Сарандисване на 40 - тия ден !

  • 35 579
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 546
За първото си дете не бях чувала за това и не сме ходили на църква. Дори не знаех, че се канят само жени и на 40-я ден за питката (това поне бях чувала) се събрахме близки, че и мъже имаше даже. Embarassed Да ми е живо и здраво детето Бог да ми прости невежеството! Praynig
Но пък това, което чух наскоро е че жената за да отиде на църква на 40-я ден трябва да е спряла да кърви. newsm78  newsm78 Вярно ли е това????

# 16
  • Мнения: 1 092
целта на "чистата молитва" е жената да се пречисти от греха т.е. от начина по който е забременяла Naughty

# 17
  • Мнения: 476
От деня на раждане ли се броят дните ?!
т.е. аз родих на 25 ти - това означава, че на 26 ти детето е на 1 ден ... на 27 ми на два дена ...
правилно ли броя ?!

Аз мисля, че деня на раждането е първи! Иначе нулев ли е?!?  newsm78 Поне аз така ги броих. Отидохме на църква, попа ни чете молитва и това беше. Майка беше направила питка и я раздаде в църквата.  Hug

# 18
  • Мнения: 802
целта на "чистата молитва" е жената да се пречисти от греха т.е. от начина по който е забременяла Naughty

Съгласна съм напълно ! Peace

sandcastle - и за като помислих наистина деня на раждането е първия ден !

Благодаря за мнението ви .

# 19
  • Мнения: X
Ами да, странно звучи за "нечистотията" на майката, но... Аз даже бях изключила съвсем и преди 40- ия ден ходих на църква, палих свещ за здраве, дано Бог прости и на мен. Пак да кажа, че чистата молитва се прави ТОЧНО на 40- ия ден в църква (според отчето) и не е пряко обвързана с погачата. Деня на раждането се брои за първи!

# 20
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
и аз Peace

# 21
  • Мнения: 2 641
И аз не бях чувала за този обичай....ще се поразровя обаче да попрочета...

# 22
  • Мнения: 9 973
носи се здравец на иконите,олио и  newsm78 не се сещам

# 23
  • София
  • Мнения: 663
денят на раждането е 1, на 40 ден се ходи в църква за пречистване на майката (дотогава не трябва да е стъпвала в църква) и показване на бебо в божият храм-чете му се спец. молитва, оставя се парички за здраве и след това се ходи на гости (обикн. при баба или дядо, понеже трябва да дадът на бебе парички и някакъв дар) и след това в къщи. първата неделя след 40-тия ден е погачата - където се събират само жени и се чупи погача върху главите на майката и бебо, оставят се парички и дарове на бебо. Peace
два пъти преживях тези страхотни моменти!!!

# 24
  • Мнения: 40
Специално за молитвата на 40ят ден говорих с попа, който ни е и семеен приятел - та при момиченцата молитвата може да се направи и по-рано от 40ят ден при момчетата е по-добре след или на деня /броено от деня на раждането/. На мен лично попа ми каза да не нося нищо, просто след това му оставих обичайната такса и букет цветя пред иконата. Самата молитва трае около 10-на минути, като момиченцата им четат пред олтара а момченцата ги вкарват вътре. Самата молитва е за пречистване на майката - смята се, че след 40ят ден е спряло кървенето й /за това не се ходи по-рано/ и детето се въвежда в божията църква. След църквата обичаят е да се посетят три къщи  /но не и при роднини/ като във всяка майката задължително трябва да пийне и да хапне нещо Grinning Вкъщи гости не се прави

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Аз съвсем се обърках  Thinking

# 26
  • Мнения: 22 935
Аз знам,че на 40-тия ден от раждамето се ходи до църквата за Чистата молитва.Не се носи нищо.Това,с трите къщи не го знаех и не съ ходила.След 40-тия ден събрах у дома жени,сервират се сладки неща.Питката се разупва върху кърпа,поставена над главата на майката и бебето.Държат я две неомъжени жени с живи родители.После в кърпата се слагат от питката,монети и пари,които се връзват,но не на стегнат възел.После вързаната кърпа се слага нависоко.

# 27
нса бързо само да питам-дано не се повтарям с някой-нали една жена неможе да влиза в църква ако е неразположена,а ако на 40 още има лохии?или е различно от цикъл..?просто ми стана любопитно

# 28
  • Мнения: 117
Точно днес ходихме в църквата за "сарандисване" - на 1 януари ни се падна 40-ия ден. Ритуала е кратък  - отеца чете от евангелието пред вратите на храма, понеже майката няма право да влиза с детето, ако не е кръстено. След това оставихме почерпка в храма и отидохме в чужда къща - поне в нашия край се прави така. Успех!!!

# 29
  • Мнения: 22 935
Точно днес ходихме в църквата за "сарандисване" - на 1 януари ни се падна 40-ия ден. Ритуала е кратък  - отеца чете от евангелието пред вратите на храма, понеже майката няма право да влиза с детето, ако не е кръстено. След това оставихме почерпка в храма и отидохме в чужда къща - поне в нашия край се прави така. Успех!!!
По нашия край се влиза в църквата.А как тогава детето влиза за кръщавка?

Общи условия

Активация на акаунт