За бакшишите.

  • 4 889
  • 108
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 518
И все пак от всяко правило си има изключения - има един човек на когото винаги съм оставяла бакшиши и занапред ще оставям и това е ветеринарния лекар. Peace Човека е изключителен професионалист, който не работи за пари, спасявал е нееднократно наши домашни любимци и винаги когато го потърсим той е насреща. Тарифите му са повече от символични в сравнение с усилията които полага, а спасяването на живот не може да се сравни с нищо и не е по силите на всеки. Крайно време е да се разбере, че ветеринарната медицина е не по-малко признание от хуманната.

Последна редакция: вт, 25 мар 2008, 14:46 от krem-karamel

# 91
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
странно, сега нещата тръгнаха натам, че сме длъжни да оставяме бакшиш!
Ами все пак аз като клиент имам в менюто посочена цена за предлаганата стока и услуга и си я заплащам.

"Който няма пари или настроение да дава бакшиш - тогава да не ходи на заведение" - това звучи абсурдно! Ако се добави табела с надпис, дължите еди колко си бакшиш на сервитьорката, иначе не сте желан в заведението, бих го имала предвид преди да седна там. Тогава трябва да започне и бакшиша да се облага с данък и т.н.

Ами той си се облага - абсолютно всички доходи се декларират.  Wink

Иначе не мисля, че е абсурдно - то си е един вид неписан закон - плащаш си за обслужването, ако не искаш - тогава ходиш на ресторант за самообслужване.

Май тези, които НЕ са работили във сферата са твърдо против бакшишите, а тези които са работили са ЗА. Така, че извода е много прост - опитайте се да погледнете от гледната точка на другия човек. Нали знаете, питай патило, а не старило. Тук не става въпрос за някакви принципи, а за това, че единия се опитва да си изкарва прехраната, а другия ползва някаква услуга - и ако е доволен, тогава трябва да си плати за нея.


Само да допълня, разбирам какво Лени се опитва да каже - че работодателя не трябва да очаква заплатата на персонала му да бъде платена от клиентите. Но докато това е факт и сервитьорите продължават да бъдат наемани под такива условия, не можем да лишаваме някой от препитанието му за да си запазим принципите, че не трябва да се дава бакшиш.

# 92
  • Мнения: 11 747
е, не! Стана съвсем отнесено! Не знам как е в Канада, но в България срвитьорките получават заплата за труда си, не им се заплаща от бакшиша. Колко е голяма заплатата е друг въпрос, вероятно на различните места е различна и това е въпрос на договорка с работодателя.

Да, аз си плащам за обслужването, не ако ми хареса, а при всички положения, като плащам сметката в заведението. Затова и цените в заведение с обслужване са по-високи от цените в заведение на самообслужване.

В България не съм чула някой да си декларира бакшиша и той да му се облага с данъци...

# 93
  • София
  • Мнения: 2 901
Имаше въпроси за ваучерите за таксита - не можете да ги имате като частни лица. Сключват се договори между фермата превозвач и фирма. На еди-кое-си число идва една разпечатка - кой номер ваучер на каква сума е представен и изплатен от фермата превозвач и общата сума се фактурира на фирмата като се начислява и ДДС. колкото ваучера са отичли за осребряване от шофьорите, толкова се фактурират. Един шофьор може да ен ходи всеки месец, може и да си ги е затрил, тогава няма да ги плати и потребителят - фирмата. каквато е сумата написана на ваучера до стотинка, това плаща фирмата в края на месеца. Някои практикуват така - като преценят че искат да оставят бакшиш, пищшат по-висока сума във ваучера, а не сумата от бележката, но пък вече има значение дали в счетоводството приемат това, не може да се ръсят бакшиши от работниците а да плаща фирмата.

Сега за спора за сервитьорките. Никога не съм работила такава работа, Точно заради условията на работа, Но това е моят избор. реших да започна като секретарка и така да драпам нагоре, така и стана. Всеки сам си преценя как му е удобно - да взема по-малко пари, да разчита на благоволението на хората, които обслужва, да работи по 15 часа на ден, но да почива толкова дни, колкото работи или да работи друга работа - без да се оплаква, че зависи от подаяния, че стои на крак, че работи нискоквалифициран труд въобще.Да ви кажа имам особено мнение за сервитьорки, които работят като такива дълги години - първо това означава, че това ги устройва, тогава защо хленчат. но това, за което ме е яд на тях е че сами не осъзнават, че след още няколко години ще решат че достатъчно са се амортизирали от тази работа, ще поискат да работят нещо като "бели хора" и ще се чудят защо никъде не ги приемат насериозно предвид стажа и възрастта им. Колко време може да е сервитьорка една жена, може ли да прави това до пенсия - не, нито физически, нито (как да го нарека) нито някъде ще я искат работодатели. Трябва от рано да се замислят, какво искат да правят със себе си, защото една от станите на това да работим е да се чувстваме добре по време на работния ден - да изпитваме и удовлетворение от работата, да правим нещо с желание, не само за пари.

# 94
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
pina, и аз не знам как е в Канада  Wink - аз по-горе писах, че работих като сервитьорка в Щатите.

Валентина, малко грубо беше това със това за разчитането на благоволението на хората и зависене от подаяния  Rolling Eyes Ако ти наистина чувстваш, че даваш подаяние на човека, който те обслужва, а не плащаш за неговия труд, то тогава наистина по-добре не оставяй нищо. Когато сервирах, никога не съм се чувствала, че прося - напротив, взимах възнаграждение за една наистина доста психически и физически натоварена работа.


Мисля, че да спорим е безмислено, всеки май ще си остане със старото мнение - но поне е хубаво, че видяхме как хората мислят различно. Дано не ви се налага да работите за бакшиши, момичета, искрено ви го пожелавам.  Hug

# 95
  • София
  • Мнения: 351
Валентина, незнам откъде си останала с впечатление, че някой хленчи.Мисля, ясно се изразих, че не се оплаквам, а и не прочетох някой друг да хленчи.Това което споделих, за дългия работен ден и натоварването беше по повод, на едно мнение, че сервитьорките "само носят и се усмихват,какво толкова".
Аз работя това, защото уча и  работното време 2 на 2 ми позволява да посещавам лекции в почивните дни, и да ме заместват за няколко часа дори и когато съм на работа.
За щастие, съм имала късмета да работя в доста добри заведения, където бакшиша никак не е бил малък.Сбора от заплата и бакшиш съвсем ме е удовлетворявал, естествено имало е добри и лоши месеци.Под добри заведения, имам предвид, места които се посещават предимно от хора с по-добро финансово състояние.
Явно съм оставила погрешно впечатление, че работата е ужасна и съм недоволна.Напротив, както всяко нещо има си и плюсове и минуси.
Единствената ми цел беше, да покажа, че труда, който се полага не е за подценяване.И да изразя мнение, че за мен бакшиша е нещо нормално.Малко или много съм пристрастна, но така разсъждавах още преди да започна да работя като сервитьорка Wink

# 96
  • Мнения: 11 747
да, аз определено не смятам, че с бакшиша плащам за нечий труд, за труда си човек получава заплата. Бакшиша е въпрос на благоволение.

# 97
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Не, това не е правилно. Искаш да кажеш, че няма разлика между един просяк на улицата и един сервитьор, който се труди за парите си - защото и в двата случая те разчитат на твоето благоволение?

# 98
  • Мнения: 11 747
сервитьора се труди за заплатата си - това е моето мнение. Много хора, с други професии се трудят за заплатата си.

# 99
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Е, ясно че няма да постигнем консенсус  Laughing В спора се ражда истината и може би някой друг да си е променил мнението - независимо в коя насока.

 wflag

# 100
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Иначе не мисля, че е абсурдно - то си е един вид неписан закон - плащаш си за обслужването, ако не искаш - тогава ходиш на ресторант за самообслужване.

Май тези, които НЕ са работили във сферата са твърдо против бакшишите, а тези които са работили са ЗА. Така, че извода е много прост - опитайте се да погледнете от гледната точка на другия човек. Нали знаете, питай патило, а не старило. Тук не става въпрос за някакви принципи, а за това, че единия се опитва да си изкарва прехраната, а другия ползва някаква услуга - и ако е доволен, тогава трябва да си плати за нея.


Точно абсурдно е. На сервитьора заплата му плаща работодателят, а аз не съм такъв, когото посещавам заведения със сервитьори.Ако искам ще ходя на ресторант със самообслужване и ако искам ще оставя бакшиш.

И да уточня, че съм работила като сервитьор две поредни лета, когато бях ученичка и много добре знам какво е от другата страна и знам колко малко усилия трябват за да си усмихнат и вежлив и не заради бакшиша, а заради самата ти работа, която е свързана с клиенти.

И да, плащам си за услугата, когато си плащам сметката, в която е включена и част от заплатата.

# 101
  • София
  • Мнения: 399
е, не! Стана съвсем отнесено! Не знам как е в Канада, но в България срвитьорките получават заплата за труда си, не им се заплаща от бакшиша.
Работила съм като барман и сервитьорките бяха на доста по- ниска заплата, точно заради бакшишите. Мисля, че е практика почти навсякъде.

# 102
  • Мнения: 1 581
Дойдохме ли вече до темата да оставяме ли бакшиши на лекарите?! Че и те с ниски заплати.

А пликчета с парички на някой в общината да ти свърши "една работа" за "едно строежче", например?!  Laughing

# 103
  • Мнения: 1 418
Това е корупция,не бакшиш. Mr. Green
Щото на едните даваш преди,а на другите след
като са си свършили работата.
И аз давам,и на мен ми дават...Останало ми е от
едно време.

# 104
  • Мнения: 11 747
Схванах идеята, че сервитьорките са с по-ниски заплати, защото се очаква да получат бакшиш от клиента. Продължавам да смятам, че работодалетя трябва да плаща на сервитьорките за труда им, а не клиента. Клиента вече си е заплатил за това, чрез сметката. Проблем са работодатели, които чакат клиентите да платят заплата на сервитьорките, не са проблем клиенти, които не дават бакшиш.

Бакшиш не получават само сервитьорки с ниски заплати, получават и други, които са с високи заплати или сами са собственици. Просто за мен това е една порочна практика.

Както вече споменах продавачките са също с ниски заплати, а труда им е тежък, особено в магазини за хранителни стоки, но видя се, че никой не им оставя бакшиш. Странно, че само сервитьорките заслужават...

Общи условия

Активация на акаунт