За избора на име и семейните традиции

  • 8 905
  • 159
  •   1
Отговори
# 90
  • München\Добрич
  • Мнения: 192
И аз да се разпиша. Когато бях бременна обмисляхме име и за момче, и за момиче, че не се виждаше какво ще е. Но аз бях решила момче-Виктор на свекъра Васил, момиче-Грациела или Габриела на свекървата Гергина, а мъжа ми искаше да е Михаил-Михаела на него-той е Михаил, ама си мислех ще кажат smile3513 на майка си а?(Маринка). И така ражда се нашата дъщеря, баща и толкова щастлив   ura  -буквално три дни не изтрезня, и вместо Грациела както я бях записала, казал на половиния род-Габриела  smile3532

# 91
  • Мнения: 14 654
Когато бях бременна, сестрата на мъжа ме попита дали ще спазим традицията да кръстим детето на свекъра. Аз й отговорих, че когато някой ден има свои деца ако желае може да спази традицията и да ги кръсти на нейния свекър.
Синът ми е кръстен на баща ми- Цветан, харесвам името и освен това баща ми е прекрасен човек, надявам се детето ми да прилича на него по много неща. По принцип ми допада идеята детето да кръстено на някого, стига и името да е хубаво. Детето на сестра ми се казва Цвети, кръстена е на баща си- Цветомир и на баща ми.

# 92
  • Мнения: 226
Кръстих сина си на никой! Това предизвика грандиозен скандал и сърдене от страна на свекърва ми. Предизвика според мен и необратимо влошаване във взаимоотношенията с мъжа ми. Но не съжалявам, че кръстих детето си така. Въпреки последствията.
Прецени дали можеш да понесеш това и как биха реагирали роднините.

# 93
  • С най- страхотния човек
  • Мнения: 182
И за мен това е непонятно да вземеш за фамилия името на дядо си, като идея не е лошо, но така се загубва рода, нали родът се отличава по фамилията, а не чак толкова по имената - личните вътре в него.
Слушала съм че има села в които това си е традиция още от едно време.Детето взема фамилията на дядото newsm78

# 94
  • София,
  • Мнения: 4 267
Слушала съм че има села в които това си е традиция още от едно време.Детето взема фамилията на дядото newsm78
[/quote]
Това наистина е така, моя първа братовчедка, която живееше в Симеоновград наистина е с фамилия - името на дядо си, а не фамилията на баща си.

# 95
  • С най- страхотния човек
  • Мнения: 182
В нашия край също има такава традиция но тя повече вече е отживелица.Моята свекърва ми е казвала ,че моят съпруг е трябвало да го кръстят с на дядо му фамилията,но тя не е дала и той сега си е по баща Иванов.Може би ние вече тези 1-2 поколения не спазваме тези традиции.

# 96
  • Мнения: 3 675
Като дойде време да имам дете,няма да се съобразявам с имената на баба и дядовци.Майка може да се обиди, че не носи буквата й, но съм решила, че ако имам момиче, ще се казва Мария, ако е момче мъжа ми ще решава.

# 97
  • Мнения: 3 675
Това за фамилията на дядото е вярно,майка ми като малка се е казвала Василева /имала е като фамилно име, името на дядо си, после като ученичка се е казвала с фамилното име на баща си, а сега на съпруга си/, не знам защо това е така, иначе тя си е от Пловдив, но дядо ми е Драмско, може там обичаите да са такива.

# 98
  • Мнения: 1 172
Около 1958-1959 са променили закона или наредбата за имената.

Промяната се е изразявала точно в какво да бъде фамилното име - дали името на дядото, или фамилното име на бащата.

Наши роднини са имали проблем, че е трябвало всички от семейството да носят една и съща фамилия с изключение на дъщеря им, която по закон вече трябвало да носи друга фамилия - от името на дядото. Успели са някак си да я запишат с тяхната фамилия, но много пъти съм слушала за тези им перипетии. И оттам знам, че е имало такава промяна.

# 99
  • Мнения: 3 675
Сега,разбрах това с фамилията на дядото, майка ми е родена 1950.

# 100
  • Мнения: 1 350
като стане време за името не знам до какви войни ще се стигне!
Свекърите ми много се налагат и 100 % ще настояват да кръстим детето на някой от тях .
А кажете ми как да кръстя сина си Трифон и как да се обърна галено към него,а малката ми принцеса Пенка и само си представете как тя ще се представя пред бъдещите си ухажори."Приятно ми е ,Пенка"
Отвратително!!!Аз се казвам Йорданка,само човек ,който носи такова ужасно име може да разбере за какво точно говоря Sad

# 101
  • София,
  • Мнения: 4 267
 Mr. Green
Отвратително!!!Аз се казвам Йорданка,само човек ,който носи такова ужасно име може да разбере за какво точно говоря Sad
[/quote]
Честно да ти кажа разбирам те напълно, защото съм ти адашка.
И аз много мразя името си, даже по едно време мислех да го променя. Често питам майка си, защо ме е кръстила така, а тя ми отговаря, че такива били традициите тогава, кръстена съм на дядо си по бащина линия. А аз я питам, а защо не ме кръсти на твоя баща или на твоята майка, но те не и позволили, защото виждате ли техните имена са стари и много простички и те не си ги харесвали. Но аз пък ги харесвам. За жалост.  Crossing ArmsЗатова си кръстих децата, както аз си искам и не ме е грижа кой какво ще каже Hug

# 102
  • Мнения: 750
Ние с мъжа ми решихме твърдо, че децата ни няма да са кръстени на никого в рода! Искахме да им изберем хубави имена, които най-точно ще им пасват и ще са си само техни и няма да се срамуват от тях един ден.
Например едната им баба се казва Павлинка, тогава какво име трябваше да бъде ?!

# 103
  • Мнения: 1 350
знаех си че все някой ще прояви разбиране.
Цял живот съм мразела името си,кръстена съм на баба ми ,която е заплашила мама ,че ако не нося името й няма да иска да ме види,нямало да ме обича и т.н.Първоначално съм била Ваня ,на дядо ми ,но свекървището е видгнало адския скандал на татко и мама и те са склонили .
И до ден днешен мама ме успокоява "Като не ти харесва толкова ,смени си го"
Да бе ,то така става,цял живот Йорданка и изведнъж Даниела или нещо друго .Не става така!
Така че съм страшно притеснена от избора на име за бъдещите ни деца.Много искам да го кръстим на тях ,но съм в безизходица Rolling Eyes

# 104
  • София
  • Мнения: 62 595
Традициите са хубаво нещо, но само ако и двете страни ги харесват. Не мога да си представя как някой ще ми тропа по масата и ще ми нарежда да си кръстя детето на този или онзи. Я да си гледа работата!
Ако родителите решат, че им харесва, да си кръстят децата на бабите или дядовците. Не знаех, че още някъде се държи да се кръщава непременно на свекъра или кое на кого може.

Общи условия

Активация на акаунт