Мами в БЕЛГИЯ - 4

  • 22 221
  • 296
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 121
Здравейте, може ли някой да ми даде информация горе долу какви са цените в Белгия - Брюксел  - наеми, месечни сметки, храна и какви са средните заплати, с които човек може да живее без да се лишава от елементарните нужди
Много благодаря!
А, също и ако си с деца, какви са таксите в градините?
 

Аз живея в южната част на Белгия и тук наемът е около 1000 евро, сигурна съм, че може да се намери и по-евтино. Храна за 4 членно семейство - около 500 евро на месец. Вода, ток, телефон, интернет, кабелна телевизия - около 350 евро на месец. Средните заплати са към 2-3 000 евро, но след като се плати данъка (който доколкото знам е около 40 %) не остава много. Честно казано не знам как повечето хора се справят тук.

# 61
  • Мнения: 4 181
Да в този ред са подредени
Réglement  е нещо като правилник за прилагане (не знам дали това е точния термин)
В тези над него са ти дефинирани общите условия, в регламента конкретните - дати, цени и тн, които могат да се променят
мерси  Hug

# 62
  • Мнения: 27 524
Здравейте, може ли някой да ми даде информация горе долу какви са цените в Белгия - Брюксел  - наеми, месечни сметки, храна и какви са средните заплати, с които човек може да живее без да се лишава от елементарните нужди
Много благодаря!
А, също и ако си с деца, какви са таксите в градините?
 

Аз живея в южната част на Белгия и тук наемът е около 1000 евро, сигурна съм, че може да се намери и по-евтино. Храна за 4 членно семейство - около 500 евро на месец. Вода, ток, телефон, интернет, кабелна телевизия - около 350 евро на месец. Средните заплати са към 2-3 000 евро, но след като се плати данъка (който доколкото знам е около 40 %) не остава много. Честно казано не знам как повечето хора се справят тук.

 Laughing И аз често това се чудя. Но пуста соц. държава - много помощи, много нещо  Crazy Данъците са едни от най-високите в Европа, за съжаление. Хубавото е, че ако те назначат на работа, тогава работодателят си вади тези пари отделно от твоята заплата. Но наистина, заплати над 3000 евро са сравнително рядко. Ако сам си си шеф, както ние сме с частен бизнес - сам си плащаш всичко  Rolling Eyes В Брюксел наемите са сравнително приемливи - ние плащаме за апартамент на хубаво място 500 евро, 100кв. Скъпи са обзаведените - тръгват от 1000, до 2000 и нагоре. Къщите също са скъпи, над 1500 за необзаведени. Иначе храната е най-непроблемна, защото имаш избор - има евтини, нормални и скъпи магазини. Като евтините са например Алди, Лидл и те ни най-малко не са лоши, така че вършат идеална работа, когато се налага. Така че човек може да се свие и с 1000евро да изкара някакси, с 2000 е добре.
За детските градини не знам, Криско засега не го пускам  Simple Smile Мисля, че Новаа и Джъст могат да кажат  Hug

# 63
  • Мнения: 85
Здравей, ние не сме в Брюксел, но сме живяли миналата година в Намюр, Белгия, та исках да ти кажа, че всичко зависи доста от града и квартала. Цените на квартирите варират  да кажем между 500/600 - 800Е за 1/2/3стаен апартамент.
Храната е по-евтина със сигурност от България, а в Брюксел има и много добре зареден бг магазин, има от пиле мляко, така че сирене и лютеница няма да ви липсват  Grinning
За детските градини до 3год се плаща в зависимост от доходите на семейството, след това е безплатно.
Ако се сещаш нещо друго -  newsm78- питай, надявам се и някоя белгийска мама да се включи  Flutter
Успех!

# 64
  • Мнения: 27 524
Мерси, питах но никой не поиска да ми отговори.  Sad Здраве да е.

Мамите в Белгия сме 5 на кръст.  Simple Smile Не всяка от нас влиза всеки ден. И аз ти отговорих, и още една мама  Hug

# 65
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Ами да, за сьжаления не остава време всеки ден да влизам, но ето ме сега и отговарям за положението в Leuven (фламанската част на Белгия) Grinning
Наемите са между 500 и 1500 евро сьответно за 1/2/3 стаен апартамент или кьща. Извьн наема се покриват всички сметки за ток, вода и отпление - около 200 -250 Евро на месец, а за интернет, телевизия и телефон отиват още 100.
За храна - 3-членно семейство - около 500-600 на месец, зависи от кьде пазаруваш (Блонди е обяснила)
Яслите до 3 годишна вьзраст са платени, после училещето е безплатно (покриваш само минимални разходи за обяд, екскурзии, след-училищни занимания). Внимание, училището е до 15.30х всеки ден а сряда до 12 на обяд само. Тьрсиш такова в което предлагат занималня ако ще работиш на пьлен работен ден

Заплатите - ами както казваме в БГ има 2 и 200 Heart Eyes Средната тук е 3000 Евро, като таксите са около 45%, та смятай какво остава. По-добре платените специалности отиват кьм 5000 Евро, но не е често явление Grinning

# 66
  • Мнения: 1 004
Ами много ви благодаря. Това че никой не ми беше отговорил го бях писала в друга тема, но нищо Embarassed
Много ми помогна като информация. Успех на всички Hug

# 67
  • Мнения: 27 524
Това че никой не ми беше отговорил го бях писала в друга тема, но нищо Embarassed

Другата тема беше слята с тази, заради припокриване. Ако има нещо -пак пиши  Hug

# 68
  • Мнения: 1 630
Много е трудно някой да ти отговори с точност колко струва живота
Нали знаеш ... баба и 2 и 200 може.
Лично аз не виждам как семейство би могло да се живее с 1000 на месец, но сигурно ако
се налага...


Доста хора работят за заплати по 3000, тоест чисти 1500, но работят 2ма в семейството.
Една от секретарките при нас е в  процес на развод и живее с двете си деца с +-1500 и определено и е доста трудно.

Можеш да погледнеш по сайтове за да се ориентираш за цени

за жилище разгледай този сайт
http://www.immoweb.be/en/
за храна това са някои от големите вериги супермаркети
www.delhaize.be
www.colruyt.be/
www.gb.be/

за данъците са ти казали, че е минимум 50%
ако искаш да сметнеш с точност можеш да ползваш този сайт
http://www.admb.be/evap/evap.m_bruto_netto.show?p_taal_cd=F

# 69
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Да се включа и аз с таксите в училище (над 2,5 - годишна възраст) - плаща се обяда, цената е по 1,75 Евро на ден. Занималнята излиза около 50 евро на месец. Но!!!....тъй като малките се водят на "училище", всички училищни ваканции са валидни и за тях, т.е. след 1 месец започва лятната ваканция и тя е 2 месеца! През това време има организирани занимания от различни организации като цената варира от 80 до 120 евро на седмица. В цената не е включена храната, нея трябва ти да осигуриш.

# 70
  • Мнения: 1 004
Уау  Simple Smile Не ми звучи много добре всичко това, но явно това си е реалността Rolling Eyes
Благодаря много и за линковете  Hug Мисля че ще ми помогнат да се откажа от живот в Белгия, особено със заплата, която ми предлагат 2500 бруто Thinking

# 71
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
на 2500 данъкът ще е по-нисък от 45%, но все пак няма да ти остават много...

# 72
  • Мнения: 27 524
Това не е малка заплата, според мен ще се справите, пък по някое време съпругът ти няма ли да започне и той някаква работа?  Thinking
Зависи как сте в България, ако сте добре финансово и са наред нещата е едно, ако ви е трудно - е друго. Началото в нова държава никога не е лесно и безоблачно, но лека полека нещата се нареждат  Simple Smile

# 73
  • Мнения: 1 004
Ами тук не сме много зле, но и разходите ни не са малко, незнам защо Crazy И нещата стават все по-зле тук. Незнам каква заплата трябва да взима човек за да се навие да стои в обърканата ни държава само заради парите..тъй като те с всеки изминал ден се обезценяват.
А в Белгия, незнам колко лесно се намира неквалифицирана работа, защото мъжът ми ще трябва да работи там такава, както и тук де....
Благодаря ви момичета.  Hug
На мен желанието ми е по принцип към друга страна, но понеже получих неофициално предложение, което изобщо не значи, че ще стане реалност, но реших да попитам за Белгия, защото не съм се интересувала досега за нея. Но определено май засега ще се въздържа... Rolling Eyes
Много успехи на всички, оставям ви темата на мира  Stop

# 74
  • Мнения: 1 121
Честит 1-ви Юни на нашите дечица !!! Да растат здрави и много щастливи Grinning

Общи условия

Активация на акаунт