Внимание ! Прясно мляко Фибела

  • 6 380
  • 56
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Сигурна съм невежа по много въпроси, част от които е и този, обаче съм чувала нееднократно, че целта на консервантите е именно да "запазят" продукта по-дълго "годен".
 Ние си вземаме прясно мляко директно от на комшийката кравата, варим си го и си го консумираме или съответно се подквасва и си ядем кисело. И в двата случая след 3 дни млякото вече не става за ядене. Как другото е уж без консреванти а трае с месеци?

# 46
  • Мнения: 335
...за цената- стойността на продукта не отразява само цената на суровината- организирането на едно преработвателно предприятие е огромна инвестиция...

20 ст. не е цената на "суровината", а изкупната цена на млякото, което, всъщност, е продуктът (или поне - би трябвало да бъде, щом ни се внушава, че купуваме "прясно мляко").
Представям си, ако "преработвателните предприятия" бяха инвестирали  и в производството на натуралния продукт -  натуралното прясно мляко.
Крайната му цена сигурно щеше да бъде 3,65 лв.

Аз питах вярно ли е, че продуктът (т.е. натуралното прясно мляко, което пакетиращите го  фирми вземат от прекупвачи), бива обезмасляван от тях, превръщан на сухо мляко и съхраняван така (колкото им е нужно на пакетиращите).
А това, което ни се продава като краен пакетиран продукт, е нещо, забъркано от сухо мляко и консерванти.

Питам: Наистина ли първоначалният натурален продукт (натуралното прясно мляко от действителните производители - животновъдите) бива превръщан зорлем в суровина (сухо мляко).
Не се ли дължи на това (освен на неколкократното прекупуване) високата цена?
Минава се през две производства: превръщането на натуралното мляко в нов продукт - сухо мляко. И после: превръщане на сухото мляко в още по-нов продукт - разтворено сухо мляко и консерванти - нещо, което не е вече прясно мляко (нищо, че на кутийките  пише така).

Нека да отговори някой, който знае.
Просто с "да" или "не" на въпросите.

"Огромните инвестиции" са ясни. Даже обикновен кравар вече знае що е инвестиция и колко огромна е тя за него, докато си изхрани кравите.

Последна редакция: ср, 27 фев 2008, 17:50 от Холограма

# 47
  • Мнения: 1 942

Аз искам да попитам нещо друго, ако това твърдение е вярно как е възможно годността на прясното мляко да бъде над четири месеца от днешна дата, а не знам кога е произведено. Без да се приеме като заяждане, наистина ми е интересно и ще съм благодарна, ако някой ми поясни.

И мен това ме вълнува   newsm78 Каква е тази технология? Как така МЛЯКО стои в кутии с месеци, че и като го отвориш пак не се разваля с дни?

# 48
  • Мнения: 335

... как е възможно годността на прясното мляко да бъде над четири месеца...

И мен това ме вълнува   newsm78 Каква е тази технология?...

Ако отговорят за сухото мляко, може би наполовина ще са отговорили и на вас.

# 49
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз мисля, че удължената трайност се дължи на сухото мляко. То просто си има вкус на такова.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 133
За UHT-технологията:
http://www.umc.bg/id-97/uht_milk_technology.html
Просто нищо живо не остава вътре. А какво остава и дали има странични продукти от разграждането - не пише.

# 51
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не съм съгласна, че вкусът остава същият като при пастьоризация. На мен ми прилича на сухо или на кондензирано мляко- изгубва се типичния вкус на прясното мляко.

# 52
  • Мнения: 335


Какво мляко се нагрява до 150 С ?


# 53
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Колкото пъти съм купувала от Фибела, толкова пъти е било или развалено, или просто гадно на вкус. По същите причини не купувам и българско масло.  Не не съм доволна и от Верея, въпреки че преди редовно го купувах. Струва ми се силно разредено. Не успях да направя капучино от него, посто не се разпенва, все едно да опитваш да разпениш вода. Сега купувам често от млякото на ВВВ, става.
И изобщо ... аман от боклуци, винаги когато имам възможност, купувам домашно мляко от една позната баба. Разликата е огромна в полза на домашното.

# 54
  • Мнения: 1 942
Какво мляко се нагрява до 150 С ?

150 градуса би означавало много силно завиране предполагам, но какво пречи това на по-нататъшно разваляне? Кое пречи да вкисне после с месеци седене?

Детските млека /АМ/ също минават през термична обработка и то доста по-продължителна и въпреки това пак се развалят след като се направят за пиене.

# 55
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Един от собствениците на ВВВ ми обясняваше как го правят млякото на високата температура, сложно ми се видя като технология, от всички обяснения разбрах, че това е един вид стерилизиране. Нещо като унищожаване на бактериите, които предизвикват развалянето и създаване на вакуум, или поне аз така го разбрах. Затова и се запазвало дълго време.

# 56
  • Мнения: 19 338
Аз купувам винаги хомогенизирано мляко, защото другото се разваля твърде бързо.
То бива нагрявано за 2 сек до 150градуса и после веднага охладено.

Общи условия

Активация на акаунт