Рецепти за сач!

  • 125 338
  • 170
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 6 734
От това лято и аз се сдобих със сач. Купихме го от "Метро" - глинен. Намазах го няколко пъти с олио и изчаках да попие добре, едва след това го използвах. Изпробвах няколко рецепти - свинско със зеленчуци, пиле със зеленчуци, само зеленчуци - общо взето експериментирах. Резултатът беше страхотен. Използвах сача върху газово барбекю, върху ел.котлон и във фурната, като винаги спазвах правилото - върху незагрята повърхност. Виждам, обаче, че съм сгрешила като го измих с малко веро и вода. Стори ми се, че след като го избърсах с хартиена салфетка, не е достатъчно чист  newsm78 , иначе нищо му няма - няма лоша миризма, няма дефекти. Явно мъжо ми е избрал хубав сач.  Grinning

# 106
  • София
  • Мнения: 3 611
Извинявам се за тъпия въпрос,но как разбърквате продуктите на сача,изглежда ми доста плитък,а месото пуска вода ?
Изобщо не ми беше хрумвало,че сача може да се използва на електрическа печка или стъклокерамика и сега определено се заинтригувах.
Другото което ми е странно-защо да не се мие,гювечника нали е от същия материал,пък той си се мие и в миялната го слагам. newsm78

# 107
  • Мнения: 4 369
И аз тук  Laughing
Аз сача го ползвам за фурна.
Производителят ми каза, преди да го ползвам за първи път да го натъркам много хубаво с разрязана глава кромид лук.
Направих го няколко пъти като хубаво изсъхваше между отделните натърквания.
Сега нищо не поема като мазнина и ъсм доволна много от него.
Мия си го с веро и топла вода.
Последно правих пица.
Ето и снимка .
 


# 108
  • Мнения: 1 732
Здравейте момичета! Simple Smile
Понеже си търся здравословен съд за приготвяне на палачинки, реших да разбера повече за сача.
Прочетох тремата и оставам с впечатление, че е напълно възможно да приготвям палачинки на глинен сач.
Имам доста неясноти, и ми се иска да помоля който има опит с палачинки, да се включи.

Доста въпроси ми възникнаха. От вида на материала/по снимките виждам различни цветове сачове/, до поддръжката му.
 

# 109
  • Мнения: 79
Извинявам се за тъпия въпрос,но как разбърквате продуктите на сача,изглежда ми доста плитък,а месото пуска вода ?
Изобщо не ми беше хрумвало,че сача може да се използва на електрическа печка или стъклокерамика и сега определено се заинтригувах.
Другото което ми е странно-защо да не се мие,гювечника нали е от същия материал,пък той си се мие и в миялната го слагам. newsm78

Aз първо слагам мръвките. След това ги изваждам и готвя зеленчуците и останалите продукти. Накрая ги смесвам.
Иначе аз го използвам върху стъклокерамика, само че много трябва да се внимава и да се нагрява много бавно, за да не се спука! Първия път го мазах обилно с олио, като постепенно го нагрявах, докато попие хубаво (така ми бяха казали).
Мия го всеки път с веро, няма никакъв проблем.

А относно цвета, всички в началото са светли, с течение на времето от готвенето потъмняват.
Палачинки още не съм правила в него.

# 110
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
realist , понеже питаш за сачовете - моя е чугунен на 20 години с дръжка. Правих редовно катми на него, не би трябвало и с палачинките да има проблем. Казвам правих, защото от година съм на индукционни котлони и не мога да го ползвам. И за това има решение обаче, преди време в кауфланд бях виждала плочки за такива котлони, с които може да се ползват всякакви тенджери и тигани.   

# 111
  • Мнения: 1 252
Глинени има навсякъде. Кажете от къде мога да си купя чугунен?

# 112
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
Виж на този въпрос не мога да отговоря. Сестра ми има тиган на Таурус  ,ако не се лъжа и май е чугунен - тежък е, не залепват в него храните.

# 113
  • Мнения: 1 732
Много благодаря за отговорите.   bouquet
Аз чугун не искам . проучвала съм го.
Причините са няколко.

Сачът от глина ме интересува.
Как се правят палачинки в него. Преди всяка палчинка ли се слага мазнина?
Залепва ли?
Как се почиства след това?
Някак от прочетеното до сега нехигиенично ми се вижда  Blushда не се мие и да се наслагват остатъци в порите на глината.  newsm78
Не се ли развиват бактерии, не гранясва ли мазнината?
Има ли риск  от преминаване в храната на токсични вещества./т.е. сачът да е произведен с вредни добавки/Тези сачове, които ползвате,  имат ли сертификат,че не съдържат тежки метали, например.
Търсих начин да намеря он-лайн вариант за закупуване и намерих това.
Дали е подходящо?

# 114
  • Мнения: 79
Tова ми прилича по-скоро на керамичен съд.

# 115
  • Мнения: 1 732
Tова ми прилича по-скоро на керамичен съд.
ами добре.
дали няма да върши подобна работа?
керамиката е близка до глината...../все са силикати/.

# 116
  • Мнения: 6 734
realist, не знам дали ще останеш доволна, ако ти кажа какво пише на етикета на моя сач(сега видях-покрай другата тема и аз се пощурих  Simple Smile). Та там пише, че съответства на изискванията на ЕИО и че съдържа Pb и Cd (демек - олово и кадмий). Всъщност аз знаех, че глинените съдове имат съдържание на олово, но мислех, че само при тези, които са глазирани отвътре(не знам дали това е точната дума), а сачът не е. Аз моя сач си го мия с веро и гъба, не е замирисал. А цветът зависи от това доколко е изпечена глината.
 

# 117
  • Мнения: 1 732
Fortuna ,

благодаря!
странно, че са писали,че съдържа кадмий и олово.
 
Явно  в допустимите граници, според европейските изисквания.

# 118
  • Мнения: 6 734
Fortuna ,

благодаря!
странно, че са писали,че съдържа кадмий и олово.
 
Явно  в допустимите граници, според европейските изисквания.

Не знам дали е странно, но според мен е похвално.  Peace
Ето линк на фирмата, от която съм купила моя сач: http://www.gia-bg.com/index.php

# 119
  • София
  • Мнения: 3 611
Вчера минавах през женския пазар,в частта където продават точно глинените съдове и попитах едни продавач за сачовете.Каза ми,че за да се ползват на стъклокерамика,трябва котлона да е по-голям или равен по площ със сача, иначе има опастност да се пукне,че не се нагрява равномерно.Понеже в моя случай това е невъзможно(малки са ми плочите)ми остава едниствено вариант да си взема за вилата,където вече ще мога да го ползвам на огън.

Общи условия

Активация на акаунт