Крекери с ленено семе

  • 55 129
  • 188
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 3 832
Мишка, какво те стресна в лененото семе, че съм пропуснала.

# 151
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Не съм мишки, но предполагам това и още публикации на 6та страница от темата.
Рецептата е интересна и ще я пробвам с леки модификации на продуктите.

ЛЕНЕНО СЕМЕ или ЛЕНЕНО ОЛИО не се дава не деца под 12 г. Много е писано за темата,но с две думи е свързано с наличието на естроген-производител и води до ранен пубертет, опасност за рак и т.н.
Аз правя салати и готвени с ленено семе,но количеството е съвсем малко,което може да се погълне от дете.

# 152
  • Мнения: 22 867
Не съм мишки, но предполагам това и още публикации на 6та страница от темата.
Рецептата е интересна и ще я пробвам с леки модификации на продуктите.

ЛЕНЕНО СЕМЕ или ЛЕНЕНО ОЛИО не се дава не деца под 12 г. Много е писано за темата,но с две думи е свързано с наличието на естроген-производител и води до ранен пубертет, опасност за рак и т.н.
Аз правя салати и готвени с ленено семе,но количеството е съвсем малко,което може да се погълне от дете.

Още малко инфо:

При деца над 6 години- най-много 1/2 от посоченото при стомашно-чревни възпаления 2-3 пъти по 1с.л. цяло или натрошено семе, предварително накиснато във 150мл вода;
не се дава на деца до 12 години при стомашно-чревни проблеми;

ОЩЕ ИНФО ТУК

От нета, има интересни мнения за използването на ленено семе при децата

http://www.healthscience.org/index.php?option=com_content&vi … og&Itemid=267
“Raw flaxseed does contains tiny amounts of cyanogenic compounds and in fact, at one point, the FDA actually indicated concern about the cyanide in flaxseed and posted an alert in 1978. However, this concern was abandoned in 1982 when the alert was canceled and flaxseed was permitted in bread in levels of 10-12 percent (which is an amount that is above what is being recommended here). The FDA stated that there was no concern that there would be “. . . any more exposure to hydrogen cyanide than from other foods such as lima beans, fava beans, chickpeas, cassava, yams, cashews or almonds.”
Another study showed that the possible cyanide exposure from 60 grams of raw flaxseed in healthy individuals is not hazardous. Keep in mind that 1 TB of ground flax is about 7 grams. Therefore, 60 grams of flaxseedis is about 8.5 TB’s, an amount way above what anyone might be recommending or consuming, yet shown not to be toxic. ”

http://lowcarbdiets.about.com/od/whattoeat/a/flaxinfo.htm :
“Cyanide: Like many other foods (cashews, some beans, and others), flax contains very small amounts of cyanide compounds, especially when consumed raw. Heat, especially on dry flax seeds, breaks these compounds down. However, our bodies have a capacity to neutralize a certain amount of these compounds, and the US government agencies say that 2 tablespoons of flaxseed (~3 T of flax meal) is certainly safe and is probably an “effective dose” for health purposes. Various researchers who have used up to 6 daily tablespoons of the seed in different studies indicate that the amount they were using was safe.”

http://www.wholesomebabyfood.com/flaxforbaby.htm
“When Can My Baby Begin To Eat Flax?
Most often pediatricians will say that incorporating Flax into your baby’s diet is safe around 7-8 months old. Ideally, you would begin offering you baby Flax in the form of either Flax meal (finely ground Flax Seeds) or Flax Oil. ”

Та общо взето се казва, че няма опасносто от педозиране поради факта, че цианида е в много малки количества, а пък и при сушене или печене се неутрализира. Долната граница за малки деца може да е 7-8 месеца 1 супена лъжица на ден. Няма нужда от почивки освен ако влия твърде разхлабващо. Може да се приема и сурово или изсушено до около 45 градуса, тогава е по-полезно.

Странното е, че единствено в българските сайтове и форуми толкова се алармира за предозиране и отравяне с ленено семе. Чела съм доста рецепти и различна информация на английски, но не съм срещала строго и изрично указано нещо като да се внимава много с количеството.


# 153
  • При децата ми
  • Мнения: 6 067
Тъкмо се канех да ги правя и вие ще ме разколебаете!  newsm78
Прочетох написаното до тук и все пак да питам: Мога ли да ги приготвя за децата си? Ако не с какво е най-подходящо да го заменя: сусам, мак или нещо друго?

# 154
  • Мнения: 11 607
Тъкмо се канех да ги правя и вие ще ме разколебаете!  newsm78
Прочетох написаното до тук и все пак да питам: Мога ли да ги приготвя за децата си? Ако не с какво е най-подходящо да го заменя: сусам, мак или нещо друго?

Не се разколебавай......Смятам да ги направя и аз днес....за хиляден път.....С белени, сурови слънчогледови семки и сусам......

# 155
  • При децата ми
  • Мнения: 6 067
Тъкмо се канех да ги правя и вие ще ме разколебаете!  newsm78
Прочетох написаното до тук и все пак да питам: Мога ли да ги приготвя за децата си? Ако не с какво е най-подходящо да го заменя: сусам, мак или нещо друго?

Не се разколебавай......Смятам да ги направя и аз днес....за хиляден път.....С белени, сурови слънчогледови семки и сусам......
Благодаря ти! Simple Smile Макар, че си купих вече ленено семе ще го оставя за друго и ще ги направя както казваш ти.

# 156
  • Мнения: 1 591
Лабрекс, благодаря ти за инфото.  И аз от четеното във форума само се бях стреснала, но е ясно, че няма за какво  Peace  Ще продължавам да си ги правя с лененото семе.

# 157
  • Мнения: 122
Преди малко ги извадих от фурната .... но много брашнени ми идват на вкус  newsm78 така ли е по принцип ... всичко съм мерила с ел. везна и вместо ленено семе - сложих сусам .... но четох в темата че доста от вас го заменят лененото семе ....

# 158
  • Мнения: 11 607
Преди малко ги извадих от фурната .... но много брашнени ми идват на вкус  newsm78 така ли е по принцип ... всичко съм мерила с ел. везна и вместо ленено семе - сложих сусам .... но четох в темата че доста от вас го заменят лененото семе ....

Да не си ги извадила белички....Аз ги оставям да порозовеят....понякога повече Embarassed...че обичаме да ни хрупат......

# 159
  • Мнения: 122
Преди малко ги извадих от фурната .... но много брашнени ми идват на вкус  newsm78 така ли е по принцип ... всичко съм мерила с ел. везна и вместо ленено семе - сложих сусам .... но четох в темата че доста от вас го заменят лененото семе ....

Да не си ги извадила белички....Аз ги оставям да порозовеят....понякога повече Embarassed...че обичаме да ни хрупат......

Ами не. Добра коричка имат и хрупат - вече са изстинали и ги опитах пак.
Нищо де. Явно не е моята рецепта това.  Peace

# 160
  • Мнения: 3 743
На мен ми идват по-тестени, ако не разточа на много тънко тестото и с други крекери така ми се е получавало. А и ако не ги набуча отгоре с виличка, ми се надуват понякога. Не знам с набухвателя ли прекалявам, защото ги правих със сода и кис. мляко. Бакпулвер не ползвам Peace

# 161
  • Мнения: 21
Мисля да ги пробвам утре, но с многозънено брашно, в което си има различни видове ядки и семена.Някой пробвал ли е с такава готова смес?

# 162
  • Мнения: 3 832
Мисля да ги пробвам утре, но с многозънено брашно, в което си има различни видове ядки и семена.Някой пробвал ли е с такава готова смес?

Хм, пробвай първо ти, а пък аз после ще прежаля малко от тази готова смеска за хляб
http://www.assorti.lt/images/uploader/du/duonos-misinys.jpg

# 163
  • близо под тепетата
  • Мнения: 668
Днес ще ги правя...но смятам да направя 1:1 мляко и вода, че днес не мога да ям мляко Whistling ... ще постна снимки, дори да не са се получили Laughing

Ето ги и мойте крекерчета...



без да искам направих двойна доза и не ги направих много тънки:blush: ама са вкусни и вече 2/3 от тях свършиха!  Rolling Eyes нямахме ленено семе и сложих сусал и черен кимион....много приятен вкус им придаде! Peace

Препоръчвам с две ръце! Поздравления за авторката! Рецептата си заслужава!Наистина е страхотна...  bouquet

Последна редакция: чт, 22 мар 2012, 20:27 от magito1986

# 164
  • Мнения: 6 713
Сега виждам рецептата, ще ги пробвам и аз Simple Smile

Може ли някой да пусне снимка как изглежда тестото след изваждане от хладилника? Благодаря!

Последна редакция: сб, 21 апр 2012, 16:12 от Лурдес

Общи условия

Активация на акаунт