Жилищен кредит - в лева или евро?

  • 4 976
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 292

И нас ни посъветваха да заложим на българската валута, заради евентуалното и обезценяване.  Thinking

Дали банките са толкова прости?  ooooh!
Нямам представа!
Но не виждам никакво предимство в кредит в евро. Нека някой ми посочи едно, както и причина да не е в лева!  Sunglasses
П.П. Не мисля, че ситуацията от '97 ще се повтори. Никой не говори за чак такава инфлация.  ooooh!

# 16
  • Countryside
  • Мнения: 11 628

И нас ни посъветваха да заложим на българската валута, заради евентуалното и обезценяване.  Thinking

Дали банките са толкова прости?  ooooh!
Основно правило - кредит се тегли в такава валута, в каквато получаваш доходите си!
Второ основно правило за бг - в лева разбира се, дори да влезем в еврозоната с борд, ще има прекалкулиране на курса лев/евро, защото дори в момента той е нереален. Разбира се, очакванията всички ги знаем какви са Laughing

# 17
  • Мнения: 1 731
И нас ни тресе същата треска в момента . newsm78
Значи в лева е по-добре ? Thinking

# 18
  • Мнения: 14 490
Има ли хора, които си мислят, че ситуацията от '97 може да се повтори? И едва ли не с джобните си пари ще си изплатят кредита.

никой не мисли това. разумното е да е в лева, защото като въведем еврото, както са писали и по-горе ще се промени курса лев евро, който в момента е фиксиран заради борда. тогава борд вече няма да има. и ако сега вземаш хиляда лева - 500 евро и вноската ти е 500 лева - 250 евро тогава може да се получи че вземаш 300 евро ама вноската ти пак ще е 250 евро.

# 19
  • Мнения: 1 992
Ок, съгласна, но предполагам банките са си направили сметката и за това.

Вижте дали договора има опция за превалутиране.
Т.е. ако изтеглите в лева, при едно обезценяване - банката има право да обърне кредита в евро.

# 20
  • Мнения: 2 926
Не съм с икономическо образование,но когато теглихме нашия кредит,се посъветвах с доста хора.
Вярно е,че лихвите в евро са по-ниски,но пък всики бяха на мнение,че кредит в лева е по-изгодно.
В момента вноската ни е 500лв. на месец,които пари не са малко.Но пък като се замисли човек - след 5,10 години тези пари няма да имат стойността,която имат в момента.А еврото пак ще си е евро.  newsm78

# 21
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Не съм с икономическо образование,но когато теглихме нашия кредит,се посъветвах с доста хора.
Вярно е,че лихвите в евро са по-ниски,но пък всики бяха на мнение,че кредит в лева е по-изгодно.
В момента вноската ни е 500лв. на месец,които пари не са малко.Но пък като се замисли човек - след 5,10 години тези пари няма да имат стойността,която имат в момента.А еврото пак ще си е евро.  newsm78

Не съм с икономическо образование, но това ми се струва смешно.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 672
Аз разговарях с две познати , работещи в две различни банки - Пощенска и Уникредит. И двете са категорични, че жилищния кредит трябва да е във швейцарски франкове. Но аз не знам защо все клоня към левовете !  newsm78

# 23
  • Мнения: 2 926
Не съм с икономическо образование,но когато теглихме нашия кредит,се посъветвах с доста хора.
Вярно е,че лихвите в евро са по-ниски,но пък всики бяха на мнение,че кредит в лева е по-изгодно.
В момента вноската ни е 500лв. на месец,които пари не са малко.Но пък като се замисли човек - след 5,10 години тези пари няма да имат стойността,която имат в момента.А еврото пак ще си е евро.  newsm78

Не съм с икономическо образование, но това ми се струва смешно.
Киса,кое ти се струва толкова смешно?
Парите се обезценяват и това е факт.

# 24
  • Мнения: 144
Освен че ще се обезцени вноската ти по кредита, ще се обезцени и заплатата ти. И на дали ще ти вдигат заплатата с много по-голям процент от инфлацията за периода. А банките имат клауза, че могат да ти вдигнат лихвата. Така, че може в един момент не да ти е смешно, а направо ще се видиш в приключение.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Като сме се запътили към ЕС, тоест, диктуват ни какво да правим, надали ще ни оставят с валута, която да се обезцени - вярвам, че има начини това нещо да се реши по нормален начин.

Какво е положението на другите страни членки, които са минали от собствената си валута към еврото?

# 26
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Като сме се запътили към ЕС, тоест, диктуват ни какво да правим, надали ще ни оставят с валута, която да се обезцени - вярвам, че има начини това нещо да се реши по нормален начин.

Какво е положението на другите страни членки, които са минали от собствената си валута към еврото?
Едва ли на някой в Европата му дреме за нас  Laughing А и ние бая хляб ще изядем преди да добутаме критериите за еврото. Но все пак няма нито една държава влязла в Еврозоната с борд. Ако отвържат лева сега познай какво ще стане, е '97 няма да е, ама аналогично.

# 27
  • София
  • Мнения: 215
Вижте дали договора има опция за превалутиране.
Т.е. ако изтеглите в лева, при едно обезценяване - банката има право да обърне кредита в евро.
Всички банки вече имат такава клауза в договора

# 28
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Вижте дали договора има опция за превалутиране.
Т.е. ако изтеглите в лева, при едно обезценяване - банката има право да обърне кредита в евро.
Всички банки вече имат такава клауза в договора

Щом има такава клауза, като обърнат лева в евро, ккаво ще стане? Ако го обърнат по днешния курс, не излиза ли същата работа - в евро ли изплащаш, в лева ли...

# 29
  • Мнения: 1 006
Много болна и за мен тема - до дни трябва да подадем документите, а още не сме решили окончателно....

но все пак клоним към левовия вариант, основно по причините, споменати дотук.....
Едно от образованията ми е икономическо, но като виден Тома Неверни, хич не ми помага теорията Confused

Общи условия

Активация на акаунт