отказ за приемане на молба за отпуск след майчинство (спешно)

  • 14 894
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 289
Гледам- взела си решение, затова пиша по принцип:
Когато работодателят ви не желае да приеме ваше изявление- било за ползване на отпуск или за напускане, няма значение какво, а вие така или иначе държите да го направите:
1.Отивате и подавате заявлението /молбата и т.н./ в присъствието на 1-2 души, които ще ползвате евентуално като свидетели за в бъдеще.
А някой има ли идея какво представлява молбата или заявлението,което се подава и от коя дата трябва да е.Сина ми на 2 януари направи две годинки и сега искат да ме освободят от 2 февруари от работа.Казах им,че ще подам молба ,за да си ползвам непл.майчинство,но незнам какво и как трябва да напиша и как да го формулирам.Ще съм ви безкрайно благодарна за отговорите и съветите.   bouquet

До Управтеля на .............

Заявление от ..... трите имена

Заявявам, че считано от  ..... желая да ползвам ......... / пишеш колко дневен / неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст, съгл. чл. 167а от КТ за детето ми ................ трите имена.

Ето ти малко инфо за самия отпуск и правата ти:

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Sunglasses Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет.


Благодаря ти страшно много за бързия отговор.Полудявам като ме разиграват и си мислят,че незнам какви права имам.... #Cussing out

# 16
zdraveite bite li mi kazali plateniq otpusk sled mai4instvo ot koi se izpla6ta?ot durjavata ili ot djoba na 6efovete.blagodarq vi predvaritelno newsm78

# 17
  • Мнения: 2 109
ot шефовете

# 18
А знаете ли колко време след подаване на молба за изплащане на неползвания отпуск за двете години майчинство го изплащат и изобщо има ли някакъв срок, аз не смятам да го ползвам, а да ми го изплатят при напускането.
Благодаря предварително!

# 19
blagodarq mnogo  na kalina za otgovora,6tom se izpla6ta ot 6efovete,zna4i az nqma da polu4a ni6to.a moga li da go polzvam ,samo za  staja bez da mi go pla6tat,tui kato te mi napraviha usluga da me osigurqvat,za da moga da vzimam mai4instvo.

# 20
  • Мнения: 2 109
може просто да те пуснат в отпуск и пак трябва да се плащат осигуровки (ако ти си ги плащаш). и се води стаж.
нали говорим за полагаемия платен годишен отпуск, който може да се вземе след като стане детето на 2?

# 21
  • Мнения: 753
Майка на дете до 3 год.възраст не може да бъде уволнена, закона я защитава.Като те уволнят - осъди ги...............

# 22
  • Мнения: 24 467
Майка на дете до 3 год.възраст не може да бъде уволнена, закона я защитава.Като те уволнят - осъди ги...............

Може- с разрешение на РИТ /вж. чл. 333, ал.1, т.1 от КТ/ и преди да се съдите направи сверка, дали преди такова уволнение не е взето това разрешение.
"Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;"

# 23
  • Мнения: 753
Съгласна съм, че се иска разрешение от инспекцията по труда, но дали ще го получат? Те могат да си искат, но надали ще им го дадат.Все пак става въпрос за майка с дете.

# 24
  • Мнения: 24 467
Въпросът, дали е получено такова или не, се изяснява преди завеждане на исковата молба, защото последната може да се окаже излишна. Майката следва да знае, че защитата не е абсолютна, затова информирам.

# 25
  • Мнения: 4 155
Може и без разрешение от инспекцията по труда - при закриване на предприятието или съкращаване на дейността му.

# 26
  • Мнения: 24 467
Естествено, нали съм дала цитата от чл.333/КТ, в който е посочено при прекратяване трудовото правоотношение на кои основания се ползват защитите. Основанията са изчерпателно изброени там и не са много, извън тях защити няма, поне не при такава категория лица.

# 27
  • Мнения: 41
Калинa , дали е възможно да съобщиш името на училището, за да предпазиш други от тези хора. Дано никой си няма работа с такива...

# 28
  • Мнения: 2 109
Калинa , дали е възможно да съобщиш името на училището, за да предпазиш други от тези хора. Дано никой си няма работа с такива...

фалираха миналата година, няма страшно. Wink

# 29
  • Мнения: 23
Здравейте, дано някой да успее да ми отговори на въпроса, защото съм в голяма чуденка. Прекратих си преждевременнно майчинството, като напуснах старата работа и започнах нова такава. Получих си  трудовата книжка и понеже все още си очаквам обезщетението за отпуска от старата работа се зачетох върху сумата на коята съм осигурявана. В трудовата ми книжка е вписано, че заплатата ми е актуализирана няколко пъти, а аз не съм се връщала на старата работа за да имам такава актуализация. Въпросът ми е каква сума ще бъде обезщетението ми - тази от последния ми работен месец или тази актуализираната и защо е актуализирана заплатата ми, като не съм била на работа и до какъв срок следва да си получа обезщетението. Предварително се извинявам за дългият въпрос и благодааря за отговора  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт