварително поставена допустима граница, никога няма да стане насилник, гарантирано.  Flutter

От сърце поздравявам авторката на този пост! Браво!   bouquet

да , давайте да ги шамарим, вместо да им раzкажем прикаzка. Унижението от шамар, zалепен от човека, който очакваш да те раzбере се преживява много по лесно, от една фантаzия.


 ooooh! Shocked
Съвет ли ми даваш? Или си прочела само последната част от поста, но не и предишното?

# 94
  • Мнения: 9 052
Както Pandora вече е казала, да се манипулира детската психика е по-опасно, отколкото да се въздейства чисто физически, при нужда. Абсолютна заблуда е, че шамарът е най-голямото зло - хитруването, игнора и омайването са далеч по-сериозна форма на насилие. Каква полза, че едно дете не се удря, щом лъжата е част от възпитанието му? Накъдето и да се обърне човек, може да се натъкне на бисери, от сорта на "Баба Меца ще дойде, ако не ядеш"; "Виж тая леличка как ще ти се смее сега"; "Мама няма да те обича, щом не слушаш"; "Ще подарим новата ти кола на Петьо, като си толкова лош"; "Айде да си тръгваме, щото тати те чака и сигурно ти е купил бонбонки" или пък истеричните крясъци "Ще те смажа" и "Писна ми от тебе"... Масово родителите тръбят, че не удрят детето си и че са загрижени са бъдещето на психичното му здраве, а в същото време без притеснения се възползват от неговата наивност. Необръщането на внимание, неискреността и нездравата мотивация са бумеранг, който задължително се връща при първоизточника. Дете, което се възпитава с откритост и рабиране, но получава шамар, когато многократно преминава предварително поставена допустима граница, никога няма да стане насилник, гарантирано.  Flutter

От сърце поздравявам авторката на този пост! Браво!   bouquet

да , давайте да ги шамарим, вместо да им раzкажем прикаzка. Унижението от шамар, zалепен от човека, който очакваш да те раzбере се преживява много по лесно, от една фантаzия.


 ooooh! Shocked
Съвет ли ми даваш? Или си прочела само последната част от поста, но не и предишното?

Давам съвет. Даже бих им дала съвет да си купят по една по zдрава тупалка или точилка, че като си иzпуснат нервите да не ги zаболяват ръцете  Hug

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
По-спокойно. При положение, че ние, родителите сме изнервени до безкрайност, по същия начин реагираме към поведението на децата си. Виждам го по себе си. Старая се да съм уравновесена и да си имам едно наум как ги възпитавам. Но в моменти, когато нещо се закучи и не е свързано с децата, толкова се изнервям, че се случва да си го изкарвам на тях, въпреки че зная, че не трябва. И като ми излетят думите от устата по-бързо, отколкото се задейства спирачката, не мога да върна нещата. Усещането е гадно и гледам да се контролирам, но не винаги се получава.

# 96
  • Мнения: 512
Аз мисля, че много родители, които яростно отричат възможността  да ступат отрочето си в момент на безсилие (защото мисля, че това обикновено е реакция на собственото ни безсилие, не е предварително планиран акт), всъщност не са против това. С други думи - правят се на "по-примерни", отколкото са.
Ако има на света родител, който твърди, че никога, ама никога не му е хрумвало да залепи едно шамарче на задничето на сладурчето си - значи или този родител има идеалното дете, или лъже. Peace


"Давам съвет. Даже бих им дала съвет да си купят по една по zдрава тупалка или точилка, че като си иzпуснат нервите да не ги zаболяват ръцете " 

А подобни изказвания считам за недобронамерени и няма да коментирам повече.

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен и викането е на едно ниво с шамарите. И двете са прояви на усещането за безсилие у родителя.

# 98
  • Мнения: 512
Е, как, никога ли не повишаваш децибелите? Rolling Eyes Просто не мога да повярвам, как се сдържаш?
Аз по принцип говоря по-силно от нормалното (не знам защо, нещо ми е приповдигнато настроението по рождение  Rolling Eyes), а пък ако се ядосам направо пукам стъкла, доста съм гласовита... Laughing

Иначе от всичко изчетено дотук най-много използвам метода на предупреждението (при тръшкането преди 2 години подейства само игнорирането, но това е съвсем друг случай, пък и сега възрастта е различна). Сега правя следното - ако продължаваш да викаш/се лигавиш/тропаш/блъскаш/цапаш/гониш кучето/наводняваш коридора... и т.н., аз ще те лиша от приказка тази вечер/няма да играя с теб 1 час/няма да ти пусна филмчето/ще започна и аз да се държа по същия начин с теб, както ти правиш спрямо мен...
Ключов момент в този подход е стриктното спазване на обещаното наказание. Действа. Засега.
Баща му е страхотно мил и отстъпчив с него и в резултат - него повече не го слуша. Дори ако го вбеси достатъчно, за да му каже "Престани или ще те плесна" - малкият не му вярва и продължава. Знае много добре, че подобна заплаха НИКОГА няма да бъде приведена в действие...
Затова - съветът ми е - това някога съм го чела, но не помня вече къде - ако ще "заплашвате", заплашвайте само с нещо, което наистина имате намерение да изпълните.
Ако дори веднъж се отметнете - детето веднага разбира къде е слабото ни място и този метод вече няма да действа.

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
Нали това написах, че не успявам винаги да си държа езика зад зъбите. А как ми се иска да можех.
Имам късмет, че моите са си уравновесени по природа. И може би точно затова много се ядосвам на себе си като прекаля.

# 100
  • Мнения: 17 409
Имам усещането, че темата заприличва на онези от сорта на Биете ли детето си.
Нати, аз съвети няма да ти давам, ще напиша, че положението при нас беше същото. Това с плюенето го минахме в първа група, сега гледам, че посяга на братовечед си, КАрат се, бият се, на нас ни отговаря, копира лафовете на баба си и др глупости. За мен правилата , написани от инка са част от елементарното възпитание, опитваме се да ги налагаме. Трудно е, никой не е обещавал да е лесно Wink


# 101
  • Мнения: 3 367
..чета ли чета и  забелязвам че почти никой не се пита  "защо" се стига до това поведение;
 за мен там е ключа от бараката..дали е безсилие на детето,дали е експеримент,дали е скука-ако това се разбере,според мен,може да се уцели и правилния лек..

# 102
  • София
  • Мнения: 62 595
абсолютно си права.
Точно затова и попитах какво обяснение дават децата, които вече могат да говорят що-годе добре.
Колкото и мъгляво да е обяснението, поне децата могат с няколко думи да изразят своята гледна точка.

# 103
  • Мнения: 5 877
Доколкото разбрах, родителите са говорили с детето по този въпрос.
Аз смятам, че е възможно човек да прекали с търсенето на обяснения за лошото поведение - аз съм склонна да го правя.
Мисля, че първо трябва да се поставят границите, а след това да се намери причината, след като детето е престанало да плюе и удря. Иначе се получава нещо като възнаграждаване на лошото поведение - аз тормозя околните, а те ме съжаляват и се питат какво ли ме мъчи, та правя така.
Не.

# 104
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Доколкото разбрах, родителите са говорили с детето по този въпрос.
Аз смятам, че е възможно човек да прекали с търсенето на обяснения за лошото поведение - аз съм склонна да го правя.
Мисля, че първо трябва да се поставят границите, а след това да се намери причината, след като детето е престанало да плюе и удря. Иначе се получава нещо като възнаграждаване на лошото поведение - аз тормозя околните, а те ме съжаляват и се питат какво ли ме мъчи, та правя така.
Не.


напълно съм съгласна
много грубо преведено но в една психология още о т76г /признат в света психолог/ бе писал, че първите години приличат повече на дресировка отколкото на нещо друго! за мен това също е вярно в много от случаите да не кажа че в първите 3г - във всички случаи/
има си време когато детето почва да РАЗБИРА поставените му граници
но има случаи когато без граници и без разбиране дори живота на детето ми би бил застрашен - като майка на породени нямам парво детето ми да не ме слуша например.... /щото ако почне да ми прави на пук докато крещя с лбебето на ръце "спри4 после може да е късно!/
Нати, за мен детето се опитва да се наложи - по един или др начин е почнало да разширява своя свят и своето желание да се налага
вярвам както до сега и сега ще се справиш още повече на 3г и на детска се наблюдават всички възможни аспекти на "гаменстване"
не търси особена причина - виж ако се задълбочи проблема и не намирате начин да се справите тогава вече може да се позамислиш, а иначе и кротките деца в един момент "изтрещяватБ"

# 105
  • Мнения: 17 409
Много задълбахте май...НАти писа, че КАлина в градината е кротка. И моята дъщеря е така. За мен това обяснава нещата донякъде. Е, поне знаят как да се държат в обществото. Това в кръга на шегата Simple Smile

# 106
  • Мнения: 3 367
Anda,аз имах наум и неща които не са обясними от стана на детето (скука,преумора,превъзбуджане като примери)..някой преди време беше писал тук че лекува беозбразно поведение с диктовки,много ми хареса и го практикувам (къде метафорично,къде буквално)

# 107
  • София
  • Мнения: 7 097
..чета ли чета и  забелязвам че почти никой не се пита  "защо" се стига до това поведение;
 за мен там е ключа от бараката..дали е безсилие на детето,дали е експеримент,дали е скука-ако това се разбере,според мен,може да се уцели и правилния лек..

Напротив, не спирам да си задавам този въпрос  Thinking
Все си мисля, че е свързано с тръгването й на градина, защото започна с проявите си по това време. Преди никога не се е държала така. Тя винаги е била много палава, своенравна, търсеща внимание, даже обсебваща и ревнива, но не се е държала така. През т.нар. бебешки пубертет имаше други изяви.

Нати, за мен детето се опитва да се наложи - по един или др начин е почнало да разширява своя свят и своето желание да се налага
вярвам както до сега и сега ще се справиш още повече на 3г и на детска се наблюдават всички възможни аспекти на "гаменстване"
не търси особена причина - виж ако се задълбочи проблема и не намирате начин да се справите тогава вече може да се позамислиш, а иначе и кротките деца в един момент "изтрещяватБ"

И аз усещам нещо като опит за налагане  Thinking Явно копира модела на поведение в градината - долавям изрази, които съм чула лелите да използват, а по подразбиране и госпожите...Когато плюе или казва нещо и я попитам кой направи или каза това, обикновено споменава определени имена на деца от нейната група. Явно се е впечатлила от това поведение и е намерила този начин за себе си да се наложи. Така си обяснявам нещата донякъде  Thinking Още повече, че тя винаги е била склонна да копира и имитира поведението на децата около себе си.

# 108
  • Мнения: 5 877
Anda,аз имах наум и неща които не са обясними от стана на детето (скука,преумора,превъзбуджане като примери)..някой преди време беше писал тук че лекува беозбразно поведение с диктовки,много ми хареса и го практикувам (къде метафорично,къде буквално)
Това е ОК, но е инцидентно според мен. Тук става въпрос за системно поведение, или поне аз така разбрах. Да, преумората води до изключване на задръжките, обаче надали си преуморяват системно детето... Звучи ми по-скоро като опит на детето да възприеме такъв модел на поведение, който му позволява да налага егото си над това на родителя.
Ако е свързан със ситуация в детската градина, значи е още по-важно да поставиш границите - за да може и то да ги постави спрямо обиждащите другарчета.
Както му отвърнеш ти, така и то ще отвърне на тях.

# 109
  • Мнения: 1 783
Anda,аз имах наум и неща които не са обясними от стана на детето (скука,преумора,превъзбуджане като примери)..някой преди време беше писал тук че лекува беозбразно поведение с диктовки,много ми хареса и го практикувам (къде метафорично,къде буквално)
как по-точно?
това за скуката май си права, ама какво предлагаш, да ги питаме ли? те като са истерични не отговарят, или просто за лошото поведение да питаме? кажи и какво според теб е положителният пример...? ние не се караме пред детето, и не си викаме и изобщо се стараем да не показваме поведение, което не искаме да копира. Ама до колкото чета от постовете, няколко споделиха, че и те са така, а детето изкрейзва, независимо от положителния пример на родителите.
Иначе ми харесва да ги занимаваш толкова много, че да не се сещат за простотии, ти нали това правиш - библиотеки, разходки, детски изложби, книжарници..., това ли имаш предвид?

И да добавя за шамарите, естествено, че не съм светица и че ми се е приисквало да го ударя, но се въздържам, защото не го намирам за продуктивно. И забелязвам, че се случва, когато съм изнервена и уморена и следователно е в мен проблема, не в него, защото, ако съм отпочинала, не ми идва на ум изобщо. Само споделям собствен опит, сигурно има деца, които не са лесни.

# 110
  • Мнения: X
Вярно е, че има причини, които карат детето да се държи лошо, обикновено от скука, преумора, глад.
Но е вярно, че майката също е човек и тя може да е преуморена, гладна, болна и да иска минутки спокойствие. Мисля, че е редно децата да се съобразяват с това. Всички всъщност в семейството трябва да се съобразяват с другите, не само мама и тати с детето. Ето днес помолих Ния да ме остави за пет минути да почина, за да можем да излезем - е подлуди ме. Обидих и се и спрях да и говоря. Не може да ме разбере, че съм бременна и ми тежи та две не виждам, обаче цял ден и се въртя на пета - закуска, облекло, помощ в банята, почистване и пускане на пералня. И исках само пет минути да почина и то защо - за да я изведа да поиграе на снега.
Ами съжалявам, но държанието и беше безобразно, с нищо не провокирано. Сега ми е мъчно и обидно, не искам да си играя с нея, всъщност изобщо не искам да се занимавам с нея, съответно не го правя. И аз съм човек.

# 111
  • Мнения: 25 710
ние не се караме пред детето, и не си викаме и изобщо се стараем да не показваме поведение, което не искаме да копира. Ама до колкото чета от постовете, няколко споделиха, че и те са така, а детето изкрейзва, независимо от положителния пример на родителите.

А защо не се карате пред детето? Наистина ми е премного любопитно!
Кой и как ще научи детето ви как да се справя с гнева и негативните си емоции, ако не мама и тати, които се карат пред него?  newsm78
Ние винаги сме се карали пред сина ни (изключвам ситуациите, когато сме се карали заради него, това е друго!). Но, когато се караме, само повишаваме тона, не си крещим истерично, не се бием, не се обиждаме и псуваме, не чупим и не трошим... В най-горещите моменти може да се тръшне врата, толкова. Кавгите между хората са съвсем естествено нещо и колкото по-рано го осъзнаят децата, толкова по-добре. Също така е желателно да овладеят елементарна култура на разгорещения спор.  Wink Laughing
Негативните емоции е добре да бъдат подвластни на разума и изкарани навън. Най-успешният начин да се научи това е личният пример на родителите.

ПП Не отричам, че в някои семейства може да е прието чупенето на чинии и чаши като начин на спор. По-добре чаши, отколкото глави!  Peace

# 112
  • Мнения: 1 783
Абе разбирам те, не е лесно сигурно, ама ми се струва, че очакваш много от нея на тази възраст...
––––––––––––––––
Добре тогава, да кажа за карането, според мен, за да не започнат караници  Wink:
Първо да кажа, ние имаме недоразумения, толкова колкото и всички останали семейства и го намираме за напълно нормално. В случая имах предвид по-разгорещените неразбирателства, това е за мен (нас) каране. Иначе много често имаме случаи, когато не сме съгласни един с друг и тогава със спокоен тон по някакъв начин ги разрешаваме, пред или не пред детето. Тези за мен не са караници и по този начин му даваме пример как се разрешава конфликт. Като цяло, смятаме, че не е хубаво за децата да виждат, че родителите се карат, защото това нарушава равновесието в живота им и им дава лош пример, още повече викането и крещенето. Децата са много чувствителни към родителите си и копират всичко, ако се караме с повишен тон пред него той ще започне да си мисли, че това е нормално поведение и ще започне да се държи така в последствие, когато нещо не се получава както го иска. За мен не-повишаването на тона е въпрос на контрол над една първична импулсивна реакция и е нещо, което се научава. Всички се ядосваме, но е въпрос на самодисциплина как си контролираме негативните емоции.  Аз съм склонна да повишавам тон много лесно. Защо? - защото майка ми така си разрешава конфликтите. Но съм разбрала, че повишаването на тона с
нищо не ми помага да ги разреша, напротив не-повишаването е без изключение по-успешно. В крайна сметка, ние не си викаме за всичко с хората около нас, например, ако на работа се ядосам на някого не му викам, защо тогава трябва да викам в къщи? Точно разрешаването на конфликти БЕЗ повишаване на тон ще даде добър пример на детето за общуването с други хора, за това че не всички мислят като теб, за намирането на общи решения. Естествено винаги има въпроси, по които няма да намерите общо решение, и според мен е по-добре да не се обсъждат пред децата, поне до определена възраст.

Ако ти това си имала предвид, значи сме на едно мнение.  Peace

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 21:31 от Bistraz

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
Как`Сийке,
Не се бях замисляла за това, а е важно. Сега като обръщаш внимание на това дали родителите се карат или не пред децата си започнах да се замислям по въпроса. Винаги ми се е струвало подозрително спокойно това родителите да не се карат пред децата. Те да не са извънземни? Това си е част от живота.

# 114
  • Мнения: 9 052
Как`Сийке,
Не се бях замисляла за това, а е важно. Сега като обръщаш внимание на това дали родителите се карат или не пред децата си започнах да се замислям по въпроса. Винаги ми се е струвало подозрително спокойно това родителите да не се карат пред децата. Те да не са извънземни? Това си е част от живота.


Зависи до каква степен те разбират,  че могат да разчитат на родителите си. Между караница и караница има разлика и тя е в хората , които се карат и отношенията между тях.

# 115
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля си, че напоследък има тенденция за преувеличаване на вредата от конфликтите между родителите правопропорционално на прочетените книжки по детско възпитание. И писачите вече се оляха да представят всяко действие или бездействие като нанасящо душевна травма на децата. Ама не му се карай ако бръкне в контакта, контролирай му действията, прави това, не прави онова... И все родителят виновен за всичко и предвещават какви ли не катаклизми в живота на децата в зависимост от направеното или ненаправеното от родителите. Все едно отсега си представят менюто на услуги, само цените още не са сложили. Ако се карат пред детето, едва ли не то ще стане сексуален маниак, ако не се карат може да стане ще е под чехъл..., все едни апокалиптични.

Природата ни е направила достатъчно добре екипирани, че докато сме деца да оцеляваме дори и да попаднем на некадърни родители, или като родители да можем да отгледаме нормално потомство. Всичко останало е вятър работа. По-добре да разчитаме на себе си, какво ни идва отвътре. И тонове книги да прочетем по темата, и на каквито и курсове по родителстване да ходим, пак ще правим грешки и хубави неща, защото децата ни са различни, а не по калъп правени.

# 116
  • София
  • Мнения: 6 999
RadostinaHZ, права си. Да се възпитава е като да се върви по острие на бръснач.
Права си че и каквото и да прочетем както и да възпитаваме грешки винаги ще се правят и е хубаво, че децата са различни...
Но няма такова нещо като 'нормалност' - това не е шаблон. За всеки 'нормално' е различно понятие.

Споровете тук ме учат на много неща във връзка с възпитанието на детето ми. Включително добри тактики. "Броенето" да речем от тук го научих.

За мен лично да отглеждам и възпитавам дъщеря си е най-трудното нещо на света. И смятам, че така е редно - отглеждам ЧОВЕК. Другото - да не се безпокоя, да не чета, да не се консултирам /в това число със специалисти/, да не дискутирам тук... ми се вижда неприемливо, безотговорно и повърхностно.  Peace

# 117
  • Мнения: 1 783
Мисля си, че напоследък има тенденция за преувеличаване на вредата от конфликтите между родителите правопропорционално на прочетените книжки по детско възпитание. И писачите вече се оляха да представят всяко действие или бездействие като нанасящо душевна травма на децата. Ама не му се карай ако бръкне в контакта, контролирай му действията, прави това, не прави онова... И все родителят виновен за всичко и предвещават какви ли не катаклизми в живота на децата в зависимост от направеното или ненаправеното от родителите. Все едно отсега си представят менюто на услуги, само цените още не са сложили. Ако се карат пред детето, едва ли не то ще стане сексуален маниак, ако не се карат може да стане ще е под чехъл..., все едни апокалиптични.

Природата ни е направила достатъчно добре екипирани, че докато сме деца да оцеляваме дори и да попаднем на некадърни родители, или като родители да можем да отгледаме нормално потомство. Всичко останало е вятър работа. По-добре да разчитаме на себе си, какво ни идва отвътре. И тонове книги да прочетем по темата, и на каквито и курсове по родителстване да ходим, пак ще правим грешки и хубави неща, защото децата ни са различни, а не по калъп правени.
Стига с тези крайности де, по твоята логика тогава спирай да пишеш и четеш във форума. Ами с 5 ще си съгласна, с 3 няма да си, с 4 наполовина. Питаха, отговорих им и веднага се намери някой да ми скокне. Моето е от опит, не от книга. Мразя когато ми викат, и в цялото си детство мразех, когато се викаше. Нямам желание да викам и аз на детето си, макар че това ми е първата реакция. Съпругът ми ме убеди, че нищо продуктивно не постигам с викане и е напълно прав. Това не значи, че проблемите не се обсъждат, но не с викане.
С майка ми имаме една шега, която си я повтаряме редовно - че тя е виновна за всичко Laughing.

# 118
  • София
  • Мнения: 62 595
Може и да изглежда краен възглед предишния ми пост, но е съвсем искрен.
Като за всяко нещо има един праг на насищане с информация. Четенето на книжки за родителстване стана мода от зората на демокрацията, когато изведнъж започнаха да се издават много. По време на соца имаше един Д-р Спок и толкова. В началото е интересно и като че ли в първата книга се открива абсолютната истина. Във втората и третата вече информацията се натрупва и започват разминаванията. На шестата, например, вече става ясно, че е като във вица "защо си с шапка, защо си без шапка". И в тази точка става насищането. Затова поне за себе си мога да кажа, че ако чета неща, свързани с децата, то са материали, непредназначени за родители, съдържащи максимално възможно количество факти, минимално субективно оцветени. Книгите на родители започват да ми приличат на серийно производство.

Да, предпочитам да контактувам с живи хора, обикновени родители като мен. Споделянето на опит между родители ми се струва по-полезно, защото идва от живота на конкретните хора с конкретните им деца, а не от специалисти, които цял живот се занимават само със "случаи" на границата на приемливото. Всяка от нас има различен опит и точно това е ценното. За всяка от нас нейното гардже е най-хубавото, и все пак децата ни са обикновени и животът им е обикновен. Единици са децата с изключителен живот.

Така е, Иса, нормалността е измислена от статистиката, но с времето думата е придобила значение на всичко, което е в някакви приемливи граници за повечето индивиди. В ежедневието си дори не се замисляме особено като я употребяваме.

Пак нещо ме изби на писане. Сигурно е от това, че ваканцията свършва.

# 119
  • Мнения: 9 052
Мисля си, че напоследък има тенденция за преувеличаване на вредата от конфликтите между родителите правопропорционално на прочетените книжки по детско възпитание. И писачите вече се оляха да представят всяко действие или бездействие като нанасящо душевна травма на децата. Ама не му се карай ако бръкне в контакта, контролирай му действията, прави това, не прави онова... И все родителят виновен за всичко и предвещават какви ли не катаклизми в живота на децата в зависимост от направеното или ненаправеното от родителите. Все едно отсега си представят менюто на услуги, само цените още не са сложили. Ако се карат пред детето, едва ли не то ще стане сексуален маниак, ако не се карат може да стане ще е под чехъл..., все едни апокалиптични.

Природата ни е направила достатъчно добре екипирани, че докато сме деца да оцеляваме дори и да попаднем на некадърни родители, или като родители да можем да отгледаме нормално потомство. Всичко останало е вятър работа. По-добре да разчитаме на себе си, какво ни идва отвътре. И тонове книги да прочетем по темата, и на каквито и курсове по родителстване да ходим, пак ще правим грешки и хубави неща, защото децата ни са различни, а не по калъп правени.
Стига с тези крайности де, по твоята логика тогава спирай да пишеш и четеш във форума. Ами с 5 ще си съгласна, с 3 няма да си, с 4 наполовина. Питаха, отговорих им и веднага се намери някой да ми скокне. Моето е от опит, не от книга. Мразя когато ми викат, и в цялото си детство мразех, когато се викаше. Нямам желание да викам и аз на детето си, макар че това ми е първата реакция. Съпругът ми ме убеди, че нищо продуктивно не постигам с викане и е напълно прав. Това не значи, че проблемите не се обсъждат, но не с викане.
С майка ми имаме една шега, която си я повтаряме редовно - че тя е виновна за всичко Laughing.

и аz винаги съм мраzила да ми викат и да се вика и помня доста случки от семейството си от детството си. Не е да съм имала нещастно дестство или подобни, просто помня случки. Още хора поzнавам, които са от семейства в които родителите се карат (не е да не се грижат zа децата си, а се карат) . Което мисля zа тях е , чЕ са не много уверени, критични (иzлишно много към хората) , склонни са да се страхуват да сбъркат и да се травмират при по сложни проблеми от страх, чЕ могат да сбъркат нещо (с 2 думи не са научени, че да губиш или бъркаш е част от живота) , сколонни са веднага да отричАт вината, сърдят се при конструктивна критика, приемат я като упрек , склонни са на дребни лъжи, zа да иzбегнат конфликт.

# 120
  • Мнения: 1 783
RadostinaHZ, ами така е при капитализЪма, има ли пазар и търсене, има и предлагане.  Mr. Green Др. Спок вече се отича, защото много наблягал на дисциплината и децата се травмирали Laughing
Аз чета селективно, ама не мога пък хич да не чета, защото понякога имам въпрос и не мога да намеря отговор. Форумът помага, ама не винаги. И в крайна сметка те, като пораснат ние ще сме виновни за всичко.  Mr. Green Laughing

Ей точно това имах предвид jabata_dil Peace

Анет, пак не ми отговори на въпросите....

# 121
  • София
  • Мнения: 62 595
Чакай малко, защо реши, че става въпрос за викане? Става въпрос за обикновени караници, а не за скандали.

А това с конструктивната критика е един от митовете. Критиката си е критика, както и да се напудри. Сега мога да те изкритикувам най-конструктивно за нещо, но това няма да те сгрее. По-скоро няма да има нищо конструктивно в моята критика, а ще ти бъде безкрайно неприятно и само това ще знаеш - някой те критикува и ти казва, че е конструктивно (демек за твое добро). И за лъжите е същото - всеки лъже, няма светци на тази грешна земя. Дребни, едри, няма значение, шмекеруваме по подразбиране ако това ще ни донесе някаква полза.

# 122
  • Мнения: 9 052
А това с конструктивната критика е един от митовете. Критиката си е критика, както и да се напудри. Сега мога да те изкритикувам най-конструктивно за нещо, но това няма да те сгрее. По-скоро няма да има нищо конструктивно в моята критика, а ще ти бъде безкрайно неприятно и само това ще знаеш - някой те критикува и ти казва, че е конструктивно (демек за твое добро). И за лъжите е същото - всеки лъже, няма светци на тази грешна земя. Дребни, едри, няма значение, шмекеруваме по подразбиране ако това ще ни донесе някаква полза.
´

Зависи от характера на човека. Някои търпят критика, някои могат да се самокритикуват и самоирониzират ... други не . Аz например търпя критика, много съм критична към околните и към себе си още повече и винаги следя мнението на другите , zа да си крадна идейки (от тук конструктивна, zащотот всяка критика е друг поглед върху нещо, върху което ти имаш само един единствен ограничен поглед . По принцип zа подобна информация в днешното общество се zаплащ прескъпо и се нарича консултация, но блиzките и поzнатите ни я дават беzплатно , наричаме я критика  и се сърдим, zащото трябва да приzнаем, чЕ не сме идеални  Hug)

# 123
  • София
  • Мнения: 6 999
RadostinaHZ, доктор Спок само съм го преглеждала, но всичко, което излиза на нашия и не само нашия пазар го чета като отдавам значение на по-сериозните книги свързани с детската психика, а не популярните американски четива... В тази връзка смятам тъкмо обратното - всяко нещо, което чета ме води твърдо в една посока на възпитание, отглеждане на детето, а не в различни...

За 'нормалност' съм готова да споря до безкрай... Няма общоприети "приемливи граници". За мен е абсолютно неприемливо дъщеря ми да си ляга да спи вечер в 12, но това е масова практика - да речем. Но пък е напълно приемливо да гледа плакати на Азис по цици и да й обяснявам за гейове...Което е ненормално за голям кръг хора...

Всичко това обаче е абсолютно извън темата.  bouquet

# 124
  • Мнения: 1 783
... плакати на Азис по цици и да й обяснявам за гейове...Което е ненормално за голям кръг хора...
hahaha
ох кога ли и аз ще трябва да почна да обяснявам  Laughing по-скоро и кажи, че това не е типичното гей-ско поведение, ами на гей-овете от шоубизнеса  Grinning

Да се върнем на темата обаче... и аз пак да си поставя въпросите:
диктовката - как става  Simple Smile
положителния пример при безобразно поведение, какво представлява? по-точно ме интересува на момента, какво се прави или изобщо не става дума за това.
скуката - това ли е големия приятел на безобразното поведение?

# 125
  • Мнения: 1 404
Нати,аз си мисля,че Калина просто копира.Попаднала е в такава среда и прави това,което вижда по цял ден.Не съм съгласна,че възпитанието в дома,било то и най-близко до идеалното,е в състояние да противодейства на градинското влияние.А защо го прави-защото е на три.В първата градина Ния попадна точно на такава среда-започна да плюе,да използва неприемливи думи и изрази,да говори на "ма"...чудна картинка бяхме.Впоследствие се наложи да я преместя,защото на всичко отгоре учителката я отупа,пардон,удари и шамар,никакъв бой не е това,но моето разглезено дете взе,че почна да заеква и да се напикава.Та мисълта ми беше-след около месец в новата градина всички простащини изведнъж спряха.Не ти давам съвет да си местиш детето,това е крайна мярка,просто...не знам,да не се тормозиш защо,каква е причината,къде бъркам и прочие приятни въпросчета Simple Smile

# 126
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
А защо го прави-защото е на три.

Хм, за това съм склонна да поспоря  Wink. За съжаление копирането и "прихващането" на лоши маниери  Laughing не спират на 3 годишна възраст, особено при по-несигурните деца. Синът ми е на 7.  Новото, което научи в училище е да говори на "бе" и "ма". От предучилищната пък беше донесъл плюенето и обидните думи  - през ваканцията забрави и двете  Sunglasses . Това го казвам по повод на положителния пример - в къщи не плюем, не се обиждаме ..... но явно отрицателния пример на връстниците му е по-силен. А може би това е и начин да се интегрира в групата  Stop, както пушенето в по-късна възраст. Аз също пропуших в 9-ти клас, за да не се "цепя от колектива"  Embarassed

# 127
  • Мнения: 1 404
Да очаквам развитие тогава,а Simple SmileВ момента за Ния се грижи една жена,която говори на някакъв диалект и на малката и бяха необходими само два дни,за да си промени речника почти изцяло-"додох си,доде ли си","еж"-това е повелително от ям Laughing,"рекох","заръчах" и т.н

# 128
  • Мнения: 3 367
Bistra, у дома има един момент на щуране,ходят из къщата и аха да стане караница или беля от чуденка с какво да се захванат-тогава работи "диктовката",ако се уцели правилния миг работи чудесно;
с ния е буквално-давам и да пише бувки и цифри,да прави проекти (предварително надиплени за пододно положение),излизаме от къщи
на стеф-лего,коли,книги-често се занимавам по-директно с него все още,пак излизане
ясно е че няма да дам на крещящо и блъскащо си главата в стената дете да оцветява и да лепи:)
*
+ пример за мен е от типа-като буташ брат ти той плаче и не иска да играе с теб,като обаче се държиш човешки- той дори и корабите си ти дава..т.е на принципа на даването,а не на взимането (буташ го-взимам ти куклата,а не-буташ до-далавера)
*
истериите игнорирам ; агресия -наказвам ;
*
копирането е тип учене на света; моят стремеж е да копират читави неща и да разбират защо това е по-правилното..иначе "виж Иван как кротко си играе,ти как търчиш" не е градивно поведение според моето разбиране..
*
чета защото нищо не ми идва отвътре както съм казвала и преди,а ако ми дойде хич не знам дали е правилното; не съм гледала деца друг път,не знам,затова питам където мога..отговори от типа "ми период е,всички деца са така, и пр" не ми помага и хич не ме успокоява..
*
последно-това с непрекъснатите занимания е пак нож с 2 остриета защото ги лишава от възможността да се научат сами да си измислят интересности, да си фантазират и пр; ние решихме засега това с периода от 1.30 до 4.30 , в който всеки си седи в стаята и се саморазвива (спи,чете,играе)..

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 16:31 от anette1104

# 129
  • София
  • Мнения: 7 097
да не се тормозиш защо,каква е причината,къде бъркам и прочие приятни въпросчета Simple Smile

Аз винаги се тормозя - ако не е това, ще е друго, свързано с нея  Wink

Между другото, положението доста се промени  Grinning В момента съм в отпуск и сме двете заедно. Не мога да кажа, че й предлагам кой знае какви развлечения, но излизаме, среща се със стари дружки от квартала, играят, занимаваме се в къщи. Едновременно с това започнах една твърда политика по отношение на викането, отговарянето и неприемливите епитети - като се случи, първо обяснявам, след което, ако се наложи я пращам в коридора да си помисли върху поведението си. Настава едно крещене, една истерия, докато е в коридора... ooooh! После, като се успокои, говорим. Вече дори не се налага да я наказвам, има ефект дори като я предупредя. Освен това, сцените доста намаляха и се разредиха. От понеделник се връщам на работа, респективно тя на градина - да видим как ще продължат нещата.

# 130
  • Мнения: 1 783
Нати, браво, успех за напред. Явно при вас този метод работи. За сега и аз така правя, когато ми се вика "мамо, мамо иска-а-а-ам камиона-а-а-а-а" или там нещо си друго, казвам му, че ако не ми говори спокойно и без да вика, няма да му обърна внимание и много добре се справяме. Добре че се включи пак да кажеш, как вървят нещата.

Анет, отново много мерси  Hug
като гледам и моите методи са подобни, аз го оставям да играе сам умишлено и сме го докарвали до половин час и се увеличава. Но без тв, чете там, прави влакове, човърка си нещо.

# 131
# 132
  • Мнения: 2 722
Я да се запиша и аз в групата.
За момента съм възприела тактиката - като се държи по начин, типичен за някое от другите деца в групата, започвам да го наричам с неговото име. Има временен ефект.
Много често след като е прекалил с безобразното държание се извинява, казва няма вече, идва да се гушка и да дава целувки, но точно след 10 минути е забравил какво сме си говорили.
Обаче аз съм безнадежден оптимист и ще продължавам да говоря докато не ми излезнат пришки на устата. При нас с нерви, викане и потупване просто няма начин да стане. Говорене, говорене и пак говорене.
Но пък от много обяснения снощи си го получих. Наричаше ме разни неща, по скоро закачливо отколкото да ме обижда и накрая ми казва - ти си шапка. Аз реших все пак да вляза във възпитателната роля и го питам защо ме нарича така, знае ли какво е шапка и къде стои.
Получавам правилния отговор - шапката е нещо кръгло дето стои на главата. Е, тогава - питам аз - защо ме наричаш шапка, аз къде стоя.
Ми, на тати на главата!!!  Joy
Получих си го  newsm78

# 133
  • София
  • Мнения: 6 999
Получавам правилния отговор - шапката е нещо кръгло дето стои на главата. Е, тогава - питам аз - защо ме наричаш шапка, аз къде стоя.
Ми, на тати на главата!!!  Joy

Я да слизаш от главата на тати  hahaha hahaha
Моята дъщеря така я хванах докато "кара" количката в Пикадили да крещи: "Мърдай, шматкооо, караааай..." Аз си говоря по телефона и изобщо не я чувах, но хората около нея се смеят и аз се заслушах.  Shocked Питам я от къде е чула това и тя естествено ме заби: "От теб, като шофираш, мами...." Embarassed Embarassed

# 134
  • Мнения: 1 404
Иса,не мога да спра да се смея вече 10  мин Laughing

# 135
  • Мнения: 528
ООО, направо не можах да ви изчета. Съвсем ме объркахте #Crazy
Изводът е, че всяко дете си е индивидуално, така че и индивидуално трябва да подхождаме към тях.
Но истината е една:Децата ни имат нужда от нас - от нашето внимание и от нашето присъствие, но не само тялом, а и духом. Времето, в което живеем е такова - вглабени в своите проблеми, забравяме, че и те са хора и те си имат проблеми , а за тези крехки съсдания, повярвайте ми, те са Огроооомни. Говорене, говорене и пак говорене му е майката...
Ние сме изнервени? А те какви да са? newsm78.
Я се поставете на тяхно място, как се чувствате, когато навсякъде около вас всички крещат и обиждат? И на вас ви се иска да изкрещите нали smile3514 smile3514
Всяко нещо с времето си - това е детския пуберте - ще отмине

Общи условия

Активация на акаунт