Разходите в по-малък град по-малки ли са?

  • 3 502
  • 56
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 804
Не смятам, че се живее по-евтино.
Цените на храната, тока, водата са едни и същи. Единственото, което в малкия град се спестява са разходите за транспорт.
Афродита, патентовай моля те начина по който се храните. 150 лева на месец звучи невероятно.

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 702
Аз отдавна не съм пазарувала в София и не мога да се изкажа относно хранителните продукти, но със сигурност ще спестяваш от транспорт. Ние не слизаме от колата, но за бензин даваме не повече от 100-120лв. И как да е иначе, като най-далечната ми дестинация е на 2км.  Simple Smile
Ако живееш пак под наем, ще ти е по-евтино, наемите са доста по-ниски. Ако пък имаш къде да живееш - съвсем.
Все пак за храната: пазаруваме главно от Метро, Била и Пикадили. Би трябвало цените да са еднакви във всички магазини на съответната верига. Иначе за ежедневния пазар сме до кварталното магазинче. И тук вече има варианти. Например в магазина до нас сиренето е от 5.20 и от 6.00лева, а в магазина до майка - 4.60. Естествено, всеки път като ходя до тях, купувам сирене, независимо дали ми трябва или не.
По-ниски са и разходите, ако искаш да си наемеш бавачка.
Освен това, в Бургас има повече непретенциозни заведения, т.е можеш да излезеш да хапнеш, без да е необходимо да оставяш половин минимална работна заплата за целта. 

# 47
  • Мнения: 4 753
Все пак мисля, че е строго индивидуално.... какво значи да се пести от транспорт???? Малкия град е малък.... логично, но от единия край до другия са поне 5 км и ако трябва да ги изминаваш всеки ден за да ходиш на работа ти трябва транспорт. От друга страна познавам хора в София, които живеят близо до работното си място и ходят пеша.... така че всичко е според зависи.  Peace

# 48
  • Мнения: 1 226
Не са, защото и  доходите са по-малки.

# 49
  • софия
  • Мнения: 2 140
Не мисля,че разходите са по-малки в по-маките градове. Naughty

# 50
  • Мнения: 473
Не смятам, че разходите в по-малък град са по-малки. Ние както и да се ограничаваме не можем да живеем нормално с по-малко от  1200 лв. Само този месец съм платила повече от 300 лв. за сметки, отделно разходи за детето, за храна. Не плащаме наем, ползваме лична кола, която е много икономична и въпреки това парите се изпаряват направо.

# 51
  • Мнения: 296
Нищо не е по-евтино. Имам доста задълбочени наблюдения върху Бургас. Когато живеех в Бургас, ходех да пазаря в София - дрехи, обувки и подобни неща. Единственото перо, от което се спестява е транспорта, наистина / а и таксиметровите шофьори не отказват поръчки за кратки разстояния Grinning/. Наемите също, де, но това не те касае. Храната е ясна, заведенията - различни /за всеки джоб/, заплатите ниски. Идеята за високия стандарт в Б-с е останала от комунистическо време - пристанище, нефтохим /голям процент от бургазлии, работещи там/ = високи заплати. Да, ама заплатите отдавна ги няма, пък цените абсолютно необективно следват върховете....Иначе атмосферата, ах,  бургаската атмосфера.... Laughing

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 702
За заплатите също зависи.
Имам колежка, която трябваше да се премести в София. Ще бъде на длъжност, за която тук беше заместник (в една и съща банка). Наскоро говорих с нея и каза, че в заплащането почти няма разлика между двата града.
А една приятелка, която преди 5 години се премести в София, сега се връща, понеже си намери работа тук за 1000 лв. повече от софийската й работа.
Имам наблюдения и в сферата на строителството - заплащането на архитекти и строителни инженери в Бургас е значително по-добро (може би се дължи на недостига на тези кадри).

# 53
  • Мнения: 24 467
Зависи, разбира се, заплащането от много неща и най- вече от сферата, в която работиш. Моята заплата, напр., е до стотинка еднаква с колегите ми във всички градове.

# 54
  • България
  • Мнения: 106
Не смятам, че се живее по-евтино.
Цените на храната, тока, водата са едни и същи. Единственото, което в малкия град се спестява са разходите за транспорт.]

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 23 788
Не.Само приходите са по-малки Peace
Отдавна чаках някой да го каже това. Laughing
Родом съм от наистина МАЛЪК град, в София съм омъжена и имам база за сравнение.
Ха тъй! И моята база за сравнение е подобна, живея си в Сопот, ама напоследък поне веднъж седмично се налага да съм в София, редовно ходя и до Пловдив. Понеже съм от Габрово, та и до там често прескачам.
А 150лв за храна изобщо не мога да го коментирам, това няма как да стане без баба на село. Аз си купувам всичко от магазина и от пазара и ..... 400лв само за храна, без алкохол и без безалкохолни. Не мога да сляза под 400лв и това си е. Пресните плодове и зеленчуци са ужасно скъпи. #Cussing out
Сметките за ток на ЕВН са еднакви навсякъде - малък, голям град.
Цената на бензина също.
Цената на един хладилник си е един хладилник, не е 2 за левче.
Мтел, Глобул, Вивател не се интересуват на село ли живееш.
Е, как тогава да е по-евтино в малкия град?!

# 56
  • Мнения: 4 362
Цитат
Не са, защото и  доходите са по-малки.

Много зависи  Peace Защото тук в моят малък град има хора ,които работят в Бургас и взимат заплата колкото в София,та не е критерий,че доходите са по малки  Peace

Общи условия

Активация на акаунт