Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 4

  • 71 740
  • 575
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 5 698
Момичета, проблема със съня е много сериозен!
За да е отпочинал детския организъм и мозък е важно да се спи от 21 до 6 сутринта. Това не е никак случайно, а дори най-доброто и важно време е съня до полунощ.
Е, ние явно тука сме добре - това си го спазваме. Мири заспива около 21.30 часа и спи непробудно. Но това се дължи и на факта, че през деня не спи и вечер заспива без капризи  Peace
Сега питам всички,вие пошляпвате ли децата си  Thinking
Не. Това е абсурдно по принцип за мене, колкото и да мие нервно. Изключвам случаите с възпитателна цел, в които съм го шляпвала през ръцете ако преценя, че ще се повтори и когато мен ме няма или някой от възрастните /примерно да пипа копчетата на печката или нещо остро, контакти и т.н./. Скоро не се е случвало и това обаче. Детето разбира и не го прави вече.

# 496
  • Мнения: 4 451
avicom, музикотерапия най-близо се провежда в Истанбул и Атина. За Турция разучихме, че цената е 800 евро за 12 дни. Аз лично смятам да запиша Мимка, но още не съм преценила къде точно. В процес на обмисляне сме.
Срам не срам, веднага си признавам, че пошляпвам Мими по дупето понякога. Embarassed Но тя разбира доста неща, вече се справя и с говоренето (е, има още доста да се желае) и често ми прави пакости съвсем умишлено. Но задължително, когато и се скарам или шляпна  Embarassed я питам защо съм го направила. Т.е. какво е сторила тя, та мама така се е ядосала. Искам да съм сигурна дали осъзнава какво е направила (белята). И винаги отговаря правилно, знае кое нейно действие е предизвикало такова последствие.
Много ми се иска като pepi_r да сдържам нервите си, тя е абсолютно права, но аз не се справям... Embarassed [desi], и на теб завиждам благородно в това отношение.
За музиката - Мими много обича да пее, но определено слуша музика избирателно. Има музика от която определено се страхува (незнам дали правилно се изразявам). Confused

# 497
  • София
  • Мнения: 1 891
Разтърсващ ден,а... Wink Рапортувам-имахме кървава нощ-през цялото време спирах кръв от носа ту от едната,ту от другата ноздра и сменях бельо.Толкова обилно отдавна не му беше текло.Приложих всички мерки,които знам,по едно време и с лед си играхме...както и да е,към 5 заспа,и аз,затова нищо не сме усетили от взривовете.  Wink. Деси,и ние нямаме водеща ръка.За сетивата ми е трудно да определя,ще гледам да ги систематизирам в друг пост,но е мн.смесен.100% е сигурно , че е хипосензитивен за движение,защото постоянно търси движението,тича,върти се в кръг по 10мин.може,без да му се завие свят,качва се на въртележки за възрастни,люлее се безумно силно...И той мрази пластилин,но въртейки 2 солети в ръцете си,познава коя е от любимия му модел,храната е раздробява с ръце,страшно дразнещо е това.Ще му направя отделен пост за сетивността,за да го разгадаем тук всички. Иначе,момичета,и аз пошляпвам Алек,но в случаите,които прави опасни неща.Той е с много висок праг на болка,но не бива да го оставям да пипа фурната или ютията/той не плаче,като ги пипа  Thinking /.Попитах ви,защото понякога,ако събуди тати през нощта,тати мн.се нервира като го събудят  Mr. Green, и отива, удря му една бащинска и Алек на секундата заспива.Как си го обяснявате това.Майка ми,свекърва ми,никой не може да го приспи,но тати успява  #Crazy

Последна редакция: чт, 03 юли 2008, 23:42 от avicom

# 498
  • Мнения: 3 591
Знаеш ли как си го обеснявам...като некадърни майки. Толкова си обичаме децата и сме дотолкова емоционално привързани към тях, че ни изпада реалността - кое се дължи на лошо възпитание, кое на истински проблем с детето.... Не го казвам в лошия смисъл - много е трудно да не си емоционално обвързан...затова и терапевтите имат повече успех с децата ни от нас самите като ги обучаваме.
Аз никога няма да забравя как го принуждаваха с началото да говори... чак ми се ревеше. Ама той проговори.

# 499
  • София
  • Мнения: 1 891
Поемам ангажимента да ви информирам за фазите на луната и дните с магнитни бури.И така:новолуние-3 юли;пълнолуние-18 юли.  Дните с магнитни  бури през юли са осем - 2-ри, 7-ми, 15-ти, 17-ти, 23-ти, 28-ми и 30-ти. По време на магнитните бури се увеличава съдържанието на радон във въздуха и това оказва влияние върху човешкия организъм. Соматичното /телесното/ или психо-емоционалното състояние на някои хора може да се влоши, но не точно на посочените дати с магнитни бури, а 1-2 дни след тях, защото концентрацията на радон е най-висока през първия и втория ден след повишената слънчева активност.

# 500
  • София
  • Мнения: 2 351
Знаеш ли как си го обеснявам...като некадърни майки. Толкова си обичаме децата и сме дотолкова емоционално привързани към тях, че ни изпада реалността - кое се дължи на лошо възпитание, кое на истински проблем с детето.... Не го казвам в лошия смисъл - много е трудно да не си емоционално обвързан...затова и терапевтите имат повече успех с децата ни от нас самите като ги обучаваме.
Аз никога няма да забравя как го принуждаваха с началото да говори... чак ми се ревеше. Ама той проговори.

Абе аз отдавна го пея същото нещо  Mr. Green

По повод
Цитат
удря му една бащинска и Алек на секундата заспива
.Сетих се нещо.Някъде го бях споделяла, ама ме мързи да си го търся и ще се повторя  Embarassed

Мишо спеше в нашето легло.Имаше си ритуал - лягаме двамата завити с една завивка, защото трябваше да е опряно цялото му тяло към моето.Двата му крака пъхнати между моите и главата му опряна в моята.Единствено аз и майка ми можехме да го приспим.Таткото беше декорация на обстановката и не се допускаше при детето поради некадърност  Crazy , а и той много много не изявяваше и желание де  Mr. Green.
Добре ама нощно време като се завъртя и Мишо остане отвит се извърташе и се опитваше насън да се намести при баща си.Обикновенно това ставаше с ритник на тати между краката.Съответно представете си един кисел при събуждане с ритник баща как крясваше и ставаше еженощен минискандал почти всяка вечер.

Една вечер таткото се заинати и реши, че е крайно време това дете да спи само в леглото.Аз пък реших да му докажа колко не разбира детето си и да престане да ми се бърка във отглеждането му като го оставя сам да разбере че не става.Стиснах зъби и изслушах чинно двамата как се разправят, как му тегли една бащинска по задника, как два часа детето реве, а таткото се форсира и не ми дава да се намесвам.Хубаво, ама след два часа истерий Мишо заспа.Наложи се на другия ден да ми се натяква аз колко съм некадърна.
На следващата нощ - още по голямо надцакване вече между мен и таткото.Пак той го слага, пак аз си мълча.След час и половина ревове Мишо заспа сам.
На третата нощ Мишо заспа почти без рев пак сам.
И най интересното.От този момент - нещо се пречупи в двамата.Мишо започна да уважава баща си, а таткото преоткри детето си.Вече една година мина оттогава - таткото постепенно зае моето място в сърцето на Мишо.Когато е с бабите си - търси тати, а не мама.Таткото се справя с него по добре от мен.Двамата имат някакво непонятно за мен разбирателство.
И преди съм го споделяла - когато дадох шанс на таткото да бъде баща - и той наистина стана баща.А аз както Деси каза схванах колко погрешно съм възприемала и подценявала детето си.
А и да си призная беше ми по лесно да бъде лошия таткото в ситуацията, а не аз  Laughing

# 501
  • Мнения: 3 591
А и да си призная беше ми по лесно да бъде лошия таткото в ситуацията, а не аз  Laughing

Мдам...и аз затова си спях с децата...щото е по-лесно. И всички убеждавах колко е правилно.... И то може би е правилно, ама не за дете на почти 6 години все пак.... просто в един момент осъзаваме, че децата са порасли, обаче не искаме " да ги пуснем" да пораснат, защотто на нас не ни изнася...и в името на мира и съня  Crazy ... им пречим и да си почиват нощем и да се развиват....

А и мисля, че точно за нашите деца умението да се справят сами(в случая примерно да заспиват сами) е ужасно важно - нали това трябва да им дадем - увереността, че могат и сами. Няма да сме до тях цял живот...а и нали точно това ги отличава от другите - това, че не могат да са сами....

# 502
  • Мнения: 3 504
Привет   bouquet

скоро не съм писала и да отговоря на Деси на въпроса за съня на Гери- аз спя с нея в едно легло / по причини относно легловата база в къщи Confused като се насяхме в новия апартамент и така си останехме с нея, а и на мен си ми е хубаво да се гушкаме/, като заспи дълбоко не ме търси, аз се изнасям и отивам в хола, но повечето време заспивам и аз. Спи добре през нощта, не се буди, спря да се напикава, не смея да го кажа, че вече е постоянно, но има поредни дни в които на сутринта е суха. На тези снимки може да я видите как се чувства в басейн

# 503
  • Мнения: 3 591
Чудесни новини  Hug все такива да сипеш. Гери изглежда много щастлива  на снимките.
За напикаването нощем казват, че повечето деца с тоя проблем  спират да се напикават преди 8мата си година - явно и вие ще сте така. Моя голям юнак е на 11 и още перем чаршафи... все се надявах по-рано да спре, ама явно ще си почакам още. Ама то неможе всичко да е идеално....

А като почнах за тея ми ти нужди - малкия батко спря окончателно да се напикава денем на 2.5, а нощем на 3.  Най-дребното (2.5) и идея няма да седне на гърнето  #2gunfire #2gunfire #2gunfire и още серем и пикаем в гащите денонощтно #Cussing out #Cussing out #Cussing out така, че в това отношение най-безпроблемно ми е проблемното дете  Hug

Сега пиша списак какво искам малкия батко да научи следващите 6 месеца - нашата ОТ ни поставя такива задачки. Написваме и след 6 месеца гледаме какво е постигнал.

Та моя списък е:
- да си разпознава името написано (ако може и да го напише ще съм на 7мото небе)
- да научи стихче
- да се научи да пише числата от 1 до 12 (той разпознава цифрите от 1 до 5 но неможе да ги пише, и брои до 12 в момента)
- да научи пълното си име (име, презиме и фамилия)
- да се научи да разбира игри с правила - от рода на не се сърди човече.
- да си маже филийка - той може да се храни с нож и вилица (неумело, но може), но има проблем с мазането
- да научи да разпознава някои букви - на мама, на тате и т.н.
- да се научи да се справя с картите - какво е преди, какво следва(подреждане в правилния ред)

Ако искате напишете и вие (ама достижими неща, не пишете, че иска да може да чете на 5 години Whistling) които ви се струват далеко като изпълнение и по нова година ще сравним къде са ни децата с това което сме искали да постигнат.

# 504
  • Реъкйавик
  • Мнения: 380
ех моми4ета ние от скоро спряхме да се напикаваме.....
- броиме до 120 и нагоре
-зне пове4ето европеиски столици
-буквите
-исл. планини
- слън4евата система и образуването на земята
- континетите
- пише си името макар и трудно да го накараш
-разказва измислени слу4ки
- и още ....
и въпреки вси4ко според теста си е на същото развитие IQ75 само 4е психоложката казва 4е изискванията за 6 годишни са по големи от 4 годишните  Confused и казва 4е това ни е напредъка  Confused
а аз бях се приготвила за много по големи изненади
-

# 505
  • Мнения: 3 591
Е ти направо ме разби  Shocked Моя големия на тази възраст не знаеше толкова, а аз имам претенции, че е едно от децата с най-високите академични резултати в училище  Shocked   И определено сега на 11  не знае повечето еевропейски столици или пък слън4евата система и образуването на земята  ooooh!

Имаш ли някакъв примерен IQ тест за деца? Искам да проверя моето зверче колко ще докара  Crazy

Според мен обаче Ай Кюто и знанията нямат нищо общо. Едното определя начина на мислене, креативност, възможност за решения в трудни ситуации и т.н. а другото е нещо което се акумулира и постига с упражнение или като при нашите деца - като им е интересно го запаметяват бързо и лесно го възпроизвеждат без да влагат никаква логика и смисъл в него...
IQ75  между другото е много добър резултат.

# 506
  • Реъкйавик
  • Мнения: 380
да ама не IQ75 е мног близко до олигофренията която се с4ита от 70 надолу  Confused
тест нямамам психоложката ни прави теста та според нея детето е със същото аикю както и при 4 годишния тест който правихме преди 2 години. определено и тя ме разби защото и аз виждам огромна разлика между аутист4етро ми и нормалната ми дъщеря и което и да било нормално дете и ми се струва 4е това айкю няма нищо общо.
Нямам теста на вей4лер все още но през септември може и да имам достъп до подобни тестове имаме много интересни курсове тази година и ще изу4аваме вси4ки ментални заболявания.
пуффф сигурно ми прегарят бушоните напоследък.
а от другата седмица ние ще удвоим терапията до на4алота на 1 клас или за около 2 месеца ще идва вкъщи терапефтка да го занимава по 2 4аса.
горкото дете с побърканата му майка....

# 507
  • Мнения: 3 591
аз това 75 го приех като 75% newsm78 и се забърках  Някак си неможе деца да се "изчисляват" така по Ай Кю според мен...

При нас тестовете ги правят и изчисляват по различно - за средно ниво - което е 50% от необходимите за върастта знания и умения. Т.е. едно нормално развиващо се дете ще е в златната среда. Като 80% от децата са под 50-те процента, а 20% от децата над тези 50%(много умните деца)

Около 5 % от децата са в графата между 0 и 25% - това са децата които се нуждаят от терапия. От наблюдение се нуждаят и децата над 90% по калата - смята се, че за да се постигат такива резултати определено нещо започва да куца.

High "intelligence," low "IQ"? Speed of processing and measured IQ in children with autism.

Scheuffgen K, Happé F, Anderson M, Frith U.

Institute of Cognitive Neuroscience and Department of Psychology, University College London, UK.

The uneven profile of performance on standard assessments of intelligence and the high incidence of savant skills have prompted interest in the nature of intelligence in autism. The present paper reports the first group study of speed of processing in children with autism (IQ 1 SD below average) using an inspection time task. The children with autism showed inspection times as fast as an age-matched group of young normally developing children (IQ 1 SD above average). They were also significantly faster than mentally handicapped children without autism of the same age, even when these groups were pairwise matched on Wechsler IQ. To the extent that IT tasks tap individual differences in basic processing efficiency, children with autism in this study appear to have preserved information processing capacity despite poor measured IQ. These findings have implications for the role of general and specific cognitive systems in knowledge and skill acquisition: far from showing that children with autism are unimpaired, we suggest that our data may demonstrate the vital role of social insight in the development of manifest "intelligence."

Последна редакция: пт, 04 юли 2008, 16:25 от [desi]

# 508
  • Реъкйавик
  • Мнения: 380
мда не е така но нашата система доста куца. доколкото знам си в дания, там е много дбра системата за класификация и подпомагане на подобни проблеми.
software към игра която пуснах предималко
http://www.mininova.org/tor/1565998

Последна редакция: пт, 04 юли 2008, 17:56 от ФРИГ

# 509
  • Мнения: 4 451
Проблем с напишкването нямаме. Трудно я научих, много усилия вложих. Пък бебката (1г.10м.) ми е герой в това отношение - сама се научи на 1г.8м. да си казва дупето. bowuu
Мими може
-да брои до 17  Laughing
-знае цялата азбука, разпознава безпогрешно всяка една буква, дори показани в разбъркан ред
-може спокойно да каже коя е първата буква (звук) на която и да е дума
-може да спелува като види написана дума
-рисува прекрасно (макар и само хора, принцеси и къщи)
-пее хубаво и доста вярно
-има невероятна памет  Shocked и запомня стихчета от раз, може да издекламира цялото тържество, което се проведе на пролет в ДГ Shocked
-разпознава зодиите само по знаците, както и надписите на латиница на всякакви рекламни продукти, съкращения на банки и подобни ooooh!
-разказва по картинка
-знае си трите имена и адреса
Не може:
-да пише буквите и цифрите, освен ако не са с пунктир и тя трябва да ги повтори
-името си не може да напише, нито да го разпознае написано
-не разбира игри с правила
-не може да си отключи сама вратата, не схваща номера с отключването ooooh!
-не съм и разрешавала до сега да си маже сама филийка и нямам идея дали би се справила. Но ме е страх, че е доста непохватна.
-не може да слиза правилно по стъпала - стъпва с двата крака на всяко едно стъпало
-все още като оцветява, излиза извън очертанията на фигурата
-не умее да скача от някаква височина, колкото и малка да е тя
-не умее да подскача на един крак
Нашата логопедка и психоложка започнаха да я учат да чете, но за сега сме доста далече от истината, та тя все още говори неправилно. Бърка родовете -мъжки, женски, среден...

Общи условия

Активация на акаунт