ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗХОД от ситуацията с ДГ

  • 21 840
  • 510
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 3 648
Аз искам сглобяеми ДГ-вариантът е много добър,и бърз,и на този етап май е единственният.Той решава всичките ни проблеми!!! Ако трябва и правителството да се включи,това си е бедственно положение,в крайна сметка данъците ни отиват там!!!

Подкрепям с две ръце!

# 331
  • София
  • Мнения: 2 162
- да изчакаме резултатите от проверката, за да можем да вземем отношение по въпроса дали всички кандидати са имали равен (макар и равно затруднен ) достъп до системата и дали има външна намеса и преподреждане на кандидатстванията. Проверяващите са от Майкрософт, ЦИСКО и БАИТ. Очакваме и оценка на това, дали са взети провилните решения в правилните моменти, за да се осигури работата на системата.

Добре де, днешното решение да не се анулира кандидатстването и всички приказки, че не е имало пробив в системата на каква база са?

Цитат
- да се включим в комисията за проверка на наличните свободни места. При близо 200 ДГ няма начин проверката да стане много бързо, затова възлагаме големи надежди на това, че ще подавате конкретни сигнали за конкретни градини, за които имате информация за скрити места - всяка ваша жалба, подадена чрез сайта, ще бъде разглеждана от въпросната комисия. Можете да заявите и желанието си да участвате в конкретните проверки.

Трябва да се включите и в група за наблюдение на самото класиране. Да се иска пълна прозрачност при провеждането му; Да се изяснят още веднъж правилата, по които то ще става. Не говоря за това да има ли райониране или не, да има ли предимства или не (тези неща според мен трябва да си останат, както са си), а за разни несъответствия, които все още са факт- като разликата във входящите номера с бройката кандидатури; кой участва на първо и второ класиране (каква е разликата например между "незаписалите се на първо класиране" и " изявили друго предпочитание"); освободените места през учебната година как ще се заемат- от тези, които са на "виртуалната" опашка или?; това свободно приемане на молби от директорките къде се вмества и т.н.

-
Цитат
да получим пълен списък на възможните нови места - в новопостроени ДГ, в достроени съществуващи, в ремонтирани, в отдадени под наем, които да се върнат на Общината. Списъкът да е придружен с конкретен график на влизане в действие на съответните ДГ. Този списък да бъде актуализиран и публикуван на сайта на Общината до 2 седмици.
[/quote]

И какво означава това? След две седмици ще има кандидатстване и за тези градини или те ще си стоят там за информация?

# 332
  • София
  • Мнения: 1 077
Всичко, което сте направили днес е било нахалост. Фандъкова си е подала оставката...
Иде ми да се пръсна от яд. Сега ще дойде нов, той ще влиза в течение сто години и пак няма да има решение на проблема.

# 333
  • Мнения: 934
- да изчакаме резултатите от проверката, за да можем да вземем отношение по въпроса дали всички кандидати са имали равен (макар и равно затруднен ) достъп до системата и дали има външна намеса и преподреждане на кандидатстванията. Проверяващите са от Майкрософт, ЦИСКО и БАИТ. Очакваме и оценка на това, дали са взети провилните решения в правилните моменти, за да се осигури работата на системата.

Добре де, днешното решение да не се анулира кандидатстването и всички приказки, че не е имало пробив в системата на каква база са?

УФСЪ:
Дефакто пробив на системата не е имало. Няма провредени данни, няма изтекли данни, тоест системата като част съвкупност от данни не е пробита. Цитирам прес-съобщението от 10.02.2008 на СИРМА ГРУП АД - "Потвърждаваме, че от старта на системата в 09.00 на 4.02.2008 до този момент няма пробив в сигурността на системата.....Системата е позволявала регистрации и кандидатстване през цялото време......Всички са изпитвали еднакви затруднения и никой не е бил прилилегирован"
 
Цитат
- да се включим в комисията за проверка на наличните свободни места. При близо 200 ДГ няма начин проверката да стане много бързо, затова възлагаме големи надежди на това, че ще подавате конкретни сигнали за конкретни градини, за които имате информация за скрити места - всяка ваша жалба, подадена чрез сайта, ще бъде разглеждана от въпросната комисия. Можете да заявите и желанието си да участвате в конкретните проверки.

Трябва да се включите и в група за наблюдение на самото класиране. Да се иска пълна прозрачност при провеждането му; Да се изяснят още веднъж правилата, по които то ще става. Не говоря за това да има ли райониране или не, да има ли предимства или не (тези неща според мен трябва да си останат, както са си), а за разни несъответствия, които все още са факт- като разликата във входящите номера с бройката кандидатури; кой участва на първо и второ класиране (каква е разликата например между "незаписалите се на първо класиране" и " изявили друго предпочитание"); освободените места през учебната година как ще се заемат- от тези, които са на "виртуалната" опашка или?; това свободно приемане на молби от директорките къде се вмества и т.н.

УФСЪ:
Нееднократно беше казано, че записване на деца извън системата не може да има. След първо класиране ще се виждат имената на всички приети деца и 10 първи в списъка на чакащи.Догодина когато системата е изцяло готова няма да има въобще съмнение колко са децата в дадена група или ОДЗ и колко са свободните бройки. Засега се приема на довери това което са подали директорите. На сайта kg.sofia.bg има обяснено за несъотвествието на входящите номерата


-
Цитат
да получим пълен списък на възможните нови места - в новопостроени ДГ, в достроени съществуващи, в ремонтирани, в отдадени под наем, които да се върнат на Общината. Списъкът да е придружен с конкретен график на влизане в действие на съответните ДГ. Този списък да бъде актуализиран и публикуван на сайта на Общината до 2 седмици.

И какво означава това? След две седмици ще има кандидатстване и за тези градини или те ще си стоят там за информация?

УФСЪ:
Може да се кандидатства целогодишно в момента в който се открие нова група или нова градина, за нея може да се кандидатства.

# 334
  • София-Дружба 2
  • Мнения: 1 192
lilfi,това е от "Въпроси и отговори" , 36 въпрос.

"Какъв е редът за прием в детска градина преди учебната 2008/09 година?"
При наличие на свободни места в детските градини, освободени преди началото на следващата учебна година, децата могат да бъдат приемани на база подадени в системата заявления при спазване на общите условия.

# 335
  • Мнения: 934
Всичко, което сте направили днес е било нахалост. Фандъкова си е подала оставката...
Иде ми да се пръсна от яд. Сега ще дойде нов, той ще влиза в течение сто години и пак няма да има решение на проблема.
Занда, надявам се това да е само политически ход. Тя каза - "аз ще си депозирам оставката, г-н кмета ще реши дали да я приеме". 2 часа разговор с нея не чух пряко или косвено да намекне жената, че тя вече няма да е на този пост. Надявам се да съм права, защото достатъчно политически речи слушах време е за малко действия. Освен това господин Камен Йорданов, който е шеф на отдел "Образование" и един от 4-мата експерти пряко отговарящи за всички въпроси за ДГ, не подава оставка. Ако трябва само него ще тормозим, дано по скоро се случват нещата.

# 336
  • София
  • Мнения: 1 077
Дано, дано, дано...
Имам спомен как ходехме миналата година с Червената шапчица и доста други мами с бебетата на шествия и протести, включително и на среща с Мартин Заимов. Тези хора и тогава бяха наясно, че има проблем и точно какъв е той. Как да повярвам, че тепърва ще направят нещо, като при ясно подаден сигнал и отношение, те и до сега си клатиха краката?

Същите тези не са от днес там.

# 337
  • Мнения: 3 161
И аз се надявам да не се приеме оставката на Фандъкова. Все пак жестът й изразява достойна позиция. Може би е добре, ако сте доволни от общуването с нея до този момент, да я подкрепите по някакъв начин?От вас зависи много в момента; един такъв жест от ваша страна би се оценил, а и може би е необходим и го дължите на жената, ако смятате, че се справя добре и откликва на исканията ви.

Ние в малка група изготвяме предложение за детски центрове с родителско участие. Ако някой иска да участва в подготвянето, да ми пусне ЛС. Мисля, че има възможност да се осигурят немалък брой места, ако моделът сработи така, както работи в много други страни и родителите поемат инициативата в свои ръце, а общината да го подкрепи и помогне за осъществяването му. Няма да компенсира всичките липсващи 5000 места, но би могъл да предложи разумна алтернатива за доста хора.

# 338
  • Мнения: 3 740
Значи за сигнали - аз въобще не мога да подам запитване на сайта до сега - поне 10-15 пъти съм пробвала! ако може тук да пиша все пак - става въпрос за 51 ОДЗ, в което има 3 места за 2007 запазени, а там до сега не приемаха набор различен от този, който навършва 2 години в годината на кандидатстване и прием. Т.е. неможе да имат три деца 2007 година вече приети.

Не знам защо не можеш да попадеш сигнал, но записах въпроса ти, ще го задам при първа възможност

За градините, които ще се възстановат като такива - това значи ли, че още тази година ще могат да влязат в употреба тези градини и част от децата да се пренасочат натам? И как ще стане това?

Градините ще бъдат включени в системата, когато станат използваеми като ДГ - затова настояваме за конкретен списък с конкретни срокове, когато ще има нови места  

Доста хора продължават да настояват за районирането - дали да не се наблегне и на това?

Доста хора има и против районирането, така че общината не взема отношение по въпроса. Аз лично съм привърженик на частичното райониране - и за ДГ, и за училища - т.е. с предимство да се записват децата от района, но има доста противници на такъв подход, затова не се приема.

Мисля, че трябва да се настоява за разкриване на мах брой нови места още за тази учебна година по един или друг начин - дали във върнатите за целта градини, дали в нови!

Точно за това настояваме - и чрез проверката на евентуалните укрити места, и чрез искането за прозрачност на разкриването на нови места по различни начини (с конкретни обекти, места и срокове).

УФСЪ е отговорила на другите въпроси. Благодаря.  Grinning

Занда, аз искрено се надявам, че кметът няма да приеме оставката на Фандъкова, защото с нея може да се работи. Сбъсквала съм се с достатъчно много примери за чиновническо отношение, за да мога да оценя, когато един човек е отворен за сътрудничество.

Шапчице, за сглобяемите ДГ от общината са готови да предоставят терени, но искат пълна документация от фирмите-кандидати, с която да се удостовери, че тези постройки отговарят на всички изисквания за безопасност (противопожарни, земетръсни, хигиенни и т.н.). Така че засега инициативата е в ръцете на фирмите. Поръчките ще бъдат възлагани на конкурсен принцип.

Също така общината е готова и за публично-частни партньорства - но там всеки случай е индивидуален и е въпрос на конкретен договор между общината и фирмата. На този принцип е построена ДГ в Панчарево, строи се ДГ в Овча купел и Красно село. Често пъти о тази процедура става дума за частни ДГ, но това също е част от решаването на проблема.

От Общината предлагат и мораториум върху отдаването на на помещения на ДГ под наем, но това решение трябва да се гласува от Общинския съвет. По всяка вероятност тази година Общинският съвет ще го гласува.  Mr. Green

# 339
  • София
  • Мнения: 2 162
Уфсъ, мерси за отговорите. Тръгнах да пиша едно дълго обяснение защо входящите номера не са коректно записани според мен, но всъщност си давам сметка, че това не е толкова важно, ако ми отговорите потвърдително на следния въпрос:
Класирането ще става съобразно времето на кандидатстване, което при обявяването ще се вижда (кой пред теб в колко часа е кандидатствал) и тези номера не означават нищо?

И още нещо да ви питам- да разбирам ли, че преди приключването на проверката, за която говорите класиране няма да се прави?

В една от темите Борис Цветков говори за кръгла маса за 17.02.- знаете ли нещо по въпроса и мислите ли да участвате в такава? Мисля, че е добра идея, защото на нея може да се подпише нещо като обществен договор между общината и родителите. Когато има нещо на хартия е по- трудно после да изклинчат.

# 340
  • Мнения: 934
Класирането ще става съобразно времето на кандидатстване, което при обявяването ще се вижда (кой пред теб в колко часа е кандидатствал) и тези номера не означават нищо?

В детайли не знам как ще е точно, но ако го няма това което ти пишеш, то просто ще е безмислено това показване. Обещавам следващия път този въпрос да се разиска. Даже сега ако искаш можеш да питаш в сайта.

И още нещо да ви питам- да разбирам ли, че преди приключването на проверката, за която говорите класиране няма да се прави?
Да нещо подобно е. Засега няма да се съкращава срока който е обявен за първо класиране. Има такава възможност, но ако се съкрати няма да може ефективно да се проверят вашите сигнали.

В една от темите Борис Цветков говори за кръгла маса за 17.02.- знаете ли нещо по въпроса и мислите ли да участвате в такава? Мисля, че е добра идея, защото на нея може да се подпише нещо като обществен договор между общината и родителите. Когато има нещо на хартия е по- трудно после да изклинчат.

За това аз нищо не знам, напоследък много работя и имам малко време, може би някои друг от СНБМ знае.

# 341
  • гр.София
  • Мнения: 4 166
lilfi,това е от "Въпроси и отговори" , 36 въпрос.

"Какъв е редът за прием в детска градина преди учебната 2008/09 година?"
При наличие на свободни места в детските градини, освободени преди началото на следващата учебна година, децата могат да бъдат приемани на база подадени в системата заявления при спазване на общите условия.
Но горното противоречи на техен отговор от по-новите-№25.
 В него пише,че молбите подадени чрез с-мата през 2008-ма година важат само за учебната 2008-2009 година.(А тя започва през септември чак.)

# 342
  • Мнения: 183

В една от темите Борис Цветков говори за кръгла маса за 17.02.- знаете ли нещо по въпроса и мислите ли да участвате в такава? Мисля, че е добра идея, защото на нея може да се подпише нещо като обществен договор между общината и родителите. Когато има нещо на хартия е по- трудно после да изклинчат.
Още тогава писах че това е добра идея!!!И смятам да отида.

# 343
  • Мнения: 48 055
lilfi,това е от "Въпроси и отговори" , 36 въпрос.

"Какъв е редът за прием в детска градина преди учебната 2008/09 година?"
При наличие на свободни места в детските градини, освободени преди началото на следващата учебна година, децата могат да бъдат приемани на база подадени в системата заявления при спазване на общите условия.
Но горното противоречи на техен отговор от по-новите-№25.
 В него пише,че молбите подадени чрез с-мата през 2008-ма година важат само за учебната 2008-2009 година.(А тя започва през септември чак.)
да, противоречи, но от септември ще е пуснат сайта целогодишно да се регистрираш и да чакаш, т е тогава явно ще може и новородено да се регистрира и да чака, и ще важи поредноста на номера , а не по- предния час
тези праивила са само за тази година

# 344
  • Мнения: 4 181
Значи за сигнали - аз въобще не мога да подам запитване на сайта до сега - поне 10-15 пъти съм пробвала! ако може тук да пиша все пак - става въпрос за 51 ОДЗ, в което има 3 места за 2007 запазени, а там до сега не приемаха набор различен от този, който навършва 2 години в годината на кандидатстване и прием. Т.е. неможе да имат три деца 2007 година вече приети.

За градините, които ще се възстановат като такива - това значи ли, че още тази година ще могат да влязат в употреба тези градини и част от децата да се пренасочат натам? И как ще стане това?

Доста хора продължават да настояват за районирането - дали да не се наблегне и на това?

Мисля, че трябва да се настоява за разкриване на мах брой нови места още за тази учебна година по един или друг начин - дали във върнатите за целта градини, дали в нови!
Много те моля прочети назад за тези места за набор 2007г. Няма такова нещо като приети от този набор.
Работната група трябва да помисли за механизма относно кадидатсването за новите градини
Момичета, ако предложите обективен и практически възможен критерий за райониране обещавам да повдигна този въпрос. На мен лично ми омръзна да го дъвча просто на общо основание.

Общи условия

Активация на акаунт